Setari Cookie-uri

Vreau si eu un sfat!

Saluatare! nu imi sta in caracter sa cer sfaturi dar vreau si eu sa stiu daca ma iubeste cu adevarat,voi vedeti din afara si poate va puteti da seama mai bine.
Am terminat o relatie de cinci ani de cateva luni,am reusit sa ma detasez si scap,nu-l mai iubeam si stateam cu el din mila.Am venit cu el in Cipru la matusa mea ca sa muncim,eu am vrut mai mult sa vad daca mai pot sa stau cu el ,nu am locuit impreuna niciodata si am vrut sa ne mai dau o sansa,am zis ca poate asa o sa fie mai bine,dar nu a fost.Am avut o perioada oribila cat am stat aici cu el,plangeam in fiecare zi ne certam,chiar a fost oribil pentru mine.El muncea insa eu nu mi-am gasit de munca ,si mergeam in fiecare zi cu matusea mea sa imi caute de munca.A veni craciunul ,si am mers la shoping,normal cu matusimea :)), la un magazin din apropiere unde mai fusesem de multe ori...si de fiecare data un baiat foarte dragut ne ajuta cu mult interes;am observat ca tot timul zambea cand ma vedea ,dar nu am bagat de seama am crezut ca asa este el.In ziua aceea matusa mea ma indemnat sa il intreb daca au nevoie de cineva la ei la magazin pentru ca eu aveam nevoie de un job..si l-am intrebat,a vorbit cu seful lui iam lasat numarul de telefon si a spus sa astept sa ma sune.Am asteptat ,1 saptamana,doua si nimic,si am sunat-o pe maria (matusa mea) si i-am spus sa ne mai ducem odata sa vedem ce se intampla..sincer acum eu nu prea ma mai duceam pentru job,vroiam sa ma duc sa il vad pe baiatul ala :D....ne-am dus si am facut schimb de nr. de tel. si a spus ca daca e ceva ma suna el.Din ziua aceea am inceput sa vorbim tot mai des,vorbeam si pe internet,imi devenise un fel de confindent...mergeam la magazin numai sa il vad...si incet incet m-am indragostit de el...; dupa sarbatori eu am vrut sa plec acasa pentru ca nu aveam nici job si traiam si foarte rau acolo ,numai puteam asa ,insa problema era ca fostul meu nu ma lasa sa plec si nu aveam bani de bilet,mariei imi era rusine sa ii cer si nici nu puteam sa ii spun ce mi se intampla imi era frica sa nu iasa urat..iam povestit lui si s-a oferit sa ma ajute..nu am vrut sa ii iau banii ,a durat mult pana ma convins dar nu aveam ce sa fac ,era singura solutie sa scap...m-am intalnit cu el in oras intr-o zi ,ca sa merg sa imi cumpar biletul..cred ca aia a fost cea mai frumoasa zi in ultimele luni...m-am simtit fericita..dar ziua sa terminat si a trebuit sa ma trezesc din nou la realitate..el mi-a spus in ziua aia sa nu ma duc acasa sa raman cu el sa ma mut cu el,dar nu puteam ,nu puteam sa le spun alor mei ca ma mut cu un strain,si l-am rugat sa aiba putina rabdare...
Dupa ziua aceea el nu a mai vorbit cu mine deloc,am incercat sa il sun ,l-am cautat pe internet si nimic,un singur mesaj mia dat in care mia spus ca el este un om rau si nu este bun pentru mine. O saptamana nu am putut sa mananc deloc,nu puteam sa dorm ,ma gandeam numai la el...in ultima zi cand trebuia sa plec acasa m-am dus cu maria la el la magazin ,trebuia sa cumpar diverse chestii sa duc acasa..si atunci a vorbit cu mine ,l-am intrebat ce sa intamplat de ce asa..si mi-a spus sa ma duc acasa ca o sa fie bine..mi-a redat zambetul pe buze in ziua aceea...( scuze ca palavragesc mult ,dar o sa ajung imediat unde vreau)..am venit acasa ,dar din clipa cand am ajuns in bucuresti am simtit ca vreau inapoi la el..am fost fericita ca mi-am revazut familia ,dar ceva nu era bine ...incet incet am inceput sa le vorbesc allor mei despre el si dupa multe luni i-am convins sa ma lase sa ma intorc inapoi...am 23 de ani dar nu am mai fost fericita ca acum niciodata..sunt din nou in Cipru stau cu el de 2 luni aici ...in tot timpul cat am fost acasa vorbeam tot timpul ,ne cunoastem foarte bine si eu zic ca ne iubim mult..
Totul e ok numai ca el are o poveste mai ciudata,a plecat de la el din tara din cauza unei fete ,a avut relatie de 7 ani cu o fata si parintii lui nu au fost de accord sa se casatoreasca cu ea...iar ea sa casatorit cu altcineva si el a suferint enorm din cauza asta..e plecat din tara de 3 ani si de atunci nu a mai fost deloc acasa..e student aici in cipru si dupa ce termina facultatea numai vrea sa se intoarca acasa...se poarta foarte frumos cu mine ,nu-mi lipseste nimic ,ne iubim enorm si suntem foarte pasionali..dar eu nu pot sa imi iau gandul de la fata aia,am impresia ca inca o mai iubeste cum pot sa imi dau seama de asta?eu il iubesc foarte mult si vreau sa scap de chestia asta din cap dar nu pot...el imi spune mereu ca numai are nimic,numai ca se gandeste tot timpul la promisunea care ia facut-o,ia spus ca nu o sa mai iubeasca niciodata ,ca nu o sa mai fie cu nimeni...si totusi este cu mine ,iar in tot timpul asta de cand este in Cipru nu a mai fost cu nimeni...nu stiu cum sa fac sa nu ma mai gandesc..cum sa imi dau seama daca o mai iubeste sau nu??vreau niste sfaturi sincere ,imi e rusine sa vorbesc cu cunoscutii mei despre asta...

Va multumesc!
catalina224
Postat pe 5 Iulie 2011 12:40
Sunt curioasa ce natie e. Din ce povestesti nu pare a fi cetatean UE. Pot sa ma insel, insa.

Nu-ti complica viata degeaba: e cu tine? Da. Stati impreuna? Da. Iti arata ca te iubeste? Da. Si atunci ce mai vrei? Iti faci singura rau.
kudika_pudika
Postat pe 5 Iulie 2011 13:50
Da ai dreptate nu este din Europa..este din Asia..am avut multe deceptii pana acum..am doar 23 de ani insa am avut atatea experiente negative incat simt ca am 40...stiu ca ma iubeste dar mi-a povestit mult despre trecutul lui si despre cum a fost cu ea..iar chestiile astea mi-au ramas undeva ..nu stiu cum as putea sa aflu daca inca mai simte ceva pentru ea...oricum multumesc mult pentru sfat..
catalina224
Postat pe 7 Iulie 2011 13:28
Eram curioasa de natie din cauza diferentelor de cultura. Se cam explica, fiind din Asia, de ce a facut acele promisiuni acelei fete si de ce au intervenit parintii intre ei. Iar prima iubire stii ca nu se uita niciodata. Tot stand printre europeni, ar trebui sa-i treaca.

Deci nu te mai gandi la asta, ca oricum n-ai ce face chiar daca se mai gandeste la ea.
kudika_pudika
Postat pe 7 Iulie 2011 20:07
Da sa stii ca ai dreptate ...il iubesc mult si probabil ca din cauza asta am facut o obsesie pentru tipa aia...dar simt ca si el ma iubeste si ar trebuii sa fie de ajuns...Multumesc mult !
catalina224
Postat pe 12 Iulie 2011 10:57
De la: catalina224, la data 2011-07-12 10:57:23Da sa stii ca ai dreptate ...il iubesc mult si probabil ca din cauza asta am facut o obsesie pentru tipa aia...dar simt ca si el ma iubeste si ar trebuii sa fie de ajuns...Multumesc mult !







... ai grija cu ''il iubesc mult'' ... ca trece pina la urma ... chiar daca suna urit ... cind e vorba de cetateni non-europeni ai grija sa fii ... pe problema, cum se zice ... interesul atitora de ajunge in europa este atit de mare incit ''investitia'' in biletul tau de avion este o nimica toata fatza de ceea ce doreste el sa obtina ... datorita economiei romanesti, romancele au devenit cea mai atractiva posibilitate de a ajunge in ''clubul exclusivist'' ... si sa aiba si o prietena ''ieftina'' ... mai mult ca sigur ca nu vrea sa stea in romania ... mai mult ca sigur ca pare mult mai sigur pe ceea ce vrea (inclusiv pentru tine) ... probabil va dori ca si familia sa il urmeze ... orice ar fi asigurate ca ai unde sa te retragi si tu si copii tai ... daca totul va merge ca acum ...

marco918
Postat pe 12 Iulie 2011 11:16
Da inteleg ce vrei sa spui si stiu exact despre ce vorbesti..dar in situatia mea nu este asa..el are o situatie foarte buna la el in tara ii cunosc familie..si in afara de asta el este student aici..si cel ce nu vrea casatorie este el nu eu..eu vreau sa ma marit cu el insa el spune tot timpul ca nu are ce sa imi ofere..este foarte orgolios si nu vrea sa ii ceara ajutorul tatalui sau..anyhow ,tu gandesti foarte ok in privinta asta cunosc foarte mult cazuri de genul asta,multumesc pentru sfat dar nu este si cazul meu!
catalina224
Postat pe 13 Iulie 2011 12:14
prima iubire nu se uita, si de obicei prima iubire este asa de idealizata incat nici nu pare foarte reala pare ca o paveste cu printi si zane
numai viitorul va spune daca e o nebunie trecatoare sau iubire
nimeni nu poate sa raspunda
kudika193913
Postat pe 18 Iulie 2011 16:28
eu nu inteleg chestia asta cu prima iubire. e adevarat ca prima iubire ne marcheaza destul de puternic,dar nu inseamna k nu se uita. nu cred k putem uita nici o persoana care a facut parte din viata noastra indiferent cat de importanta a fost pentru noi ,dar sentimentele se schimba. mai devreme sau mai tarziu,cu multa ambitie lasam in urma trecutul cu toate si ne axam pe prezent si viitor. si stiti cum e,prima iubire se uita atunci cand vine urmatoarea,si tot asa.
kudika329894
Postat pe 18 Iulie 2011 23:18
De la: kudika193913, la data 2011-07-18 16:28:29prima iubire nu se uita, si de obicei prima iubire este asa de idealizata incat nici nu pare foarte reala pare ca o paveste cu printi si zane
numai viitorul va spune daca e o nebunie trecatoare sau iubire
nimeni nu poate sa raspunda


o iubire e unica
pickard
Postat pe 18 Iulie 2011 23:23
Pickarde... In ultima ora, ai dat trei gandeli, asa, in trei topicuri.
Plus axioma de mai sus...
Ai pus cainele la butoane? ca nu te recunosc...

P.S. Plac pozele din Jupiter, am avut eu un motan cu numele... :)
Darkmagic
Postat pe 18 Iulie 2011 23:31
De la: DarkMAGIC, la data 2011-07-18 23:31:54Pickarde... In ultima ora, ai dat trei gandeli, asa, in trei topicuri.
Plus axioma de mai sus...
Ai pus cainele la butoane? ca nu te recunosc...

P.S. Plac pozele din Jupiter, am avut eu un motan cu numele... :)
pickard
Postat pe 19 Iulie 2011 07:23
eu cred ca ar trebui sa mearga acasa, la el in tara, si sa o vada pe fata asta, numai asa o sa isi dea seama daca chiar mai simte ceva pt ea sau doar a ramas cu impresia aia din tinerete! si tu poti sa te convingi in felul acesta, o sa vezi la intoarcerea lui, comportamentul, asa o sa iti dai seama daca a ramas cu gandul acolo, daca te pretuieste la fel de mult ca inainte sau mai mult!
gh_cristiana
Postat pe 20 Iulie 2011 09:26
tu ai dreptate..asa este ,oricum in cateva luni planificasem sa plece ,m-am rugat mult de el sa se duca acasa..macar pentru 2 saptamanii..nu stiu exact daca o sa o vada pentru ca ea este casatorita acum..dar astept sa vedem..si eu am avut o prima iubire si stiu cum este ,a mai spus cineva ca prima iubire nu se uita niciodata dar este adevarat ca sentimentele se duc..ramane doar o amintire placuta ...oricum eu cred,si probabil nu numai eu,se poate discuta o groaza despre chestia asta cu prima iubire pentru ca parerile sunt impartite...va multumesc pentru sfaturi :*
catalina224
Postat pe 20 Iulie 2011 12:10
ilumax_76
Postat pe 20 Iulie 2011 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metin sau cum iti poate fi distrusa casnicia 138 De la: Clepsydra 24 Octombrie 2015 15:39
hi 10 De la: Calandrinon 22 Decembrie 2009 22:41
coruptia 193 De la: kudika171801 1 Decembrie 2010 12:51
NU-MI DORESC COPILUL!!!!!!!! 9 De la: mitura 31 Iulie 2010 00:00
Ce-i determina pe oameni sa fie mitocani ??? 81 De la: speranta1 29 Aprilie 2010 13:50