Setari Cookie-uri

Iubesc un schizofrenic

De la: kudika137886, la data 2011-08-20 15:25:31schizofrenia nu se vindeca cu nimic!nici cu medicamente ,nici cu iubire si rabdare...:)



Ai spus- tare bine si la obiect!
Thais13
Postat pe 20 August 2011 15:49
De la: kudika402381, la data 2011-08-20 09:58:45Schizofrenia nu este o boala genetica,nu se transmite,apare ca urmare a unui soc puternic,depresie netratata cum trebuie(medicatie gresita),sau netratata deloc,o sarcina cu probleme,femei gravide care au fost traumatizate,etc.Totul se vindeca prin iubire, blindete si multa rabdare.
andreea_virginia
Postat pe 20 August 2011 16:07
De la: kudika402381, la data 2011-08-20 09:58:45Schizofrenia nu este o boala genetica,nu se transmite,apare ca urmare a unui soc puternic,depresie netratata cum trebuie(medicatie gresita),sau netratata deloc,o sarcina cu probleme,femei gravide care au fost traumatizate,etc.Totul se vindeca prin iubire, blindete si multa rabdare.



cum poti sa spui asa cv, cand toate formele de afectiune mintala se transmit intr-o oarecare masura la urmasi? oricum, copii lor vor avea afectiuni psihologice, chiar daca nu tocmai schizofrenie paranoia? si....apropo, nu exista tratament pt schizofrenie, doar medicamente care tin sub control cat de cat afectiunea, ii sedeaza practic. e o boala degenerativa, crede-ma, am vazut studenti eminenti transformati in legume dupa 20 de ani de boala.
andreea_virginia
Postat pe 20 August 2011 16:10
De la: kudika402381, la data 2011-08-20 09:49:43Cred ca esti o persoana deosebita,foarte sensibila,cu un suflet minunat.Atita timp cit il vei iubi dezinteresat ,cit timp il vei accepta si il vei trata cu atentie,dragoste, nu vor fi probleme,poate intre timp se va vindeca daca il vei ajuta si vei ramane alaturi de el.Nu are voie sa bea,sa fumeze,sa fie stresat..Totul depinde acum de tine,de cit esti de puternica si hotarita l.Tu stii cel mai bine daca merita.


Doamne, parca esti mama fostului meu....supune-te draga mea, taci din gura si suporta-i toate, ca apoi iar vor fi toate bune si frumoase! Nu, draga mea, nu tacea din gura nu sta cu el, nu iti irosi si ultima farama de sanatate mintala proprie, ca nu se prea poate cu nebuni. Si vorbesc din propria experienta, la inceput nu era asa, era foarte dragut, tacut si atent si ce m-am indragostit de el.....dupa vreo cateva luni a inceput sa iasa incetul cu incetul la iveala o latura a lui ascunsa...si sa vezi atunci calvar! Si mie imi spunea ca numai pe mine ma are, ca restul l-au parasit...ma simtem responsabila si simteam ca ii fac un bine, dar de fapt lui nu-i puteam face niciun bine, el nu se va schimba mereu, numai rau mi-am facut mie si imi pare foarte rau pt timpul irosit alaturi de el. Meritam mai mult asa cum si tu meriti mai mult!
andreea_virginia
Postat pe 20 August 2011 16:16
NU-l poate tine nimeni sub control atat eu cat si fratele lui am crezut ca se indreapta spre bine cand l-am scos din spital insa el seara se seara lipseste de acasa vine tarziu in noapte nu prea il intereseaza nimic,joi ne-am vazut ultima data era foarte ciudat isi manifesta dragostea intr-un mod iesit din comun,tipa pe strada ba ma imobiliza ma strangea de maini imi canta imi spunea ca si in iad v-a merge dupa mine daca eu il parasesc,de 2 zile nu a mai fost acasa nimeni nu stie pe unde umbla,eu am resusit sa vb cu el ,m-a sunat de pe tel unui prieten si mi-a zis ca vine la mine indiferent ca vreau sa nu,ca nu e dupa mine daca vreau sa fiu cu el sau nu totul depinde de el,deci tocmai a iesit din spital dar o i-a de la inceput,medicamentele le-am scos impreuna de la farmacie si le-a luat pana joi banuiesc cand a inceput sa se comporte iar ciudat acest lucru fiind confirmat chiar de fratele lui...sunt constienta ca nu am ce cauta langa el dar ma gandesc ca totusi e in joc viata unui om...si cand imi amintesc de adevaratul Bogdan imi dau lacrimile...
Darren
Postat pe 20 August 2011 17:59
De la: Darren, la data 2011-08-20 17:59:38NU-l poate tine nimeni sub control atat eu cat si fratele lui am crezut ca se indreapta spre bine cand l-am scos din spital insa el seara se seara lipseste de acasa vine tarziu in noapte nu prea il intereseaza nimic,joi ne-am vazut ultima data era foarte ciudat isi manifesta dragostea intr-un mod iesit din comun,tipa pe strada ba ma imobiliza ma strangea de maini imi canta imi spunea ca si in iad v-a merge dupa mine daca eu il parasesc,de 2 zile nu a mai fost acasa nimeni nu stie pe unde umbla,eu am resusit sa vb cu el ,m-a sunat de pe tel unui prieten si mi-a zis ca vine la mine indiferent ca vreau sa nu,ca nu e dupa mine daca vreau sa fiu cu el sau nu totul depinde de el,deci tocmai a iesit din spital dar o i-a de la inceput,medicamentele le-am scos impreuna de la farmacie si le-a luat pana joi banuiesc cand a inceput sa se comporte iar ciudat acest lucru fiind confirmat chiar de fratele lui...sunt constienta ca nu am ce cauta langa el dar ma gandesc ca totusi e in joc viata unui om...si cand imi amintesc de adevaratul Bogdan imi dau lacrimile...


Ai o problema: sa realizezi ca pui in joc VITA TA si asta, crede-ma, nu e de joaca! Poti avea compasiune, regrete pentru acest baiat... si familia lui care are si va avea grija de el neconditionat. Viata ta insa e mai pretioasa decat a oricui, ti-o spune "mama ta".
maimai_no1
Postat pe 20 August 2011 18:51
De la: Darren, la data 2011-08-20 17:59:38NU-l poate tine nimeni sub control atat eu cat si fratele lui am crezut ca se indreapta spre bine cand l-am scos din spital insa el seara se seara lipseste de acasa vine tarziu in noapte nu prea il intereseaza nimic,joi ne-am vazut ultima data era foarte ciudat isi manifesta dragostea intr-un mod iesit din comun,tipa pe strada ba ma imobiliza ma strangea de maini imi canta imi spunea ca si in iad v-a merge dupa mine daca eu il parasesc,de 2 zile nu a mai fost acasa nimeni nu stie pe unde umbla,eu am resusit sa vb cu el ,m-a sunat de pe tel unui prieten si mi-a zis ca vine la mine indiferent ca vreau sa nu,ca nu e dupa mine daca vreau sa fiu cu el sau nu totul depinde de el,deci tocmai a iesit din spital dar o i-a de la inceput,medicamentele le-am scos impreuna de la farmacie si le-a luat pana joi banuiesc cand a inceput sa se comporte iar ciudat acest lucru fiind confirmat chiar de fratele lui...sunt constienta ca nu am ce cauta langa el dar ma gandesc ca totusi e in joc viata unui om...si cand imi amintesc de adevaratul Bogdan imi dau lacrimile...


Si daca nu poate nimeni sa-l tina sub control,crezi ca o sa reusesti tu? Poate o sa reusesti sa te duci in iad dupa el asa cum spunea asa ca ai grija ce-ti doresti.Tu visezi la adevaratul Bogdan da ala nu prea se arata asa ca parerea mea este sa fugi cat mai ai timp.
Barbie30_
Postat pe 20 August 2011 19:30
incearca prin orice mijloace sa te rupi din aceasta relatie Stiu ca va fii greu , dar mai bine suferi acum decat mai tarziu. Un schizofrenic este un foarte bun interpret. Nu exista altruism in astfel de cazuri. Gandeste-te ca vei dori sa ai copii. Nu bagajul genetic te pune pe ganduri , ci ceea ce ar putea copii sa sufere in cadrul unei astfel de relatii. Fotul meu sot ...... revad si acum scene ce nu doresc sa le traiasca nimeni, nici chiar dusmanii mei. In urma convietuirii cu un astfel de om , iubirea se pierde oricat de mare a fost. Agresiuni, jigniri, scene de gelozie....... le poti indura poate! dar cand toate acestea le traiesc copiii tai ?..... nu cred ca mai poti rezista. Sa vezi chipuri speriate, lacrimi mute, cosmaruri , pedepse nedrepte ..... Oricat ai iubi , nu cred ca vrei sa traiesti iadul pe pamant..... eu l-am trait .... pentru ca am iubit si am crezut ca iubirea misca stele si marea..... NU...... in acest caz ....... FUGI CAT MAI DEPARTE ! pentru fericirea viitorilor copii pe care probabil ii doresti. Gaseste normalul ca sa traiesti normal. BAFTA!
kudika118333
Postat pe 20 August 2011 19:54
CEL MAI BINE AR FI SA IL OCOLESTI. EU AM UN VAR CARE SUFERA DE ACEASTA BOALA, CEEA CE MA IMPRESIONEAZA LA EL ESTE CA ODATA URLA INUMAN SI MA BUCUR CA NU MI S.A INTAMPLAT NIMIC DEOARECE ERAM SINGURA CU EL
kudika190114
Postat pe 20 August 2011 20:14
dar ce fel de manifestari are?sau ce ganduri
__Kayla__
Postat pe 20 August 2011 20:15
intr-adevar....schizofrenia nu se vindeca ci dimpotriva, cu timpul, starea bolnavului se deterioreaza, indiferent de medicatie, dragoste, grija, afectiune etc etc....
mai bine renunta....povestile de dragoste nu sunt "compatibile" cu bolile psihice iar atat timp cat nu sunteti casatoriti si nu aveti copii nu cred ca are rost sa iti complici viata! e doar alegerea ta dar gandeste-te bine si documenteaza-te temeinic asupra bolii!
christine_healthy
Postat pe 20 August 2011 23:33
E foarte important sa te informezi din punctul de vedere al diagnosticului. Un om bine informat e pe jumate salvat :))) si sa-ti iei mijloace de precautie , adica ma refer sa reusesti sa aplanezi situatia cand apare momentul crizei. Vorbim de o forma de psihoza si nu e de joaca. Ai grija de tine si sa va iubiti ;))
kudika163569
Postat pe 20 August 2011 23:42
De la: kudika163569, la data 2011-08-20 23:42:03E foarte important sa te informezi din punctul de vedere al diagnosticului. Un om bine informat e pe jumate salvat :))) si sa-ti iei mijloace de precautie , adica ma refer sa reusesti sa aplanezi situatia cand apare momentul crizei. Vorbim de o forma de psihoza si nu e de joaca. Ai grija de tine si sa va iubiti ;))


Iubesti omul sau faci psihianaliza bolii?
anageo25
Postat pe 20 August 2011 23:43
Accepti
kudika163569
Postat pe 20 August 2011 23:57
Sfaturi, sfaturi, sfaturi!!! Da, e adevarat ca fata asta saraca e disperata de cauta raspunsuri si aici dar voi ce-ati face??? Ati abandona fara remuscari un biet om bolnav fara sa incercati sa-l ajutati cu nimic????
Fata draga, sa te duci cu fratele lui la medic, sa poti sa te interesezi de boala lui, stadiu, medicatie, reactii, cu alte cuvinte absolut tot ce poti. In functie de ce afli, si de comportamentul sau decizia o sa fie a ta. Daca din pacate starea lui este fff proasta, despartirea o sa fie un chin ptr tine si o criza infioratoare ptr el. Incearca orice daca il iubesti, pe langa tratament, sa te duci la biserici unde sunt icoane facatoare de minuni, nu-ti pierde nadejdea, nu renunta, Dzeu e mare si te poate ajuta. Iti doresc din suflet sa ai parte de ceea ce vrei si sa fii fericita!
Pantera17
Postat pe 21 August 2011 01:54
iti dau un sfat prietenesc,fugi si nu te uita inapoi,schizofrenia este o boala nevindecabila,o zi fara medicamente plus putin alcol si devine dement
mirceapif
Postat pe 21 August 2011 04:41
din pacate da doar cand bea e schizofrenic sfatul meu e dute cat mai departe de el ,indiferent carei motivul boli lui..........
kudika151469
Postat pe 21 August 2011 06:36
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?


Draga ema ,pleaca cat mai repede de langa el ,o sa ai o viata de calvar,chiar daca te iubeste si sigur te iubeste , dar in felul lui .Cand vei avea si un copil va fi si mai rau ,gandeste -te si la asta ....sau vrei sa stai la balamuc pentru tot restul vietii.....
maya28
Postat pe 21 August 2011 07:55
De la: kudika355363, la data 2011-08-11 10:59:57nu am iubit niciodata un schizofrenic,dar am iubit un nebun care pretindea ca mma iubeste.iar acuum,cred ca si mai rau.sunt imlicata intr-o relatie cu un tip super gelos,si nu stiu ce sa fac.sa ne despartim sau sa incercam sa contiuam.el mma iubeste forte mult,stiu asta sigur,mi-a luat chiar si u inel de logodna,dar eu nu ma simt feriita atata timp cxat el vrea sa ma tin ca pe un canar iin colivie.ce sa fac,da-mi un sfat...iar tu cu "schizofrenicul"...ai grija dee tine si intelege c ce mai importanta persoana din viata ta esti tu(asta daca nu ai si copii)..upicei



FUGI CAT POTI DE REPEDE.....ASTA NU E IUBIRE, CREDE-MA
KUDICA10311
Postat pe 21 August 2011 08:41
Draga mea, gelozia este o boala incurabila ,care se accentueaza cu timpul...asa ca nu cred ca merita sa te sacrifici ,doar pt ca el te iubeste...iubirea unui om gelos este "o OTRAVA" .Poate sa fie chiar "FAT FRUMOS",daca este gelos...te asteapta cele mai amare zile...Sentimentele tale,care sunt ??? Nu s-au terminat barbatii de pe pamant...daca vrei sa fii fericita cu adevarat alege o persoana normala ,care sa-ti ofere acea independentasi (nicidecum o persoana care, sa-ti impuna totul, doar pentru satisfactia orgoliului) , necesara intr-o casnicie,sa te respecte,sa fie educat,si nu o maimuta care doreste doar sa te subjuge.Eu, sa fiu in locul tau, asi face o gluma si asi cumpara o lesa ,drept cadou si niste papuci...Fugi cat poti de oamenii gelosi pt ca relatia se sfarseste intotdeauna intr-un siciu...Sa stii ca nu exagerez...uita-te la TV si vezi cate crime au loc datorita geloziei...??? judeca la rece!!!.Iti doresc tot binele din lume Prof.David G.
kudika323092
Postat pe 21 August 2011 09:18
Of,of!Sper ca nu vorbesti de acelasi Bogdan Mihailescu care a facut deja la trei femei copi si care nu poate sa se abtine de droguri ,alcool si sex!Deci nu e de ajuns ca este schizofrenic,un dement incurabil pt ca schizofrenia este o boala mintala si da se transmite genetic,mai deasupra este si un drogat,alcoolic!
Un schizofrenic nu poate iubii pe nimenea,n-are simtul responsabilitatii,are mai multe,,personalitate,,si te poate ucide fara remuscari oricand!Ah,si nu te astepta la fidelitate din partea lor etc!Nu sunt normali si asta trebuie sa intelegi!Fii sigura de ai fi tu ceea schizofrena el nu s-ar uita la tine!
raziela
Postat pe 21 August 2011 09:34
Eu am avut o relatie de lunga durata cu on astfel de om. Mi-a mancat zilele m-am inbolnavit si eu de nervi, am avut rabdare si intelegere maxima si degeaba. Cu greu a acceptat sa mearga la medic. Sunt periculosi , daca mu mi-a facut nimic grav fizic a fost datorita comportamentului meu, adica tot timpul eram ca o mama, ca o dadaca , nu-l suparam cu nimic. Odata spre sfarsitul relatiei mi-a spus: Stiu ca el putea sa ma omoare si nu patea sa pateasca nimic? si cand mi-a spus asta parea fericit si mandru , asta deoarece era absolvit de vina fiindca era bolnav. Credea ca toata lumea ii vrea raul si urmareste ceva de la el, si-a facut o lista pe care a trecut toate porsoanele care" credea el i-au facut rau' si spunea ca o sa se razbune. Nu mai intru in detalii, chear daca acum sunt singura este mai bine si ma bucur ca nu am mers mai departe cu relatia. Ce pot sa-ti spun chear daca-l iubesti lasa-l o sa gasesti pe altcineva si dca nu decat cu un scvizofrenic sau orice persoana care are probleme psihice, mai bine singura, iti distrugi viata ajungi sa te inbolnavesti si tu. Iti doresc munta fericire si noroc.
flori_gliga
Postat pe 21 August 2011 09:38
Pentru ce ai mai cerut sfaturi ,daca tot cum vrei tu vei face .
SonyStyle
Postat pe 21 August 2011 09:43
Exista in noi dorinta de a iubi, de a face bine celor din jur, chiar de a ne sarifica... Numai ca pentru toate acestea, ar trebui sa ne cunoastem puterea, capacitatea de a rabda si mai ales de a tine in frau raul. Aici nu stiu cat esti de pregatita. Nu ajunge doar sa vrei sa faci bine, trebuie sa fii sigura ca poti. A trai langa un om bolnav psihic, este o lupta permanenta, mai ales cu tine insati, cu durerile tale, cu esecurile tale, cu nevoile tale. Nu mai vorbesc de lupta cu problemele lui. Practic tu ar trebui sa duci doua cruci: a ta, si a lui! Tu va trebui mereu sa fii cea care INTELEGE, care rabda si care mangaie. Nu te poti minti la infinit cu asa zisele momente ale lui, de luciditate, cand este uman, bun si iubitor, dupa care apare un om cu masca noua. Psihicul tau va ceda si cand vei intelege asta, va fi prea tarziu...vei fi leguma.
Poate ca trebuie sa alegi: sacrificiul tau pentru a-ti simti constiinta impacata ca nu ai bandonat un om bolnav (dar numai daca esti sigura ca vei rezista)
sau, sa pleci undeva departe o vreme...in strainatate, la munca de exemplu...unde timpul te va ajuta si mai ales, unde el nu te va putea urmari. Caci sunt sigura ca altfel nu mai poti sa il eviti...el te va gasi mereu.
liagold30
Postat pe 21 August 2011 09:43
in ziua de azi nu te mai gandi la "acte de caritate" de acest gen! sincer...crezi ca vrei sa te bagi in asa ceva, sau sa ai langa tine un barbat iubitor , sanatos si care sa iti fie sprijin atunci cand ti-e greu? o sa faca o criza cand il vei parasi, dar are familie caresa il sustina......deschide ochii....viata poate gi foarte frumoasa, daca stii cum sa ti-o faci!
Dyana_24
Postat pe 21 August 2011 11:18
scuzati micile greseli....
Dyana_24
Postat pe 21 August 2011 11:20
Schizofrenia este o boala psihica severa cu mari tulburari de comportament si de personalitate .Au halucinatii auditive a si vizuale ..sunt ca 2 persoane cu comportament contradictoriu intr-una singura ...Fugi pana nu e prea tarziu...
anubis
Postat pe 21 August 2011 12:09
Dezleaga-te. Fugi cat poti de departe...si-ti vezi de viata. El trebuie sa se trateze sa-si gaseasca eventual pe cineva la fel de bolnav. Cum o sa faci copii cu un astfel de bolnav????
kudika132000
Postat pe 21 August 2011 13:34
Buna....nici eu nu am iubit o pers bolnava de schizofrenie...dar cunosc o pers bolnava de aceasta boala, care sper ca stii k este ereditara, din pacate!!:( Atata timp cat sunt sub tratament , sunt oameni normali, ai cu cine vorbi, ai cu cine face planuri, capabili sa trezeasca sentimente unei alte persoane si sa impartaseasca celor din jurul lor dragoste, intelegere si fericire....intr-adevar este vizibil la o analiza atenta a persoanei k sufera de o boala,(miscari locomotorii mai lente, un tremur ushor al mainilor din cauza tratamentului, etc) dar dupa cum ti-am spus totul este ok cat isi urmeaza tratamentul...partea urata apare cand nu respecta indicatiile medicale, lucru ce nu ti-l doresc dar iti spun k sa stii ce te poate astepta:sunt incoerenti, spun ca aud voci, sunt in lumea lor, nervosi, vorbesc lucruri care nu au nici o logica si uneori pot fi, din pacate, violenti...tin minte ca la un moment dat nimeni nu mai statea in casa cu ea (este vb de o femeie) de frica:(, dar asta se intampla in perioada cand nu lua medicatie.
Eu iti doresc bafta in continuare, nu stiu daca parerea mea te va ajuta cu ceva, dar iti inteleg sentimentele fiindca si ei sunt oameni care pot trezi senzatii, emotii si sentimente frumoase celor din jurul lor.

kudika125070
Postat pe 21 August 2011 14:53
Fuuuuuuuuuuuuuuugi!
carmen_natural
Postat pe 21 August 2011 16:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Psiholog 4 De la: nico_ochiverzi 21 Noiembrie 2009 11:45
Anxietate si Stres 2 De la: 4Life 9 Februarie 2011 18:30
Aspectul conteaza. Ingrijeste-te 1 De la: annabeauty 18 Decembrie 2009 14:37
Anexita 9 De la: crystyna_crystynutza 1 Iunie 2010 18:46
despre ambitie... 3 De la: no_more 18 Iunie 2009 20:04