Setari Cookie-uri

Sarcina nedorita cu viitorul posibil fost?

Buna,
Am o problema: sunt de mai multi ani cu cineva, care chiar m-a cerut acum vreo doi ani. Am amanat momentul din diverse motive (lipsa banilor, etc)...Din pacate se pare ca am ramas gravida...problema este ca am o varsta destul de inaintata, au mai fost avorturi si inainte si imi este teama ca daca mai fac inca unul nu voi mai putea avea copii....ce este insa cel mai dureros e faptul ca desi el era super indragostit de mine, acum cand a aflat mi-a spus ca nu este ceea ce isi doreste, ca nu este sigur de ce simte, ca lucrurile se fac intr- o ordine prestabilita si ca daca a fost "idiot" o sa isi asume probabil responsabilitatea...
Dezamagirea maxima vine din faptul ca pana acum el este cel care sustinea sus si tare ca isi doreste o familie, copii, etc..iar acum, ca s-a intamplat, practic el este cel care da inapoi (de parca eu as fi vrut sa se intample asta)..si nu atat ca da inapoi, cat modul cum priveste lucrurile. Eu sunt de acord cu faptul ca lucrurile se fac intr-o ordine prestabilita, insa acum daca s-a intamplat, what are we suppposed to do?
Am nevoie de ajutorul vostru...vi se pare normal ca un barbat sa vada lucrurile la modul acesta? Adica practic pana acum am trait o minciuna ? Nu stiu daca imi doresc sa raman alaturi de cineva care vede lucrurile la modul acesta. Undeva, cumva, s-a produs un declic iar aceasta sarcina a adus pe tapet niste noi adevaruri pe care nu le stiam... Daca era cineva cu care se intampla sa fie un one night stand, atitudinea ar fi fost perfect justificata, insa in cazul cuiva care sustine de cativa ani buni ca isi doreste o familie si acum cand se intampla un accident brusc isi da seama ca nu a copilarit destul, ca nu are timp sa isi realizeze toate visele, ca ca si iar ca....
as face un avort si as lua- o de la capat cu altcineva, cu riscul s nu mai pot ramane niciodata...as pastra copilul si l-as invita sa isi vada de viata lui fara resentimente (pca in final pot sa ma descurc si fara el)....dar dezamagirea pe care o simt este crunta..cu atat mai mult cu cat intotdeauna el a fost cel "serios" in relatie care isi dorea o familie si eu cea care insista sa fim liberi , sa ne petrecem timp mai mult cu prietenii etc...iar el mereu imi spunea ca am o varsta si ar trebui sa ma asez la casa mea...iar acum ca s-a intamplat ce s-a nitamplat, brusc l-au apucat toate chefurile sa faca ce nu a facut pana acum...da ti mi un sfat o parere sau ce vreti voi...
multumesc,
parvati
Postat pe 18 August 2011 15:58
Buna ,felicitari pentru sarcina (asta daca ti-o doresti).
Eu una as pastra copilasul si mi-as vedea de viata in continuare(asta pentru ca mi-as permite-o),si daca intre timp el si-ar reevalua situatia si ar dori sa faca parte din viata copilasului eu evident i-as permite.Acuma vezi tu,fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el ,pentru a fi fericit si a se simti implinit,eu una nu-ti spun cum ar trebui sa faci ,faci cum simti tu ca e mai bine pentru sufletelul tau.
PS.Inainte sa renunti la sufletelul din burtica ta gandeste-te de 2 ori,un copil iti lumineaza viata
piscolino
Postat pe 18 August 2011 16:10
Poate la speriat gandul ca v-a deveni tatic.Cand te hotarasti sa ai un bebe, zici ca esti pregatit pe deplin, dar, parca, cand esti pus in fata faptului, nu te mai simti chiar asa. Asa si el, chestia e ca nu se asteptat si asta la speriat.Nu e bine daca i-ai da un timp sa se impace cu ideea?
Zici si eu, acum, tu esti singura care il cunosti cel mai bine.
Oricum, ori ce s-ar intampla, pastreaza copilul, ca sa nu regreti mai tarziu.
doi_ochi_caprui
Postat pe 18 August 2011 16:17
buna Piscolino, iti multumesc pentru raspuns...nici eu nu as vrea sa renunt la sarcina desi imi e tare teama, am mai facut asta de cateva ori si am peste 30 de ani bine...si acum imi este teama....lasand teama la o parte, in mod sigur am posibilitatea sa il intretin singura poate chiar mai bine decat cu el alaturi...
nu stiu daca un copil lumineaza viata...ca mi a fost teama sa il am pana acum...si sarcina asta e complet neasteptata, neplanificata...
problema e modul lui de abordare..gen victima colaterala...si pentru ca relatia nu a evoluat in termenii astia, chestia asta ma jigneste profund...nu am nevoie langa mine de o victima responsabila de nevoie, ci de un barbat care sa fie sigur ca ma vrea pe mine si copilul meu..cel neplanificat (ca in final la modul pragmatic, cand s-a intamplat, eu am vrut sa ne protejam si el nu)
parvati
Postat pe 18 August 2011 16:18
in weekend trebuia sa plecam impreuna undeva...ma gandeam sa il provoc la o discutie in seara asta ca sa stiu daca e cazul sau nu sa mai mergem undeva "impreuna"...sa fie ceva de genul...ori ma vrei cu totul suta la suta si ramai cu mine pentru ca ma iubesti, ori daca esti incert si vrei sa copilaresti, e liber la program, tu iti vezi de viata ta, eu de a mea, fara regrete remuscari sau reprosuri...
adica chiar nu m-ar deranja sa plece, sa il las sa stea el sa rumege in tacere...ideea e ca nu imi plac jumatatile de masura si n as vrae sa ajung peste ani in situatia in care sa aud chestii de genul "am ramas cu tine ca ma simteam responsabil" sau "am ramas cu tine ca ma simteam vinovat" sau....sau...
ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc...acum insa sunt prea batrana si mi este teama de consecinte...
parvati
Postat pe 18 August 2011 16:24
De la: parvati, la data 2011-08-18 16:18:54buna Piscolino, iti multumesc pentru raspuns...nici eu nu as vrea sa renunt la sarcina desi imi e tare teama, am mai facut asta de cateva ori si am peste 30 de ani bine...si acum imi este teama....lasand teama la o parte, in mod sigur am posibilitatea sa il intretin singura poate chiar mai bine decat cu el alaturi...
nu stiu daca un copil lumineaza viata...ca mi a fost teama sa il am pana acum...si sarcina asta e complet neasteptata, neplanificata...
problema e modul lui de abordare..gen victima colaterala...si pentru ca relatia nu a evoluat in termenii astia, chestia asta ma jigneste profund...nu am nevoie langa mine de o victima responsabila de nevoie, ci de un barbat care sa fie sigur ca ma vrea pe mine si copilul meu..cel neplanificat (ca in final la modul pragmatic, cand s-a intamplat, eu am vrut sa ne protejam si el nu)


iubit-o lasa-l sa-si revina si sa accepte ca va deveni tatic.Probabil asa cum spune si doi ochi caprui inca e speriat.Daca iti permiti sa cresti copilul atunci nu renunta ,eu din proprie experienta iti spun ca un copil e un dar de la D-zeu si-ti aduce atatea bucurii si zambete iar iubirea lui pentru tine este neconditionata.
iti doresc numai bine si sa iei decizia corecta
piscolino
Postat pe 18 August 2011 16:25
De la: parvati, la data 2011-08-18 16:24:07in weekend trebuia sa plecam impreuna undeva...ma gandeam sa il provoc la o discutie in seara asta ca sa stiu daca e cazul sau nu sa mai mergem undeva "impreuna"...sa fie ceva de genul...ori ma vrei cu totul suta la suta si ramai cu mine pentru ca ma iubesti, ori daca esti incert si vrei sa copilaresti, e liber la program, tu iti vezi de viata ta, eu de a mea, fara regrete remuscari sau reprosuri...
adica chiar nu m-ar deranja sa plece, sa il las sa stea el sa rumege in tacere...ideea e ca nu imi plac jumatatile de masura si n as vrae sa ajung peste ani in situatia in care sa aud chestii de genul "am ramas cu tine ca ma simteam responsabil" sau "am ramas cu tine ca ma simteam vinovat" sau....sau...
ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc...acum insa sunt prea batrana si mi este teama de consecinte...


incercati in acest weekend ,stai de vorba cu el
piscolino
Postat pe 18 August 2011 16:27
De la: parvati, la data 2011-08-18 16:24:07in weekend trebuia sa plecam impreuna undeva...ma gandeam sa il provoc la o discutie in seara asta ca sa stiu daca e cazul sau nu sa mai mergem undeva "impreuna"...sa fie ceva de genul...ori ma vrei cu totul suta la suta si ramai cu mine pentru ca ma iubesti, ori daca esti incert si vrei sa copilaresti, e liber la program, tu iti vezi de viata ta, eu de a mea, fara regrete remuscari sau reprosuri...
adica chiar nu m-ar deranja sa plece, sa il las sa stea el sa rumege in tacere...ideea e ca nu imi plac jumatatile de masura si n as vrae sa ajung peste ani in situatia in care sa aud chestii de genul "am ramas cu tine ca ma simteam responsabil" sau "am ramas cu tine ca ma simteam vinovat" sau....sau...
ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc...acum insa sunt prea batrana si mi este teama de consecinte...


Tu esti sigura de iubirea lui?Nu stiu, dar imi dai impresia ca n-ai siguranta asta.

O femeie la varsta ta, nu trebuie sa gandeasca asa ,,ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc".
Nu te judec, dar ......O sa te judece rechinul(marco) cand iti v-a vedea postarea.
doi_ochi_caprui
Postat pe 18 August 2011 16:28
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-18 16:28:28
De la: parvati, la data 2011-08-18 16:24:07in weekend trebuia sa plecam impreuna undeva...ma gandeam sa il provoc la o discutie in seara asta ca sa stiu daca e cazul sau nu sa mai mergem undeva "impreuna"...sa fie ceva de genul...ori ma vrei cu totul suta la suta si ramai cu mine pentru ca ma iubesti, ori daca esti incert si vrei sa copilaresti, e liber la program, tu iti vezi de viata ta, eu de a mea, fara regrete remuscari sau reprosuri...
adica chiar nu m-ar deranja sa plece, sa il las sa stea el sa rumege in tacere...ideea e ca nu imi plac jumatatile de masura si n as vrae sa ajung peste ani in situatia in care sa aud chestii de genul "am ramas cu tine ca ma simteam responsabil" sau "am ramas cu tine ca ma simteam vinovat" sau....sau...
ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc...acum insa sunt prea batrana si mi este teama de consecinte...


Tu esti sigura de iubirea lui?Nu stiu, dar imi dai impresia ca n-ai siguranta asta.

O femeie la varsta ta, nu trebuie sa gandeasca asa ,,ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc".
Nu te judec, dar ......O sa te judece rechinul(marco) cand iti v-a vedea postarea.


Aici nu e vorba de judecat,nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni.Fiecare e stapan pe viata si pe corpul lui.Ca vine Marco si o face cu ou si cu otet nu inseamna ca vai de mine ea repede tre sa plece capu
piscolino
Postat pe 18 August 2011 16:32
De la: piscolino, la data 2011-08-18 16:32:08
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-18 16:28:28
De la: parvati, la data 2011-08-18 16:24:07in weekend trebuia sa plecam impreuna undeva...ma gandeam sa il provoc la o discutie in seara asta ca sa stiu daca e cazul sau nu sa mai mergem undeva "impreuna"...sa fie ceva de genul...ori ma vrei cu totul suta la suta si ramai cu mine pentru ca ma iubesti, ori daca esti incert si vrei sa copilaresti, e liber la program, tu iti vezi de viata ta, eu de a mea, fara regrete remuscari sau reprosuri...
adica chiar nu m-ar deranja sa plece, sa il las sa stea el sa rumege in tacere...ideea e ca nu imi plac jumatatile de masura si n as vrae sa ajung peste ani in situatia in care sa aud chestii de genul "am ramas cu tine ca ma simteam responsabil" sau "am ramas cu tine ca ma simteam vinovat" sau....sau...
ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc...acum insa sunt prea batrana si mi este teama de consecinte...


Tu esti sigura de iubirea lui?Nu stiu, dar imi dai impresia ca n-ai siguranta asta.

O femeie la varsta ta, nu trebuie sa gandeasca asa ,,ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc".
Nu te judec, dar ......O sa te judece rechinul(marco) cand iti v-a vedea postarea.


Aici nu e vorba de judecat,nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni.Fiecare e stapan pe viata si pe corpul lui.Ca vine Marco si o face cu ou si cu otet nu inseamna ca vai de mine ea repede tre sa plece capu



Asa stie cu cine are d'aface.
Cu ce-am gresit daca i-am zis?
doi_ochi_caprui
Postat pe 18 August 2011 16:35
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-18 16:35:29
De la: piscolino, la data 2011-08-18 16:32:08
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-18 16:28:28
De la: parvati, la data 2011-08-18 16:24:07in weekend trebuia sa plecam impreuna undeva...ma gandeam sa il provoc la o discutie in seara asta ca sa stiu daca e cazul sau nu sa mai mergem undeva "impreuna"...sa fie ceva de genul...ori ma vrei cu totul suta la suta si ramai cu mine pentru ca ma iubesti, ori daca esti incert si vrei sa copilaresti, e liber la program, tu iti vezi de viata ta, eu de a mea, fara regrete remuscari sau reprosuri...
adica chiar nu m-ar deranja sa plece, sa il las sa stea el sa rumege in tacere...ideea e ca nu imi plac jumatatile de masura si n as vrae sa ajung peste ani in situatia in care sa aud chestii de genul "am ramas cu tine ca ma simteam responsabil" sau "am ramas cu tine ca ma simteam vinovat" sau....sau...
ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc...acum insa sunt prea batrana si mi este teama de consecinte...


Tu esti sigura de iubirea lui?Nu stiu, dar imi dai impresia ca n-ai siguranta asta.

O femeie la varsta ta, nu trebuie sa gandeasca asa ,,ce bine era cand eram mai tanara...avortam direct fara sa ma mai gandesc".
Nu te judec, dar ......O sa te judece rechinul(marco) cand iti v-a vedea postarea.


Aici nu e vorba de judecat,nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni.Fiecare e stapan pe viata si pe corpul lui.Ca vine Marco si o face cu ou si cu otet nu inseamna ca vai de mine ea repede tre sa plece capu



Asa stie cu cine are d'aface.
Cu ce-am gresit daca i-am zis?


ioi tulvai,da nu te enerva asa de tare ca-i pati ceva
piscolino
Postat pe 18 August 2011 16:38
Poa' sa ma judece Marco, nu ma supar...tocmai asta era ideea mea ca NU vreau sa fac avort...dar in acelasi timp nu fac parte din categoria de femei care ramane si jap! sunt gravida, ia-ma...adica n-as vrea sa ramana cineva cu mine "din cauza" copilului...si parca mi-ar placea (si cred ca e un sentiment legitim) sa am si un tata la copil...
si da...nu mai sunt chiar sigura ca ma iubeste...l-am intrebat si acum zice..nu stiu daca te mai iubesc...
Eu inteleg ca e speriat si se teme ca isi va pierde libertatea de a iesi cu prietenii si restul de libertati care brusc au devenit f importante....dar de aici si pana la a reactiona la modul la care o face e cale lunga...
Cred ca e greu de "inghitit" situatia, pentru ca ma asteptam la alta reactie..dar se pare ca oamenii cand sunt pusi in fata dorintelor lor mai vechi implinite...se sperie si dau inapoi..
parvati
Postat pe 18 August 2011 17:33
De la: piscolino, la data 2011-08-18 16:38:11
ioi tulvai,da nu te enerva asa de tare ca-i pati ceva

trebuie sa nu o mai enervezi, ea e cu probleme de cand a auzit vacile din alpi razand
yumy
Postat pe 18 August 2011 17:48
viitorul posibil fost adica ori in barca ,ori pe linga ea
gabrielle_new
Postat pe 18 August 2011 18:04
De la: parvati, la data 2011-08-18 15:58:38as pastra copilul si l-as invita sa isi vada de viata lui fara resentimente (pca in final pot sa ma descurc si fara el)

eu asta as face
kudika_pudika
Postat pe 18 August 2011 18:33
Daca ai o varsta ,daca ai mai facut avorturi si daca situatia financiara iti permite,pastreaza copilul ca sa nu regreti mai tarziu.Mi se pare o situatie oarecum limita,asa ca chiar daca acum nu este langa tine total,daca te iubeste cu adevarat te va sustine pe viitor.
katy_katy
Postat pe 18 August 2011 18:51
De la: yumy, la data 2011-08-18 17:48:18
De la: piscolino, la data 2011-08-18 16:38:11
ioi tulvai,da nu te enerva asa de tare ca-i pati ceva

trebuie sa nu o mai enervezi, ea e cu probleme de cand a auzit vacile din alpi razand


Gresit, am auzit doar o vaca si, aia esti TU!Priceput acum?
Barfitoarea kudikii, usurel, nu rupe lesa.
doi_ochi_caprui
Postat pe 18 August 2011 19:37
Lamureste-ma cu ceva. Daca tu ai 30+, presupun ca si partenerul tau are cam tot atat, nu? Cum e posibil sa-i gasesti (gasim) scuze ca domnul (nu baiatul, nu flacaul) trebuie sa mai copilareasca nitel si abia apoi sa devina barbat responsabil? Mai ales ca aveti si ani buni impreuna.

Tu stii cel mai bine care au fost exact cuvintele lui la aflarea vestii ca veti avea un copil (apropo, e copilul vostru, nu al tau, nu al lui), tu stii cel mai bine daca e teama sau indiferenta, daca e capabil sa va abandoneze sau nu. Si cred ca singura discutie pe care o puteti avea ar trebui sa se refere la: te implici sau nu?

Sarcina usoara!

rashela
Postat pe 18 August 2011 19:40
nu, Rashela, el este un pic mai mic...ideea e ca m-a cerut de nevasta acum 2 ani...credeam ca isi doreste o familie..se pare insa ca intre timp isi doreste altceva
parvati
Postat pe 22 August 2011 10:26
De la: parvati, la data 2011-08-18 17:33:38Poa' sa ma judece Marco, nu ma supar...tocmai asta era ideea mea ca NU vreau sa fac avort...dar in acelasi timp nu fac parte din categoria de femei care ramane si jap! sunt gravida, ia-ma...adica n-as vrea sa ramana cineva cu mine "din cauza" copilului...si parca mi-ar placea (si cred ca e un sentiment legitim) sa am si un tata la copil...
si da...nu mai sunt chiar sigura ca ma iubeste...l-am intrebat si acum zice..nu stiu daca te mai iubesc...
Eu inteleg ca e speriat si se teme ca isi va pierde libertatea de a iesi cu prietenii si restul de libertati care brusc au devenit f importante....dar de aici si pana la a reactiona la modul la care o face e cale lunga...
Cred ca e greu de "inghitit" situatia, pentru ca ma asteptam la alta reactie..dar se pare ca oamenii cand sunt pusi in fata dorintelor lor mai vechi implinite...se sperie si dau inapoi..



Am stat si am citit tot ce ai postat.
Nu-i treba mea insa sa -mi scriu parerea insa daca tot ai expus-o, risc:).....
In primul post, cel cu care ai deschis topicul ai expus problema ta...destul de binisor insa pe parcurs imi permit sa folosesc cuvantul " pierdut in amanunte".
Ba ca poti creste singura copilul si n-ai nevoie de el, ba ca vrei sa discuti in sf. de saptamana sa claricifi...ba ca copilul a venit pe nepregatite..in fine.

Pot sa-ti spun doar atat.
Un copil cu sau fara mers la popa atata timp cat nu te protejezi nu te-a luat pe nepregatite, exista si posibilitatea de a ramane insarcinata...deci?!
Chiar si cu mers la popa si nunta cu alai si intemeiat familie cu acte un copil vine cand il da Dumnezeu, nu-l programezi intr-o anumita luna/ zi.
Sa discuti cu el ce? ( tatal copilului) el parerea si-a spus-o, deci?.......nu inteleg ce ai vrea sa mai auzi de la el. Chiar daca el acum s-ar razgandi reprosurile despre care ai scris vor veni, si da, odata ce el si-a zis parerea e clar ca nu-si doreste copil.
Referitor la sarcini si avorturi......eu zic sa multumesti lui Dumnezeu ca ai mai ramas insarcinata ( avand in vedere ca te ' lauzi" cu avorturi si crezi ca singurul motiv pt. care le-ai facut si crezi ca a " mers" sa le faci a fost tineretea.
Oricum eu sa fiu in locul tau nici nu mi-as bate capu, as face copilul si pe el l-as lasa sa-si dea cu capul de cluburi si distractii, oricum astea nu tin la nesfarsit...
azi maine o sa-l intrebe fetele de pe la club daca nu cumva a venit dupa fii-su sau fiica'sa. nici nu l-as implica in ai purta numele copilul.....
pt. a-i da posibilitatea de a fi fecior holtei pana la 45 -50 de ani si a nu-mi reprosa vreodata ca el nu s-a putut insura pt. ca e om cu obligatii.

Succes.
stem_29
Postat pe 22 August 2011 11:30
Buna Stem,
Ai dreptate cu ce ai scris...sexul neprotejat s-a intamplat pentru ca si-a dorit sa ma simta putin..desi i-am spus de la inceput, vezi ca nu e perioada ok...
Si da, un copil e neplanificat..insa in viziunea lui, totul se face intr-o ordine...adica am senzatia ca incepe sa caute motive, pentru ca s-a speriat...sau el stie de ce...
Si imi e foarte frica...pragmatic vorbind, financiar imi permit sa il cresc singura...dar mi as fi dorit un tata...
Ce se intampla acum oricum pentru mine e un dus rece, care imi arata de fapt calitatea relatiei pe care am avut-o...ce credeam eu ca este si ce este de fapt..si e o mare discrepanta
Ce mi se pare penibil e ca in loc sa fie langa mine, el este cel care se autovictimizeaza ...cred ca am deschis topicul pentru ca sunt profund dezamagita..iar cu privire la celelalte avorturi, crede-ma ca nu mi am dorit o secunda sa le fac nici pe alea...insa se pare ca nici atunci n am gasit persoana potrivita...
Si mi-a fost frica sa fiu o mama singura...
Multumesc pentru raspunsul tau.
parvati
Postat pe 22 August 2011 11:50
De la: parvati, la data 2011-08-22 11:50:28Buna Stem,
Ai dreptate cu ce ai scris...sexul neprotejat s-a intamplat pentru ca si-a dorit sa ma simta putin..desi i-am spus de la inceput, vezi ca nu e perioada ok...
Si da, un copil e neplanificat..insa in viziunea lui, totul se face intr-o ordine...adica am senzatia ca incepe sa caute motive, pentru ca s-a speriat...sau el stie de ce...
Si imi e foarte frica...pragmatic vorbind, financiar imi permit sa il cresc singura...dar mi as fi dorit un tata...
Ce se intampla acum oricum pentru mine e un dus rece, care imi arata de fapt calitatea relatiei pe care am avut-o...ce credeam eu ca este si ce este de fapt..si e o mare discrepanta
Ce mi se pare penibil e ca in loc sa fie langa mine, el este cel care se autovictimizeaza ...cred ca am deschis topicul pentru ca sunt profund dezamagita..iar cu privire la celelalte avorturi, crede-ma ca nu mi am dorit o secunda sa le fac nici pe alea...insa se pare ca nici atunci n am gasit persoana potrivita...
Si mi-a fost frica sa fiu o mama singura...
Multumesc pentru raspunsul tau.



Fii serioasa, nu peste tine tre' sa treaca transpiratii reci ci pe el.
Asa o sa-l ia, moamaaa...curand cand o sa se nasca copilul si nu o sa fie pe numele lui:D
Da, sigur ca ti-a fost, e normal cand si cat esti foarte tanara.
Acum nu e cazul ( acum na, nu ca ai fii batrana, doamne fereste!) dar asculta la mine, nu-ti mai bate capul nu te incurca in a fost, nu a fost..capul sus, inainte cu bebelu'..ai sa vezi ca n-ai sa regreti nimic!
stem_29
Postat pe 22 August 2011 12:10
De la: parvati, la data 2011-08-22 11:50:28Buna Stem,
Ai dreptate cu ce ai scris...sexul neprotejat s-a intamplat pentru ca si-a dorit sa ma simta putin..desi i-am spus de la inceput, vezi ca nu e perioada ok...
Si da, un copil e neplanificat..insa in viziunea lui, totul se face intr-o ordine...adica am senzatia ca incepe sa caute motive, pentru ca s-a speriat...sau el stie de ce...
Si imi e foarte frica...pragmatic vorbind, financiar imi permit sa il cresc singura...dar mi as fi dorit un tata...
Ce se intampla acum oricum pentru mine e un dus rece, care imi arata de fapt calitatea relatiei pe care am avut-o...ce credeam eu ca este si ce este de fapt..si e o mare discrepanta
Ce mi se pare penibil e ca in loc sa fie langa mine, el este cel care se autovictimizeaza ...cred ca am deschis topicul pentru ca sunt profund dezamagita..iar cu privire la celelalte avorturi, crede-ma ca nu mi am dorit o secunda sa le fac nici pe alea...insa se pare ca nici atunci n am gasit persoana potrivita...
Si mi-a fost frica sa fiu o mama singura...
Multumesc pentru raspunsul tau.




Marturisesc ca, ma dezarmeaza sinceritatea ta debordanta! Este bine ca realizezi dilema care ti-a impus-o iubitul tau, prin reactia pe care a avut-o la aflarea vestii ca va fi tata!Dar naivitatea este la tine in gradina,ca sa ma exprim astfel,nicidecum la el!Iubitul tau a vrut doar "sa te simta",cum bine te-ai exprimat,nicidecum sa-si asume responsabilitatea de a fi parinte.Tu nu stii cum sa procedezi in viitorul imediat apropiat!Dorinta-ti de a avea un sot pentru tine si un tata pentru copilul vostru,este fireasca,normala,morala,crestineasca,spune-i cum vrei tu,dar daca el nu este ,inca,apt de a imbratisa profesia de "TATA",ce poti sa faci in acest sens?Poti sa-i lasi timp de gandire,sa "rumege" situatia la rece,sau poti sa "iei taurul de coarne" si sa-ti cresti copilul singura!Miracolul de a fi mama este unic,dar trebuie sa izvorasca intr-un cuplu cu responsabilitati de ambele parti!Este foarte usor sa gandim -"imi cresc copilul singura",dar,fetelor,este foarte greu si traumatizant ,in primul rand,pentru copil! Rigorile societatii noastre limiteaza copiii,transformandu-i in suflete nefericite,chiar daca in puritatea lor nu arata acest lucru!Tu fa ceea ce iti spune intuitia,sufletul!Nimeni nu poate sa-ti dea un sfat obiectiv,decat poate persoanele care au trecut printr-o situatie identica ca stare conflictuala!Ia decizia cea mai inteleapta!
RAINBOWLADY
Postat pe 22 August 2011 12:17
dupa ce zici am impresia ca e mai tanar/mai imatur ca tine....si probabil l-a apucat emotzia cand a auzit....daca te iubeste ii va trece, lasa-l sa se obisnuiasca....cred ca si tie iti e greu mai ales ca e o surpriza...dar trebuie sa fii tare.
oricum nici prea multe nu i-as ingadui, ca sa nu risti ramana asa ca spectator neimplicat decat cand are el chef....eu as avea grija ori sa il las sa isi revina si sa continue cum trebuie, ori dupa un timp daca nu isi revine, i-as pune in vedere clar ca nu vom mai fi impreuna.....
DayC
Postat pe 22 August 2011 17:04
Este mult mai simplu decat crezi: daca tu nu-ti doresti copilul, nu-l pastra. Daca iti doresti copilul (si asta numai tu hotarasti, nimeni nu poate simti in locul tau), atunci pastreaza-l, iar pe idiot pune-l la plata! Dar indiferent de alegere, nu mai ramane cu individul, ca bine langa el nu-ti va fi.....
darksukkubus69
Postat pe 22 August 2011 17:43
multumesc tuturor pentru sfaturi....el in continuare isi mentine pozitia ....ca "nu era planificat iar in viata totul se planifica"....cred ca am sa i returnez inelul cu care m-a cerut ca sa isi poata planifica viata in continuare cu cine vrea el
parvati
Postat pe 25 August 2011 13:40
Copilul este un om viu.El nu este catusi de putin un ornament in viata noastra,ci o viata individuala,complexa si bogata.(Anton S. Makarenko)
broscoiu
Postat pe 25 August 2011 14:38
De la: stem_29, la data 2011-08-22 11:30:50
De la: parvati, la data 2011-08-18 17:33:38Poa' sa ma judece Marco, nu ma supar...tocmai asta era ideea mea ca NU vreau sa fac avort...dar in acelasi timp nu fac parte din categoria de femei care ramane si jap! sunt gravida, ia-ma...adica n-as vrea sa ramana cineva cu mine "din cauza" copilului...si parca mi-ar placea (si cred ca e un sentiment legitim) sa am si un tata la copil...
si da...nu mai sunt chiar sigura ca ma iubeste...l-am intrebat si acum zice..nu stiu daca te mai iubesc...
Eu inteleg ca e speriat si se teme ca isi va pierde libertatea de a iesi cu prietenii si restul de libertati care brusc au devenit f importante....dar de aici si pana la a reactiona la modul la care o face e cale lunga...
Cred ca e greu de "inghitit" situatia, pentru ca ma asteptam la alta reactie..dar se pare ca oamenii cand sunt pusi in fata dorintelor lor mai vechi implinite...se sperie si dau inapoi..



Am stat si am citit tot ce ai postat.
Nu-i treba mea insa sa -mi scriu parerea insa daca tot ai expus-o, risc:).....
In primul post, cel cu care ai deschis topicul ai expus problema ta...destul de binisor insa pe parcurs imi permit sa folosesc cuvantul " pierdut in amanunte".
Ba ca poti creste singura copilul si n-ai nevoie de el, ba ca vrei sa discuti in sf. de saptamana sa claricifi...ba ca copilul a venit pe nepregatite..in fine.

Pot sa-ti spun doar atat.
Un copil cu sau fara mers la popa atata timp cat nu te protejezi nu te-a luat pe nepregatite, exista si posibilitatea de a ramane insarcinata...deci?!
Chiar si cu mers la popa si nunta cu alai si intemeiat familie cu acte un copil vine cand il da Dumnezeu, nu-l programezi intr-o anumita luna/ zi.
Sa discuti cu el ce? ( tatal copilului) el parerea si-a spus-o, deci?.......nu inteleg ce ai vrea sa mai auzi de la el. Chiar daca el acum s-ar razgandi reprosurile despre care ai scris vor veni, si da, odata ce el si-a zis parerea e clar ca nu-si doreste copil.
Referitor la sarcini si avorturi......eu zic sa multumesti lui Dumnezeu ca ai mai ramas insarcinata ( avand in vedere ca te ' lauzi" cu avorturi si crezi ca singurul motiv pt. care le-ai facut si crezi ca a " mers" sa le faci a fost tineretea.
Oricum eu sa fiu in locul tau nici nu mi-as bate capu, as face copilul si pe el l-as lasa sa-si dea cu capul de cluburi si distractii, oricum astea nu tin la nesfarsit...
azi maine o sa-l intrebe fetele de pe la club daca nu cumva a venit dupa fii-su sau fiica'sa. nici nu l-as implica in ai purta numele copilul.....
pt. a-i da posibilitatea de a fi fecior holtei pana la 45 -50 de ani si a nu-mi reprosa vreodata ca el nu s-a putut insura pt. ca e om cu obligatii.

Succes.






... bai stem ... zau ... esti mai rau ca o babeta senila ... ai o pasarica cu ''protejatul'' ... asa iti inchipui ca salvezi femeile de suferintze si dezamagiri ... mai femeie, ''protejatul'' te ajuta sa devii o uscatura ... intelege asta ... atita timp cit timpesti gindindu-te numai la protejat barbatii nu dau doi bani pe tine ... devin tot mai iresponsabili si mai imaturi ... si nu vor realiza asta niciodata ... barbatii TREBUIE fortati sa isi aduca aminte cee promit ... nu poti sta ca idioata cu cineva care te iubeste doar pentru ca deschizi picioarele ... deja multe femei sint privite doar ca niste obiecte sexuale de care trebuie sa te desparti cind cer ca babrbatii sa le respecte si sa aiba grija de ele ... exemplul asta e elocvent ... ca si multe altele care nu apar niceieri si se termina cu un avort monstruos ...

... in rest ... apa de ploaie ...
marco918
Postat pe 26 August 2011 23:00
De la: parvati, la data 2011-08-22 11:50:28Buna Stem,
Ai dreptate cu ce ai scris...sexul neprotejat s-a intamplat pentru ca si-a dorit sa ma simta putin..desi i-am spus de la inceput, vezi ca nu e perioada ok...
Si da, un copil e neplanificat..insa in viziunea lui, totul se face intr-o ordine...adica am senzatia ca incepe sa caute motive, pentru ca s-a speriat...sau el stie de ce...
Si imi e foarte frica...pragmatic vorbind, financiar imi permit sa il cresc singura...dar mi as fi dorit un tata...
Ce se intampla acum oricum pentru mine e un dus rece, care imi arata de fapt calitatea relatiei pe care am avut-o...ce credeam eu ca este si ce este de fapt..si e o mare discrepanta
Ce mi se pare penibil e ca in loc sa fie langa mine, el este cel care se autovictimizeaza ...cred ca am deschis topicul pentru ca sunt profund dezamagita..iar cu privire la celelalte avorturi, crede-ma ca nu mi am dorit o secunda sa le fac nici pe alea...insa se pare ca nici atunci n am gasit persoana potrivita...
Si mi-a fost frica sa fiu o mama singura...
Multumesc pentru raspunsul tau.








... totul se face intr-o ordine ? ... spune el ... baga-l de unde a iesit ... spune-i ca ordinea a stabilit-o IMPREUNA ... nu copilul ... care nu are nici o vina ... idioti din astia care fac pe ei de frica ca devin parinti sint cu gramada ... inainte de a afla asta probabil se batea cu caramida in piept ce ''barbat'' si ce ''iubire'' are pentru femeia lui ... ti se face scirba ... si mai mare scirba ti se face cind vezi caprele incolonate la avorturi ... care isi schilodesc cu zimbetul pe buze propriul copil ... pentru ca sint ''dezamagite'' de pompagiul lor ... de parca le-a fortat cineva sa stea cu ei ...
marco918
Postat pe 26 August 2011 23:05
De la: parvati, la data 2011-08-18 17:33:38Poa' sa ma judece Marco, nu ma supar...tocmai asta era ideea mea ca NU vreau sa fac avort...dar in acelasi timp nu fac parte din categoria de femei care ramane si jap! sunt gravida, ia-ma...adica n-as vrea sa ramana cineva cu mine "din cauza" copilului...si parca mi-ar placea (si cred ca e un sentiment legitim) sa am si un tata la copil...
si da...nu mai sunt chiar sigura ca ma iubeste...l-am intrebat si acum zice..nu stiu daca te mai iubesc...
Eu inteleg ca e speriat si se teme ca isi va pierde libertatea de a iesi cu prietenii si restul de libertati care brusc au devenit f importante....dar de aici si pana la a reactiona la modul la care o face e cale lunga...
Cred ca e greu de "inghitit" situatia, pentru ca ma asteptam la alta reactie..dar se pare ca oamenii cand sunt pusi in fata dorintelor lor mai vechi implinite...se sperie si dau inapoi..






... mami ... viata nu e o telenovela ... dezamagita poti fi dar nu numai pe el ci si pe tine ... eu nu inteleg de ce va tot plingeti cind faceti aceiasi greseala continuu ... acum (dupa atitea greseli) ai posibilitatea sa faci ceva CORECT ... in sfirsit ... avorturile nu duc decit la neincredere, minciuna, fuga de responsabilitate ... poate maimutzoiul e speriat ... multi se panicheaza cind e sa treaca de la vorbe la fapte dar asta nu are nimic de-a face cu copilul ... in proportie de 90% maimutzoii revin la normal cind realizeaza ca proprii lor copii nu sint niste monstri care le maninca viata si le ingrasa obiectul sexual (adica ''iubita'' lor prietena/sotie) ... de fapt, ca femeie, nu poti vedea cit sinteti de iubite decit cind aveti proprii vostri copii, cind nu mai reprezentati doar o gaurica disponibila si ''independenta'' ... cind nu mai sinteti doar o pereche de picioare desfacute ... invatati odata sa va cereti drepturile ... viata nu e nici usoara, nici simpla, nici o telenovela ... dar poate fi frumoasa pentru cine refuza compromisurile si cere fapte ...

... iubeste-ti copilul ... si fii sigura ca el nu te va dezamagi ... educa-l sa nu devina un alt jegos mincinos si o sa iti para bine mai tirziu ...
marco918
Postat pe 26 August 2011 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am ramas inscarcinata? 33 De la: dandanaua_reloaded 29 Septembrie 2010 21:12
sarcina 20 De la: alfredodecurtofreco 18 Noiembrie 2010 14:19
diversificarea alimentatiei la bebelusi 23 De la: ludwig 18 Martie 2010 00:27
Sarcina nedorita cu viitorul posibil fost? 148 De la: parvati 5 August 2012 23:47
Sedinta foto gratuita 1 De la: LauraPetru 4 Martie 2011 10:31