Setari Cookie-uri

dieta cu....dulciuri!

Dieta cu....bomboane si cola :)

Salut fetelor. am intrat si eu pe sectiunea asta a forumului ,si mi-am amintit de o dieta propusa de profesoara mea de fiziologie din anul 2 de facultate. Dieta cu....zahar.

Ideea este simpla. Cand tineti o dieta hipo-calorica ,adica cand incercati sa va schimbati regimul alimentar pentru a reduce numarul de calorii mai toti (si barbatii incearca uneori) ne dam batuti datorita senzatiilor foarte puternice de foame si controlul dificil al acestora.
Ca sa intelegi foamea ,cel putin componenta ei fiziologia (pentru ca exista si foame psihogena) trebuie sa intelegi fiziologia corpului nostru si felul in care functionam. Cele 3 mari grupe de substante nutritive : glucide ,protenie si lipide ,pe langa alte principii nutritive ,in principal ne ofera energie. Energie pe care corpul nostru o foloseste in ritmul impus de noi pe parcursul intregii zile.
Metabolismul (transformarea de catre ficat a acestor substante in energie) fiecarei substante nutritive este diferit. Glucidele se metabolizeaza mai repede decat proteinele ,proteinele mai repede decat lipidele (grasimi) si lipidele mai incet ca toate celelalte. Acesta este si unul din motivele pentru care nutritionistii recomanda sa reducem intai de toate consumul de lipide ,pentru ca acestea functioneaza mai mult sub forma de depozit. Lucru foarte bun acum 1000 de ani cand mancai azi ,si mai mancai poate peste 2 zile....dar acum total ne-necesar.
Ganditi-va doar ca un urs reuseste datorita metabolismului lent al lipidelor sa supravietuiasca o iarna intreaga fara sa manance aproape nimic. Si noi probabil putem experimenta asta ,dar e dificil si periculos :)
Ce nu stiu insa majoritatea celor care se apuca de o dieta este ca doua organe vitale ale corpului nostru ,creierul si ficatul functioneaza non-stop si au mereu nevoie de energie. Ele sunt si responsabile cel mai des de senzatia de foame pe care o simtim fiziologic. Cand nivelul glucozei din sange scade ,creierul si ficatul "anunta" ca e nevoie sa luam masa din nou. Si noi asta vom face ,dar pentru ca mancam ceea ce ne place ,vom adauga ceva glucide ,ceva proteine si probabil mult mai multe lipide decat necesar. Lipide care vor forma depozite...si iata-ne supraponderali.

Dietele intr-adevar pot regla acest ritm de acumulare a depozitelor. Dar e nevoie de vointa pentru a-i raspunde creierului si ficatului la cerintele lor cu "nu acum ,mai tarziu". Solutia sunt...bomboanele ,cola si ciocolata!
Un drops CU ZAHAR este format 99% din glucoza pura ,ceva arome si un colorant. Cum v-am spus mai sus ,glucoza (glucidele) are cel mai rapid metabolism si ofera o reglare a nivelului glucozei serice foarte rapida. De aceea se si spune sa nu mananci dulciuri inainte de masa ca....iti strici pofta de mancare.
Deci? ce face o bomboana cand ti-e foarte foame si mai ai 2 ore pana la masa impusa de tine conform dietei? Iei un drops. Nu doua ,nu trei. Unul singur. Suficient cat sa treci peste nevoia de moment.
Un drops ,o tableta de ciocolata dulce ,o gura de cola (100 g de zahar la 1 litru) ,sunt suficiente pentru a-ti mentine senzatia de satietate pe termen lung si foarte important sa ramai in buna functionare a creierului si ficatului.

Sper sa va ajute acest sfat ,dar va rog ,nu abuzati de dulciuri :) ,o tableta dintr-o ciocolata intreaga e suficient!
Smokey
Postat pe 5 Aprilie 2011 13:32
De ce ai face o dieta cu dulciuri?
RoxyRoxx
Postat pe 9 Decembrie 2013 21:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutorrrrrr 1 De la: Magas 21 Martie 2010 22:27
masaj 1 De la: silviacris_andrei 7 Februarie 2009 23:58
Vreau sa slabesc repede si usor! 45 De la: Andra_______________ 23 Ianuarie 2015 07:50
altele 4 De la: just_laura 3 Iunie 2009 18:36
REMODELARE CORPORALA IN CONSTANTA 1 De la: kudika198556 21 Iunie 2010 22:04