Setari Cookie-uri

Cateva pareri m-ar ajuta...

Buna...
De o jumatate de an ma intalnesc cu un baiat cu care nu am o relatie tocmai normala...
Cand ne-am cunoscut, amandoi am mers pe ideea ca o sa fie doar o chestie de o seara, sau eventual cateva zile (avusesem destul de multe experiente proaste si nu ma gandeam sa "dau" peste cineva si sa-mi schimb conceptia... iar despre el nu stiam nimic...decat ce se stie in mod normal: a un baiat agata o tipa sa se culce cu ea evident...). In fine... am stat cu el si am continuat sa ne vedem fara sa ne afisam.... dupa ceva timp am luat decizia sa ma culc cu el (primul)... nu s-a schimbat nimic... lucrurile au mers la fel... Nu suntem de mult timp impreuna...defapt suntem de o jumatate de an... in care nu au existat probleme sa spun asa.
Noi am continuat sa ne vedem fara sa aducem in dicutie o relatie... uneori mai glumim pe seama ca noi nu suntem "impreuna", dar stiti cum e si cu glumele astea... radem radem dar adevarul e undeva acolo si incepe sa doara.
Nu pot sa spun ca il iubesc... e deveme pentru asta, dar a schimbat multe in viata mea si m-am atasat mult de el.
Cu toate ca sustine ca noi nu suntem impreuna... in familia lui sunt prezentata ca iubita lui... prietenii lui stiu acelasi lucru... defapt in general unde iesim nu ne ferim sau chestii de genul, dar in intimitate imi aduc aminte evident ca lucrurile nu sunt chiar asa. Eu mi-am impus sa "stau departe de probleme" nu am mai iesit cu altcineva si m-am cam purtat ca si cand noi chiar am fi un cuplu... si din cate stiu eu si el a facut la fel (bineinteles e posibil sa ma insel).
Imi e putin greu pentru ca nu stiu cum sa ma port cad iesim undeva... pentru ca mie nu-mi vine chiar atat de usor sa "mint" dar nici nu vreau sa stric lucrurile...
Nu sunt genul care sa-l sufoce... nu m-a interesat niciodata ce face cand iese fara mine (mi se pare normals a avem vietile noastre nu sa stam unul pe capul celuilalt), nu l-am controlat si nici nu vreau sa fac asta pentru ca simt ca nu am nici un drept... am luat decizia ca atat cat eu nu stiu nimic sa nu ma atac... daca e sa aflu ca mai are pe cineva (nu poti exclude niciodata varianta asta) sa ma departez.
Recent o sa ma mut la Bucuresti... noi stam in Pitesti... si simteam ca trebuie sa aduc cumva in dicutie chestia asta... si am stabilit ca in weekenduri sa stau la el ca sa nu se schimbe lucrurile.

Intrebarea mea... gresesc daca raman langa el... adica incep sa ma atasez de el, pentru ca era oarecum normal sa se intample asta... se poarta frumos... ma respecta, ma simt foarte bine in compania lui si in sinea mea vreau sa cred ca lucrurile pot sa se si schimbe. El e cu 6 ani mai mare decat mine... eu am 20 de ani... stiu ca nu a mai avut o relatie stabila de foarte mult timp... nu l-am intrebat niciodata de ce pentru ca am observat ca nu ii place sa vorbeasca despre asta.
Daca nu ar fi chestia asta, lucrurile ar merge foarte bine... dar exista si varianta ca doar sa ma foloseasca... Am mai incercat de cateva ori sa "rup" lucrurile pentru ca ma gandeam ca nu are rost sa ma complic... dar toti (avem multi prieteni comuni... si din ultima jumatate de an... si dinainte sa ne cunoastem) imi spuneau ca gresesc pe motiv ca... daca el nu se schimba fata de mine si nimeni nu stie ca ar avea pe alta, pot sa raman langa el pentru ca niciodata nu se stie ce o sa se intample.

Am vorbit cam mult cei drept.... dar voiam sa prezint situatia asa cum este... ceva pareri... sunt sanse de mai bine?
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 07:52
ori va ascundeti relatia ori stie toata lumea de ea?????
steffy91
Postat pe 31 August 2011 10:18
Nu inteleg dc nu aveti o relatie oficiala...spui ca e primul baiat cu care te ai culcat..dar nu il iubesti..esti doar atasata..dar vei fi din ce in ce mai atasata si vei ajunge la iubire.Daca n ai ajuns inca este pt ca nu va petreceti prea mult timp impreuna.nu?nu stiu dc accepti o rel ca asta.dc sa continui asa cand poti simplu sa nu te feresti de nimeni si nimic.dar in primul rand cred ca este timpul sa vorbesti cu el serios..intreabal dak considera ca aveti o relatie?!dak tine la tine?sau doar te foloseste?te ai gandit la toate astea?poate ca e timpul sa ai o rel serioasa.asta dak iti si doresti...iar cu mutatul...te muti la bucuresti,dar in week cand te duci la pitesti nu e tocmai bn sa ramai la el.mai bn te duci la tn si te vezi cu el..
andr004
Postat pe 31 August 2011 10:23
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 07:52:18............................Daca nu ar fi chestia asta, lucrurile ar merge foarte bine... dar exista si varianta ca doar sa ma foloseasca.. ............ daca el nu se schimba fata de mine si nimeni nu stie ca ar avea pe alta, pot sa raman langa el pentru ca niciodata nu se stie ce o sa se intample..............................








... auzi dar intrebarea asta de ce nu ti-ai pus-o la inceput ? ... cind te-a convins sa te cracanezi pentru o noapte sau doua (asa cum spuneai mai la inceput) ... nu inteleg ce vrei ? ... acum sa gindeasca altii in locul tau ? ... sa iti rezolve din vorbe problemele pe care ti le faci singura ? ...
marco918
Postat pe 31 August 2011 10:51
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 07:52:18Buna...
De o jumatate de an ma intalnesc cu un baiat cu care nu am o relatie tocmai normala...
Cand ne-am cunoscut, amandoi am mers pe ideea ca o sa fie doar o chestie de o seara, sau eventual cateva zile (avusesem destul de multe experiente proaste si nu ma gandeam sa "dau" peste cineva si sa-mi schimb conceptia... iar despre el nu stiam nimic...decat ce se stie in mod normal: a un baiat agata o tipa sa se culce cu ea evident...). In fine... am stat cu el si am continuat sa ne vedem fara sa ne afisam.... dupa ceva timp am luat decizia sa ma culc cu el (primul)... nu s-a schimbat nimic... lucrurile au mers la fel... Nu suntem de mult timp impreuna...defapt suntem de o jumatate de an... in care nu au existat probleme sa spun asa.
Noi am continuat sa ne vedem fara sa aducem in dicutie o relatie... uneori mai glumim pe seama ca noi nu suntem "impreuna", dar stiti cum e si cu glumele astea... radem radem dar adevarul e undeva acolo si incepe sa doara.
Nu pot sa spun ca il iubesc... e deveme pentru asta, dar a schimbat multe in viata mea si m-am atasat mult de el.
Cu toate ca sustine ca noi nu suntem impreuna... in familia lui sunt prezentata ca iubita lui... prietenii lui stiu acelasi lucru... defapt in general unde iesim nu ne ferim sau chestii de genul, dar in intimitate imi aduc aminte evident ca lucrurile nu sunt chiar asa. Eu mi-am impus sa "stau departe de probleme" nu am mai iesit cu altcineva si m-am cam purtat ca si cand noi chiar am fi un cuplu... si din cate stiu eu si el a facut la fel (bineinteles e posibil sa ma insel).
Imi e putin greu pentru ca nu stiu cum sa ma port cad iesim undeva... pentru ca mie nu-mi vine chiar atat de usor sa "mint" dar nici nu vreau sa stric lucrurile...
Nu sunt genul care sa-l sufoce... nu m-a interesat niciodata ce face cand iese fara mine (mi se pare normals a avem vietile noastre nu sa stam unul pe capul celuilalt), nu l-am controlat si nici nu vreau sa fac asta pentru ca simt ca nu am nici un drept... am luat decizia ca atat cat eu nu stiu nimic sa nu ma atac... daca e sa aflu ca mai are pe cineva (nu poti exclude niciodata varianta asta) sa ma departez.
Recent o sa ma mut la Bucuresti... noi stam in Pitesti... si simteam ca trebuie sa aduc cumva in dicutie chestia asta... si am stabilit ca in weekenduri sa stau la el ca sa nu se schimbe lucrurile.

Intrebarea mea... gresesc daca raman langa el... adica incep sa ma atasez de el, pentru ca era oarecum normal sa se intample asta... se poarta frumos... ma respecta, ma simt foarte bine in compania lui si in sinea mea vreau sa cred ca lucrurile pot sa se si schimbe. El e cu 6 ani mai mare decat mine... eu am 20 de ani... stiu ca nu a mai avut o relatie stabila de foarte mult timp... nu l-am intrebat niciodata de ce pentru ca am observat ca nu ii place sa vorbeasca despre asta.
Daca nu ar fi chestia asta, lucrurile ar merge foarte bine... dar exista si varianta ca doar sa ma foloseasca... Am mai incercat de cateva ori sa "rup" lucrurile pentru ca ma gandeam ca nu are rost sa ma complic... dar toti (avem multi prieteni comuni... si din ultima jumatate de an... si dinainte sa ne cunoastem) imi spuneau ca gresesc pe motiv ca... daca el nu se schimba fata de mine si nimeni nu stie ca ar avea pe alta, pot sa raman langa el pentru ca niciodata nu se stie ce o sa se intample.

Am vorbit cam mult cei drept.... dar voiam sa prezint situatia asa cum este... ceva pareri... sunt sanse de mai bine?



Din toata aceasta poveste ,am inteles ca va ascundeti relatia si acum vin si te intreb de ce?Este normal sa nu constientizati ceea ce se intampla cu voi,intrucat nu va cunoasteti de mult timp.Dar repet,de ce va feriti de ceilalti din jurul vostru?Sincer,mi se pare o tampenie,nu altceva!Si nici nu puteti sa spuneti ca este dragoste intre voi pentru ca sunteti in faza incipienta a unei relatii si oricata experienta ati avea in acest domeniu,fiecare noua legatura,este unica prin caracteristicile ei.

"dar in intimitate imi aduc aminte evident ca lucrurile nu sunt chiar asa"-ma surprinde afirmatia ta!De ce spui aceasta?vorbesti de intimitatea voastra,cand sunteti doar voi doi ,sau intimitatea gandurilor personale? Odata ce te-ai culcat cu el,nu crezi ca ar trebui sa vedeti lucrurile un pic altfel,sau pentru voi,noaptea de amor a fost doar o descarcare hormonala?Eu ,asta inteleg din randurile scrise de tine!Aici trebuie sa clarifi lucrurile discutand cu el.

Ai hotarat sa vii in capitala si in weekend-uri sa stai la el!Daca ai avut dubii in ceea ce priveste profunzimea sentimentelor voastre cand erati in aceeasi locatie si va vedeati des,cum crezi ca vor evolua lucrurile atata timp cat parasesti Pitesti-ul?Cat timp va simtiti bine unul cu celalalt si nu apare niciun incovenient in ceea ce va priveste,poti sa ramai cu el,de abia o sa va cunoasteti mai bine,lasati relatia sa-si urmeze cursul firesc si viitorul isi va pune amprenta pe tot ceea ce simtiti unul fata de celalalt!Nu forta lucrurile,dar nu te lasa tarata in ceva ce nu iti inspira incredere pe viitor!Succes!
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 10:56
@ steffy91 - daca as intelege si eu nu as mai posta aici... cand iesim "uita" ca nu suntem impreuna... cand ajungem acasa imi aduce aminte de cum stau lucrurile...

@ andr004 - la inceput nu a contat prea mult... asa ca am lasat timpul sa treaca... acum da, vreau ca lucrurile sa fie mai serioase... nu o sa stau tot timpul a el evident o sa vin si acasa... am avut si eu o parte din vina pentru ca i-am tot repetat ca nu are rost sa avem ceva serios pt ca oricum eu o sa ma mut cand incep facultatea (pe atunci nu ma gandeam ca o sa ma atasez de el... mai ales pt ca nici eu nu am vrut o relatie)... acum ca am discutat despre faptul ca treb sa plec am stabilit cum o sa fie de acum inainte... dar cum mai indrept eu lucrurile dupa ce l-am batut la cap ca nu are rost :)

@ marco918 - pai cand am luat decizia sa ma "cracanez" am facut-o pentru ca asa am simtit eu ca trebuie sa fac... pentru ca aveam incredere in el si pentru ca la 20 de ani nu mi se mai pare o crima sa aleg sa-mi incep viata sexuala... si nu am regrete pe tema asta... nu cred ca m-ai inteles foarte bine... eu nu spun ca regret ceva din ce s-a intamplat... intreb doar daca o astfel de relatie poate duce la mai mult sau nu... pentru ca suntem la inceput si asta e oarecum momentul in care... cel putin la mine... intervine si partea sentimentala... si daca am spus ca "ma foloseste" am spus-o pentru ca mi se pare normal sa iau in calcul si varianta asta... as fi tampita sa cred ca totul e perfect... imi place mult tipul... nu am simtit ca trebuie sa astept sa ma indragostesc pana peste cap de el ca sa ma culc cu el... pt ca oricum putea sa se termine prost...sau nu... si daca il iubeam si daca nu... cu diferenta ca m-ar fi durut mai mult atunci... iar atitudinea lui a fost una cred eu destul de buna din moment ce nu a adus niciodata in discutie varianta "sa nu ne mai vedem" cand putea apoi sa-mi zica pa fato... dupa ce-si termina treaba...


@ kudika421339 - aveam foarte multe cunostinte comune... printre care si fosti si foste... la el nu mai e neaparat cazul dar eu am 20 de ani.... si faza e ca se creaza multe rautati... am considerat ca e mai bine sa nu se bage altii... plus ca nu ne gandeam sa fie ceva de viitor... eu am inceput sa ma intalnesc cu el in timpul liceului... si stiam clar ca vreau sa merg la facultate la Bucuresti asa ca o relatie iesea din calculele mele... plus ca eram cu bacul cu admiterea... i-am cerut mereu spatiu si i-am spus care sunt prioritatile mele... dar cand s-au terminat toate astea am realizat ca imi e bine cu el si ca vreau mai mult... dar e cam greu sa il conving acum si pe el de asta.... pentru ca lui ii place asa (cui nu i-ar placea)... cel putin asta simt eu... ca si comportamnet il simt tot timpul mai apropiat de mine... dar mi-e frica sa redeschid subiectul asta pentru ca nu stiu ce intorsatura pot lua lucrurile... ma gandeam sa ma mut sa vad cum o sa fie... ce atitudine o sa aibe el fata de mine... la "intimitate" ma refeream intradevar cand suntem noi amandoi. M-am gandit foarte mult si la faptul ca el are totusi 26 de ani... ar putea sa vrea o relatie serioasa cu o fata de varsta lui... eu sunt abia la inceput.. am o facultate de terminat si o cariera de construit in fata... iar el stie bine chestiile astea... si ma gandesc ca poate asta e un motiv pentru care nu vrea ceva foarte serios... pentru ca o relatie de genul asta cu cineva care nu e pregatit (nu ma simt pregatita) poate reprezenta si pentru el o pierdere inutila de timp si sentimente... adica nu stiu am incercat sa privesc lucrurile si asa.

Cred ca o sa incerc sa ma port ca si pana acum si sa vad ce se intampla dupa ce ma mut...
Oricum va multumesc pentru pareri si daca mai are cineva ceva de zis... sunt binevenite toate opiniile :)
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 13:02
[quote name='Anddrreea' date='2011-08-31 13:02:30'


"Cred ca o sa incerc sa ma port ca si pana acum si sa vad ce se intampla dupa ce ma mut"

Momentan ,asa este cel mai bine pentru tine!El ce studii are?Fiind studenta,tu ai un drum nou de parcurs in viata,vei intra in alt mediu,vei cunoaste alte fete si alti baieti,tu ai ramas cu imaginea actualului ,intiparita pe retina,dar sunt sigura ca iti vei schimba optiunea!Deocamdata, mergi pe drumul pe care vrei sa-l parcurgi si judeca lucrurile ,intai cu mintea ,apoi cu inima!In acest moment, cariera trebuie sa fie foarte importanta pentru tine,iar celelalte trairi pot veni ulterior, ca un adaos la formarea ta ca femeie!
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 13:41
@ kudika421339 - el a terminat facultatea de sport... este antrenor in prezent... eu sunt studenta in anul 1 la Drept. Cariera e pe locul 1... intotdeauna va fi... vreau sa nu pierd atatia ani degeaba... multumesc mult pentru sfaturi... asta o sa fac... o sa las lucrurile sa treaca de la sine... la un moment dat o sa vina ea si ziua in care o alegere va fi facuta de unul din noi... sper sa fie una buna oricare ar fi ea.
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 14:42
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 14:42:08@ kudika421339 - el a terminat facultatea de sport... este antrenor in prezent... eu sunt studenta in anul 1 la Drept. Cariera e pe locul 1... intotdeauna va fi... vreau sa nu pierd atatia ani degeaba... multumesc mult pentru sfaturi... asta o sa fac... o sa las lucrurile sa treaca de la sine... la un moment dat o sa vina ea si ziua in care o alegere va fi facuta de unul din noi... sper sa fie una buna oricare ar fi ea.


Facultatea de Drept este foarte grea ,dar frumoasa,tine-te de ea,caci,daca nu ai talent oratoric,memorie foarte buna,-aceasta se cultiva citind foarte mult-,pasiune,capacitate de evaluare concisa si sintetizata corespunzator ,nopti si zile de studiu si transpiratie 99,9999999%,nu vei face fata volumului mare de informatii,care ,permanent,se cer actualizate.Spor la treaba!
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 15:32
Probabil are probleme in a-si arata adevaratele sentimente.

Cred ca ar fi foarte util sa te hotarasti ce vrei de la voi si sa-i comunici si lui. Poate el crede ca il vezi inca doar ca pe o distractie si face pe duro-duro in intimitate din cauza asta.
kudika_pudika
Postat pe 31 August 2011 15:39
@ kudika421339 - sunt cunostienta in ce ma bag... mi-am dorit asta de mica... nu o sa renunt la jumatatea drumului pentru nimeni si nimic.

@ kudika_pudika - nu stiu ca sa zic despre asta... are totusi o varsta... ma astept sa-si dea singurel seama ca eu m-am schimbat si faptul ca vreau sa raman langa el chiar daca ma mut ar trebui sa-i semnaleze cat de cat ca nu-l mai vad ca pe o distractie... eu una m-as prinde destul de usor de chestia asta... ca asa distractii as gasi la tot pasul.. de ce m-as complica cu el? Cred ca e constient de faptul ca m-am atasat de el... dar retinerile vin din partea lui... motivele... doar el le stie... e putin greu sa faci 180 de grade si sa-i ceri cuiva sa aleaga ceva ce tu de la inceput ai refuzat... pentru ca prima idee este de refuz... o schimbare brusca nu vad sa aduca beneficii... poate o sa-mi mai schimb conceptiile cand o sa cunosc alte persoane... sau poate o sa-si dea seama de ce vrea in momentul in care va fi nevoit sa faca o alegere...dar nu asa ca imi vine mie sa-l pun azi sa aleaga... ci in momentul in care ar exista riscul aparititi unui al doilea barbat... pentru ca probabil se va ajunge si la asta datorita distantei... si a conjuncturilor.... daca ma va vrea langa el va sti ce sa faca... daca nu, banuiesc ca am ramas cu o experienta din tot...
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 16:05
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 16:05:24
@ kudika_pudika - nu stiu ca sa zic despre asta... are totusi o varsta... ma astept sa-si dea singurel seama ca eu m-am schimbat si faptul ca vreau sa raman langa el chiar daca ma mut ar trebui sa-i semnaleze cat de cat ca nu-l mai vad ca pe o distractie...

lolz, barbatii nu le au cu aluziile, lor trebuie sa le spui pe sleau. Spune-i. Ce-ai de pierdut?
Oricum, daca ai sa mergi mereu pe ideea ca "trebuie sa-si dea seama", sa-ti citeasca gabdurile si nu pe ideea de a discuta ceva deschis cu el, nu va vad mult timp impreuna. Alegerea e a ta.
kudika_pudika
Postat pe 31 August 2011 16:16
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-31 16:16:02
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 16:05:24
@ kudika_pudika - nu stiu ca sa zic despre asta... are totusi o varsta... ma astept sa-si dea singurel seama ca eu m-am schimbat si faptul ca vreau sa raman langa el chiar daca ma mut ar trebui sa-i semnaleze cat de cat ca nu-l mai vad ca pe o distractie...

lolz, barbatii nu le au cu aluziile, lor trebuie sa le spui pe sleau. Spune-i. Ce-ai de pierdut?
Oricum, daca ai sa mergi mereu pe ideea ca "trebuie sa-si dea seama", sa-ti citeasca gabdurile si nu pe ideea de a discuta ceva deschis cu el, nu va vad mult timp impreuna. Alegerea e a ta.



Pai... ce as putea avea de pierdut... pai ar putea sa nu vrea o relatie acum... mai ales ca sa-l pun sa aleaga tocmai cand ma mut nu mi se pare o miscare sigura... dar ma gandesc ca daca trece timpul si lucrurile merg bine in continuare... poate o sa pot vorbi cu el fara sa-mi fac griji ca o sa o dau in bara
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 16:34
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 16:34:56
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-31 16:16:02
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 16:05:24
@ kudika_pudika - nu stiu ca sa zic despre asta... are totusi o varsta... ma astept sa-si dea singurel seama ca eu m-am schimbat si faptul ca vreau sa raman langa el chiar daca ma mut ar trebui sa-i semnaleze cat de cat ca nu-l mai vad ca pe o distractie...

lolz, barbatii nu le au cu aluziile, lor trebuie sa le spui pe sleau. Spune-i. Ce-ai de pierdut?
Oricum, daca ai sa mergi mereu pe ideea ca "trebuie sa-si dea seama", sa-ti citeasca gabdurile si nu pe ideea de a discuta ceva deschis cu el, nu va vad mult timp impreuna. Alegerea e a ta.



Pai... ce as putea avea de pierdut... pai ar putea sa nu vrea o relatie acum... mai ales ca sa-l pun sa aleaga tocmai cand ma mut nu mi se pare o miscare sigura... dar ma gandesc ca daca trece timpul si lucrurile merg bine in continuare... poate o sa pot vorbi cu el fara sa-mi fac griji ca o sa o dau in bara

Unde am spus eu sa-l pui sa aleaga? ultimatumurile nu pica bine nimanui. Daca-l pui sa aleaga intrea fi cu tine si a fi fara tine, s-ar putea sa aleaga fara doar din orgoliu.
Eu am spus doar sa-i comunici ce-ti doresti de la relatia voastra. Lasa-l pe el sa continue singur cand o fi pregatit sa verbalizeze ce-si doreste si el.
kudika_pudika
Postat pe 31 August 2011 16:44
[quote name='Anddrreea' date='2011-08-31


"Pai... ce as putea avea de pierdut... pai ar putea sa nu vrea o relatie acum... mai ales ca sa-l pun sa aleaga tocmai cand ma mut nu mi se pare o miscare sigura... dar ma gandesc ca daca trece timpul si lucrurile merg bine in continuare... poate o sa pot vorbi cu el fara sa-mi fac griji ca o sa o dau in bara"

Asa sa faci!Lasati-va putin timp pentru sedimentarea sentimentelor!
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 16:45
@ kudika_pudika - am subainteles si asta din neatentie... intradevar... doamne e foarte orgolios...e nascut in zodia Leu...e foarte greu sa "nu fie ca el" si a trebuit de multe ori sa cedez eu ca sa fie bine...desi si mie imi vine greu, dar am zis ca daca suntem incapatanati amandoi nu ajungem nicaieri...

@ kudika421339 - sa dea domnu sa fie asa... nu pare un tip rau... adica genul care sa se foloseasca... doar ca are un stil de viata foarte liber... ii vine greu sa "se gandeasca si la altcineva"... de la inceput mi-a spus ca nu-i place sa fie sufocat si exact asta a fost motivul pentru care a terminat ultima relatie... mai mult einformatii nua m primit... asa ca am mers pe ideea ca daca il at la cap cu lucruri serioase si alte cele o sa simta ca vreau intr-un fel "sa-i fur libertatea" si o sa mi-o redea pe a mea in cateva secunde
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 16:52
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 16:52:49doar ca are un stil de viata foarte liber... ii vine greu sa "se gandeasca si la altcineva"... de la inceput mi-a spus ca nu-i place sa fie sufocat si exact asta a fost motivul pentru care a terminat ultima relatie... mai mult einformatii nua m primit... asa ca am mers pe ideea ca daca il at la cap cu lucruri serioase si alte cele o sa simta ca vreau intr-un fel "sa-i fur libertatea" si o sa mi-o redea pe a mea in cateva secunde

oooffff, cunosc genul... mi s-a intamplat si mie si daca m-as putea intoarce in timp, nu mi-as mai bate capul cu respectivul care mi-a spus asta si m-a facut sa ma simt, intr-un fel, santajata emotional.
Dar tot ce se poate situatia la tine sa fie alta si poate lucrurile s-au schimbat de acum 6 luni
kudika_pudika
Postat pe 31 August 2011 17:00
[quote name='Anddrreea' date='2011-08-31 16:52:49'
" sa dea domnu sa fie asa... nu pare un tip rau... adica genul care sa se foloseasca... doar ca are un stil de viata foarte liber... ii vine greu sa "se gandeasca si la altcineva"... de la inceput mi-a spus ca nu-i place sa fie sufocat si exact asta a fost motivul pentru care a terminat ultima relatie... mai mult einformatii nua m primit... asa ca am mers pe ideea ca daca il at la cap cu lucruri serioase si alte cele o sa simta ca vreau intr-un fel "sa-i fur libertatea" si o sa mi-o redea pe a mea in cateva secunde"

Atentie ca ,notiunea de "libertate", difera ca punct de vedere,in viziunea barbatului,fata de cel din de viziunea femeii!Daca el se mentine,in timp vorbind,pe aceeasi linie si vrea sa fie liber si liber si liber,ti-o spun de pe acum ca nu vei face din el om de inteles!Prefer sa fiu fara menajamente si sa-ti spun ca ,astfel de barbati sunt greu de suportat!Ei,refuza cu desavarsire,sa faca vreo concesie partenerei de cuplu si o iti spuna mereu sa nu-l constrangi cu nimic si nu stiu daca o sa-ti convina!Dar revin si repet,vezi-ti de facultate si lasa timpul sa aseze lucrurile!Doar nu te mariti maine! Si daca o sa continui sa cedezi in fata vointei lui,vei ajunge ,treptat,sa fii o cantitate neglijabila pentru el!Asa sunt unii barbati;mandri,orgoliosi si neconcilianti!
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 17:22
Doamne fereste... nu-mi sta mie gandul la maritat si alte chestii... eu abia sunt in stare sa am grija de mine... ce sa zic de stfel de responsabilitati...
Nu o sa am toata viata pentru el... eu de la mine vreau ca lucrurile sa mearga bine... si o sa incerc ce pot... cat pot... dar daca pe viitor realizez ca nu am cu cine... nu o sa ma complac singura in situatia asta... nu e nimic mai urat decat singuratatea in doi si nu vreau sa ajung sa o simt pe pielea mea... sunt fericita totusi ca am trecut si prin asta... stiu pe viitor sa aleg mai bine.... si am ramas cu niste experiente frumoase... cateva lucruri pe care le-am trait pentru prima data cu el... si ma bucur ca a fost langa mine in anumite momente importante pentru mine... dar sunt constienta ca totul se poate termina foarte repede... banuiesc ca o sa astept iar la final o sa incerc sa ramanem prieteni... nu-mi plac frustrarile si nu vreau sa ajung una din tipele pe care le injura cand isi aduce aminte de ele... daca pentru mine ramane o amintire frumoasa (se spune ca pe primul nu-l uiti niciodata) macar sa ramana si pentru el la fel....
Fetelor ati fost foarte dragute... ma asteptam oarecum sa vad comentarii rautacioase pe aici :P
Anddrreea
Postat pe 31 August 2011 17:44
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 17:44:13Doamne fereste... nu-mi sta mie gandul la maritat si alte chestii... eu abia sunt in stare sa am grija de mine... ce sa zic de stfel de responsabilitati...
Nu o sa am toata viata pentru el... eu de la mine vreau ca lucrurile sa mearga bine... si o sa incerc ce pot... cat pot... dar daca pe viitor realizez ca nu am cu cine... nu o sa ma complac singura in situatia asta... nu e nimic mai urat decat singuratatea in doi si nu vreau sa ajung sa o simt pe pielea mea... sunt fericita totusi ca am trecut si prin asta... stiu pe viitor sa aleg mai bine.... si am ramas cu niste experiente frumoase... cateva lucruri pe care le-am trait pentru prima data cu el... si ma bucur ca a fost langa mine in anumite momente importante pentru mine... dar sunt constienta ca totul se poate termina foarte repede... banuiesc ca o sa astept iar la final o sa incerc sa ramanem prieteni... nu-mi plac frustrarile si nu vreau sa ajung una din tipele pe care le injura cand isi aduce aminte de ele... daca pentru mine ramane o amintire frumoasa (se spune ca pe primul nu-l uiti niciodata) macar sa ramana si pentru el la fel....
Fetelor ati fost foarte dragute... ma asteptam oarecum sa vad comentarii rautacioase pe aici :P




Peace and freedom!
RAINBOWLADY
Postat pe 31 August 2011 17:58
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 17:44:13Doamne fereste... nu-mi sta mie gandul la maritat si alte chestii... eu abia sunt in stare sa am grija de mine... ce sa zic de stfel de responsabilitati...
..............






... si atunci CE VREI ? ... dute la o baba sa iti ghiceasca in ghioc si o sa fii mai multumita ... pui intrebari prostesti ... gen - da anul asta va fi vreo ploaie ? ... si cam cit va dura ? ... vrei ceva dar nu stii ce ... din moment ce nu vrei mai mult e clar ca NU TE FOLOSESTE ... te oferi singura ... sincer ... CE VREI ? ... tu cu gura ta ai spus (ma rog, scris) ca ai 20 de ani si ti-a placut sa te cracanezi ... ca nu vrei sa te mariti ... ca ai o ''cariera'' de urmat (sau asta speri acum) ... esti o fata tare buna ... ce vrei de fapt ? ... el ia ce ii dai si ii dai liberatatea de a face ce vrea ... cind nu o sa mai fi interesanta ... alta ... tu iti cauti altul ... de care o sa te indragostesti, o sa te cracanezi mai repede pentru ca o sa ai mai multi ani si o sa zici ca e si mai normal sa faci asta ... o sa te certi cu el (ca doar ai deja ''experientza'' si o sa il mirosi din timp) ... o sa termini facultatea ... o sa incepi munca ... o sa vezi ca viata e grea si pretentiile sint mari ... o sa cunosti pe altul ... si o sa deschizi alt topic in care o sa scrii cit de nesimtiti si porci e barbatii ... dar o clipa nu te intrebi ... TU CE VREI DE LA CINEVA ? ... NU CERI NIMIC DAR VREI SA TI SE DEA ... CEVA ... mentalitate de copii prosti ... generatia coca cola ...


marco918
Postat pe 31 August 2011 23:33
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 17:44:13.............. stiu pe viitor sa aleg mai bine................ nu-mi plac frustrarile si nu vreau sa ajung una din tipele pe care le injura cand isi aduce aminte de ele... daca pentru mine ramane o amintire frumoasa (se spune ca pe primul nu-l uiti niciodata) macar sa ramana si pentru el la fel.............................







... ... orice alegere gresita (ca tot spui ca o sa alegi mai bine) e un ESEC ... problema e ca nu vrei sa constientizezi ca ti le produci singura fara sa te forteze nimeni ... iar ''prietenia'' cu fostul e cea mai perversa gluma ... e o un refuz ca totul s-a terminat ... e o ''supapa'' perversa de a iti garanta ca cineva te mai ''intelege'' ... ce sa inteleaga, mai fata ? ... vrei sex, ti sa dat sex ... atita tot ... pastrezi ''prietenia'' inseamna ca nu esti sigura de viitor si vrei macar ca minciuna sa mai se perpetueze o perioada pina ii vei putea spune ... nu mai am nevoie de astfel de prieteni ... si nu cred ca se va intimpla ...

... genul asta de viata confuza e tot mai caracteristic fetelor necoapte dar putin oportuniste ... o ghicitoare ar fi mai recomandata pentru problemele tale ... si ar fi incununarea penibilitatii de a nu stii ce vrei in viata ...

marco918
Postat pe 31 August 2011 23:43
De la: Anddrreea, la data 2011-08-31 16:52:49..............sa dea domnu sa fie asa... nu pare un tip rau... adica genul care sa se foloseasca........................









... sincer esti cel mai penibil gen de femeie ... de ce e rau tipul ? ... ca ti-a facut o PLACERE (sint vorbele tale nu ale mele) ? ... ce ai vrea sa stea pe linga tine sa impleteasca sosete pina iti faci tu facultatea, cariera si apoi sa intilnesti cine stie ce mare iubire si sa ii reprosezi o gramada de prostii ca sa scapi de el ? ... ai vrut sa iti traiesti viata ... traiesteti-o si lasa-i si pe altii sa o faca ... poate omul va intilni pe cineva care il va inspira (poate si tu il inspiri dar esti labila si oportunista) si va dori sa isi intemeiese o familie ... trebuie sa te intrebe pe tine ? ... tu te oferi singura deci nu ai dreptul de a cere ceva ... fii obiectiva ...

marco918
Postat pe 31 August 2011 23:50
Mda... vad ca ti-ai extras numai ce ai vrut din ce am spus eu si ai comentat cam pe langa... pentru ca daca citeai per total nu era nevoie sa mai spun lucrurile astea inca o data...
Stiu ce vreau... vreau sa fiu cu el... si de acum inainte... dar scuza-ma daca consider ca e cam devreme dupa o jumatate de an... si la 2o de ani... sa ma gandesc la maritat... si la alte chestii... daca e sa fie sa ramanem impreuna pot fi variante dar astea se decid in timp... nu gata sunt cu el si deja ma visez mireasa... cred ca sunt realista nicidecum naiva sau necoapta (ca sa nu folosesc cuvintele tale) .... si nu am nevoie sa-mi ghiceasca cineva in ghioc sau mai stiu eu ce... intrebarea mea a fost una foarte normala... daca o astfel de relatie are viitor sau nu...
Nu mi-am facut un obiectiv de a nu cere nimic de la barbati si d ea ma oferi ca la final sa trag concluzii si sa zic... a fost un dobitoc... pur si simplu a trecut prea putin timp ca sa pot sa sa-mi fac o idee despre ce va fi... cred ca e de la sine inteles ca din moment ce am deschis topicul asta am facut-o pentru ca vreau sa fiu cu el... dar nu cred ca gresesc daca iau in calcul si varianta de a nu ramane cu el... sau ce propui.... sa stau tot timpul dupa cineva care poate la un momendat nu o sa ma mai vrea langa el? Am spus si o repet... din partea mea o sa fac tot ce pot, cum pot ca sa fie bine... dar daca nu o sa se poata asta e... nu o sa ma transform intr-o frsutrata sa-mi tai venele sau mai stiu eu ce... viata merge inainte... la asta m-am referit cand am spus ca trag o concluzie... generalizezi mult din cate vad eu... si inelegi ce-ti place.... asta sau nu aiciti deloc cu atentie ce am spus pentru ca banuiesc ca am fost destul de clara.

Daca tu nu poti ramane prieten cu fostele tale nu e o regula general-valabila... eu ma inteleg bine cu absolut toti baietii cu care am stat in trecut... si cu cei cu care am stat mai mult de un an si cu cei cu care am stat poate o luna... si nu din perversitate sau nesiguranta... sau orice altceva... ci pur si simplu datorita faptului ca mi-au fost mai intai de toate prieteni... si daca nu am ramas impreuna a fost pentru ca... ca si cuplu... nu ne potriveam... dar asta nu inseamna ca nu puteam fi prieteni in continuare... si cele mai bune sfaturi si sustinerei le-am primit tocmai de la astfel de persoane care ma stiu cum reactionez in cadrul unei relatii si cu care poate am trecut prin perioade asemanatoare si ma ajuta sa nu repet greselile... NU ma despart de cineva cu certuri si mai stu eu ce daca aici era problema... o fac prin discutii normale... astfel ca la final amandoi sa intelegem ca asa e mai bine.. si sa nu ne injuram pe la colturi... si repet... daca tu nu poti sa faci asta, nu e valabil pentru toti.

Sunt penibila de ce... ca nu citesti tu bine? am zis ca nu pare un tip rau... iar tu ma intrebi.. de ce e un tip rau? pai deja am spus si eu ca nu e un tip rau... acel "pare" e pus pentru ca nu sti cum poate fi in totalitate o persoana... dar cum am spus... tie iti place sa citesti printre randuri si sa intelegi ce-ti convine.
Scuza-ma cand am zis ca cer ceva... si de ce par oportunista... pentru ca ma gandesc sa-mi fac o cariera si sa nu stau pe spinarea nimanui... cred ca nu sti sensul cuvantului "oportunist". Mi-a facut o placere... bun... si am zis eu altceva...? Mai baiatule tu nu ai inteles nimic din ce vad eu... nu m-am plans si nu am zis de el ca e intr-un fel anume... si nu am avut cerinte de la el sau chestii de genul asta cum mi-ai insirat tu mie mai jos... si am spus si eu... ca poate doreste sa-si faca viata langa o femeie de varsta lui si atunci eu nu pot sa fac altceva decat sa ma dau la o parte. Noi suntem in "chestia" asta pentru ca amandoi am vrut... iar eu nu am cerinte de la el cum spui tu... eu vreau doar sa stiu daca dupa ce ma mut sunt sanse sa ducem lucrurile la o relatie adevarata as putea spune...

Per total ai tras niste concluzii tare eronate nu doar despre mine cat si despre poveste in sine... eu nu am pretentii de la barbatul asta si nu vreau sa-l leg de mine pana imi termin eu facultatea sau mai stiu eu ce... vreau sa fie bine... vreau sa fiu cu el... daca in timp se dovedeste ca e de viitor iau in calcul si lucrurile foarte serioase... dar acum e prea devreme ca sa vorbesc despre asa ceva... ma limitez sa-mi fixez dorinte legate de el care sa fie cat de cat corelate cu situatia noastra actuala si cu perioada de timp trecuta...
Si sa nu o iei ca pe o jignire ceva.. dar m-au deranjat afirmatiile facute aiurea doar pentru ca tu nu ai vrut si sa-ti folosesti capul cand ai citit... ai extras ce ti-a placut si ai comentat la misto pe langa... mai bine nu te oboseai serios...
Anddrreea
Postat pe 1 Septembrie 2011 11:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ritual 6 De la: Barbie30_ 23 Ianuarie 2011 03:31
Intalnire doar in week-end 35 De la: kudika331034 22 Noiembrie 2010 23:59
dragostea ca act de voinþã... 16 De la: sara_sefora 26 Octombrie 2010 12:35
Helppp!!! parintii nu il plac!!!! 21 De la: ioaanna 12 Octombrie 2010 16:24
pentru iubitorii de animale 7 De la: TIGRA 9 Octombrie 2010 07:54