Setari Cookie-uri

Sotul meu e plictisit de vacantele in doi

Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 18:14
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!



Draga mea,fii si tu mai ingaduitoare,,,vacantele petrecute in grup ,sunt mai atragatoare decat cele petrecute in doi,,,bine,aici depinde de cei in cauza!!Sotul tau este,presupun,mai volubil decat tine,nu este apatic,ii place zgomotul,anturajul,nu?Tu esti mai linistita,agreezi timpul petrecut impreuna,fara asistenta din exterior,intimitatea!!Nu este rau,dar ajungeti la un compromis ,astfel incat sa va petreceti concediul in mod placut!!Nu-i cunosteai preferintele ?Hai sa-ti spun ceva,,,singuratatea traita in doi, este cumplita,,incearca sa umpli golul existent in cuplul vostru,,,este mult prea curand ca sotul tau sa nu se simta bine,doar alaturi si cu tine!
MissRainbow
Postat pe 6 Mai 2012 18:26
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!


si eu prefer sa mai fiu cu cineva cand sunt in concediu pentru ca vreau sa ma distrez
jean_luc_picard
Postat pe 6 Mai 2012 18:29
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!

ei hai eu nu cred ca in 2 e plictisitor, dar e mai distractiv cu cat nr de persoane este mai mare. mai o gluma, mai un banc, mai o piedica
muza_ta
Postat pe 6 Mai 2012 18:56
De la: muza_ta, la data 2012-05-06 18:56:38
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!

ei hai eu nu cred ca in 2 e plictisitor, dar e mai distractiv cu cat nr de persoane este mai mare. mai o gluma, mai un banc, mai o piedica



Muza,normal ca nu este plictisitor sa se petreaca timpul liber in doi,chiar si concediu fiind,dar aceasta este valabil in conditiile in care cei doi comunica si sunt capabili sa intretina atmosfera necesara cuplului!Anturajul sporeste buna dispozitie,dar nu inlocuieste "tacerea" instalata intre cei doi,aici este problema!!In cazul lor,,,cu regret,dar este refugiu!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Mai 2012 19:03
Dimpotriva, el e mai aptic decat mine, il scot cu greu din casa, prefera sa stea la calculator. Si mai e ceva: sotul meu e turc si locuim in Ankara. İnca nu vorbesc fluent limba si nici nu am reusit sa-mi fac prea multi prieteni. In vacanta anterioara am fost cu niste prieteni de-ai lui si m-am simtit izolata, ca ei vorbeau de-ale lor si aveau distractiile lor. İ-am spus ca nu mai plec in vacanta cu prietenii lui pentru nimic in lume. E gata sa accepte pe orice cunostinta de-a mea, numai sa nu fim singuri. Cand m-am casatorit credem ca o sa-mi compenseze absenta familiei si a prietenilor...inca nu lucrez, stau toata ziua acasa asteptandu-mi comoara de barbat, uneori e foarte indiferent. Cel mai straniu e ca se streseaza cand ies cu fetele si ma retin in oras, caci credeam si eu ca nu-i ajunge ''oxigen''. Nici nu stiu ce sa cred
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 19:48
De la: MissRainbow, la data 2012-05-06 19:03:01
De la: muza_ta, la data 2012-05-06 18:56:38
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!

ei hai eu nu cred ca in 2 e plictisitor, dar e mai distractiv cu cat nr de persoane este mai mare. mai o gluma, mai un banc, mai o piedica



Muza,normal ca nu este plictisitor sa se petreaca timpul liber in doi,chiar si concediu fiind,dar aceasta este valabil in conditiile in care cei doi comunica si sunt capabili sa intretina atmosfera necesara cuplului!Anturajul sporeste buna dispozitie,dar nu inlocuieste "tacerea" instalata intre cei doi,aici este problema!!In cazul lor,,,cu regret,dar este refugiu!!!


la anu maduc in trei daca ma ajuta D-zeu!
jean_luc_picard
Postat pe 6 Mai 2012 20:19
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 19:48:07Dimpotriva, el e mai aptic decat mine, il scot cu greu din casa, prefera sa stea la calculator. Si mai e ceva: sotul meu e turc si locuim in Ankara. İnca nu vorbesc fluent limba si nici nu am reusit sa-mi fac prea multi prieteni. In vacanta anterioara am fost cu niste prieteni de-ai lui si m-am simtit izolata, ca ei vorbeau de-ale lor si aveau distractiile lor. İ-am spus ca nu mai plec in vacanta cu prietenii lui pentru nimic in lume. E gata sa accepte pe orice cunostinta de-a mea, numai sa nu fim singuri. Cand m-am casatorit credem ca o sa-mi compenseze absenta familiei si a prietenilor...inca nu lucrez, stau toata ziua acasa asteptandu-mi comoara de barbat, uneori e foarte indiferent. Cel mai straniu e ca se streseaza cand ies cu fetele si ma retin in oras, caci credeam si eu ca nu-i ajunge ''oxigen''. Nici nu stiu ce sa cred


pai asa sunt turcii!
jean_luc_picard
Postat pe 6 Mai 2012 20:20
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 19:48:07Dimpotriva, el e mai aptic decat mine, il scot cu greu din casa, prefera sa stea la calculator. Si mai e ceva: sotul meu e turc si locuim in Ankara. İnca nu vorbesc fluent limba si nici nu am reusit sa-mi fac prea multi prieteni. In vacanta anterioara am fost cu niste prieteni de-ai lui si m-am simtit izolata, ca ei vorbeau de-ale lor si aveau distractiile lor. İ-am spus ca nu mai plec in vacanta cu prietenii lui pentru nimic in lume. E gata sa accepte pe orice cunostinta de-a mea, numai sa nu fim singuri. Cand m-am casatorit credem ca o sa-mi compenseze absenta familiei si a prietenilor...inca nu lucrez, stau toata ziua acasa asteptandu-mi comoara de barbat, uneori e foarte indiferent. Cel mai straniu e ca se streseaza cand ies cu fetele si ma retin in oras, caci credeam si eu ca nu-i ajunge ''oxigen''. Nici nu stiu ce sa cred



Eiii,draga mea,ar fi trebuit sa-ti asumi aceste mici neajunsuri legate de limba si lipsa de acomodare,erau inerente in conditiile prezentate de tine!!Mereu am spus ca aceste casatorii incheiate cu persoane neneaose,sunt sensibile si necesita mult timp de pregatire, in ceea ce priveste adaptarea la stilul lor de viata,obiceiuri,limba si multe,multe altele!!Ei au reguli stricte,dupa care isi coordoneaza viata de cuplu,femeile sunt usor marginalizate,tine de conceptii,educatie!!Ce poti sa faci?In primul rand,invata limba astfel incat sa o poti stapani foarte bine!!Incearca sa discuti cu sotul tau ,toate aspectele legate de timpul petrecut in fata calculatorului,Doamne,aveti doar doi ani de casatorie,ar trebui sa aveti alte tabieturi,dar cred ca acestea tin si de educatia,pe care a primit-o!!Te simti singura?I-ai spus sotului tau ca te simti astfel?Intreaba-l, de ce nu suporta sa fie doar cu tine,in momentele de recreere?De ce trebuie sa fie si alte persoane cu voi?Il deranjeaza faptul ca iesi cu fetele pentru ca ei au alta optica legata de femeie si obiceiurile ei,dar toate aceste aspecte ,trebuia sa le discutati inainte de casatorie!!!Nu este vorba de gelozie,ci de conceptiile lor de viata!Discuta cu el,draga mea,daca tot ai facut acest pas,macar sa nu ajungi in situatia de a-ti parea rau!!Incearca sa-ti gasesti un job,lipsa de activitate profesionala poate crea confuzii si nemultumiri in viata de familie!!!Discutati,discutati!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Mai 2012 20:23
Draga Rainbow! Am discutat de multe ori, dar el este obisnuit sa creada ca are intotdeauna dreptate. Daca ii reprosez ca sta prea mult la calculator, motiveaza ca astfel uita de problemele de la serviciu, daca ies cu fetele urmeza un adevarat interogatoriu (cu cine,unde, ce-ati vorbit atata timp). Vroiam sa dau ore de l.rusa, dar cum ''elevii'' sunt toti barbati, nu-mi permite..nu stiu unde sa gasesc un job care sa corespunda tuturor criteriilor sale. ınteleg si eu ca femeii care nu lucreaza ii lipseste siguranta, mai ales aici. N-as zice ca e un turc clasic: nu-mi cere sa-i gatesc sa sa fac curat, teoretic accepta sa am un seviciu, poate ca s-a plictisit de mine. Sunt fata frumoasa, eram ca un trofeu pentru el, mai ales pe fundalul turcoaicelor urate. Si mai e si divortat..El are o farmacie si voia sa lucrez la el. Intuitia m-a indemnat sa refuz, pentru ca dupa cum imi dau seama, prezenta mea nu-i e int-atat de indispensabila. I-ar fi comod sa ma aiba in preajma, dar simt ca trebuie sa-mi castig independenta cu resurse proprii, mai ales ca nu am facu universitate ca sa vand cosmetice. singurul raspuns la ''de ce nu vrei sa plecam la mare in doi?'' e ''Alone is boring''. Pentru e impreuna e echivalent cu ''alone'', asta ma exaspereaza
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 20:54
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 20:54:00Draga Rainbow! Am discutat de multe ori, dar el este obisnuit sa creada ca are intotdeauna dreptate. Daca ii reprosez ca sta prea mult la calculator, motiveaza ca astfel uita de problemele de la serviciu, daca ies cu fetele urmeza un adevarat interogatoriu (cu cine,unde, ce-ati vorbit atata timp). Vroiam sa dau ore de l.rusa, dar cum ''elevii'' sunt toti barbati, nu-mi permite..nu stiu unde sa gasesc un job care sa corespunda tuturor criteriilor sale. ınteleg si eu ca femeii care nu lucreaza ii lipseste siguranta, mai ales aici. N-as zice ca e un turc clasic: nu-mi cere sa-i gatesc sa sa fac curat, teoretic accepta sa am un seviciu, poate ca s-a plictisit de mine. Sunt fata frumoasa, eram ca un trofeu pentru el, mai ales pe fundalul turcoaicelor urate. Si mai e si divortat..El are o farmacie si voia sa lucrez la el. Intuitia m-a indemnat sa refuz, pentru ca dupa cum imi dau seama, prezenta mea nu-i e int-atat de indispensabila. I-ar fi comod sa ma aiba in preajma, dar simt ca trebuie sa-mi castig independenta cu resurse proprii, mai ales ca nu am facu universitate ca sa vand cosmetice. singurul raspuns la ''de ce nu vrei sa plecam la mare in doi?'' e ''Alone is boring''. Pentru e impreuna e echivalent cu ''alone'', asta ma exaspereaza



Exact ceea ce banuiam,dar,spune-mi,te rog,cat timp ati fost prieteni,iubiti,pana sa va casatoriti???Ei au mentalitatile lor,greu sau deloc ii poti dezvata de ceea ce le este inradacinat!!!Te-a considerat un trofeu,,poate a fost modul lui de a se afisa in fata familiei,,prietenilor,cu o femeie frumoasa,dar nu stiu cat de mult iubita!!Va iubiti in adevaratul sens al cuvantului?Legat de iesirile tale in mediul extern,,nu i te impotrivi cu vehementa,ci cu diplomatie,explica-i ca ai nevoie de prietene apropiate,ca nu poti sta izolata complet de un posibil anturaj,,va intelege,dar cu multa greutate din partea lui si cu tot atat de multa ingaduinta si rabdare din partea ta!!Legat de job,mi se pare ca este o mare tampenie ,refuzul lui de a preda acelor domni-elevi,dar asta tine de modul lor de gandire,nu neaparat din gelozie!!!Cauta altceva de facut,,nu te lega de el ,profesional vorbind,nu este indicat,independenta ta,chiar daca la prima vedere nu este astfel,va fi in folosul amandorura!! Daca a petrece concediul singuri este plictisitor,cum va fi viata voastra de acum incolo??Parerea mea este aceea ca nu te iubeste cu adevarat,sper sa ma insel,dar,,,nu stiu,,,draga mea,atunci cand iubesti,,,te manifesti altfel,,,nu simt pasiunea ca existand intre voi doi,,,lipseste acea flacara ,,,parca imi povestesti de o colega de a ta si nicidecum de tine si de sotul tau!!!Boring,boring,,,oare pana sa va casatoriti,,,tot asa a fost?????????Echivalentele nu au loc in viata de famile,relatia ar trebui sa fie una singura si anume cea de iubire!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Mai 2012 21:08
De la: jean_luc_picard, la data 2012-05-06 20:19:24
De la: MissRainbow, la data 2012-05-06 19:03:01
De la: muza_ta, la data 2012-05-06 18:56:38
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!

ei hai eu nu cred ca in 2 e plictisitor, dar e mai distractiv cu cat nr de persoane este mai mare. mai o gluma, mai un banc, mai o piedica



Muza,normal ca nu este plictisitor sa se petreaca timpul liber in doi,chiar si concediu fiind,dar aceasta este valabil in conditiile in care cei doi comunica si sunt capabili sa intretina atmosfera necesara cuplului!Anturajul sporeste buna dispozitie,dar nu inlocuieste "tacerea" instalata intre cei doi,aici este problema!!In cazul lor,,,cu regret,dar este refugiu!!!


la anu maduc in trei daca ma ajuta D-zeu!

sa te ajute Dumnezeu, chiar in 4 peste 2 ani
vacante si iubere sa fie , ca apar si pruncii
maria-ioana
Postat pe 6 Mai 2012 21:17
De la: MissRainbow, la data 2012-05-06 21:08:31
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 20:54:00Draga Rainbow! Am discutat de multe ori, dar el este obisnuit sa creada ca are intotdeauna dreptate. Daca ii reprosez ca sta prea mult la calculator, motiveaza ca astfel uita de problemele de la serviciu, daca ies cu fetele urmeza un adevarat interogatoriu (cu cine,unde, ce-ati vorbit atata timp). Vroiam sa dau ore de l.rusa, dar cum ''elevii'' sunt toti barbati, nu-mi permite..nu stiu unde sa gasesc un job care sa corespunda tuturor criteriilor sale. ınteleg si eu ca femeii care nu lucreaza ii lipseste siguranta, mai ales aici. N-as zice ca e un turc clasic: nu-mi cere sa-i gatesc sa sa fac curat, teoretic accepta sa am un seviciu, poate ca s-a plictisit de mine. Sunt fata frumoasa, eram ca un trofeu pentru el, mai ales pe fundalul turcoaicelor urate. Si mai e si divortat..El are o farmacie si voia sa lucrez la el. Intuitia m-a indemnat sa refuz, pentru ca dupa cum imi dau seama, prezenta mea nu-i e int-atat de indispensabila. I-ar fi comod sa ma aiba in preajma, dar simt ca trebuie sa-mi castig independenta cu resurse proprii, mai ales ca nu am facu universitate ca sa vand cosmetice. singurul raspuns la ''de ce nu vrei sa plecam la mare in doi?'' e ''Alone is boring''. Pentru e impreuna e echivalent cu ''alone'', asta ma exaspereaza



Exact ceea ce banuiam,dar,spune-mi,te rog,cat timp ati fost prieteni,iubiti,pana sa va casatoriti???Ei au mentalitatile lor,greu sau deloc ii poti dezvata de ceea ce le este inradacinat!!!Te-a considerat un trofeu,,poate a fost modul lui de a se afisa in fata familiei,,prietenilor,cu o femeie frumoasa,dar nu stiu cat de mult iubita!!Va iubiti in adevaratul sens al cuvantului?Legat de iesirile tale in mediul extern,,nu i te impotrivi cu vehementa,ci cu diplomatie,explica-i ca ai nevoie de prietene apropiate,ca nu poti sta izolata complet de un posibil anturaj,,va intelege,dar cu multa greutate din partea lui si cu tot atat de multa ingaduinta si rabdare din partea ta!!Legat de job,mi se pare ca este o mare tampenie ,refuzul lui de a preda acelor domni-elevi,dar asta tine de modul lor de gandire,nu neaparat din gelozie!!!Cauta altceva de facut,,nu te lega de el ,profesional vorbind,nu este indicat,independenta ta,chiar daca la prima vedere nu este astfel,va fi in folosul amandorura!! Daca a petrece concediul singuri este plictisitor,cum va fi viata voastra de acum incolo??Parerea mea este aceea ca nu te iubeste cu adevarat,sper sa ma insel,dar,,,nu stiu,,,draga mea,atunci cand iubesti,,,te manifesti altfel,,,nu simt pasiunea ca existand intre voi doi,,,lipseste acea flacara ,,,parca imi povestesti de o colega de a ta si nicidecum de tine si de sotul tau!!!Boring,boring,,,oare pana sa va casatoriti,,,tot asa a fost?????????Echivalentele nu au loc in viata de famile,relatia ar trebui sa fie una singura si anume cea de iubire!!!
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 21:23
Rainbow, Am fost iubiti noua luni si recunosc pacatul, ideea de a ne casatori fusese a mea.. Obtineam viza doar pe o luna, nu mai suportam sa fiu departe de el, desi poate nu era reciproc(?)S-ar zice ca l-am cerut in casatorie, aveam 19 ani. A ''acceptat'' cu conditia sa incheiem un contract nuptial. Eu nu am avut conditii. Am adesea senzatia ca ofer mai multa afectiune decat el si m-am obisnuit cu acest gand. E genul de barbat care se lasa iubit mai mult decat iubeste. Uneori ma gandesc ca ma iubeste dar exprima asta in alt mod,mai subtil. Nu mi-a mai spus ca ma iubeste de un secol (''doar stii ca te iubesc'') nu-l iau in calcul. Cand plec acasa la mama pe cateva saptamani love you and miss you revin, inutile. Mare nevoie am eu de dragoste in absenta mea..Viata mea de cuplu se desfasoara prea rapid, am ajuns sa ma plang de lucruri auzite de la femeile casatorite de 10 ani..
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 21:39
Merçi, Caisa!
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 21:40
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 21:39:14Rainbow, Am fost iubiti noua luni si recunosc pacatul, ideea de a ne casatori fusese a mea.. Obtineam viza doar pe o luna, nu mai suportam sa fiu departe de el, desi poate nu era reciproc(?)S-ar zice ca l-am cerut in casatorie, aveam 19 ani. A ''acceptat'' cu conditia sa incheiem un contract nuptial. Eu nu am avut conditii. Am adesea senzatia ca ofer mai multa afectiune decat el si m-am obisnuit cu acest gand. E genul de barbat care se lasa iubit mai mult decat iubeste. Uneori ma gandesc ca ma iubeste dar exprima asta in alt mod,mai subtil. Nu mi-a mai spus ca ma iubeste de un secol (''doar stii ca te iubesc'') nu-l iau in calcul. Cand plec acasa la mama pe cateva saptamani love you and miss you revin, inutile. Mare nevoie am eu de dragoste in absenta mea..Viata mea de cuplu se desfasoara prea rapid, am ajuns sa ma plang de lucruri auzite de la femeile casatorite de 10 ani..



In acest caz ,totul se explica,draga mea!!!Si totul se rezuma la incheierea unui contract prenuptial!!!A acceptat numai in conditiile indeplinirii acestei forme de convietuire!!Doamne,,,,,tu il iubesti mai mult decat pe tine insati!!!La care se adauga si varsta frageda,pe care o ai!!!Nrbuloasa iti este viata si crancena va fi trezirea la realitate!!!Nu-i mai cersi iubirea,,lasa-l sa ti-o ofere,,putina,multa,dar este bine de studiat modul cum ti-o ofera,,,pana acum,s-a dovedit ca este proportionala cu clauzele contractului incheiat!Draga mea,profesia pe primul plan,castiga-ti independenta,ea iti va da puterea sa mergi mai departe!!Cunosti motivele,care au stat la baza divortului lui?Te-au interesat vreodata?Ti-a povestit vreodata de casnicia anterioara?Oare degeaba s-a ajuns la acel divort?S-ar putea ca aici sa gasesti toate raspunurile ,pe care le cauti!!!Ai nevoie de dragoste,,de asa ceva avem nevoie toate femeile!!Ai mare parte de vina in toata aceasta poveste,fara ofensa!!!Incearca sa inveti din mers cum stau lucrurile,,va trebui sa te maturizezi in mersul trenului vietii tale!!!Nu stie sa te iubeasca,vorbele sunt goale,daca sunt rostite fara fapte!!Nu vrea sa fie in permanenta ,singur cu tine,caci ii este "teama" de ce va vedea in ochii tai,,,acea tristete data de dezamagire!!!Ii esti un accesoriu frumos,plin de tinerete si vigoare,,apropos,,el,ce varsta are?
MissRainbow
Postat pe 6 Mai 2012 22:23
Cred ca inteleg si eu ce se intampla, dar prefer sa nu ma gandesc la asta, nu vreau sa ajung depresiva, oricum n-are cine ma consola aici. La inceput vedeam contactul ca pe o simpla formalitate, desi m-a ofensat oricum. Poate ca am vrut sa-i demonstrez faptul ca sunt dezinteresata.İ-am jurat pe mama mea ca daca am divorta nu i-as lua nimic, dar a preferat semnatura. İnainte de casatorie tocmai initia o afacere, in care investise destul de mult. presupun ca contractul era ideea unuia dintre parteneri. La un moment dat ma revoltasem si am zis ca daca vrea contract, una din conditii este ca in caz de divort copiii pe care ii vom avea sa ramana cu mine. Si atunci s-a ''pierdut''pasaptortul lui. Fara pasaport evident, nu ne putem casatori..Dupa ce am semnat contractul s-a ''gasit''.Aceste urzeli au durat aproape 2 saptamani, in care ma imbolnavisem de atata stres, fara sa obtin nimic. Eram epuizata, pe cand plecam la doctor m-a lovit o masina. Am avut noroc...
Divortul lui m-a obsedat un timp...trebuia sa fie un motiv serios ca sa-si lase sotia si copilul..nu era! nu o iubea. Mi-a zis ca cand au divortat sotia i-a spus ca nu a avut nici macar o zi fericita alaturi de el.
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 22:50
dar tie?
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 23:00
De-aia si exista forumuri publice, ca sa poti vorbi despre lucruri pe care nu le intelegi..daca te stresezi, nu citi, ca nu te forteaza nimeni. Sunt asa genuri de oameni, care nu ofera raspusuri sau solutii, dar bruiaza orice dialog.
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 23:28
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 23:28:03De-aia si exista forumuri publice, ca sa poti vorbi despre lucruri pe care nu le intelegi..daca te stresezi, nu citi, ca nu te forteaza nimeni. Sunt asa genuri de oameni, care nu ofera raspusuri sau solutii, dar bruiaza orice dialog.
pai la ce minte ai vrei sa dialoghezi de dragul lumii,,dialogheaza inteligento cu tn nu cu altii ca tu esti miezu,,la tn sau la ala e problema nu o mai cauta uin alta parte ca n ai so gasesti
kudika_5823
Postat pe 6 Mai 2012 23:32
Si tu ce cauti pe forum daca, aplicand regula, gasesti toate raspunsurile in tine? Sau criticand pe altii te simti mai bine? Eu caut raspunsul in mine de 2 ani,pana m-am decis sa intreb si pe altii, care poate au mai multa experienta asa ca daca nu ai nimic de adaugat nu te mai obosi sa scrii, ca nu am chef sa ma cert
kudika512351
Postat pe 6 Mai 2012 23:43
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 23:43:31Si tu ce cauti pe forum daca, aplicand regula, gasesti toate raspunsurile in tine? Sau criticand pe altii te simti mai bine? Eu caut raspunsul in mine de 2 ani,pana m-am decis sa intreb si pe altii, care poate au mai multa experienta asa ca daca nu ai nimic de adaugat nu te mai obosi sa scrii, ca nu am chef sa ma cert
pai te certi cu tn singura nu cu mn,,poti sa gasesti o suta care sa fdi fost intr o situatie similara si tot degeaba,,multumeste mi,,raspunsul e tot la tn,,cauta l
kudika_5823
Postat pe 6 Mai 2012 23:51
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 22:50:46Cred ca inteleg si eu ce se intampla, dar prefer sa nu ma gandesc la asta, nu vreau sa ajung depresiva, oricum n-are cine ma consola aici. La inceput vedeam contactul ca pe o simpla formalitate, desi m-a ofensat oricum. Poate ca am vrut sa-i demonstrez faptul ca sunt dezinteresata.İ-am jurat pe mama mea ca daca am divorta nu i-as lua nimic, dar a preferat semnatura. İnainte de casatorie tocmai initia o afacere, in care investise destul de mult. presupun ca contractul era ideea unuia dintre parteneri. La un moment dat ma revoltasem si am zis ca daca vrea contract, una din conditii este ca in caz de divort copiii pe care ii vom avea sa ramana cu mine. Si atunci s-a ''pierdut''pasaptortul lui. Fara pasaport evident, nu ne putem casatori..Dupa ce am semnat contractul s-a ''gasit''.Aceste urzeli au durat aproape 2 saptamani, in care ma imbolnavisem de atata stres, fara sa obtin nimic. Eram epuizata, pe cand plecam la doctor m-a lovit o masina. Am avut noroc...
Divortul lui m-a obsedat un timp...trebuia sa fie un motiv serios ca sa-si lase sotia si copilul..nu era! nu o iubea. Mi-a zis ca cand au divortat sotia i-a spus ca nu a avut nici macar o zi fericita alaturi de el.



Ei,draga fata,,ti-ai facut atat de mult rau cu manuta ta si fara a te sfatui cu cineva,,macar cu mama ta sa o fi facut!!Si-a batut joc de tine inca de la inceput,,ca sa ajungi sa conditionezi asa zisa iubire,ce ar veni din partea lui,de impunerea unui contract,,asta ar fi trebuit sa te determine sa inchei orice relatie cu el si nicidecum sa o oficializezi!!Dar ,raul este deja facut!!!!Motivele de divort,lipsa iubirii si aproape aceeasi indiferenta din partea lui,,,nu cred ca au disparut,,,inca persista ,,si in cazul tau se aplica,,chiar destul de transparent!!Esti fatada lui,,tanara ,,disponibila la orice ora doreste domnia sa,,sta linistit,,s-a asigurat de o femeie frumoasa,a inchis gura targului,cu alte cuvinte!! Draga mea,vei avea de luptat cu mentalitati invechite,,repet,,femeia reprezinta cu totul altceva pentru ei!!Nu ai decat doua solutii---sa suporti in continuare comportamentul sotului,pana cand te vei obisnui si vei reusi sa depasesti aceasta etapa din viata ta si a doua varianta ,,in cazul in care se acutizeaza problemele intre voi doi,,separarea,,,nu esti prima ,nici ultima femeie,care procedeaza astfel!! Esti o femeie tanara,dar care s-a grabit sa intre intr-o viata total neadecvata!!Merita sa suporti stresul acesta??????Incearca sa mai discuti cu sotul tau,,intotdeauna am militat pentru familie,,dar fara liniste sufleteasca,aceasta este numai calvar si nelinisti!!!Nu uita,,viata trece pe langa tine,,,nu o lasa sa faca asta,,,calc-o in picioare si demonstreaza-ti ca poti trece peste orice neajuns,,doar esti femeie,,foarte tanara ce-i drept!!!
MissRainbow
Postat pe 7 Mai 2012 07:41
Mi-e greu sa inteleg de ce mai stai cu barbatul asta... Nu te simti bine cu el, te suspecteaza de tot felul de lucruri, esti nefericita... Ce ti-a trebuit sa-ti complici astfel existenta, cu o persoana de alta religie si alta etnie? Doar asa, ca sa zici ca esti casatorita? Eu i-as da rapid papucii si m-as intoarce la mine in tara.
Micaell
Postat pe 7 Mai 2012 09:42
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!

Zi merci ca te scoate in vacante. .cu sau fara prieteni!! cred ca e suficient ca sunteti acasa mereu numai voi doi..nu-ti ajunge?
dany1971
Postat pe 7 Mai 2012 11:06
De la: dany1971, la data 2012-05-07 11:06:41
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!

Zi merci ca te scoate in vacante. .cu sau fara prieteni!! cred ca e suficient ca sunteti acasa mereu numai voi doi..nu-ti ajunge?



De ce sa procedeze astfel?????De ce sa se multumeasca cu putin?De ce sa accepte astfel de conjuncturi??Este sotia lui si are toate drepturile,inclusiv cel de a se simti bine,ca si el dealtfel!!!Fiind astfel,,totul mi se pare ca fiind un bonus acordat doamnei noastre,,doar pentru tineretea si frumusetea ei,,,nu,nu sunt de acord,,,orice om are dreptul sa fie fericit in inima sa,,,,de ce sa-i multumeasca pentru faptul ca merg in concediu???????In casnicii nu au loc multumirile drept recompensa,exista ,dar sunt cele pornite din toata fiinta ,pentru partenerul respectiv,manifestate prin tandrete,gesturi de iubire,,,,curata,,,
MissRainbow
Postat pe 7 Mai 2012 11:18
Mai astept un an si primesc cetatenia, gasesc de lucru..poate devenind independenta isi schimba si el atitudinea. Voi incerca tot ce-mi sta in puteri, pentru ca nu vreau sa ne despartim..ne vine greu pentru ca in orice cuplu intervin probleme, dar noi mai si suntem de nationalitati convingeri religioasae si educatii diferite.
kudika512351
Postat pe 7 Mai 2012 14:52
De la: kudika512351, la data 2012-05-07 14:52:44Mai astept un an si primesc cetatenia, gasesc de lucru..poate devenind independenta isi schimba si el atitudinea. Voi incerca tot ce-mi sta in puteri, pentru ca nu vreau sa ne despartim..ne vine greu pentru ca in orice cuplu intervin probleme, dar noi mai si suntem de nationalitati convingeri religioasae si educatii diferite.



Aceste discrepante au existat inca de la inceput,numai ca tu nu le-ai constientizat corespunzator si acum suferi!!! Daca vrei sa mergi pe aceeasi cale,fa-o,dar fara stres si nemultumiri,in caz contrar,acestea te vor demoraliza!!Fii optimista,ingaduitoare,dar perseverenta in scopul de a-ti obtine independenta profesionala si financiara,astfel nu vei mai depinde atat de mult de sotul tau,,sper ca te va intelege si incuraja in acest demers!!Nu uita un lucru foarte important in viata de familie---iubirea reciproca,,,daca aceasta nu exista,,,totul se va transforma intr-un bumerang!!
MissRainbow
Postat pe 7 Mai 2012 15:03
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 18:14:13Buna! Sunt casatorita de 2 ani. Sotul meu e fidel, grijuliu si ne intelegem bine. Am fost in vacanta in doi doar in luna de miere. In vacanta urmatoare am fost cu familia lui, apoi cu niste prieteni...In vara asta as vrea sa plecam undeva impreuna, iar el prefera sa mai fie cineva cu no, argumentand ca singuri e plictisitor. Nu inteleg sentimentul asta al lui de singuratate in doi la doar 2 ani de viata conjugala. Azi ne-am certat din nou tot discutand acest subiect..Aveti experiente similare? Dati vreun sfat, va rog!


Sa va petreceti vacantele separat, el cu amicii lui, tu cu prietenele tale, sa vedem daca ii mai convine atunci. Iti garantez ca, dupa cateva zile, iti va duce lipsa.

Iar faptul ca el isi doreste o vacanta nu doar cu tine, ci si cu altii alaturi, arata ca nu stie a comunica prea bine cu tine si nu se poate relaxa cand e cu tine. Ar trebui sa faceti ceva ca sa comunicati mai bine unul cu celalalt, sa fiti mai pregatiti sa faceti mici compromisuri, sa mai lasati de la voi, pentru ca amandoi imi lasati impresia ca sunteti foarte orgoliosi, si sa fiti mai creativi in ceea ce priveste petrecerea timpului in doi. Gasiti o pasiune comuna, care sa va uneasca si sa va ajute sa comunicati mai bine prin intermediul unei activitati care sa va produca amandurora placere. Daca nu aveti o pasiune in comun, puteti incerca sa deveniti mai deschisi la activitatile sau pasiunile fiecaruia dintre voi. In mod sigur, veti descoperi ceva interesant si nou in pasiunile celuilalt.

Bafta va doresc!
kokeshi
Postat pe 11 Mai 2012 13:01
De la: kudika512351, la data 2012-05-06 23:28:03De-aia si exista forumuri publice, ca sa poti vorbi despre lucruri pe care nu le intelegi..daca te stresezi, nu citi, ca nu te forteaza nimeni. Sunt asa genuri de oameni, care nu ofera raspusuri sau solutii, dar bruiaza orice dialog.


Corect! Ai spus un mare adevar!
kokeshi
Postat pe 11 Mai 2012 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cica amenda. 10 De la: Ionyssa 12 Aprilie 2011 01:09
Cutremur 128 De la: arhanghel 1 Noiembrie 2009 11:28
eu leu....el pesti 3 De la: ancaveres 26 Februarie 2009 20:19
NU STIU CE SA CRED 23 De la: kentfarafiltru 15 Decembrie 2009 17:24
Confuzie 13 De la: Ana_Cata_1 21 Octombrie 2013 14:10