Setari Cookie-uri

Cum sa-i spui ca sa nu-l jignesti?

Cum poti sa-i spui unui barabt ca emana un miros urat, fara al jigni. As dori niste pareri pertinente si la subiect. E vb de un coleg de serviciu cu varsta peste 50 ani. In birou cu el suntem alte 3 doamne, cu varsta sub 40 ani si este jenant cand intra oameni straini si mirosul este insuportabil. Daca ati sta 8 - 9 ore pe zi intr-un birou cu un asemenea om ce ati face?
kudika310730
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:09
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:09:42Cum poti sa-i spui unui barabt ca emana un miros urat, fara al jigni. As dori niste pareri pertinente si la subiect. E vb de un coleg de serviciu cu varsta peste 50 ani. In birou cu el suntem alte 3 doamne, cu varsta sub 40 ani si este jenant cand intra oameni straini si mirosul este insuportabil. Daca ati sta 8 - 9 ore pe zi intr-un birou cu un asemenea om ce ati face?


spuneti-i in fatza sa se spele
pickard
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:11
Vine cu haine curate si nu vine doua zile la rand cu aceleasi. Este mai in varsta decat noi si ne e rusine sa-i spunem direct.
kudika310730
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:14
sunt barbat 40 ani, si din pacate spun direct nu conteaza ca e femeie sau barbat, imi schimb sosetele de 2 ori pe zi spunetii frumos atunci si ce ? taranui tat taran
panduru88
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:14
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:14:18Vine cu haine curate si nu vine doua zile la rand cu aceleasi. Este mai in varsta decat noi si ne e rusine sa-i spunem direct.


poate fumeaza si bea seara .... sau are incaltaminte urat mirositoare.se poate intampla ca umnii pantofi sa puta ca niste sconcshi chiar fiind noi
pickard
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:15
De la: pickard, la data 2011-04-06 19:15:54
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:14:18Vine cu haine curate si nu vine doua zile la rand cu aceleasi. Este mai in varsta decat noi si ne e rusine sa-i spunem direct.


poate fumeaza si bea seara .... sau are incaltaminte urat mirositoare.se poate intampla ca umnii pantofi sa puta ca niste sconcshi chiar fiind noi

sau poate chiar are unele probleme....mai ar fii sa il intrebe subtil care sunt problemele cu care se cofrunta el....
ipahebirowtnod
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:17
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-04-06 19:17:48
De la: pickard, la data 2011-04-06 19:15:54
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:14:18Vine cu haine curate si nu vine doua zile la rand cu aceleasi. Este mai in varsta decat noi si ne e rusine sa-i spunem direct.


poate fumeaza si bea seara .... sau are incaltaminte urat mirositoare.se poate intampla ca umnii pantofi sa puta ca niste sconcshi chiar fiind noi

sau poate chiar are unele probleme....mai ar fii sa il intrebe subtil care sunt problemele cu care se cofrunta el....


sau ca una din colege sa se dea la el sa vezi ce fresh se face zilnic!
pickard
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:19
nu fumeaza dar bea. Cu pantofii sigur e o problema pentru ca de multe ori l-am vazut cu calcaiul pe afara dar nici atunci nu i-am atras atentia.
kudika310730
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:20
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:14:18Vine cu haine curate si nu vine doua zile la rand cu aceleasi. Este mai in varsta decat noi si ne e rusine sa-i spunem direct.


e pe duca fetele s-ar putea sa intre deja in putrefactie
panduru88
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:20
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:20:04nu fumeaza dar bea. Cu pantofii sigur e o problema pentru ca de multe ori l-am vazut cu calcaiul pe afara dar nici atunci nu i-am atras atentia.


e insurat? ca eu chiar daca sunt mai indolent uneori tot ma verifica nevasta-mea sa fiu cat de cat ok si cum ea imi cumpara tot nu prea am probleme...sau poate tot la fel oamenilor le-o fi rusine sa-mi zica
pickard
Postat pe 6 Aprilie 2011 19:24
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:14:18Vine cu haine curate si nu vine doua zile la rand cu aceleasi. Este mai in varsta decat noi si ne e rusine sa-i spunem direct.


Poti sa spui in gura mare sa auda tot biroul "ce urat pute aici!" poate asa se simte tipu`
Barbie30_
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:34
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:09:42Cum poti sa-i spui unui barabt ca emana un miros urat, fara al jigni. As dori niste pareri pertinente si la subiect. E vb de un coleg de serviciu cu varsta peste 50 ani. In birou cu el suntem alte 3 doamne, cu varsta sub 40 ani si este jenant cand intra oameni straini si mirosul este insuportabil. Daca ati sta 8 - 9 ore pe zi intr-un birou cu un asemenea om ce ati face?

Zi-i diret ceva dar suptil Daca nu stii cum sa-l abordezi ia-l cu vorba cum ai avut o problema de-a trebuit si ti-ai curatat sinusurile si acum simti mirosul mult mai bine.. iar k sa nu iti pierzi mirosul sau te gandesti tu la ceva nu suporti decat mirosurile dulci. mai zii ca le-ai spus tuturor celorlalti sa-si aeriseasca incaltamintea maine si sa se spele bine .. "nu ar stirica sa va zic si d-voastra preventiv, poate se agraveaza si trebuie sa ajung sa nu mai simt nimci un miros. Doar maine , dak, puteti face o exceptie" .. Il aburesti tu, altadata alta colega, mai zice una "ce miros!" poate s-o simti la un moment
Abi1Kate
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:48
mda, indiferent de varsta, multi oameni nu cunosc termenul de igiena corporala...pt ca nu este de ajuns sa-ti schimbi hainele...e musai sa te si introduci curat in ele ...am avut si eu un specimen de genul...noi am strans o suma de bani si i-am facut cadou, un sapun,un deodorant si-un after shave toate frumos ambalate...urmate de-un zambet si-o scuza...n-am stiut cand este ziua lui si totusi ne-am gandit sa-i facem o bucurie
ps.ne-a reusit stratagema... de a doua zi aerul a fost respirabil in birou
miss_darine
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:48
De la: Abi1Kate, la data 2011-04-06 20:48:00
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:09:42Cum poti sa-i spui unui barabt ca emana un miros urat, fara al jigni. As dori niste pareri pertinente si la subiect. E vb de un coleg de serviciu cu varsta peste 50 ani. In birou cu el suntem alte 3 doamne, cu varsta sub 40 ani si este jenant cand intra oameni straini si mirosul este insuportabil. Daca ati sta 8 - 9 ore pe zi intr-un birou cu un asemenea om ce ati face?

Zi-i diret ceva dar suptil Daca nu stii cum sa-l abordezi ia-l cu vorba cum ai avut o problema de-a trebuit si ti-ai curatat sinusurile si acum simti mirosul mult mai bine.. iar k sa nu iti pierzi mirosul sau te gandesti tu la ceva nu suporti decat mirosurile dulci. mai zii ca le-ai spus tuturor celorlalti sa-si aeriseasca incaltamintea maine si sa se spele bine .. "nu ar stirica sa va zic si d-voastra preventiv, poate se agraveaza si trebuie sa ajung sa nu mai simt nimci un miros. Doar maine , dak, puteti face o exceptie" .. Il aburesti tu, altadata alta colega, mai zice una "ce miros!" poate s-o simti la un moment


Ce sfat......
Barbie30_
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:50
De la: Abi1Kate, la data 2011-04-06 20:48:00
Zi-i diret ceva dar suptil

ce-mi plac "suptilitatile" supte...apropos,pe unde-o umbla vitamina?
miss_darine
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:50
De la: miss_darine, la data 2011-04-06 20:50:55
De la: Abi1Kate, la data 2011-04-06 20:48:00
Zi-i diret ceva dar suptil

ce-mi plac "suptilitatile" supte...apropos,pe unde-o umbla vitamina?



Sper sa vina repede repejor ca are treaba aici
Barbie30_
Postat pe 6 Aprilie 2011 20:53
Luati deodorizant de camera si folositi-l :p
Si ati putea sa-i faceti cadou si un deodorant d-ala mai luxos, sa se simta domnul special si nu jignit.
kudika_pudika
Postat pe 6 Aprilie 2011 21:43
sau niste braduti parfumati si cand nu e atent ii lipiti cu super glue pe el ( la subrat mai exact)
mitura
Postat pe 6 Aprilie 2011 23:31
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:09:42Cum poti sa-i spui unui barabt ca emana un miros urat, fara al jigni. As dori niste pareri pertinente si la subiect. E vb de un coleg de serviciu cu varsta peste 50 ani. In birou cu el suntem alte 3 doamne, cu varsta sub 40 ani si este jenant cand intra oameni straini si mirosul este insuportabil. Daca ati sta 8 - 9 ore pe zi intr-un birou cu un asemenea om ce ati face?


Am avut o colega de camera, cand stateam in camin. Ea nu se prea spala pentru ca, zicea ea, o sa se imbolnaveasca de guturai. Am suportat o zi, o luna...nu i-am zis nimic pe direct, chiar nu puteam, cu toate ca era de varsta mea. De ziua ei i-am cumparat sampon, sapun, gel de dus, etc :). Cu toate ca nu se recomanda sa faci cadou un set de produse de acest gen, eu si colegele mele ne-am gandit ca poate o sa le si foloseasca. Evident ca le-a aruncat intr-un dulap :) Dupa care, am cumparat un spray de camera si l-am pulverizat pur si simplu peste ea :). Fara rezultat, insa. Cand vazuram noi atata nesimtire din partea ei, o lasaram in pace. Nu i-am zis niciodata ceea ce ar fi trebuit: "Fai munteanca nespalata si jegoasa, du-te in mortii matii de ingalata ca nu mai putem sa respiram mirosul asta cadaveric pe care-l emani. Du-te in plm si te spala, focar de infectie ambulant care esti" :). Cu jegosii, oricum o dai, nu reusesti sa-i convingi ca au o problema cu igiena. Chestia asta tine de educatie si de simturile olfactive. Revenind la domnul din birou, puteti sa initiati o discutie despre un anumit parfum, ca e asa si pe dincolo, dupa care, una dintre dumneavoastra ar putea afirma urmatoarele: " Draga, parfumul X mi se pare un parfum de bun-gust, potrivit unui domn intre doua varste. Dar parerea mea este ca parfumul pielii curate si proaspete este mult mai incitant" :). Daca mai purtati si o fusta cu vedere la picioarele incaltate cu tocuri-cui de 10 cm, o sa-l terminati psihic pe colegul :). Asta e varianta light, potrivita unor doamne ca dumneavoastra. Puteti, insa, sa lasati delicatetea si diplomatia la o parte si sa incepeti sa discutati, in gura mare, despre alt coleg/colega/persoana fictiv/fictiva: "Vaiiii, dragaaa, m-am intalnit ieri cu X-uleasca, era asa frumos imbracata........dar emana un miros groaznic!! Cadaveric!!" :) Puteti sa-l cooptati si de domnul sconcs in discutie si sa-i cereti opinia: " Domnule, ce credeti ca ar trebui sa fac pentru a o atentiona pe X-uleasca asupra faptului ca miroase groaznic?" :) Ar fi chiar interesant raspunsul sconcsului, nu-i asa? :) Daca nu merge niciuna dintre variante, ori il suportati in continuare, ori ii spuneti ce ganditi direct! :) Imi cer scuze ca nu am postat o parere pertinenta si la obiect. :)
Ionyssa
Postat pe 6 Aprilie 2011 23:57
Cu vreo trei ani in urma, Vladut al meu a avut probleme cu picioarele. Orice ar fi facut, puteau ingrozitor. In final, am luat-o babeste cu pudra de talc mentolata pe piciorul proaspat spalat, cu tot felul de unguente. Ca, in final, sa ni se spuna ca este o problema hormonala si ca va trece. Asa a fost. A trecut exact cum a aparut.
Nu stiu ce problema hormonala poate avea un barbat la 50 de ani, dar n-o exclud.
Ce as face eu? Daca toate fetele sunteti chitite sa rezolvati problema, atunci eu as spune cam asa:
Mai, Florico? Iar mancasi fata usturoi de pute aici in halul asta?
Nu, Froso, nu de la mine (evident, invatata ce sa spuna si cum sa reactioneze)
Atunci tu, Ilinco?
Nici eu.
Si in momentul ala va intoarceti toate cu o fata intrebatoare catre barbat?
Daca nu are nicio reactie si se face ca nu aude, nu vede, clar trebuie intrebat:
Gigi, tie nu-ti miroase in biroul asta ca la morga?
In functie de ce raspunde exista si continuarea. Daca zice da, va puneti cu totii sa cautati mortaciunea prin camera. Daca zice nu, atunci lasati rusinea la o parte si-i spuneti clar: Pai, tu nu mirosi ca te-ai obisnuit cu mirosul tau imputit.

Evident este un scenariu. Fiecare il poate naste pe al lui, dar cam asa as gandi eu lucrurile. Si daca nu si nu, chemat seful sa rezolve problema ca nu mai dati randament si intra firma pe minus. :)
rashela
Postat pe 7 Aprilie 2011 00:15
Topicul asta imi aduce aminte de o fosta colega de liceu. MIROSEA ingrozitor!!!!! Toti cei care stateam in jurul ei eram innebuniti de "parfumul exotic". Dupa vre-un an si ceva de chinuri ne-am luat inima in dinti si i-am spus. Atunci ne-a marturisit ca are probleme si ca ea se spala de cel putin 2 ori pe zi si nu poate schimba mirosul. Pana la urma s-a dus la un endocrinolog si i-a dat ceva tratament si parca s-a mai schimbat mirosul in timp.

E urat oricums sa stai langa unu care miroase oribil si stiu cum e sa -ti fie jena sa-i spui. Probabil ca si eu as suferi in taina si nu i-as spune nimic :D
_Cryssa_
Postat pe 7 Aprilie 2011 09:40
Parerea mea este ca ar trebui sa va strangeti toate colegele si sa-i spuneti in fata,pe ton frumos,ca miroase urat, ii specificati ca stiti ca vine schimbat in fiecare zi deci e cat de cat ingrijit,dar ii recomandati un endocrinolog(parca) ca este foarte neconfortabil sa stai langa el asa.Se va simtii omul prost , dar oricum dupa discutia asta purtati-va frumos cu el , chiar mai prietenos decat de obicei, sa-i treca resentimentele...eu asa zic.
Problemel trebuiesc infruntate intotdeauna, evitarea lor nu inseamna decat agravarea lor...nu prea trec de la sine.
The_Exile
Postat pe 7 Aprilie 2011 12:16
De la: miss_darine, la data 2011-04-06 20:50:55
De la: Abi1Kate, la data 2011-04-06 20:48:00
Zi-i diret ceva dar suptil

ce-mi plac "suptilitatile" supte...apropos,pe unde-o umbla vitamina?


m-a gonit, mirosul!
vitamina_c
Postat pe 7 Aprilie 2011 12:22
Eu nu sunt de acord sa-i spuneti. De cele mai multe ori, sa-i spui cuiva ca pute, doare mai mult decat sa-i zici ca e prost. Colegele mele mi-au spus candva ca un coleg pute in draci si sa nu stau aproape de el. De cate ori treceam pe langa el, imi tineam respiratia de frica sa nu inspir ceva urat mirositor. Intr-o zi , mi-am luat inima in dinti si .....am inspirat. De sub acea camasa alba, frumos calcata, a iesit un miros absolut superb de parfum. Deci, nu mirosea urat baiatul. Era mai grasut si vara, transpira mai abundent iar deodorantul nu facea fata. Poate sunteti mai sensibile si vi se pare ca orice pute in afara de voi. Fiti diplomate si nu raniti oamenii!
mimi_ca29
Postat pe 7 Aprilie 2011 19:37
eu am avut un coleg de clasa in liceu care mirosea din cate spui asemanator cu colegul tau de munca...l am tolerat pana in clasa a 11a...tocmai pentru ca mi a fost rusine de rusinea lui...niki profesorii nu puteau sa isi faca ora decat cu geamul deschis ..cel mai rau era dupa ora de sport.. nu am mai putut suporta iar intr un moment de nervozitate s a apropiat de mine si am izbucnit...ce mi a iesit pe gura niki nu vreau sa imi aduc aminte; cert e ca el nu mai apuka sa zika nik..dupa mi a parut rau ca l am facut de ras in fata colegilor ...e jenant si pentru tine si pentru cel care miroase..lasa i un bilet pe birou sau il iei de o parte si ii spui intre 4 ochi..
3liza
Postat pe 18 Aprilie 2011 15:46
in locul tau mi-as fi dat demisia de mult dar incercati cumva sa ii dat semne sa se simta,....
kudika382502
Postat pe 18 Aprilie 2011 16:38
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:14:18Vine cu haine curate si nu vine doua zile la rand cu aceleasi. Este mai in varsta decat noi si ne e rusine sa-i spunem direct.


Poate ca omul are vreo problema medicala pt6 ca daca vine dupa cum spui tu ca vine...nespalat nu pare a fi.
Cumparati-i de ziua lui un parfum :P poate isi da seama ca e ceva in neregula cu mirosul :))
ocs
Postat pe 19 Aprilie 2011 22:49
Este foarte posibil ca el sa STIE ca are o problema, dar sa nu stie cum sa o rezolve. Sunt sigura ca o discutie sincera si decent exprimata o sa dea roade, iar el va va fi in final recunoscator, nicidecum nu se va simti jignit.
Puneti-va in locul lui, nu ati vrea ca un coleg sau prieten adevarat sa va deschida ochii asupra unei probleme pe care ati putea-o avea?
Succes si curaj!
gia382000_lazy
Postat pe 20 Aprilie 2011 21:13
De la: gia382000_lazy, la data 2011-04-20 21:13:24Este foarte posibil ca el sa STIE ca are o problema, dar sa nu stie cum sa o rezolve. Sunt sigura ca o discutie sincera si decent exprimata o sa dea roade, iar el va va fi in final recunoscator, nicidecum nu se va simti jignit.
Puneti-va in locul lui, nu ati vrea ca un coleg sau prieten adevarat sa va deschida ochii asupra unei probleme pe care ati putea-o avea?
Succes si curaj!

Crezi? Depinde de om... La mine la serviciu e unul care nu miroase, pute pur si simplu. I-a atras atentia patronul firmei si degeaba! Si cand spun ca i-a atras atentia inseamna ceva de genul: "spala-te, ma, ca pute pe langa tine!!" Eu inteleg ca sunt oameni care au probleme, dar asta si le si face, crede-ma! In plus, atunci cand esti constient ca ai o problema incerci sa o rezolvi, mai ales ca afecteaza si alte persoane...
kitty_na
Postat pe 20 Aprilie 2011 23:00
De la: kudika310730, la data 2011-04-06 19:09:42Cum poti sa-i spui unui barabt ca emana un miros urat, fara al jigni. As dori niste pareri pertinente si la subiect. E vb de un coleg de serviciu cu varsta peste 50 ani. In birou cu el suntem alte 3 doamne, cu varsta sub 40 ani si este jenant cand intra oameni straini si mirosul este insuportabil. Daca ati sta 8 - 9 ore pe zi intr-un birou cu un asemenea om ce ati face?

Poti sa ii spui asa: Imi cer scuze, nu as vrea sa va deranjez cu absolut nimic si sper sa nu va suparati pe mine si sa-mi purtati pica, dar sinceritatea este cea mai apreciata si m-am gandit sa o aplic si in cazul dvs...nu stiu daca aveti o problema hormonala sau nu, dar emanati un miros insuportabil, stiu ca nu suna frumos dar asta este adevarul si as vrea sa va rog daca puteti sa faceti ceva in privinta asta sau, in cazul in care considerati ca aveti nevoie de un sfat ceva, va pot ajuta cu cea mai mare placere. Imi cer scuze inca o data si nu vreau sa credeti ca nu va respect.
Asa l-as aborda eu. Succes
verraa
Postat pe 21 Aprilie 2011 13:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau parerile voastre 19 De la: hystria1 7 Septembrie 2010 17:20
Cum gandesc femeile... 99 De la: alfredodecurtofreco 28 Octombrie 2010 18:29
Sarcinaaaa 5 De la: kudika_958015 22 Martie 2014 12:33
barfe 30 De la: rashela 25 Februarie 2009 11:55
DO NOT BE EMO!!! 27 De la: anybody 1 Iulie 2009 17:47