Setari Cookie-uri

Cu ce curat interiorul sobei de teracota

Salut.Am soba de teracota cu registru in interior.De circa 4 ani nu am desfacut-o(anul trecut s-a aprins hornul de la depunerea"aia"lucioasa).Are in prezent,pe circuitul de fum depuneri de cenusa neagra+gudron.Cineva mi-a sugerat sa torn apa cu o galetuta si acesta va"spala""fumurile".Daca stie cineva un amestec de ceva subst.ce dizolva aceasta"mizerie".Am luat legatura cu o firma din Timisoara pentru ceva Antigudron SR 100(cam scump)voi incerca si aceasta varianta.Nu-mi dau seama de la sunt aceste depuneri(mai ales acea depunere lucioasa,bituminoasa din soba si horn).Folosesc lemne uscate,poate la aprindere pun si cateva lemne subtiri de rasinoase.Deci in afara de chestia aia cu"apa",daca stie cineva o metoda eficienta de macar 80%,ii multumesc anticipat...
aurel211252
Postat pe 7 Octombrie 2011 10:06
Toarna un bidonas de 3 litrii cu benzina peste soba incinsa. Se va curata de la sine.
anageo25
Postat pe 7 Octombrie 2011 10:16
De la: kudika447708, la data 2011-10-07 10:06:48Salut.Am soba de teracota cu registru in interior.De circa 4 ani nu am desfacut-o(anul trecut s-a aprins hornul de la depunerea"aia"lucioasa).Are in prezent,pe circuitul de fum depuneri de cenusa neagra+gudron.Cineva mi-a sugerat sa torn apa cu o galetuta si acesta va"spala""fumurile".Daca stie cineva un amestec de ceva subst.ce dizolva aceasta"mizerie".Am luat legatura cu o firma din Timisoara pentru ceva Antigudron SR 100(cam scump)voi incerca si aceasta varianta.Nu-mi dau seama de la sunt aceste depuneri(mai ales acea depunere lucioasa,bituminoasa din soba si horn).Folosesc lemne uscate,poate la aprindere pun si cateva lemne subtiri de rasinoase.Deci in afara de chestia aia cu"apa",daca stie cineva o metoda eficienta de macar 80%,ii multumesc anticipat...



Pe vremuri erau cosari care se ocupau tocmai cu asa ceva!Curatarea sobelor din teracota se face anual,ori la inceputul iernii,ori primavara!In ceea ce priveste depunerile respective,acestea s-au instalat datorita faptului ca nu ai intretinut soba,lasand-o atat timp necuratata!Ramai la solutia gasita in Timisoara,orice alta cale nu va da rezultatul scontat intrucat stratul de depunere este gros si intarit pe deasupra.Intereseaza-te daca exista cosari in zona in care locuiesti!Aceasta meserie este pe cale de disparitie!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Octombrie 2011 10:27
anageo25.Asteptam un raspunsult mai serios de la tine...
aurel211252
Postat pe 7 Octombrie 2011 10:30
Foloseste un pamatuf.
broscoiu
Postat pe 7 Octombrie 2011 11:05
De la: anageo25, la data 2011-10-07 10:16:24Toarna un bidonas de 3 litrii cu benzina peste soba incinsa. Se va curata de la sine.


avem focuri de artificii?!
kiss_my_ass
Postat pe 7 Octombrie 2011 11:07
De la: kudika447708, la data 2011-10-07 10:06:48Salut.Am soba de teracota cu registru in interior.De circa 4 ani nu am desfacut-o(anul trecut s-a aprins hornul de la depunerea"aia"lucioasa).Are in prezent,pe circuitul de fum depuneri de cenusa neagra+gudron.Cineva mi-a sugerat sa torn apa cu o galetuta si acesta va"spala""fumurile".Daca stie cineva un amestec de ceva subst.ce dizolva aceasta"mizerie".Am luat legatura cu o firma din Timisoara pentru ceva Antigudron SR 100(cam scump)voi incerca si aceasta varianta.Nu-mi dau seama de la sunt aceste depuneri(mai ales acea depunere lucioasa,bituminoasa din soba si horn).Folosesc lemne uscate,poate la aprindere pun si cateva lemne subtiri de rasinoase.Deci in afara de chestia aia cu"apa",daca stie cineva o metoda eficienta de macar 80%,ii multumesc anticipat...
cumpara-ti alta casa
Indiana_Jones
Postat pe 7 Octombrie 2011 11:10
De la: Indiana_Jones, la data 2011-10-07 11:10:16
De la: kudika447708, la data 2011-10-07 10:06:48Salut.Am soba de teracota cu registru in interior.De circa 4 ani nu am desfacut-o(anul trecut s-a aprins hornul de la depunerea"aia"lucioasa).Are in prezent,pe circuitul de fum depuneri de cenusa neagra+gudron.Cineva mi-a sugerat sa torn apa cu o galetuta si acesta va"spala""fumurile".Daca stie cineva un amestec de ceva subst.ce dizolva aceasta"mizerie".Am luat legatura cu o firma din Timisoara pentru ceva Antigudron SR 100(cam scump)voi incerca si aceasta varianta.Nu-mi dau seama de la sunt aceste depuneri(mai ales acea depunere lucioasa,bituminoasa din soba si horn).Folosesc lemne uscate,poate la aprindere pun si cateva lemne subtiri de rasinoase.Deci in afara de chestia aia cu"apa",daca stie cineva o metoda eficienta de macar 80%,ii multumesc anticipat...
cumpara-ti alta casa

Daca fac cateva aranjamente cred ca-l pot primi in helesteul meu,pe o floare frumoasa si mare de nufar.
broscoiu
Postat pe 7 Octombrie 2011 11:11
De la: kiss_my_ass, la data 2011-10-07 11:07:09
De la: anageo25, la data 2011-10-07 10:16:24Toarna un bidonas de 3 litrii cu benzina peste soba incinsa. Se va curata de la sine.


avem focuri de artificii?!


Daca e nevoie, ii dau niste benzina de la mine, doar sa stiu ca am parte de un fic de artificii cu valvatai
anageo25
Postat pe 7 Octombrie 2011 17:52
incearca sa pui in foc 2-3 pastile de naftalina. Nu mai multe. De obicei da rezultat. Acum depinde si de cat e de gros stratul. Dar pune pe jar 2-3 pastile si functie de rezultat repeti operatia. Nu glumesc. Eu am incercat si a mers
Mirelas2002
Postat pe 17 Octombrie 2011 09:29
De la: Mirelas2002, la data 2011-10-17 09:29:16incearca sa pui in foc 2-3 pastile de naftalina. Nu mai multe. De obicei da rezultat. Acum depinde si de cat e de gros stratul. Dar pune pe jar 2-3 pastile si functie de rezultat repeti operatia. Nu glumesc. Eu am incercat si a mers

Multumesc Mirelas2002.Mai multe pers.mi-au confirmat cele spuse de tine.Anageo25 cred ca are "matreata"si vrea de la tine niste...benzina.
aurel211252
Postat pe 20 Octombrie 2011 09:45
Eu pun periodic (cand fac mancare cu cartofi) coji de cartofi peste lemne cand soba este incinsa . Mentionez ca am soba de 20 ani si nu am curatat-o nici o data.
tartaruga_gabri
Postat pe 3 Noiembrie 2011 07:45
De pe WIKI... "Naftalina (greacã naphtha - petrol, țiței) este o substanțã solidã, cristalinã, albã cu miros caracteristic pãtrunzãtor, cu formula chimicã C10H8 care sublimeazã la temperatura camerei. Ea este o hidrocarburã aromaticã cu douã nuclee ciclice, fiind o substanțã dãunãtoare sãnãtãții și mediului înconjurãtor."


verificati pe google cate victime sunt dupa :
" intoxicati cu naftalina ", " mort din cauza naftalinei", " cancer naftalina" si gasiti alte alte variante de curatire.

Ai incercat pana la urma varianta celor din Timisoara - Antigudron SR100 - asteptam detalii, rezultate la tine. Eu am incercat mai multe variante si SR100 chiar da rezultate.
Pretul este OK fata de alte produse similare: 40 lei /kg la SR100 , fata de peste 100 lei/kg la Diavolina Cosar, etc.
kudika_832
Postat pe 27 Ianuarie 2012 16:34
De la: FAT___FRUMOS, la data 2012-01-27 16:39:24cand vrei sa dai foc la cort si sa darami soba-se poate cu orice...mu trebuie sa cumperi anumite produse...toate actioneaza la fel...


la cort stai zici???? esti si piroman????
zinaceabunasinebuna
Postat pe 28 Ianuarie 2012 08:36
De la: tartaruga_gabri, la data 2011-11-03 07:45:16 Eu pun periodic (cand fac mancare cu cartofi) coji de cartofi peste lemne cand soba este incinsa . Mentionez ca am soba de 20 ani si nu am curatat-o nici o data.


acuma aflu de trucul asta!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 28 Ianuarie 2012 08:36
aprinderea hornului cu o cutie de la coserva de carne de vita date 2 gaurii in ea legate cu o sirma de ambele parti cutia bagata in horn iar sirma afara iar in interiorul cutiei o cirpa cu putina benzina sau motorina si o bagi in horn faci un sustuluc de hirtie lunga si ii dai foc la un capatal hirtiei care vine introdus in horn pt a aprinde cirpa cu benzina iar dupa ce sa aprins searde sterejia de pe horn
kudika_985395
Postat pe 12 Aprilie 2015 15:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
igrasie 62 De la: CristinaL_condo 29 Decembrie 2015 10:22
Bunele maniere 50 De la: alfredodecurtofreco 13 Octombrie 2010 18:31
Reabilitare termica de interior 1 De la: kokonet 20 Mai 2010 06:33
umezeala si igrasie 29 De la: bog25ro 7 Mai 2013 17:49
consolidarea unei case dein pamint 1 De la: condo000216 2 Februarie 2010 16:09