Setari Cookie-uri

Salatã cu foie gras și struguri caramelizați

Buna fetelor!

Am fost saptamana trecuta la o petrecere organizata de The Brick, unde am mancat o salata absolut delicioasa, cu foie gras si struguri si m-am gandit sa v-o impartasesc si voua. Este ideala pentru mesele festive.

Ingrediente - Pentru 4 porții

Foie gras - 600 GR
Struguri albi - 200 GR
Struguri negri - 200 GR
Oțet balsamic - 50 ML
Miere de albine - 50 gr
Salatã Lolo Rosso - 1 BC
Salatã Lolo Bianco - 1 BC
Rucola - 200 GR
Baby Spinach - 200 GR

Mod de preparare:

Se prãjesc bucãțile de foie gras-ul foarte puțin pânã devine ușor moale . Se adaugã în aceeași tigaie strugurii albi și strugurii negri. Dupã 2 - 3 minute, când s-au caramelizat puțin, se adaugã miere de albine și oțet balsamic.
Se lasã pe foc mic 30 de secunde . Pe farfuria de salatã se așeazã amestecul de salate. Foie gras-ul cu struguri se servește cald pe patul de salatã.
kudika515209
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:12
Interesanta reteta. Multumim. In weekend o voi incerca. Mai ales ca la ultima vizita la nutritionionist mi-a recomandat sa mananc rucola in diverse combinatii de salate, sa iau slim&fit si sa fac cat mai multa miscare in aer liber.:)
GeorgianaBB
Postat pe 3 Mai 2012 13:23
De la: kudika515209, la data 2012-04-18 17:12:28Buna fetelor!

Am fost saptamana trecuta la o petrecere organizata de The Brick, unde am mancat o salata absolut delicioasa, cu foie gras si struguri si m-am gandit sa v-o impartasesc si voua. Este ideala pentru mesele festive.

Ingrediente - Pentru 4 porții

Foie gras - 600 GR
Struguri albi - 200 GR
Struguri negri - 200 GR
Oțet balsamic - 50 ML
Miere de albine - 50 gr
Salatã Lolo Rosso - 1 BC
Salatã Lolo Bianco - 1 BC
Rucola - 200 GR
Baby Spinach - 200 GR

Mod de preparare:

Se prãjesc bucãțile de foie gras-ul foarte puțin pânã devine ușor moale . Se adaugã în aceeași tigaie strugurii albi și strugurii negri. Dupã 2 - 3 minute, când s-au caramelizat puțin, se adaugã miere de albine și oțet balsamic.
Se lasã pe foc mic 30 de secunde . Pe farfuria de salatã se așeazã amestecul de salate. Foie gras-ul cu struguri se servește cald pe patul de salatã.

cine ti-a dat reteta?bucatarul?
Piscolinoo
Postat pe 3 Mai 2012 13:29
De la: GeorgianaBB, la data 2012-05-03 13:23:02Interesanta reteta. Multumim. In weekend o voi incerca. Mai ales ca la ultima vizita la nutritionionist mi-a recomandat sa mananc rucola in diverse combinatii de salate, sa iau slim&fit si sa fac cat mai multa miscare in aer liber.:)
Ce coincidenta, si mie mi-a recomandat acelasi lucru cineva cand a auzit ca iau Slim & Fit. Reteta suna de la departare gustoasa, insa nu este deloc dietetica. Foie gras, strugurii caramelizati? Nu cred ca aceastea au putine calorii.
Mai bine inlocuim toate acestea cu niste morcovi, rosii si castraveti (ca tot sunt in sezon), si toate stropite cu putina lamaie si ulei de masline o sa faca minuni pentru corpul nostru.
DariaMih
Postat pe 28 Iunie 2012 16:10
Asa frate, mai pe romaneste sa stii ce mananci, mai complicat cu foieurile, lolo, baby, etc.
luchianramona
Postat pe 28 Iunie 2012 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Doamnelor si Domnilor Va framanta obezitatea????? 1 De la: RaducuTheBear 29 Martie 2009 20:39
Retete pentru dieta 7 De la: Alexya_Alexandra 1 Februarie 2013 17:43
HELPPPPPP,PT HEPATITA B 26 De la: kudika500083 20 Ianuarie 2012 22:08
Salatã cu foie gras și struguri caramelizați 5 De la: kudika515209 28 Iunie 2012 16:21
eu geamana el capricorn 7 De la: blonduta_cris_kiss 12 Octombrie 2012 12:18