Setari Cookie-uri

Traim intr-o lume libera?

Discriminarea m-a lovit peste moral, orgoliu, conceptii si chiar fizic de prea multe ori incat sa raman nepasatoare si sa trec cu vederea. Sunt prea mica, sunt fata, sunt prea tanara, sunt altfel, gandesc un pic diferit fata de media generala a generatiei mele, sunt homofila si posed un oarecare interes pentru persoanele de culoare. Toate acestea mi-au fost definitorii in procesul de “aratare cu degetul” din partea celor din jur. De ce ar trebui sa ma simt ca un “outsider” cand am acelasi trecut si aceleasi drepturi ca si cei ce ma fac sa am impresia ca nu fac parte din acest mediu. Si atunci ma intreb: oare noi chiar traim intr-o lume libera? Voi ce credeti?
JosephineRose
Postat pe 4 Aprilie 2011 11:11
De la: JosephineRose, la data 2011-04-04 11:11:23Discriminarea m-a lovit peste moral, orgoliu, conceptii si chiar fizic de prea multe ori incat sa raman nepasatoare si sa trec cu vederea. Sunt prea mica, sunt fata, sunt prea tanara, sunt altfel, gandesc un pic diferit fata de media generala a generatiei mele, sunt homofila si posed un oarecare interes pentru persoanele de culoare. Toate acestea mi-au fost definitorii in procesul de “aratare cu degetul” din partea celor din jur. De ce ar trebui sa ma simt ca un “outsider” cand am acelasi trecut si aceleasi drepturi ca si cei ce ma fac sa am impresia ca nu fac parte din acest mediu. Si atunci ma intreb: oare noi chiar traim intr-o lume libera? Voi ce credeti?


Da, traiesti intr-o lume libera. Faptul ca TU te simti incorsetata de legi nescrise, de gura lumii, de parerea altora, inseamna ca tocmai tu ai o problema. Traiesc in aceeasi lume cu tine si am nebuniile mele. Care pot fi inghitite sau nu de cei de jur. Eu sunt libera, asa ma simt, asa ma comport.
Spui ca ai un interes aparte fata de persoanele de culoare. Cine te opreste sa-ti cultivi interesul? A venit cineva la tine si ti-a interzis? Sau au fost doar priviri dezaprobatoare, barfa obisnuita lumii noastre?
Traieste cum iti place. Atat timp cat nu faci rau cuiva, priveste doar in interiorul tau. Si cei care te arata cu degetul sunt gaunosi, au bubele lor. Cu cat te scuipa cineva mai mult, cu atat e mai demn de scuipat el insusi.
rashela
Postat pe 4 Aprilie 2011 11:32
Da' ignora-i si gata.

Stiu, o sa-mi zici ca ce usor e sa vorbesti, dar crede-ma o data ce ai ignorat, o sa zici "vai, ce usor e sa ignori, de ce nu am facut-o mai devreme?!?"
kudika_pudika
Postat pe 4 Aprilie 2011 15:45
Traim intr-o lume APARENT libera...
kudika_37357
Postat pe 4 Iulie 2013 08:16
" Si atunci ma intreb: oare noi chiar traim intr-o lume libera? Voi ce credeti?"

Cu siguranta traim intr-o lume libera,dar din pacate fiecare isi face propria "lege".
criszoe
Postat pe 4 Iulie 2013 08:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa fac sa trec peste...? 6 De la: crsfmv 16 Octombrie 2009 22:44
,,,,,,,, 6 De la: kudika_950728 19 Iunie 2014 11:58
cand vine primavara 7 De la: inxs1974 31 Ianuarie 2015 22:42
frustratele...o mare problema 38 De la: kudika056836 9 Decembrie 2009 19:39
Cine m-a facut sa zambesc astazi... 15 De la: Dontyyy 20 Aprilie 2010 12:27