Setari Cookie-uri

muntenegru-(Tarna Gora)un paradis dalmat

Am ajuns anul trecut in Crna Gora,defapt am facut o excursie completa,Serbia-Crna Gora-Bosnia,iar Serbia..si Bucuresti!
Impresii?Super vacanta,am trecut cu bacul la Vidin,2 ore a durat toata povestea,pana a venit bacu,pana ne-am imbarcat si cu totul=2 ore,de anul asta,gata e pod!Navigatie prin tarile fostei RSFI,mai usor asa..de vara,de aceea la un moment dat in loc sa facem stanga la o intersectie spre Zlatibor,am facut dreapta,adica spre Bosnia si din greseala am ajuns in super locatia Mokra Gora,un complex hotelier din lemn,construit special de Emil Kusturica,pentru nu stiu ce film.Apoi a urmat Budva,cam mizerie,asa ca la Mamaia,anii '90,orasul vechi super...dupa care
a urmat Dubrovnik,(cam scump),dar normal sa fie asa.Impresionant,mai impresionant decat drumurile prin Muntenegru,a fost drumul prin Bosnia,spre Sarajevo,in drum spre Sarajevo am oprit in doua locatii,Medugorje si Mostar.Ambele locatii impresionante.Preturi..Muntenegru,moneda nationala este Euro si eu cautam case de schimb :)!In afara de Croatia,unde este cel mai scump si oamenii cred cei mai reci,in rest,preturile sunt echivalente,poate putin mai jos in Serbia si Bosnia.Multi Italiani,in Muntenegro!In Sarajevo,gasesti cea mai pestrita amestecatura religioasa,pe o raza de 300 de metri,poti gasi,o moschee,o sinagoga,o biserica crestina.Mergi seara prin Sarajevo si la un moment dat,incepa sa cante Muezinul..zici ca esti in Istanbul,daca n-ar fi blocurile alea comuniste.Necazuri cu Militia,in Serbia cand au auzit ca sunt roman m-au lasat in pace,in Muntenegru n-am avut problem,iar in Bosnia am negociat o spaga de 50 de euro,depasire pe linie continua+radar!
Oricum,de cand am intrat in Serbia,tot drumul,rareori am pris 100,ca sa zic asa,iar localnicii merg incet!
romulus_lazy
Postat pe 6 Februarie 2013 16:53
Ati fost in Muntenegru si nu ati vizitat Kotorul,Ada BoJana ?
Ati ocolit Macedonia cu frumosul Lac OHRID ?Este patrmoniu UNESCO !
Ati pierdut !
AtI trecut pe la Vidin si ati RATAT un jeep safari la Belogradgik ?
Cred ca este cazul sa repetati traseul dar schimbat-va agentul de turism pentru ca Macedonia ,Albania,Muntenegru,Serbia ....mai au inca multe de ofertat.
Apropos a fost cineva in Evia ?
Ma duc anul acesta de 1Mai-Paste si mi-ar place niste detalii in plus fata de Google .
carmen_natural
Postat pe 7 Februarie 2013 00:25
Am fost in Kotor,am pus si poze.N-am ajuns in Macedonia,recunosc,deoarece la ducere vroiam sa mergem prin bulgaria,kosovo,muntenegru,dar din kosovo intram in serbia si cica nu ne-ar fi permis sarbii.Mai sunt de vazut multe daca le vedeam pe toate ,nu mai ramanea pentru data aviatoare.Cand pleci mai multi,e cam greu,unii vor plaja,altii umbra..samd!
romulus_lazy
Postat pe 7 Februarie 2013 17:29
Apropo de Serbia.Acum 2 ani,prin august,plec in Croatia,la intoarcere o iau pe la Vidim,nu prea imi place sa ma intorc prin acelasi loc,adica de la Belgrad o iau spre Nis si undeva ies,fac stanga si directia Vidin.Drum in lucru,deviat,semafoare,nu mai stiu io ce.Fratilor,anul trecut,adica la un an,drum ca-n palma,se mai lucra pe-aici pe colo la ceva poduri,dar deschisesera drumul!Oamenii astia chiar munceau,eu am trecut si Duminica pe-acolo si munceau.Bravo lor!Am trecut prin Belgrad,ma asteptam la drumuri proaste,cu gropi,dar nu e asa,mai proaste sunt drumurile prin Bucuresti.Autostrada e cam jalnica,aia spre Zagreb,dar prin Belgrad,super,iar Sarbii,toti seara sunt prin parcuri,n-am vazut oameni grasi in Belgrad!
romulus_lazy
Postat pe 7 Februarie 2013 18:06
Ai dreptate vis-a vis de sarbi si pe mine ma impresionat Belgadul,zona pietonala in care au imbinat perfect arhitectura clasica cu cea moderna,cetatea superb intretinuta,renovata,iluminata...dar cel mai mult m-am mirat de soselele prin munti in Albania
Nu numai ca nu era nici o groapa ,dar nu era nici macar o denivelare,oamenii amabil si zimbitori,politia plina de solicitudine,iar Tirana-o capitala foarte frumoasa.
Cind mai mergeti pe la Vidin va sfatuiesc sa faceti un ocol de 30 km si sa vizitati Belogradcikul
carmen_natural
Postat pe 7 Februarie 2013 22:39
Cine este interesat de un sejur gratis in Grecia
transport,cazare 7 nopti si regim de masa demipensiune il poate primi de la mine.
La 20 de locuri vindute in Grecia -Nei Pori,Platamonas,Cavo Olympo,Paralia Katerini.... pentru grupuri de elevi,studenti,adulti sau pensonari va pot ofer sejurul gratut !
carmen_natural
Postat pe 16 Februarie 2013 19:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacante pentru copii 1 De la: kudika517062 29 Martie 2012 12:51
REVELION 2013 26 De la: carmen_natural 7 Decembrie 2013 18:37
Sarcina nedorita? 11 De la: kudika405868 12 Septembrie 2011 21:58
Ascensiune pe Varful Moldoveanu, Valea Rea 1 De la: Momente 10 August 2011 11:22
Concerte 1 De la: Vivi_lazy 28 Iulie 2011 20:22