Setari Cookie-uri

probleme cu pielea

am o mica...sau mare problema.nu as putea spune pentru ca nu stiu despre ce este vorba ...acum o saptamana am simtit o piscatura pe obraz.am zis ca poate e un tantar( era seara). acasa parea ok.nu era rosie zona sau inflamata...dupa 2-3 zile a inceput sa semene cu un cos. eu fiind genul de persoana care nu poate rezista tentatiei de a sparge un cos...asta am incercat sa fac. dar nimic...am lasat" chestia" in pace.dupa inca 2 zile era iritata si arata ca o rana micuta.am zis ca e pentru ca tot am strans eu..cum spuneam a trecut o saptamana de la intepatura aceea si "chestia" arata foarte urat. s-a extins destul de mult..cam de dimensiunile unei monezi de 10 bani . am incercat pana acum o crema din plante, buna cam pentru orice : cos, herpes,rani...dar nici un rezultat. mai grav e ca am impresia ca si celelalte 2 cosuri de pe fata mea incep sa semene tot mai mult cu "chestia" aia. astazi m-am dat cu un unguient: tetraciclina clorhidrat. ar trebui sa se mai usuce...teoretic. ma gandeam sa merg la dermatolog daca nu observ nici o imbunatatire. cred ca deja am asteptat prea mult dar totusi parca arata mai bine decat ieri.sper sa se vindece...ce ma sfatuiti sa fac? sau poate a mai patit cineva asa ceva si mi-ar putea da un sfat...
Reea_Andreea
Postat pe 16 Septembrie 2011 20:26
De la: Reea_Andreea, la data 2011-09-16 20:26:31am o mica...sau mare problema.nu as putea spune pentru ca nu stiu despre ce este vorba ...acum o saptamana am simtit o piscatura pe obraz.am zis ca poate e un tantar( era seara). acasa parea ok.nu era rosie zona sau inflamata...dupa 2-3 zile a inceput sa semene cu un cos. eu fiind genul de persoana care nu poate rezista tentatiei de a sparge un cos...asta am incercat sa fac. dar nimic...am lasat" chestia" in pace.dupa inca 2 zile era iritata si arata ca o rana micuta.am zis ca e pentru ca tot am strans eu..cum spuneam a trecut o saptamana de la intepatura aceea si "chestia" arata foarte urat. s-a extins destul de mult..cam de dimensiunile unei monezi de 10 bani . am incercat pana acum o crema din plante, buna cam pentru orice : cos, herpes,rani...dar nici un rezultat. mai grav e ca am impresia ca si celelalte 2 cosuri de pe fata mea incep sa semene tot mai mult cu "chestia" aia. astazi m-am dat cu un unguient: tetraciclina clorhidrat. ar trebui sa se mai usuce...teoretic. ma gandeam sa merg la dermatolog daca nu observ nici o imbunatatire. cred ca deja am asteptat prea mult dar totusi parca arata mai bine decat ieri.sper sa se vindece...ce ma sfatuiti sa fac? sau poate a mai patit cineva asa ceva si mi-ar putea da un sfat...


Sfatul meu este acela de a te prezenta la medicul de famile sau la dermatolog!Mai mult ca sigur,ca ai fost intepata de catre un tantar si pentru ca ai incercat sa storci acel "cos",acesta s-a infectat!Ai urmat un tratament babesc,care nu a dat niciun rezultat,dimpotriva,a favorizat extinderea inflamatiei respective!Intepaturie de tantari sunt periculoase si odata iritata zona respectiva,trebuie sa urmezi un tratament antiinflamator!Mergi la medic,nu este nimic grav,dar trebuie sa inveti sa-ti controlezi impulsurile!
RAINBOWLADY
Postat pe 16 Septembrie 2011 21:42
multumesc..astazi am observat o imbunatatire totusi. pentru orice eventualitate o sa merg la medic
Reea_Andreea
Postat pe 17 Septembrie 2011 21:45
De la: Reea_Andreea, la data 2011-09-16 20:26:31a. s-a extins destul de mult..cam de dimensiunile unei monezi de 10 bani . ..



Daca pui si inflatia......
anageo25
Postat pe 17 Septembrie 2011 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa cred. 9 De la: healthy013989 26 Iulie 2010 19:09
ajutor 31 De la: kudika496520 5 Mai 2012 01:03
vreau un sfat! 13 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 20:19
Ciocuri la calcaie 2 De la: kudika313468 9 Noiembrie 2010 13:58
tuse enervanta 4 De la: kudika_22838 13 Decembrie 2012 19:30