Setari Cookie-uri

CM foarte neregulat si ovare polichistice. AJUTORRRR SARCINA!!!

buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult
kudika416907
Postat pe 7 August 2011 11:56
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


=)))) acum vrei sa ramai gravida? Ce nu faci tu pt bani nu?...daca nu poti ramane tu spune-i iubitului tau sa o lase insarcinata pe partenera voastra de sex
Deeliaaaa
Postat pe 7 August 2011 20:50
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


Nu stiu daca deschizi topice la vrajeala sau chiar e pe bune dar, cum poti spune ca ti-au iesit toate analizele bune si totusi ai CM de DOUA ori pe an??????
ilumax_76
Postat pe 7 August 2011 21:05
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


Mai mult decat ti-a recomandat medicul, nu te poate ajuta nimeni... Poate doar partenerul tau
Urmeaza-ti tratamentul si... rabdare.
_vio_
Postat pe 7 August 2011 21:28
De la: ilumax_76, la data 2011-08-07 21:05:26
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


Nu stiu daca deschizi topice la vrajeala sau chiar e pe bune dar, cum poti spune ca ti-au iesit toate analizele bune si totusi ai CM de DOUA ori pe an??????


Eu cred ca a vrut sa zica altceva, nu ciclu menstrual. Probabil concediu medical.
anageo25
Postat pe 7 August 2011 21:35
De la: ilumax_76, la data 2011-08-07 21:05:26
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


Nu stiu daca deschizi topice la vrajeala sau chiar e pe bune dar, cum poti spune ca ti-au iesit toate analizele bune si totusi ai CM de DOUA ori pe an??????

mda...nu deschid topice la vrajeala...presupun ca nu stii cat de mare e suferinta de a nu putea avea un copil...presupun ca prin asta nu ai trecut...nici tu nici multe altele de pe aici...presupun ca tie si deliei vi se pare ca e la vrajeala unul din cele doua topice pe care le-am deschis... ei bine nu e asa...singura treaba este ca in februarie m-am operat de cancer de col uterin...si sincer vreau sa imi traiesc viata (pentru ca am realizat ca indiferent de varsta orice se poate intampla) si sa profit la maxim de lucurile bune si pentru mine un copil e cel mai bun lucru pe care i s-ar putea intampla cuiva...
va rog din suflet sa nu jigniti si pur si simplu daca nu aveti nici un sfat pt mine sau daca nu sunteti interesate nu intrati sau macar nu jigniti...
aaaa si ma refer la analize de fertilitate, uter si ovare normale (ovare polichistice dar mi s-a spus ca nu e o problema grava pt sarcina); alt gen de analize nu mi-au facut
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 00:56
De la: _vio_, la data 2011-08-07 21:28:01
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


Mai mult decat ti-a recomandat medicul, nu te poate ajuta nimeni... Poate doar partenerul tau
Urmeaza-ti tratamentul si... rabdare.

ms mult
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 00:57
De la: Deeliaaaa, la data 2011-08-07 20:50:15
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


=)))) acum vrei sa ramai gravida? Ce nu faci tu pt bani nu?...daca nu poti ramane tu spune-i iubitului tau sa o lase insarcinata pe partenera voastra de sex

cu tine nici macar nu imi mai bat capul..dar totusi crezi ca ai putea sa iti pui de-o parte vorbele urate si sa ma lasi in pace??? nu stiu ce varsta ai sau daca ai copii etc etc dar sper sa nu treci niciodata prin ce am trecut eu...;)
e trist sa ceri ajutor si sa primesti in schimb jigniri, vorbe urate si mijtouri...
e foarte trist dar asa suntem romanii de fel...multi se bucura de necazurile altora...
deci cum am mai spus...sper sa nu treci niciodata prin ce trec eu acum
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 01:00
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 01:00:59
De la: Deeliaaaa, la data 2011-08-07 20:50:15
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


=)))) acum vrei sa ramai gravida? Ce nu faci tu pt bani nu?...daca nu poti ramane tu spune-i iubitului tau sa o lase insarcinata pe partenera voastra de sex

cu tine nici macar nu imi mai bat capul..dar totusi crezi ca ai putea sa iti pui de-o parte vorbele urate si sa ma lasi in pace??? nu stiu ce varsta ai sau daca ai copii etc etc dar sper sa nu treci niciodata prin ce am trecut eu...;)
e trist sa ceri ajutor si sa primesti in schimb jigniri, vorbe urate si mijtouri...
e foarte trist dar asa suntem romanii de fel...multi se bucura de necazurile altora...
deci cum am mai spus...sper sa nu treci niciodata prin ce trec eu acum


Fata draga tu ai fost cea care a dat dovada de neseriozitate...si bineinteles m-am gandit ca e la misto topicul acesta in conditiile in care mai ai un topic unde iti cauti partenera de sex pt tn si iubitul tau de 41 de ani,tu avand abea 22 ;)..Si imi pare rau,ai recunoscut ca stai cu el din interes si ai aruncat in stanga si in dreapta cu vorbe nu prea placute,normal ca ne-am facut o impresie proasta si acum nu te luam in serios....in fine....bafta
Deeliaaaa
Postat pe 8 August 2011 01:06
De la: Deeliaaaa, la data 2011-08-08 01:06:19
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 01:00:59
De la: Deeliaaaa, la data 2011-08-07 20:50:15
De la: kudika416907, la data 2011-08-07 11:56:51buna fetelor, am 22 de ani si incerc sa raman insarcinata dar am ovare polichistice si CM cam de doua ori pe an...deci foarte neregulat ...nu stiu cand ovulez si nici cum as putea afla...eu si partenerul meu vrem foarte mult sa avem un bebic dar nu reusim...eu sunt in tratament de o luna si jumatate cu vitamine B12, Acid Folic si Iod. am facut analize si au iesit bine toate dar totusi incercam de 9 luni sa raman insarcinata dar degeaba...
Imi puteti da vreun sfat???
va multumesc mult


=)))) acum vrei sa ramai gravida? Ce nu faci tu pt bani nu?...daca nu poti ramane tu spune-i iubitului tau sa o lase insarcinata pe partenera voastra de sex

cu tine nici macar nu imi mai bat capul..dar totusi crezi ca ai putea sa iti pui de-o parte vorbele urate si sa ma lasi in pace??? nu stiu ce varsta ai sau daca ai copii etc etc dar sper sa nu treci niciodata prin ce am trecut eu...;)
e trist sa ceri ajutor si sa primesti in schimb jigniri, vorbe urate si mijtouri...
e foarte trist dar asa suntem romanii de fel...multi se bucura de necazurile altora...
deci cum am mai spus...sper sa nu treci niciodata prin ce trec eu acum


Fata draga tu ai fost cea care a dat dovada de neseriozitate...si bineinteles m-am gandit ca e la misto topicul acesta in conditiile in care mai ai un topic unde iti cauti partenera de sex pt tn si iubitul tau de 41 de ani,tu avand abea 22 ;)..Si imi pare rau,ai recunoscut ca stai cu el din interes si ai aruncat in stanga si in dreapta cu vorbe nu prea placute,normal ca ne-am facut o impresie proasta si acum nu te luam in serios....in fine....bafta

pfff...pai indiferent daca zic sau nu zic ca stau cu el pt bani toate cand ati citit ce varsta avem ati gandit asta...sunt satula sa lupt ca lumea sa vada ca e iubire si nu tipica relatie pe interes... prefer sa dau dreptate altora ca sa ma lase in pace...trec peste si gata ...
credeam ca aici puteam sa gasesc ajutor dar din pacate pe forumurile astea incepi cu "ajutor sarcina" si termini cu "salata de varza" oricum nu mai conteaza... imi cer scuze, stiu ca t-am vb urat dar intre toate m-ati scos din sarite de tot...
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 01:14
Buna :) Iti recomand sa foloseste testele de ovulatie sau testele de fertile sa vezi cand ai cea mai ridica ovulatie....sau sa incerci sa mergi la alt doctor sa vezi ce parere are :0
karly_love18
Postat pe 8 August 2011 01:55
De la: karly_love18, la data 2011-08-08 01:55:26Buna :) Iti recomand sa foloseste testele de ovulatie sau testele de fertile sa vezi cand ai cea mai ridica ovulatie....sau sa incerci sa mergi la alt doctor sa vezi ce parere are :0

buna, din cate am inteles testele de ovulatie sunt valabile pentru CM regulat (parca sunt 5 teste si trebuiesc facute in nu stiu ce zile) dar cum eu am CM neregulat ...si cele de fertilitate inca nu le-am incercat dar o sa imi cumpar sa vad ..
oricum o sa merg si la alt medic sa vedem ce imi zice.
ms oricum, o seara buna
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 02:15
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 02:15:33
De la: karly_love18, la data 2011-08-08 01:55:26Buna :) Iti recomand sa foloseste testele de ovulatie sau testele de fertile sa vezi cand ai cea mai ridica ovulatie....sau sa incerci sa mergi la alt doctor sa vezi ce parere are :0

buna, din cate am inteles testele de ovulatie sunt valabile pentru CM regulat (parca sunt 5 teste si trebuiesc facute in nu stiu ce zile) dar cum eu am CM neregulat ...si cele de fertilitate inca nu le-am incercat dar o sa imi cumpar sa vad ..
oricum o sa merg si la alt medic sa vedem ce imi zice.
ms oricum, o seara buna


Stii ce nu inteleg eu? Dupa un cancer de col uterin, chiar si o faza "usoara" a acestuia, medicii interzic nasterea unui copil. Ba mai mult, dupa radioterapie, cel mai probabil devii infertila.
Adaugand toate celelalte probleme pe care le ai, ma intreb la ce fel de medic faci vizite?
rashela
Postat pe 8 August 2011 06:44
[mda...nu deschid topice la vrajeala...presupun ca nu stii cat de mare e suferinta de a nu putea avea un copil...presupun ca prin asta nu ai trecut...nici tu nici multe altele de pe aici...presupun ca tie si deliei vi se pare ca e la vrajeala unul din cele doua topice pe care le-am deschis... ei bine nu e asa...singura treaba este ca in februarie m-am operat de cancer de col uterin...si sincer vreau sa imi traiesc viata (pentru ca am realizat ca indiferent de varsta orice se poate intampla) si sa profit la maxim de lucurile bune si pentru mine un copil e cel mai bun lucru pe care i s-ar putea intampla cuiva...
va rog din suflet sa nu jigniti si pur si simplu daca nu aveti nici un sfat pt mine sau daca nu sunteti interesate nu intrati sau macar nu jigniti...
aaaa si ma refer la analize de fertilitate, uter si ovare normale (ovare polichistice dar mi s-a spus ca nu e o problema grava pt sarcina); alt gen de analize nu mi-au facut[/quote]

Buna dimineata!
Presupunand ca sunt adevarate cele declarate si descrise de catre tine,voit intr-o nota pesimista,iti recomand sa mergi la un alt medic ginecolog-obstretician specializat in proceduri de fertilizare!Daca tot spui fantasmagorii,macar fa-o cu decenta.O FEMEIE CARE A AVUT SAU ARE CANCER UTERIN NU POATE AVEA UN COPIL!SI CHIMIOTERAPIA,RADIOTERAPIA FOLOSITE IN ASTFEL DE CAZURI,CONTRAVIN CONCEPTIEI UNUI COPIL!Deci povestea cu dorinta de a avea un copil,las-o deoparte!Si sa-ti mai spun ceva;In cazul problemelor de fertilitate, ce apar intr-un cuplu,trebuie ca ambii parteneri sa se supuna unor analize complexe,nu numai femeia!Asta este lege in domeniul acesta,al fertilizarii.Daca esti atat de bolnava,cauta sa ai o viata linistita,nu te avanta intr-un stil de viata complet nesanatos!O zi buna!
kudika414141
Postat pe 8 August 2011 07:40
De la: kudika414141, la data 2011-08-08 07:40:48[mda...nu deschid topice la vrajeala...presupun ca nu stii cat de mare e suferinta de a nu putea avea un copil...presupun ca prin asta nu ai trecut...nici tu nici multe altele de pe aici...presupun ca tie si deliei vi se pare ca e la vrajeala unul din cele doua topice pe care le-am deschis... ei bine nu e asa...singura treaba este ca in februarie m-am operat de cancer de col uterin...si sincer vreau sa imi traiesc viata (pentru ca am realizat ca indiferent de varsta orice se poate intampla) si sa profit la maxim de lucurile bune si pentru mine un copil e cel mai bun lucru pe care i s-ar putea intampla cuiva...
va rog din suflet sa nu jigniti si pur si simplu daca nu aveti nici un sfat pt mine sau daca nu sunteti interesate nu intrati sau macar nu jigniti...
aaaa si ma refer la analize de fertilitate, uter si ovare normale (ovare polichistice dar mi s-a spus ca nu e o problema grava pt sarcina); alt gen de analize nu mi-au facut


Buna dimineata!
Presupunand ca sunt adevarate cele declarate si descrise de catre tine,voit intr-o nota pesimista,iti recomand sa mergi la un alt medic ginecolog-obstretician specializat in proceduri de fertilizare!Daca tot spui fantasmagorii,macar fa-o cu decenta.O FEMEIE CARE A AVUT SAU ARE CANCER UTERIN NU POATE AVEA UN COPIL!SI CHIMIOTERAPIA,RADIOTERAPIA FOLOSITE IN ASTFEL DE CAZURI,CONTRAVIN CONCEPTIEI UNUI COPIL!Deci povestea cu dorinta de a avea un copil,las-o deoparte!Si sa-ti mai spun ceva;In cazul problemelor de fertilitate, ce apar intr-un cuplu,trebuie ca ambii parteneri sa se supuna unor analize complexe,nu numai femeia!Asta este lege in domeniul acesta,al fertilizarii.Daca esti atat de bolnava,cauta sa ai o viata linistita,nu te avanta intr-un stil de viata complet nesanatos!O zi buna![/quote]
deci cancerul meu s-a descoperit intr-o analiza papanicolau, dupa care mi s-a facut o biopsie pentru asigurare si la o saptamana operatia, nu a fost nevoie nici de chimioterapie nici de radioterapie. Mie mi-au spus dostorii la care am fost (am fost doar la 2; cel care m-a operat si ginecologul meu) ca nu as avea nici o problema in legatura cu sarcina, din contra m-au sfatuit sa raman gravida pentru problema cu CM; au spus ca in multe cazuri, dupa o sarcina CM se reguleaza.
deci nu mai spune ca zic fantasmagorii pana nu stii cazul in totalitate.
in legatura cu analizele de fertilitate, ai dreptate, si iubitul trebuie sa si le faca, dar avand in vedere ca el a lasat insarcinata o fosta partenera a lui acum vreo 10 ani ne-am gandit ca nu este o problema de-a lui...
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 11:39
De la: rashela, la data 2011-08-08 06:44:47
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 02:15:33
De la: karly_love18, la data 2011-08-08 01:55:26Buna :) Iti recomand sa foloseste testele de ovulatie sau testele de fertile sa vezi cand ai cea mai ridica ovulatie....sau sa incerci sa mergi la alt doctor sa vezi ce parere are :0

buna, din cate am inteles testele de ovulatie sunt valabile pentru CM regulat (parca sunt 5 teste si trebuiesc facute in nu stiu ce zile) dar cum eu am CM neregulat ...si cele de fertilitate inca nu le-am incercat dar o sa imi cumpar sa vad ..
oricum o sa merg si la alt medic sa vedem ce imi zice.
ms oricum, o seara buna


Stii ce nu inteleg eu? Dupa un cancer de col uterin, chiar si o faza "usoara" a acestuia, medicii interzic nasterea unui copil. Ba mai mult, dupa radioterapie, cel mai probabil devii infertila.
Adaugand toate celelalte probleme pe care le ai, ma intreb la ce fel de medic faci vizite?


mie mi-au spus exact invers...nu stiu daca e din cauza doctorilor la care am fost sau pentru ca problema mea era "usoara" in legatura cu cancerul... dupa cum am mai zic, in cazul meu nu a fost devoie nici de chimioterapie sau radioterapie, am avut un tratament post operatoriu dar atat.
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 11:45
deci cancerul meu s-a descoperit intr-o analiza papanicolau, dupa care mi s-a facut o biopsie pentru asigurare si la o saptamana operatia, nu a fost nevoie nici de chimioterapie nici de radioterapie. Mie mi-au spus dostorii la care am fost (am fost doar la 2; cel care m-a operat si ginecologul meu) ca nu as avea nici o problema in legatura cu sarcina, din contra m-au sfatuit sa raman gravida pentru problema cu CM; au spus ca in multe cazuri, dupa o sarcina CM se reguleaza.
deci nu mai spune ca zic fantasmagorii pana nu stii cazul in totalitate.
in legatura cu analizele de fertilitate, ai dreptate, si iubitul trebuie sa si le faca, dar avand in vedere ca el a lasat insarcinata o fosta partenera a lui acum vreo 10 ani ne-am gandit ca nu este o problema de-a lui...[/quote]

Hai,sa ma lamuresc!
TESTUL BABES- PAPANICOLAU SE FACE IN VEDEREA DEPISTARII CANCERULUI DE COL UTERIN provocat de papilovirusul uman (HPV)!Acest test are rezultatul de anumite grade de gravitate,mai precis de la I la V.Tie ce ti-a spus medicul?Ai citit personal rezultatul biopsiei? Carui grad de gravitate corespunde rezultatul ce ti s-a dat?Daca medicul ti-a spus ca nu este nimic grav,insista la clinicile de fertilizare,alta solutie nu este!In legatura cu iubitul tau,sa stii ca,in timp,se modifica calitatea spermatozoizilor si asta in functie de varsta,factori psihici stresanti,etc.Sunt 10 ani,totusi...!Fii perseverenta pe acest segment al ginecologiei si anume tehniclei de fertilizare!Si elibereaza-te de stres caci ,nu este ,nicidecum,un factor care nu trebuie sa fie luat in seama!
kudika414141
Postat pe 8 August 2011 12:03
De la: kudika414141, la data 2011-08-08 12:03:54deci cancerul meu s-a descoperit intr-o analiza papanicolau, dupa care mi s-a facut o biopsie pentru asigurare si la o saptamana operatia, nu a fost nevoie nici de chimioterapie nici de radioterapie. Mie mi-au spus dostorii la care am fost (am fost doar la 2; cel care m-a operat si ginecologul meu) ca nu as avea nici o problema in legatura cu sarcina, din contra m-au sfatuit sa raman gravida pentru problema cu CM; au spus ca in multe cazuri, dupa o sarcina CM se reguleaza.
deci nu mai spune ca zic fantasmagorii pana nu stii cazul in totalitate.
in legatura cu analizele de fertilitate, ai dreptate, si iubitul trebuie sa si le faca, dar avand in vedere ca el a lasat insarcinata o fosta partenera a lui acum vreo 10 ani ne-am gandit ca nu este o problema de-a lui...


Hai,sa ma lamuresc!
TESTUL BABES- PAPANICOLAU SE FACE IN VEDEREA DEPISTARII CANCERULUI DE COL UTERIN provocat de papilovirusul uman (HPV)!Acest test are rezultatul de anumite grade de gravitate,mai precis de la I la V.Tie ce ti-a spus medicul?Ai citit personal rezultatul biopsiei? Carui grad de gravitate corespunde rezultatul ce ti s-a dat?Daca medicul ti-a spus ca nu este nimic grav,insista la clinicile de fertilizare,alta solutie nu este!In legatura cu iubitul tau,sa stii ca,in timp,se modifica calitatea spermatozoizilor si asta in functie de varsta,factori psihici stresanti,etc.Sunt 10 ani,totusi...!Fii perseverenta pe acest segment al ginecologiei si anume tehniclei de fertilizare!Si elibereaza-te de stres caci ,nu este ,nicidecum,un factor care nu trebuie sa fie luat in seama![/quote]
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 15:50
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 15:50:30
De la: kudika414141, la data 2011-08-08 12:03:54deci cancerul meu s-a descoperit intr-o analiza papanicolau, dupa care mi s-a facut o biopsie pentru asigurare si la o saptamana operatia, nu a fost nevoie nici de chimioterapie nici de radioterapie. Mie mi-au spus dostorii la care am fost (am fost doar la 2; cel care m-a operat si ginecologul meu) ca nu as avea nici o problema in legatura cu sarcina, din contra m-au sfatuit sa raman gravida pentru problema cu CM; au spus ca in multe cazuri, dupa o sarcina CM se reguleaza.
deci nu mai spune ca zic fantasmagorii pana nu stii cazul in totalitate.
in legatura cu analizele de fertilitate, ai dreptate, si iubitul trebuie sa si le faca, dar avand in vedere ca el a lasat insarcinata o fosta partenera a lui acum vreo 10 ani ne-am gandit ca nu este o problema de-a lui...


Hai,sa ma lamuresc!
TESTUL BABES- PAPANICOLAU SE FACE IN VEDEREA DEPISTARII CANCERULUI DE COL UTERIN provocat de papilovirusul uman (HPV)!Acest test are rezultatul de anumite grade de gravitate,mai precis de la I la V.Tie ce ti-a spus medicul?Ai citit personal rezultatul biopsiei? Carui grad de gravitate corespunde rezultatul ce ti s-a dat?Daca medicul ti-a spus ca nu este nimic grav,insista la clinicile de fertilizare,alta solutie nu este!In legatura cu iubitul tau,sa stii ca,in timp,se modifica calitatea spermatozoizilor si asta in functie de varsta,factori psihici stresanti,etc.Sunt 10 ani,totusi...!Fii perseverenta pe acest segment al ginecologiei si anume tehniclei de fertilizare!Si elibereaza-te de stres caci ,nu este ,nicidecum,un factor care nu trebuie sa fie luat in seama!
[/quote]
da...deci dupa biopsie la aproximativ o saptamana am fost operata.ceea ce mi-au facut mie in spaniola se numeste "conización" nu ii stiu numele in romana dar consta in curatarea peretilor uterului, doar partile afectate de leziuni cancerigene.
nu stiu exact ce inseamna asta dar pe foaia cu rezultatele de la operatie scrie SIL de grad alt (CIN IV)
medicii la toate analizele facute post operatie nu au vazut nimic iesit din comun sau problematic in legatura cu a ramane insarcinata...
ms mult pt raspuns
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 15:59
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 15:59:20
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 15:50:30
De la: kudika414141, la data 2011-08-08 12:03:54deci cancerul meu s-a descoperit intr-o analiza papanicolau, dupa care mi s-a facut o biopsie pentru asigurare si la o saptamana operatia, nu a fost nevoie nici de chimioterapie nici de radioterapie. Mie mi-au spus dostorii la care am fost (am fost doar la 2; cel care m-a operat si ginecologul meu) ca nu as avea nici o problema in legatura cu sarcina, din contra m-au sfatuit sa raman gravida pentru problema cu CM; au spus ca in multe cazuri, dupa o sarcina CM se reguleaza.
deci nu mai spune ca zic fantasmagorii pana nu stii cazul in totalitate.
in legatura cu analizele de fertilitate, ai dreptate, si iubitul trebuie sa si le faca, dar avand in vedere ca el a lasat insarcinata o fosta partenera a lui acum vreo 10 ani ne-am gandit ca nu este o problema de-a lui...


Hai,sa ma lamuresc!
TESTUL BABES- PAPANICOLAU SE FACE IN VEDEREA DEPISTARII CANCERULUI DE COL UTERIN provocat de papilovirusul uman (HPV)!Acest test are rezultatul de anumite grade de gravitate,mai precis de la I la V.Tie ce ti-a spus medicul?Ai citit personal rezultatul biopsiei? Carui grad de gravitate corespunde rezultatul ce ti s-a dat?Daca medicul ti-a spus ca nu este nimic grav,insista la clinicile de fertilizare,alta solutie nu este!In legatura cu iubitul tau,sa stii ca,in timp,se modifica calitatea spermatozoizilor si asta in functie de varsta,factori psihici stresanti,etc.Sunt 10 ani,totusi...!Fii perseverenta pe acest segment al ginecologiei si anume tehniclei de fertilizare!Si elibereaza-te de stres caci ,nu este ,nicidecum,un factor care nu trebuie sa fie luat in seama!

da...deci dupa biopsie la aproximativ o saptamana am fost operata.ceea ce mi-au facut mie in spaniola se numeste "conización" nu ii stiu numele in romana dar consta in curatarea peretilor uterului, doar partile afectate de leziuni cancerigene.
nu stiu exact ce inseamna asta dar pe foaia cu rezultatele de la operatie scrie SIL de grad alt (CIN IV)
medicii la toate analizele facute post operatie nu au vazut nimic iesit din comun sau problematic in legatura cu a ramane insarcinata...
ms mult pt raspuns[/quote]


Hmm, iar sunt lucrurile incurcate!

"conización" reprezinta doare prelevarea unui tesut blonav, cat mai mare, in vederea biopsiei. Nu operatie, nu ceea ce intelegem noi printr-o operatie. Nu inteleg cum ti-au facut biopsie DUPA biopsie.
In fine, intrucat se face unei paciente care are celule cancerigene sau precanceringene, iar nu inteleg CUM de esti lasata libera, in sensul ca nu esti permanent monitorizata, nu faci controale specifice ba mai mult, cand te vede un medic iti spune ca totu-i normal.
Cu ovare polichistice poti ramane insarcinata, asta nu-i o tragedie, DAR CIN IV inseamna "suspicios" si trebuie mentinut sub control. La V deja este "invasiv".

Zau, schimba medicul, nu te culca pe-o ureche. Spui ca ai un iubit spaniol, sa te duca de mana acolo unde trebuie.
rashela
Postat pe 8 August 2011 16:47
da...deci dupa biopsie la aproximativ o saptamana am fost operata.ceea ce mi-au facut mie in spaniola se numeste "conización" nu ii stiu numele in romana dar consta in curatarea peretilor uterului, doar partile afectate de leziuni cancerigene.
nu stiu exact ce inseamna asta dar pe foaia cu rezultatele de la operatie scrie SIL de grad alt (CIN IV)
medicii la toate analizele facute post operatie nu au vazut nimic iesit din comun sau problematic in legatura cu a ramane insarcinata...
ms mult pt raspuns[/quote]

DRAGA,FA BINE SI CAUTA UN MEDIC COMPETENT IN GINECOLOGIE PENTRU CA GRADUL IV NU ESTE DELOC DE NEGLIJAT,IN SENSUL CA PREZINTI DEJA SUSPICIUNI IN CEEA CE TE PRIVESTE!MEDICII SPANIOLI AU FOST EVAZIVI IN DEMERSUL LOR ,IAR INTERVENTIA LOR DUPA O PRIMA BIOPSIE.... NU STIU DACA AU FOST MACELARI SAU NU!UTERUL NU SE RAZUIE ASA, ORICUM !TREBUIE SA AIBA O JUSTIFICARE ACTIUNEA MEDICILOR!CHIAR SA FI FOST CELULE CANCEROASE,NU SE DA DRUMUL PACIENTEI LA NIMEREALA,FARA ALTE PROCEDURI ULTERIOARE! SOLICITA O COLPOSCOPIE,ECOGRAFIE TRANSVAGINALA,NU TE CULCA PE O URECHE SI FA INVESTIGATIILE NECESARE SI COMPLETE.IN CEEA CE PRIVESTE POLICHISTURILE,POTI SA RAMAI INSARCINATA ,DAR TOT MEDICUL VA TREBUI SA-TI FACA ANUMITE CONTROALE SI ANALIZE!NU INTRA IN PANICA,TREBUIE SA INSISTI ASUPRA VERIFICARII CORECTE A SANATATII TALE!
kudika414141
Postat pe 8 August 2011 17:10
Conizatia este o interventie cat se poate de serioasa,este o metoda chirurgicala de tratament a displaziei de col.Practic se excizeaza o parte din peretele colului uterin.In cele mai multe carti de specialtate se mentioneaza ca aceasta metoda nu are ca urmare scaderea fertilitatii si nici imposibilitatea de a duce o sarcina.Riscuri exista,rupere prematura de membrane,nasteri inainte de termen,necesitatea unui cerclaj etc.
Prin conizatia s-a excizat partea din peretele colului uterin pe care ai avut displazia.Daca menstruatia apare tarziu poate fi vorba de o stenoza a colului,oricum, trebuie neaparat sa te vada un dr.
_oktober_
Postat pe 8 August 2011 17:49
De la: rashela, la data 2011-08-08 16:47:41
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 15:59:20
De la: kudika416907, la data 2011-08-08 15:50:30
De la: kudika414141, la data 2011-08-08 12:03:54deci cancerul meu s-a descoperit intr-o analiza papanicolau, dupa care mi s-a facut o biopsie pentru asigurare si la o saptamana operatia, nu a fost nevoie nici de chimioterapie nici de radioterapie. Mie mi-au spus dostorii la care am fost (am fost doar la 2; cel care m-a operat si ginecologul meu) ca nu as avea nici o problema in legatura cu sarcina, din contra m-au sfatuit sa raman gravida pentru problema cu CM; au spus ca in multe cazuri, dupa o sarcina CM se reguleaza.
deci nu mai spune ca zic fantasmagorii pana nu stii cazul in totalitate.
in legatura cu analizele de fertilitate, ai dreptate, si iubitul trebuie sa si le faca, dar avand in vedere ca el a lasat insarcinata o fosta partenera a lui acum vreo 10 ani ne-am gandit ca nu este o problema de-a lui...


Hai,sa ma lamuresc!
TESTUL BABES- PAPANICOLAU SE FACE IN VEDEREA DEPISTARII CANCERULUI DE COL UTERIN provocat de papilovirusul uman (HPV)!Acest test are rezultatul de anumite grade de gravitate,mai precis de la I la V.Tie ce ti-a spus medicul?Ai citit personal rezultatul biopsiei? Carui grad de gravitate corespunde rezultatul ce ti s-a dat?Daca medicul ti-a spus ca nu este nimic grav,insista la clinicile de fertilizare,alta solutie nu este!In legatura cu iubitul tau,sa stii ca,in timp,se modifica calitatea spermatozoizilor si asta in functie de varsta,factori psihici stresanti,etc.Sunt 10 ani,totusi...!Fii perseverenta pe acest segment al ginecologiei si anume tehniclei de fertilizare!Si elibereaza-te de stres caci ,nu este ,nicidecum,un factor care nu trebuie sa fie luat in seama!

da...deci dupa biopsie la aproximativ o saptamana am fost operata.ceea ce mi-au facut mie in spaniola se numeste "conización" nu ii stiu numele in romana dar consta in curatarea peretilor uterului, doar partile afectate de leziuni cancerigene.
nu stiu exact ce inseamna asta dar pe foaia cu rezultatele de la operatie scrie SIL de grad alt (CIN IV)
medicii la toate analizele facute post operatie nu au vazut nimic iesit din comun sau problematic in legatura cu a ramane insarcinata...
ms mult pt raspuns



Hmm, iar sunt lucrurile incurcate!

"conización" reprezinta doare prelevarea unui tesut blonav, cat mai mare, in vederea biopsiei. Nu operatie, nu ceea ce intelegem noi printr-o operatie. Nu inteleg cum ti-au facut biopsie DUPA biopsie.
In fine, intrucat se face unei paciente care are celule cancerigene sau precanceringene, iar nu inteleg CUM de esti lasata libera, in sensul ca nu esti permanent monitorizata, nu faci controale specifice ba mai mult, cand te vede un medic iti spune ca totu-i normal.
Cu ovare polichistice poti ramane insarcinata, asta nu-i o tragedie, DAR CIN IV inseamna "suspicios" si trebuie mentinut sub control. La V deja este "invasiv".

Zau, schimba medicul, nu te culca pe-o ureche. Spui ca ai un iubit spaniol, sa te duca de mana acolo unde trebuie.[/quote]
pai ei la "conizacion" o numesc operatie...cu anestezie generala etc etc (a fost facuta prin vagin si dupa cum am spus mi-au curatat peretii uterului) dupa asta singura analiza pe care mi-au facut-o a fosto ecografie vagiala unde nu s-a vazut un ovar (chiar daca il am dar nu s-a vazut), nu au vazut urme de nici un fel de leziuni cancerigene sau precancerigene si urmatoarea analiza sau ma rog control este in ianuarie...
adevarul este ca am avut un mare ghinion si la operatie si dupa, e un haos dar in fine...pai cand m-am opert aveam o mica raceala care dupa operatie mi-a dat febra si am stat in spital cu 40,5 de febra, mi-au scazut febra iar urmatoarea zi mi-au dat drumul acasa, in total in spital am stat 3 zile iar apoi medicalul 2 luni.
inca mai am intepaturi cand fac efort sau sport...nu stiu daca este relationat sau nu, nici macar nu stiu daca este normal ca dupa 6 luni de la opratie sa mai am dureri si intepaturi...doctorii au zis ca "nu ar trebui sa fie relationat" dar nu imi dau nici un raspuns clar ...
ms mult pentru raspuns, o sa merg la alt medic ca deja intra frica-n mine
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 20:04
De la: kudika414141, la data 2011-08-08 17:10:16da...deci dupa biopsie la aproximativ o saptamana am fost operata.ceea ce mi-au facut mie in spaniola se numeste "conización" nu ii stiu numele in romana dar consta in curatarea peretilor uterului, doar partile afectate de leziuni cancerigene.
nu stiu exact ce inseamna asta dar pe foaia cu rezultatele de la operatie scrie SIL de grad alt (CIN IV)
medicii la toate analizele facute post operatie nu au vazut nimic iesit din comun sau problematic in legatura cu a ramane insarcinata...
ms mult pt raspuns


DRAGA,FA BINE SI CAUTA UN MEDIC COMPETENT IN GINECOLOGIE PENTRU CA GRADUL IV NU ESTE DELOC DE NEGLIJAT,IN SENSUL CA PREZINTI DEJA SUSPICIUNI IN CEEA CE TE PRIVESTE!MEDICII SPANIOLI AU FOST EVAZIVI IN DEMERSUL LOR ,IAR INTERVENTIA LOR DUPA O PRIMA BIOPSIE.... NU STIU DACA AU FOST MACELARI SAU NU!UTERUL NU SE RAZUIE ASA, ORICUM !TREBUIE SA AIBA O JUSTIFICARE ACTIUNEA MEDICILOR!CHIAR SA FI FOST CELULE CANCEROASE,NU SE DA DRUMUL PACIENTEI LA NIMEREALA,FARA ALTE PROCEDURI ULTERIOARE! SOLICITA O COLPOSCOPIE,ECOGRAFIE TRANSVAGINALA,NU TE CULCA PE O URECHE SI FA INVESTIGATIILE NECESARE SI COMPLETE.IN CEEA CE PRIVESTE POLICHISTURILE,POTI SA RAMAI INSARCINATA ,DAR TOT MEDICUL VA TREBUI SA-TI FACA ANUMITE CONTROALE SI ANALIZE!NU INTRA IN PANICA,TREBUIE SA INSISTI ASUPRA VERIFICARII CORECTE A SANATATII TALE![/quote]
multumesc mult de tot, o sa merg la alt doctor chiar saptamana asta
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 20:07
De la: _oktober_, la data 2011-08-08 17:49:41Conizatia este o interventie cat se poate de serioasa,este o metoda chirurgicala de tratament a displaziei de col.Practic se excizeaza o parte din peretele colului uterin.In cele mai multe carti de specialtate se mentioneaza ca aceasta metoda nu are ca urmare scaderea fertilitatii si nici imposibilitatea de a duce o sarcina.Riscuri exista,rupere prematura de membrane,nasteri inainte de termen,necesitatea unui cerclaj etc.
Prin conizatia s-a excizat partea din peretele colului uterin pe care ai avut displazia.Daca menstruatia apare tarziu poate fi vorba de o stenoza a colului,oricum, trebuie neaparat sa te vada un dr.


nu are ca urmare scaderea fertilitatii si nici imposibilitatea de a duce o sarcina dar exista riscul de a nu putea ramane insarcinata sau pur si simplu sa raman mai greu???
ca tratament, am luat diane 35 la varsta de 13 ani pentru ovarele polichistice si am stat cu tratamentul asta in jur de 5-6 ani... nu a fost tot tiimpul cu diane 35, am mai luat si "jasmin" si ultimul an a fost cu anticonceptionale in forma de plasturi "evra". stiu ca administrarea anticonceptionalelor afecteaza daca vrei sa ramai insarcinata dar nu stiu cat de mult...nu stiu dupa cat timp e normal sa ramai insarcinata avand in vedere ca am luat aproximativ 6 ani anticonceptionale si am doar 22. medicii mi-au spus ca e mai greu dar nimic concret...
kudika416907
Postat pe 8 August 2011 20:16
Ai nevie de un dr pt toate intrebarile astea,nu discutii pe forum...dupa intervntie te-a mai vazut vreunul? Fara analize si conultatie nu vei sti nimic sigur
_oktober_
Postat pe 8 August 2011 22:18
De la: _oktober_, la data 2011-08-08 22:18:19Ai nevie de un dr pt toate intrebarile astea,nu discutii pe forum...dupa intervntie te-a mai vazut vreunul? Fara analize si conultatie nu vei sti nimic sigur


da, dupa interventie m-a vazut doctorul care m-a operat si ginecologul meu dar, dupa cum am spus in legatura cu ce intreb eu pe aici nu m-au spus nimic concret...o sa merg la alt doctor sa vad daca imi zice cevz "nou"
kudika416907
Postat pe 9 August 2011 09:48
Stai linistita ca se va intimpla daca asa trebuie.Si eu la virsta ta si chiar mai devreme am aflat ca am ovare polichistice si doctorul de atunci mi-a spus ca nu voi avea copii .Si acum am 44 ani ,un baiat de 17 ani ,unul de 14 ani si la activ 4 avorturi.Linisteste-te si roaga-te la Dumnezeu sa-ti daruiasca un copil sanatos(dar trb sa-ti doresti din tot sufletul). eu inca din adolescenta am visat ca voi avea doi copii(deoarece eu am fost singura la parinti) si voi fi un parinte bun si sper ca asa sunt.Eu iti urez succes si nu inceta sa crezi in steaua ta.
kudika420255
Postat pe 26 August 2011 12:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scurgere maronie ce o fi? 19 De la: andrea083 4 Decembrie 2014 07:13
Sampoane de par bune si mai putin bune.... 16 De la: jessica_healthy 6 Martie 2016 19:45
va rog ajutati-ma 17 De la: healthy012604 16 Februarie 2010 17:03
vand injectie imunoglobulin, anti d 1 De la: picur85 12 Martie 2010 09:36
infacol (impotriva colicilor) - 25 ron 2 De la: healthy008368 10 Decembrie 2009 14:33