Setari Cookie-uri

Burned alive (Arsa de vie) de Souad

O carte de`a dreptul fascinanta
kudika392303
Postat pe 15 Noiembrie 2011 03:31
yeyyyy....in engleza ....sau in romaneste...oricum, .let it come.... abia astept sa citesc si restul.... .

si nu te mai lua dupa gurile rele kre nu au ce face decit comenta in rau...tu ia doar ce-i bun,si lasa restul sa fie..."strecurat" de apa de pe Mures,sau oricare alta iti convine...
dianasan
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:18
yeyyyy....in engleza ....sau in romaneste...oricum, .let it come.... abia astept sa citesc si restul.... .

si nu te mai lua dupa gurile rele kre nu au ce face decit comenta in rau...tu ia doar ce-i bun,si lasa restul sa fie..."strecurat" de apa de pe Mures,sau oricare alta iti convine...
dianasan
Postat pe 15 Noiembrie 2011 17:18
Eu as fi tare recunoscatoare daca ai scri-o aici sau ai redacta-o in word:D ca am catat-o in librarii si nu am gasit-o si nici online nu este.
Mersi mult!>:D
paula133
Postat pe 15 Noiembrie 2011 21:58
De la: paula133, la data 2011-11-15 21:58:41Eu as fi tare recunoscatoare daca ai scri-o aici sau ai redacta-o in word:D ca am catat-o in librarii si nu am gasit-o si nici online nu este.
Mersi mult!>:D

Paula, momentan la Humanitas stocul e epuizat. O poti insa comanda online la libraria Mihai Eminescu. Lectura placuta :)
aishayna
Postat pe 16 Noiembrie 2011 09:35
Multumesc pentru cat am citit si astept cu nerabdare continuarea, am sa caut s-o cumpar daca o gasesc, bineinteles tradusa, - sti de unde se poate cumpara ? -
maria/dumitrescu
Postat pe 16 Noiembrie 2011 14:03
Elena poti sa-mi lasi o adresa de mail pe privat? Nu pot posta deloc.
Mayyyyana
Postat pe 16 Noiembrie 2011 17:01
Nu stiu dece dar prin copy-paste din word nu pot posta aici.Numi apare mesajul.
Mayyyyana
Postat pe 16 Noiembrie 2011 17:03
buna, impresionanta cartea, eu am citit-o in limba romana acum cativa ani dar mi-ar placea sa o pot citi si in engleza desi nu stapanesc bine limba.
kudika429713
Postat pe 16 Noiembrie 2011 20:04
De la: MayanMistica, la data 2011-11-14 23:36:30Elena iti multumesc mult.Maine seara voi traduce un capitol.
Pana atunci , pentru ca inceputul a fost facut savurati "minunata" lume araba dragilor.Grozaviile de abia acum incep.


Nu ai pentru ce sa multumesti,chiar mi-a facut placere sa traduc!Acum am avut ocazia sa vad ca am ,,papat" cateva litere. Sper ca s-a inteles,totusi!
Elle_Elena
Postat pe 16 Noiembrie 2011 22:08
da,e clar...nu se mai vinde cartea si voi intrebati voi raspundeti...
GODZILA
Postat pe 16 Noiembrie 2011 22:12
Nu pot posta textul.Cine imi da o adresa de messenger sa-i dau din traducere? Si sa posteze ea in locul meu?
Mayyyyana
Postat pe 17 Noiembrie 2011 00:08
SUAD-ARSA DE VIE-CARTE DOCUMENT
TRADUCERE: OANA CATALINA POPESCU
BUCURESTI: RAO INTERNATIONAL PUBLISHING COMPANY, 2008

Sa fie o nenorocire faptul ca te-ai nascut femeie? Pentru ea, cu siguranta. Suad are 17 ani si e indragostita. In satul sau, la fel ca in multe altele, dragostea nu exista decat dupa casatorie; daca nu respecti aceasta lege, atunci iubirea inseamna moarte. Fiindca isi "dezonoreaza" familia, parintii il pun pe cumnatul ei s-o ucida. In ochii tuturor, acest om este un erou, caci fapta lui se numeste crima in numele onoarei, cand, de fapt, el nu este decat un asasin las. Desfigurata in urma arsurilor si salvata printr-un miracol, Suad se horataste sa vorbeasca...


O carte-document care socheaza si care ne zguduie din temelii existenta.


FOCUL A CAZUT PESTE MINE

Eu sunt o fata si o fata trebuie sa mearga repede, cu capul aplecat, privind in pamant, ca si cum si-ar numara pasii. Privirea ei nu trebuie sa se ridice, nici sa rataceasca de-a dreapta sau de-a stanga drumului, pentru ca daca ochiul ei l-ar intalni pe cel al unui barbat, totul satul ar considera-o sharmuta.
Daca o vecina, deja casatorita, o femeie batrana sau oricine altcineva ar vedea-o singura pe ulita, neinsotita de mama sau de o sora mai mare, fara oi, fara snopi de fan sau saci cu smochine, tot sharmuta ar numi-o.
O fata trebuie sa fie maritata pentru a privi drept in fata ei, pentru a merge la pravalia negustorului, pentru a se putea epila si pentru a purta bijuterii.
Atunci cand o fata nu este casatorita pana la varsta de paisprezece ani, asa cum s-a intamplat cu mama mea, satul incepe sa rada de ea. Dar, pentru a se putea casatori, o fata trebuie sa astepte sa-i vina randul, in familie. Cea mai mare mai intai, apoi-celelalte.
Sunt prea multe fete in casa tatalui meu. Patru, toate la varsta maritisului. Mai sunt si doua surori vitrege facute de ce-a de-a doua sotie a tatalui nostru. Ele sunt inca mici. Unicul barbat, fiul adorat de toti, fratele nostru Assad, s-a nascut glorios printre toate fetele astea, pe locul al patrulea. Eu sunt a treia.
Tatal meu, Adnan, este nemultumit de mama mea, Leila, care i-a daruit toate aceste fete. El este nemultumit si de a doua nevasta a lui, Aisa, care nu i-a daruit decat fete.
Nura, cea mai mare, s-a casatorit tarziu, pe cand eu insami avea in jur de cincispreze ani. Kainat, a doua fata, nu a fost ceruta in casatorie de nimeni. Am auzit ca un barbat l-a intrebat pe tata de mine, dar mi s-a spus ca trebuie sa astept casatoria lui Kainat inainte de a putea sa visez la a mea. Dar Kainat poate ca nu este prea frumoasa sau poate ca este prea inceata la munca... Nu stiu de ce nu este ceruta in casatorie, insa daca ea ramane fata batrana, va fi bataia de joc a satului si eu de asemenea.
Eu nu am cunoscut nici un joc, nici vreo placere, de cand mintea mea este capabila sa-si aminteasca. A te naste fata in satul nostru este un adevarat blestem. Singurul vis spre libertate este casatoria-a parasi casa tatalui pentru cea a sotului si a nu te mai intoarce nici daca esti batuta. Este rusine ca o fata sa se intoarca in casa tatalui ei, ea nu trebuie sa ceara protectie decat acasa la ea, este datoria familiei de a o trimite la sot.
Sora mea a fost batuta de sotul ei si ne-a facut rusinea de a veni acasa la noi ca sa se planga.
Ea a avut sansa de a avea un barbat si eu visez la asa ceva.
De cand am auzit ca un barbat ii vorbise tatalui meu despre mine, nelinistea si curiozitatea ma devoreaza. Stiu ca baiatul locuieste la trei sau patru case departare de noi. Uneori, il pot zari din inaltul terasei unde intind lenjeria la uscat. Stiu ca el are o masina, este imbracat cu costum, poarta permanent o servieta mare, probabil ca lucreaza la oras, intr-un domeniu "bun" pentru ca nu l-am vazut niciodata imbracat ca un muncitor, totdeauna arata impecabil. Mi-ar placea sa-i vad fata mai de aproape, dar mi-e teama ca familia mea m-ar putea surprinde tocmai cand stau la panda. Asa ca, ducandu-ma sa caut fan pentru o oaie bolnava, la grajd, merg repde pe drum, in speranta ca-l voi putea vedea mai de aproape. Dar isi lasa masina prea departe. Folosind mereu puterea mea de observatie, aproape ca stiu la ce ora iese ca sa plece la lucru. La ora sapte dimineata, ma prefac ca strang lenjeria de pe terasa sau ca merg sa caut o smochina coapta, sau ca ma duc sa scutur covoarele pentru a-l vedea chiar si doar un minut plecand cu masina. Trebuie sa ma misc repede ca sa nu ma observe ai mei.
Uc scarile, trec prin camere ca sa ajung la terasa, scutur cu energie un covor si privesc peste zidul de ciment, cu ochii usor intorsi spre dreapta. Daca m-ar vedea cineva de departe, nu ar putea ghici ca privesc pe ulita.
Uneori, am timp sa il zaresc. Sunt indragostita de barbatul acesta si de masina asta! Pe terasa mea, imi imaginez o multime de lucruris: sunt maritata cu el si privesc, ca acu, masina-indepartandu-se pana ce nu o mai vad, dar el se va intoarce de la munca la apusul soarelui. Ii voi scoate incaltarile si, in genunchi, ii voi spala picioarele, asa cum face mama cu tata. Ii voi aduce ceaiul, il voi privi cum isi fumeaza pipa sa lunga, asezat precum un rege in fata casei. Voi fi o femeie care are un sot!
Si voi putea chiar sa ma machiez, voi putea iesi la cumparaturi, voi putea sa ma urc in masina asta cu sotul meu si chiar voi putea merge in oras. Voi putea suporta orice rau, pentru simpla libertate, daca am chef sa trec singura de usa asta si sa ma duc sa cumpar paine!
Insa nu voi fi niciodata o sharmuta. Nu-i voi privi pe ceilalti barbati, voi continua sa merg repede, dreapta si mandra, dar fara sa-mi mai numar pasii, cu ochii plecati, iar satul nu ma va putea vorbi de rau, pentru ca sunt maritata.
De pe aceasta terasa inalta a inceput povestea mea teribila. Eram deja mai batrana decat sora mea mai mare in ziua nuntii ei si speram, si disperam.
Probabil ca aveam optsprezece ani sau poate ceva mai mult, nu stiu.
Memoria mea s-a facut fum, in ziua in care focul a cazut peste mine.



va continua.....


p.s. scuze pentru greselile de ortografie, m-am grabit sa scriu si nu am mai stat sa corectez!




joannamgr
Postat pe 17 Noiembrie 2011 08:41
Si continuarea?
kudika_32792
Postat pe 13 Mai 2013 17:40
Suad naste copilul si ajutata sa se recupereze dupa arsuri. Se casatoreste cu un European si traieste fericita alaturi de el. Dar nu va uita niciodata prin ce a trecut.
Mayyyyana
Postat pe 13 Mai 2013 17:53
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-13 17:53:45Suad naste copilul si ajutata sa se recupereze dupa arsuri. Se casatoreste cu un European si traieste fericita alaturi de el. Dar nu va uita niciodata prin ce a trecut.


Multam de lamurire! Dar ce parere ti-ai facut despre carte si despre personajul ei principal?
kudika_32792
Postat pe 15 Mai 2013 09:14
De la: kudika_32792, la data 2013-05-15 09:14:43
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-13 17:53:45Suad naste copilul si ajutata sa se recupereze dupa arsuri. Se casatoreste cu un European si traieste fericita alaturi de el. Dar nu va uita niciodata prin ce a trecut.


Multam de lamurire! Dar ce parere ti-ai facut despre carte si despre personajul ei principal?


parerea mea nu e importanta pentru tine
Mayyyyana
Postat pe 15 Mai 2013 19:19
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-15 19:19:47
De la: kudika_32792, la data 2013-05-15 09:14:43
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-13 17:53:45Suad naste copilul si ajutata sa se recupereze dupa arsuri. Se casatoreste cu un European si traieste fericita alaturi de el. Dar nu va uita niciodata prin ce a trecut.


Multam de lamurire! Dar ce parere ti-ai facut despre carte si despre personajul ei principal?


parerea mea nu e importanta pentru tine


Din moment ce te intreb, inseamna ca ma intereseaza raspunsul tau.
kudika_32792
Postat pe 16 Mai 2013 08:44
De la: kudika_32792, la data 2013-05-13 17:40:30Si continuarea?


Super carte. Am comandat-o acum. Va multumesc tuturor.
kukla
Postat pe 17 Mai 2013 21:08
O sa-ti placa ai sa vezi
Mayyyyana
Postat pe 17 Mai 2013 21:22
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-17 21:22:24O sa-ti placa ai sa vezi


Sunt convinsa. Pe 21 ar trebui sa o primesc.
kukla
Postat pe 18 Mai 2013 18:37
Daca ai ocazia sa citesti ''Indragostita de un masai'' sa n-o ratezi. E povestea unei elvetience care se indragosteste de un masai. Mai sunt inca alte doua carti dar eu nu le am in romana .
Mayyyyana
Postat pe 18 Mai 2013 18:42
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-18 18:42:37Daca ai ocazia sa citesti ''Indragostita de un masai'' sa n-o ratezi. E povestea unei elvetience care se indragosteste de un masai. Mai sunt inca alte doua carti dar eu nu le am in romana .


Nu o am dar am sa o caut pe net, sper sa o gasesc. Daca nu ai citit Vanatorii de zmeie, ti-o recomand. Este atat de buna incat pana nu o termini nu o sa-ti vina sa o lasi din mana.
kukla
Postat pe 19 Mai 2013 22:57
De la: kukla, la data 2013-05-19 22:57:41
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-18 18:42:37Daca ai ocazia sa citesti ''Indragostita de un masai'' sa n-o ratezi. E povestea unei elvetience care se indragosteste de un masai. Mai sunt inca alte doua carti dar eu nu le am in romana .


Nu o am dar am sa o caut pe net, sper sa o gasesc. Daca nu ai citit Vanatorii de zmeie, ti-o recomand. Este atat de buna incat pana nu o termini nu o sa-ti vina sa o lasi din mana.


Chiar acum ma uit de ea.Multumesc mult
Mayyyyana
Postat pe 19 Mai 2013 23:56
De la: kukla, la data 2013-05-19 22:57:41
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-18 18:42:37Daca ai ocazia sa citesti ''Indragostita de un masai'' sa n-o ratezi. E povestea unei elvetience care se indragosteste de un masai. Mai sunt inca alte doua carti dar eu nu le am in romana .


Nu o am dar am sa o caut pe net, sper sa o gasesc. Daca nu ai citit Vanatorii de zmeie, ti-o recomand. Este atat de buna incat pana nu o termini nu o sa-ti vina sa o lasi din mana.


E super cartea aceea. Si eu o recomand.
kudika_32792
Postat pe 20 Mai 2013 09:05
De la: Mayyyyana, la data 2013-05-18 18:42:37Daca ai ocazia sa citesti ''Indragostita de un masai'' sa n-o ratezi. E povestea unei elvetience care se indragosteste de un masai. Mai sunt inca alte doua carti dar eu nu le am in romana .


"Indragostita de un masai" - am citit-o si pe asta si merita lecturata, intr-adevar.
kudika_32792
Postat pe 20 Mai 2013 09:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
capitolul 3 3 De la: dellcase2001 9 August 2007 01:44
da super 1 De la: tazy 24 Mai 2007 13:21
succesul 83 De la: mariafatu0018 14 Iulie 2012 13:00
Povestea Kudika 12 De la: stanica79rox 25 Februarie 2015 19:57
FII MANDRU CA ESTI ROMAN !!!/BARBATI NU DEVENITI ALTCEVA DECAT VA CREAT DUMNEZEU-NU VA TRANSFORMATI IN FEMEI ,AVETI INSA CALDURA SUFLETEASCA SI SACRIFICIUL A ACESTORA !!! 19 De la: visatorul_romantic 20 Mai 2012 18:19