Setari Cookie-uri

Iubesc un schizofrenic

De la: liagold30, la data 2011-08-21 09:43:31Exista in noi dorinta de a iubi, de a face bine celor din jur, chiar de a ne sarifica... Numai ca pentru toate acestea, ar trebui sa ne cunoastem puterea, capacitatea de a rabda si mai ales de a tine in frau raul. Aici nu stiu cat esti de pregatita. Nu ajunge doar sa vrei sa faci bine, trebuie sa fii sigura ca poti. A trai langa un om bolnav psihic, este o lupta permanenta, mai ales cu tine insati, cu durerile tale, cu esecurile tale, cu nevoile tale. Nu mai vorbesc de lupta cu problemele lui. Practic tu ar trebui sa duci doua cruci: a ta, si a lui! Tu va trebui mereu sa fii cea care INTELEGE, care rabda si care mangaie. Nu te poti minti la infinit cu asa zisele momente ale lui, de luciditate, cand este uman, bun si iubitor, dupa care apare un om cu masca noua. Psihicul tau va ceda si cand vei intelege asta, va fi prea tarziu...vei fi leguma.
Poate ca trebuie sa alegi: sacrificiul tau pentru a-ti simti constiinta impacata ca nu ai bandonat un om bolnav (dar numai daca esti sigura ca vei rezista)
sau, sa pleci undeva departe o vreme...in strainatate, la munca de exemplu...unde timpul te va ajuta si mai ales, unde el nu te va putea urmari. Caci sunt sigura ca altfel nu mai poti sa il eviti...el te va gasi mereu.


Cred ca aceasta postare zugraveste cel mai bine si cu adevarat profund situatia in care te afli si solutiile clare, pertinente pentru viatza reala, nu doar ipotetice,pentru rezolvarea aceste nefericite relatii. Citeste cu atentie de cate ori vei avea indoieli - acesta este raspunsul la dilemele tale!
maimai_no1
Postat pe 21 August 2011 20:41
eu am iubit un schizofrenic...abia dupa un an de tortura fizica si psihica am aflat ca suferea de aceasta boala...pana si familiei ii era frica de el...cu greu am scapat de el,si mi-a luat aproape un an an sa imi revin din trauma,sa scap de cosmaruri sa nu mai tremur si sa nu mai urlu cand vedeam o mana ridicata...au fost si perioade in care imi arata ca ma iubeste si se purta frumos,dar in momentele de "criza" devenea un monstru cu chip de om...pentru mine a ramas cel mai negru episod din viata mea si ii multumesc lui dumnezeu ca am scapat cu viata si cu mintile intregi...in prezent este insurat si o terorizeaza pe actuala...iti doresc mult succes si sa faci cea mai buna alegere...iti este mila de el,dar de tine cui ii este mila?sper ca ti-am fost de folos...
Pisikutzza
Postat pe 21 August 2011 22:46
AIUREA AI GRIJAA DE CE FEL DE FORMAAA...STII ASTA SE TRATEAZA CAM GREU SI NU IN TOTOLITATEE E O BOALAAA GREAA AI MARE GRIJA SA NU-TI PARA RAU MAI TARZIU......
miha_blondina17
Postat pe 22 August 2011 00:03
Fata memei !, tu ai parinti?, daca da, de ce nu vorbesti cu ei?? sau. Mergi la un psihiatru altul decat cel care il trateaza (acesta nuti va da informatii tie, deoarece nu faci parte din familie). si cere o consiliere personala(mergi la privat), astfel vei avea toate raspunsurile de care ai nevoie.
Ce stiu eu despre schizofrenie paranoica; are dubla, tripla personalitate in aceiasi zi, cu , sau fara medicatie. Este dependenti de ceia ce crede el, ca este iubire, astfel ca si despartirea de el va fi greu de obtinut si chiar poti fi in pericol. Puneti intrebarea de ce nu este in relatii cu familia, poate nu-l poate tine sub control ?. Baiatul acesta , toata viata va fi sub medicatie si observatie medicala, deasemeni nu va putea sa obtina sau sa mearga la munca. In schizofrenie se da pensie de invaliditate grad 1 cu insotitor+curator. Pana si aceia ce zici tu ca este dragoste, este defapt comportament extrem. Ex. te sufoca cu dragoste posesiva si daca nui raspunzi la fel, in momentul doi poate sa puna mana pe cutit sau orice contodent. Paranoia , inseamna ca are si vedeni + auditive, asta insemneaza ca aude diverse bazaconii. Poti fi tu aceia orcand transformata in mintea lui. Ex. te poate confunda cu un dusman de care trebuie sa se apere. sau cu mama lui, tatal, sau cu vreo amintire a lui traumatizanta. In spitalul de psihiatrie, schizofrenicii sunt tinuti cu gratii(periculosi), sau lise administreaza Blegomazin , astfel sunt semiadormiti (inofensivi). Una peste alta, cum toate tratamentele de psihiatrie dau dependenta, pe parcus vor fi insuficiente si va fi nevoie sa mareasca doza. Daca nu este hranit cum trebuie mai natural si dezintoxicat cu fructe , legume sau chiar tratamente de dezintoxicare si hepatoprotectoare , va face in timp o sensibiliatate hepatica, cum ar fi steatoza hepatica toxica. Adica hepatita toxica cu evolutie rapida.
Sfatul meu este sa te desparti de el, dar foarte atenta. Din cauza posesiei poate fi extrem de periculos.
Daca vrei confirmare; mergi la un psihiatri si cere o consiliere, te va invata si cum sa te desparti.
Eu personal te vad intr-un mare pericol. Iubirea lui este defapt o alta extrema. Nu ai spus cati ani ai tu, cati ani are el si mai ales daca munceste undeva. Fratele lui poate este legal insotitor+curator si primeste salariu pentru ingrijirea lui, in plus *curator*, are drept de semnatura in locul lui.
Cred ca teai bagat intr-un mare rahat. Pleaca pentru un timp foarte departe de el (sa nu te gaseasca), si priveste atent in spate.
Schizofrenia, nu se trateaza, tratamentele tine doar subiectul sub control.
Am mai citit aici ca, copilul tau nu va face o astfel de boala. Da , copilul tau va avea la pubertate sau mai devreme aceasta boala. Cand te internezi intr-un spital, pentru o boala oarecare, medicul intreaba si trece in istoricul bolnavului, inclusiv daca in familiea de grad 1 sau doi, a avut cazuri de boli psihice.
Poate ti-am fost de folos
dorina27
Postat pe 22 August 2011 08:47
Schizofrenia este o boala rea ai mare grija...
Nu te sfatuiesc
carolina74
Postat pe 22 August 2011 17:25
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?


am o prietena care e maritata cu unul.....si saraca mi e mila dea....si nu vrea sa l abandoneze pt ca nu era asa cand s au cunoscut si cand s au luat.....am inteles ca in urma unui soc de la munca s a imbolnavit....si crede matoti vecinii il stiu d frika si ea la fel sparge geamurile in casa ,a vrut sa bage cutitu in ea dar a reusit sa fuga au venit 2 masini d politie si o salvare in fata casei si nu au avut ce sa i faca ....arunca cu fel si fel d obiecte in ei....s a m d...io va recomand sa nu l mai scoate ti din spital mai repede decat trebuie din mila....pt ca ii faceti rau....tre sa urmeze tratamente stricte ...io cred ca esti prea tanara ca sa te legi la cap cu asa ceva....si constient.....ai grija ce faci..
suzuka
Postat pe 22 August 2011 22:41
Societatea este un spital de bolnavi incurabili.(Ralph Waldo Emerson)
broscoiu
Postat pe 24 August 2011 01:03
Si mi-e atat de greu cand il privesc,daca nu ar exista durerea poate ar fi mai bine nu vreau nu stiu cum sa ma despart de el,nu stiu nimic nu vad nimic de cand e el asa ma simt pierduta ma simt atat de singura...nimeni nu ma intelege,toti imi spun ca as merita o mama de bataie pt ca sunt prea tanara am doar 23 de ani si vreau sa imi distrug viata,dar nimeni nu ma inreaba de sentimentele mele nimeni nu imi cunoaste cu adevarat durerea...:(
Darren
Postat pe 24 August 2011 17:22
De la: Darren, la data 2011-08-24 17:22:35Si mi-e atat de greu cand il privesc,daca nu ar exista durerea poate ar fi mai bine nu vreau nu stiu cum sa ma despart de el,nu stiu nimic nu vad nimic de cand e el asa ma simt pierduta ma simt atat de singura...nimeni nu ma intelege,toti imi spun ca as merita o mama de bataie pt ca sunt prea tanara am doar 23 de ani si vreau sa imi distrug viata,dar nimeni nu ma inreaba de sentimentele mele nimeni nu imi cunoaste cu adevarat durerea...:(

Se vede treaba ca si tu esti depresiva. Din cauza acestor probleme cu prietenul tau?, sau ai avut si alte traume , suparari in trecut?. Defapt voi doi unde si de cand va cunoasteti?.
dorina27
Postat pe 26 August 2011 07:36
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?

Tare as vrea sa nu faci confuzie intre iubire si mila.
kudika171801
Postat pe 26 August 2011 15:22
Lucram impreuna,nu stiu de ce mi-e greu sa renunt la el mai ales ca imediat se fac 2 luni de cand a vut criza si cu toate ca isi ia medicamentele isi revine foarte greu...se poate vb cu el dar o ia pe carari si tot pe ale lui le stie mai bine...
Darren
Postat pe 26 August 2011 19:02
De la: Darren, la data 2011-08-11 10:36:33A mai iubit cineva o persoana care sufera de schizofrenie?


http://forum.romedic.ro/prod/Avem_nevoie_de_ajutor..._010752.html
http://forum.romedic.ro/prod/Avem_nevoie_de_ajutor..._010751.html

Aici postam eu acum 3 ani de zile , inca nu stiam diagnosticul concret.Am aflat intre timp ca este vorba de schizofrenie paranoida .Am fost alaturi de el pana l-au externat definitiv , dupa care am tras cu dintii de relatie . Devenise un alt om , parca totul la el era mecanizat.Am facut tot ce am stat in putinta sa fie bine ...Acum ca isi lua tratamentul si se simtea cat de cat mai bine , am putut sa judec la rece . Stii ca boala este ereditara? Banuiesc ca vrei copii! Asta a fost primul pas care m-a determinat sa ma despart de el . Daca crezi ca este un gest egoist , gandeste-te ca , pana la urma , cea mai importanta persoana din viata ta esti TU !Nu o sa ai un viitor roz alaturi de un om care sufera de o asemenea tulburare psihica.
Am mai tinut legatura cu mama lui , din ce am inteles este foarte nepasator in privinta medicamentatiei , spunand ca , daca el se simte bine ce rost isi mai au pastilele , ca e tanar si vrea si el sa bea ... etc .si periodic face " vizite" la sectia de psihiatrie.
Iti urez multa sanatate , tie si prietenului tau si sper sa iei decizia cea mai buna !
GoanaDupaIluzii
Postat pe 27 August 2011 01:24
Trist!
Din pacate e adevarat. Dar viata e atat de scurta si oricum complicata incat merita sa eviti macar problemele pe care le cunosti.
Si asta chiar e o problema!
kudika422619
Postat pe 28 August 2011 14:11
De la: Darren, la data 2011-08-24 17:22:35Si mi-e atat de greu cand il privesc,daca nu ar exista durerea poate ar fi mai bine nu vreau nu stiu cum sa ma despart de el,nu stiu nimic nu vad nimic de cand e el asa ma simt pierduta ma simt atat de singura...nimeni nu ma intelege,toti imi spun ca as merita o mama de bataie pt ca sunt prea tanara am doar 23 de ani si vreau sa imi distrug viata,dar nimeni nu ma inreaba de sentimentele mele nimeni nu imi cunoaste cu adevarat durerea...:(




Imi pare rau pentru tine si pentru prietenul tau
Este mare lucru ca ai ramas langa el si ca il iubesti in continuare .Eu nu stiu nimic de boala asta,dar din ce am citit e groaznic, incredibil modul in care transforma un om.
ai dreptate cand spui ca nimeni nu te intreba ce e in sufletul tau, pentru ca toti se gandesc la ce e mai bine pentru tine
asa ca si eu cred ca cel mai bine este sa te feresti de el

Si faza nu inventatu (cu toate ca eu nu cred):as vrea sa fie adevarata, sa nu existe oamenii care sufera de aceasta boala
Sincer imi pare rau pentru situatia asta

sper sa fie cat mai bine posibil totul !mult noroc!
hocus_pocus
Postat pe 28 August 2011 14:35
De o saptamana nu i-am mai dat nici un semn ce e drept e ca nici el nu prea ma cauta doar cand isi aduce aminte ii mai cere fratelui sau telefonul ca sa ma sune,dar acesta stie ca nu vreau sa vb cu el si mereu gaseste o scuza,am inteles ca tot pe ale lui le tine e mai mereu plecat de acasa hoinareste pe strazi prin baruri,la locul de munca inca nu il primeste pana nu isi face un test psihologic,iar el in starea asta nu cred ca v-a accepta acest lucru,mie in continuare mi-e greu dar incerc sa ma tin tare o sa-l ajut cat pot pastrand legatura cu fratele lui,va multumesc tuturor pt sfaturi mi-au fost de ajutor insa iubirea nu moare
Darren
Postat pe 1 Septembrie 2011 11:49
De la: Darren, la data 2011-08-24 17:22:35Si mi-e atat de greu cand il privesc,daca nu ar exista durerea poate ar fi mai bine nu vreau nu stiu cum sa ma despart de el,nu stiu nimic nu vad nimic de cand e el asa ma simt pierduta ma simt atat de singura...nimeni nu ma intelege,toti imi spun ca as merita o mama de bataie pt ca sunt prea tanara am doar 23 de ani si vreau sa imi distrug viata,dar nimeni nu ma inreaba de sentimentele mele nimeni nu imi cunoaste cu adevarat durerea...:(

Darren.....exista dureri mult mai mari in viata...peste ani, cand vei privi in urma si vei face bilantul, iti vei da seama ca asta n-a fost decat "parfum de femeie"...! Mai vorbim cand te vei indragosti de un altul !!!!
rondina
Postat pe 1 Septembrie 2011 11:57
Da! Eu am iubit un schizofrenic, a long time ago..Nu mi-e spus de problema lui, si cand am aflat am fost distrusa...relatia noastra nu a dus niciunde din pacate...Credeam foarte mult ca pot sa-l fac sa fie sanatos...era sub tratament, nu era violent si chiar si asa era foarte dificil de stat cu el....cand am realizat ca nu pot sa fac nimic pentru a-l ajuta, am continuat sa stau cu el desi sufeream mult....ne-am despartit din alte motive, nicidecum pt starea lui....
Important e sa fii constienta ca va trai toata viata cu aceasta boala...si mai devreme sau mai tarziu, va deveni o leguma....nu vreau sa te sperii, oricum alegerea iti apartine!
monnikbluflame
Postat pe 3 Septembrie 2011 20:52
Buna ziua eu la randul meu iubesc o fata schzofrenica ...Ce as dori eu...sunt cateva sfaturi despre cum sa discuti cu o astfel de persoana astfel incat sa nu te certi cu ea...Cum trebuie sa ii vorbesti?Cum trebuie sa te porti?Scriu asta deoarece ea niciodata in gandul ei nu are nici-o vina,toata lumea ii vrea raul...
kudika506731
Postat pe 13 Februarie 2012 18:46
Eu am trecut printr-o experienta nu tocmai placuta, a fost un soc de si acum am urmari si regrete. Am cunoscut un tip, m am indragostit de el nebuneste, de nu i am vazut defectele, plus ca uneori avea stari de nervositate, gelozie, paranoia, stia sa ma manipuleze (el studiase psihologia, si din intamplare dau peste niste documente in calculator "cum sa manipulezi femeie" - femeile sunt usor de manipulat emotional si de aceea unii barbati se folosesc de asa zis "atu")si tot ce era rau era din cauza mea, eu eram vinovata intr-un totul. La astfel de situatii ma consolam singura si imi spuneam ca poate a avut o zi proasta, ca orice om are astfel de zile.
eu imi doream foarte mult sa facem o familie, si am luat hotararea de a ne muta impreuna. Ei de cand ne am mutat a inceput calvarul. Dimineata se trezea cu nervi si incepea sa tranteasca si ridica mana cum ca da in mine, trebuia sa ii execut ordinele, nu aveam intimitate nici la toaleta, statea cu mine, vorbea in continuu fara oprire, daca ieseam pana afara trebuia cu mine sa fie, era permanent cu mine. Pana cand l-am scos din minti ca nu acceptasem ceea ce spunea el, si mi am luat pumni, picioare si tot tacamul. k dupa acest tacam sa primesc asa zisa "dragoste".
De acest calvar in care am stat doua luni inchisa aproape in casa, am scapat cu ajutorul rudelor lui care au chemat politia si l-au ridicat si l-au dus la spital, iar de la spital i s a dat diagnosticul de schizofrenie.
Fetelor nu va incurcati cu astfel de persoane, ca o sa va amarati viata.Eu deja mi-am amarat o si incerc acum sa ies din "gaura" asta in care am intrat.
Inteleg ca aceste persoane sufera si ca nici ei nu isi doresc sa fie in altfel de stadiu, dar nu se merita.
kudika_987098
Postat pe 11 Mai 2015 22:19
Buna,..am vzt msj tau,,,,cum mai este,, ai fost cu el la medic?...si eu am un caz asemanator..dar el nu ia medicamente,,si nici laa doctor nu merge,,zice ca e normal,,,pe deasupra mai si bea si fumeaza....
kudika_992312
Postat pe 16 August 2015 03:50
Mesajul era pt darren
kudika_992312
Postat pe 16 August 2015 03:51
Buna seara!

Ce discutati aici, ma intereseaza.Asa ca am decis sa imi fac un cont, pentru a va da un raspuns, sa clarific niste lucruri care banuiesc ca nu sunt intelese atat de bine.


Avand aceasta boala, mai exact schizofrenie paranoida, ma aflu printre putinii oameni care stiu cu exactite ce este de fapt aceasta boala si cum se manifesta.

In primul rand, sa stai langa un schizofrenic este posibil.Trebuie doar sa ii oferi suport si sa-l/s-o asculti.Este relevant acest lucru pe masura ce persoana respectiva are o zi mai proasta.

Schizofrenicii inteleg realitatea, stiu sa discerne iluzia de realitate, deoarece eu insumi sunt aici, in viata,urmand o facultate, sperand dupa sa am si un job si o cariera fascinanta.

Imi iubesc familia, nu am dat in cap la nimeni, nu cred in spirite, demoni, ingeri, ca sunt Maria Magdalena, Iisus, ca sunt trimisa de nu stiu ce mesager, si nu am episoade in care vorbesc aiurea.

Schizofrenicii au nevoie de sustinere si tratament.Sunt persoane foarte puternice, pentru ca visele lor nu se indeplinesc niciodata, deoarece toate halucinatiile lor sunt in esenta lor vise.

Nu mint,nu fur, nu injur, nu ma leg de oameni pe strada.Si chiar cred ca am bun simt si sunt mai responsabila decat multi oameni care sunt sanatosi.


Un schizofrenic nu e nebun, si nu este un calvar sa traiesti langa o asemenea persoana.Eu cred, ca decat sa ai un om sanatos langa tine care sa te bata, insele, minta, sa-ti ia copiii, sa aiba o influenta negativa pentru tine, mai bine traiesti cu un om care incearca sa te inteleaga desi mintea lui nu e capabila sa faca asta uneori.


Si "draga",Rondina ce leguma zici tu? Tu mai ai un pic si dispari de pe lumea asta la cat de proasta esti, te dezintegrezi.
Urmez o facultate in calculatoare, am citit peste 200 de carti la viata mea, duc o viata normala si linistita si te asigur fato ca eu si la varsta de 70 de ani tot o sa am un IQ mai mare ca tine.
Daca nu stii nimic despre boala, nu vorbi prostii.

In al doilea rand simpatic utlizator "GoanaDupaIluzii" , schizofrenia nu este ereditara.Niciunul din genealogia mea o are.Si sunt 10% sanse conform ultimilor studii in medicina, posibilitatea ca descendentii tai sa aiba aceasta boala.

Intra pe site-ul meu

www.cumvedeunschizofreniclumea.blogspot.com

Iata o idee a unui om care sufera de aceasta boala, nu opinii privind acesti oameni care n-are nicio legatura cu realitatea.

Si in ultimul rand, matematicianul John Forbes Nash, care era bolnav de schizofrenie paranoida a primit premiul Nobel in 1992/1994 pentru teoriile sale.Si te asigur, ca nu a devenit o "leguma" draga Rondina. Chiar a ajuns la peste 70 de ani, si nu s-a sinucis , n-a dat in cap la nimeni.A murit intr-un accident de masina la plecarea sa din Norvegia dupa ce fusese la decernarea premiului Abel, unde a si primit acest premiu.

Nu suntem debili mintali.Nu suntem prosti din punct de vedere al inteligentei.Avem si noi nevoie de sustinere, si intelegere.
Si hai sa fim sinceri...aproape jumatate din populatia Romaniei nu a facut vreo facultate.
Si eu fac, si imi ziceti aici pe forum ca eu sunt leguma?

Crede-ma am sa devin programatoare, si am sa fiu mai buna ca tine, draga Rondina.


Numai bine!
O seara placuta.
kudika_993791
Postat pe 17 Septembrie 2015 22:53
@993791 , nu cred ca stii mai multe despre aceasta boala decat un parinte al carui copil a fost omorat din dragoste de catre un schizofrenic, si de ce jignesti userii care au dreptul la o parere de orice fel ? Asta este personalitatea ta ? ai o scuza ca suferi de ceva si bravo ca incerci la maxim sa nu-ti pese de un diagnostic si sa reusesti sa te comporti normal, iar cu unul sau doua exemple nu se face primavara cum nu fiecare forma de schizofrenie seamana cu alta, unele persoane au o forma mai grava altele mai usoara, alte persoane sunt diagnosticate gresit avand de fapt o alta afectiune neuropsihica, si nu a spus absolut nimeni ca un schizofrenic este prost ca nu are inteligenta la fel ca o persoana sanatoasa, dar asta pana la un punct pana la aparitia crizelor cand orice urma de umanitate dispare, si desigur nu este vina lor, nu ei vor sa fie asa dar nici nu trebuie sa fie pusa viata altora in pericol de dragul etichetei ca si ei au o viata si un suflet, daca poate trai in societate cu medicatie este ok nimeni nu are absolut nimic cu ei, dar daca viata ne este pusa in pericol ei trebuie sa fie izolati si ajutati, asta este realitatea si logica, nu are absolut nimeni nimic cu un bolnav psihic daca el se poate integra in societate
kudika_994674
Postat pe 9 Octombrie 2015 10:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
marvelon 21 14 De la: laura1988 23 Februarie 2013 10:24
PSIHOTERAPIE 1 De la: Costin_Sandu 13 August 2009 18:15
Limfomul Hodgkin 4 De la: mickyyo 4 Mai 2014 15:55
buze 17 De la: OanaSun 7 Martie 2011 00:07
progesteron si estradiol mici 2 De la: anastasia_m 22 Martie 2010 17:02