Setari Cookie-uri

Sa ne mutam amandoi :x

Buna ziua :) cunosc un baiat de 3 ani, l-am cunoscut pe internet... de 6 luni ne-am intalnit, suntem impreuna si totul merge bine in relatia noastra, vara asta am fost si la mare amandoi :x avem o problema.. si aceea ar fi distanta de 100 km intre noi... el ma viziteaza in fiecare saptamana, sta 2-3 zile, cat poate... el acuma a terminat a12a, eu sunt cu un an mai mare, am terminat primul an de facultate. Mi-a propus aseara... ca daca isi gaseste un loc de munca si el[eu deja lucrez] sa ne mutam aman2, sa stam undeva cu chirie, nu la parinti. Voi ce credeti? E prea repede, fiind doar 6 luni? Am vorbit serios de subiectul asta si el e hotarat sa ne mutam ca ne-ar fi mai usor... insa daca ne mutam in oras la el, eu trebuie sa renunt la munca, si mai e si partea in care parintii, mai ales a lui nu o sa fie de acord...
ZeePinkStar
Postat pe 11 Septembrie 2011 19:27
De la: ZeePinkStar, la data 2011-09-11 19:27:19Buna ziua :) cunosc un baiat de 3 ani, l-am cunoscut pe internet... de 6 luni ne-am intalnit, suntem impreuna si totul merge bine in relatia noastra, vara asta am fost si la mare amandoi :x avem o problema.. si aceea ar fi distanta de 100 km intre noi... el ma viziteaza in fiecare saptamana, sta 2-3 zile, cat poate... el acuma a terminat a12a, eu sunt cu un an mai mare, am terminat primul an de facultate. Mi-a propus aseara... ca daca isi gaseste un loc de munca si el[eu deja lucrez] sa ne mutam aman2, sa stam undeva cu chirie, nu la parinti. Voi ce credeti? E prea repede, fiind doar 6 luni? Am vorbit serios de subiectul asta si el e hotarat sa ne mutam ca ne-ar fi mai usor... insa daca ne mutam in oras la el, eu trebuie sa renunt la munca, si mai e si partea in care parintii, mai ales a lui nu o sa fie de acord...


A terminat clasa a XII a?????? Woooowwww! E micut, la naiba. V-ati gandit cat o sa dati pe chirie? Va mai ramane bani si de mancare, strictul necesar, etc???? Aveti impresia ca va hraniti cu dragoste??? No way! Stati cumintei, aveti timp!

Sau mai bine nu...ce spun eu aici?! Imi bat gura degeaba! Mutati-va cu chirie! Cand o sa strangi din buci ca nu iti ajung banii sa achiti chiria si datoriile casei, cand nu o sa ai bani sa-ti cumperi un parfumel, cand o sa mergi cu papucii rupti...atunci sa vezi cat de importanta e dragostea.
ilumax_76
Postat pe 11 Septembrie 2011 19:36
Nu este cazul sa va mutati impreuna, nu incepeti cu adevaratele greutati ale vietii de la aceasta varsta !

rondina
Postat pe 11 Septembrie 2011 19:59
De la: ZeePinkStar, la data 2011-09-11 19:27:19Buna ziua :) cunosc un baiat de 3 ani, l-am cunoscut pe internet... de 6 luni ne-am intalnit, suntem impreuna si totul merge bine in relatia noastra, vara asta am fost si la mare amandoi :x avem o problema.. si aceea ar fi distanta de 100 km intre noi... el ma viziteaza in fiecare saptamana, sta 2-3 zile, cat poate... el acuma a terminat a12a, eu sunt cu un an mai mare, am terminat primul an de facultate. Mi-a propus aseara... ca daca isi gaseste un loc de munca si el[eu deja lucrez] sa ne mutam aman2, sa stam undeva cu chirie, nu la parinti. Voi ce credeti? E prea repede, fiind doar 6 luni? Am vorbit serios de subiectul asta si el e hotarat sa ne mutam ca ne-ar fi mai usor... insa daca ne mutam in oras la el, eu trebuie sa renunt la munca, si mai e si partea in care parintii, mai ales a lui nu o sa fie de acord...


Deci,daca am inteles bine,de 3 ani conversati prin intermediul calculatorului si de 6 luni sunteti impreuna,chiar daca sporadic,intrucat el locuieste in alt oras,nu?Nu ar fi nicio problema,daca nu ar fi cam prematur sa luati viata in piept,separandu-va de parintii vostri si incercansa va descurcati singuri!El este foarte tanar,nu ar trebui mai intai,sa se gandeasca la viitorul lui profesional si apoi la un loc de munca stabil,inainte de a lua decizia sa va mutati impreuna?Viata este foarte grea si va cunoasteti fizic si psihic,de prea putin timp ,astfel incat sa va mentineti cu brio,intr-o relatie debutanta?Tu de ce sa te muti in orasul lui?Ce faci cu facultatea,de servici nu mai discut?Si daca parintii se opun,de ce nu lasati lucrurile sa decurga in ritmul lor propriu,vad cu oarecare durere,ca va place sa grabiti mersul lucrurilor!Sunteti cruzi amandoi!Puteti sa incercati marea cu degetul,dar incercati, mai intai,adancimea marii din inima voastra si apoi,in functie de rezultatul obtinut,mergeti sau nu ,mai departe!Nu treceti peste hotararea parintilor,invatati sa-i respectati ascultandu-i!Stiu ei ce spun atunci cand se impotrivesc unei anumite stari de lucruri!Nu renunta la viitorul profesional pentru nimic in lume si iubitul tau,inainte de a se gandi sa coabitati,ar trebui sa ia in calcul evolutia propriului statut socio-profesional!Dragostea este un sentiment curat,puternic,dar care trece si el prin stomac si cand acesta este gol,apar ghiortaiturile de foame ,la care se adauga cele din cauza problemelor aparute in dragoste!
RAINBOWLADY
Postat pe 11 Septembrie 2011 20:18
da stiu ca e micut :) multumesc pt sfaturi :)
ZeePinkStar
Postat pe 11 Septembrie 2011 20:36
Facultatea o fac la frecventa redusa, pt a putea si lucra sa imi platesc facultatea, de aceea nu ar fi asa mare problema. Un loc de munca poate as gasi si acolo. Parintii lui au un statut social destul de bine conturat, deci el nu cred k ar duce lipsa de ceva, ca nu l-ar lasa sa moara el de foame si altele :D el a vazut-o ca pe o solutie sa ne cunoastem mai bine.. si nu e vorba de maine, poimaine.. e vorba de cand o sa isi gaseasca un loc de munca. Oricum multumesc tuturor:)
ZeePinkStar
Postat pe 11 Septembrie 2011 20:44
apropo :) ilumax_76 ne`am gandit si la chirie e 100 de euro + cheltuieli... cel putin 50 de euro da el in fiecare luna cand vine la mine. M-am gandit la mai multe...si ca n`o sa ne hranim cu dragoste.. voiam doar o parere din afara :)
ZeePinkStar
Postat pe 11 Septembrie 2011 20:48
Dupa cum am spus, stiam ca o sa mi-o iei in nume de rau. Pune chiria+ intretinerea+lumina+cablu+ facultatea ta+ mancarea+ strictul necesar( cum ar fi hainute, incaltaminte, detergent, sapun, pasta de dinti, sampon, cosmetice pt tine, etc) Nu e usor, dar daca tu vrei sa incerci, da-i inainte. La un moment dat el o sa se sature de greutati, si tanar fiind va dori sa incerce ceva nou, mai simplu. Dezamagiri, bocete, intors inapoi acasa la parinti, un nou servici, etc. Dar tu totusi incearca, vei capata experienta de viata.
ilumax_76
Postat pe 11 Septembrie 2011 21:07
Eu totusi spun sa va mutati amandoi : tu in Satu Mare, iar el in Constanta.
alegro6543
Postat pe 11 Septembrie 2011 21:09
De la: ZeePinkStar, la data 2011-09-11 20:48:55apropo :) ilumax_76 ne`am gandit si la chirie e 100 de euro + cheltuieli... cel putin 50 de euro da el in fiecare luna cand vine la mine. M-am gandit la mai multe...si ca n`o sa ne hranim cu dragoste.. voiam doar o parere din afara :)

daca tot gasesti motive ca sa ne convingi muta-te si gata ...
steffy91
Postat pe 11 Septembrie 2011 21:48
sa te vad cum plangi dupa aia pe aici ca v-ati despartit
steffy91
Postat pe 11 Septembrie 2011 21:48
cu mutatu` o sa mai vedem.. de plans.. sper sa nu ajungem la faza aia... oricum multumesc tuturor pt sfaturi.
ZeePinkStar
Postat pe 11 Septembrie 2011 22:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dezamagirea intr-o relatie... 5 De la: testaagaine 5 Februarie 2011 12:21
E chiar asa greu sa fii tu insuti?!? 18 De la: danamiha 22 Martie 2013 14:47
Dragostea nu este niciodata mai puternica decat atunci cand te faci sa suferi!! 91 De la: shirine 31 Iulie 2009 10:10
Soacra... 24 De la: raymon_a 13 Iulie 2015 17:33
Aberatii de noapte 11 De la: RAINBOWLADY 8 Ianuarie 2012 10:18