Setari Cookie-uri

vecini de etaj - probleme

Buna ziua!
Stau la un bloc ANL, iar vecinul meu de vizavi, in ciuda rugamintilor mele catre dumnealui, a transformat toata zona din fata usii sale intr-un fel de "anticamera personala", asta insemnand toata zona de acces catre fereastra etajului si zona de acces catre ceasul meu de gaz(cu tot cu valva automata de inchidere a gazului).Si-a adus un dulap cu 2 usi, o masuta, 3 ghivece de flori (mari si medii), 2 recipiente infecte in care depoziteaza hrana pt caini, si cateva perechi de pantofi murdare, capace, peturi diverse etc.Ce este de facut? Cui sa ma adresez, in conditiile in care pt mine este o reala aventura sa imi deschid valva pt gaz, ori de cate ori mi se ia curentul sau sa aerisesc nivelul scarii cu fereastra.O sesizare scrisa catre Politie ar fi de ajuns pentru o atentionare, in contextul in care casa scarii este un bun comun, destinat accesului si oricaror interventii la retelele de gaz, curent, cablu. Casa scarii nu este o proprietate personala. Mie, practic, mi se ingradeste dreptul de acces la ceasul de gaz si la fereastra etajului. E ceva ilegal si abuziv, e chiar lipsa de respect fata de semeni.
kudika468746
Postat pe 9 Noiembrie 2011 20:43
De la: kudika468746, la data 2011-11-09 20:43:28Buna ziua!
Stau la un bloc ANL, iar vecinul meu de vizavi, in ciuda rugamintilor mele catre dumnealui, a transformat toata zona din fata usii sale intr-un fel de "anticamera personala", asta insemnand toata zona de acces catre fereastra etajului si zona de acces catre ceasul meu de gaz(cu tot cu valva automata de inchidere a gazului).Si-a adus un dulap cu 2 usi, o masuta, 3 ghivece de flori (mari si medii), 2 recipiente infecte in care depoziteaza hrana pt caini, si cateva perechi de pantofi murdare, capace, peturi diverse etc.Ce este de facut? Cui sa ma adresez, in conditiile in care pt mine este o reala aventura sa imi deschid valva pt gaz, ori de cate ori mi se ia curentul sau sa aerisesc nivelul scarii cu fereastra.O sesizare scrisa catre Politie ar fi de ajuns pentru o atentionare, in contextul in care casa scarii este un bun comun, destinat accesului si oricaror interventii la retelele de gaz, curent, cablu. Casa scarii nu este o proprietate personala. Mie, practic, mi se ingradeste dreptul de acces la ceasul de gaz si la fereastra etajului. E ceva ilegal si abuziv, e chiar lipsa de respect fata de semeni.


Discuta cu administratorul blocului,depune o reclamatie la administratie !Nu are niciun drept de folosinta privata ,a spatiului ,ce apartine tuturor locatarilor!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Noiembrie 2011 20:48
Ce-tie si cu vecinii astia!?C-am nasoliu,din cite stiu eu,locuintele ANL sint mai mici si fiecare locatar vrea sa foloseasca fiecare cm ocupat.problema v-o rezolva doar administratoru sau primaria.Sai faci o sesizare in care iti reclami vecinu si totodata doleantele tale.Curios este......ca Ciinii nu deranjeaza vecinii???
Titanika
Postat pe 21 Noiembrie 2011 09:30
nu cred ca cainii deranjeaza vecinii,,,la blocurile ANL cainii traiesc in simbioza cu acestia,,,
kudika330644
Postat pe 22 Noiembrie 2011 02:34
De la: kudika468746, la data 2011-11-09 20:43:28Buna ziua!
Stau la un bloc ANL, iar vecinul meu de vizavi, in ciuda rugamintilor mele catre dumnealui, a transformat toata zona din fata usii sale intr-un fel de "anticamera personala", asta insemnand toata zona de acces catre fereastra etajului si zona de acces catre ceasul meu de gaz(cu tot cu valva automata de inchidere a gazului).Si-a adus un dulap cu 2 usi, o masuta, 3 ghivece de flori (mari si medii), 2 recipiente infecte in care depoziteaza hrana pt caini, si cateva perechi de pantofi murdare, capace, peturi diverse etc.Ce este de facut? Cui sa ma adresez, in conditiile in care pt mine este o reala aventura sa imi deschid valva pt gaz, ori de cate ori mi se ia curentul sau sa aerisesc nivelul scarii cu fereastra.O sesizare scrisa catre Politie ar fi de ajuns pentru o atentionare, in contextul in care casa scarii este un bun comun, destinat accesului si oricaror interventii la retelele de gaz, curent, cablu. Casa scarii nu este o proprietate personala. Mie, practic, mi se ingradeste dreptul de acces la ceasul de gaz si la fereastra etajului. E ceva ilegal si abuziv, e chiar lipsa de respect fata de semeni.


Primadata incearca sa vorbesti cu vecinul ca nu-ti convine si daca nu ai cu cine du-te la politie si depune o declaratie - si daca autoritatile nu-si fac treaba fa-o tu. Banuiesc ca nu stai singura - pur si simplu ia florile si ce mai are si punei--le in dreptul usii precum o avertizare si daca nu urmareste cand nu e dansul acasa i-a toate obiectele care te deranjeaza si arunca-le la gunoi - eu asa as face astfel nu ar mai sti cine a facut asta - ear daca te-ar invinovatii cere-i dovezi.....
papusika_kudika
Postat pe 22 Noiembrie 2011 02:43
Salut! farapret.net da premii gratuit! Eu am ales Laptop Acer Aspire TimelineX. O multime de cadouri si pentru tine! Intra si ia-ti si tu cadoul gratuit http://farapret.net/?c=t24kdut6px mai am nevoie doar de 258 click-uri pe link
violet_m00n
Postat pe 26 Noiembrie 2011 16:01
cred ca ar trebui in primu rand sa vb cu administratoru bocului ,daca nu mergi la primarie din cate stiu de acolo fac blocurile parte si incearca sa ti cauti dreptate .
claudia_mami
Postat pe 26 Noiembrie 2011 16:43
I-as arunca toate bulendrele exact pe fereastra pe care o blocheaza...
Armain
Postat pe 26 Noiembrie 2011 17:43
De la: Armain, la data 2011-11-26 17:43:44I-as arunca toate bulendrele exact pe fereastra pe care o blocheaza...


Fara violenta,Marian!!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Noiembrie 2011 17:45
Nu e violenta, e doar putin exercitiu fizic... Marian?!
Armain
Postat pe 26 Noiembrie 2011 17:48
De la: Armain, la data 2011-11-26 17:48:15Nu e violenta, e doar putin exercitiu fizic... Marian?!


Aaaa,m-am jucat un pic cu literele din avatar!Numele acesta mi-a iesit !
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Noiembrie 2011 17:50
Hmmm, daca vecinu' si-a transformat zona respectiva intr-un fel de sufragerie... eu zic ca ai face foarte bine sa profiti. Cu siguranta te va invita (... si pe tine ca si pe toate vecinele dealtfel ) sa explorati "sufrageria", sa vezi daca e bine decorata, sa-i dai idei, sa serviti un cico... iar apoi , cine stie ?!?
alegro6543
Postat pe 26 Noiembrie 2011 17:55
De la: alegro6543, la data 2011-11-26 17:55:04Hmmm, daca vecinu' si-a transformat zona respectiva intr-un fel de sufragerie... eu zic ca ai face foarte bine sa profiti. Cu siguranta te va invita (... si pe tine ca si pe toate vecinele dealtfel ) sa explorati "sufrageria", sa vezi daca e bine decorata, sa-i dai idei, sa serviti un cico... iar apoi , cine stie ?!?


Da,sa masoare lungimea si latimea canapelei,tipul de covor,da,da..!
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Noiembrie 2011 17:58
De la: kudika421339, la data 2011-11-26 17:58:52
De la: alegro6543, la data 2011-11-26 17:55:04Hmmm, daca vecinu' si-a transformat zona respectiva intr-un fel de sufragerie... eu zic ca ai face foarte bine sa profiti. Cu siguranta te va invita (... si pe tine ca si pe toate vecinele dealtfel ) sa explorati "sufrageria", sa vezi daca e bine decorata, sa-i dai idei, sa serviti un cico... iar apoi , cine stie ?!?


Da,sa masoare lungimea si latimea canapelei,tipul de covor,da,da..!

Eiii... vedeti ca stiti despre ce e vorba ? Peste tot sunt astfel de vecini, nu ... nu numa' la ANL ?
alegro6543
Postat pe 26 Noiembrie 2011 18:00
De la: kudika421339, la data 2011-11-26 17:50:08
De la: Armain, la data 2011-11-26 17:48:15Nu e violenta, e doar putin exercitiu fizic... Marian?!


Aaaa,m-am jucat un pic cu literele din avatar!Numele acesta mi-a iesit !

Dai de baut ca m-ai botezat?!
Nu ma cheama asa.
Armain
Postat pe 26 Noiembrie 2011 18:01
deci tre sa ma consider norocoasa?:)))) eu nu stau intr-un ANL, dar...traiu la bloc se cam aseamana. astfel, veci nu de alaturi isi scoate tot timpu florile care ii mor la usa si le tine pana isi dau obsescu sfarsit si le arunca, vecina de langa lift are un suport unde pune toate buchetele de flori primite de ea si in stare de putrefactie:)))) vecinu de langa gunoi posteaza numai afise amenintatoare si vrea sa faca legea cu ce se arunca si ce nu in ghena de gunoi si vecinu de dedesubt isi tine pungile de gunoi...la usa:P mi-am zis sa scot si eu un cactus! da mi-e ca vin noaptea si ma impiedic de el si tot eu ma aleg cu fundu intepat:D ce ti-e si cu vecinii astia!! pe mine ma deranjeaza dar nu f tare, in cazu tau insa....du-te la administrator sa vezi ce zice si dk nu se rez...pune mana de da la vreun ziar local cazu...sa vezi ce se rezv problema.....
kudika021451
Postat pe 26 Noiembrie 2011 21:04
De la: guru_ion, la data 2011-11-09 20:53:16
De la: kudika468746, la data 2011-11-09 20:43:28Buna ziua!
3 ghivece de flori (mari si medii), 2 recipiente infecte in care depoziteaza hrana pt caini, si cateva perechi de pantofi murdare, capace, peturi diverse etc..


... doua capace de canal, o bordura videanata, cinspe cutii cu bere , goale, o papusa gonflabila ce trebuie resapata si 3 metrii de gard viu fioros.

Ce imaginatie,gurule!
Elle_Elena
Postat pe 27 Noiembrie 2011 08:48
De la: kudika468746, la data 2011-11-09 20:43:28Buna ziua!
Stau la un bloc ANL, iar vecinul meu de vizavi, in ciuda rugamintilor mele catre dumnealui, a transformat toata zona din fata usii sale intr-un fel de "anticamera personala", asta insemnand toata zona de acces catre fereastra etajului si zona de acces catre ceasul meu de gaz(cu tot cu valva automata de inchidere a gazului).Si-a adus un dulap cu 2 usi, o masuta, 3 ghivece de flori (mari si medii), 2 recipiente infecte in care depoziteaza hrana pt caini, si cateva perechi de pantofi murdare, capace, peturi diverse etc.Ce este de facut? Cui sa ma adresez, in conditiile in care pt mine este o reala aventura sa imi deschid valva pt gaz, ori de cate ori mi se ia curentul sau sa aerisesc nivelul scarii cu fereastra.O sesizare scrisa catre Politie ar fi de ajuns pentru o atentionare, in contextul in care casa scarii este un bun comun, destinat accesului si oricaror interventii la retelele de gaz, curent, cablu. Casa scarii nu este o proprietate personala. Mie, practic, mi se ingradeste dreptul de acces la ceasul de gaz si la fereastra etajului. E ceva ilegal si abuziv, e chiar lipsa de respect fata de semeni.


Spatiul dintre etaje trebuie sa ramana liber de orice obiect de mobilier, deoarece este un spatiu comun, dar mai ales pentru interventia rapida a pompierilor in caz de incendiu, spre exemplu. In prima instanta, te poti adresa vecinului si-l poti ruga calm sa-si mute lucrurile de acolo (eventual vii inarmata, ca sa spun asa, cu un regulament de ordine interioara in care sa fie stipulat acest lucru, daca exista un astfel de regulament), daca nu merge discutia cu vecinul, te poti adresa celor ce administreaza blocul, daca nici asa nu merge, eu zic ca poti apela la ajutorul politiei si, eventual, la regia de gaz, spunandu-le la ce pericol sunteti expusi cu totii din cauza blocarii accesului la fereastra, spre exemplu, pentru a aerisi in cazul emanarii de gaz. Doresc sa te felicit pentru ca faptul ca iei initiativa si nu astepti ca lucrurile sa le rezolve altii, in speta alti vecini, dupa cum procedeaza multi romani nepasatori. Felicitari!
franziska_eu
Postat pe 27 Noiembrie 2011 09:01
N-are niciun drept la acel spatiu. Spatiile comune sunt repartizate (pe hartie doar) proportional cu suprafata apartamentului. Poti sesiza administratorul sau politia in cazul in care te deranjeaza iar vorba buna nu functioneaza.
Si ca o curiozitate, dar ar fi vorba de niste reparatii in acel spatiu, ai pune prima banii (cota ta , bineinteles)?
andrei_mariancatalin
Postat pe 4 Decembrie 2011 01:50
Casa scarii este bun comun(codomenii), deasemeni este cale de acces persoane si interventii in caz de incendii sau alte interventii accidentale. Sunt sigura ca nu acele ghivece de flori va deranjeaza, pot sta foarte bine in fata geamului, insa nu are ce cauta dulapuri sau cutii in care sunt depozitate maruntisuri.
Trebuie sa vorbesti mai intai cu vecinul, sai spui ca nu este voie si te deranjeaza.
Pasul doi, trebuie sa faci o plangere catre Presedintele de asociatie (cere numar de inregistrare), in care te motivezi. Presedintele de asociatie este obligat sa vina la fata locului sa constate, in termen de 24 ore ar trebui rezolvata problema. In caz ca, Presedintele nusi face datoria, faci o plangere catre primarie, adresata primarului, exista in toate primariile un compartiment de coordonare si control al asociatiilor de proprietari/locatari. Acestia vor sanctiona atat asociatia cat si pe locatarul buclucas, in baza L.230 din 6 iulie 2007, infiintarea. functionarea asociatiilor de proprietari/locatari. Subsolul, casa scarii, terasa, fac parte din bun comun, la care nu se modifica destinatia decat cu acordul scris a 51% din locatari si acceptata de asociatie, conditia , sa nu deranjeze. Ori in expunerea faptelor, pare ca deranjeaza, atat persoane cat si rolul si destinatia. Tot in L 230, exista un paragraf in care se recomanda ca, casa scarii la fiecare etaj sa existe un instinctor si sub nicio forma nu este voie sa se depoziteze nimic care sa ingreuneze accesul. Vecinul dvs. poate nu stie asta, presedintele asociatiei stie. Asa ca singura rezolvare este sa anunti Presedintele care a luat la cunostinta si semnat obligatiile ce-i revin pentru functionarea asociatiei legal constituita. Iar aceasta fapta face parte din/si Protectie si PSI(pompieri). In plus cred ca strica si aspectul, exceptie ghivecile cu flori daca nu ingreuneaza accesul.
dorina27
Postat pe 5 Decembrie 2011 07:58
Eu zic, chiar daca pare a fi o metoda foarte dura, dupa ce vorbesti cu dumnealui si ii pui in vedere sa le ia de acolo, sa le arunci. Daca dumnealui le lasa pe hol (spatiu care nu este proprietate personala) isi asuma riscul sa le ia niste oameni care chiar au nevoie de ele. Apoi vor fi la dumnealui intrebari precum "unde fac reclamatie?" etc.
kudika409798
Postat pe 7 Decembrie 2011 08:06


Stau la ultimul etaj si am un vecin ce fumeaza pe casa scarii. l-am rugat sa nu o mai faca, dar el continua sa fumeze.

kudika_35558
Postat pe 26 Mai 2013 22:59
Poti face o reclamatie la sectia de politie.

Succes1
criszoe
Postat pe 27 Mai 2013 00:03
De la: kudika_35558, la data 2013-05-26 22:59:00

Stau la ultimul etaj si am un vecin ce fumeaza pe casa scarii. l-am rugat sa nu o mai faca, dar el continua sa fumeze.



Lasa deschise toate geamurile de pe etaj si lasa deschisa si usa de la ghena, sa vezi ce-l lecuiesti de fumatul pe scara.

In caz ca nu rezolvi nici asa, trebuie sa te adresezi administratorului blocului si impreuna sa gasiti o solutie.
kudika_32792
Postat pe 27 Mai 2013 10:49
De la: kudika_35558, la data 2013-05-26 22:59:00

Stau la ultimul etaj si am un vecin ce fumeaza pe casa scarii. l-am rugat sa nu o mai faca, dar el continua sa fumeze.




Si in ce masura te deranjeaza acest lucru???Domnia sa,in momentul in care fumeaza, se afla in zona comuna tuturor locatarilor din bloc,nu iti violeaza spatiul intim!!!Stai cu usa deschisa la apartament?????Ceea ce face vecinul tau nu incalca nicio lege in ceea ce priveste administrarea blocului,tine doar de bunul simt,gandesc ca nu este adeptul aerului respirabil proaspat,de aici rezulta comportamentul sau! Poti discuta cu Administratorul blocului,ca acesta sa discute cu domnia sa,civilizat si intr-o maniera concorda cu atributiile sale!!Se poate face aerisirea etajului prin intermediul ferestrelor de pe palier,dar nu ajuta foarte mult,intrucat fumul de tigara se impregneaza in suprafetele disponibile!!
kudika_15804
Postat pe 27 Mai 2013 11:48
La noi in bloc, daca cuiva ii trece prin cap sa fumeze pe palierul scarii de bloc, se declanseaza senzorii de incendiu, si nu e deloc placut sunetul facut de ele. In plus de asta, in panica creata de acei senzori, cineva poate suna la pompieri, si sa vezi atunci factura babana de achitat pentru ca au venit aiurea pompierii.

De asemenei, daca usile apartamentelor nu sunt bine izolate, fumul de tigara, chiar si al cuiva aflat doar in trecere pe scari, intra in apartamente. Pe langa lucrurile astea, nu se fumeaza pe paliere, pe motiv de incendiu.
kudika_32792
Postat pe 27 Mai 2013 12:06
al meu vecin asculta tranquila,again and again duminica dimineata
Ame_li
Postat pe 27 Mai 2013 14:25
eu n-am vecini
againpiscotica
Postat pe 27 Mai 2013 14:38
De la: Ame_li, la data 2013-05-27 14:25:34 al meu vecin asculta tranquila,again and again duminica dimineata

baga-i si tu un hard-rock la maxim
againpiscotica
Postat pe 27 Mai 2013 14:39
De la: againpiscotica, la data 2013-05-27 14:39:08
De la: Ame_li, la data 2013-05-27 14:25:34 al meu vecin asculta tranquila,again and again duminica dimineata

baga-i si tu un hard-rock la maxim


"dati muzica mai tare"!!!
Titanika
Postat pe 27 Mai 2013 14:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BIROU DE PROIECTARE 1 De la: kudika450551 11 Octombrie 2011 16:47
un sfat va rog !!! 10 De la: matzacatza 16 August 2011 11:15
Fugiti de Alicante Brasov 3 De la: kudika_970842 30 Ianuarie 2015 12:35
cei care nu au facut copie dupa briful vechii cum fac rost de copie? 2 De la: a_martinescu2000 2 Februarie 2009 13:39
Probleme cu vecinii din bloc 4 De la: MayanMistica 9 Noiembrie 2011 16:30