Setari Cookie-uri

Burned alive (Arsa de vie) de Souad

Pentru cine nu o are sau n-a citit-o inca ...am sa copiez aici cartea '' Arsa de vie'' scrisa de Souad. Nu am timp sa o traduc ,ca atare am sa copiez varianta in engleza.

I was in flames

I am a girl.A girl must walk fast , head down, as if counting th number of steps she's taking.She may never stray from her path or look up, for if a man catches her eye, the whole village labels her a charmuta.
If a married neighbour woman, or an old woman , or just anybody sees her out without her mother or her older sister, without her sheep, her bundle of hay or her load of figs, they say ''charmuta''.A girl must be married before she can raise her eyes and look straight ahead, or go into shop , or pluck her eyebrows and wear jewellery.My mother was married at fourteen.If a girl is still unmarried by that age, the village begins to make fun of her.But a girl must wait her turn in the family to be married.The eldest daughter first, then the others.There were too many girls in my father's house , four of marrying age at the same time.There were also two half-sisters, born of our father's second wife , who were still children.The one male child of the family, the son who was adored by all , was our brother Assad, who was born in glory among all these daughters.He was the fourth born.I was the third.
Adnan, my father, was not pleased with my mother , Leila , for giving him all these girls.He was unhappy, too, with his other wife, Aicha , who had also produced only girls.Noura,the eldest daughter , was married late , when I was about fifteen.Nobody asked for Kainat, the second, who was about a year older than me.I overhead that a man had spoken to my father about me , but he was told that I must wait for Kainat's marriage before I could marry.But perhaps Kainat was not pretty enough, and probably too slow at her work. I'm still not sure why she wasn't asked for, but if she stayed unmarried , she 'd be the butt of the village jokes, and so would I.
It is a curse in my village to be born a girl: I have no memory of having played games or having fun as a child -the only freedom a girl can dream about is marriage , leaving your father's house for your husband's and not coming back , even if you are beaten. It is considered shameful for a married daughter to return home because she is not supposed to ask for protection outside her husband's house.
If she does return to her father's house , it is her family's duty to take her back to her husband.My sister was beaten by her husband and she brought shame on our family when she came home to complain.
She was lucky to have a husband , though.I dreamed about it.As soon as I heard that a man had spoken to my father about me , I was consumed with impatience and curiousity.I knew he lived three or four steps from us.Sometimes I caught sight of him from the upper terrace where I laid out the laundry to dry.He must have had a good job in the city because he didn't dress like a labourer.He always wore a suit, carried a briefcase, and had a car.I'd have liked to see his face close up but I was afraid the family would catch me spying. So, when I went to get hay for a sick sheep in the stable , I walked fast, hopping to see him nearby. But he parked his car too far away.From watching , I knew what time he came out to go to work , and at seven o' çlock in the morning , I'd pretend to be folding the laundry on the terrace , or looking for a ripe fig, or shaking out the carpets so that I could glimpse him driving off in his car. I had to be quick so I wasn't noticed.I used to climb the stairs and pass through the rooms to get to the terrace.There I shook a rug energetically and looked over de cement wall, just glancing to the right.If somebody had noticed me from a distance , they wouldn't have guessed that I was looking down the street.
Mayyyyana
Postat pe 31 Octombrie 2011 21:59
Femeia romanca...daca a invatat engleza se considera ,,unica,,.Nu crezi ca at trebui sa iei niste lectii de bun simt?!
kudika402381
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:02
ENGLEZA n-am facut la scoala,si nici nu vreau sa-mi sparg creierii sa ma pun sa traduc!?
Titanika
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:20
Eu sint o fata. O fata trebuie sa mearga repede, cu capul in jos, ca daca numararea lea numar de pasi ea e luand. Ea mai niciodata ciinii din calea ei sau privirea, pentru ca daca un om capturi in ochii ei, tot satul etichete ei o charmuta.
Daca un vecin s-a casatorit femeie, sau o femeie in varsta, sau pur si simplu pe oricine vede ea afara fara mama sau o Sora mai vechi, fara o oaie, ea manunchi de fan sau o incarcatura de smochine, se spune charmuta". O fata trebuie sa fie casatorit inainte ca ea poate ridica ochii si sa se uite direct inainte, sau merg in atelier, sau atrage sprancenele si poarte bijuterii. maica-mea s-a maritat la paisprezece. Daca o fata este inca necasatorit pana la acea varsta, satul incepe sa faca haz de ei. Dar o fata trebuie sa astepte rindul ei in familie sa fie casatorita. Pe fiica mai intai, apoi de altii. Acolo erau prea multe fete in casa tatalui meu, patru din casatoria mea varsta in acelasi timp. Au fost de asemenea doua semi-surori, nascut de tatal nostru doua lui sotie, care au fost inca copii. la un barbat copil al familiei, fiul care era de mult...........


Sunt programe de traducere din engleza in romana, MayanMistica..........
Cu toata stima ce ti-o port, pe viitor mai multa buna cuvinta e binevenita. Ce sa faci,noi astia redusii care am ramas in tara natala, inca mai citim ziare sau romane in limba romana.Ai mai multa rabdare cu noi,te rog.....O sa evoluam si noi,candva.
GHEISA_ALBA
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:29
intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??
GHEISA_ALBA
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:35
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Asa dom'ne, asa spune. Ce n-am priceput eu in limba aia 'ienglezeasca, da' cand am citit "traducerea"... m-am temut ca n-o mai pricep nici pe-asta... romaneasca.
alegro6543
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:39
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!
ally_ally00
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:50
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

sunt foarte tari traducerile astea
am vrut eu sa vad cartea tenica a unei balotiere de paie si din traducere reiesea ca utilajul are inima care bate cu iubire si noaptea este bine sa mearga insotita la discoteca
PICCKARD
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:20
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


mai bine de mine care eman incultura prin toti porii si nu e nevoie sa ma informeze cineva
PICCKARD
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:21
De la: PICCKARD, la data 2011-11-13 09:21:51
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


mai bine de mine care eman incultura prin toti porii si nu e nevoie sa ma informeze cineva



e un forum pt.relaxare.....cine vrea culturalizare sa caute pe gugal sau cum ii zice.....
GHEISA_ALBA
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:24
Buna ziua, tuturor!


Eu am citit aceasta carte pe nerasuflate....am cumparat-o acum vreo 2 ani....mi-a placut la nebunie.

Daca doriti, eu va scriu aici, in fiecare zi, cam 20 de pagini din ea....daca pot mai mult, cu mare drag...sau asteptati s-o tehnoredactez pe toata si v-o trimit in word.....cartea este in romana, pentru ca nu am nervi sa citesc in engleza...io-s frantuza:)

Daca va hotarati ce si cum, dati-mi de stire...


Va doresc o duminica frumoasa!!!

joannamgr
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:29
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:24:48
De la: PICCKARD, la data 2011-11-13 09:21:51
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


mai bine de mine care eman incultura prin toti porii si nu e nevoie sa ma informeze cineva



e un forum pt.relaxare.....cine vrea culturalizare sa caute pe gugal sau cum ii zice.....

sal ghieso...Esti cumva suparici pe mine ?
A...si ala se chiama Gogol...parca
PRALEA_
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:29
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:24:48
De la: PICCKARD, la data 2011-11-13 09:21:51
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


mai bine de mine care eman incultura prin toti porii si nu e nevoie sa ma informeze cineva



e un forum pt.relaxare.....cine vrea culturalizare sa caute pe gugal sau cum ii zice.....


si eu de cesunt atat de incordat cand deschit kudika?
PICCKARD
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:33
De la: PRALEA_, la data 2011-11-13 09:29:35
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:24:48
De la: PICCKARD, la data 2011-11-13 09:21:51
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


mai bine de mine care eman incultura prin toti porii si nu e nevoie sa ma informeze cineva



e un forum pt.relaxare.....cine vrea culturalizare sa caute pe gugal sau cum ii zice.....

sal ghieso...Esti cumva suparici pe mine ?
A...si ala se chiama Gogol...parca


Buna dimineata,Pralea ! Nu sunt suparata, ce-ti veni ?? Numai ca eu nu prea sunt ....pupacioasa, dar uite ca azi fac exceptie
GHEISA_ALBA
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:34
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:34:40
De la: PRALEA_, la data 2011-11-13 09:29:35
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:24:48
De la: PICCKARD, la data 2011-11-13 09:21:51
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


mai bine de mine care eman incultura prin toti porii si nu e nevoie sa ma informeze cineva



e un forum pt.relaxare.....cine vrea culturalizare sa caute pe gugal sau cum ii zice.....

sal ghieso...Esti cumva suparici pe mine ?
A...si ala se chiama Gogol...parca


Buna dimineata,Pralea ! Nu sunt suparata, ce-ti veni ?? Numai ca eu nu prea sunt ....pupacioasa, dar uite ca azi fac exceptie

Nu de pupiceala era vorba...ci de faptul ca nu prea mi-ai raspuns la postari in ultima vreme.Si am crezut ca te-ai suparat pentru ce am postat...
Sa ai o zi faina...
PRALEA_
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:37
De la: joannamgr, la data 2011-11-13 09:29:13Buna ziua, tuturor!


Eu am citit aceasta carte pe nerasuflate....am cumparat-o acum vreo 2 ani....mi-a placut la nebunie.

Daca doriti, eu va scriu aici, in fiecare zi, cam 20 de pagini din ea....daca pot mai mult, cu mare drag...sau asteptati s-o tehnoredactez pe toata si v-o trimit in word.....cartea este in romana, pentru ca nu am nervi sa citesc in engleza...io-s frantuza:)

Daca va hotarati ce si cum, dati-mi de stire...


Va doresc o duminica frumoasa!!!



Ma bucur de recomandarea ce o faci.Probabil asta a vrut si MayanMistica sa faca. Am sa o caut in librarie, eu sunt de moda veche,imi place sa citesc cartea tiparita, sa pot sa dau pagina, sa miros hartia tiparita, ce sa faci fiecare cu ,,pasarica lui''
GHEISA_ALBA
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:38
De la: PRALEA_, la data 2011-11-13 09:37:40
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:34:40
De la: PRALEA_, la data 2011-11-13 09:29:35
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:24:48
De la: PICCKARD, la data 2011-11-13 09:21:51
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


mai bine de mine care eman incultura prin toti porii si nu e nevoie sa ma informeze cineva



e un forum pt.relaxare.....cine vrea culturalizare sa caute pe gugal sau cum ii zice.....

sal ghieso...Esti cumva suparici pe mine ?
A...si ala se chiama Gogol...parca


Buna dimineata,Pralea ! Nu sunt suparata, ce-ti veni ?? Numai ca eu nu prea sunt ....pupacioasa, dar uite ca azi fac exceptie

Nu de pupiceala era vorba...ci de faptul ca nu prea mi-ai raspuns la postari in ultima vreme.Si am crezut ca te-ai suparat pentru ce am postat...
Sa ai o zi faina...


O zi faina si tie !!
Ideea de ieri,cu tatuajul, i-am spus-o si sotului meu.... a facut ochii cat cepele....
GHEISA_ALBA
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:44
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:38:09
De la: joannamgr, la data 2011-11-13 09:29:13Buna ziua, tuturor!


Eu am citit aceasta carte pe nerasuflate....am cumparat-o acum vreo 2 ani....mi-a placut la nebunie.

Daca doriti, eu va scriu aici, in fiecare zi, cam 20 de pagini din ea....daca pot mai mult, cu mare drag...sau asteptati s-o tehnoredactez pe toata si v-o trimit in word.....cartea este in romana, pentru ca nu am nervi sa citesc in engleza...io-s frantuza:)

Daca va hotarati ce si cum, dati-mi de stire...


Va doresc o duminica frumoasa!!!



Ma bucur de recomandarea ce o faci.Probabil asta a vrut si MayanMistica sa faca. Am sa o caut in librarie, eu sunt de moda veche,imi place sa citesc cartea tiparita, sa pot sa dau pagina, sa miros hartia tiparita, ce sa faci fiecare cu ,,pasarica lui''

am fost eu in multe tipografii si am iesit stranutand de acolo pute a cerneala si e un zgomot infernal
PICCKARD
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:54
deci nu pot sa cred ce citesc.........oameni buni suntem pe un site de socializare unde nu mai stam sa scriem cu toate liniutele si punctuletele...etc...dar pe bune acum ,nici chiar asa sa nu scrii corect niste termeni foarte uzuali si fara alte semne gramaticale ce te impiedica sa intelegi din prima citere un text sau un post de al vostru....a trebuit sa citesc de 3 ori o fraza sa imi pot da seama ce a vrut sa spuna persoana respectiva................nu o luati in nume de rau dar daca vreti sa ajutati sau sa fiti ajutati trebuie sa va faceti intelesi in ceea ce scrieti....
nan_ARIAM
Postat pe 13 Noiembrie 2011 10:01
O carte extraordinara, dar si un adevar , asta e tragic!!!


kudika449441
Postat pe 13 Noiembrie 2011 10:02
De la: nan_ARIAM, la data 2011-11-13 10:01:44deci nu pot sa cred ce citesc.........oameni buni suntem pe un site de socializare unde nu mai stam sa scriem cu toate liniutele si punctuletele...etc...dar pe bune acum ,nici chiar asa sa nu scrii corect niste termeni foarte uzuali si fara alte semne gramaticale ce te impiedica sa intelegi din prima citere un text sau un post de al vostru....a trebuit sa citesc de 3 ori o fraza sa imi pot da seama ce a vrut sa spuna persoana respectiva................nu o luati in nume de rau dar daca vreti sa ajutati sau sa fiti ajutati trebuie sa va faceti intelesi in ceea ce scrieti....

Uite, eu de cand sunt p'-aci' m-am obisnuit sa citesc de-a'ndoaselea : Maria Nan.
alegro6543
Postat pe 13 Noiembrie 2011 10:09
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 09:38:09
De la: joannamgr, la data 2011-11-13 09:29:13Buna ziua, tuturor!


Eu am citit aceasta carte pe nerasuflate....am cumparat-o acum vreo 2 ani....mi-a placut la nebunie.

Daca doriti, eu va scriu aici, in fiecare zi, cam 20 de pagini din ea....daca pot mai mult, cu mare drag...sau asteptati s-o tehnoredactez pe toata si v-o trimit in word.....cartea este in romana, pentru ca nu am nervi sa citesc in engleza...io-s frantuza:)

Daca va hotarati ce si cum, dati-mi de stire...


Va doresc o duminica frumoasa!!!



Ma bucur de recomandarea ce o faci.Probabil asta a vrut si MayanMistica sa faca. Am sa o caut in librarie, eu sunt de moda veche,imi place sa citesc cartea tiparita, sa pot sa dau pagina, sa miros hartia tiparita, ce sa faci fiecare cu ,,pasarica lui''


Te rog, daca, cumva gasesti aceasta carte, poti lasa un mesaj unde ai gasit-o ? As vrea sa o cumpar si eu...
Multumesc. Foarte tare "traducerea"..la inceput m-a bulversat .., dupa care m-a bagat in ceata, iar la sfarsit am inteles care a fost scopul.... Sper sa fi inteles si cea care a postat fragmentul...
kukla
Postat pe 13 Noiembrie 2011 12:08
Oare pot sa gasesc si eu cartea online? in engleza sau romana, sau un audiobook. mc
kudika390056
Postat pe 13 Noiembrie 2011 12:10
buna,
vad inca odata cum toata lumea sare "la bataie"pentru o nimica toata.Am citi ce ai postat si abia dupa am ajuns sa citesc postarile celorlalti...
wow....asa o avalansa de sugestii si pareri cind tu nu ai facut nimic decit sa impartasesti cu noi ceva ce ti-a atras tie atentia....foarte frumos,mi-ar placea sa citesc cartea,si pentru ca este ceva cu care noi femeile din Romania nu ne-am putea obisnui,dupa atita "libertate"...dar si pentru ca am o prietena casatorita acolo care a nimerit super bine cu un tip foarte cumsecade si corect,si nu are viata aia nasoala,cum s-ar crede.
..cit despre textul in engleza,nu era mai usor pentru cei care nu stiu engleza sa recurga la un frumos "te rog posteaza si in romaneste"...??????????
...decit sa arunce cu ......?
dianasan
Postat pe 13 Noiembrie 2011 13:05
De la: MayanMistica, la data 2011-10-31 21:59:21


Bun,am inteles intentia ta,Mistica,daca ii faci publiciatate intr-o asa maniera,nu pot decat sa ma zbat pentru a o procura si discutam dupa aceea,nu?Caci, si eu ca si Gheisa ,prefer sa "gust",sa "simt", foile tiparite,sa ma gadile pe la nas mirosul de celuloza! Limba engleza este o limba superba,de circulatie,dar era mai indicat sa ne transmiti randurile respective in limba neaosa!
RAINBOWLADY
Postat pe 13 Noiembrie 2011 13:11
EU AS DORI ACESASTA CARTE (IN ROMANA).
robertsoana
Postat pe 13 Noiembrie 2011 14:26
Am avut rabdare sa citesc cam jumate din text ...dupa mi-a sarit in minte o chestie MayanMistica=fata batrana ,de aici obsesia cu maritisul?
The_Exile
Postat pe 13 Noiembrie 2011 14:32
Cred ca pentru cine a postat acest titlu de carte, intentia a fost sa impartaseasca cu ceilalti o carte extrem de interesanta, despre o altfel de cultura si cu o incarcatura emotionala foarte mare. Probabil a miscat-o foarte tare aceasta carte, cum de altfel si pe mine. Cumparati-va cartea pentru ca merita :) .
Inainte sa descreditezi "femeia romanca", vezi ca si tu faci parte din aceasta categorie. Oamenii "cititi" nu fac astfel de generalitati si nu se descrediteaza, ci mai degraba isi cunosc valoarea in societate. Asa ca, mai degraba incepe sa citesti mai mult si nu mai face declaratii fara sens doar de dragul de a starni discutii. Daca nu iti place statutul de "femeie romanca" , citeste cartea mentionata mai sus, poate ti-ar fi placut statutul unei astfel de femei. Cartea este o autobiografie a unui caz socant. Multumiti lui Dumnezeu ca v-ati nascut femei in Romania.
aishayna
Postat pe 13 Noiembrie 2011 14:34
Da, cartea este foarte buna , prezinta un caz impresionant si subiectul cartii este real, nu fictiune . Merita citita !
Sonja77
Postat pe 13 Noiembrie 2011 14:35
De la: Yharr, la data 2011-11-13 14:32:22Am avut rabdare sa citesc cam jumate din text ...dupa mi-a sarit in minte o chestie MayanMistica=fata batrana ,de aici obsesia cu maritisul?

si daca-i calugarita? BOR a fost recent dotat cu echipament IT si conexiune la net...
ally_ally00
Postat pe 13 Noiembrie 2011 14:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bazar 1 De la: ligiabudau 24 Mai 2007 12:29
Femei vs. Barbati 2 De la: Hania 24 Iunie 2008 10:07
Sidney Sheldon 1 De la: _dulcik_ 18 Septembrie 2013 12:39
as fi vrut sa fiu femeie 64 De la: mihaeladelia 21 Decembrie 2009 20:22
Iubire...Nebunie..Iluzie ?! 12 De la: mari_baranga 28 Iunie 2012 12:04