Setari Cookie-uri

durerea de ureche..

Voi ati trecut prin asa ceva??Aseara stateam linistita si ma uitam la tv cand am realizat ca mi s-a infundat urechea..apoi a inceput sa ma doara...niste dureri crunte..era tarziu si nu aveam cum sa ma duc la farmacie..am bagat o tigare aprinsa in ureche..degeaba..am pus putin ulei cald..degeaba..am bagat vata cu spirt..degeaba..am pus o batista calda..si parca mai m-a lasat putin..pe la 12-1 noaptea am scapat si eu de durere si am adormit linistita..mentionez ca ma durea cu maxilar cu tot..Voi aveti remedii care sunt la indemana pentru astfel de dureri??caci se intampla sa te ia cand poate nu ai posibilitatea de a merge la farmacie...
eutoteu2399
Postat pe 4 Martie 2012 10:24
De la: eutoteu2399, la data 2012-03-04 10:24:00Voi ati trecut prin asa ceva??Aseara stateam linistita si ma uitam la tv cand am realizat ca mi s-a infundat urechea..apoi a inceput sa ma doara...niste dureri crunte..era tarziu si nu aveam cum sa ma duc la farmacie..am bagat o tigare aprinsa in ureche..degeaba..am pus putin ulei cald..degeaba..am bagat vata cu spirt..degeaba..am pus o batista calda..si parca mai m-a lasat putin..pe la 12-1 noaptea am scapat si eu de durere si am adormit linistita..mentionez ca ma durea cu maxilar cu tot..Voi aveti remedii care sunt la indemana pentru astfel de dureri??caci se intampla sa te ia cand poate nu ai posibilitatea de a merge la farmacie...



Personal,am trecut prin asa ceva atunci cand am avut otita medie,diagnostic confirmat ulterior!!!Daca durerile recidiveaza,du-te si fa-ti un control auricular la serviciul "ORL"!
MissRainbow
Postat pe 4 Martie 2012 11:15
am fost azi la farmacie..cred ca s-a minunat farmacista cand a vazut ca sunt prima persoana din farmacie..mi-a dat otocalm,picaturi pentru ureche si oxacilina,antibiotic pentru a trata infectia..mentionez ca sunt si racita,tusesc..pt raceala am luat paracetamol..nurofen..de astea..pt tuse fol baraka..mi-e imi fac ff bine caci la acc se pare ca sunt imuna..si poate din cauza asta am avut probleme cu urechile..dar acum sunt infundate dar nu ma dor..daca revin durerile dau fuga la orl...
eutoteu2399
Postat pe 4 Martie 2012 17:30
De la: eutoteu2399, la data 2012-03-04 10:24:00V..am bagat o tigare aprinsa in ureche....


de care? malbor, snagov, carpati?
geo_revitalizat
Postat pe 4 Martie 2012 17:44
De la: eutoteu2399, la data 2012-03-04 17:30:17aantibiotic pentru a trata infectia..mentionez ca sunt si racita,tusesc....


si nu ti-a trecut prin cap ca urechea s-a infundat din cauza racelii?
geo_revitalizat
Postat pe 4 Martie 2012 17:45
De la: eutoteu2399, la data 2012-03-04 17:30:17am fost azi la farmacie..cred ca s-a minunat farmacista cand a vazut ca sunt prima persoana din farmacie..mi-a dat otocalm,picaturi pentru ureche si oxacilina,antibiotic pentru a trata infectia..mentionez ca sunt si racita,tusesc..pt raceala am luat paracetamol..nurofen..de astea..pt tuse fol baraka..mi-e imi fac ff bine caci la acc se pare ca sunt imuna..si poate din cauza asta am avut probleme cu urechile..dar acum sunt infundate dar nu ma dor..daca revin durerile dau fuga la orl...


In acest caz,se explica aparitia durerilor,,nasul,gatul si urechile comunica si orice infectie a cailor respiratorii,netratata corespunzator,,se transmite si cailor auriculare!!Oxacilina se administreaza la 12h.
MissRainbow
Postat pe 4 Martie 2012 17:57
De la: eutoteu2399, la data 2012-03-04 17:30:17am fost azi la farmacie..cred ca s-a minunat farmacista cand a vazut ca sunt prima persoana din farmacie..mi-a dat otocalm,picaturi pentru ureche si oxacilina,antibiotic pentru a trata infectia..mentionez ca sunt si racita,tusesc..pt raceala am luat paracetamol..nurofen..de astea..pt tuse fol baraka..mi-e imi fac ff bine caci la acc se pare ca sunt imuna..si poate din cauza asta am avut probleme cu urechile..dar acum sunt infundate dar nu ma dor..daca revin durerile dau fuga la orl...


Pai din cauza racelii ai probleme acum si cu urechea. Cand o sa-ti treaca raceala, vei scapa si de problemele cu urechea.

Ocupa-te si de problema nasului, probabil ca-ti curge abundent. Incearca sa hidratezi mucoasa nazala cu spray-uri cu apa marina, le gasesti tot la farmacie, pentru ca din cauza mucozitatilor care se scurg din nas pe gat, gatul s-a inflamat si te doare. Exista si niste vitamine foarte bune de intarit corpul, mai precis sistemul imunitar, iar aceste vitamine se numesc Cetebe Plus.

Si nu uita, mai ales acum ca esti racita trebuie sa te hidratezi din abundenta, bea multa apa si ceaiuri calde, indulcite cu miere.

Sanatate iti doresc!
franziska_eu
Postat pe 5 Martie 2012 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pentru spasmofilie exista solutie!! 4 De la: kudika226898 15 Iulie 2010 18:42
cheaguri de sange in locul menstruatiei 12 De la: livia 12 Februarie 2010 09:30
Ajutor!Ce este Tendinitis Calcarea? 12 De la: healthy014704 6 Aprilie 2010 23:44
CURS DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA 18-20 Septembrie 2009 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 27 Iulie 2009 17:18
piciorul diabetic 9 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 23:43