Setari Cookie-uri

sfintii si ajutorul lor

sper ca nu va suparati ca am deschis un nou subiect........mi-ar face mare placere sa aflu de la voi daca vreodata ati fost ajutati de un sfant anume.si daca voi credeti ca sunt facatori de minuni......sa nu faceti comentarii rautaCIOASE
cosmilumi
Postat pe 29 Martie 2012 15:43
De la: cosmilumi, la data 2012-03-29 15:43:07sper ca nu va suparati ca am deschis un nou subiect........mi-ar face mare placere sa aflu de la voi daca vreodata ati fost ajutati de un sfant anume.si daca voi credeti ca sunt facatori de minuni......sa nu faceti comentarii rautaCIOASE

eu martea tin post si ma rog Sf.Anton.Consider ca m-a ajutat ,cineva acolo sus are grija de mine
Piscolinoo
Postat pe 29 Martie 2012 15:51
De la: cosmilumi, la data 2012-03-29 15:43:07sper ca nu va suparati ca am deschis un nou subiect........mi-ar face mare placere sa aflu de la voi daca vreodata ati fost ajutati de un sfant anume.si daca voi credeti ca sunt facatori de minuni......sa nu faceti comentarii rautaCIOASE


Da,cred in sfinti si in ajutorul lor!!Personal,am simtit ajutorul dat de catre Sf.Anton de Padova,facatorul de minuni si de catre patroana numelui meu,una dintre sfintele existente in calendar,la care se adauga ajutorul nemijlocit al Sf.-ei Fecioare Maria,Maica iubirii!!!
MissRainbow
Postat pe 29 Martie 2012 15:59
pai sf anton de padova nu e pt catolici?stiu ca noi ortodoxi tinem post miercutea si vinerea....uneori lunea....dar nu martea..............
cosmilumi
Postat pe 29 Martie 2012 16:06
De la: cosmilumi, la data 2012-03-29 16:06:35pai sf anton de padova nu e pt catolici?stiu ca noi ortodoxi tinem post miercutea si vinerea....uneori lunea....dar nu martea..............

Si eu am o vecina care tine post doar martea. A fost profesoara de limba romana, pensionata in prezent si e sigur ortodoxa. I-am dat odata de inteles ca as dori sa stiu de ce tine acest post, dar a schimbat voalat subiectul. Pe de alta parte, am auzit ca multe persoane (femei) se roaga la biserica catolica, daca nu ma insel tot Sf.Anton pentru a putea ramane insarcinate (anumite zile, etc.)
luchianramona
Postat pe 29 Martie 2012 16:30
da dar de SF NECTARIE.NICOLAE,PARASCHEVA...CE SPUNETI?
cosmilumi
Postat pe 29 Martie 2012 16:35
De la: cosmilumi, la data 2012-03-29 16:06:35pai sf anton de padova nu e pt catolici?stiu ca noi ortodoxi tinem post miercutea si vinerea....uneori lunea....dar nu martea..............



Da,atat eu cat si colega si prietena mea ,Piscolinoo,impartasim dogma confesiunii romano-catolice!!!Ai pus o intrebare,coincidenta a facut ca sa-ti raspundem amandoua ,consecutiv,fara nicio discutie in prealabil!!Ziua de Marti,este inchinata Marelui Facator de minuni,Sf.Anton de Padova,sfant,ce se celebreaza in fiecare an,pe data de 13 Iunie ,moment in care se sfintesc crinii si copiii,intrucat Sf. Anton este patronul crinilor!!Sfinti exista in ambele calendare crestine,zilele sunt notate impreuna cu sfintii respectivi,,fiecare Biserica avand sfintii ei specifici!!
MissRainbow
Postat pe 29 Martie 2012 16:42
De la: cosmilumi, la data 2012-03-29 16:35:24da dar de SF NECTARIE.NICOLAE,PARASCHEVA...CE SPUNETI?


Da,sunt sfinti importanti si celebrati corespunzator in cadrul Bisericii Ortodoxe,,fiecare este liber sa se roage sfantului,pe care il considera important in viata sa!!Dar,,in toate aceste manifestari,daca lipseste credinta si marturisirea ei,totul este sortit esecului!!
MissRainbow
Postat pe 29 Martie 2012 16:45
De la: luchianramona, la data 2012-03-29 16:30:32
De la: cosmilumi, la data 2012-03-29 16:06:35pai sf anton de padova nu e pt catolici?stiu ca noi ortodoxi tinem post miercutea si vinerea....uneori lunea....dar nu martea..............

Si eu am o vecina care tine post doar martea. A fost profesoara de limba romana, pensionata in prezent si e sigur ortodoxa. I-am dat odata de inteles ca as dori sa stiu de ce tine acest post, dar a schimbat voalat subiectul. Pe de alta parte, am auzit ca multe persoane (femei) se roaga la biserica catolica, daca nu ma insel tot Sf.Anton pentru a putea ramane insarcinate (anumite zile, etc.)


Da,Ramona,pot sa-ti confirm acest fapt--in zilele de Marti,multi ortodocsi participa la liturghia inchinata Sf.-ului Anton de Padova,fapt ce m-a determinat sa cred ca acesta este remarcat si de catre crestinii ortodocsi!!
Nimeni nu ii alunga din biserica ,fiecare este liber as se roage carui sfant doreste!!
MissRainbow
Postat pe 29 Martie 2012 16:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
a plecat fara sa ne certam 53 De la: alcmenea 16 Mai 2010 11:52
Va rog ajutati-ma! Nu mai vrea sa fim impreuna 51 De la: simoanbv2007 15 Iunie 2010 21:41
lamuriti-ma 14 De la: cosmilumi 29 Martie 2012 18:33
pareri referitor la porumbei pentru nunta 65 De la: 21 August 2015 20:50
Cele mai frumoase urari de Craciun! 6 De la: BAZOOKAXXXXX 24 Decembrie 2011 22:59