Setari Cookie-uri

tuse de la gradi

Buna tuturor!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru acest subiect...dar am tot cautat pe-aici si n-am gasit vreo alta sectiune mai potrivita...si nici raspunsuri pentru situatia mea.
Luca, baietelul meu de 4 ani, a luat o raceala "de sezon" de la gradi...iar acum are o tuse productiva destul de urata zic eu...cel putin pentru un copil.
Voi ce siropuri ati incercat pentru copiii vostri in situatii de genul asta?
Vom ajunge si la medic in curand...dar n-as vrea sa nu-i dau chiar nimic pana atunci...
Ma puteti ajuta?
simo_blaga
Postat pe 15 Martie 2012 18:01
De la: simo_blaga, la data 2012-03-15 18:01:17Buna tuturor!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru acest subiect...dar am tot cautat pe-aici si n-am gasit vreo alta sectiune mai potrivita...si nici raspunsuri pentru situatia mea.
Luca, baietelul meu de 4 ani, a luat o raceala "de sezon" de la gradi...iar acum are o tuse productiva destul de urata zic eu...cel putin pentru un copil.
Voi ce siropuri ati incercat pentru copiii vostri in situatii de genul asta?
Vom ajunge si la medic in curand...dar n-as vrea sa nu-i dau chiar nimic pana atunci...
Ma puteti ajuta?


du-te la medic.
exista si urgente.
geo_revitalizat
Postat pe 15 Martie 2012 18:51
De la: simo_blaga, la data 2012-03-15 18:01:17Buna tuturor!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru acest subiect...dar am tot cautat pe-aici si n-am gasit vreo alta sectiune mai potrivita...si nici raspunsuri pentru situatia mea.
Luca, baietelul meu de 4 ani, a luat o raceala "de sezon" de la gradi...iar acum are o tuse productiva destul de urata zic eu...cel putin pentru un copil.
Voi ce siropuri ati incercat pentru copiii vostri in situatii de genul asta?
Vom ajunge si la medic in curand...dar n-as vrea sa nu-i dau chiar nimic pana atunci...
Ma puteti ajuta?



Sirop de ridiche neagra . Speli bine o ridiche neagra, o scobesti destul de mult in mijloc si pui o lingura de zahar inauntru. Asezi ridichea intru-un pahar ca sa nu se rastoarne. In timp de o ora (sau mai putin) se va forma un sirop dulce pe care il dai puiului sa-l bea si sa nu bea apa imediat dupa el. Ajuta foarte mult. Dar trebuie sa mergi la medic cat mai repede, totusi. La varsta lui, copii fac repede complicatii la plamani de la o simpla tuse.
GHEISA_
Postat pe 15 Martie 2012 18:58
De la: GHEISA_, la data 2012-03-15 18:58:48
De la: simo_blaga, la data 2012-03-15 18:01:17Buna tuturor!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru acest subiect...dar am tot cautat pe-aici si n-am gasit vreo alta sectiune mai potrivita...si nici raspunsuri pentru situatia mea.
Luca, baietelul meu de 4 ani, a luat o raceala "de sezon" de la gradi...iar acum are o tuse productiva destul de urata zic eu...cel putin pentru un copil.
Voi ce siropuri ati incercat pentru copiii vostri in situatii de genul asta?
Vom ajunge si la medic in curand...dar n-as vrea sa nu-i dau chiar nimic pana atunci...
Ma puteti ajuta?



Sirop de ridiche neagra . Speli bine o ridiche neagra, o scobesti destul de mult in mijloc si pui o lingura de zahar inauntru. Asezi ridichea intru-un pahar ca sa nu se rastoarne. In timp de o ora (sau mai putin) se va forma un sirop dulce pe care il dai puiului sa-l bea si sa nu bea apa imediat dupa el. Ajuta foarte mult. Dar trebuie sa mergi la medic cat mai repede, totusi. La varsta lui, copii fac repede complicatii la plamani de la o simpla tuse.


sau poa' sa fie doar iritatie de la muci.
e buna treaba cu ridichea.
geo_revitalizat
Postat pe 15 Martie 2012 19:01
De la: simo_blaga, la data 2012-03-15 18:01:17Buna tuturor!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru acest subiect...dar am tot cautat pe-aici si n-am gasit vreo alta sectiune mai potrivita...si nici raspunsuri pentru situatia mea.
Luca, baietelul meu de 4 ani, a luat o raceala "de sezon" de la gradi...iar acum are o tuse productiva destul de urata zic eu...cel putin pentru un copil.
Voi ce siropuri ati incercat pentru copiii vostri in situatii de genul asta?
Vom ajunge si la medic in curand...dar n-as vrea sa nu-i dau chiar nimic pana atunci...
Ma puteti ajuta?


Draga mea,in primul rand,copilul este la o varsta frageda,nu te poti hazarda in administrarea unor tratamente sau leacuri neconventionale !!Copiii pot dezvolta foarte usor ,forme de bronsiolite,bronsite astmatiforme si chiar pneumonii,de la o simpla raceala!!Observ ca locuiesti in Bucuresti,unde sunt Spitale de Urgenta pentru copii!!!Ti -as recomanda Spitalul de Urgenta "Grigore Alexandrescu",unde exista "UPU-Pediatrie",imbraca copilasul si prezinta-te la camera de garda respectiva!In primul rand,trebuie eliminata partea pulmonara,aceasta este periculoasa la un copilas de varsta pruncului tau!Decat sa te consulti pe forum,mai bine prezinta-te la Unitatea de primiri urgente!!
MissRainbow
Postat pe 15 Martie 2012 19:13
Ceva tipic pentru copiii care sunt in colectivitate.Intradevar,sunt bune si siropurile de tuse,dar cel mai bine,dute cu el la medic.Asa te linistesti si tu,si copilul.Iti spun asta din experienta.Sanatate!Si nu sta!
kudika_3323
Postat pe 18 Martie 2012 00:31
EURESPAL
kudika454004
Postat pe 18 Martie 2012 09:00
buna.sa stii ca si eu m-am chinuit multe luni cu al meu .cel mai eficient remediu a fost in siropel de muguri de pin dar acela original de la plafar nu de la farmacie ...i-am pus de trei ori pe zi 10 picaturi de tinctura de propolis.
i-am dat 2 saptamani in continuu.nu ma mai vrut tratament de la medic ca ii dadusem antibiotic si altele deja de 4 ori la interval de 2-3 saptamani si nu avea efect
cand racea cand tusea si nu mai terminam
sincer e cel mai eficient.si tinctura de propolis nu imi lipseste din casa caci e buna pentru multe
damadepica
Postat pe 18 Martie 2012 11:06
Neaparat la medic! Sunt foarte multe variante pentru tusea productiva (Bromhexim, Eurespal, Patlagina, Mucosolvan, etc ), dar in functie de starea copilului medicul va da cea mai buna varianta.

Baiatul meu are acum 13 ani. A ramas 1 data cu o tuse ba prdcutiva, ba seaca care nu ii mai trecea (a durat 2-3 luni). I-a trecut cu ceai pectoral de la plafar care este foarte bun (era singurul lichid pe care i l-am dat timp de 3-4 zile). Asa mai exista variante naturiste (ridiche, ceai de ceapa, propilis, etc). Ceaiul pectoral a fost cel mai bun (e un amestec de muguri pin, cimrisor, tei, menta, etc).

Sanatate!
kudika482962
Postat pe 18 Martie 2012 16:20
De la: sexynurse, la data 2012-03-18 11:34:47 Cosmetice originale de la M-A-C.Preturi avantajoase.Mai multe detalii la id-ul de mess matase_frantuzeasca si pe fb.


merg la tusea de gradi?
geo_revitalizat
Postat pe 18 Martie 2012 16:28
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-18 16:28:59
De la: sexynurse, la data 2012-03-18 11:34:47 Cosmetice originale de la M-A-C.Preturi avantajoase.Mai multe detalii la id-ul de mess matase_frantuzeasca si pe fb.


merg la tusea de gradi?

merge
efect garantat
maria-ioana
Postat pe 18 Martie 2012 17:26
Ideal este sa mergi la medic ,nu sa tratezi copilul in functie de sfaturile altora .Dar ca sfat naturist,eu pot sa/ti zic sa/i fierbi coji de ceapa si flori de tei cu miere de albine,adica sa/i prepari tu un siropel si sa/i dai de 3/4 ori pe zi,sa/i pui sare calda invelita intr/un prosopel pe piept.Dar mergi si la medic pt ca este cel mai indicat.de asemenea poti sa/i faci si siropel de patlagina dar intreaba daca se da la un copil asa de mic...Sanatate multa si numai bine!
mimishor957
Postat pe 19 Martie 2012 11:58
De la: simo_blaga, la data 2012-03-15 18:01:17Buna tuturor!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru acest subiect...dar am tot cautat pe-aici si n-am gasit vreo alta sectiune mai potrivita...si nici raspunsuri pentru situatia mea.
Luca, baietelul meu de 4 ani, a luat o raceala "de sezon" de la gradi...iar acum are o tuse productiva destul de urata zic eu...cel putin pentru un copil.
Voi ce siropuri ati incercat pentru copiii vostri in situatii de genul asta?
Vom ajunge si la medic in curand...dar n-as vrea sa nu-i dau chiar nimic pana atunci...
Ma puteti ajuta?


la medic oi fost cu el??????
zinaceabunasinebuna
Postat pe 19 Martie 2012 12:00
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-18 16:28:59
De la: sexynurse, la data 2012-03-18 11:34:47 Cosmetice originale de la M-A-C.Preturi avantajoase.Mai multe detalii la id-ul de mess matase_frantuzeasca si pe fb.


merg la tusea de gradi?


merg daca pa copil il cheama geo!!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 19 Martie 2012 12:00
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-15 19:01:18
De la: GHEISA_, la data 2012-03-15 18:58:48
De la: simo_blaga, la data 2012-03-15 18:01:17Buna tuturor!
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru acest subiect...dar am tot cautat pe-aici si n-am gasit vreo alta sectiune mai potrivita...si nici raspunsuri pentru situatia mea.
Luca, baietelul meu de 4 ani, a luat o raceala "de sezon" de la gradi...iar acum are o tuse productiva destul de urata zic eu...cel putin pentru un copil.
Voi ce siropuri ati incercat pentru copiii vostri in situatii de genul asta?
Vom ajunge si la medic in curand...dar n-as vrea sa nu-i dau chiar nimic pana atunci...
Ma puteti ajuta?



Sirop de ridiche neagra . Speli bine o ridiche neagra, o scobesti destul de mult in mijloc si pui o lingura de zahar inauntru. Asezi ridichea intru-un pahar ca sa nu se rastoarne. In timp de o ora (sau mai putin) se va forma un sirop dulce pe care il dai puiului sa-l bea si sa nu bea apa imediat dupa el. Ajuta foarte mult. Dar trebuie sa mergi la medic cat mai repede, totusi. La varsta lui, copii fac repede complicatii la plamani de la o simpla tuse.


sau poa' sa fie doar iritatie de la muci.
e buna treaba cu ridichea.


d-aia freci tu ridichea altora????????? ca nu ai altceva mai bun da facut???????
zinaceabunasinebuna
Postat pe 19 Martie 2012 12:02
1-Un bun remediu este ceaiul de ceapa: intr-un litru de apa se fierb 3-4 cepe fara a fi curatate, se arunca decat radacina, se fierb la foc mic 10-15 minute. Se strecoara imediat. Daca doriti sa indulciti, o puteti face cu zahar in timpul fierberii sau cu miere dupa ce se mai raceste putin. Se bea cate o cescuta de 3-4 ori pe zi.
2-sirop de brad
3-mar copt

Daca tusea este productiva puteti da ACC din farmacie.

MULTA MULTA SANATATE!
kudika080369
Postat pe 19 Martie 2012 15:07
si siropul de brad cum il faci ? storci bradul sau conurile in oala aia ?
POETUL
Postat pe 19 Martie 2012 15:10
Buna Mamico,am si eu un flacau tot de 4 anisori, probleme cu tusea am avut de cand ne stim,asa ne am nascut mai bolnavicios,nefiind nici alaptat natural(eu mereu dau vina pe asta),am luat o de mici cu bronsolite ,bronsite....tot ce tine de aparatul respirator,asa ca pot spune ca am ceva experienta in ceea ce priveste acest subiect(la cati bani am cheltuit pe doctori si medicamente,am retinut ce era mai important).Un sirop foarte bun de tuse,si seaca si productiva,este COUGHEND ,care se gaseste la farmaciile Dona,Remedio,Sensiblu si in special la cele naturiste. Noi ne tratam cu aerosol in cea mai mare parte,iar uleiul de baza folosit este cel de Eucalipt,daca dai searc pe Google si citesti despre acest ulei,vei vedea ca face minuni,asta o pot spune pt ca il folosesc de vreun an jumatate,asta dupa ce in prealabil am fost la Salina artificiala aici in bucuresti,acolo am dat de o dna Dr foarte draguta,care trateaza copii numai cu produse naturiste,si am zis de ce nu,in ideea in care mi s a explicat ce efecte secundare au medicamentele din comert(care de altfel sunt si scumpe),si cu care dr nostri dragi ni le recomanda cu asa o caldura,dar cine suntem noi sa stim mai bine decat ei,nu?
Daca tot esti din Bucuresti,iti recomand cu caldura cateva sedinte de Salina,dar nu oriunde ,ci la Salina Center,este prima salina deschisa la noi in tara si crede -ma ca si singura eficienta(aici citez mamicile copiilor care frecventeaza salina). Noi in aprilie mergem iar ,pt o cura de o luna fara intreruperi,decat sambata si duminica,asta pt ca a avut efecte extraordinare ,adica nu am mai racit nici eu si nici cel mic pe o perioada destul de lunga plus ca racelile aparute intre timp erau foarte usoare,ne puneam pe picioare in 3 zile,doar cu aerosol cu eucalipt,care tine loc si de antibiotic,asta in cazul in care cel mic face temperatura.Stiu ca e greu de crezut ,dar chiar face minuni. Foarte bun pt tuse este uleiul esential de Cimbru,doar ca la mine cel mic nu prea il agreeaza asa ca i le pun impreunat,si Eucalipt si Cimbru. Sper ca nu te am plictisit cu acest comentariu lung dar sunt trecuta prin atatea incat acum sunt foarte linistita din punctul asta de vedere ,si il recomand tuturor mamicilor,sa nu treaca prin ce am trecut eu. Sper ca am fost de folos si va doresc Multa Sanatate !
ANDREEA_PTK
Postat pe 19 Martie 2012 17:26
Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Am fost la medic si ne-a recomandat Fluimucil 2% pediatric - un sirop care s-a dovedit a fi foarte eficient!
2 doze de 10ml pe zi, timp de max 5 zile + ceaiuri din plante medicinale + fructe si legume cu multa vitamina C.
La noi astea au mers...si piciul e bine din nou.
Sanatate tuturor!
simo_blaga
Postat pe 21 Martie 2012 16:51
De la: simo_blaga, la data 2012-03-21 16:51:57Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Am fost la medic si ne-a recomandat Fluimucil 2% pediatric - un sirop care s-a dovedit a fi foarte eficient!
2 doze de 10ml pe zi, timp de max 5 zile + ceaiuri din plante medicinale + fructe si legume cu multa vitamina C.
La noi astea au mers...si piciul e bine din nou.
Sanatate tuturor!


ce chestie! toti si-au dat cu parerea si cu medicamente , da nimeni n-a zis de fluimicilul ala.

sanatata minunii
geo_revitalizat
Postat pe 21 Martie 2012 16:55
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-21 16:55:16[
sanatate minunii
geo_revitalizat
Postat pe 21 Martie 2012 16:56
De la: geo_revitalizat, la data 2012-03-21 16:55:16
De la: simo_blaga, la data 2012-03-21 16:51:57Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Am fost la medic si ne-a recomandat Fluimucil 2% pediatric - un sirop care s-a dovedit a fi foarte eficient!
2 doze de 10ml pe zi, timp de max 5 zile + ceaiuri din plante medicinale + fructe si legume cu multa vitamina C.
La noi astea au mers...si piciul e bine din nou.
Sanatate tuturor!


ce chestie! toti si-au dat cu parerea si cu medicamente , da nimeni n-a zis de fluimicilul ala.

sanatata minunii


Cred ca nimeni nu a spus de Fluimucil pentru ca, din cate stiu eu de la pediatra, se recomanda doar in anumite circumstante si doar dupa ce il vede medicul pe copil. Noua uneori ni l-a recomandat si alteori nu. Fluimucilul a mers bine pe mascuta, dar la fel de bine la noi a mers si Sinecodul Pe Eurespal baietelul meu il vomita de fiecare data.
Noua ne mai merge bine la tuse, ca adjuvant, siropul de ridiche (nici nu e rau la gust) si un sirop Kreval - pe care ni-l aduce cineva din Turcia, cand se nimereste pe acolo si noi avem nevoie
Discutia cu tusea este nesfarsita si de aceea cred eu ca cel mai bine stie medicul curant al copilului, nici macar orice medic, ci doar cel care il cunoaste pe pusti si la-a vut sub supravehere mai mutl timp
jurnalul
Postat pe 26 Martie 2012 17:23
EU AM FACUT CEAI DE ZAHAR ARS PT BAIETELUL MEU DAVID DE 4 ANI.RETETA: ARZI4 LINGURI ZAHAR DAR SA NU SE INEGREASCA ,DUPA CARE ADAUGI JUMA LITRU DE APA SI FIERBI 10 MIN.DAR IN APA SE MAI ADAUGA SI 2 CRENGUTE DE BUSUIOC .DAI SA BEA CALDUT SI FOARTE DES.AM RETETA DE LA BUNICA MEA SI ASA AM SCAPAT DE TUSE.II DORESC INSANATOSIRE GRABNICA
kudika_4014
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:14
Draga mea si eu am un nepotel apropiat de varsta cu al tau si , am fost si noi in aceeasi situatie de curand.Eu am fost la medic cu el si l-am facut bine dupa tratamentul prescris de medic.Noi am luat Humex sirop 3ml de 2 ori pe zi ,si Cexyl la 250mg cate 5 ml la 12 ore.Nepotelul meu a fost bine dupa 3 zile de tratament dar ,eu i-am dat mai ales cel de tuse Humexul si dupa ce am terminat Cexylul inca vreo 2 zile....Sanatate va doresc !
kudika512500
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:24
buna si eu am o fetita de 3 ani si 4 luni si ne confruntam foarte des cu tusea de la gradi si nu numai acum mi sa recomandat de la plafar siropul coughend sirop cu zahar si am inceputde 3 zile sa il dau de 3 ori pe ziii cate 5 ml dar il dau impreuna cu panadolul baby si vreau sa va zic ca incepe sa se vada rezultatele nu mai tuseste asa de des si nasucul nu mai este asa tare infundat dureaza mult pt ca nu este un antibiotic e ceva natural si eu cred ca in timp o sa se vada rezultatele iam mai facut si un siroprl de ceapa cu nuci indulcit cu miere si acum ni se rupe tusea sa speram ca o sa treaca si o sa putem merge la gradi as vrea sa stiu daca ati mai folosit acest sirop cu zahar si dupa cat timp se vad rezultatele va multumesc
kudika_943698
Postat pe 25 Noiembrie 2013 11:42
Doctorita noastra de familie ne-a spus ca tusea, cel putin la copii, trebuie sa-ºi faca "mendrele", adica mai devreme de 7 zile nu trece, nici cu mama siropelelor.
luchianramona
Postat pe 25 Noiembrie 2013 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gardnerella la femei 1 De la: kudika140782 20 Noiembrie 2010 15:37
Va este frica de moarte? 29 De la: ralukutzza 24 Septembrie 2009 17:27
Cum pot depasi decesul unicului meu fiu? 27 De la: mia2400 13 Decembrie 2013 10:33
Am o problema!cred eu 27 De la: Josie 10 Iulie 2009 16:24
Cum stapanim nervii? 31 De la: iris_4_ever 11 Decembrie 2009 20:07