Setari Cookie-uri

Am cunoscut oameni cu carte PROSTI..si fara-DESTEPTI.

Am inteles, inteligenta sau prostia sunt data dupa modul in care oamenii se distreaza. Esti geniala!
Spanish_Dancer
Postat pe 27 Februarie 2011 23:32
de modul*
Spanish_Dancer
Postat pe 27 Februarie 2011 23:32
De la: Spanish_Dancer, la data 2011-02-27 23:32:20Am inteles, inteligenta sau prostia sunt data dupa modul in care oamenii se distreaza. Esti geniala!



Nu asta am vrut sa zic...Inteligenta sau prostia este data dupa modul in care oamenii se comporta. Un om inteligent nu se rezuma doar la a juca poker si cu atat mai putin ..un om inteligent nu jigneste o femeie in halul acela. Iar o fata inteligenta...nu accepta asemenea jigniri.
Nicoleta01
Postat pe 27 Februarie 2011 23:39
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-27 23:39:39
De la: Spanish_Dancer, la data 2011-02-27 23:32:20Am inteles, inteligenta sau prostia sunt data dupa modul in care oamenii se distreaza. Esti geniala!



Nu asta am vrut sa zic...Inteligenta sau prostia este data dupa modul in care oamenii se comporta. Un om inteligent nu se rezuma doar la a juca poker si cu atat mai putin ..un om inteligent nu jigneste o femeie in halul acela. Iar o fata inteligenta...nu accepta asemenea jigniri.


Ok, ok. Lor le-ai spus asta? Mai iesiti impreuna? Fac parte inca din ceea ce numesti tu "prietenii mei"?
rashela
Postat pe 28 Februarie 2011 00:04
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-27 23:39:39
De la: Spanish_Dancer, la data 2011-02-27 23:32:20Am inteles, inteligenta sau prostia sunt data dupa modul in care oamenii se distreaza. Esti geniala!



Nu asta am vrut sa zic...Inteligenta sau prostia este data dupa modul in care oamenii se comporta. Un om inteligent nu se rezuma doar la a juca poker si cu atat mai putin ..un om inteligent nu jigneste o femeie in halul acela. Iar o fata inteligenta...nu accepta asemenea jigniri.



se cred cei mai tari si au impresia ca poate
sa zica orice si sa jicneasca cand vor,
ca na, sunt oameni ,,inteligenti" si stie ei de ce vb asa.

Am intalnit si eu specimene de genu,care chipurile a dat masteru in Franta si bla-bla
se imbraca,se comporta si vorbesc mai ceva ca vacarii

de pers.deasta mi se falfaie
Valy90
Postat pe 28 Februarie 2011 00:11
[..]
Ok, ok. Lor le-ai spus asta? Mai iesiti impreuna? Fac parte inca din ceea ce numesti tu "prietenii mei"?
[/quote]


Nu i-am numit niciodata prietenii mei si da, le-am spus de aceea acum ies doar cu cei pe care nu i`a suparat adevarul. De vorbit inca vorbesc cu toata lumea...ca nu-s genul sa sa port dusmanie sau sa`ncerc sa-i fac sa se schimbe. Ii las asa....pur si simplu ziceam cum unii care nu au prea multa carte stiu sa respecte si sa se comporte...iar altii de la care ai pretentii ca sunt oameni cu carte...ca ar trebui sa fie un exemplu ........se comporta dezastruos...si nu exagerez.
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 15:56
De la: valy90, la data 2011-02-28 00:11:12
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-27 23:39:39
De la: Spanish_Dancer, la data 2011-02-27 23:32:20Am inteles, inteligenta sau prostia sunt data dupa modul in care oamenii se distreaza. Esti geniala!



Nu asta am vrut sa zic...Inteligenta sau prostia este data dupa modul in care oamenii se comporta. Un om inteligent nu se rezuma doar la a juca poker si cu atat mai putin ..un om inteligent nu jigneste o femeie in halul acela. Iar o fata inteligenta...nu accepta asemenea jigniri.



se cred cei mai tari si au impresia ca poate
sa zica orice si sa jicneasca cand vor,
ca na, sunt oameni ,,inteligenti" si stie ei de ce vb asa.

Am intalnit si eu specimene de genu,care chipurile a dat masteru in Franta si bla-bla
se imbraca,se comporta si vorbesc mai ceva ca vacarii

de pers.deasta mi se falfaie


Itzi impartasesc sentimentu:))..oameni care ptr mn nu valoreaza doi bani...oricat de culti ar fi ..si cate documentare si articole ar citii.
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 15:59
Aveti dreptate. Se dau mare ca stiu sa scrie corect si in loc sa se rupa pe manele inbambo se duc la opera. Prosti, maica, prosti!
Spanish_Dancer
Postat pe 28 Februarie 2011 16:25
nu am citit ce scrie duduia in topic insa titlul e la fel de banal precum apa ... "Am cunoscut oameni cu carte PROSTI..si fara-DESTEPTI."

din pacate multa lume face confuzia (ma numar si eu printre ei cateodata) de a atribui oamenilor inteligenti anumite calitati pe care nu le au si nici macar nu le vor avea vrodata - faptul ca ai memorat o carte nu te face intelept ci doar te face doar mai bun in ceea ce ai invatat.
battleofwits
Postat pe 28 Februarie 2011 18:03
si eu.
rockk
Postat pe 28 Februarie 2011 18:10
De la: battleofwits, la data 2011-02-28 18:03:30 doar te face doar mai bun in ceea ce ai invatat.

asta-i spuneam si io ex-ului meu...poti sa dormi linistit pe doctoratele tale...ca tot eu sunt mai desteapta
miss_darine
Postat pe 28 Februarie 2011 18:50
De la: battleofwits, la data 2011-02-28 18:03:30nu am citit ce scrie duduia in topic insa titlul e la fel de banal precum apa ... "Am cunoscut oameni cu carte PROSTI..si fara-DESTEPTI."

din pacate multa lume face confuzia (ma numar si eu printre ei cateodata) de a atribui oamenilor inteligenti anumite calitati pe care nu le au si nici macar nu le vor avea vrodata - faptul ca ai memorat o carte nu te face intelept ci doar te face doar mai bun in ceea ce ai invatat.


Defapt asta vroiam sa zic... ca unii considera ca daca citesc mai mult...sunt mai destepti decat altii...si isi iau figuri de oameni inteligenti. Stii?!..degeaba ai note mari la scoala si esti bun in teorie daca la practica esti praf. Eu am o verisoara ..e la Drept.. intrata la fara taxa ... si daca o trimiti sa plateasca o rata la banca se incurca, nu stie... eu in schimb ma descurc in orice.. de la mers la primarie , la platit ratele bancare...si poate ea ma considera mai proasta ..adica nu poate ..sigur zice ca`s proasta. DAR ma consider mai desteapta ca ea.

NU NR DE CARTI CITITE TE FACE DESTEPT..CI EXPERIENTA.
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 19:00
De la: battleofwits, la data 2011-02-28 18:03:30nu am citit ce scrie duduia in topic insa titlul e la fel de banal precum apa ... "Am cunoscut oameni cu carte PROSTI..si fara-DESTEPTI."

din pacate multa lume face confuzia (ma numar si eu printre ei cateodata) de a atribui oamenilor inteligenti anumite calitati pe care nu le au si nici macar nu le vor avea vrodata - faptul ca ai memorat o carte nu te face intelept ci doar te face doar mai bun in ceea ce ai invatat.


Defapt asta vroiam sa zic... ca unii considera ca daca citesc mai mult...sunt mai destepti decat altii...si isi iau figuri de oameni inteligenti. Stii?!..degeaba ai note mari la scoala si esti bun in teorie daca la practica esti praf. Eu am o verisoara ..e la Drept.. intrata la fara taxa ... si daca o trimiti sa plateasca o rata la banca se incurca, nu stie... eu in schimb ma descurc in orice.. de la mers la primarie , la platit ratele bancare...si poate ea ma considera mai proasta ..adica nu poate ..sigur zice ca`s proasta. DAR ma consider mai desteapta ca ea.

NU NR DE CARTI CITITE TE FACE DESTEPT..CI EXPERIENTA.
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 19:00
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 19:00:38... poate ea ma considera mai proasta ..adica nu poate ..sigur zice ca`s proasta. DAR ma consider mai desteapta ca ea


asta e o alta problema ... de fapt marele paradox

toti ne consideram mai destepti decat ceilalti
nu ai sa vezi un ego care sa zica ca e inferior
battleofwits
Postat pe 28 Februarie 2011 19:04
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 19:00:38
De la: battleofwits, la data 2011-02-28 18:03:30nu am citit ce scrie duduia in topic insa titlul e la fel de banal precum apa ... "Am cunoscut oameni cu carte PROSTI..si fara-DESTEPTI."

din pacate multa lume face confuzia (ma numar si eu printre ei cateodata) de a atribui oamenilor inteligenti anumite calitati pe care nu le au si nici macar nu le vor avea vrodata - faptul ca ai memorat o carte nu te face intelept ci doar te face doar mai bun in ceea ce ai invatat.


Defapt asta vroiam sa zic... ca unii considera ca daca citesc mai mult...sunt mai destepti decat altii...si isi iau figuri de oameni inteligenti. Stii?!..degeaba ai note mari la scoala si esti bun in teorie daca la practica esti praf. Eu am o verisoara ..e la Drept.. intrata la fara taxa ... si daca o trimiti sa plateasca o rata la banca se incurca, nu stie... eu in schimb ma descurc in orice.. de la mers la primarie , la platit ratele bancare...si poate ea ma considera mai proasta ..adica nu poate ..sigur zice ca`s proasta. DAR ma consider mai desteapta ca ea.

NU NR DE CARTI CITITE TE FACE DESTEPT..CI EXPERIENTA.


faptu ca te descurci inseamna ca ai experienta nu ca esti desteapta.

daca te trimit sa pilotezi un avion ce faci?
rockk
Postat pe 28 Februarie 2011 19:05
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 19:00:38
NU NR DE CARTI CITITE TE FACE DESTEPT..CI EXPERIENTA.

acu' draga mea daca vb de cineva care citeste cate o carte de sandra brown pe saptamana, iti dau dreptate dar un om care e pasionat de istorie,filozofie,geografie,etc iti spun eu ca n-ai cum sa te plictisesti alaturi de acela...mai degraba m-ar plictisi conversatiile cu tine despre cat de bine te descurci tu in lupta cu sistemul
miss_darine
Postat pe 28 Februarie 2011 19:32
este ca tu nu ai scoala?

poate ar trebui sa intelegi ca nu conteaza scoala pe care o ai..ci caracterul pe care il ai si educatia pe care o primesti, si mai ales cat de receptiv esti la ea.

si nu uita sa specifici ca ai "scoala vietii"
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 20:20
De la: miss_darine, la data 2011-02-28 19:32:35
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 19:00:38
NU NR DE CARTI CITITE TE FACE DESTEPT..CI EXPERIENTA.

acu' draga mea daca vb de cineva care citeste cate o carte de sandra brown pe saptamana, iti dau dreptate dar un om care e pasionat de istorie,filozofie,geografie,etc iti spun eu ca n-ai cum sa te plictisesti alaturi de acela...mai degraba m-ar plictisi conversatiile cu tine despre cat de bine te descurci tu in lupta cu sistemul


Eu nu vorbeam de cei care citesc carti de filozofie si bla bla bla. Eu vorbeam strict de cei cu care ieseam eu...care aveau aere de oameni destepti dar cu care nu puteai discuta pe o tema ca cele amintite de tine fiindca orice subiect abordai ...ei faceau in asa fel incat sa-l aduca intr-o alta directie si anume sexul sau despre sex..cum vrei tu:D. Inca ceva ce vroiam sa subliniez este ca nu conteaza ce liceu ai terminat ..sau cate facultati...poti fi prost si cu 20 de facultati.
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 20:26

faptu ca te descurci inseamna ca ai experienta nu ca esti desteapta.

daca te trimit sa pilotezi un avion ce faci? [/quote]

Inseamna ca sunt isteatza.. si uneori e mai bine sa fi istetz decat ceea ce unii numesc"destept":))
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 20:28
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:28:19
faptu ca te descurci inseamna ca ai experienta nu ca esti desteapta.

daca te trimit sa pilotezi un avion ce faci?


Inseamna ca sunt isteatza.. si uneori e mai bine sa fi istetz decat ceea ce unii numesc"destept":))[/quote]

mi-ar placea sa citesc ce inseamna pentru tine istet si destept!
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 20:31
De la: ironia, la data 2011-02-28 20:20:12este ca tu nu ai scoala?

poate ar trebui sa intelegi ca nu conteaza scoala pe care o ai..ci caracterul pe care il ai si educatia pe care o primesti, si mai ales cat de receptiv esti la ea.

si nu uita sa specifici ca ai "scoala vietii"


Este ca daca citeai ..ce am scris..inca din primele randuri am zis ca sunt la profil uman, filologie ;) Inca merg la scoala ;)
Si tocmai ca am inteles f bine ca nu scoala conteaza ci caracterul si educatia ... Intradevar .,.nu ma intelegi gresit ..apreciez oamenii cu adevarat inteligenti cu care poti aborda orice subiect, de la care ai ce invatza... dar vroiam sa zic ca exista muuulti dar ffff multi oameni care "au carte" adica au terminat o scoala , o facultate... dar sunt PROSTI.... dc prosti?!..ptr ca asa sunt ei:)) ...
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 20:33
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:33:06
De la: ironia, la data 2011-02-28 20:20:12este ca tu nu ai scoala?

poate ar trebui sa intelegi ca nu conteaza scoala pe care o ai..ci caracterul pe care il ai si educatia pe care o primesti, si mai ales cat de receptiv esti la ea.

si nu uita sa specifici ca ai "scoala vietii"


Este ca daca citeai ..ce am scris..inca din primele randuri am zis ca sunt la profil uman, filologie ;) Inca merg la scoala ;)
Si tocmai ca am inteles f bine ca nu scoala conteaza ci caracterul si educatia ... Intradevar .,.nu ma intelegi gresit ..apreciez oamenii cu adevarat inteligenti cu care poti aborda orice subiect, de la care ai ce invatza... dar vroiam sa zic ca exista muuulti dar ffff multi oameni care "au carte" adica au terminat o scoala , o facultate... dar sunt PROSTI.... dc prosti?!..ptr ca asa sunt ei:)) ...


probabil ca daca postai aici ce cursuri urmezi ..as fi citit..asa ca....scuza-ma ca iti spun...este bine sa ai o parere buna despre tine...dar in general este bine sa ai o limita...si cred ca nu esti tu in masura sa ii imparti in destepti si prosti...daca nu faceai asta..probabil dadeai dovada de un caracter mult mai bun decat il ai...

ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 20:41

e de belea cu moderatorii astia ...au ciuntit si topicul asta
battleofwits
Postat pe 28 Februarie 2011 20:42
De la: battleofwits, la data 2011-02-28 20:42:55
e de belea cu moderatorii astia ...au ciuntit si topicul asta

este la moda!
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 20:43
De la: ironia, la data 2011-02-28 20:31:31
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:28:19
faptu ca te descurci inseamna ca ai experienta nu ca esti desteapta.

daca te trimit sa pilotezi un avion ce faci?


Inseamna ca sunt isteatza.. si uneori e mai bine sa fi istetz decat ceea ce unii numesc"destept":))


mi-ar placea sa citesc ce inseamna pentru tine istet si destept![/quote]


Nu stiu daca gresesc sau nu..dar e parerea mea:D si fiecare are dreptul la o parere.

Ptr mine istetz este o persoana care beneficiaza de o inteligentza nativa si nu una artificiala ca a multora:)). O persoana descurcareatza care cand e pusa in fatza faptului implinit este capabila sa solutzioneze problema...fara a se apuca sa citeasca nush ce carte pe tema aia:)).

O persoana desteapta este o "fosta"persoana isteatza..care pe parcursul anilor a dezvoltat acea inteligentza nativa.., o persoana pe care o potzi asculta cu drag ...si cu luare aminte. O persoana de la care ai ce invatza , care e un bun sfatuitor .
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 20:43
De la: ironia, la data 2011-02-28 20:31:31
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:28:19
faptu ca te descurci inseamna ca ai experienta nu ca esti desteapta.

daca te trimit sa pilotezi un avion ce faci?


Inseamna ca sunt isteatza.. si uneori e mai bine sa fi istetz decat ceea ce unii numesc"destept":))


mi-ar placea sa citesc ce inseamna pentru tine istet si destept![/quote]


Nu stiu daca gresesc sau nu..dar e parerea mea:D si fiecare are dreptul la o parere.

Ptr mine istetz este o persoana care beneficiaza de o inteligentza nativa si nu una artificiala ca a multora:)). O persoana descurcareatza care cand e pusa in fatza faptului implinit este capabila sa solutzioneze problema...fara a se apuca sa citeasca nush ce carte pe tema aia:)).

O persoana desteapta este o "fosta"persoana isteatza..care pe parcursul anilor a dezvoltat acea inteligentza nativa.., o persoana pe care o potzi asculta cu drag ...si cu luare aminte. O persoana de la care ai ce invatza , care e un bun sfatuitor .
Nicoleta01
Postat pe 28 Februarie 2011 20:44
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:43:48
De la: ironia, la data 2011-02-28 20:31:31
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:28:19
faptu ca te descurci inseamna ca ai experienta nu ca esti desteapta.

daca te trimit sa pilotezi un avion ce faci?


Inseamna ca sunt isteatza.. si uneori e mai bine sa fi istetz decat ceea ce unii numesc"destept":))


mi-ar placea sa citesc ce inseamna pentru tine istet si destept!



Nu stiu daca gresesc sau nu..dar e parerea mea:D si fiecare are dreptul la o parere.

Ptr mine istetz este o persoana care beneficiaza de o inteligentza nativa si nu una artificiala ca a multora:)). O persoana descurcareatza care cand e pusa in fatza faptului implinit este capabila sa solutzioneze problema...fara a se apuca sa citeasca nush ce carte pe tema aia:)).

O persoana desteapta este o "fosta"persoana isteatza..care pe parcursul anilor a dezvoltat acea inteligentza nativa.., o persoana pe care o potzi asculta cu drag ...si cu luare aminte. O persoana de la care ai ce invatza , care e un bun sfatuitor .
[/quote]

in concluzie ...sunt 2 isteti initial...si doar unu isi dezvolta inteligenta nativa...dar pana la urma amandoi se descurca,nu?

pana una alta nu este nicio diferenta..intre istet si destept...cun de fapt nici nu ar trebui sa fie..caci sunt sinonime,nu?
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 20:50
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:44:04
Ptr mine istetz este o persoana care beneficiaza de o inteligentza nativa si nu una artificiala ca a multora:)). O persoana descurcareatza care cand e pusa in fatza faptului implinit este capabila sa solutzioneze problema...fara a se apuca sa citeasca nush ce carte pe tema aia:)).


hai sa luam si cazul cu pilotatul unui avion...crezi ca o persoana isteata ar reusi sa faca asta fara a avea un manual?
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 20:55
De la: ironia, la data 2011-02-28 20:55:16
De la: Nicoleta01, la data 2011-02-28 20:44:04
Ptr mine istetz este o persoana care beneficiaza de o inteligentza nativa si nu una artificiala ca a multora:)). O persoana descurcareatza care cand e pusa in fatza faptului implinit este capabila sa solutzioneze problema...fara a se apuca sa citeasca nush ce carte pe tema aia:)).


hai sa luam si cazul cu pilotatul unui avion...crezi ca o persoana isteata ar reusi sa faca asta fara a avea un manual?


nu are relevanta. ea are probleme cu chuwawa din astia care se cred destepti si au aere. cred ca inteleg ce vroia sa zica, chiar daca lipsesti primul post din topic (gg kudika, briliant pe zi ce trece).

si eu am avut contact cu oameni din astia, care s au nascut batrani, aroganta de 2 bani, genu caruia daca i zici ca ti place metalica incepe sa ti povesteasca toata istoria trupei, etc.

n are nimic de a face aroganta cu inteligenta sau prostia. mai mult cu manierele, CARACTERUL unui om. genu asta de persoana e frustratata si plictisitoare.

un om inteligent, dupa parerea mea, e un om deschis la minte in primul rand, caruia nu i e frica de lucrurile noi sau sa ia in considerare chiar si ideile care par nebunesti la prima vedere.
rockk
Postat pe 28 Februarie 2011 21:03
De la: rockk, la data 2011-02-28 21:03:21
un om inteligent, dupa parerea mea, e un om deschis la minte in primul rand, caruia nu i e frica de lucrurile noi sau sa ia in considerare chiar si ideile care par nebunesti la prima vedere.


si asta nu tine seama daca are scoala sau nu!
eu ma dau in vant dupa aia de au "scoala vietii",,uhh
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 21:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
familia pe care (nu) o avem 14 De la: kudika_956490 16 Martie 2014 15:56
De ce nu ne inteleg parintii ? ..... 14 De la: Alinaabc 19 Iulie 2011 12:28
ajutati-ma cu un sfat 56 De la: daita_25 13 Februarie 2009 11:01
relatie la distanta 9 De la: Anelisze 27 Decembrie 2009 17:58
ce e de facut ?... 7 De la: _dulcik_ 11 Martie 2009 13:51