Setari Cookie-uri

atentie de la cine cumparati masini SH

buna

am decis sa deschid acest topic ca sa vedeti cam ce se practica pe la noi, in februarie 2010, fratele meu a dorit sa achizitioneze un auto, a dat o arvuna de 100 EUR, a facut cu vanzatorul o hartie de mana (astfel vanzatorul avand datele de identificare ale fratelui meu), pana la urma a decis sa nu mai ia masina ca nu eram asa de incantati de marca respectiva, iar pe vanzator nu a mai stat sa il caute pt banii aia. Eu ziceam ca ala o sa zica bogdaproste pt niste bani luati degeaba, dar situatia se complica, masina era pe firma vanzatorului, firma intra in insoventa, si ne trezim cu citatie pe numele fratelui meu, prin care se cere actiune in anulare si deci repunerea partilor in situatia anterioara vanzarii, pt ca vanzatorul a intocmit o factura nasoala pe numele fratelui meu si pe intreaga valoare a masinii, mentionez ca factura nu a fost semnata de nimeni, iar instanta a a acceptat acest document, care in opinia mea este lovit de nulitate. Si uite asa acum stam sa cheltuim bani pe la avocati pt un bun care niciodata nu a fost al nostru......... deci mare grija dragilor cand vreti sa va luati o masina second hand , in plus am uitat sa mentionez ca in dosar sunt 27 de pagubiti in total
visan_georgiana
Postat pe 3 Februarie 2011 08:53
Neata!

100E dar suma totala care era? de curiozitate...Oricum nu cred ca este ceva nou...Am auzit cazuri mult mai "puternice" bine ca s a razgandit in privinta cumparari iti dai seama surprize ce urmau.....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 09:03
De la: ad_83, la data 2011-02-03 09:03:51Neata!

100E dar suma totala care era? de curiozitate...Oricum nu cred ca este ceva nou...Am auzit cazuri mult mai "puternice" bine ca s a razgandit in privinta cumparari iti dai seama surprize ce urmau.....


15296 RON, era vb de un citroen C4, care mie oricum mi s-a parut suspect de ieftin, noi ne-am razgandit dar asta ne-a facut factura pe toata valoarea masinii, si imi e tare frica pt ca intre timp fratele meu si-a luat alta masina si este si coproprietar cu mine pe un apt, mi-e sa nu ma trezesc cu executorii la usa, nici nu mai stiu ce sa zic, avem avocat ala ne zice sa stam linistiti, dar am tot citit si recitit si ce zice in Codul comercial si ce scrie in ala civil, si legea insolventei si despre executarea silita, am scos certificat fiscal sa se vada ca nu figureaza cu masina aia. nu stiu ce sa mai facem cum sa procedam, e nasol ca sunt 27 de pagubiti in dosar si daca nu se indeplineste procedura pt unul singur dintre ei , ne citeaza iar si iar, asta era tot ce ne lipsea cativa ani buni de procese aiurea

o zi buna
visan_georgiana
Postat pe 3 Februarie 2011 09:21
De la: TIGRA, la data 2011-02-03 09:21:09
De la: ad_83, la data 2011-02-03 09:03:51Neata!

100E dar suma totala care era? de curiozitate...Oricum nu cred ca este ceva nou...Am auzit cazuri mult mai "puternice" bine ca s a razgandit in privinta cumparari iti dai seama surprize ce urmau.....


15296 RON, era vb de un citroen C4, care mie oricum mi s-a parut suspect de ieftin, noi ne-am razgandit dar asta ne-a facut factura pe toata valoarea masinii, si imi e tare frica pt ca intre timp fratele meu si-a luat alta masina si este si coproprietar cu mine pe un apt, mi-e sa nu ma trezesc cu executorii la usa, nici nu mai stiu ce sa zic, avem avocat ala ne zice sa stam linistiti, dar am tot citit si recitit si ce zice in Codul comercial si ce scrie in ala civil, si legea insolventei si despre executarea silita, am scos certificat fiscal sa se vada ca nu figureaza cu masina aia. nu stiu ce sa mai facem cum sa procedam, e nasol ca sunt 27 de pagubiti in dosar si daca nu se indeplineste procedura pt unul singur dintre ei , ne citeaza iar si iar, asta era tot ce ne lipsea cativa ani buni de procese aiurea

o zi buna


Pai daca nu figureza cu masina ...de ce crezi ar mai fi probleme?
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 09:25
De la: ad_83, la data 2011-02-03 09:25:35
De la: TIGRA, la data 2011-02-03 09:21:09
De la: ad_83, la data 2011-02-03 09:03:51Neata!

100E dar suma totala care era? de curiozitate...Oricum nu cred ca este ceva nou...Am auzit cazuri mult mai "puternice" bine ca s a razgandit in privinta cumparari iti dai seama surprize ce urmau.....


15296 RON, era vb de un citroen C4, care mie oricum mi s-a parut suspect de ieftin, noi ne-am razgandit dar asta ne-a facut factura pe toata valoarea masinii, si imi e tare frica pt ca intre timp fratele meu si-a luat alta masina si este si coproprietar cu mine pe un apt, mi-e sa nu ma trezesc cu executorii la usa, nici nu mai stiu ce sa zic, avem avocat ala ne zice sa stam linistiti, dar am tot citit si recitit si ce zice in Codul comercial si ce scrie in ala civil, si legea insolventei si despre executarea silita, am scos certificat fiscal sa se vada ca nu figureaza cu masina aia. nu stiu ce sa mai facem cum sa procedam, e nasol ca sunt 27 de pagubiti in dosar si daca nu se indeplineste procedura pt unul singur dintre ei , ne citeaza iar si iar, asta era tot ce ne lipsea cativa ani buni de procese aiurea

o zi buna


Pai daca nu figureza cu masina ...de ce crezi ar mai fi probleme?


A si nu inteleg ceva saunu am intels.....fratele tau nu mai poate sa ia legatura cu niciunul dintre "proprietari" sau cu ala cauia i a dat banii??

O zi usoara si stai linistita daca avocatul a zis ca nu or sa fie probleme...
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 09:27

Pai daca nu figureza cu masina ...de ce crezi ar mai fi probleme? [/quote]

A si nu inteleg ceva saunu am intels.....fratele tau nu mai poate sa ia legatura cu niciunul dintre "proprietari" sau cu ala cauia i a dat banii??

O zi usoara si stai linistita daca avocatul a zis ca nu or sa fie probleme...[/quote]

sincer nu stiu ce sa mai zic, nu vezi ca la noi orice este posibil, ar fi trebuit din momentul in care am depus la dosar certificatul ala fiscal, sa ne lase in pace, dar nu, initial am vrut sa ii dam in judecata pt inselaciune, fals si uz de fals, dar un proces de acest gen este costisitor si dureaza o gramada, ca se cer expertize pe care le platesti , plus avocatul, dar daca vad ca nu scapam de ei asta vom face, cu proprietarii nu a mai reusit sa ia legatura. Dar acum zi si tu cum poate accepta instanta ca document doveditor o factura nesemnata de fratele mer, in plus factura nu tine loc de titlu de proprietate......... O sa ma duc la serviciul de inmatriculari sa vad daca exista o baza de date cu istoricul masinii, ca am seria de sasiu si poate aflu ceva, sau la Citroen. Offff vad ca orice este posibil, de fapt am avut , la mine la munca, cazuri de persoane decedate care dupa o luna de la deces au luat credite, si s-a trezit familia cu somatii aiurea, nu stiu de ce ma mai mira fraudele astea
visan_georgiana
Postat pe 3 Februarie 2011 09:38
De la: TIGRA, la data 2011-02-03 09:38:15
Pai daca nu figureza cu masina ...de ce crezi ar mai fi probleme?


A si nu inteleg ceva saunu am intels.....fratele tau nu mai poate sa ia legatura cu niciunul dintre "proprietari" sau cu ala cauia i a dat banii??

O zi usoara si stai linistita daca avocatul a zis ca nu or sa fie probleme...[/quote]

sincer nu stiu ce sa mai zic, nu vezi ca la noi orice este posibil, ar fi trebuit din momentul in care am depus la dosar certificatul ala fiscal, sa ne lase in pace, dar nu, initial am vrut sa ii dam in judecata pt inselaciune, fals si uz de fals, dar un proces de acest gen este costisitor si dureaza o gramada, ca se cer expertize pe care le platesti , plus avocatul, dar daca vad ca nu scapam de ei asta vom face, cu proprietarii nu a mai reusit sa ia legatura. Dar acum zi si tu cum poate accepta instanta ca document doveditor o factura nesemnata de fratele mer, in plus factura nu tine loc de titlu de proprietate......... O sa ma duc la serviciul de inmatriculari sa vad daca exista o baza de date cu istoricul masinii, ca am seria de sasiu si poate aflu ceva, sau la Citroen. Offff vad ca orice este posibil, de fapt am avut , la mine la munca, cazuri de persoane decedate care dupa o luna de la deces au luat credite, si s-a trezit familia cu somatii aiurea, nu stiu de ce ma mai mira fraudele astea[/quote]

vai ... pana aici au ajuns mai?? si sunt care se descurca numai asa cu inselaciuni....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 09:45

vai ... pana aici au ajuns mai?? si sunt care se descurca numai asa cu inselaciuni....[/quote]

da, eu stiu de cand lucram in sucursala, buletinele aveau un pret de cateva mii de euro pe piata neagra, de asta e foarte important sa declari imediat cum pierzi actele, ca te poti trezi cu credite pe numele tau nevinovat, si falsuri se fac aproape perfecte. Am discutat cu colegii mei de pe executare silita, despre problema mea si mi-au zis sa nu imi fac probleme, numai ca o sa ma tina mult timp acest proces, mi-au zis ca ei nici nu ar fi angajat avocat, dar avand in vedere ca e vb de fratimiu care habar nu are pe ce lume traieste la cei 21 de ani ai lui nu puteam sa il lasam sa mearga sa se reprezinte singur, asa alti bani alta distractie, si tot stresul a cazut pe capul meu si al lui taicamiu, ca pe el il doare in cot.

Pup draguta
visan_georgiana
Postat pe 3 Februarie 2011 10:25
De la: TIGRA, la data 2011-02-03 10:25:21
vai ... pana aici au ajuns mai?? si sunt care se descurca numai asa cu inselaciuni....


da, eu stiu de cand lucram in sucursala, buletinele aveau un pret de cateva mii de euro pe piata neagra, de asta e foarte important sa declari imediat cum pierzi actele, ca te poti trezi cu credite pe numele tau nevinovat, si falsuri se fac aproape perfecte. Am discutat cu colegii mei de pe executare silita, despre problema mea si mi-au zis sa nu imi fac probleme, numai ca o sa ma tina mult timp acest proces, mi-au zis ca ei nici nu ar fi angajat avocat, dar avand in vedere ca e vb de fratimiu care habar nu are pe ce lume traieste la cei 21 de ani ai lui nu puteam sa il lasam sa mearga sa se reprezinte singur, asa alti bani alta distractie, si tot stresul a cazut pe capul meu si al lui taicamiu, ca pe el il doare in cot.

Pup draguta[/quote]

Atunci nici nu iti mai zic ca al meu frate are 29de ani si a intrat intr-o problema grava cu niste camatari....nici nu iti inchipui prin cate am trecut si inca trecem din cauza lui care nu gandeste nici o clipa....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 10:34

Atunci nici nu iti mai zic ca al meu frate are 29de ani si a intrat intr-o problema grava cu niste camatari....nici nu iti inchipui prin cate am trecut si inca trecem din cauza lui care nu gandeste nici o clipa....[/quote]

nu stiu ce sa mai zic, de ce sunt diferentele astea, la mine pe mine m-au crescut mai militareste , daer pe fratimiu l-au lasat sa faca ce vrea, si uite asa nu a luat nici capacitatea, nici bacul, a facut Ucecom e de profesie bucatar gastronom, dar nu vrea sa munceasca
visan_georgiana
Postat pe 3 Februarie 2011 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs 2 De la: kudika438159 20 Septembrie 2011 07:28
Nafi Mall si Universul Gentilor 1 De la: nafimall 17 Iulie 2010 01:52
scapa definitiv de tristete 1 De la: maria_costea_1 15 Noiembrie 2009 11:32
calculatorul 5 De la: kandra 20 Februarie 2009 17:37
Baie la pisicuta :) 45 De la: Indiana_Jones 19 Octombrie 2011 02:21