Setari Cookie-uri

Scandal zilnic cu vecina de pe scara

Buna. Am nevoie de pareri si solutii din partea voastra. Am o vecina pe scara care crede ca tot blocul e numai al ei si noi toti trebuie sa facem cum vrea ea. Tot timpul injura pe cate unu, ne face pe toti de pe scara nespalati, imputiti, jigodii etc, tine ea cont cat are fiecare de platit intretinerea, ce masina are fiecare si unde si-o parcheaza etc. Ultima oara eu m-am certat cu ea pt ca toata luna ea tine uscatoria toata luna ocupata (avem doar una pe scara si sefa de scara, buna ei prietena, a facut un program astfel incat fiecare etaj sa aiba la dispozitie o 6 zile sa isi puna hainele la uscat acolo). Ea isi tine lacatul pus pe usa toata luna si cand e randul tau trebuie sa mergi sa te certi cu ea sa isi dea lacatul jos pt ca e randul tau. Pe langa asta ea a mobilat uscatoria ca fiind a 3a ei camera. Are acolo un dulap, o masa, un stativ cu flori, si un ghiveci mare cu o planta. Daca mergi sa iti pui la uscat niste haine (daca da dumnezeu sa isi dea lacatul jos) trebuie sa ai grija sa nu ii uzi mobilierul. Iar dupa cearta pe care am avut-o cu ea, mi-am incasat niste cozi de matura in umar si in mana (ca e nebuna si a luat foc ca eu mi-am permis sa ii spun ca nu e randul ei la uscatorie) si acum tot ea spune la toata lumea de pe scara ca eu am batut-o si ca o sa aiba ea grija de mine. Aveti si voi un astfel de om in bloc? In principiu peste tot trebuie sa fie macar un nebun pe scara....need help
kudika404298
Postat pe 24 Mai 2011 11:17
Nu prea ai ce face pt ca nu ai cu cine te certa. Un om nebun, e un om nebun. Renunta la a mai usca hainele in uscatorie si ignor-o complet. E amuzant pt ca imi imaginez cum te dupacea cu matura . Violenta verbala duce la violenta fizica si asta nu e de dorit. Ignor-o!
mimi_ca29
Postat pe 24 Mai 2011 11:51
Amenint-o cu politia. De obicei astia nebuni mintali se sperie cand aud de autoritati.

Sursa: experienta
kudika_pudika
Postat pe 24 Mai 2011 12:21
Cu nebunul sa nu te pui ca are minte odihnita.
Cu toate ca, daca ar fi pe mana mea as face-o tandari.Nu as suporta ca o nenorocita sa dea in mine.Moama mia ce i-as face.
De ce nu te-ai dus la politie cand a dat in tine??Nu ti-au ramas semne de la lovituri??
Deasta fug de statul la bloc, ca dai peste tot felul de specimene.
Valy90
Postat pe 24 Mai 2011 13:15
Daca-i vreo vecina de locuieste acolo de cand s-a construi tblocul (!), daca ea si adminstratorul se jucau impreuna cand erau mici si daca esti singura care se cramponeaza de uscatoria aia, atunci n-ai nicio sansa sa rezolvi situatia.

Din cate ai povestit, nu e o reactie a 75% dintre cei care locuiesc acolo. Altfel s-ar fi rezolvat cu un "miting" la administratie, cu un vecin lacatus si cu o uscatorie fara mobilier.

Eu una, ma indoiesc ca politia s-ar baga in asa ceva, probabil ca te-ar trimite sa faci reclamatie la administratoul blocului unde, dupa parerea mea, exista rezolvarea. Daca ai insa un amic cu haine albastre, il poti ruga sa-i faca o vizita, desi nebunu'-i nebun, va zice ca el in fata lui si va pune un al doilea lacat dupa ce pleaca.

Si eu aveam o asemenea camera in bloc, un vecin care avea butic si care o transformase in depozit de lazi. Si dupa ce a inchis buticul, tot depozitul lui a ramas.

Incearca sa afli daca mai sunt si alti vecini nemultumiti. Daca nu, emigreaza. Asta-i Romania. Inca multi, foarte multi ani de acum incolo.
rashela
Postat pe 24 Mai 2011 14:03
De la: rashela, la data 2011-05-24 14:03:32D
Eu una, ma indoiesc ca politia s-ar baga in asa ceva, probabil ca te-ar trimite sa faci reclamatie la administratoul blocului unde, dupa parerea mea, exista rezolvarea.

Agresiunea fizica se pedepseste conform codului penal, deci, daca se face o plangere, e mai mult decat de datoria politiei sa intervina.

Bine, nu e nevoie sa se ajunga neaparat pana acolo, eu am mai scapat din belele de genu' doar cu amenintarea ca fac plangere la politie. Ce mielusei au fost oamenii apoi...!
kudika_pudika
Postat pe 24 Mai 2011 20:21
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-24 20:21:46
De la: rashela, la data 2011-05-24 14:03:32D
Eu una, ma indoiesc ca politia s-ar baga in asa ceva, probabil ca te-ar trimite sa faci reclamatie la administratoul blocului unde, dupa parerea mea, exista rezolvarea.

Agresiunea fizica se pedepseste conform codului penal, deci, daca se face o plangere, e mai mult decat de datoria politiei sa intervina.

Bine, nu e nevoie sa se ajunga neaparat pana acolo, eu am mai scapat din belele de genu' doar cu amenintarea ca fac plangere la politie. Ce mielusei au fost oamenii apoi...!


Politia intervine cand faci reclamatie si ATAT. Mai mult nu face. Trebuie sa o dea in judecata pt agresiune; dovezi, certificat medico-legal, cheltuieli si multe altele. Pt o coada de matura luata pe spinare, politia si/sau judecatorul nu-i spune nici da-te mai incolo.
mimi_ca29
Postat pe 24 Mai 2011 20:26
am si eu in bloc un personaj de genul asta...o pensionara care n-a muncit o zi in viata ei, s-a autoproclamat usierul nostru...face si ore suplimentare, in sensul ca de multe ori sta de la 7 pana la 22-23...n-ar fi o problema, daca pur si simplu ar pazi usa aia idioata ...dar e musai sa te si puna la punct cu toate barfele ...si de fiecare data, ma minunez...cum doamne iarta-ma o tin balamalele, de sta toata ziua in picioare?
o faza haioasa cu ea...vine un coleg la mine seara tarziu sa semnez niste documente urgente...si-mi zice...i-am spus portaresei tale ca am sa-ti aduc niste hartii...trebuia sa-i las si buletinu'??????
miss_darine
Postat pe 24 Mai 2011 20:48
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 20:26:53
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-24 20:21:46
De la: rashela, la data 2011-05-24 14:03:32D
Eu una, ma indoiesc ca politia s-ar baga in asa ceva, probabil ca te-ar trimite sa faci reclamatie la administratoul blocului unde, dupa parerea mea, exista rezolvarea.

Agresiunea fizica se pedepseste conform codului penal, deci, daca se face o plangere, e mai mult decat de datoria politiei sa intervina.

Bine, nu e nevoie sa se ajunga neaparat pana acolo, eu am mai scapat din belele de genu' doar cu amenintarea ca fac plangere la politie. Ce mielusei au fost oamenii apoi...!


Politia intervine cand faci reclamatie si ATAT. Mai mult nu face. Trebuie sa o dea in judecata pt agresiune; dovezi, certificat medico-legal, cheltuieli si multe altele. Pt o coada de matura luata pe spinare, politia si/sau judecatorul nu-i spune nici da-te mai incolo.

Pai si cum intervine, mimi?
Investigand si aplicand legea. Ca legea zice sa-i dea amenda si nu sa aresteze (in functie de gravitate), e alta mancare de peste. Daca se ajunge la arest, atunci vorbim de proces, care se intenteaza de procuratura, nu de victima.
Daca nu se ajunge la arest, atunci victima poate intenta un proces civil pentru daune.

Si mai e si situatia in care investigatia arata ca si victima a provocat (caz in care de multe ori se retrage plangerea) sau nu este concludenta din lipsa de probe.

Eh, complicata treaba, dar mai usor e sa ne raportam la mituri. Stiu ca inca sunt multi politai de formare veche, dar e si mult sange proaspat si nu sunt toti chiar o apa si un pamant.


Oricum, eu am vorbit doar de AMNINTAREA cu mersul la politie, nu de implicarea politiei, pentru ca in astfel de cazuri nu prea sunt probe; vanataile or fi acolo, dar cum demonstreaza ca intr-adevar a lovit-o acea persoana?
Intelegi?
kudika_pudika
Postat pe 24 Mai 2011 20:59
Da, se pare ca din cauza unui cuvant nu mi s-a postat mesajul. Eu a doua oara nu mai scriu. Spuneam despre un caz de violenta domestica. Voiam sa scot in evidenta atitudinea politistilor fata de agresori. Morcoviti, mierosi si un pic mai lipsea sa-i pupe si-n fund( initial am folosit cuvantul c*u*r)

NU arest, NU amenda, NU nimic!
mimi_ca29
Postat pe 24 Mai 2011 21:17
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 21:17:42Spuneam despre un caz de violenta domestica.

Aaa, pai aici intri in cu totul alt registru.
Sunt multe mituri care inconjoara violenta domestica si muuulti cad prada lor (inclusiv politistii); crede-ma ca am vazut cazuri in care vecinii au chemat politia ca au auzit scandal, iar femeia abuzata a inceput sa-i jigneasca si sa-i scuipe pe politisiti ca ce se baga in viata ei de familie. Si ca sa-i lase iubitul sot in pace.
kudika_pudika
Postat pe 24 Mai 2011 21:29
Mi-ati adus aminte de o faza din copilarie....aveam o vecina care pandea cu usa intredeschisa .....cand treceam pe acolo cu un vecin de seama mea(aveam 17 ani atunci) i-am zis astuia ....uite ma ca de data asta nu ne mai pandeste.....el de colo ......aiurea,se uita pe vizor si-i arat un deget sugestiv babei.....aia a deschis usa si a inceput repertoriul:nesimtitule,animalule nu ti-e rusine sa-mi arati mie femeie serioasa asa ceva?
The_Exile
Postat pe 24 Mai 2011 21:35
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 21:17:42
NU arest, NU amenda, NU nimic!

Plus de asta, din cauza felului in care este legislatia, politia nu poate face nimic daca victima nu vrea sa mearga la sediu sa depuna plangere. Nu se pot autosesiza doar pentru ca spun vecinii ca au vazut cum X isi bate nevasta/copiii (sau o femeie sotul/copiii, ca se intampla si invers).
De cele mai multe ori, ori victima cheama politia la usa din disperare, ori vecinii pentru scandal, dar cand este intrebata daca vrea sa depuna plangere, spune nu, de frica represaliilor sau din alte motive. Sa speram ca, in timp, politia romana va avea curs special pentru astfel de cazuri, sa stie politistul ce sa spuna si cum sa spuna, pentru ca macar sa creasca numarul de incidente raportate oficial (ceea ce duce la combaterea fenomenului pe termen lung).

kudika_pudika
Postat pe 24 Mai 2011 21:43
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-24 21:43:09
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 21:17:42
NU arest, NU amenda, NU nimic!

Plus de asta, din cauza felului in care este legislatia, politia nu poate face nimic daca victima nu vrea sa mearga la sediu sa depuna plangere. Nu se pot autosesiza doar pentru ca spun vecinii ca au vazut cum X isi bate nevasta/copiii (sau o femeie sotul/copiii, ca se intampla si invers).
De cele mai multe ori, ori victima cheama politia la usa din disperare, ori vecinii pentru scandal, dar cand este intrebata daca vrea sa depuna plangere, spune nu, de frica represaliilor sau din alte motive. Sa speram ca, in timp, politia romana va avea curs special pentru astfel de cazuri, sa stie politistul ce sa spuna si cum sa spuna, pentru ca macar sa creasca numarul de incidente raportate oficial (ceea ce duce la combaterea fenomenului pe termen lung).



In cazul relatat de mine, victima a mers si a depus plangere( apoi au venit politistii la usa). Au spus: "noi treaba ne-am facut-o, acum depinde de d-voastra. Dupa cum banuiesti, victima si-a retras plangerea, a doua zi.

Ca sa nu o mai lungesc, ceea ce voiam eu sa spun e ca, daca nu dai persoana in judecata pt agresiune, nu rezolvi nimic; si nici atunci nu obtii mare lucru. Urasc legislatia romana, de aceea ma tin departe de "probleme"( incerc). Asa ar trebui sa faca toti pt ca, altfel, te lupti cu morile de vant.
mimi_ca29
Postat pe 24 Mai 2011 21:50
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 21:50:56
De la: kudika_pudika, la data 2011-05-24 21:43:09
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 21:17:42
NU arest, NU amenda, NU nimic!

Plus de asta, din cauza felului in care este legislatia, politia nu poate face nimic daca victima nu vrea sa mearga la sediu sa depuna plangere. Nu se pot autosesiza doar pentru ca spun vecinii ca au vazut cum X isi bate nevasta/copiii (sau o femeie sotul/copiii, ca se intampla si invers).
De cele mai multe ori, ori victima cheama politia la usa din disperare, ori vecinii pentru scandal, dar cand este intrebata daca vrea sa depuna plangere, spune nu, de frica represaliilor sau din alte motive. Sa speram ca, in timp, politia romana va avea curs special pentru astfel de cazuri, sa stie politistul ce sa spuna si cum sa spuna, pentru ca macar sa creasca numarul de incidente raportate oficial (ceea ce duce la combaterea fenomenului pe termen lung).



In cazul relatat de mine, victima a mers si a depus plangere( apoi au venit politistii la usa). Au spus: "noi treaba ne-am facut-o, acum depinde de d-voastra. Dupa cum banuiesti, victima si-a retras plangerea, a doua zi.

Ca sa nu o mai lungesc, ceea ce voiam eu sa spun e ca, daca nu dai persoana in judecata pt agresiune, nu rezolvi nimic; si nici atunci nu obtii mare lucru. Urasc legislatia romana, de aceea ma tin departe de "probleme"( incerc). Asa ar trebui sa faca toti pt ca, altfel, te lupti cu morile de vant.
mimi si pudika gata lasati chestiile astea ca-s prea serioase si ma deprimati.....nebuni au fost si vor fii tot timpul
The_Exile
Postat pe 24 Mai 2011 21:56
[quote name='Yharr' date='2011-05-24 21:56:59'

.[/quote]mimi si pudika gata lasati chestiile astea ca-s prea serioase si ma deprimati.....nebuni au fost si vor fii tot timpul
[/quote]

Gata, lasam deoparte lucrurile serioase. Multumesc pt pupici! Ma fac sa ma simt mai bine. Tocmai am facut baita si am descoperit ca m-am imbolnavit si eu de varicela A avut Sebas si mi-a dat si mie. E ingrozitor!

Oricum, pup si eu dulce, Thar!
mimi_ca29
Postat pe 24 Mai 2011 22:03
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 22:03:04[quote name='Yharr' date='2011-05-24 21:56:59'

.
mimi si pudika gata lasati chestiile astea ca-s prea serioase si ma deprimati.....nebuni au fost si vor fii tot timpul
[/quote]

Gata, lasam deoparte lucrurile serioase. Multumesc pt pupici! Ma fac sa ma simt mai bine. Tocmai am facut baita si am descoperit ca m-am imbolnavit si eu de varicela A avut Sebas si mi-a dat si mie. E ingrozitor!

Oricum, pup si eu dulce, Thar! [/quote]Nici tu n-ai facut cand erai mica?Uffffff o sa fie mai rau acum....lasa ca te pup si-ti trece(ca mi-o dai mie)
The_Exile
Postat pe 24 Mai 2011 22:19
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-24 22:03:04[quote name='Yharr' date='2011-05-24 21:56:59'

.
mimi si pudika gata lasati chestiile astea ca-s prea serioase si ma deprimati.....nebuni au fost si vor fii tot timpul
[/quote]

Gata, lasam deoparte lucrurile serioase. Multumesc pt pupici! Ma fac sa ma simt mai bine. Tocmai am facut baita si am descoperit ca m-am imbolnavit si eu de varicela A avut Sebas si mi-a dat si mie. E ingrozitor!

Oricum, pup si eu dulce, Thar! [/quote]
Oooo, biata de tine!!! Sa te faci bine repede si ai grija cu eruptia.
Lucia38
Postat pe 24 Mai 2011 22:34
Buna! stai linistita peste tot este asa toti cred ca avem cite un vecin care nu stiu pe ce lume traiesc problema este sa te feresti de ei ca altfel te baga ei in seama si tot nu scapi
kudika384936_Maria
Postat pe 2 Iunie 2011 11:17
Din punctul meui de vedere exista doua solutii :
1. Sa o ignori si sa nu mai te duci la uscatorie, ca doar nu o fi moarte de om daca nu mai te duci acolo;
2. Sa mergi mai departe si sa apelezi la un ajutor, eventul sa o inregistrezi cu o camera mica gen breloc, sau sa vb cu administratora blocului si sa ii explici situatia.

Succes
verraa
Postat pe 2 Iunie 2011 18:26
Fiti atenti ce ma invatat sa fac o doamna in virsta.Aveam un cabinet cosmetic si medical intr-un apt.in centrul civic.aveam acordul asociatiei de proprietari si totusi vecinii erau impartiti in doua tabere.unii pro si altii contra.De aici un intreg scandal cu mine cu angajatele si sicne aduse clientelor.O doamna mai in virsta care practica presopunctura alaturi de doctorul nostru acupunctor asistind la un scandal cu o vecina nebuna m-a intrebat daca vreau sa ma ajute?Am ridicat din umeri pentru ca nu intelegeam ce poate face o persoana ca ea.Mi-a cerut sare si piper si a presarat amestecul pe pragul vecinei scandalgioaice in asa fel ca ea si familia ei sa calce pe amestec si sa-l bage in casa lor.Eu nu cred in ghicit sau in vraji dar va pot spune ca situatia sa ameliorat.Nu am uitat niciodata acest lucru.Incearca sa te autoeduci sa nu raspunzi provocarilor pentru ca aceasta atitudine indiferenta o va irita f.rau si va face diferenta intre tine si ea.Si gindeste-te ca viata trece prea repede ca sa o risipim cu toti timpitii.
carmen_natural
Postat pe 3 Iunie 2011 00:25
Reclamatie la admimistatorul blocului...si de ce nu la politie pentru vatamre corporala, doar ca iti trebuie martori.
eu aveam un vecin care se " servea " cu tot ce gasea prin beci...gen carut, galeti pentru undat , suruburi...ia facut un vecin reclamatie la politie pentru furt si omul s-a ales cu dosar penal.
roz5blue6lila7
Postat pe 3 Iunie 2011 10:05
Unul la mana...nu as putea sa-mi pun rufele la uscat intr-un loc unde au acces mai multe persoane, practic, unde este un loc comun...mi-ar fi c-am scarba. Deja imi imaginez cum arata acea incapere:)))). Apoi, mi-ar fi sila si sa intru intr-o asemenea camera. UIte , incearca sa vezi si partea buna a lucrurilor. Aveti portar pe scara, pe care nu-l platiti:))) Femeia isi face ,,datoria" non stop ! :))) Puteti fi siguri k nu vor intra persoane ciudate, va sunt protejate bunurile...k ea e ...la datorie :))) Nu vei fii mai fericit/a daca vei obtine spre folosinta acea camera de rahat...ci vei avea numai probleme. Sfat pentru linistea si fericirea ta: Lasa nebuna sa fie mare patroana la incapere, tu sa-ti vezi de treburile tale, chiar salut-o...zambeste-i...si iti garantez k iti vei gasi linistea!
kudika310725
Postat pe 17 Iunie 2011 08:48
tot cu politia se rezolva ori ia-ti un martor la viitoarele certuri.
kudika_1760
Postat pe 19 Februarie 2012 17:30
Care e faza cu Cosmopolisul? Am auzit si eu o gramada de pareri si ma tot gandeam ca ar fi o optiune buna pentru viitor. Sunt sceptica insa, e prea “roz” treaba pentru mine si sincer nu stiu daca as avea 100% incredere.
kudika_12257
Postat pe 29 Ianuarie 2015 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apartemente in complexe rezdientiale? Help 2 De la: kudika_12257 29 Ianuarie 2015 12:16
cei care nu au facut copie dupa briful vechii cum fac rost de copie? 2 De la: a_martinescu2000 2 Februarie 2009 13:39
Cum se poate publica un articol pe condo? 1 De la: silu 10 Aprilie 2009 08:13
aer conditionat 2 De la: kudika426634 23 Octombrie 2016 10:22
Cum pot sterge o tema postata de mine??? 5 De la: thadoogback 30 Martie 2011 17:56