Setari Cookie-uri

Nu cersesc. Cer un sfat si un ajutor!

Buna tuturor. Stiu ca nu e un site de ajutorare materiala acesta pe care va scriu dar nu mai stiu incotro sa o iau. De 3 luni de zile am ramas in urma cu toate datoriile si suna telefonul intr-una pana si duminica seara din partea unei anumite banci. Nu mai vorbesc de notificarile pe care le primesc acasa. Am ajuns asa in urma frumoaselor reduceri asigurate de guvern. Nu mai stiu unde sa mai intru sa nu ma gaseasca lumea careia am sa-i dau bani. Iar acum nu reusesc sa imprumut de pe nicaieri. Peste o luna urmeaza sa plec in strainatate( a fost singura solutie pe care am gasit-o nereusind sa gasesc un al doilea job sa mai adun ceva venituri la asta amarat pe care-l am de economist). Asa ca plec sa am grija de batrani , ca se plateste infinit mai bine decat meseria pe care o practic eu, daca-mi ajuta Dumnezeu si daca ma tine sanatoasa(mintal mai ales, ca simt cum o iau razna). Ajutati-ma cu un sfat, cu o adresa , cu un IFN care imprumuta, sa reusesc sa aduc cat de cat datoriile la zi. Nu cer pomana, vreau doar un sfat, o sugestie................. nici eu nu mai stiu ce vreau. Bafta tuturor si astept sugestii
rogodica
Postat pe 3 Martie 2011 11:49
Parca am mai auzit povestea asta Economist si nu stii sa-ti gestionezi banii Faceti credite peste credite si apoi nu mai aveti cu ce sa le platiti. Lasa imprumuturile si vinde tot ce poti. Nimeni nu-i atat de idiot sa-ti imprumute bani cand tu pleci in strainatate. Oricum, mia asta imi miroase a inselatorie.
mimi_ca29
Postat pe 3 Martie 2011 11:59
Fiind economist ar trebui sa stii: niciodata sa nu acoperi un imprumut cu un alt imprumut! Strangi cureaua si platesti putin cate putin.
Si probabil nu stii de ce, dar o sa-ti explic: pentru ca te omoara dobanda si intri intr-un cerc vicios.
Si ar trebui si sa stii ca ignorarea creditorilor nu face decat sa inrautateasca lucrurile. Raspude-le si propune-le sa le platesti mai putin lunar, dar pe o perioada mai lunga daca nu-ti permiti rata intreaga. Ar trebui sa fie de acord ca ei iau dobanda mai multa de la tine asa.

Doar esti economist, ce naiba!
kudika_pudika
Postat pe 3 Martie 2011 16:56
De la: kudika_pudika, la data 2011-03-03 16:56:40Fiind economist ar trebui sa stii: niciodata sa nu acoperi un imprumut cu un alt imprumut!
!


Prostii!! in state exact asa se face, fiecare are cel putin 7 carit de credit la mai multe banici si exact asa fac.

din cate am inteles, dna de mai sus doreste sa o mai traga o luna pana pleaca. la noi bancile se comporta ca niste smenari de 2 bani, de fapt cunosc pe multi valutisti care s infinit mai de treaba decat bancile in general.

ceea ce vroiam sa zic, daca te duci printr o firma care te trimite in strainatate ai mare grija, la inceput normal le vei plati o suma, nu e nici o problema, problema va fi dupa 1 an daca vei dori sa ti prelungesti contractul vei afla ca firma respectiva mai mult decat sigur nu mai exista. fa ti planurile de pe acum, chiar acum o prietnea e in anglia si si mananca nervii din cauza asta, si exact asta facea si ea, ingrijeste batrani. e full de tepari (partial teapa, da tot teapa e) din astia.
rockk
Postat pe 3 Martie 2011 17:07
De la: rogodica, la data 2011-03-03 11:49:32Buna tuturor. Stiu ca nu e un site de ajutorare materiala acesta pe care va scriu dar nu mai stiu incotro sa o iau. De 3 luni de zile am ramas in urma cu toate datoriile si suna telefonul intr-una pana si duminica seara din partea unei anumite banci. Nu mai vorbesc de notificarile pe care le primesc acasa. Am ajuns asa in urma frumoaselor reduceri asigurate de guvern. Nu mai stiu unde sa mai intru sa nu ma gaseasca lumea careia am sa-i dau bani. Iar acum nu reusesc sa imprumut de pe nicaieri. Peste o luna urmeaza sa plec in strainatate( a fost singura solutie pe care am gasit-o nereusind sa gasesc un al doilea job sa mai adun ceva venituri la asta amarat pe care-l am de economist). Asa ca plec sa am grija de batrani , ca se plateste infinit mai bine decat meseria pe care o practic eu, daca-mi ajuta Dumnezeu si daca ma tine sanatoasa(mintal mai ales, ca simt cum o iau razna). Ajutati-ma cu un sfat, cu o adresa , cu un IFN care imprumuta, sa reusesc sa aduc cat de cat datoriile la zi. Nu cer pomana, vreau doar un sfat, o sugestie................. nici eu nu mai stiu ce vreau. Bafta tuturor si astept sugestii


Poti sa ceri o recalculare a ratelor,nu iti trebuie decat o adeverinta de venit care sa justifice reducerea.Bancile sunt obligate(din cate stiu eu) sa-ti recalculeze(la cererea ta) rata lunara atunci cand e vorba de reducere salariala sau concediere.
Barbie30_
Postat pe 3 Martie 2011 18:35
De la: rockk, la data 2011-03-03 17:07:24
De la: kudika_pudika, la data 2011-03-03 16:56:40Fiind economist ar trebui sa stii: niciodata sa nu acoperi un imprumut cu un alt imprumut!
!


Prostii!! in state exact asa se face, fiecare are cel putin 7 carit de credit la mai multe banici si exact asa fac.
kudika_pudika
Postat pe 4 Martie 2011 00:38
Mai incerc o data:
Banuiesc ca faptul ca-si pierd casele pe capete n-are nici o legatura.
kudika_pudika
Postat pe 4 Martie 2011 00:41
De la: rogodica, la data 2011-03-03 11:49:32Buna tuturor. Stiu ca nu e un site de ajutorare materiala acesta pe care va scriu dar nu mai stiu incotro sa o iau. De 3 luni de zile am ramas in urma cu toate datoriile si suna telefonul intr-una pana si duminica seara din partea unei anumite banci. Nu mai vorbesc de notificarile pe care le primesc acasa. Am ajuns asa in urma frumoaselor reduceri asigurate de guvern. Nu mai stiu unde sa mai intru sa nu ma gaseasca lumea careia am sa-i dau bani. Iar acum nu reusesc sa imprumut de pe nicaieri. Peste o luna urmeaza sa plec in strainatate( a fost singura solutie pe care am gasit-o nereusind sa gasesc un al doilea job sa mai adun ceva venituri la asta amarat pe care-l am de economist). Asa ca plec sa am grija de batrani , ca se plateste infinit mai bine decat meseria pe care o practic eu, daca-mi ajuta Dumnezeu si daca ma tine sanatoasa(mintal mai ales, ca simt cum o iau razna). Ajutati-ma cu un sfat, cu o adresa , cu un IFN care imprumuta, sa reusesc sa aduc cat de cat datoriile la zi. Nu cer pomana, vreau doar un sfat, o sugestie................. nici eu nu mai stiu ce vreau. Bafta tuturor si astept sugestii


esti foarte tare! ai cont din 2007 si ai postat de doua ori odata in 2009 cand voiai neste videoclipuri si acum cand esti in faliment asteptam cu interes postarea de dupa apocalipsa din 2012
pickard
Postat pe 4 Martie 2011 06:54
Barbie30 are dreptate ...bancile sunt obligate sa iti recalculeze , sa faca o reesalonare in cazul in care ti s-a redus salariul. Orice banca e dispusa sa negocieze , in plus mai sunt credite de refinantare ”la moda cu promotii”. Imi pare rau daca tu gandesti ca meseria de economist este o meserie amarata, e o meserie mai mult decat decenta si destul de banoasa, ideea e sa stii sa o practici!!! Iti urez multa bafta!
kudika328147
Postat pe 28 Martie 2011 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Romania - Delta Dunarii 3 De la: battleofwits 31 Mai 2011 10:42
Alanya 17 De la: kudika061841 23 Iunie 2011 10:05
Vreau sa plec la Nessebar in Bulgaria...Pareri? 4 De la: ilovethisgame 3 Septembrie 2010 10:37
grecia 5 De la: Tea 19 Februarie 2009 19:31
new york 5 De la: lazy000653 3 Septembrie 2009 15:44