Setari Cookie-uri

:)

niciun subiect, iata dovada pura cat de putini oameni sunt interesati de sanatate in special de silueta, nu ca ar fii foarte bune produsele tnuva, dar nimeni nu pare interesant nici de macar a ceva similar acestui produs, toti utilizatori kudika au in cap sex si despartiri, toti se ingramadesc pe sex si se cred importanti
daca tot am deschid topic la acest subiect, revin dupa aceasta mica paranteza asupra subiectului.
ce stiti despre aceasta firma sau firmele concurente, cati dintre voi stiu ce contin aceste produse?
cati dintre voi a acesat site-ul acestei organizatii? cum credeti ca influenteaza viata oamenilor consumul acestui produs?
cu siguranta o sa va intrebati de ce va adresez aceste intrebari, nu sunt interesata nici pe departe de ceea ce consumati, iar scopul intrebarilor poate sa-l aflati chiar voi, asta daca o sa stiti care este si sloganul acestei companii si daca o sa va dati cata legatura are cu viata vostra.
sunt convinsa ca nici 1% din oamenii din tara asta nu sunt constienti de efectul acestei firme asupra vietii noastre si cat de important este sa invatam in aceste vremuri sa traim sanatos
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2011 11:57
bv eu bag covalact si zuzu, de astea stii ceva?
Alvin
Postat pe 19 Octombrie 2011 12:04
pai am inteles ca tu "bagi" dar trebuie sa si detaliezi
intrebare covalact chiar e ca la tara? ai castigat ceva la concursul zuzu? poate ai sanse mai mari la tnuva , oricum sunt o firma foarte serioasa care isi fac treaba cu rigurozitate si asta se poate observa si in spoturile publicitare
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:29
Io...da no ni...binee ? no
PRALEA_
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:32
no... da tu esti zuzu ?
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:40
De la: yumy, la data 2011-10-19 11:57:44niciun subiect, iata dovada pura cat de putini oameni sunt interesati de sanatate in special de silueta, nu ca ar fii foarte bune produsele tnuva, dar nimeni nu pare interesant nici de macar a ceva similar acestui produs, toti utilizatori kudika au in cap sex si despartiri, toti se ingramadesc pe sex si se cred importanti
daca tot am deschid topic la acest subiect, revin dupa aceasta mica paranteza asupra subiectului.
ce stiti despre aceasta firma sau firmele concurente, cati dintre voi stiu ce contin aceste produse?
cati dintre voi a acesat site-ul acestei organizatii? cum credeti ca influenteaza viata oamenilor consumul acestui produs?
cu siguranta o sa va intrebati de ce va adresez aceste intrebari, nu sunt interesata nici pe departe de ceea ce consumati, iar scopul intrebarilor poate sa-l aflati chiar voi, asta daca o sa stiti care este si sloganul acestei companii si daca o sa va dati cata legatura are cu viata vostra.
sunt convinsa ca nici 1% din oamenii din tara asta nu sunt constienti de efectul acestei firme asupra vietii noastre si cat de important este sa invatam in aceste vremuri sa traim sanatos



Draga Yumi,eu consum lactate in mod curent,nu conteaza producatorul,de obicei .consum produse din marca "ZUZU" si "DANONE",dar am consumat si iaurturi din marca "TNUVA",care mi-au placut la fel de mult!Eu ,care nu tin diete(1,70m/64kg.),nu fac deosebire intre ele,nu tin ca ele sa fie degresate,si sunt incantata de lactatul in sine,ca produs vorbind si nu tin sa mananc dintr-o marca anume!Cel mai sanatos este sa-ti prepari iaurtul in casa,dar la viteza in care ne desfasuram,este aproape imposibil!
RAINBOWLADY
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:41
De la: yumy, la data 2011-10-19 15:40:27no... da tu esti zuzu ?

NOOOO... DA TU ?
PRALEA_
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:42
De la: kudika421339, la data 2011-10-19 15:41:30
De la: yumy, la data 2011-10-19 11:57:44niciun subiect, iata dovada pura cat de putini oameni sunt interesati de sanatate in special de silueta, nu ca ar fii foarte bune produsele tnuva, dar nimeni nu pare interesant nici de macar a ceva similar acestui produs, toti utilizatori kudika au in cap sex si despartiri, toti se ingramadesc pe sex si se cred importanti
daca tot am deschid topic la acest subiect, revin dupa aceasta mica paranteza asupra subiectului.
ce stiti despre aceasta firma sau firmele concurente, cati dintre voi stiu ce contin aceste produse?
cati dintre voi a acesat site-ul acestei organizatii? cum credeti ca influenteaza viata oamenilor consumul acestui produs?
cu siguranta o sa va intrebati de ce va adresez aceste intrebari, nu sunt interesata nici pe departe de ceea ce consumati, iar scopul intrebarilor poate sa-l aflati chiar voi, asta daca o sa stiti care este si sloganul acestei companii si daca o sa va dati cata legatura are cu viata vostra.
sunt convinsa ca nici 1% din oamenii din tara asta nu sunt constienti de efectul acestei firme asupra vietii noastre si cat de important este sa invatam in aceste vremuri sa traim sanatos



Draga Yumi,eu consum lactate in mod curent,nu conteaza producatorul,de obicei .consum produse din marca "ZUZU" si "DANONE",dar am consumat si iaurturi din marca "TNUVA",care mi-au placut la fel de mult!Eu ,care nu tin diete(1,70m/64kg.),nu fac deosebire intre ele,nu tin ca ele sa fie degresate,si sunt incantata de lactatul in sine,ca produs vorbind si nu tin sa mananc dintr-o marca anume!Cel mai sanatos este sa-ti prepari iaurtul in casa,dar la viteza in care ne desfasuram,este aproape imposibil!

nu cred ca un iaurt ar putea sa ne ingrase sa ne slabeasca, insa consider ca ar putea avea influente pozitive sau negative asupra sanatatii, nu stiu daca o anume marca e mai buna, sa zicem a facut "iesirea" discutiei prin tnuva ca asta era pusa pe forum, eu una nu consum lactate... doctori zic ac e rau dar nimic din ceea ce este pe piata nu prea ma multumeste, gustul lasa mult de dorit, mi-e dor de laptele de la tara, de iaurtul facut de bunici si mai ales de branza am o pofta de mamaliga cu brnaza pacat ca trebuie sa plec
ps SUNT DELACO
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:47
De la: yumy, la data 2011-10-19 15:47:50
De la: kudika421339, la data 2011-10-19 15:41:30
De la: yumy, la data 2011-10-19 11:57:44niciun subiect, iata dovada pura cat de putini oameni sunt interesati de sanatate in special de silueta, nu ca ar fii foarte bune produsele tnuva, dar nimeni nu pare interesant nici de macar a ceva similar acestui produs, toti utilizatori kudika au in cap sex si despartiri, toti se ingramadesc pe sex si se cred importanti
daca tot am deschid topic la acest subiect, revin dupa aceasta mica paranteza asupra subiectului.
ce stiti despre aceasta firma sau firmele concurente, cati dintre voi stiu ce contin aceste produse?
cati dintre voi a acesat site-ul acestei organizatii? cum credeti ca influenteaza viata oamenilor consumul acestui produs?
cu siguranta o sa va intrebati de ce va adresez aceste intrebari, nu sunt interesata nici pe departe de ceea ce consumati, iar scopul intrebarilor poate sa-l aflati chiar voi, asta daca o sa stiti care este si sloganul acestei companii si daca o sa va dati cata legatura are cu viata vostra.
sunt convinsa ca nici 1% din oamenii din tara asta nu sunt constienti de efectul acestei firme asupra vietii noastre si cat de important este sa invatam in aceste vremuri sa traim sanatos



Draga Yumi,eu consum lactate in mod curent,nu conteaza producatorul,de obicei .consum produse din marca "ZUZU" si "DANONE",dar am consumat si iaurturi din marca "TNUVA",care mi-au placut la fel de mult!Eu ,care nu tin diete(1,70m/64kg.),nu fac deosebire intre ele,nu tin ca ele sa fie degresate,si sunt incantata de lactatul in sine,ca produs vorbind si nu tin sa mananc dintr-o marca anume!Cel mai sanatos este sa-ti prepari iaurtul in casa,dar la viteza in care ne desfasuram,este aproape imposibil!

nu cred ca un iaurt ar putea sa ne ingrase sa ne slabeasca, insa consider ca ar putea avea influente pozitive sau negative asupra sanatatii, nu stiu daca o anume marca e mai buna, sa zicem a facut "iesirea" discutiei prin tnuva ca asta era pusa pe forum, eu una nu consum lactate... doctori zic ac e rau dar nimic din ceea ce este pe piata nu prea ma multumeste, gustul lasa mult de dorit, mi-e dor de laptele de la tara, de iaurtul facut de bunici si mai ales de branza am o pofta de mamaliga cu brnaza pacat ca trebuie sa plec
ps SUNT DELACO

SA NU TE ZGARII...! (de lac ooo!!)
PRALEA_
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:56
LACUL CONTINE CIOBURI?
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2011 15:59
De la: yumy, la data 2011-10-19 15:59:27 LACUL CONTINE CIOBURI?

Sigur de aia am si zis de zgariat
Hai ca nu vreau iar sa iasa cu scantei...Sa ai o zi fericita...
PRALEA_
Postat pe 19 Octombrie 2011 16:02
ce are delaco atat de special?
in afara de un pret exagerat de mare pentru un produs lactat, nimic.
guru_ion
Postat pe 19 Octombrie 2011 16:28
cunosc denumirile produselor insa nu -mi place niciunul poate ca sunt prea "fitoase" papilele mele gustative
un singur lucru stiu, ca daca as combina unul dintre iaurturi sau laptele produs de aceste companii, cu cereale, parca devin comestibile, eu raman tot in favoarea produselor traditionale, facute cu drag si spor la tara
desi emdicii ne indeamna sa consumat lactate pt ca ar contine calciu nu stiu cat calciu ar contine aceste produse
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2011 21:55
ca tot a zis cineva mai sus de pret piperat, in general voi alegeti produsul dupa pret,sau cat de mult influenteaza pretul in decizia de cumparare?
marca va influenteaza atunci cand alegeti un produs?cat de mult va intereseaza compozitia acestuia?
va intreb deoarece despre marci am putea vorbi foarte mult, nimeni nu incearca sa puna in evidenta produsele taranilor cele lucrate ca la mama acasa si apar tot felul de firma care sustin ca vor sa pastreze traditia in crearea lor, poate si tnuva ar fii o dovada vie, in spatele tuturor cuvintelor de lauda cu siguranta se ascund multe puncte negre pe care nu le cunoastem, intrearea ar fii, suntem interesanti sa le cunoastem si sa le remediem?
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2011 22:11
De la: yumy, la data 2011-10-19 22:11:05ca tot a zis cineva mai sus de pret piperat, in general voi alegeti produsul dupa pret,sau cat de mult influenteaza pretul in decizia de cumparare?
marca va influenteaza atunci cand alegeti un produs?cat de mult va intereseaza compozitia acestuia?
va intreb deoarece despre marci am putea vorbi foarte mult, nimeni nu incearca sa puna in evidenta produsele taranilor cele lucrate ca la mama acasa si apar tot felul de firma care sustin ca vor sa pastreze traditia in crearea lor, poate si tnuva ar fii o dovada vie, in spatele tuturor cuvintelor de lauda cu siguranta se ascund multe puncte negre pe care nu le cunoastem, intrearea ar fii, suntem interesanti sa le cunoastem si sa le remediem?


aici semeni tare mult cu un cineva ce incearca sa faca un sondaj de opinie platit de tnuva.
guru_ion
Postat pe 19 Octombrie 2011 22:38
seman? atunci insemna ca nu stii ce implica un sondaj de opinie, cu siguranta piata tinta nu s-ar regasi tocmai aici pe forum, am spus inca de la inceput ca e doar o portita pt a discuta de produse fabricate dupa modelul tnuva(referitor la continut) doar exista o vorba esti ceea ce mananci
si ca tot ai zis de sondaj daca te-ai gansit putin, tnuva este o firma totusi de renume ar fii penibil pt ea ca sa recurga la astfel de metoda de cercetare(sondaj de opinie pe kudika) pt ca metoda este ieftina si ineficienta
orucm dupa cum am zis de cand am deschis totpicul oameni sutn mai interesati de alte subiecte decat despre alimentele care le consuma si ce efect pot avea asupra organismului
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 13:26
Yumycoooo, cine-ti dicteaza fata textele astea, ca de cand esti pe kudikutza n-ai scris atat ! Adica vreau sa spun ca faci reclama la greu, nu te mai ascunde dupa degetele. Ce sa spun, tnuva-i mai grozav ca toate...
Teo_sol
Postat pe 20 Octombrie 2011 14:02
De la: yumy, la data 2011-10-19 15:59:27 LACUL CONTINE CIOBURI?

Uneori si in piscina poti gasi dupa o noapte de chiolhan...
PRALEA_
Postat pe 20 Octombrie 2011 14:10
acum imi dai seama ca daca oamenii mor o fac pt ca se sinucid la greu...fara ca macar sa scontientize asta hai sa vorbim de vodafone inseamna ca ii fac o mare reclama sunt surprinsa sa vad ca sunteti slabi de tot cu gandirea si poate prea putini din cei de pe forum si-au dat seama ce subiect vreau sa ating este vorba despre ceea ce consumam, nu cred ca tnuva mananci toata ziua si nici nu cred ca e cel mai grozav, sau poate este din punct de vedere chimic cu siguranata nu le-ar echivala pe celelalte, vad ca totusi toti va ganditi la reclama, desi mai sus eu am tot trancanit de produse traditionale...ceea ce cred ca intr-o companie moderna nu prea se gaseste , cat despre scris mult...habar nu ai cat de mult am scris
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 15:08
hai sa vorbim despre diami. o firma de industrializare a laptelui.
consider ca are cel mai consistent concentrat de lactate din el . la gust, depaseste orice produs danone sau similiar. gustul chiar iti aduce aminte de iaurtul facut de casa iar ca o consideratie de plus, nu contine conservanti. deci timpul de garantie este mic. o saptamana.
guru_ion
Postat pe 20 Octombrie 2011 15:14
hai sa vorbim despre diami. o firma de industrializare a laptelui.
consider ca are cel mai consistent concentrat de lactate din el . la gust, depaseste orice produs danone sau similiar. gustul chiar iti aduce aminte de iaurtul facut de casa iar ca o consideratie de plus, nu contine conservanti. deci timpul de garantie este mic. o saptamana.
guru_ion
Postat pe 20 Octombrie 2011 15:14
este si greu sa nu consideri reclama atunci cand topicul este deschis undeva ce se numeste tnuva.
este un pic de desconsideratie pentru cei care citesc si posteaza sa-i declari in incapacitate de inteligenta ca nu inteleg despre ce e vorba.
de obicei reclama este prostire pe fata, iar tu nu esti departe de acest aspect.
guru_ion
Postat pe 20 Octombrie 2011 15:16
acest topic era deschis numai ca nimeni nu l-a vazut nu stiu daca cei care coordoneaza acest site l-au deschis ca sa facem reclama sau ca sa discuta despre produsul asta si altele similare, pana la urma fiecare crede ce vrea, tu chiar crezi ca laptele ala nu contine conservanti vaca aia cu ce crezi ca este crescuta? crezi cumva ca o duc pe un camp cu iarba verde, afla ca nu, saraca baga in ea chimicale automat ceea ce iese din ea nu poate fii natural, vroiam sa deschid o tema de dezbatere asupra produselor care sunt modificate foarte mult si care ne pot afecta sanatatatea, iar tnuva mi-a sarit in ochi mai ales ca nu era niciun un subiect, cred ca nu parea prea logic sa deschid un astfel de subiect la sex
un alt exemplu ar fii ca medici recomanda consul de miere, in comercianti din zilele noastre ne ofera o miere chimica, un produs alterat chimic care ne face mai mult rau decat bine
si stau aucm si ma intreb asta e reclama inecrcand sa atrag atentia asupra unei probleme grave pe care multi oameni o evita..alimentatia, si nu are rost nici sa negati ca 80% din voi in general va alegeti alimentele din ceea ce vedeti reclame...
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 15:31
De la: yumy, la data 2011-10-20 15:08:27 acum imi dai seama ca daca oamenii mor o fac pt ca se sinucid la greu...fara ca macar sa scontientize asta hai sa vorbim de vodafone inseamna ca ii fac o mare reclama sunt surprinsa sa vad ca sunteti slabi de tot cu gandirea si poate prea putini din cei de pe forum si-au dat seama ce subiect vreau sa ating este vorba despre ceea ce consumam, nu cred ca tnuva mananci toata ziua si nici nu cred ca e cel mai grozav, sau poate este din punct de vedere chimic cu siguranata nu le-ar echivala pe celelalte, vad ca totusi toti va ganditi la reclama, desi mai sus eu am tot trancanit de produse traditionale...ceea ce cred ca intr-o companie moderna nu prea se gaseste , cat despre scris mult...habar nu ai cat de mult am scris



Yumi,te rog, opreste-te din discurs si fii atenta un pic!

Nu toate persoanele ,ce-ti citesc randurile,"sunt slabe cu gandirea",eu ,dimpotriva,as nuanta contrariul ,sunt intr-un numar suficient de mare,cei care au inteles ceea ce ai vrut de fapt sa spui !Tu te referi la alimentatia"Bio",naturala,sanatoasa,hranitoare si benefica pentru organismul uman. In societatea moderna,indiferent daca o reprezentam noi sau o regasim la vecinii nostri sau dincolo de ocean,este putin probabil sa ne mai putem hrani asa cum o faceau strabunii nostri!Industrializarea ,modernizarea si automatizarea agriculturii,au atras dupa ele si transformarea alimentelor necesare hranei omului.Exista magazine de profil,unde putem gasi produse fara aditivi,conservanti si fara intreaga gama de chimicale folosita in mod uzual in industria alimentara si nu numai,dar acestea nu sunt la indemana oricui,sunt scumpe si cei care sunt la un nivel de trai sub decent,niciodata nu o sa-si poata cumpara astfel de produse!Da,tu ai dreptate,este mult mai gustos,integral,natural,de exemplu,ca tot la acesta s-a facut referire,iaurtul preparat in casa,dar aceasta se mai face doar sporadic si in zonele indepartate ,unde modernizarea nu si-a lasat amprenta!Si in general,toate produsele naturale sunt sanatoase,aceasta ai vrut tu sa aduci in discutie,nu?
RAINBOWLADY
Postat pe 20 Octombrie 2011 15:38
exact nu am zis ca toate persoanele sunt slabe in gandire am zis ca sunt surprinsa, majoritatea au luat-o ca pe o reclama ( am spcificat ca sutn convinsa ca putini au inteles asta, din cate poti observa esti singura care afirma acest lucru, in concluzie nu faci parte din majoritate)desi a vrea sa mananci sanatos nu cred ca este o reclama, tocmai modernizarea care ne aduce atatea beneficii ne distruge cu fiecare zi care trece tot mai mult
de exemplu desi inainte nu aveam telefon si se alerga cu scrisorica in mana sa transmitem mesajul cred ca era mai sanatos, pt ca in primul rand facem miscare plus scriand de mana, astfel inavatam sa ne exprimam corect si cred ca petreceam timpul intr-un mod foarte sanatos, acum dam un telefon la pauza, intre timp mai si fumam bem si o cafea, eventual un energizant, stand pe un scaun, dupa terminarea pauzei revenim in birou si stam in aceeasi pozitie incomoda, cand nu avem treaba sorbim un cola, altii un lapte, iaurt si covrig, uitam de mesele fixe, mai exista si riscul sa varsam ceva cafea sau poate chiar ecai pe documentele importante lasate de sef, de indispunem brusc si astefl constatam ca procesul de mancare nu ne-a adus nicio satisfactie si ca am dat niste bani degeaba pe covrig/ cafea/ lapte/biscuiti etc...si e mai bine sa mergem la restaurant sa mancam ceva, fie poate altii chiar isi pun pofta in cui....si toate lucrurile acestea sutn tot din vina noastra..poate ne meritam soarta
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 15:51
De la: yumy, la data 2011-10-20 15:51:53exact nu am zis ca toate persoanele sunt slabe in gandire am zis ca sunt surprinsa, majoritatea au luat-o ca pe o reclama ( am spcificat ca sutn convinsa ca putini au inteles asta, din cate poti observa esti singura care afirma acest lucru, in concluzie nu faci parte din majoritate)desi a vrea sa mananci sanatos nu cred ca este o reclama, tocmai modernizarea care ne aduce atatea beneficii ne distruge cu fiecare zi care trece tot mai mult
de exemplu desi inainte nu aveam telefon si se alerga cu scrisorica in mana sa transmitem mesajul cred ca era mai sanatos, pt ca in primul rand facem miscare plus scriand de mana, astfel inavatam sa ne exprimam corect si cred ca petreceam timpul intr-un mod foarte sanatos, acum dam un telefon la pauza, intre timp mai si fumam bem si o cafea, eventual un energizant, stand pe un scaun, dupa terminarea pauzei revenim in birou si stam in aceeasi pozitie incomoda, cand nu avem treaba sorbim un cola, altii un lapte, iaurt si covrig, uitam de mesele fixe, mai exista si riscul sa varsam ceva cafea sau poate chiar ecai pe documentele importante lasate de sef, de indispunem brusc si astefl constatam ca procesul de mancare nu ne-a adus nicio satisfactie si ca am dat niste bani degeaba pe covrig/ cafea/ lapte/biscuiti etc...si e mai bine sa mergem la restaurant sa mancam ceva, fie poate altii chiar isi pun pofta in cui....si toate lucrurile acestea sutn tot din vina noastra..poate ne meritam soarta



Bun,ai dreptate in ceea ce priveste calitatea stilului si nivelului de viata actual,dar,din pacate,mersul lucrurilor nu prevesteste nimic bun in ceea ce priveste viitorul omenirii!Omeni de stiinta,cercetatori,chimisti,nutritionisti,medici,toti incearca sa imbunatateasca modul de hranire al oamenilor.Evolutia sociala,economica,stiintifica,pe langa aspectele pozitive,pe care le evidentiaza in structura societatii moderne,aduce si aceste caracteristici negative,ce au actiune directa si din pacate,iremediabila,in viata omului.Traim intr-o continua schimbare,totul se modifica de la o zi la alta,stresul fizic si psihic,accentuat de nivelul de trai nesatisfacator,locurile de munca cu angoasele lor,problemele sociale grave,toate au impact direct asupra sanatatii noastre si a stilului de viata !De noi depinde sa ne aliniem unui mod de hranire si viata,cat mai apropiate de ceea ce a fost odata!Nu putem sa modicam prea mult lucrurile si de aici apar nemultumirile,ce aduc cu sine,distrugerea sanatatii noastre.
RAINBOWLADY
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:17
De la: yumy, la data 2011-10-20 15:51:53
de exemplu desi inainte nu aveam telefon si se alerga cu scrisorica in mana sa transmitem mesajul cred ca era mai sanatos, pt ca in primul rand facem miscare plus scriand de mana

daaaaaaaaaaaa, avea postarita picioare frumoase...ca nu tu alergai cu scrisorica'n mana sa i-o inmanezi adrisantului
on topic: am incercat iaurturile tnuva, nu's prea departe de cele de la danone...acu' cat is de sanatoase sau nu, nici nu merita sa discutam...cine are bani, isi cheltuie averea pe asa zisele alimente bio...atunci cand se folosea balega drept ingrasamant, nu era bine...las' ca-i bine acu'
miss_darine
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:32
da..din pacate ne distrugem tot mai mult, lucrurile se misca intr-un mod alert, iar noi suntem din in ce mai obositi pt a tine pasul cu modificarile, fie prea sensibili(76,5% din populatia lumii dezvolta o forma de alergie), sistemul imunitar uman inca nu este pregatit sa faca fata noilor schimbari meteorologice(cauzate tot de noi) si nici noilor virusuri ce au aparut. cred ca medici in loc sa piarda timpul cu a cauta un remediu pt a vindeca anumite boli, mai bine ar cauta modalitati de a combate aparitia lor, se stie foarte bine ca e mai bine sa previi decat sa rezolvi. este adevarat nu putem modifica mult lucrurile, insa stim sigur ca am putea schimba asta, totul este sa vrem, sa ne dorim sa ne fie bine
e cred ca si in ciuda tehnologiei ar putea exista alimente bune, de exemplu sunt multi tarani care vor sa isi vanda merele lor din livezi, dar in supermarketuri ele nu sunt primite ca vezi sunt prea mici sau sunt usor stricate(tot noi suntem de vina, refuzam ceva natural) ar trebui sa le dam voie oamenilor care chiar muncesc, se duc cu vaca pe camp, cu oile in creierul muntilor sa vanda si sa faca un ban cinstit, ba mai mult astfel ne-am hrani sanatos, insa statul ii exclude de pe piata, iar bietii oameni ajung sa iti taie animalele sau sa le vanda pe nimic si astfel o luam pe urma americanilor si se duce si putinul de hrana naturala de care am mai putea beneficia si acum stau si ma intreb cat de inconstienti suntem...chiar vrem sa ajungem pe urmele americanilor care se indoapa cu fast-food( chiar daca puiul a fost crescut intr-o ferma, el e chimic in totalitate, fiind hranit cu proumb modificat genetic)
de asta cred ca noi ca si tara am putea face ceva..mai avem ceva natural care ar putea sa ne salveze sanatatea, macar in punctul asta sa ne mobilizam daca in altele am cazut si am pierdut totul...pt ca din cate observ straini au descoperit sursa bio de hrana si deja incep sa o exploateze....
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:34
De la: miss_darine, la data 2011-10-20 16:32:47
De la: yumy, la data 2011-10-20 15:51:53
de exemplu desi inainte nu aveam telefon si se alerga cu scrisorica in mana sa transmitem mesajul cred ca era mai sanatos, pt ca in primul rand facem miscare plus scriand de mana

daaaaaaaaaaaa, avea postarita picioare frumoase...ca nu tu alergai cu scrisorica'n mana sa i-o inmanezi adrisantului
on topic: am incercat iaurturile tnuva, nu's prea departe de cele de la danone...acu' cat is de sanatoase sau nu, nici nu merita sa discutam...cine are bani, isi cheltuie averea pe asa zisele alimente bio...atunci cand se folosea balega drept ingrasamant, nu era bine...las' ca-i bine acu'

stii de curand am vb cu propietar al unor sere de marar si patrunjel stii ce mi-a zis omul:" stii un loc de unde as putea lua ingrasamant natural?" i-am raspuns cu franchete ca nu si mi-a spus ca nu sti ce sa mai faca pt ca a incercat toate ingrasamintele de pe piata si nu mai dau un rezultat bun...tind sa cred ac este un "trend" uman asa nu e era bine, asa cum este acum nu e bine, ne ramane doar sa speram ca va fii mai bine
yumy
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:40
De la: yumy, la data 2011-10-20 16:34:59da..din pacate ne distrugem tot mai mult, lucrurile se misca intr-un mod alert, iar noi suntem din in ce mai obositi pt a tine pasul cu modificarile, fie prea sensibili(76,5% din populatia lumii dezvolta o forma de alergie), sistemul imunitar uman inca nu este pregatit sa faca fata noilor schimbari meteorologice(cauzate tot de noi) si nici noilor virusuri ce au aparut. cred ca medici in loc sa piarda timpul cu a cauta un remediu pt a vindeca anumite boli, mai bine ar cauta modalitati de a combate aparitia lor, se stie foarte bine ca e mai bine sa previi decat sa rezolvi. este adevarat nu putem modifica mult lucrurile, insa stim sigur ca am putea schimba asta, totul este sa vrem, sa ne dorim sa ne fie bine
e cred ca si in ciuda tehnologiei ar putea exista alimente bune, de exemplu sunt multi tarani care vor sa isi vanda merele lor din livezi, dar in supermarketuri ele nu sunt primite ca vezi sunt prea mici sau sunt usor stricate(tot noi suntem de vina, refuzam ceva natural) ar trebui sa le dam voie oamenilor care chiar muncesc, se duc cu vaca pe camp, cu oile in creierul muntilor sa vanda si sa faca un ban cinstit, ba mai mult astfel ne-am hrani sanatos, insa statul ii exclude de pe piata, iar bietii oameni ajung sa iti taie animalele sau sa le vanda pe nimic si astfel o luam pe urma americanilor si se duce si putinul de hrana naturala de care am mai putea beneficia si acum stau si ma intreb cat de inconstienti suntem...chiar vrem sa ajungem pe urmele americanilor care se indoapa cu fast-food( chiar daca puiul a fost crescut intr-o ferma, el e chimic in totalitate, fiind hranit cu proumb modificat genetic)
de asta cred ca noi ca si tara am putea face ceva..mai avem ceva natural care ar putea sa ne salveze sanatatea, macar in punctul asta sa ne mobilizam daca in altele am cazut si am pierdut totul...pt ca din cate observ straini au descoperit sursa bio de hrana si deja incep sa o exploateze....



Draga mea,dar acesta este sistemul care ne conduce!Toate supermarket-urile,megamarket-urile,sunt construite,organizate,intretinute si dezvoltate,de catre dezvoltatori si investitori straini si de aici vine impotrivirea introducerii in circuitul intern,a marfii pur romaneasca!Unde ar mai fi interesul lor,daca s-ar vehicula marfuri traditionale romanesti?Unde ne este agricultura cea de altadata?Unde este granarul Europei,Baraganul nostru,fruntea tarii in materie de culturi agricole?UInde ne este industria cu toate ramurile ei,unde ne sunt cooperativele mestesugaresti,la care se formau marii meseriasi ai timpurilor?Cum vrei tu sa mananci sanatos,cand am fost vanduti precum niste sclvi,puterilor straine?Si sunt multe de spus,dar ma opresc aici!Zootehnia,cultura mica si mare si toate celellte ramuri agricole,sunt in agonie generala!Micii intreprinzatori se chinuie pana la limita suportabilitatii,in incercarea de a face ceva pentru acest popor!Nu mai spun nimic,caci ,iar o sa am parte de oprobiul Admin-ului si mi se va sterge comment-ul!Asta este realitatea!
RAINBOWLADY
Postat pe 20 Octombrie 2011 16:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 64 De la: yumy 7 Noiembrie 2019 13:34