Setari Cookie-uri

Iubesc un schizofrenic

A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?
Darren
Postat pe 11 August 2011 10:36
nu am iubit niciodata un schizofrenic,dar am iubit un nebun care pretindea ca mma iubeste.iar acuum,cred ca si mai rau.sunt imlicata intr-o relatie cu un tip super gelos,si nu stiu ce sa fac.sa ne despartim sau sa incercam sa contiuam.el mma iubeste forte mult,stiu asta sigur,mi-a luat chiar si u inel de logodna,dar eu nu ma simt feriita atata timp cxat el vrea sa ma tin ca pe un canar iin colivie.ce sa fac,da-mi un sfat...iar tu cu "schizofrenicul"...ai grija dee tine si intelege c ce mai importanta persoana din viata ta esti tu(asta daca nu ai si copii)..upicei
ally0408
Postat pe 11 August 2011 10:59
intr-o relatie bolile sufletesti, printre care si gelozia sunt cele mai grele si chiar imposibil de tratat, cred ca e mai usor sa stai cu un schozofrenic decat cu unul care vrea sa te tina ca pe o sclava si sa iti bata poate chiar zi joc de tine in mod cosntient, unul bolnav poate o faca fara sa isi dea seama
yumy
Postat pe 11 August 2011 11:11
"A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?"

Nu am avut astfel de experiente si,personal,nu cred intr-o astfel de iubire.
Schizofrenia este o boala neuro-psihica,cu implicatii si modificari majore in comportamentul bolnavului,uneori acestia devenind ,chiar furiosi.O empatie ,declansata intre doi bolnavi,da!, poate exista in lumea lor!Exista iubirea filiala,simpatia,compasiunea si altruismul ,dar iubire intre un om normal psihic si un bolnav,eu una,nu vad!Pentru cei ce pot iubi in astfel de conditii,felicitari!
kudika414141
Postat pe 11 August 2011 11:56
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?

Eu nu.
Dar conteaza mult de ce forma de schizofrenie sufera si daca e sub tratament. Daca da, nu vad mari probleme.
kudika_pudika
Postat pe 11 August 2011 12:58
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?




Da, o cunostinta de-a mea. Ajunsese sa aiba yala la usa ei de dormitor,( ii era sot, zic era ca au divortat, nu-l mai putea tine in frau, desi il tinuse vreo 16 ani) el daca uita sa-si ia medicamentele avea schimbari de comportament......
Pana acolo incat sa puna mana pe cutit si sa-l infinga in ea...ei n-au lege. Iti asumi tu responsabilitatea.
Stimabilo, schizofrenia nu e un fel de guturai:)
E o boala care nu trece, se tine strict sub control, NU exista ZI fara medicamente...
daca cumva ia medicamente si bea o bere ...belea, e monstru, e OM cu dubla personalitate, iti poate zice ca-i Cuza:)
Asa ca lasa-te de o asemenea ' joaca". Nu e gluma.
stem_29
Postat pe 11 August 2011 13:00
De la: stem_29, la data 2011-08-11 13:00:14
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?




Da, o cunostinta de-a mea. Ajunsese sa aiba yala la usa ei de dormitor,( ii era sot, zic era ca au divortat, nu-l mai putea tine in frau, desi il tinuse vreo 16 ani) el daca uita sa-si ia medicamentele avea schimbari de comportament......
Pana acolo incat sa puna mana pe cutit si sa-l infinga in ea...ei n-au lege. Iti asumi tu responsabilitatea.
Stimabilo, schizofrenia nu e un fel de guturai:)
E o boala care nu trece, se tine strict sub control, NU exista ZI fara medicamente...
daca cumva ia medicamente si bea o bere ...belea, e monstru, e OM cu dubla personalitate, iti poate zice ca-i Cuza:)
Asa ca lasa-te de o asemenea ' joaca". Nu e gluma.


am avut si eu un coleg care cand era foarte de treaba, cand te trezeai ca te taie cu ce gasea la indemana fara semne prealabile de nervozitate....in general cei din zone indelung poluate cu substante periculoase au aceste probleme.
pickard
Postat pe 11 August 2011 13:05
Stiu ca nu e de joaca dar eu nu l-am cunoscut pe prietenul meu bolnav,e o persoana cu un suflet foarte mare si in general e linistit...si ne iubim enorm...de altfel cum ramane cu iubirea cu sentimentele investite?cumas putea sa renunt la el,cand ma gandesc ca ar putea ajunge intr-o stare deplorabila parasit de toti?sunt multe intrebari fara raspuns...
Darren
Postat pe 11 August 2011 13:15
De la: Darren, la data 2011-08-11 13:15:57Stiu ca nu e de joaca dar eu nu l-am cunoscut pe prietenul meu bolnav,e o persoana cu un suflet foarte mare si in general e linistit...si ne iubim enorm...de altfel cum ramane cu iubirea cu sentimentele investite?cumas putea sa renunt la el,cand ma gandesc ca ar putea ajunge intr-o stare deplorabila parasit de toti?sunt multe intrebari fara raspuns...


foarte frumos ca-l iubesti .cu medicamente cred ca poate fi tinut intr-o stare acceptabila dar e greu.
pickard
Postat pe 11 August 2011 13:25
De la: Darren, la data 2011-08-11 13:15:57Stiu ca nu e de joaca dar eu nu l-am cunoscut pe prietenul meu bolnav,e o persoana cu un suflet foarte mare si in general e linistit...si ne iubim enorm...de altfel cum ramane cu iubirea cu sentimentele investite?cumas putea sa renunt la el,cand ma gandesc ca ar putea ajunge intr-o stare deplorabila parasit de toti?sunt multe intrebari fara raspuns...


Ar fi cazul sa stai de vorba si cu medicul care il trateaza. Sper sa-l trateze unul.
Parasit de toti? Adica mama, tata, sora, frate si ce mai are pe acasa, l-au abandonat si tu l-ai salvat? Intr-o stare deplorabila, oricat de "enorm" v-ati iubi, ai putea ajunge si tu. Si la fel de parasita vei fi. Sper ca ai grija sa fie la secunda (nu doar la zi) cu tratamentul.

"Sunt multe intrebari fara raspuns". Ba nu-s deloc. Daca dai un simplu search pe google afli raspuns cam la tot ce te asteapta. Desi mai simplu e medicul care-l cunoaste.
rashela
Postat pe 11 August 2011 13:57
tu l-ai luat de la inceput,acum iubeste-l in continuare..acum care e temerea ta?
steffy91
Postat pe 11 August 2011 14:46
De la: Darren, la data 2011-08-11 13:15:57Stiu ca nu e de joaca dar eu nu l-am cunoscut pe prietenul meu bolnav,e o persoana cu un suflet foarte mare si in general e linistit...si ne iubim enorm...de altfel cum ramane cu iubirea cu sentimentele investite?cumas putea sa renunt la el,cand ma gandesc ca ar putea ajunge intr-o stare deplorabila parasit de toti?sunt multe intrebari fara raspuns...

Deci oricum ar fi pentru binele lui (si al celor din jur) trebuie sa urmeze tratament. Da, este zilnic, cum s-a spus mai sus.
Va fi parasit de toti daca nu urmeaza tratamentul.
Pana la urma ce forma de schizofrenie are?

kudika_pudika
Postat pe 11 August 2011 17:13
mi-e frica de o noua criza si de ce ar putea fi in stare in momentul de psihoza
Darren
Postat pe 12 August 2011 00:15
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:15:04mi-e frica de o noua criza si de ce ar putea fi in stare in momentul de psihoza
schizofrenie paranoida...medicul lui nu a vrut sa-mi dea informatii pt ca...cica...inca nu sunt legal legata de el...
Darren
Postat pe 12 August 2011 00:17
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:17:06
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:15:04mi-e frica de o noua criza si de ce ar putea fi in stare in momentul de psihoza
schizofrenie paranoida...medicul lui nu a vrut sa-mi dea informatii pt ca...cica...inca nu sunt legal legata de el...

Aha, cunosc, cunosc (un membru al familiei).

O sa aiba o noua criza daca nu intra sub tratament (atat medicamentos cat si psihoterapie). Daca refuza tratamentul, ma tem ca nu va fi o viata frumoasa langa el indiferent de tipul de schizofrenie. Daca da, dupa cum am mai spus nu vad sa fie mari probleme.
S-ar putea sa ai mult de tras insa, ma indoiesc ca accepta asa usor ca are o boala. Mai ales ca sufera de schizofrenie paranoida, probabil crede ca toti il mintiti ca sa-l tineti sub control sau ceva de genu'.

Experienta mea cu aceasta boala nu a implicat agresivitate fizica, cred ca e destul de rara cu paranoicii; a implicat pasiv-agresivitate, halucinatii auditive, idei delirante si bineinteles reprosurile gen "nimeni nu ma iubeste", "toti sunteti impotriva mea", "cu totii imi vreti raul" etc.

Probabil ai cautat deja pe net despre boala asta, dar am un link pentru tine
http://www.romedic.ro/schizofrenia/forme-clinice
kudika_pudika
Postat pe 12 August 2011 01:34
Cred ca cel mai bine mergi la o biblioteca si te uiti intr-o carte de Psihiatrie sa cunosti mai multe despre boala, pe net n-am gasit mare branza.
kudika_pudika
Postat pe 12 August 2011 01:37
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:17:06
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:15:04mi-e frica de o noua criza si de ce ar putea fi in stare in momentul de psihoza
schizofrenie paranoida...medicul lui nu a vrut sa-mi dea informatii pt ca...cica...inca nu sunt legal legata de el...


Eu cred ca inventezi. O persoana care traieste o asemenea drama, mai ales la varsta voastra, nu scrie posturi de maxim cinci cuvinte. Isi urla naduful cat poate, chiar si de-i incoerenta uneori.
Esti exact ca cel care nascoceste ceva despre care nu stie mare lucru, dar deduce din raspunsurile date una, alta si mai arunca o vorba ca sa intretina suspansul.

BTW, ca nu esti maritata cu el e una. Ca are o familie care-i preocupata de starea lui si care STIE tot de la medic, e alta. Daca tot ai un asemenea iubit, cu siguranta traiesti drama impreuna cu familia lui si ai "cunsotine vaste" in domeniu.

Hai, tocmai ti-am mai dat o idee despre ce sa scrii in urmatorul tau post. Care va mai lung acum, nu?
rashela
Postat pe 12 August 2011 01:40
De la: rashela, la data 2011-08-12 01:40:52
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:17:06
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:15:04mi-e frica de o noua criza si de ce ar putea fi in stare in momentul de psihoza
schizofrenie paranoida...medicul lui nu a vrut sa-mi dea informatii pt ca...cica...inca nu sunt legal legata de el...


Eu cred ca inventezi. O persoana care traieste o asemenea drama, mai ales la varsta voastra, nu scrie posturi de maxim cinci cuvinte. Isi urla naduful cat poate, chiar si de-i incoerenta uneori.
Esti exact ca cel care nascoceste ceva despre care nu stie mare lucru, dar deduce din raspunsurile date una, alta si mai arunca o vorba ca sa intretina suspansul.

BTW, ca nu esti maritata cu el e una. Ca are o familie care-i preocupata de starea lui si care STIE tot de la medic, e alta. Daca tot ai un asemenea iubit, cu siguranta traiesti drama impreuna cu familia lui si ai "cunsotine vaste" in domeniu.

Hai, tocmai ti-am mai dat o idee despre ce sa scrii in urmatorul tau post. Care va mai lung acum, nu?

Adevarul e ca paranoicii nu prea au crize per se, e mai mult un comportament constant. Cel putin din cate stiu eu.

Sper sa nu fie inventat, nu vad rostul. Faptul ca a revenit si raspunde la intrebari imi tine speranta treaza ca nu.
kudika_pudika
Postat pe 12 August 2011 01:47
Din ,cate stiu ,schizofrenia e o boala greu de diagnosticat,dar ,daca a fost diagnosticata ,e grav,asa ca cel mai bine...gasesteti pe cineva "normal"!Din experienta mamei mele ,e doar o parere,nu un sfat,lasa l!Problemele copilariei si au pus amprenta pe mine!Gandeste te si la faptul ca ai sa vrei copii!Bafta,indiferent ce vei face!
aruall
Postat pe 20 August 2011 08:39
chiar nu este o joaca!gandeste-te ca aceasta boala se va transmite si copiilor tai!ar trebui sa nu fii atat de incantata de micile gingashii care ti le ofera acum fiindca mai tarziu o sa le platesti cu varf si indesat!si sunt multe situatzii cand potzi plati cu viatza!...nu cred ca altruismul tau te va tzine langa acest om toata viatza si mai ales cu ce costuri...asa ca, mintenash fa stanga imprejur, acum cat nu esti atat de implicata si cat mai ai timp sa iti gasesti pe cineva care sa fie sanatos , cel putin din start, ca vezi tu pot surveni multe si pe parcurs ...nu cred ca esti dispusa sa tzii gospodaria singura fiind infirmiera lui,este un sacrificiu mult prea mare si sunt convinsa ca nici un barbat nu l-ar face pentru tine daca ar fi invers situatzia,asa ca fii realista si nu te imbata cu apa chioara!
kudika146580
Postat pe 20 August 2011 08:43
Cred ca esti o persoana deosebita,foarte sensibila,cu un suflet minunat.Atita timp cit il vei iubi dezinteresat ,cit timp il vei accepta si il vei trata cu atentie,dragoste, nu vor fi probleme,poate intre timp se va vindeca daca il vei ajuta si vei ramane alaturi de el.Nu are voie sa bea,sa fumeze,sa fie stresat..Totul depinde acum de tine,de cit esti de puternica si hotarita l.Tu stii cel mai bine daca merita.
kudika402381
Postat pe 20 August 2011 09:49
Schizofrenia nu este o boala genetica,nu se transmite,apare ca urmare a unui soc puternic,depresie netratata cum trebuie(medicatie gresita),sau netratata deloc,o sarcina cu probleme,femei gravide care au fost traumatizate,etc.Totul se vindeca prin iubire, blindete si multa rabdare.
kudika402381
Postat pe 20 August 2011 09:58
De la: Darren, la data 2011-08-12 00:15:04mi-e frica de o noua criza si de ce ar putea fi in stare in momentul de psihoza


Daca spui asta inseamna ca ai avut parte de o criza.Ce a facut in momentul ala?Nu cred ca te-a luat la pupat ca altfel nu-ti mai era frica de o noua criza...
Barbie30_
Postat pe 20 August 2011 10:27
da eu am iubit un schizofrenic ... dar nu am stiut ca este bolnav,avea accese de furie o data la cateva luni dar il tinea cate o saptamana....am trait impreuna 22 de ani, am si un copil cu el.....in final ne am despartit deoarece avea boala alcoolului....ultima lui criza era sa mi pierd viata....sunt periculosi......acum sunt super ok am intalnit un barbat curat la suflet si la minte......iti dau un sfat ...fugi cat mai ai vreme din calea lui...si pe mine pretindea ca ma iubeste ...si dupa 22 de ani mi a pus cutitul la gat ...am avut noroc de vecinica au fost pe faza si s au bagat... de obicei lumea din zilele noastre se uita la acest gen de spactacole...care pe unii ii costa viata...sfatul meu NU L CREDE SE PRICEP F BINE LA A MANIPULA SENTIMENTAL O PERSOANA... MULT SUCCES DACA VREI SA I ACORZI CREDIT....DAR VEI SCAPA F GREU DE EL...NU CRED CA MERITA
kudika369578
Postat pe 20 August 2011 11:34
se vede ca esti tanara si nu ai experienta....
corneliamirandola
Postat pe 20 August 2011 12:34
Cauta te rog pe internet cazul pictoritei ucise de la Iasi. Era prietena mea. A fost ucisa cu bestialitate, in ziua in care implinea 24 de ani, de iubitul, care suferea tot de schizofrenie. Insa nu a stiu nimeni. Cauta acest caz te rog!!!!
Elisabeth
Postat pe 20 August 2011 12:35
http://www.agendadeiasi.ro/actualitate/1/8714.html


ilumax_76
Postat pe 20 August 2011 12:52
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?


intr-adevar este o boala grea, dar daca este pus sub observatie si este tratat corespunzator nu va nici o problema. Cunosc si eu un caz asemanator. Documenteaza-te si incearca, si dupa ce va fi pus sub tratament sa-i gasesti o ocupatie. Nu-l trata sub nici o forma ca pe un bolnav. Da-i incredere, da-i tot timpul ceva de facut si lauda-l mai apoi, chiar daca din ce face nu iese chiar perfect. Spun asta pt ca asa il faci sa-si capete increderea pierduta si cu timpul, chiar daca nu se va vindeca complet se va simti mai bine. La fel cum un psihiatru il trateaza in spital si la sedinte, asa trebuie sa faci si tu acasa. Sa nu simta niciodata ca-i inutil. Dupa ce este pus sub medicamentatie, in prima faza va fi leguma, nu te speria, asa e reactia la medicamente. Daca nu mergi urgent cu el la doctor situtia se va inrautati precum si medicamentatia de dupa. Ca sa nu-l transformi intr-o leguma, dute cu el la psihiatru, macar o data pe saptamana. Acum depinde si de stadiul in care e, ca sunt mai multe forme. Cunostinta mea era in prima faza, l-au internat, l-au tinut sub observatie cam 3-4 saptamani, si i-au dat un tratament usor. Se simte bine, acum e linistit, mult mai feirict ca inainte... de nerecunoscut. Si face in continuare acel tratament.
Eu iti urez bafta, si daca-l iubesti si crezi ca poti sa duci povara asta in spate... fa-o.
DreeaCMA
Postat pe 20 August 2011 13:44
schizofrenii sunt f periculosi ,pot avea episoade de furie pe care nu le pot controla si in timp se deterioareaza f tare;nu mai sunt capabili de iubire ,plus ca se produce o inversiune afectiva fata de persoanele apropiate.In timp il vei uri pt cum se va purta cu tine.Fugi cat mai poti!Chiar daca ti se pare greu>Boala aceasta transforma oamenii in monstri...
lizuca_
Postat pe 20 August 2011 15:17
schizofrenia nu se vindeca cu nimic!nici cu medicamente ,nici cu iubire si rabdare...:)
lizuca_
Postat pe 20 August 2011 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce marca de lentile recomandati pentru afectiuni ale ochilor? 1 De la: kudika313241 7 Mai 2014 15:19
O sansa la viata 1 De la: kudika186054 21 Mai 2010 09:25
vizita la un ginecolog 1 De la: kudika459918 24 Octombrie 2011 16:12
NEGI 3 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:11
salutare 4 De la: laurathegirl 15 Martie 2009 16:53