Setari Cookie-uri

durere de masea dupa nerv scos

Am si eu o mica/mare problema: am fost vineri la dentist pentru o carie destul d urata. Mi-a scos nervu. Cand a inceput sa umble pe canale ma durea ingrozitor cu tot cu anestezie, a vazut ca am 4 canale. Dupa ce le-a curatat mi-a pus tratament, pasta si a zis sa iau ceva de durere daca o sa ma deranjeze in ziua respectiva. De atunci am avut dureri de nu puteam nici sa vorbesc sau sa dorm. Am fost marti la ea si cand a umblat iar pe canale a vazut ca unu este stramb/indoit. A pus si clor, o pasta mai galbena in canale, vata si niste firicele mici rosii (alea le-am mai vazut cand am plombat o alta masea) si pasta si a zis ca spera sa treaca durerea. Durerea nu a trecut... Am luat ketonal, algocalmin fiole si nimic. Vineri ma mai duc la ea sa vad ce o sa mai faca, dar nu stiu cum o sa umble pe canale atunci.
kudika_7008
Postat pe 9 Mai 2012 20:59
De la: kudika_7008, la data 2012-05-09 20:59:34Am si eu o mica/mare problema: am fost vineri la dentist pentru o carie destul d urata. Mi-a scos nervu. Cand a inceput sa umble pe canale ma durea ingrozitor cu tot cu anestezie, a vazut ca am 4 canale. Dupa ce le-a curatat mi-a pus tratament, pasta si a zis sa iau ceva de durere daca o sa ma deranjeze in ziua respectiva. De atunci am avut dureri de nu puteam nici sa vorbesc sau sa dorm. Am fost marti la ea si cand a umblat iar pe canale a vazut ca unu este stramb/indoit. A pus si clor, o pasta mai galbena in canale, vata si niste firicele mici rosii (alea le-am mai vazut cand am plombat o alta masea) si pasta si a zis ca spera sa treaca durerea. Durerea nu a trecut... Am luat ketonal, algocalmin fiole si nimic. Vineri ma mai duc la ea sa vad ce o sa mai faca, dar nu stiu cum o sa umble pe canale atunci.
ce a mai nasoala durere ,daca ti a umblat curand poate o sa ti treaca,oricum te mai doare ptn o zi doua dp ce ti umbla acolo,vz sa nu fie medic din ala de wekend,da un ban in plus sa n ai probleme
kudika_5823
Postat pe 9 Mai 2012 21:04
E normal sa se intample asa, de multe ori medicii nu pot sa prevada cate canale sunt sau ce forma au.Este adevarat durerea va persista o perioada dar la un moment dat va trece, nu stiu daca va trebui sa mergi dinnou la medic, poate doar sa astepti. Cunosc durerea m-am confruntat si eu, a trecut acea sensibilitate dupa cateva luni de aceea zic ca nici ei nu prea stiu cum sa rezolve situatia, oricum o sa te doara.Mult curaj si iti doresc sa depasesti cat mai repede momentul.
Medeeaisback
Postat pe 25 Mai 2012 11:07
De la: kudika_7008, la data 2012-05-09 20:59:34Am si eu o mica/mare problema: am fost vineri la dentist pentru o carie destul d urata. Mi-a scos nervu. Cand a inceput sa umble pe canale ma durea ingrozitor cu tot cu anestezie, a vazut ca am 4 canale. Dupa ce le-a curatat mi-a pus tratament, pasta si a zis sa iau ceva de durere daca o sa ma deranjeze in ziua respectiva. De atunci am avut dureri de nu puteam nici sa vorbesc sau sa dorm. Am fost marti la ea si cand a umblat iar pe canale a vazut ca unu este stramb/indoit. A pus si clor, o pasta mai galbena in canale, vata si niste firicele mici rosii (alea le-am mai vazut cand am plombat o alta masea) si pasta si a zis ca spera sa treaca durerea. Durerea nu a trecut... Am luat ketonal, algocalmin fiole si nimic. Vineri ma mai duc la ea sa vad ce o sa mai faca, dar nu stiu cum o sa umble pe canale atunci.



Totul s-a facut fara o radiografie dentara prealabila???Daca nervul a fost scos complet si curatarea canalelor s-a efectuat in mod corespunzator,nu ar trebui as persiste acele dureri insuportabile,decat sub forma unei jene temporare.Nu ti s-a prescris niciun antibiotic sau antiinflamator???Medicul nu a facut referire la prezenta unei infectii pe canalele respective,,nu sunt normale acele dureri.O eventuala infectie, anihileaza efectul analgezicelor administrate!!!Succes!!
MissRainbow
Postat pe 25 Mai 2012 11:20
De la: MissRainbow, la data 2012-05-25 11:20:29
De la: kudika_7008, la data 2012-05-09 20:59:34Am si eu o mica/mare problema: am fost vineri la dentist pentru o carie destul d urata. Mi-a scos nervu. Cand a inceput sa umble pe canale ma durea ingrozitor cu tot cu anestezie, a vazut ca am 4 canale. Dupa ce le-a curatat mi-a pus tratament, pasta si a zis sa iau ceva de durere daca o sa ma deranjeze in ziua respectiva. De atunci am avut dureri de nu puteam nici sa vorbesc sau sa dorm. Am fost marti la ea si cand a umblat iar pe canale a vazut ca unu este stramb/indoit. A pus si clor, o pasta mai galbena in canale, vata si niste firicele mici rosii (alea le-am mai vazut cand am plombat o alta masea) si pasta si a zis ca spera sa treaca durerea. Durerea nu a trecut... Am luat ketonal, algocalmin fiole si nimic. Vineri ma mai duc la ea sa vad ce o sa mai faca, dar nu stiu cum o sa umble pe canale atunci.



Totul s-a facut fara o radiografie dentara prealabila???Daca nervul a fost scos complet si curatarea canalelor s-a efectuat in mod corespunzator,nu ar trebui as persiste acele dureri insuportabile,decat sub forma unei jene temporare.Nu ti s-a prescris niciun antibiotic sau antiinflamator???Medicul nu a facut referire la prezenta unei infectii pe canalele respective,,nu sunt normale acele dureri.O eventuala infectie, anihileaza efectul analgezicelor administrate!!!Succes!!

Este posibil ca fiind vreun canal mai subtire sa nu fi reusit sa-l curete foarte bien si nervul sa fi ramas acolo .Eu am patito ,dar intre timp mi-am schimbat dentistul.
kudika_3939
Postat pe 25 Mai 2012 15:25
[quote name='kudika_3939' date='2012-05-25 15:25:52'='2012-05-25 11:


Este posibil ca fiind vreun canal mai subtire sa nu fi reusit sa-l curete foarte bien si nervul sa fi ramas acolo .Eu am patito ,dar intre timp mi-am schimbat dentistul.[/quote]



Da,este posibil si acest lucru,tocmai de aceea era indicata efectuarea unei radiogrfaii dentare,pentru a observa cat mai fidel maxilarul si locul cu pricina!!!La scoaterea nervului,se observa daca acesta este incomplet accidental sau nu,de regula ,se scoate intact,tocmai pentru o evaluare corecta a situatiei!!!Inclin sa cred ca a nimerit pe mana unui medic stomatolog ,debutant ca pricepere si tratare a cazului!!!Medici sunt multi,dar din cei atrasi de profesia in sine,foarte putini!!
MissRainbow
Postat pe 25 Mai 2012 15:42
De la: MissRainbow, la data 2012-05-25 15:42:12[quote name='kudika_3939' date='2012-05-25 15:25:52'='2012-05-25 11:


Este posibil ca fiind vreun canal mai subtire sa nu fi reusit sa-l curete foarte bien si nervul sa fi ramas acolo .Eu am patito ,dar intre timp mi-am schimbat dentistul.




Da,este posibil si acest lucru,tocmai de aceea era indicata efectuarea unei radiogrfaii dentare,pentru a observa cat mai fidel maxilarul si locul cu pricina!!!La scoaterea nervului,se observa daca acesta este incomplet accidental sau nu,de regula ,se scoate intact,tocmai pentru o evaluare corecta a situatiei!!!Inclin sa cred ca a nimerit pe mana unui medic stomatolog ,debutant ca pricepere si tratare a cazului!!!Medici sunt multi,dar din cei atrasi de profesia in sine,foarte putini!![/quote]
Asa este ptr ca eu cind am mers la actualul medic stomatolog ,primul lucru pe care la facut a fost o radiografie la acea masea .
kudika_3939
Postat pe 25 Mai 2012 15:49
Un medic bun nu intra pe canal fara sa faca radiografie..Medicul la care ma duc eu cand am probleme, nici nu concepe asa ceva..Radiografia se cere si in cazul extractiilor, darmite al tratarilor pe canal. Iar durerile nu au voie sa mai fie... Ceva nu e in regula. Schimba medicul! Eu pana sa ajung la cel de acum, am schimbat vreo 4, iar la unul am vazut moartea cu ochii, in cazul unei extractii la care nu m-a lasat sa amortesc, iar anestezicul era unul foarte bun, cu renume (folosit si in strainatate).
Liliana_41
Postat pe 27 Mai 2012 15:51
De la: Liliana_41, la data 2012-05-27 15:51:22Un medic bun nu intra pe canal fara sa faca radiografie..Medicul la care ma duc eu cand am probleme, nici nu concepe asa ceva..Radiografia se cere si in cazul extractiilor, darmite al tratarilor pe canal. Iar durerile nu au voie sa mai fie... Ceva nu e in regula. Schimba medicul! Eu pana sa ajung la cel de acum, am schimbat vreo 4, iar la unul am vazut moartea cu ochii, in cazul unei extractii la care nu m-a lasat sa amortesc, iar anestezicul era unul foarte bun, cu renume (folosit si in strainatate).

Pot fi doua cauze:,ori nu a asteptat suficient ptr as-i face efectul anestezicul ,dar este posibil si sa fi fost expirat si in acest caz rezultatul este acelasi .
kudika_3939
Postat pe 27 Mai 2012 22:54
De la: Broscaru, la data 2012-05-27 23:51:48Probabil ai infectie la masea si trebuie scoasa.




Extractiile dentare sunt interzise in cazul existentei unei infectii dentare!!Intai, se rezolva infectia si apoi se trece la scoaterea maselei respective!!Si se impune si urmarea unui tratament cu antibiotice!!!
MissRainbow
Postat pe 28 Mai 2012 07:19
Mie dentista mea mi-a scos nervul de la doua masele fara radiografie si nu am avut vreo durere dupa aceea (sau vreo problema). E adevarat ca a lucrat in 4-5 sedinte la fiecare dinte. Depinde pe mana cui nimeresti.
kudi10
Postat pe 29 Mai 2012 22:38
Buna, am si eu o problema la o masea, dak ma poate ajuta cinveva in cunostinta de cauza, ar fi super. In urma cu 3 zile am fost la stomatolog, pt a-mi repara o masea, (p.s: stomatolog la care am mai fost si cunosc si multe pers. care au fost la el, si au fost ff multumite, inclusiv rude ale mele) si mi-a scos nervul, atunci, dupa o anestezie locala, nu am simtit nik, mi-a curatat si canalul/canalele (nush cate are o masea), dupa care cik mi-a pus o plomba, peste care, dupa 1 saptamana (k atunci m-am reprogramat din nou), o pune pe cea definitiva. Problema mea este ca a inceput sa ma doara la atingere, deci nu pot mesteca pe ea, dak nu o ating nu ma doare. Asa k a 2-a zi, am sunat la cabinet, dar doctorul nu venise k era prea racit, si a spus asistenta k e normal sa ma doara 1 zi-2, dar dak nu se amelioreaza durerea, sa revin. Nu am putut sa revin, pt k am 2 copii, dintre care unul mic, si nu aveam cu cine sa ii las, in fine, nu-mi dau seama dak "durerea" s-a ameliorat sau nu, park putin pot tine, maxilarul/maseaua de sus pe ea, dar de mestecat sau sa apas pe ea, nu. Asa k intrebarea mea, e o sa imi treaca, sau nu e normal sa ma doara ink? Va multumesc, celor care mi-ati raspuns. O zi buna!
kudika315416
Postat pe 6 Martie 2015 14:15
De la: kudika315416, la data 2015-03-06 14:15:50Buna, am si eu o problema la o masea, dak ma poate ajuta cinveva in cunostinta de cauza, ar fi super. In urma cu 3 zile am fost la stomatolog, pt a-mi repara o masea, (p.s: stomatolog la care am mai fost si cunosc si multe pers. care au fost la el, si au fost ff multumite, inclusiv rude ale mele) si mi-a scos nervul, atunci, dupa o anestezie locala, nu am simtit nik, mi-a curatat si canalul/canalele (nush cate are o masea), dupa care cik mi-a pus o plomba, peste care, dupa 1 saptamana (k atunci m-am reprogramat din nou), o pune pe cea definitiva. Problema mea este ca a inceput sa ma doara la atingere, deci nu pot mesteca pe ea, dak nu o ating nu ma doare. Asa k a 2-a zi, am sunat la cabinet, dar doctorul nu venise k era prea racit, si a spus asistenta k e normal sa ma doara 1 zi-2, dar dak nu se amelioreaza durerea, sa revin. Nu am putut sa revin, pt k am 2 copii, dintre care unul mic, si nu aveam cu cine sa ii las, in fine, nu-mi dau seama dak "durerea" s-a ameliorat sau nu, park putin pot tine, maxilarul/maseaua de sus pe ea, dar de mestecat sau sa apas pe ea, nu. Asa k intrebarea mea, e o sa imi treaca, sau nu e normal sa ma doara ink? Va multumesc, celor care mi-ati raspuns. O zi buna!



Durerea persistenta nu este normala,prezinta-te la cabinetul stomatologic respectiv!!!Ti s-a facut vreo radigrafie dentara inainte de interventia respectiva????Din moment ce s-a scos nervul,durerea accentuata nu se justifica,mai ales daca se prelungeste in timp!!Exista un usor disconfort,dar nu atat de dureros!!!Exista posibilitatea ca dupa scoaterea acelei plombe partiale sa nu mai simti acea durere acuta,dar ,oricum,trebuie sa mergi,din nou,la medicul stomatolog!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Martie 2015 14:23
Dacã durerea e imediat dupã tratament si e o durere uºoarã va ceda la analgetice ºi dispare în câteva zile. Dacã durerea e dupa mai mult timp se cosiderã poate considera eºecul tratamentului si stomatologul iti poate propune un retratament: http://drtodosi.ro/articole/scoatere-nerv-dentar-1004.html
Nel_Uri_1
Postat pe 6 Aprilie 2015 23:33
buna, din cate cunosc eu, durerea apare odata cu infectia. Inseamna ca dupa ce ti-a scos nervul nu a curatat canalul corespunzator. ceea ce presupune o alta interventie. La fel, apare si o sensibilitate a dintelui. iti pot recomanda clinica dentara unde eu merg si dna Dr Custura Andra lucreaza exceptional, la Andra Smile. multa sanatate!
kudika_974607
Postat pe 24 Mai 2016 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Absenta menstruatiei 2 De la: kudika_15340 31 August 2012 19:12
hemoroizi 9 De la: ilumax_76 15 Septembrie 2011 19:48
Clitoris iritat :( 20 De la: mysulica 16 Iunie 2011 21:18
Hepatita B 4 De la: kudika50ani 26 Februarie 2020 18:54
pernita de la ochelarii de vedere imi cam face probleme 16 De la: kudika028076 9 August 2010 11:21