Setari Cookie-uri

Cum scap urgent de starile de voma?

Ieri am muncit de la 9 dimineata pana la 11 seara si dimineata, dupa somn, m-am trezit tot obosita. Azi am si fost nevoita sa calatoresc 3 ore. Nu am mancat nimic de la pranz, am baut doar nectar, si totusi seara m-am trezit cu stare de balonare. Stiam ca ceaiurile de menta si musetel ajuta. Am baut o cana de asemenea ceai si apoi am inceput sa vomit si sa-mi tremure mainile. Da-ti-mi va rog un sfat despre cum as putea iesi din starea asta mai repede ca am mare nevoie de somn.
Achillesluv
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:52
De la: Achillesluv, la data 2011-09-26 23:52:56Ieri am muncit de la 9 dimineata pana la 11 seara si dimineata, dupa somn, m-am trezit tot obosita. Azi am si fost nevoita sa calatoresc 3 ore. Nu am mancat nimic de la pranz, am baut doar nectar, si totusi seara m-am trezit cu stare de balonare. Stiam ca ceaiurile de menta si musetel ajuta. Am baut o cana de asemenea ceai si apoi am inceput sa vomit si sa-mi tremure mainile. Da-ti-mi va rog un sfat despre cum as putea iesi din starea asta mai repede ca am mare nevoie de somn.
schimba-ti meseria
Indiana_Jones
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:55
Intreaba la farmacie ce este bun pentru balonare.Parerea mea este sa mananci nutriday ca tot i se face reclama si sa ne spui si noua cum este.Scimbarea de mese, alternanta frig cald, oboseala pot creea stari de disconfort.Medicul de familie si farmacista sa traiasca.
kudika023770
Postat pe 27 Septembrie 2011 00:03
De la: Achillesluv, la data 2011-09-26 23:52:56Ieri am muncit de la 9 dimineata pana la 11 seara si dimineata, dupa somn, m-am trezit tot obosita. Azi am si fost nevoita sa calatoresc 3 ore. Nu am mancat nimic de la pranz, am baut doar nectar, si totusi seara m-am trezit cu stare de balonare. Stiam ca ceaiurile de menta si musetel ajuta. Am baut o cana de asemenea ceai si apoi am inceput sa vomit si sa-mi tremure mainile. Da-ti-mi va rog un sfat despre cum as putea iesi din starea asta mai repede ca am mare nevoie de somn.
poate esti gravida,fa-ti un test de sarcina...ai fost cuminte in tren,pe timpul calatoriei,ca timp de mancat n-ai avut
Indiana_Jones
Postat pe 27 Septembrie 2011 00:06
Crede-ma, nici gand de a fi gravida. Am fost f cuminte mult, mult timp
Achillesluv
Postat pe 27 Septembrie 2011 00:45
Intr-adevar balonarea a inceput prima, apoi voma. Am fost la farmacie, mi-a dat metoclopramid, sper sa ma ajute.
Achillesluv
Postat pe 27 Septembrie 2011 00:47
De la: Achillesluv, la data 2011-09-26 23:52:56Ieri am muncit de la 9 dimineata pana la 11 seara si dimineata, dupa somn, m-am trezit tot obosita. Azi am si fost nevoita sa calatoresc 3 ore. Nu am mancat nimic de la pranz, am baut doar nectar, si totusi seara m-am trezit cu stare de balonare. Stiam ca ceaiurile de menta si musetel ajuta. Am baut o cana de asemenea ceai si apoi am inceput sa vomit si sa-mi tremure mainile. Da-ti-mi va rog un sfat despre cum as putea iesi din starea asta mai repede ca am mare nevoie de somn.



Corpul tau este suprasolicitat fizic si psihic datorita orelor de program prelungit si nu in ultimul rand,datorita hranirii necorespunzatoare.Organismul uman functioneaza asemenea unui ceas elvetian si in momentul in care intervii cu un stil de viata extenuant ,mese frugale si neconsistente,fara continutul energetic si caloric,esentiale pentru mentinerea unui echilibru intern,cedeaza fara nicio atentionare prealabila.Starile de voma pot fi de la colecist ,ficat,stomac,dar diagnosticul ti-l poate stabili medicul de familie in urma unui control medical.Balonarea despre care ne povestesti,a rezultat in urma alimentatiei dezordonate,pe care o practici cu inconstienta as zice!Ai baut acel nectar fara a consuma si hrana solida,acesta a fermentat si gazele rezultate ti-au produs balonarea respectiva!Voma a intervenit ca urmare a dezechilibrului digestiv si pentru a o remedia trebuie sa elimini cauza producerii ei,mai bine spus, fa un repaus digestiv printr-o alimentatie usoara,supe de legume cu carne de pui fiarta sau pregatita la gratar,lactate degresate s.a.m.d.,insotite de o hidratare corespunzatoare cu ceaiuri din plante medicinae si apa plata,nu sucuri,mai ales acidulate.Odihna este esentiala in recuperarea ta!Pentru starile de voma poti lua "Metoclopramid",acesta este antivomitiv inofensiv(2-3tb./zi,la nevoie),dar daca persista starea de rau,prezinta-te la doctor pentru investigatii sau sfaturi medicale!Tremurul mainilor a aparut ca urmare a solicitarii nervoase!Incearca sa-ti revizuiesti programul de lucru astfel incat sa te poti hrani corespunzator si in acelasi timp,sa poti beneficia si de ore de odihna!Oboseala nu iarta pe nimeni!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Septembrie 2011 07:45
De la: kudika421339, la data 2011-09-27 07:45:54
De la: Achillesluv, la data 2011-09-26 23:52:56Ieri am muncit de la 9 dimineata pana la 11 seara si dimineata, dupa somn, m-am trezit tot obosita. Azi am si fost nevoita sa calatoresc 3 ore. Nu am mancat nimic de la pranz, am baut doar nectar, si totusi seara m-am trezit cu stare de balonare. Stiam ca ceaiurile de menta si musetel ajuta. Am baut o cana de asemenea ceai si apoi am inceput sa vomit si sa-mi tremure mainile. Da-ti-mi va rog un sfat despre cum as putea iesi din starea asta mai repede ca am mare nevoie de somn.



Corpul tau este suprasolicitat fizic si psihic datorita orelor de program prelungit si nu in ultimul rand,datorita hranirii necorespunzatoare.Organismul uman functioneaza asemenea unui ceas elvetian si in momentul in care intervii cu un stil de viata extenuant ,mese frugale si neconsistente,fara continutul energetic si caloric,esentiale pentru mentinerea unui echilibru intern,cedeaza fara nicio atentionare prealabila.Starile de voma pot fi de la colecist ,ficat,stomac,dar diagnosticul ti-l poate stabili medicul de familie in urma unui control medical.Balonarea despre care ne povestesti,a rezultat in urma alimentatiei dezordonate,pe care o practici cu inconstienta as zice!Ai baut acel nectar fara a consuma si hrana solida,acesta a fermentat si gazele rezultate ti-au produs balonarea respectiva!Voma a intervenit ca urmare a dezechilibrului digestiv si pentru a o remedia trebuie sa elimini cauza producerii ei,mai bine spus, fa un repaus digestiv printr-o alimentatie usoara,supe de legume cu carne de pui fiarta sau pregatita la gratar,lactate degresate s.a.m.d.,insotite de o hidratare corespunzatoare cu ceaiuri din plante medicinae si apa plata,nu sucuri,mai ales acidulate.Odihna este esentiala in recuperarea ta!Pentru starile de voma poti lua "Metoclopramid",acesta este antivomitiv inofensiv(2-3tb./zi,la nevoie),dar daca persista starea de rau,prezinta-te la doctor pentru investigatii sau sfaturi medicale!Tremurul mainilor a aparut ca urmare a solicitarii nervoase!Incearca sa-ti revizuiesti programul de lucru astfel incat sa te poti hrani corespunzator si in acelasi timp,sa poti beneficia si de ore de odihna!Oboseala nu iarta pe nimeni!


Nu muncesc asa mereu, a fost o chestie de o zi. Sunt somera, dar a trebuit sa merg acasa in ziua aia la cules de vie, care s-a facut mai multa decat in alti ani, atat de multa ca nu mai aveam in ce sa punem strugurii.
Am luat metoclopramid, primul nu si-a facut efectul, pana la urma am ajuns la urgenta, se pare ca am avut o indigestie urata prin care trece si tata acum, pentru ca amandoi am fost la cofetarie si am mancat cate un ecler inainte de a ma intoarce la Brasov. Se pare ca eclerurile erau vechi. Mare atentie pentru toata lumea ce mancati in restaurantele de doi bani in Romania ... Si multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Achillesluv
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:15
De la: Achillesluv, la data 2011-09-27 20:15:52

"Nu muncesc asa mereu, a fost o chestie de o zi. Sunt somera, dar a trebuit sa merg acasa in ziua aia la cules de vie, care s-a facut mai multa decat in alti ani, atat de multa ca nu mai aveam in ce sa punem strugurii.
Am luat metoclopramid, primul nu si-a facut efectul, pana la urma am ajuns la urgenta, se pare ca am avut o indigestie urata prin care trece si tata acum, pentru ca amandoi am fost la cofetarie si am mancat cate un ecler inainte de a ma intoarce la Brasov. Se pare ca eclerurile erau vechi. Mare atentie pentru toata lumea ce mancati in restaurantele de doi bani in Romania ... Si multumesc tuturor pentru raspunsuri.
"

Foarte bine, ca s-a identificat cauza declansarii starii de rau,chiar daca pentru aceasta ai fost nevoita sa te prezinti la spital!Oricum,indigestia se vindeca repede si usor ,dar cu un regim alimentar restrictiv!Urmeaza-l si cu un program de somn, intercalat cu ore de activitate fizica,iti vei reveni la tonusul propriu obisnuit!Si da,este adevarat,pregatirea si conservarea preparatelor de pe piata romaneasca ,lasa mult de dorit si din aceasta cauza se poate ajunge la indigestii si enterocolite severe,care necesita tratament anevoios si de lunga durata!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:27
Intr-adevar, si mie mi-au dat de la spital o reteta cu patru marci de medicamente si vreo doua zila mananc numai paine prajita cu ceai, dar ma bucur ca s-a rezolvat si de-abia astept sa aud daca si tata se simte mai bine.
Achillesluv
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:32
De la: Achillesluv, la data 2011-09-27 20:32:21Intr-adevar, si mie mi-au dat de la spital o reteta cu patru marci de medicamente si vreo doua zila mananc numai paine prajita cu ceai, dar ma bucur ca s-a rezolvat si de-abia astept sa aud daca si tata se simte mai bine.


Da,asa este,este nevoie si de un tratament medicamentos asociat cu regim alimentar.Sa fii foarte atenta la modul cum introduci alimentele in regimul respectiv!Trecerea la alimentatia normala, se face treptat,cu mese dese si slabe ca consistenta, dupa care incepi sa mananci normal,dar atentie la prajeli,sucuri acidulate,fructe,numi coapte caci ,acestea fermenteaza,poti consuma banane,poti manca carne fiarta de pui sau vita ,supe de legume,nu ciorbe si hidratarea s-o faci consumand apa plata si ceaiuri din menta,sunatoare si musetel!La fel poate proceda si tatal tau!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Septembrie 2011 20:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor! 50 De la: kudika408199 17 Iunie 2011 14:45
Evita sa devii victima 20 De la: uliu 21 Iunie 2011 18:45
Pivot fibra de sticla 11 De la: kudika_15024 1 Aprilie 2013 20:19
menopauza ----prostata-----medicul consilia 2 De la: kudika226898 22 Decembrie 2011 18:43
tuse enervanta 4 De la: kudika_22838 13 Decembrie 2012 19:30