Setari Cookie-uri

O decizie nu chiar usoara

Lucrurile stau in felul urmator: sunt cu un baiat de 9 luni si ceva, dar pot sa zic ca am ajuns sa il cunosc si el sa ma cunoasca foarte bine. De cand suntem impreuna, am stat in fiecare zi impreuna, fiecare zi era diferita,lucru pe care cred ca toate il cautam (evitarea monotoniei) Certuri nu prea sunt...si daca sunt...mai degraba sunt dispute care se rezolva pe loc. Dar, problema e urmatoarea: el vrea sa plece in alta tara...si vrea sa ma duc si eu cu el peste un an(pentru ca atunci termin liceul ,deci am 18 ani acum) Doar ca nu stiu ce sa fac....Realizez ca o persoana ca el nu voi mai gasi..pentru ca are grija de mine si ma ajuta mereu. M-a invatat foarte multe lucruri si stie sa vorbeasca cu mine. Pur si simplu as vrea o parere....poate chiar si un sfat...ce ar trebui sa fac...
Lalyly
Postat pe 1 August 2011 20:23
as adauga faptul ca e gelos,ca si mine...si e atat de grijuliu incat nu prea ma lasa sa fac orice....adica, cu el pot face ce vreau, dar fara mai putin....
Lalyly
Postat pe 1 August 2011 20:26
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 20:23:05ce ar trebui sa fac...


Termina-ti liceul. Asta-i tot ce trebuie sa faci acum.
Vezi daca te mai intrebi si peste un an "ce sa fac?"
rashela
Postat pe 1 August 2011 20:27
Asta o sa fac clar....dar...dupa cum am spus e gelos, si....nu ma lasa nici la banchet..si ma deranjeaza chestia asta. I-am spus....dar raspunsul a fost clar....
Lalyly
Postat pe 1 August 2011 20:34
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 20:34:01Asta o sa fac clar....dar...dupa cum am spus e gelos, si....nu ma lasa nici la banchet..si ma deranjeaza chestia asta. I-am spus....dar raspunsul a fost clar....



nu exista monotonie dar gelozie cu carul ce ti-e si cu tinerii astia! ma gandeam ca ai ganduri cu facultatea dar tu iti faci griji de banchet si tot asa...!

anastasia_m
Postat pe 1 August 2011 20:37
Facultatea o pot face la distanta/acolo.... da:)) sincer banchetul e o problema.....din pacate
Lalyly
Postat pe 1 August 2011 21:01
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 21:01:07Facultatea o pot face la distanta/acolo.... da:)) sincer banchetul e o problema.....din pacate



si eu zic
anastasia_m
Postat pe 1 August 2011 21:02
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 20:34:01Asta o sa fac clar....dar...dupa cum am spus e gelos, si....nu ma lasa nici la banchet..si ma deranjeaza chestia asta. I-am spus....dar raspunsul a fost clar....


De ce accepti un asemenea tratament? E singura intrebare care imi vine in minte in cazuri de genul asta.
Evident ca el nu-ti va fi si sotul langa care vei imbatrani, dar te inveti de pe acum sa fii jucaria oricarui barbat?
Ai banchet si-l ai doar o data in viata. Ai un iubit ...si maine nu-l mai ai.

"Raspunsul a fost clar". WTF???? Cine naiba e asta sa-ti dicteze tie ce sa faci? Ai 17 ani, ffs...
rashela
Postat pe 1 August 2011 21:07
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 21:01:07Facultatea o pot face la distanta/acolo.... da:)) sincer banchetul e o problema.....din pacate

Banchetul e o bucurie, e unic in viata fiecaruia dintre noi. Nu e "din pacate".

Doar relatia ta, din pacate, e vai de ea.

In fine, fa cum doresti.
rashela
Postat pe 1 August 2011 21:08
Nu intelege totul gresit...:) Stiu si eu ca banchetul e o singura data....dar nu asta ma pune pe ganduri, ci faptul ca nu as vrea sa il las. Nu ma trateaza urat, e chiar persoana pe care multe il vor, multi au incercat sa ne desparta dar ..am ales sa ramanem impreuna pentru ca sincer....ne intelegem foarte bine!
Lalyly
Postat pe 1 August 2011 21:14
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 21:14:22Nu intelege totul gresit...:) Stiu si eu ca banchetul e o singura data....dar nu asta ma pune pe ganduri, ci faptul ca nu as vrea sa il las. Nu ma trateaza urat, e chiar persoana pe care multe il vor, multi au incercat sa ne desparta dar ..am ales sa ramanem impreuna pentru ca sincer....ne intelegem foarte bine!


Draga mea mica de tot! :) Ai doar 17 ani, ma repet. Ai un liceu de terminat si visezi la o facultate. Asta-s prioritatile tale acum. Nimic altceva. O poveste de iubire ar trebui sa te faca fericita, sa completeze bucuria varstei. Nu sa ai probleme.

Si nu, eu nu consider ca am o relatie minunata si nici ca as vrea un barbat care imi interzice sa fac ceva frumos pentru sufletul meu. Pune-ti problema asa si nu gandidu-te ca pierzi pe x-ulescu. Facand cocesii la varsta asta pentru un viitor care nu exista, pierzi cate o bucuatica din femeia care vei deveni peste cativa ani. Despre asta-i vorba. Cand o relatie e grozava, asa cum afirmi tu, de ce exista asemenea discutii intre voi?
rashela
Postat pe 1 August 2011 21:19
nu am spus ca am 17 ani, ci 18 . Discutiile acestea exista intre noi din cauza "prietenilor" si a vorbelor de "bine" din partea lor. La inceputul relatiei eu mi-am cam batut joc, si abea cu timpul am ajuns sa vad ca idealul pe care il vedeam eu intr-un baiat ,este in el. Alaturi de el stiu ca nu imi va lipsi nimic, nici spiritual nici material. A fost intotdeauna alaturi de mine, si m-a invatat sa imi impun punctul de vedere, lucru pe care inainte nu il faceam.
Lalyly
Postat pe 1 August 2011 21:24
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 21:24:43nu am spus ca am 17 ani, ci 18 . Discutiile acestea exista intre noi din cauza "prietenilor" si a vorbelor de "bine" din partea lor. La inceputul relatiei eu mi-am cam batut joc, si abea cu timpul am ajuns sa vad ca idealul pe care il vedeam eu intr-un baiat ,este in el. Alaturi de el stiu ca nu imi va lipsi nimic, nici spiritual nici material. A fost intotdeauna alaturi de mine, si m-a invatat sa imi impun punctul de vedere, lucru pe care inainte nu il faceam.


Eu stiu ca orice ti s-ar spune acum, nu bagi in seama. Prieteul tau e cel mai bun.
Spun doar ca, macar in ceasurile de cumpana, atunci cand simti ca esti nemultumita, nefericita, neimplinita, sa te gandesti ca lumea nu incepe si nu se sfarsete cu un barbat. Si sa nu accepti niciodata ceea ce nu-ti place.

Spune-i ca vrei sa mergi la banchet si ca ti-ar placea sa-ti fie alaturi ca intotdeauna. Sper s-o faca si sa ai o petrecere de pomina, in sensul bun.

Restul, ce va fi maine, poimaine, nu stie nimeni. Ai grija de tine ca lacrimile sapa riduri pe obraji. :)
Asta-i tot. Bafta!
rashela
Postat pe 1 August 2011 21:48
Nu consider lacrimile o solutie:P Si ascult mai mult decat arat ce spun altii....doar ca am ascultat si inainte, si nu prea a iesit nimic bun(si nu ma refer la relatia mea cu el) . pur si simplu, persoanele care pretindeau ca imi sunt prieteni, s-au dovedit a fi o pierdere de timp. in cazul tuturor. pana si la cei la care nu ma asteptam. dar nu consider asta un sfarsit de drum. Nu ma plang de relatia mea, si ma gandesc la multe cand se intampla sa ne certam. dau importanta amanuntelor, si invat din fiecare greseala(nu neaparat ale mele, ci si ale altora)
Lalyly
Postat pe 1 August 2011 22:02
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 20:23:05Lucrurile stau in felul urmator: sunt cu un baiat de 9 luni si ceva, dar pot sa zic ca am ajuns sa il cunosc si el sa ma cunoasca foarte bine. De cand suntem impreuna, am stat in fiecare zi impreuna, fiecare zi era diferita,lucru pe care cred ca toate il cautam (evitarea monotoniei) Certuri nu prea sunt...si daca sunt...mai degraba sunt dispute care se rezolva pe loc. Dar, problema e urmatoarea: el vrea sa plece in alta tara...si vrea sa ma duc si eu cu el peste un an(pentru ca atunci termin liceul ,deci am 18 ani acum) Doar ca nu stiu ce sa fac....Realizez ca o persoana ca el nu voi mai gasi..pentru ca are grija de mine si ma ajuta mereu. M-a invatat foarte multe lucruri si stie sa vorbeasca cu mine. Pur si simplu as vrea o parere....poate chiar si un sfat...ce ar trebui sa fac...



Buna seara,

toate bune si frumoase pana aici,tu ne-ai spus varsta ta,dar a tanarului nu ne-o spui,personal vreau sa ma edific daca domnul,care este atat de atent si grijuliu cu tine,nu vrea sa te duca,mai degraba la produs peste hotare,decat sa va faceti un viitor?Draga internauta,nu fi fara minte,oi avea tu varsta de 18 ani,dar mintea o ai de 10 ani!Draga mea,cum poti sa fii atat de credula?Cum crezi ca o sa aiba stimabilul grija de tine ,cand el ,nu stiti nici unul dealtfel,nu stie cum se va descurca pe alte meleaguri!Crezi ca peste hotare,alearga cainii cu covrigi in coada?Cu ce se ocupa prietenul tau?Tu,nu ai nicio calificare,nu ai studii,ce o sa faci dincolo?O sa-i speli lenjeria intima,sau o sa-i aduci bani castigati din prostitutie?Asta,scuza-mi franchetea,poti sa o faci si aici.Ramai,draga mea,in tarisoara ta,pune capul la contributie si urmeaza o facultate,ca de incompetenti este tara plina!urmeaza o cariera si vezi dupa aceea daca esti in stare sa mergi in strainatate.Nu te amagi cu promisiunile ce ti le face prietenul tau,mirajul acesta ,al strainatatii, v-a luat mintile complet!Judeca la rece toate oportunitatile si ia decizia potrivita pentru tine si apoi pentru el!
kudika414141
Postat pe 1 August 2011 22:24
De la: Lalyly, la data 2011-08-01 20:23:05Lucrurile stau in felul urmator: sunt cu un baiat de 9 luni si ceva, dar pot sa zic ca am ajuns sa il cunosc si el sa ma cunoasca foarte bine. De cand suntem impreuna, am stat in fiecare zi impreuna, fiecare zi era diferita,lucru pe care cred ca toate il cautam (evitarea monotoniei) Certuri nu prea sunt...si daca sunt...mai degraba sunt dispute care se rezolva pe loc. Dar, problema e urmatoarea: el vrea sa plece in alta tara...si vrea sa ma duc si eu cu el peste un an(pentru ca atunci termin liceul ,deci am 18 ani acum) Doar ca nu stiu ce sa fac....Realizez ca o persoana ca el nu voi mai gasi..pentru ca are grija de mine si ma ajuta mereu. M-a invatat foarte multe lucruri si stie sa vorbeasca cu mine. Pur si simplu as vrea o parere....poate chiar si un sfat...ce ar trebui sa fac...


Stii unde se ajunge cu gelozia, dupa prima scena mai serioasa, incepe sa urle sa faca scandal, la a doua continua cu urlaturile si cu spart a tot ce gaseste in cale, iar apoi a 3 scena, ai sa iei prima palma, dupa care o sa-ti ceara scuze ca a fost nervos si o sa-ti spuna ca ii pare rau dar stii cum este cand iubesti pe cineva, o sa treaca un timp in care nu-ti mai spune nimic, iar cand isi aduce aminte de datorii o sa scoata de la naftalina toate scenele respective si o sa capeti o mama de bataie sora cu ce vrei tu.
Asa ca mama draga, daca crezi ca intr-adevar tine la tine asa de mult, acum este vacanta i-a du-te tu frumos undeva in vacanta dar fara el, si vezi cum reactionaeza cand te intorci inapoi, sunt 2 posibile scenarii aici, unul nu mai zice nimic si iti da pace, si cel mai probabil scenariu it va spune ca daca pleci in vacanta fara el atunci totul s-a terminat intre voi, sau poate te lasa sa pleci dar cand te intorci iti va da si batuta aceea mult mai repede.
Oricat ai iubi de mult, trebuie sa-i dai libertatea necesara persoanei de langa tine, nu sa o sufoci, cu gelozia cel mai repede se ajunge la spital si in cele mai sumbre imagini se ajunge in cimitir.
cocancl
Postat pe 1 August 2011 22:38
Ok....:)) aveam nevoie de un sfat, nu de critici. ca sa incep frumos, am vorbit cu respectivul, subiectul cu banchetul s-a rezolvat. Legat de gelozie, sincer eu sunt aia care e mai geloasa! Respectivul nu are onorabila varsta depasita de 25 de ani, are chiar ceva mai putin cu inca vreo cativa ani. Ii cunosc si imi conoaste familia, parintii nostri se cunosc inca de si mai mult timp:). Violent nu a fost niciodata, si sunt una dintre persoanele care nu ar accepta nici o palma, chiar daca e data cu merit;) indiferent cat de mare e dragostea. Certurile nu se rezolva prin tipete, ci prin vorba:) Deci inainte sa spuneti ceva aflati detalii. Nu de alta dar, de la problema de la care am plecat, pana la bataie si...trafic de persoane:)) e destul
Lalyly
Postat pe 2 August 2011 10:13
Of Doamne, unde ai vazut tu fatuca critici ? Toata lumea ti-a dat SFATURI. Oricum tu o tii pe-a ta. Mai ai 1 an pana termini liceul... se pot intampla multe.... Bafta !
luchianramona
Postat pe 2 August 2011 10:57
De la: Lalyly, la data 2011-08-02 10:13:17Ok....:)) aveam nevoie de un sfat, nu de critici. ca sa incep frumos, am vorbit cu respectivul, subiectul cu banchetul s-a rezolvat. Legat de gelozie, sincer eu sunt aia care e mai geloasa! Respectivul nu are onorabila varsta depasita de 25 de ani, are chiar ceva mai putin cu inca vreo cativa ani. Ii cunosc si imi conoaste familia, parintii nostri se cunosc inca de si mai mult timp:). Violent nu a fost niciodata, si sunt una dintre persoanele care nu ar accepta nici o palma, chiar daca e data cu merit;) indiferent cat de mare e dragostea. Certurile nu se rezolva prin tipete, ci prin vorba:) Deci inainte sa spuneti ceva aflati detalii. Nu de alta dar, de la problema de la care am plecat, pana la bataie si...trafic de persoane:)) e destul



Buna dimineata!

Draga mea,daca nu dai toate informatiile ,trebuie sa suporti consecintele,asta este!
Si chiar cu adaugarile tale,la enuntul initial,personal,nu m-ai convins ca drumul ales de tine,este cel mai bun si convenabil pentru tine!Deci,ce varsta are prietenul tau? Are 21ani sau 22 ani,se pare,nu?Ce pregatire profesionala are?Pe ce se bazeaza cand spune ca vrea sa plece in strainatate?Sa stii ca ,in afara granitelor tarii noastre,nu este deloc usor,asa cum spun multe persoane ca ar fi,mai ales pentru o persoana necalificata!Este importanat pentru el si pentru tine ,ce pregatire sta la baza deciziei voastre de a pleca dincolo! Parerea mea este ca ,sunteti prea tineri pentru asemenea demers in ceea ce priveste viitorul vostru.Repet intrebarea ce ti-am adresat-o anterior:
- Tu ce vrei sa faci in strainatate?crezi ca iubirea ce i-o porti amicului tau,iti va tine de frig si de foame?Acolo nu veti mai avea,langa voi,pe parintii ce v-au cocolosit in tara!Eu,in locul tau,mi-as vedea de construirea unui viitor,aici,in tara! Mi-as continua studiile astfel incat sa ma pot baza pe fortele proprii,nu as pleca din tara pana cand nu as avea o baza ,solida,de pregatire!Strainatatea are suficienta prostime proprie,nu ii mai trebuie prostimea din Romania si ,cu siguranta,vei da gres in actiunea intreprinsa de tine.Ganditi-va la ceea ce este mai bun ,pentru voi,in acest moment ,nu mai visati !caci,o sa va loviti chiar in moalele capului si nu va va fi deloc usor!
kudika414141
Postat pe 2 August 2011 11:39
Esti inca micuta... Unde vrei tu sa pleci la 18-19 ani? Eu stiu persoane care aveau o calificare (nu au plecat asa, la cules de capsuni) si au dat de greu acolo... E foarte greu singur, printre straini... Nu ai pe nimeni, in caz de ceva nu ai la cine sa apelezi, ai statutul de imigrant si se uita toti de sus la tine, ca job, nu poti deveni decat menajera sau bona fiindca nu ai studii... Fa-ti aici un rost mai bine ca e mult mai simplu, decat sa te duci nu stiu pe unde. In plus, tu nici nu ai suficienta experienta ca sa te descurci in unele situatii si se poate sa pici in anumite capcane...
Micaell
Postat pe 2 August 2011 19:16
Esti inca micuta... Unde vrei tu sa pleci la 18-19 ani? Eu stiu persoane care aveau o calificare (nu au plecat asa, la cules de capsuni) si au dat de greu acolo... E foarte greu singur, printre straini... Nu ai pe nimeni, in caz de ceva nu ai la cine sa apelezi, ai statutul de imigrant si se uita toti de sus la tine, ca job, nu poti deveni decat menajera sau bona fiindca nu ai studii... Fa-ti aici un rost mai bine ca e mult mai simplu, decat sa te duci nu stiu pe unde. In plus, tu nici nu ai suficienta experienta ca sa te descurci in unele situatii si se poate sa pici in anumite capcane...
Micaell
Postat pe 2 August 2011 19:17
De la: Micaell, la data 2011-08-02 19:17:10Esti inca micuta... Unde vrei tu sa pleci la 18-19 ani? Eu stiu persoane care aveau o calificare (nu au plecat asa, la cules de capsuni) si au dat de greu acolo... E foarte greu singur, printre straini... Nu ai pe nimeni, in caz de ceva nu ai la cine sa apelezi, ai statutul de imigrant si se uita toti de sus la tine, ca job, nu poti deveni decat menajera sau bona fiindca nu ai studii... Fa-ti aici un rost mai bine ca e mult mai simplu, decat sa te duci nu stiu pe unde. In plus, tu nici nu ai suficienta experienta ca sa te descurci in unele situatii si se poate sa pici in anumite capcane...


Hmm, nu-i chiar asa! Nu este emigrant, este cetatean UE. Emigrantii sunt vai de mama lor, haituiti de politie si dati afara din tara daca nu indeplinesc conditiile cerute de legea tarii respective.
Dezavantajul cel mai mare in cazul ei este varsta si, presupun, necunoasterea limbii. De fapt, al amandurora nu doar al fetei.

Studiile n-au nicio relevanta (ma refer la studii universitare). Trec ani buni pana sa poti folosi diploma (dreptul este exclus din start). Cunoasterea / stapanirea foarte bine a unei profesii care "prinde" oriunde in lume este o sansa. Dar nu e cazul aici.

Singurele job-uri pe care le-ar putea viza ar fi ingrijirea batranilor / copiilor, plimbatul cainilor sau frecatul podelelor. Ma indoiesc ca s-a nascut pesntru asa ceva si ca-i tot ceea ce-si doreste sa faca in viata.

Cat despre el, caratul cu carca il asteapta, nimic altceva.
rashela
Postat pe 2 August 2011 20:08
:) are pe cineva acolo la care sta, ruda. Studile le continui,nu e o problema asta, limba nici atat. Am mai fost plecata. Si cu lucratul, nu e o problema:P . Nu se duce acolo de capul lui, a fost chemat:) Si nu la frecat podele:)):P
Lalyly
Postat pe 2 August 2011 20:24
De la: Lalyly, la data 2011-08-02 20:24:50:) are pe cineva acolo la care sta, ruda. Studile le continui,nu e o problema asta, limba nici atat. Am mai fost plecata. Si cu lucratul, nu e o problema:P . Nu se duce acolo de capul lui, a fost chemat:) Si nu la frecat podele:)):P


:)

Cand ai pe cineva sa te ajute. lucrurile stau cu totul altfel. Am scris doar despre partea goala a paharului. :)
rashela
Postat pe 2 August 2011 20:29
Sunt destul de constienta ca nu ai cum sa te duci undeva asa, doar de dragul de a te duce, si cu speranta ca vei reusi ceva. Daca ar fi fost asa, nu cred ca ar mai fi reprezentat o problema, si as fi refuzat din start.
Lalyly
Postat pe 2 August 2011 20:34
De la: Lalyly, la data 2011-08-02 10:13:17Ok....:)) aveam nevoie de un sfat, nu de critici. ca sa incep frumos, am vorbit cu respectivul, subiectul cu banchetul s-a rezolvat. Legat de gelozie, sincer eu sunt aia care e mai geloasa! Respectivul nu are onorabila varsta depasita de 25 de ani, are chiar ceva mai putin cu inca vreo cativa ani. Ii cunosc si imi conoaste familia, parintii nostri se cunosc inca de si mai mult timp:). Violent nu a fost niciodata, si sunt una dintre persoanele care nu ar accepta nici o palma, chiar daca e data cu merit;) indiferent cat de mare e dragostea. Certurile nu se rezolva prin tipete, ci prin vorba:) Deci inainte sa spuneti ceva aflati detalii. Nu de alta dar, de la problema de la care am plecat, pana la bataie si...trafic de persoane:)) e destul


Scuza-ma ca ti-am descris un scenariu care s-ar putea intampla, si subliniez faptul S-AR PUTEA. Daca vrei critici, se poate rezolva si acel lucru. Pot fi si impertinet. Dar iti spun cu plecatul afara nu este gluma deloc, Am sa-ti explic un pic cum sta situatia. Mama mea a fost profesoara de limba franceza (eu sunt bota la aceasta limba) si de cativa ani dupa ce si-a luat masteratul in psihologie , are o varsta de 54 de ani, anul trecut a fost plecata in Fillanda tot asa ca isi gaseste de lucru, dupa o luna de zile, a venit acasa cum a putut, a fost racolata de o retea de prostitutie, au zis ca o angajeaza sa intretina o vila, unde nu locuieste nimeni dar vin propietarii de 2 sau de 3 ori pe an cateva zile, Sub pretextul ca vor sa-i inregistreze contractul de munca i-au cerut pasaportul si o suma de bani care trebie sa asigure pentru prima luna asigurare social taxe si alte chestii, dupa numai 3 zile cica au aparut propietarii in vacanta, prima zi a fost ok, apoi au inceput intrebarile cum este familia ei, cum tine legatura cu noi, daca tine si altfel inafara de telefon legatura. Urmatoarea zi culmea i-a disparut telefonul apoi au inceput tot felul de apropouri, nu mai dadea de persoanele care vroiau sa o angajeze si alte multe aventuri. Cand a incercat sa plece i s-a furat poseta noroc ca nu isi tinea restul actelor acolo si banii, a mers repede la o agentie sa-si cumpere bilet de avion sa vina inapoi in tara, deoarece la aeroprt ziceau ca nu mai sunt bilete pentru prima cursa care era spre bucuresti, si aceea era numai a 2-a zi, s-a dus la agentia la care a fost trimisa acolo incercand sa comunice cu cel care vindea bilete apare intre timp un tip care asculta ce povesteste, stia si romana si franceza limbile pe care le cunostea mama mea, s-a oferit sa traduca la cel de la ghiseu ce are de zis, i-au dat un bilet cu escala in anglia, intre timp pe bilet cel de la ghiseu a scris ceva cu mana in limba fillandeza, a ajuns la aeroprt si interesant avionul tocmai ce plecase, a mers inapoi la agentie dar respectivul nu mai angajat nu mai era acolo. era o domnisoara, a incercat sa-i explice situatia la care angajata respectiva ii spune la mama mea ca acolo nu lucreaza nici un baiat sunt numai fete, translatorul disparuse si el. Apoi avea senzatia ca este urmarita, a avut inspiratia sa mearga la politia aeroportului acolo i-au adus un traslator de la ei si le-a explicat situatia si le-a arata biletul de avion, pe el era scris de mana "Nu o lasati sa plece din tara", au lasa-to in aeroprt si politaii, binenteles de aceasta data supravegheata de ei. ramasese si fara bani, noi aici in tara am facut rost de bani si i-am trimis norocul a fost ca avea cardul din romania cu ea si i-am alimentat cardul. pentru a putea acumpara alt bilet de avion. Pana la urma dupa toata tevartura aceasta s-a reusit prinderea a doua persoane de una de sex masculin si alta de sex feminin, care s-au dovedit facnd parte dintr-o retea de prostitutie. Dar traumele nu s-au sters eu spun aceasta poveste pe scurt ce s-a intamplat a fost mult mai mult. Tine cont este o persoana pregatita psihologic destul de bine, are ceva experienta de viata, si nici asa nu i-a fost usor. Dar tu la 19 ani si pritenul tau la 21- 22 ce ati fi facut. Si mai ales ca nu aveti cine sa va sustina in caz de ceva.
cocancl
Postat pe 2 August 2011 20:57
Eh, te-a inteles lumea gresit, se mai intampla.

Mai intai asteapta sa plece, sa aiba un loc de munca si apoi mai vezi tu. Ca asa am tot auzit de "amenintari" cu plecatul si s-au intamplat de-abia peste 6 luni, chiar un an. Daca pleaca asa tam-nesam, fara job asigurat sau facultate, se intoarce repede, stai linistita.
kudika_pudika
Postat pe 2 August 2011 21:00
De la: rashela, la data 2011-08-02 20:08:37 Emigrantii sunt vai de mama lor, haituiti de politie si dati afara din tara daca nu indeplinesc conditiile cerute de legea tarii respective.

Statutul de emigrant il are oricine care este cetatean al unei tari si doreste sa se stabileasca in alta tara. Ca este emigrant cu drept de sedere, emigrant cu drept de munca sau emigrant care trebuie sa adere la anumite conditii pentru a munci in tara respectiva, asta e alta treaba.
kudika_pudika
Postat pe 2 August 2011 21:06
Pai aici gresesti, pentru ca avem persoane care ne sustin. Si nu prieteni, ci rude cu care am crescut. Si oferta de munca tot din partea lor vine. Mi-am pus si eu problema asa, dar doar pentru o fractiune de secunda, pentru ca totusi sunt lucruri care din start ma obliga sa elimin aceasta optiune din calcul. Pentru mine va fi ceva mai usor, pentru el va fi mai greu pentru ca ii va lua timp sa se obisnuiasca.
Lalyly
Postat pe 2 August 2011 21:07
Pai aici gresesti, pentru ca avem persoane care ne sustin. Si nu prieteni, ci rude cu care am crescut. Si oferta de munca tot din partea lor vine. Mi-am pus si eu problema asa, dar doar pentru o fractiune de secunda, pentru ca totusi sunt lucruri care din start ma obliga sa elimin aceasta optiune din calcul. Pentru mine va fi ceva mai usor, pentru el va fi mai greu pentru ca ii va lua timp sa se obisnuiasca.
Lalyly
Postat pe 2 August 2011 21:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o porcarie 15 De la: iry24 16 Februarie 2009 00:02
Nu credeti ca uneori fetele care arata bine traiesc o drama? 403 De la: kudika081126 14 Aprilie 2010 02:43
pareri... 7 De la: kudika513102 3 Martie 2012 19:15
va cer parerea din tot sufletul!!!!!!! 12 De la: Dor_a 27 Ianuarie 2009 14:38
Ma ameninta cu lucruri de care stie ca imi e frica... 9 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 20:30