Setari Cookie-uri

Turul Europei cu masina

Am deschis topicul pentru a va povesti de ceeea mai frumoasa excursie din viata mea
Depinde acum si de tipul de personalitate insa eu prefer astfel de excursii celor cu all-inclusive unde tot ce se poate intampla palpitant este sa ma stropeasca cineva la piscina.

Sooooo... am mers cu masina cu prietenul meu (eu am condus) pana in Saint-Tropez, Franta. A durat 10 zile, am cheltuit impreuna 1.300 euro (dar ne-am luat si o tona de hainute, suveniruri, cafele, dulciuri si tampenii de pe drum). Prima zi am condus pana in Budapesta, (oprire in Sibiu si Arad pentru o cafea, un suc si o pizza) ne-am mai plimbat prin oras, am mancat de seara apoi am dormit la casuta intr-un camping - casuta la ei difera de la cer la pamant de casutele noastre din camping (au baie proprie, televizor, un pat enorm si au fost foarte ingrijite).

A doua zi am luat-o prin Slovenia, ne-am oprit in Maribor, am mancat, facut poze, vizitat, apoi ne-am continuat drumul pana in Verona. A urmat Milano (parcarea costa enooorm acolo, asa ca am plecat destul de repede - 5 euro/h - erau si parcari cu 3 euro/ h insa erau full), Monaco, Grasse, Saint-Raphael. Am stat vreo 2 zile in Saint-Raphael si in statiunile de langa la plaja, apa si plaja superbe, apoi am ajuns in Saint-Tropez.

La intoarcere ne-am oprit o zi in Gardaland, un parc de distractii de langa Verona (ne-am dat in toate nebuniile din lume - a fost super!!!), inca una in Viena, apoi Budapesta, Oradea, Cluj (concert Iron Maiden :D) si acasa.

Traseul pare foarte obositor (au fost cam 5.000 si ceva de km in 10 zile) insa m-am intors acasa super odihnita si extreeem de fericita dupa asa o aventura! Specific ca toate calculele mele si locurile de vizitat si foitele au fost uitate acasa :))), nu aveam rezervari la niciun hostel, camping. Ne-am calculat doar in mare costul benzinei si al taxelor de drum pentru a avea suficient de multi bani la noi.

Anul asta planuiesc sa conduc pana in Olanda. Si apropo, in afara drumurile sunt absolut superbe si nu dai peste toti imbecilii din Bucuresti. Cel mai greu a fost pana am iesit din tara. In afara puteam sa conduc si 1000 km pe zi ca nu se comparau cu stresul a 100 km in Romania.

Voi ce astfel de excursii ati facut? Si ce-mi recomandati pentru urmatoarele excursii?
Aneeri
Postat pe 23 Februarie 2011 11:56
De la: Aneeri, la data 2011-02-23 11:56:07...puteam sa conduc si 1000 km pe zi ...


acum nu stiu cat de greu e sa faci 1000 de km pe autoband

oricum felicitari pentru excurise, insa de obicei, cel putin printre cunoscutii mei, cand vorbim de o excursie pune si poze sau o mica poveste..asa e frumos
battleofwits
Postat pe 23 Februarie 2011 11:58
Puuunem si poze :D Hihi.... sunt noua pe forum, inca nu m-am obisnuit. revin :D
Aneeri
Postat pe 23 Februarie 2011 12:00
De la: Aneeri, la data 2011-02-23 12:00:11Puuunem si poze :D Hihi.... sunt noua pe forum, inca nu m-am obisnuit. revin :D


hihihi,cand revii?? peste un an sau deloc??
Valy90
Postat pe 23 Februarie 2011 12:06
Le-am adaugat la mine pe profil... incerc sa-mi dau seama cum le adaug si aici :D... de ce sa nu revin deloc?

Si da, nu e greu sa conduci 1000 pe autostrada, tocmai d-aia. Am spus asa pentru ca majoritatea prietenilor mi-au facut capul calendar ca ei nu vor sa mearga in asa excursie obositoare... soooo :)
Aneeri
Postat pe 23 Februarie 2011 12:08
De la: Aneeri, la data 2011-02-23 12:08:39Le-am adaugat la mine pe profil... incerc sa-mi dau seama cum le adaug si aici :D... de ce sa nu revin deloc?

Si da, nu e greu sa conduci 1000 pe autostrada, tocmai d-aia. Am spus asa pentru ca majoritatea prietenilor mi-au facut capul calendar ca ei nu vor sa mearga in asa excursie obositoare... soooo :)


Majoritatea asa fac cand se vad intrati in jungla kudica-i(vb lu' Barby)nu se mai intorc
Valy90
Postat pe 23 Februarie 2011 12:10
inteleg acum
Aneeri
Postat pe 23 Februarie 2011 12:16
Mergi in Muntenegru cu masina ...superb
_oktober_
Postat pe 23 Februarie 2011 12:23
Mi se pare destul de mult 1300 de euro pentru 10 zile
_Cryssa_
Postat pe 23 Februarie 2011 12:28
Pai da... dupa cum ziceam... mi-am luat o tona de rochite din Saint-Tropez, prietenul meu o geaca de la New Yorker din Budapesta (care a fost numai ea cam 100 euro) + suverniruri pentru familia mea si-a lui (si avem familii mari :D)... cred ca fara astea ne-ar fi dus la 600-700 euro 2 persoane. N-am facut un calcul clar, din pacate. Mie mi s-a parut ca a meritat investitia!
Aneeri
Postat pe 23 Februarie 2011 12:46
De la: _Cryssa_, la data 2011-02-23 12:28:26Mi se pare destul de mult 1300 de euro pentru 10 zile


eu cu 2000 m-am plimbat o luna (14 mii km)
battleofwits
Postat pe 23 Februarie 2011 15:01
Uuu... frumos. Povesteste :D. Bine... imi va fi imposiiiiibil sa-mi iau vreodata o luna liber de la munca, dar poate reusesc sa comprim in 2 saptamani :))).

Si cum ziceam, stiu ca se putea si mai bine ca bani, dar ne-am facut absolut toate poftele din lume :D. A fost prima excursie care a durat mai mult de 2 zile de vreo 2 ani incoace asa ca am putut strange suficient pentru ea :).
Aneeri
Postat pe 23 Februarie 2011 17:25
Din cate am inteles astfel de circite sunt destul de obositoare. Nu toata lumea rezista la vizitarea pe fuga a oraselor, la statul mai mult in masina sau sa se plime dintr-un oras in altul. Majoritatea vad vacanta ca pe ceva relaxant unde nu mai sunt nevoiti sa stea pe fuga, dar sunt si cei ceva mai energici care pot vedea si asimila multe informatii intr-un timp mai scurt.

Stiu pe cineva care a facut un astfel de circuit cu plecare din Romania, Budabesta, bratislava, Praga, Viena, si apoi au mers spre Italia si Franta. Au petrecut cam 2 seri in fiecare oras.
eSKYro
Postat pe 13 Martie 2012 14:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vara...arida , Vacanta sub o stinca-calatorii cu cortul in RO: 1 De la: 4 Aprilie 2011 18:59
Vacanta 2 De la: elenaserbanescu1 27 Aprilie 2009 14:48
Cursuri scafandri 1 De la: omnismares 8 Mai 2010 10:19
Jurnal de calatorie - destinatii inedite 3 De la: Apollinaire 18 Mai 2009 01:07
SOS Herculane 15 De la: eyeinthesky 22 Septembrie 2010 00:51