Setari Cookie-uri

Am nevoie de idei, voi ce ati face in locul meu?

Buna tuturor, va rog de la inceput sa imi cititi mesajul si daca considerati ca merita un raspuns sa imi lasati unul pt ca am nevoie de idei. Concret, am 24 de ani si de cam 6 luni incerc cu partenerul meu sa avem un bebe. Bineinteles ca nu am ramas gravida si a fost un motiv de frustrare pt amandoi. Am inceput sa merg pe la doctori si sa aflu ce e in neregula. Analize de tiroida, relativ bune numai un anticorp anti-TG (cred)-nu le am in fata- era mai mare dar doctorita ce le-a vazut a zis ca nu e problema ca desi mare nu pune riscuri. L-am pus si pe al meu sa isi faca o spermograma sa vedem daca el ar fi problema, dar a iesit bine.Din astea 6 luni trebuie sa mentionez faptul ca 2 luni nu am mai incercat el plecand in Anglia.Am plecat si eu dar ne-am vazut rar( eu am plecat au-pair ) si acum dupa astea 2 luni suntem impreuna. Avem exact o saptamana de cand am inceput tratativele ;). Am luat amandoi si un tratament pt o infectie si acum e mai bine. Am totusi de 3 zile dureri de spate si de burta ca la CM dar trebuie sa vina abia in 4 deci ce poate fi?Mi-e oarecum frica sa cred ca e un bebe ca am facut teste si au iesit negative toate. Ce mi-ar mai ridica semne de intrebare sunt arsurile la stmac care sunt tot mai frecvente. Astept raspuns va rog.
aly_s
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:07
Ti-e frica sa nu fie un bebe si totusi iti doresti unul. Poate explici mai bine, ca eu una sunt putin derutata.
In toate aceste 6 luni de tratamente si analize, sex ati facut?
anageo25
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:10
De la: aly_savulescu, la data 2011-09-19 17:07:06 Buna tuturor, va rog de la inceput sa imi cititi mesajul si daca considerati ca merita un raspuns sa imi lasati unul pt ca am nevoie de idei. Concret, am 24 de ani si de cam 6 luni incerc cu partenerul meu sa avem un bebe. Bineinteles ca nu am ramas gravida si a fost un motiv de frustrare pt amandoi. Am inceput sa merg pe la doctori si sa aflu ce e in neregula. Analize de tiroida, relativ bune numai un anticorp anti-TG (cred)-nu le am in fata- era mai mare dar doctorita ce le-a vazut a zis ca nu e problema ca desi mare nu pune riscuri. L-am pus si pe al meu sa isi faca o spermograma sa vedem daca el ar fi problema, dar a iesit bine.Din astea 6 luni trebuie sa mentionez faptul ca 2 luni nu am mai incercat el plecand in Anglia.Am plecat si eu dar ne-am vazut rar( eu am plecat au-pair ) si acum dupa astea 2 luni suntem impreuna. Avem exact o saptamana de cand am inceput tratativele ;). Am luat amandoi si un tratament pt o infectie si acum e mai bine. Am totusi de 3 zile dureri de spate si de burta ca la CM dar trebuie sa vina abia in 4 deci ce poate fi?Mi-e oarecum frica sa cred ca e un bebe ca am facut teste si au iesit negative toate. Ce mi-ar mai ridica semne de intrebare sunt arsurile la stmac care sunt tot mai frecvente. Astept raspuns va rog.


Arsurile stomacale denota o aciditate accentuata,care s-a instalat din diverse motive!Alimentatie dezechilibrata,medicatie administrata fara protectie digestiva,flux epigastric s.a.m.d.Pentru a remedia situatia aceasta,mergi la medic si solicita niste investigatii ,ce privesc abdomenul superior!Farmaciile detin o gama larga de medicamente pentru eliminarea acestui disconfort fizic!
Durerile de spate si de burta pot avea si alte cauze,nu neaparat ginecologice!Asteapta si vezi cum evolueaza starea de sanatate,daca se accentueaza negativ,mergi la medic pentru consult!
In ceea ce priveste fertilitatea,sunt si cazuri in care reusita intarzie sa apara!Daca aveti un medic ginecolog cu competente in probleme de fertilitate,urmeaza instructiunile lui si veti reusi sa procreati un bebe,dar cu rabdare si fara factori de stres!Literatura de specialitate va solicita foarte mult,din punct de vedere al rabdarii pe care trebuie sa o aveti fata de problema voastra!
RAINBOWLADY
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:20
nu te supara, dar am si eu o intebare. Voi la viitorul acestui bebe pe care va straduiti sa-l faceti v-ati gandit ?, sau o luati ca pe ceva cool bine de facut in viata ? Nu de alta dar deocamdata din cate am inteles nu-i puteti asgura nici macar o familie, lucru foarte important pt un copil care in primii ani de viata simte nevoia de asa ceva, fiindca asta ii da senzatia de stabilitate.
Gelico
Postat pe 19 Septembrie 2011 18:39
Vreau sa fie si imi doresc nespus de mult, dar mi-e frica sa nu sper degeaba.Adica sper si vreau dar cum tot nu e, sunt dezamagita. In legatura cu viitorul bebelusului fi sigur ca va avea tot ce are nevoie, de la mama si tata, pana la o familie, o casa si toate cele necesare.Nu is venita de pe luna si cu atat mai putin de pe marte care e ceva mai departe. Am spus ca stam impreuna, el are un job bun si curand voi avea si eu, deci ne vom descurca. Cu starea de sanatate, da ai dreptate, se poate sa fie si asta cauza in plus cred ca nici doar 4 luni din 6 de cand incercam nu sunt suficiente, si totusi suntem impreuna de 2 ani si mai bine de jumatate.
aly_s
Postat pe 19 Septembrie 2011 18:48
Deci nu sunteti casatoriti , el lucreaza nu stiu pe unde, tu vei lucra, dar aveti de toate, sau speri ca veti avea....cam confuza esti ....Nu ar fi mai bine sa lucrezi undeva si sa iei la o adica si o maternitate? Te grabesti sa faci copii, dar tu esti un copil prin felul superficial in care pui problema! Crezi ca aici , vei gasi rezolvarea? Stii ca sunt medici care te pot ajuta si nu noi pe net? De aici se vede ca inca nu te-ai maturizat, nu ti-ai trasat viitorul nici macar la nivelul unuia de 18 ani! Scuze, nu vreau sa te cicalesc prea tare, dar ar fi cazul sa fii intai pe picioarele tale, macar financiar, sa aveti o casa, o casatorie, sa ai banii tai si apoi sa faci un copil! Care e destept ca nu vine, dar tu vrei sa fortezi lucrurile! Si daca va avea probleme si vei ramane singura cu copilul, din ce vei trai? Sau problemele astea nu ti le pui deloc? Crezi ca e asa cool sa te bazezi pe un mascul in ziua de azi? Sunt atatea casatorii esuate din te miri ce, dar tu visezi la marea dragoste, la familia perfecta, care in ziua de azi nu le mai gasesti decat in filme sau basme!!! Trezeste-te la realitate si ocupa-te intai de tine, ca apoi sa ai ce sa ii oferi unui copil! Ai 26 de ani si nu ai un job, o cariera...ce ai facut pana acum? Ai stat cu parintii si acum crezi ca esti stapana sa ce? sa te intretina prietenul pe tine si un eventual copil? Fato, au trecut vremurile alea, crede-ma si e trist ca inca nu esti cu banii tai, cu viata ta in propriile maini! Mai vrei sa faci un copil caruia nu prea ai ce sa ii oferi! Imi pare rau ca nu pot sa te felicit, dar mergi pe un drum gresit! Ai grija, atat iti mai spun! AI GRIJA CE ITI DORESTI, ca s-ar putea sa se implineasca si sa nu fie ce ti-ai inchipuit! Succes!
floare_de_crin
Postat pe 11 Octombrie 2011 11:58
floare_de_crin tragi niste concluzii pripite , si fata are 24 de ani, se vede ca nu citesti cu atentie. Eu zic sa mai incerci, 4 luni nu e mare lucru, nu trebuie sa disperi dupa 4 luni
MihaelaCC
Postat pe 11 Octombrie 2011 19:57
draga mea, nu ma deranjeaza ca "ma cicalesti", nu are cum, de fapt nu o faci, ci ma jignesti.Si da, eu am numai 24 de ani, dar tu cati ai?Asta asa ca sa iti dai si tu seama ca oricat de multa experienta ai, nu ma intereseaza si nu vreau sa aflu, nu esti in masura sa faci asa ceva. Locul unde am postat se numeste forum si nu caut rezolvare ci idei, asa cum se si numeste topicul. Dar tinand cont de faptul ca ai cam multe dileme in ceea ce ma priveste hai sa iti spun ceva mai multe. Am de lucru, pe salar bun, am facut facultate timp in care am si lucrat deci nu mama cu tata m-au intretinut si nu mi-au facut perna din puf cu fir de aur. Inca una: barbatul e ok cata vreme te simti tu bine cu el si il faci si pe el sa se simta bine si nu cand vine acasa sa gaseasca circ. Ca nu e unul care sa fie langa tine , ca femeie , o viata?....e in regula....nu se moare din asa ceva, dar e treaba ta ca femeie sa stii sa il ti langa tine cat mai mult posibil.Sincer nu am dispozitia necesara si nici mintea uneia de 16 ani ca sa ma apuc sa iti zic mai multe, dar incearca sa ti cont de faptul ca te consideri o femeie cu capul pe umeri si data viitoare cand vrei sa "cicalesti" fa-o mai elegant....stii copiii astia de 16 ani iau vorbele tale ca atare nu cauta subintelesuri. Merci de mesaj. O seara faina sa ai
aly_s
Postat pe 22 Octombrie 2011 22:48
De la: MihaelaCC, la data 2011-10-11 19:57:09floare_de_crin tragi niste concluzii pripite , si fata are 24 de ani, se vede ca nu citesti cu atentie. Eu zic sa mai incerci, 4 luni nu e mare lucru, nu trebuie sa disperi dupa 4 luni


O sa mai incercam, mai ales ca avem din ce in ce mai multe motive de bucurie si liniste.Multumesc ai fost cu un gand bun pentru mine si apreciez asta.
aly_s
Postat pe 22 Octombrie 2011 22:51
De la: aly_s, la data 2011-10-22 22:51:57
De la: MihaelaCC, la data 2011-10-11 19:57:09floare_de_crin tragi niste concluzii pripite , si fata are 24 de ani, se vede ca nu citesti cu atentie. Eu zic sa mai incerci, 4 luni nu e mare lucru, nu trebuie sa disperi dupa 4 luni


O sa mai incercam, mai ales ca avem din ce in ce mai multe motive de bucurie si liniste.Multumesc ai fost cu un gand bun pentru mine si apreciez asta.



Ma bucur pentru asta, nu pune la suflet cele scrise mai sus,sunt lucruri spuse aiurea, fara nici o baza. Si eu am tot 24 de ani, in curand 25 si la anul am gandesc si eu sa am un bebe :) Mult succes!
MihaelaCC
Postat pe 24 Octombrie 2011 12:48
De la: floare_de_crin, la data 2011-10-11 11:58:47Deci nu sunteti casatoriti , el lucreaza nu stiu pe unde, tu vei lucra, dar aveti de toate, sau speri ca veti avea....cam confuza esti ....Nu ar fi mai bine sa lucrezi undeva si sa iei la o adica si o maternitate? Te grabesti sa faci copii, dar tu esti un copil prin felul superficial in care pui problema! Crezi ca aici , vei gasi rezolvarea? Stii ca sunt medici care te pot ajuta si nu noi pe net? De aici se vede ca inca nu te-ai maturizat, nu ti-ai trasat viitorul nici macar la nivelul unuia de 18 ani! Scuze, nu vreau sa te cicalesc prea tare, dar ar fi cazul sa fii intai pe picioarele tale, macar financiar, sa aveti o casa, o casatorie, sa ai banii tai si apoi sa faci un copil! Care e destept ca nu vine, dar tu vrei sa fortezi lucrurile! Si daca va avea probleme si vei ramane singura cu copilul, din ce vei trai? Sau problemele astea nu ti le pui deloc? Crezi ca e asa cool sa te bazezi pe un mascul in ziua de azi? Sunt atatea casatorii esuate din te miri ce, dar tu visezi la marea dragoste, la familia perfecta, care in ziua de azi nu le mai gasesti decat in filme sau basme!!! Trezeste-te la realitate si ocupa-te intai de tine, ca apoi sa ai ce sa ii oferi unui copil! Ai 26 de ani si nu ai un job, o cariera...ce ai facut pana acum? Ai stat cu parintii si acum crezi ca esti stapana sa ce? sa te intretina prietenul pe tine si un eventual copil? Fato, au trecut vremurile alea, crede-ma si e trist ca inca nu esti cu banii tai, cu viata ta in propriile maini! Mai vrei sa faci un copil caruia nu prea ai ce sa ii oferi! Imi pare rau ca nu pot sa te felicit, dar mergi pe un drum gresit! Ai grija, atat iti mai spun! AI GRIJA CE ITI DORESTI, ca s-ar putea sa se implineasca si sa nu fie ce ti-ai inchipuit! Succes!



Scuza-ma, sunt fam. care au o viata modesta, si chiar daca incearca sa se ,,ridice" ei tot acolo raman,( ca na, nu toti au norocul in frunte?aia nu au dreptul sa faca urmasi?

Sunt copii care sunt multi mai fericiti intr-o fam. modesta, decat intr-o fam. cu o situatie financiara mai buna.Mami si tati muncesc pe rupte ca sa faca bani, sa am de toate, dar uita de mine, ca am nevoie si de dragostea lor, nu numai de banii lor.
doi_ochi_caprui
Postat pe 24 Octombrie 2011 13:09
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-10-24 13:09:37
De la: floare_de_crin, la data 2011-10-11 11:58:47Deci nu sunteti casatoriti , el lucreaza nu stiu pe unde, tu vei lucra, dar aveti de toate, sau speri ca veti avea....cam confuza esti ....Nu ar fi mai bine sa lucrezi undeva si sa iei la o adica si o maternitate? Te grabesti sa faci copii, dar tu esti un copil prin felul superficial in care pui problema! Crezi ca aici , vei gasi rezolvarea? Stii ca sunt medici care te pot ajuta si nu noi pe net? De aici se vede ca inca nu te-ai maturizat, nu ti-ai trasat viitorul nici macar la nivelul unuia de 18 ani! Scuze, nu vreau sa te cicalesc prea tare, dar ar fi cazul sa fii intai pe picioarele tale, macar financiar, sa aveti o casa, o casatorie, sa ai banii tai si apoi sa faci un copil! Care e destept ca nu vine, dar tu vrei sa fortezi lucrurile! Si daca va avea probleme si vei ramane singura cu copilul, din ce vei trai? Sau problemele astea nu ti le pui deloc? Crezi ca e asa cool sa te bazezi pe un mascul in ziua de azi? Sunt atatea casatorii esuate din te miri ce, dar tu visezi la marea dragoste, la familia perfecta, care in ziua de azi nu le mai gasesti decat in filme sau basme!!! Trezeste-te la realitate si ocupa-te intai de tine, ca apoi sa ai ce sa ii oferi unui copil! Ai 26 de ani si nu ai un job, o cariera...ce ai facut pana acum? Ai stat cu parintii si acum crezi ca esti stapana sa ce? sa te intretina prietenul pe tine si un eventual copil? Fato, au trecut vremurile alea, crede-ma si e trist ca inca nu esti cu banii tai, cu viata ta in propriile maini! Mai vrei sa faci un copil caruia nu prea ai ce sa ii oferi! Imi pare rau ca nu pot sa te felicit, dar mergi pe un drum gresit! Ai grija, atat iti mai spun! AI GRIJA CE ITI DORESTI, ca s-ar putea sa se implineasca si sa nu fie ce ti-ai inchipuit! Succes!



Scuza-ma, sunt fam. care au o viata modesta, si chiar daca incearca sa se ,,ridice" ei tot acolo raman,( ca na, nu toti au norocul in frunte?aia nu au dreptul sa faca urmasi?

Sunt copii care sunt multi mai fericiti intr-o fam. modesta, decat intr-o fam. cu o situatie financiara mai buna.Mami si tati muncesc pe rupte ca sa faca bani, sa am de toate, dar uita de mine, ca am nevoie si de dragostea lor, nu numai de banii lor.




Eu nu sper sa am mai mult decat e necesar pt un trai decent, adica atat cat sa nu lipseasca nimic copilului meu. Daca spun ca vreau copilul cu siguranta am si conditiile de a-l avea. Si inca un lucru care pentru multa lume poate sa para o fantezie: eu am doua maini si doua picioare si un cap pe umeri deci cata vreme nu imi lipseste nimic fizic sa pot munci atata vreme o sa ma zbat si o sa imi scot familia la liman in orice situatie. Deci ma cred in stare sa imi iubesc copilul si sa am grija de el si sa nu ii lipseasca nimic.
aly_s
Postat pe 25 Octombrie 2011 23:39
De la: MihaelaCC, la data 2011-10-24 12:48:16
De la: aly_s, la data 2011-10-22 22:51:57
De la: MihaelaCC, la data 2011-10-11 19:57:09floare_de_crin tragi niste concluzii pripite , si fata are 24 de ani, se vede ca nu citesti cu atentie. Eu zic sa mai incerci, 4 luni nu e mare lucru, nu trebuie sa disperi dupa 4 luni


O sa mai incercam, mai ales ca avem din ce in ce mai multe motive de bucurie si liniste.Multumesc ai fost cu un gand bun pentru mine si apreciez asta.



Ma bucur pentru asta, nu pune la suflet cele scrise mai sus,sunt lucruri spuse aiurea, fara nici o baza. Si eu am tot 24 de ani, in curand 25 si la anul am gandesc si eu sa am un bebe :) Mult succes!



Stii, pana acum nu m-am gandit niciodata ca as vrea un bebe, poate ca nu era omul potrivit langa mine, potrivit adica omul ala care sa ma faca sa ma simt in siguranta si iubita langa el, poate ca nu era momentul si poate ca nici eu nu ma puteam vedea in postura asta. Ne-am decis greu sa incercam sa facem, tocmai in ideea ca nu avem ce oferi, si acum incercam pentru ca deja e altfel tot. Loc de munca este pt amandoi, un apt unde sa stam noi este si nu trebuie sa deranjam pe nimeni. Sper sa fie intr-un ceas bun si la tine pentru momentul in care vei decide sa ai un bebe. Eu imi doresc tare mult si se cam intampla sa omitem zilele cu ovulatie ca de multe ori lucram mult si greu si...stii cum e. Dar o sa le nimerim curand
aly_s
Postat pe 25 Octombrie 2011 23:47

Scuza-ma, sunt fam. care au o viata modesta, si chiar daca incearca sa se ,,ridice" ei tot acolo raman,( ca na, nu toti au norocul in frunte?aia nu au dreptul sa faca urmasi?

Sunt copii care sunt multi mai fericiti intr-o fam. modesta, decat intr-o fam. cu o situatie financiara mai buna.Mami si tati muncesc pe rupte ca sa faca bani, sa am de toate, dar uita de mine, ca am nevoie si de dragostea lor, nu numai de banii lor.
[/quote]

La asta ma gandeam si eu... Cunosc si eu cazuri de femei foarte bine realizate profesional, cu bani, care in schimb nu-si mai pot tine in frau copiii, pt ca ii rasfata cu tot felul de cadouase si bombonele. Iar altele, mai modeste dpdv financiar, le ofera copiilor o educatie foarte sanatoasa. Copiii invatati cu bani sunt o pacoste... Si nu vorbesc aiurea...
Micaell
Postat pe 26 Octombrie 2011 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog ajutati-ma 2 De la: kudika226898 28 Iulie 2010 18:02
Cuplu /Barbat mai tanar-femeie mai matura 9 De la: dorina27 15 Februarie 2010 08:56
Masaj prenatal 5 De la: iulia9 11 Decembrie 2011 03:29
Analize utile inainte de a ramane insarcinata 3 De la: Cecy_S 16 Aprilie 2013 11:41
Buna 1 De la: Ramona23S 17 Iunie 2009 21:14