Setari Cookie-uri

Burned alive (Arsa de vie) de Souad

De la: kudika402381, la data 2011-11-13 08:02:01Femeia romanca...daca a invatat engleza se considera ,,unica,,.Nu crezi ca at trebui sa iei niste lectii de bun simt?!

Cred ca pentru cine a postat acest titlu de carte, intentia a fost sa impartaseasca cu ceilalti o carte extrem de interesanta, despre o altfel de cultura si cu o incarcatura emotionala foarte mare. Probabil a miscat-o foarte tare aceasta carte, cum de altfel si pe mine. Cumparati-va cartea pentru ca merita :) .
Inainte sa descreditezi "femeia romanca", vezi ca si tu faci parte din aceasta categorie. Oamenii "cititi" nu fac astfel de generalizari si nu se descrediteaza, ci isi cunosc valoarea in societate. Asa ca, mai degraba incepe sa citesti mai mult si nu mai face declaratii fara sens doar de dragul de a starni discutii. Daca nu iti place statutul de "femeie romanca" , citeste cartea mentionata mai sus, poate ti-ar fi placut statutul unei astfel de femei. Cartea este autobiografia unui caz socant. Multumiti lui Dumnezeu ca v-ati nascut femei in Romania.
aishayna
Postat pe 13 Noiembrie 2011 14:46
din pacate nu am invatat lb engleza numai lb rusa si lb franceza...am incercat ...mai inteleg cateva cuvinte ,dar atat ...eu totusi nu inteleg un lucru daca suntem in Romania de ce nu scrie-mi pe limba romana ? eu sunt unguroaica ,dar ca sa ma inteleaga toata lumea din tara in care m-am nascut si traiesc folosesc tot timpul limba romana ...daca gasesc persoane cu care sa vorbesc pe ungureste ...atunci o vorbesc si ii scriu asa...asta este acum o moda la tineretul de astazi oare ? sa posteze si scrie lucruri pe engleza ...ma rog chiar nu stiu ...oricum eu am rugamintea sa o postez si pe romaneste ....multumesc frumos ...chiar mi-ar fi facut placere sa o citesc...mai ales daca scrii ca e o carte buna...
gyongyi65
Postat pe 13 Noiembrie 2011 15:26
Cartea a ridicat serioase semne de intrebare in privinta veridicitatii relatarilor. Eu una, o consider a fi , cel mult un roman de fictiune si nu o cronica sau un document care vrea sa incrimineze acel "omor in numele onoarei". In nici o religie din lume ( si aici se face referire in mod special la cea musulmana) nu este "aprobat" omorul ca o spalare a onoarei. Tine de traditii si, se crede ca deriva de fapt din obiceiuri tribale, practicindu-se in familiile unde exista o grava lipsa de cultura. Dar, in ciuda acestui aspect, adevarul relatat de Souad nu poate fi confirmat si nici verificat de absolut nimeni. Si acuzatiile aduse de Souad nu pot fi confirmate de absolut nimeni. Pentru ca nu exista absolut nimeni care sa certifice ceea ce fata spune. Doar elvetianca care a salvat-o intr-un mod atit de miraculos de la pieire, cind toate fortele raului s-au reunit s-o nimiceasca pe biata fata. Atit. E cam putin, zic eu, atunci cind te lansezi ca sa scri o astfel de carte in care infierezi o societate si o religie. Acum ma intreb , destul de prozaic: oare fata asta pe numele ei de "scena" Souad, chiar a existat ?
lt_mala
Postat pe 13 Noiembrie 2011 16:26
BOR este prescurtarea de la Biserica Ortodoxa Romana si nu a fost recent dotata cu internet ci este de mult.....poate chiar inaintea ta.....si si avand in vedere ca este vb de BISERICA se scrie dotata nu DOTAT....de aceea ai facut asemanarea cu femeia batrana si MayanMistica....offffffffffff si uite asa ne mandrim ca suntem ROMANI.
nan_ARIAM
Postat pe 13 Noiembrie 2011 20:13
la ce scoli ai invatat tu, gheisa, ca engleza e mai saraca decat romana? la scoala de crescut romani patrioti cumva? ai avut vreodata curiozitatea sa compari vocabularele celor doua limbi?
nastasiafilipovna
Postat pe 13 Noiembrie 2011 22:02
De la: aishayna, la data 2011-11-13 14:34:57Cred ca pentru cine a postat acest titlu de carte, intentia a fost sa impartaseasca cu ceilalti o carte extrem de interesanta, despre o altfel de cultura si cu o incarcatura emotionala foarte mare. Probabil a miscat-o foarte tare aceasta carte, cum de altfel si pe mine. Cumparati-va cartea pentru ca merita :) .
Inainte sa descreditezi "femeia romanca", vezi ca si tu faci parte din aceasta categorie. Oamenii "cititi" nu fac astfel de generalitati si nu se descrediteaza, ci mai degraba isi cunosc valoarea in societate. Asa ca, mai degraba incepe sa citesti mai mult si nu mai face declaratii fara sens doar de dragul de a starni discutii. Daca nu iti place statutul de "femeie romanca" , citeste cartea mentionata mai sus, poate ti-ar fi placut statutul unei astfel de femei. Cartea este o autobiografie a unui caz socant. Multumiti lui Dumnezeu ca v-ati nascut femei in Romania.

Aishayna esti o draguta.
N-am scris cu intentia sa discreditez pe nimeni.Am copiat cuvant cu cuvant din carte.Asa a fost scrisa , asa am copiat.Ca nu va place engleza asta , sa va fie de bine.Luati-va de autor ...nu de mine.
Am spus de la bun inceput ca n-am timp sa traduc.Dar am inceput sa scriu din ea in ideea ca cei care nu au aceasta carte si stiu engleza ( fie ea si de balta ) vor s-o citeasca.Imi pare rau de timpul pierdut.Mi-am luat din timpul meu pentru examene ca sa scriu aici.
Dar cei care au vorbit urat nu au treburi , nu au obligatii sau treburi importante.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:47
Pentru curiosi : nu sunt fata batrana .
De fiecare data cand am dat click pe '' vezi mesajele noi'' nu mi-a aparut acest topic.Daca aparea raspundeam mai repede si nu citeam tot rahatul asta de raspunsuri.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:52
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??


Nu , Gheisa nu va ajut.Si nu pentru ca as fi mai presus ci pentru ca ati facut presupuneri urate . Am spus ca n-am timp sa o traduc.Am scoala , servici , copil ..si examene.Sa o scriu e mai usor decat sa sau sa traduc.
Aveam de gand sa scriu cateva capitole.Nici nu ma mai omor.Dar cine crede ca poate vorbi frumos poate imi rup din timp si ii fac scan sa vada ca acele greseli de engleza sunt ale autoarei.Si nu ale mele.
O seara frumoasa.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 00:58
De la: ally_ally00, la data 2011-11-13 08:50:11
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??

Multumim pentru traducere...celei care a postat in engleza: "uneori falsa modestie nu ascunde decat incultura"...nici eu nu stau bine cu timpul, dar incerc sa nu-mi fac partenerii de conversatie sa se simta prost!


Nu era un parteneriat de conversatie.Nu am postat o problema personala la care asteptam sfaturi.Era vorba de o carte.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:04
De la: nan_ARIAM, la data 2011-11-13 10:01:44deci nu pot sa cred ce citesc.........oameni buni suntem pe un site de socializare unde nu mai stam sa scriem cu toate liniutele si punctuletele...etc...dar pe bune acum ,nici chiar asa sa nu scrii corect niste termeni foarte uzuali si fara alte semne gramaticale ce te impiedica sa intelegi din prima citere un text sau un post de al vostru....a trebuit sa citesc de 3 ori o fraza sa imi pot da seama ce a vrut sa spuna persoana respectiva................nu o luati in nume de rau dar daca vreti sa ajutati sau sa fiti ajutati trebuie sa va faceti intelesi in ceea ce scrieti....


Marie tu n-ai inteles ca eu am copiat din carte?
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:07
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 00:58:22
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??


Nu , Gheisa nu va ajut.Si nu pentru ca as fi mai presus ci pentru ca ati facut presupuneri urate . Am spus ca n-am timp sa o traduc.Am scoala , servici , copil ..si examene.Sa o scriu e mai usor decat sa sau sa traduc.
Aveam de gand sa scriu cateva capitole.Nici nu ma mai omor.Dar cine crede ca poate vorbi frumos poate imi rup din timp si ii fac scan sa vada ca acele greseli de engleza sunt ale autoarei.Si nu ale mele.
O seara frumoasa.








... scoala de ... maturat ? ... au ajuns is romanii ca filipinezii si indienii ... se umplu de diplome dar nu stiu sa faca nimic ...
marco918
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:12
De la: marco918, la data 2011-11-14 01:12:00
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 00:58:22
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??


Nu , Gheisa nu va ajut.Si nu pentru ca as fi mai presus ci pentru ca ati facut presupuneri urate . Am spus ca n-am timp sa o traduc.Am scoala , servici , copil ..si examene.Sa o scriu e mai usor decat sa sau sa traduc.
Aveam de gand sa scriu cateva capitole.Nici nu ma mai omor.Dar cine crede ca poate vorbi frumos poate imi rup din timp si ii fac scan sa vada ca acele greseli de engleza sunt ale autoarei.Si nu ale mele.
O seara frumoasa.








... scoala de ... maturat ? ... au ajuns is romanii ca filipinezii si indienii ... se umplu de diplome dar nu stiu sa faca nimic ...


Initial am crezut ca ai crapat si ma gandeam sa-ti aprind niste lumanari pentru sufletelul tau ala frustrat. Dar vad ca ai aparut , deci nu stric lumanarile degeaba.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:15
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 01:15:47
De la: marco918, la data 2011-11-14 01:12:00
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 00:58:22
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-13 08:35:55intentionat am lasat traducerea programului in stare bruta.Mai trebuie lucrata, conjugate verbele la timpul potrivit, limba engleza e mult mai saraca decat romana. MaYanMistica, ne ajuti sau nu mai stii gramatica limbii romane ??


Nu , Gheisa nu va ajut.Si nu pentru ca as fi mai presus ci pentru ca ati facut presupuneri urate . Am spus ca n-am timp sa o traduc.Am scoala , servici , copil ..si examene.Sa o scriu e mai usor decat sa sau sa traduc.
Aveam de gand sa scriu cateva capitole.Nici nu ma mai omor.Dar cine crede ca poate vorbi frumos poate imi rup din timp si ii fac scan sa vada ca acele greseli de engleza sunt ale autoarei.Si nu ale mele.
O seara frumoasa.








... scoala de ... maturat ? ... au ajuns is romanii ca filipinezii si indienii ... se umplu de diplome dar nu stiu sa faca nimic ...


Initial am crezut ca ai crapat si ma gandeam sa-ti aprind niste lumanari pentru sufletelul tau ala frustrat. Dar vad ca ai aparut , deci nu stric lumanarile degeaba.









... uite ca ai gresit ... acum poti sa-ti bagi luminarile in ... coor ... sa nu le strici degeaba ...
marco918
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:18
Marco , tu ce stii sa faci?
Ca esti frustrat se vede de la o posta.Ca n-ai niciun mesaj cu logica si asta se vede. Banuiesc ca stai acasa pe ajutor social si scrii numai tampenii.
Du-te baiete la munca , nu mai sta trandava pe spinarea parintilor.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:21
Vai de capul tau , Marco!
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:23
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 01:21:44Marco , tu ce stii sa faci?
Ca esti frustrat se vede de la o posta.Ca n-ai niciun mesaj cu logica si asta se vede. Banuiesc ca stai acasa pe ajutor social si scrii numai tampenii.
Du-te baiete la munca , nu mai sta trandava pe spinarea parintilor.










... offf ... m-ai nimerit ... sint frustrat ... nu vrei sa fii mamica mea ? ...
marco918
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:24
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 01:23:54Vai de capul tau , Marco!









... vai, vai, vai ... ... de ce ? ...
marco918
Postat pe 14 Noiembrie 2011 01:25
Buna ziua tuturor. Eu am citit aceasta carte si nu pot decat sa va spun ca este o carte care te fascineaza de la prima pagina, cel putin eu asta am patit. Este o carte care merita citita, parerea mea. O zi buna tuturor
miniosuflorentina
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:17
chaiar ca ai deptate!
kudika228362
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:20
chaiar ca ai deptate!
kudika228362
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:20
La fel de frumoasa e si "Indragostita de un masai "
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:27
eu o recomand. e f captivanta cartea ..si e drama unei fete....mie mi-a placut f mult
kudika045650
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:29
Eu m-am apucat sa o scriu aici dupa topicul unei fete care cerea sfaturi in legatura cu relatia ei vis-a-vis de un iranian.Fiecare venise cu pareri pro si contra si am zis ca asta era o dovada ca in lumea musulmana se intampla multe .
Dar vad ca lucrurile au luat o alta intorsatura ...
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:37
buna. as vrea s-o citesc si eu. in romana, bineinteles. poti sa-mi trimiti si mie o copie in word? multumesc tare mult. adresa pn_mihaela@yahoo.com
pn_mihaela
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:37
Mihaela esti o scumpa dar eu am cartea in limba engleza.Daca era in romana , o postam direct in limba materna ca sa nu se mai chinuie mintile luminate s-o traduca sau sa-mi iasa discutii.
Nu prea am timp acum dar daca astepti pana dupa 6 decembrie cand dau o parte din examene am sa incerc sa traduc din ea atunci.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:39
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 12:37:21Eu m-am apucat sa o scriu aici dupa topicul unei fete care cerea sfaturi in legatura cu relatia ei vis-a-vis de un iranian.Fiecare venise cu pareri pro si contra si am zis ca asta era o dovada ca in lumea musulmana se intampla multe .
Dar vad ca lucrurile au luat o alta intorsatura ...


Ai facut bine chiar daca putini au inteles gestul tau!
Da,in lumea musulmana se intampla ,inca,din pacate astfel de lucruri.Nu cu mult timp in urma,o femeie a fost biciuita in piata publica pentru ca purta pantaloni. :(Tot ce au inteles unii a fost ,,obsesia maritisului".Trist!

Daca nu intelegi gesturile celorlalti,macar nu critica!
Elle_Elena
Postat pe 14 Noiembrie 2011 21:40
nu te-am criticat ca nu ai scris tu corect..ci am spus ca cei care incearca sa scrie prescurtat macar sa o faca sa inteleaga tot poporul nu numai ei.....era vb de romana noastra cea de toate zilele.....
nan_ARIAM
Postat pe 14 Noiembrie 2011 22:19
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 12:39:57Mihaela esti o scumpa dar eu am cartea in limba engleza.Daca era in romana , o postam direct in limba materna ca sa nu se mai chinuie mintile luminate s-o traduca sau sa-mi iasa discutii.
Nu prea am timp acum dar daca astepti pana dupa 6 decembrie cand dau o parte din examene am sa incerc sa traduc din ea atunci.

Incep eu,tu faci continuarea:)

Am ars.
Sunt o fata. O fata trebuie sa umble repede,cu capul plecat ca si cum si-ar numara pasii pe care ii face.Nu poate niciodata sa se abata din drum sau sa ridice privirea pentru ca daca un barbat ii vede ochii ,intregul sat o va eticheta ,,charmuta".
Daca o vecina casatorita ,o batrana sau altcineva o vede fara mama sau sora mai mare,fara oaia ei,fara gramada ei de fan sau smochine ,ii vor spune ,,charmuta".O fata trebuie sa se casatoreasca inainte de a-si ridica privirea pentru a privi inainte,inainte de a merge la magazin,inainte de a se pensa sau de a purta bijuterii.Mama mea s-a maritat la 14ani.Daca o fata nu e casatorita la aceasta varsta tot satul isi va bate joc de ea.Dar o fata ,trebuie sa astepte sa-i vina randul in familie ca sa se casatoreasca.Prima e fata cea mai mare,apoi celelalte.Erau prea multe fete in casa tatalui meu,4 ajunse la varsta maritisului in acelasi timp.Mai erau 2 surori vitrege,de la a doua sotie a tatalui meu care erau inca copile.Singurul baiat al familiei,fiul adorat de toti era fratele meu Assad,nascut in glorie intre atatea fiice.Era al patrulea nascut.Eu eram a treia.
Adnan,tatal meu,nu era multumit de mama mea ,Leila,pentru ca i-a daruit atatea fete.Era nemultumit si de cealalta nevasta ,Aicha,care facuse tot fete.Noura cea mai mare fiica s-a casatorit tarziu ,cand eu aveam aproape 15ani.Nimeni nu a cerut-o pe Kainat ,a doua fiica ,care era cu 1an mai in varsta decat mine.Auzisem ca un barbat vorbise cu tatal meu despre mine ,dar i s-a spus sa astepte sa se casatoreasca Kainat ,dupa aceea ma voi putea casatori si eu.Poate Kainat nu era suficient de draguta sau muncea incet.Inca nu stiu de ce nu a fost ceruta dar daca ramane nemaritata va ajunge de rasul satului si eu la fel.In satul meu ,sa te nasti fata e un blestem: nu imi amintesc sa ma fi jucat sau distrat cand eram copila-singura libertate pe care o fata o putea visa era casatoria,sa plece din casa tatalui tau in casa sotului si sa nu te mai intorci,chiar daca esti batuta.E o rusine ca o fata casatorita sa se intoarca la casa parintilorpentru ca nu trebuie sa caute protectie doar in casa sotului ei.
Daca se intoarce la tatal ei, e datoria familiei ei sa o duca inapoi la sotul ei.Sora mea a fost batuta de sotul ei si ne-a facut familia de rusine cand a venit acasa sa se planga.
Oricum,ra norocoasa ca avea un sot.Eu visam la asta.Cum am auzit ca acel barbat vorbise cu tatal meu despre mine,ardeam de nerbdare si curiozitate.Stiam ca locuieste la 3-4 pasi de noi.Cateodata ,il zaream de sus,de pe terasa cand puneam rufele la uscat.Cred ca avea un serviciu bun la oras pentru ca nu se imbraca precum muncitorii.Intotdeauna purta cotum,servieta si avea masina.Mi-as fi dorit sa ii vad fata mai bine dar imi era teama ca familia mea ma va prinde spionand.Asa ca, atunci cand am mers sa aduc fan pentru o oaie bolnava,am umblat repede sperand sa il vad in apropiere.Dar si-a parcat masina prea departe.Privindu-l ,am ajuns sa stiu la ce ora iesea sa mearga la munca si la 7 dimineata ma prefaceam ca impaturam lenjeria pe terasa sau incercam sa rup o smochina sau scuturam covoarele doar ca sa il vad fugitiv ,plecand cu masina.Trebuia sa fiu rapida sa nu fiu observata.Obisnuiam sa urc scarile,sa strabat camerele ,sa ajung pe terasa.Acolo ,scuturam energic un smochin si priveam peste peretele de ciment aruncand privirea in dreapta.Daca cineva m-ar fi zarit de la distanta,nu si-ar fi dat seama ca ma uitam in strada.


Elle_Elena
Postat pe 14 Noiembrie 2011 22:40
Elena iti multumesc mult.Maine seara voi traduce un capitol.
Pana atunci , pentru ca inceputul a fost facut savurati "minunata" lume araba dragilor.Grozaviile de abia acum incep.
Mayyyyana
Postat pe 14 Noiembrie 2011 23:36
O carte de`a dreptul fascinanta
kudika392303
Postat pe 15 Noiembrie 2011 03:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
frumos 1 De la: ellyidi 24 Mai 2007 11:47
scriitori preferati ? 74 De la: druscuta 21 Februarie 2014 18:05
realitatea "inceputul sfarsitului" 2 De la: allinootza 25 Mai 2007 11:50
Ideea nu e rea. In cazul unei reusite, daca se va publica acest roman, scriitoarele vor primii bani in urma publicatiei sau doar multumiri? 2 De la: Ankanca88 17 August 2007 00:20
trecerea 3 De la: 17 Septembrie 2013 17:24