Setari Cookie-uri

Geloasa cu motiv...sau fara motiv ?

In primul rand gaseste si tu pe cineva sa te sune (ma refer la o persoana de sex masculin, eventual un fost de al tau) si intampina-l pe fostul cu aceleasi formule cu care o intampina el pe fosta amanta, sau "ca din accident" uita-ti si tu messul deschis intr-o convorbire cu un altul: cand sotzul te va intreaba sau iti va cere explicatzii, spune-i ca ai invatzat de la el si intreaba-l daca ii convine ca tu sa cochetezi cu altii sau cu fostii, asa cum face el. De asemenea ai mai putea, in loc sa il cicalesti, mai degraba sa ii trasezi din cateva cuvinte regulile jocului: "ori ea ori eu", si chiar sa iti faci bagajul si sa il lasi singur. Astea ar fi cateva lectii si crede-ma functioneaza mai bine decat cicaleala. Daca vrei sa il dezvetzi de aceste obiceiuri aiurea, trebuie sa fii hotarata si sa ii faci niste "faze" cu mult tact si mult tupeu, altfel se obisnuieste ca tu sa ii suportzi toate mendrele si asa va fi toata viatza. DAR NU IL CICALI pt ca vei avea doar de pierdut, il vei impinge tu spre alta sau il vei face sa isi doreasca altceva. Ingrijeste-te, umbla foarte sexi si eventual cand vine acasa, nici sa nu te gaseasca, da-i impresia ca AI TU PE CINEVA. Astept vesti de la tine!
oana84onutza
Postat pe 6 Iunie 2012 16:45
si sotul meu a avut respect pentru familia lui 25 de ani apoi a plecat....
kudika442744
Postat pe 7 Iunie 2012 14:47
Dacã iubeºti pe cineva, lasã-l liber. Dacã se va întoarce îþi aparþine. Dacã nu se va întoarce nu þi-a aparþinut niciodatã.””viata-i scurta...asa ca...incalca regulile.pune-ti intrebari,iarta repede,iubeste cu adevarat si nu regreta nimic, gandestete la bebe tau si la tot ce iti ofera el, success
marymarbr
Postat pe 10 Iunie 2012 07:14
De la: kudika442744, la data 2012-06-07 14:47:08si sotul meu a avut respect pentru familia lui 25 de ani apoi a plecat....
....sã-i fie de bine!!!!....respectã-te pe tine si vezi-ti de viața ta....asta e tot c conteazã!!!!
mia2123
Postat pe 10 Iunie 2012 08:01
Elena19_06
Postat pe 10 Iunie 2012 09:07
Elena19_06
Postat pe 10 Iunie 2012 09:09
Nu am mai scris de mult timp dar,vazand subiectul,cred ca o parere in plus nu strica.Incearca sa gandesti ca un barbat( )si o spun serios.Din pctul lui de vedere nu face nimic grav.E constient ca-ti pune totul la picioare si dc are aceste scapari e probabil din amuzament,sa o tachineze sau din pura curiozitate.Nu il intelegi pt ca nu esti el si cel mai bine este sa-i dai libertatea de a se manifesta,altfel il vei obliga sa te minta sau sa se eschiveze,cum de altfel am inteles ca a inceput sa o faca.Nici o relatie nu e perfecta si,desi multe iti vor spune ca s-ar putea mai bine,gandeste la rece...viata nu e un vis fara probleme.Orienteaza-te catre tine.Si eu am un baietel de 5 luni si imi ocupa tot timpul.De ce ii rapesti micutului clipe pretioase scotocindu-l pe taica-su in loc sa i-l dedici lui?Sunt atat de neajutorati la aceasta varsta....Sotul tau oricum va face cum va dori si nu vei afla oricat de mult il vei controla.Ai incredere in el,nu mai fi drastica,nu e un soricel pe rotita care se misca asa cum ai vrea tu.Vei merge la serviciu.Pana atunci iesi din starea asta prin intalniri cu prietenele(dc le ai)sau cum am mai spus-jucandu-te cu pustiul tau.
ramo22gd
Postat pe 10 Iunie 2012 17:49
De la: ramo22gd, la data 2012-06-10 17:49:11Nu am mai scris de mult timp dar,vazand subiectul,cred ca o parere in plus nu strica.Incearca sa gandesti ca un barbat( )si o spun serios.Din pctul lui de vedere nu face nimic grav.E constient ca-ti pune totul la picioare si dc are aceste scapari e probabil din amuzament,sa o tachineze sau din pura curiozitate.Nu il intelegi pt ca nu esti el si cel mai bine este sa-i dai libertatea de a se manifesta,altfel il vei obliga sa te minta sau sa se eschiveze,cum de altfel am inteles ca a inceput sa o faca.Nici o relatie nu e perfecta si,desi multe iti vor spune ca s-ar putea mai bine,gandeste la rece...viata nu e un vis fara probleme.Orienteaza-te catre tine.Si eu am un baietel de 5 luni si imi ocupa tot timpul.De ce ii rapesti micutului clipe pretioase scotocindu-l pe taica-su in loc sa i-l dedici lui?Sunt atat de neajutorati la aceasta varsta....Sotul tau oricum va face cum va dori si nu vei afla oricat de mult il vei controla.Ai incredere in el,nu mai fi drastica,nu e un soricel pe rotita care se misca asa cum ai vrea tu.Vei merge la serviciu.Pana atunci iesi din starea asta prin intalniri cu prietenele(dc le ai)sau cum am mai spus-jucandu-te cu pustiul tau.
raymon_a
Postat pe 11 Iunie 2012 23:19
Da, asa este, ai mare dreptate. Am inceput sa nu mai scotocesc prin lucrurile lui (desi ma tenteaza)...nici prin tel. nu mai caut si nici nu il mai intreb nimic.
Am fost impreuna la revederea cu colegii lui de fac ( wk-ul trecut)si a fost excelent. Acum am profitat sa iesim mai mult in oras cu bebe in acest wk si, sincer, ne simtim bine. Si azi am fost cu totii la cumparaturi. Eu platesc intotdeauna ca am o copie a cardului lui si, dupa cum am mai spus, pot sa cumpar tot ce imi doresc.
Cred ca ajunsesem sa fiu obsedata de ea, de fosta lui...si culmea este ca acasa, eu sunt cea care foloseste tel. si Net-ul in exces. El vb rar la tel, il lasa la vedere, iar laptop-ul nu si-l deschide. Nu lucreaza acasa, prefera sa il plimbe pe bebe sau sa se joaca cu el.

Va multumesc mult pt sfaturi !

raymon_a
Postat pe 11 Iunie 2012 23:25
ramo22gd
Postat pe 12 Iunie 2012 11:35
De la: ramo22gd, la data 2012-06-12 11:35:29
doar atat poti?
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:38
De la: raymon_a, la data 2012-06-11 23:25:48Da, asa este, ai mare dreptate. Am inceput sa nu mai scotocesc prin lucrurile lui (desi ma tenteaza)...nici prin tel. nu mai caut si nici nu il mai intreb nimic.
Am fost impreuna la revederea cu colegii lui de fac ( wk-ul trecut)si a fost excelent. Acum am profitat sa iesim mai mult in oras cu bebe in acest wk si, sincer, ne simtim bine. Si azi am fost cu totii la cumparaturi. Eu platesc intotdeauna ca am o copie a cardului lui si, dupa cum am mai spus, pot sa cumpar tot ce imi doresc.
Cred ca ajunsesem sa fiu obsedata de ea, de fosta lui...si culmea este ca acasa, eu sunt cea care foloseste tel. si Net-ul in exces. El vb rar la tel, il lasa la vedere, iar laptop-ul nu si-l deschide. Nu lucreaza acasa, prefera sa il plimbe pe bebe sau sa se joaca cu el.

Va multumesc mult pt sfaturi !




Asa te vreau!!!Sansa e de partea ta si numai iubirea de familie si sot va tine impreuna.Asteaptal mereu acasa cu zambetul pe buze si cu bratele deschise!
Multa fericire va doresc si multi ani inainte sa va tina Dzeu!!!
Titanika
Postat pe 12 Iunie 2012 11:42
De la: raymon_a, la data 2012-06-11 23:25:48Da, asa este, ai mare dreptate. Am inceput sa nu mai scotocesc prin lucrurile lui (desi ma tenteaza)...nici prin tel. nu mai caut si nici nu il mai intreb nimic.
Am fost impreuna la revederea cu colegii lui de fac ( wk-ul trecut)si a fost excelent. Acum am profitat sa iesim mai mult in oras cu bebe in acest wk si, sincer, ne simtim bine. Si azi am fost cu totii la cumparaturi. Eu platesc intotdeauna ca am o copie a cardului lui si, dupa cum am mai spus, pot sa cumpar tot ce imi doresc.
Cred ca ajunsesem sa fiu obsedata de ea, de fosta lui...si culmea este ca acasa, eu sunt cea care foloseste tel. si Net-ul in exces. El vb rar la tel, il lasa la vedere, iar laptop-ul nu si-l deschide. Nu lucreaza acasa, prefera sa il plimbe pe bebe sau sa se joaca cu el.

Va multumesc mult pt sfaturi !




Asa sa procedezi si pe viitor,,atentie mare la obsesii,dar,in aceeasi masura,fii si circumspecta in viata de familie,,nu numai latura materiala asigurata,confortul accesibil sunt cele mai importante obiective!!!Aveti grija de familia voastra!!!
MissRainbow
Postat pe 12 Iunie 2012 11:48
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:52
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:52
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:52
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:52
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:52
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:52
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:53
PICARD
http://i1203.photobucket.com/albums/bb400/stefy233/RSCN1003.jpg
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 11:53
Si normal ca nu are incredere si nici liniste nu o sa aibe niciodata.Cunosc acest gen de barbat...nu inteleg de ce se mai casatoresc daca le sta mintea tot timpul la parasute....o sa suferi toata viata,ptr.ca el isi va cauta tot timpul poe cineva...NU TE IUBESTE,e clar,...poate doar tine la tine si la copil,vrea sa nu va lipseasca nimic...dar nu poate sta fara amanta....nu stiu ce sfat sa-ti dau,dar prin prisma experientei mele nu o sa ai o viata linistita alaturi de acest barbat NICIODATA...dar..DAR ai un copil...si asta implica mult...gandeste-te bine meriti sa-ti sacrifici tineretea si frumusetea ptr ceva ce nu exista, poate doar in mintea ta?????...copilul v-a creste si tu vei imbatrani langa cineva care v-a cauta tot timpul pe altcineva dar NU PE TINE....o viata fara iubire e un CALVAR si crede-ma ca stiu ce spun.....GANDESTE-TE bine....intuitia iti va spune ce sa faci
kudika_9636
Postat pe 12 Iunie 2012 12:03
Destept sfat cum ca intuitia ii va spune ce sa faca...Cu gandirea asta anti-masculina gen toti barbatii este porci nu e de mirare ca spusele tale sunt pline de venin.Ma dispera cei ce fac pe ghicitorii in relatiile altora...O avea puteri nebanuite,o sta cu omul in casa sau mai stiu eu incat isi permit sa dea verdicte radicale.Inca ceva...Poate nu am intels eu bine,dar ziceati ca sotia e in plus.Pe bune??? cred ca pt cele ce sunt amante ofuscate gandul asta le face sa se simta bine sau au citit prea multe carti de Sandra Brown.Timpul va spune dc merita sotul sau nu!Nu-i mai otraviti sufletul in zadar.Dc unele au fost inselate,nu inseamna ca peste tot e intriga,bataie de joc si curvasaraie.
ramo22gd
Postat pe 14 Iunie 2012 16:40
Am citit toate posturile si imi expun si eu temerile in speranta obtinerii unui sfat bun si prietenesc din partea unor persoane care pot vedea pbl mea cu alti ochi.
Sunt depresiva si nu mai incredere in mine aproape deloc, asta de aproape 2 ani de cand am adus pe lume un ingeras scump.Relatia mea cu tatal sau nu a fost roz tot timpul, am avut destule pbl de-a lungul celor 5 ani de cand am hotarat sa ne facem o viata impreuna.Cu toate acestea, l-am iubit si l-am respectat pe acest barbat care a devenit universul meu. Centrul acestui univers este in momentul de fata, ingerasul nostru. Odata cu nasterea lui iubitul meu a decis(da singur) ca ar fi bine sa acceptam propunerea famieliei lui de-a ne muta impreuna, in conditia in care, ei nu au acceptat niciodata relatia noastra|(nici in ziua azi nu am aflat de ce), insa am zis k ar fi bine sa incercam si asta, un ajutor din partea bunicilor ar fi binevenit, si poate, speram eu, vor reusi sa ma cunoasca cu adevarat si vor vedea ca nu doresc decat sa-l fac fericit pe fiul lor si sa am o familie adevarata. Lucrurile nu au fost cum am sperat eu, avem multe pbl de comunicare reciproca, sunt neinteleasa si nu sunt lasata sa am vreo parere proprie, nici macar in ce priveste cresterea copilului, nu ma considera capabila sa fac ceva, cum doresc ei. In fine, pbl mea actuala este relatia mea cu iubitul si tatal copilului meu, pt ca nu suntem casatoriti inca. Am zis k poate e mai bine sa asteptam sa ne punem pe picioarele noastre si sa ne facem o nunta cum dorim noi.Nici aici nu voi insista cu detaliile.De vreo 3 luni I. a inceput sa se schimbe odata cu demararea unei activitati de colaborare cu o anumita insititutie. Atributiile sale implicau f multa munca de teren, drumuri prin diferite parti. Figura principala a acestei institutii, este o doamna, maritata, cu copil. I. a devenit mana dreapta a acestei femei, si automat tot timpul si-l petrece cu ea. La inceput nici macar nu am bagat de seama ca ar trebui sa imi pun semne de intrebare sau ceva.Eram ingrijorata doar k noi nu mai aveam timp pentru a petrece ceva timp impreuna, sa vb sa ne sfatuim(nu k inainte faceam f mult aceste lucruri), insa el venea acasa doar sa doarma, in miez de noapte, sau venea sa se sfatuiasca cu tatal sau pe anumite pbl, dupa care pleca. Nopate venea prea obosit sa putem vb, discutam fff putin si nu ajungeam la nici un consens. Dupa aproximativ 1luna 1/2 au inceput sa ma deranjeze atatea ore pretrecute cu d-na, ajungea aks si inca vb la tel, discutau prin msj, in cinditia in care abia se despartisera si dim aveau sa se intalneasca iar.i-am zis aceste lucruri si a zis k tebuie sa discute pt k mai apar diverse pbl care trebyiesc rezolvate de el, etc. am tacut, am zis k sunt eu neintelegatoare. Intr-o seara, si-a lasat unul din tel aks, necuratul m-a impins sa-i verific tel, nu sunt mandra de acest lucru, insa gelozia si atatea intrebari fara raspuns m-au impins sa recurg la acest gest.Am descoperit 2 msj de la d.na la 3 dim, in care ii spunea"noapte buna puiu, sa dormi linistit buburuza, atat cat a mai ramas din noapte, iti multumesc pt tot! si ink unu in kre ii zicea"puiu ti s-a inchis sim 2 ", nu fac reclama la companie....am vazut negru in fata ochilor...va inteb acum, pe voi, femei si fete si barbati daca sunt pe aici, voua vi se pare normal un astfel de vocabular, intre 2 colegi de servici, atata timp cat el se bate cu pumnii in piept ca e doar relatie profesionala???mie nu, ori sunt eu prea incuiata si nu mai stiu!
De o sapt a plecat din oras, in delegatie, sa predea rapoarte si alte cele lagate de munca sa si sa incerce sa-si prelungeasca aceasta colaborare. In ziua plecari am aflat ca de fapt nu pleaca singur, cum mi-a dat se inteles, ci pleaca cu dansa. Am luat foc si l-am intrebat d c nu mi-a zis si s-a ernervat zicandu-mi ca nu sunt intelegatoare, k el se sacrifica pentru o viata mai buna pt mine si copil, se lupta pt noi, chiar daca nu ii convine de multe ori ce trrebuie sa faca.k nu trebuie sa ii griji, k eu sunt nevasta lui si mama copilului lui si pe mine ma iubeste si nu dorete decat sa ne fie bine si sa ne refacem relatia sa devina mai buna! k ar trebui sa ma gandesc k la cum arata femeia aia, cum ar putea el sa aiba ceva cu ea.va spun eu acum, nu este o femeie urata, insa nici rupta din soare nu este.am tacut iar.Pt cateva momente imi faceam pbl de constiinta zicandu-mi k sunt nebuna si prea geloasa si nu trebuie sa imi fac griji. Am zis k nu are rost sa insist atata cu treaba asta pt k oricum de la el n uobtin un raspuns sincer, daca ar fi cazul, k imi fac rau mie in primul rand, si in al doilea rand imi agit si copilul degeaba, imi simte orice schimbare de stare si nici nu prea a adormit zilele astea, de cand e plecat tati. Ma doare sufletul, credeti-ma, da sunt geloasa, pt k il iubesc si il vreau doar pt mine.Nu am fost nicioadata femeia aia visatoare sa cred in monogamia barbatilor(procentele acestora sunt f scazute dupa parerea mea)i-am zis si lui asta si o stie bine, stie cum gandesc. Daca un barbat vrea sa insele, o face si cu femeia lui de mana, insa atat am avut pretentia, macar sa fie atat de destept incat sa nu ma lase sa simt k ar fi ceva in neregula, sa nu ma neglijeze. Pbl mare e ca de cand il cunosc, am ajuns sa simt cand ceva nu este in regula, au fost cateva dai, in care desi am avut certitudinea ca exista o alta, el nu mi-a recunoscut nicioadata. In adancul sufletului simt k ceva nu-i in regula. Este plecat de ateta zile cu o femeie, e nevoie de cazari pe la hotel si eu nu imi pun decat intrebarile astea> ce face?cum se comporta aia?cate camere au luat 1 sau 2? Vine la noapte acasa si nutresc speranta ca vom reusi sa stam de vb ca oamenii, sa vedem incotro se indreapta relatia noastra.
Va rog mult, dati-mi un sfat, spuneti-mi parerea voastra, simt o iau razna cu atatea intrebari si incertitudini...VA MULTUMESC PENTRU RABDARE DACA ATI CITITI TOT si sper sa ma ajutati!
kudika_9779
Postat pe 16 Iunie 2012 17:40
hmm chiar nu am rabdare acum plec dupa inghe si poate dupa
criszoe
Postat pe 16 Iunie 2012 17:43
Iar eu credeam ca topicul acesta a disparut
Titanika
Postat pe 17 Iunie 2012 17:15
De la: kudika_9779, la data 2012-06-16 17:40:32s-a ernervat zicandu-mi ca nu sunt intelegatoare, k el se sacrifica pentru o viata mai buna pt mine si copil, se lupta pt noi, chiar daca nu ii convine de multe ori ce trrebuie sa faca.


din pacate chestia asta e in foarte multe cazuri pretext...face toate astea ca ii place si prefera sa stea acolo decat cu familia. timpul petrecut cu copilul conteaza mult mai mult ptr copil decat banii in plus fatza de necesar cu pretul a nu petrece timp deloc cu el....cred ca oricine stie asta si cine zice altfel o face din motive egoiste. adevaratul sacrificiu pe care ar trebui sa il faca el ar fi sa mai lase din vanarea de provocari si impliniri profesionale oricat de interesante ar fi ptr el, si sa dea atentie familiei, chiar daca e mai plictisitor pentru el. asta ar fi de fapt sacrificiu.

tu trebuie sa decizi ce e mai important ptr tine acum, banii in plus adusi de orele astea suplimentare si de efortul asta pe care zice ca il face el in plus, sau timpul lui cu voi? ambele nu i le poti cere. vazi care e limita pe care o doresti si spune-i clar.....
DayC
Postat pe 17 Iunie 2012 22:41
De la: kudika_9779, la data 2012-06-16 17:40:32Am citit toate posturile si imi expun si eu temerile in speranta obtinerii unui sfat bun si prietenesc din partea unor persoane care pot vedea pbl mea cu alti ochi.
Sunt depresiva si nu mai incredere in mine aproape deloc, asta de aproape 2 ani de cand am adus pe lume un ingeras scump.Relatia mea cu tatal sau nu a fost roz tot timpul, am avut destule pbl de-a lungul celor 5 ani de cand am hotarat sa ne facem o viata impreuna.Cu toate acestea, l-am iubit si l-am respectat pe acest barbat care a devenit universul meu. Centrul acestui univers este in momentul de fata, ingerasul nostru. Odata cu nasterea lui iubitul meu a decis(da singur) ca ar fi bine sa acceptam propunerea famieliei lui de-a ne muta impreuna, in conditia in care, ei nu au acceptat niciodata relatia noastra|(nici in ziua azi nu am aflat de ce), insa am zis k ar fi bine sa incercam si asta, un ajutor din partea bunicilor ar fi binevenit, si poate, speram eu, vor reusi sa ma cunoasca cu adevarat si vor vedea ca nu doresc decat sa-l fac fericit pe fiul lor si sa am o familie adevarata. Lucrurile nu au fost cum am sperat eu, avem multe pbl de comunicare reciproca, sunt neinteleasa si nu sunt lasata sa am vreo parere proprie, nici macar in ce priveste cresterea copilului, nu ma considera capabila sa fac ceva, cum doresc ei. In fine, pbl mea actuala este relatia mea cu iubitul si tatal copilului meu, pt ca nu suntem casatoriti inca. Am zis k poate e mai bine sa asteptam sa ne punem pe picioarele noastre si sa ne facem o nunta cum dorim noi.Nici aici nu voi insista cu detaliile.De vreo 3 luni I. a inceput sa se schimbe odata cu demararea unei activitati de colaborare cu o anumita insititutie. Atributiile sale implicau f multa munca de teren, drumuri prin diferite parti. Figura principala a acestei institutii, este o doamna, maritata, cu copil. I. a devenit mana dreapta a acestei femei, si automat tot timpul si-l petrece cu ea. La inceput nici macar nu am bagat de seama ca ar trebui sa imi pun semne de intrebare sau ceva.Eram ingrijorata doar k noi nu mai aveam timp pentru a petrece ceva timp impreuna, sa vb sa ne sfatuim(nu k inainte faceam f mult aceste lucruri), insa el venea acasa doar sa doarma, in miez de noapte, sau venea sa se sfatuiasca cu tatal sau pe anumite pbl, dupa care pleca. Nopate venea prea obosit sa putem vb, discutam fff putin si nu ajungeam la nici un consens. Dupa aproximativ 1luna 1/2 au inceput sa ma deranjeze atatea ore pretrecute cu d-na, ajungea aks si inca vb la tel, discutau prin msj, in cinditia in care abia se despartisera si dim aveau sa se intalneasca iar.i-am zis aceste lucruri si a zis k tebuie sa discute pt k mai apar diverse pbl care trebyiesc rezolvate de el, etc. am tacut, am zis k sunt eu neintelegatoare. Intr-o seara, si-a lasat unul din tel aks, necuratul m-a impins sa-i verific tel, nu sunt mandra de acest lucru, insa gelozia si atatea intrebari fara raspuns m-au impins sa recurg la acest gest.Am descoperit 2 msj de la d.na la 3 dim, in care ii spunea"noapte buna puiu, sa dormi linistit buburuza, atat cat a mai ramas din noapte, iti multumesc pt tot! si ink unu in kre ii zicea"puiu ti s-a inchis sim 2 ", nu fac reclama la companie....am vazut negru in fata ochilor...va inteb acum, pe voi, femei si fete si barbati daca sunt pe aici, voua vi se pare normal un astfel de vocabular, intre 2 colegi de servici, atata timp cat el se bate cu pumnii in piept ca e doar relatie profesionala???mie nu, ori sunt eu prea incuiata si nu mai stiu!
De o sapt a plecat din oras, in delegatie, sa predea rapoarte si alte cele lagate de munca sa si sa incerce sa-si prelungeasca aceasta colaborare. In ziua plecari am aflat ca de fapt nu pleaca singur, cum mi-a dat se inteles, ci pleaca cu dansa. Am luat foc si l-am intrebat d c nu mi-a zis si s-a ernervat zicandu-mi ca nu sunt intelegatoare, k el se sacrifica pentru o viata mai buna pt mine si copil, se lupta pt noi, chiar daca nu ii convine de multe ori ce trrebuie sa faca.k nu trebuie sa ii griji, k eu sunt nevasta lui si mama copilului lui si pe mine ma iubeste si nu dorete decat sa ne fie bine si sa ne refacem relatia sa devina mai buna! k ar trebui sa ma gandesc k la cum arata femeia aia, cum ar putea el sa aiba ceva cu ea.va spun eu acum, nu este o femeie urata, insa nici rupta din soare nu este.am tacut iar.Pt cateva momente imi faceam pbl de constiinta zicandu-mi k sunt nebuna si prea geloasa si nu trebuie sa imi fac griji. Am zis k nu are rost sa insist atata cu treaba asta pt k oricum de la el n uobtin un raspuns sincer, daca ar fi cazul, k imi fac rau mie in primul rand, si in al doilea rand imi agit si copilul degeaba, imi simte orice schimbare de stare si nici nu prea a adormit zilele astea, de cand e plecat tati. Ma doare sufletul, credeti-ma, da sunt geloasa, pt k il iubesc si il vreau doar pt mine.Nu am fost nicioadata femeia aia visatoare sa cred in monogamia barbatilor(procentele acestora sunt f scazute dupa parerea mea)i-am zis si lui asta si o stie bine, stie cum gandesc. Daca un barbat vrea sa insele, o face si cu femeia lui de mana, insa atat am avut pretentia, macar sa fie atat de destept incat sa nu ma lase sa simt k ar fi ceva in neregula, sa nu ma neglijeze. Pbl mare e ca de cand il cunosc, am ajuns sa simt cand ceva nu este in regula, au fost cateva dai, in care desi am avut certitudinea ca exista o alta, el nu mi-a recunoscut nicioadata. In adancul sufletului simt k ceva nu-i in regula. Este plecat de ateta zile cu o femeie, e nevoie de cazari pe la hotel si eu nu imi pun decat intrebarile astea> ce face?cum se comporta aia?cate camere au luat 1 sau 2? Vine la noapte acasa si nutresc speranta ca vom reusi sa stam de vb ca oamenii, sa vedem incotro se indreapta relatia noastra.
Va rog mult, dati-mi un sfat, spuneti-mi parerea voastra, simt o iau razna cu atatea intrebari si incertitudini...VA MULTUMESC PENTRU RABDARE DACA ATI CITITI TOT si sper sa ma ajutati!


Intuitia imi spune, din pacate pentru tine si copilul tau, ca te inseala. Ne povesteai ca sotul tau ti-ar fi replicat la un moment dat ca acea colega a lui de munca nu e tocmai pe gustul lui. Draga mea, nici nu trebuie sa fie pe gustul lui, deoarece barbatii isi inseala sotiile sau iubitele oficiale cu FEMEI DISPONIBILE, indiferent de cum arata acestea. Spui ca acea colega este maritata si cu copil acasa, lucrurile acestea nu le impiedica pe unele femei sa-si insele sotii cu colegi de munca sau alti barbati care cauta o aventura sexuala.

Trebuie sa-ti mai spun ca foarte multi barbati fac distinctia intre dragoste si sex, adica cu sotia sau iubita oficiala fac dragoste pentru care au sentimente profunde pentru ea, cu amanta, in cele mai multe cazuri, fac doar sex, pentru ca, din punctul de vedere al unui barbat, relatia cu o amanta e pur sexuala. Desigur ca majoritatea barbatilor care au o amanta le spun acelor femei ca le iubesc, ca le respecta, ca sa le atraga in patul lor, castigandu-le increderea. Noi, femeile, in general, ne culcam cu un alt barbat pentru ca simtim mai mult decat atractie pentru el.

Partea mai putin buna este ca avand relatii intime cu o alta persoana, in mod regulat, ajungi sa te atasezi de ea, sa o iubesti. Poate ca sotul tau va pune punct acestei relatii extraconjugale, in momentul in care va simti ca dezvolta sentimente mai profunde pentru acea colega, si ti se va intoarce acasa, spasit.

Tu ai facut foarte rau cand i-ai spus ca majoritatea barbatilor inseala, e ca si cand i-ai fi dat calea libera in a te insela. Spui ca te-ai fi asteptat ca el sa-si ascunda urmele infidelitatii lui mai bine, insa trebuie sa-ti spun ca noi, femeile, putem analiza cu mult mai bine o situatie, detaliile, semnele, de cat o pot face barbatii, de aceea femeile au si intuitia mai dezvoltata decat a barbatilor si, in general, intuitia feminina rar da gres.

Ce e de facut? Te duci frumusel cu toate acele mesaje din telefonul lui mobil, i le pui sub nas, si-i spui ca trebuie sa rupa orice legatura cu acea persoana, chiar si cu riscul de a aduce un salariu mai mic acasa. Nu va face acest lucru, incearca sa afli telefonul de acasa al colegei, si suna-i sotul si pune-l la curent cu tot ceea ce se intampla. In felul acesta, relatia dintre sotul tau si colega lui se va sfarsi in mod automat.

Acum, si tu ar trebui sa te schimbi, prin urmatoarele lucruri: nu te mai lasa calcata in picioare si nu mai permite altora sa-ti spuna ce anume sa zici, cum sa-ti cresti copilul etc, inlatura-ti gandurile negre si fa-ti programare la psiholog, incearca sa ai grija nu doar de copil, ci si de tine, banuiesc ca ti-ai focusat intreaga atentie asupra copilului si ai inceput sa te neglijezi, dar ti-ai neglijat si relatia, in acelasi timp. Nu mai lasa prea multe de la tine pentru ca toate lucrurile pe care le treci cu vederea se intorc tot impotriva ta. Fii o alta femeie decat ai fost pana acum si-ti vei readuce cu picioarele pe pamant sotul.

Ai mai multa grija de tine!

kokeshi
Postat pe 18 Iunie 2012 09:04
De la: kokeshi, la data 2012-06-18 09:04:37
De la: kudika_9779, la data 2012-06-16 17:40:32Am citit toate posturile si imi expun si eu temerile in speranta obtinerii unui sfat bun si prietenesc din partea unor persoane care pot vedea pbl mea cu alti ochi.
Sunt depresiva si nu mai incredere in mine aproape deloc, asta de aproape 2 ani de cand am adus pe lume un ingeras scump.Relatia mea cu tatal sau nu a fost roz tot timpul, am avut destule pbl de-a lungul celor 5 ani de cand am hotarat sa ne facem o viata impreuna.Cu toate acestea, l-am iubit si l-am respectat pe acest barbat care a devenit universul meu. Centrul acestui univers este in momentul de fata, ingerasul nostru. Odata cu nasterea lui iubitul meu a decis(da singur) ca ar fi bine sa acceptam propunerea famieliei lui de-a ne muta impreuna, in conditia in care, ei nu au acceptat niciodata relatia noastra|(nici in ziua azi nu am aflat de ce), insa am zis k ar fi bine sa incercam si asta, un ajutor din partea bunicilor ar fi binevenit, si poate, speram eu, vor reusi sa ma cunoasca cu adevarat si vor vedea ca nu doresc decat sa-l fac fericit pe fiul lor si sa am o familie adevarata. Lucrurile nu au fost cum am sperat eu, avem multe pbl de comunicare reciproca, sunt neinteleasa si nu sunt lasata sa am vreo parere proprie, nici macar in ce priveste cresterea copilului, nu ma considera capabila sa fac ceva, cum doresc ei. In fine, pbl mea actuala este relatia mea cu iubitul si tatal copilului meu, pt ca nu suntem casatoriti inca. Am zis k poate e mai bine sa asteptam sa ne punem pe picioarele noastre si sa ne facem o nunta cum dorim noi.Nici aici nu voi insista cu detaliile.De vreo 3 luni I. a inceput sa se schimbe odata cu demararea unei activitati de colaborare cu o anumita insititutie. Atributiile sale implicau f multa munca de teren, drumuri prin diferite parti. Figura principala a acestei institutii, este o doamna, maritata, cu copil. I. a devenit mana dreapta a acestei femei, si automat tot timpul si-l petrece cu ea. La inceput nici macar nu am bagat de seama ca ar trebui sa imi pun semne de intrebare sau ceva.Eram ingrijorata doar k noi nu mai aveam timp pentru a petrece ceva timp impreuna, sa vb sa ne sfatuim(nu k inainte faceam f mult aceste lucruri), insa el venea acasa doar sa doarma, in miez de noapte, sau venea sa se sfatuiasca cu tatal sau pe anumite pbl, dupa care pleca. Nopate venea prea obosit sa putem vb, discutam fff putin si nu ajungeam la nici un consens. Dupa aproximativ 1luna 1/2 au inceput sa ma deranjeze atatea ore pretrecute cu d-na, ajungea aks si inca vb la tel, discutau prin msj, in cinditia in care abia se despartisera si dim aveau sa se intalneasca iar.i-am zis aceste lucruri si a zis k tebuie sa discute pt k mai apar diverse pbl care trebyiesc rezolvate de el, etc. am tacut, am zis k sunt eu neintelegatoare. Intr-o seara, si-a lasat unul din tel aks, necuratul m-a impins sa-i verific tel, nu sunt mandra de acest lucru, insa gelozia si atatea intrebari fara raspuns m-au impins sa recurg la acest gest.Am descoperit 2 msj de la d.na la 3 dim, in care ii spunea"noapte buna puiu, sa dormi linistit buburuza, atat cat a mai ramas din noapte, iti multumesc pt tot! si ink unu in kre ii zicea"puiu ti s-a inchis sim 2 ", nu fac reclama la companie....am vazut negru in fata ochilor...va inteb acum, pe voi, femei si fete si barbati daca sunt pe aici, voua vi se pare normal un astfel de vocabular, intre 2 colegi de servici, atata timp cat el se bate cu pumnii in piept ca e doar relatie profesionala???mie nu, ori sunt eu prea incuiata si nu mai stiu!
De o sapt a plecat din oras, in delegatie, sa predea rapoarte si alte cele lagate de munca sa si sa incerce sa-si prelungeasca aceasta colaborare. In ziua plecari am aflat ca de fapt nu pleaca singur, cum mi-a dat se inteles, ci pleaca cu dansa. Am luat foc si l-am intrebat d c nu mi-a zis si s-a ernervat zicandu-mi ca nu sunt intelegatoare, k el se sacrifica pentru o viata mai buna pt mine si copil, se lupta pt noi, chiar daca nu ii convine de multe ori ce trrebuie sa faca.k nu trebuie sa ii griji, k eu sunt nevasta lui si mama copilului lui si pe mine ma iubeste si nu dorete decat sa ne fie bine si sa ne refacem relatia sa devina mai buna! k ar trebui sa ma gandesc k la cum arata femeia aia, cum ar putea el sa aiba ceva cu ea.va spun eu acum, nu este o femeie urata, insa nici rupta din soare nu este.am tacut iar.Pt cateva momente imi faceam pbl de constiinta zicandu-mi k sunt nebuna si prea geloasa si nu trebuie sa imi fac griji. Am zis k nu are rost sa insist atata cu treaba asta pt k oricum de la el n uobtin un raspuns sincer, daca ar fi cazul, k imi fac rau mie in primul rand, si in al doilea rand imi agit si copilul degeaba, imi simte orice schimbare de stare si nici nu prea a adormit zilele astea, de cand e plecat tati. Ma doare sufletul, credeti-ma, da sunt geloasa, pt k il iubesc si il vreau doar pt mine.Nu am fost nicioadata femeia aia visatoare sa cred in monogamia barbatilor(procentele acestora sunt f scazute dupa parerea mea)i-am zis si lui asta si o stie bine, stie cum gandesc. Daca un barbat vrea sa insele, o face si cu femeia lui de mana, insa atat am avut pretentia, macar sa fie atat de destept incat sa nu ma lase sa simt k ar fi ceva in neregula, sa nu ma neglijeze. Pbl mare e ca de cand il cunosc, am ajuns sa simt cand ceva nu este in regula, au fost cateva dai, in care desi am avut certitudinea ca exista o alta, el nu mi-a recunoscut nicioadata. In adancul sufletului simt k ceva nu-i in regula. Este plecat de ateta zile cu o femeie, e nevoie de cazari pe la hotel si eu nu imi pun decat intrebarile astea> ce face?cum se comporta aia?cate camere au luat 1 sau 2? Vine la noapte acasa si nutresc speranta ca vom reusi sa stam de vb ca oamenii, sa vedem incotro se indreapta relatia noastra.
Va rog mult, dati-mi un sfat, spuneti-mi parerea voastra, simt o iau razna cu atatea intrebari si incertitudini...VA MULTUMESC PENTRU RABDARE DACA ATI CITITI TOT si sper sa ma ajutati!


Intuitia imi spune, din pacate pentru tine si copilul tau, ca te inseala. Ne povesteai ca sotul tau ti-ar fi replicat la un moment dat ca acea colega a lui de munca nu e tocmai pe gustul lui. Draga mea, nici nu trebuie sa fie pe gustul lui, deoarece barbatii isi inseala sotiile sau iubitele oficiale cu FEMEI DISPONIBILE, indiferent de cum arata acestea. Spui ca acea colega este maritata si cu copil acasa, lucrurile acestea nu le impiedica pe unele femei sa-si insele sotii cu colegi de munca sau alti barbati care cauta o aventura sexuala.

Trebuie sa-ti mai spun ca foarte multi barbati fac distinctia intre dragoste si sex, adica cu sotia sau iubita oficiala fac dragoste pentru care au sentimente profunde pentru ea, cu amanta, in cele mai multe cazuri, fac doar sex, pentru ca, din punctul de vedere al unui barbat, relatia cu o amanta e pur sexuala. Desigur ca majoritatea barbatilor care au o amanta le spun acelor femei ca le iubesc, ca le respecta, ca sa le atraga in patul lor, castigandu-le increderea. Noi, femeile, in general, ne culcam cu un alt barbat pentru ca simtim mai mult decat atractie pentru el.

Partea mai putin buna este ca avand relatii intime cu o alta persoana, in mod regulat, ajungi sa te atasezi de ea, sa o iubesti. Poate ca sotul tau va pune punct acestei relatii extraconjugale, in momentul in care va simti ca dezvolta sentimente mai profunde pentru acea colega, si ti se va intoarce acasa, spasit.

Tu ai facut foarte rau cand i-ai spus ca majoritatea barbatilor inseala, e ca si cand i-ai fi dat calea libera in a te insela. Spui ca te-ai fi asteptat ca el sa-si ascunda urmele infidelitatii lui mai bine, insa trebuie sa-ti spun ca noi, femeile, putem analiza cu mult mai bine o situatie, detaliile, semnele, de cat o pot face barbatii, de aceea femeile au si intuitia mai dezvoltata decat a barbatilor si, in general, intuitia feminina rar da gres.

Ce e de facut? Te duci frumusel cu toate acele mesaje din telefonul lui mobil, i le pui sub nas, si-i spui ca trebuie sa rupa orice legatura cu acea persoana, chiar si cu riscul de a aduce un salariu mai mic acasa. Nu va face acest lucru, incearca sa afli telefonul de acasa al colegei, si suna-i sotul si pune-l la curent cu tot ceea ce se intampla. In felul acesta, relatia dintre sotul tau si colega lui se va sfarsi in mod automat.

Acum, si tu ar trebui sa te schimbi, prin urmatoarele lucruri: nu te mai lasa calcata in picioare si nu mai permite altora sa-ti spuna ce anume sa zici, cum sa-ti cresti copilul etc, inlatura-ti gandurile negre si fa-ti programare la psiholog, incearca sa ai grija nu doar de copil, ci si de tine, banuiesc ca ti-ai focusat intreaga atentie asupra copilului si ai inceput sa te neglijezi, dar ti-ai neglijat si relatia, in acelasi timp. Nu mai lasa prea multe de la tine pentru ca toate lucrurile pe care le treci cu vederea se intorc tot impotriva ta. Fii o alta femeie decat ai fost pana acum si-ti vei readuce cu picioarele pe pamant sotul.

Ai mai multa grija de tine!



Uitasem sa-ti spun sa-i transmiti sotului ca in datoriile lui de serviciu nu intra si relatiile extraconjugale si intime cu ale sale colege. Si mai spune-i ca-ti pare rau pentru el ca ajuns sa fie platit pentru a avea relatii intime cu alte persoane ( asta aluzie la faptul ca el primeste bani in plus la salariu pentru aceasta colaborare). Stiu ca suna dur ceea ce am scris, dar nici el nu s-a purtat finut cu tine.
kokeshi
Postat pe 18 Iunie 2012 09:11
De la: kudika_9779, la data 2012-06-16 17:40:32

"Am citit toate posturile si imi expun si eu temerile in speranta obtinerii unui sfat bun si prietenesc din partea unor persoane care pot vedea pbl mea cu alti ochi.
Sunt depresiva ..............."


Faptul ca esti depresiva,arunca totul in umbra desertaciunilor si a dezamagirii!!!!

Draga mea,,nu pot sa fiu ingaduitoare cu tine,chiar nu am cum,in conditiile in care am citit despre nemultumirile tale ,legate de relatia cu iubitul tau,si drept urmare,vin si te intreb,,,de ce ai continuat aceasta relatie si de ce ai mai facut si un copil????Sunt intrebari legitime,pe care ti le-ar pune orice persoana ,cititoare a randurilor scrise de tine!!
Chinul tau ,il regsesc in vietile multor femei la fel de distruse emotional,de catre barbatii lor si de propriile imprudente ,comise de-a lungul traiului lor!!Tot ceea ce ai descris,,nu imi suna necunoscut,,dar nu te pot sfatui sa urmezi o cale de mijloc,,caci nu exista asa ceva, in cazul tau!!!Daca luam in calcul reticenta familiei lui in ceea ce te priveste si banuiala ,mai mult certitudine din punctul meu de vedere,asupra infidelitatii partenerului tau,,tabloul mizer al vietii voastre este prezentat ca si complet!!Problema principala ,o reprezinta existenta acelui suflet nevinovat,,copilasul vostru!!!Ce vina are el pentru faptul ca a fost nascut intr-un cuplu,care se afla la mare distanta de mediul armonios,decent,curat,in care trebuie sa primeasca educatie si sa cunoasca dezvoltarea corespunzatoare.daca as fi in locul tau,,mi-as lua pruncul si mi-as vedea de viata mea,,,,fara prezente debusolante in viata mea,,dar nu iti pot impune atitudinea-mi personala!!!

Il banuiesti de tradare pe iubitul tau!!!! Daca astepti ca el sa recunoasca acest lucru,,,este zadarnica asteptarea ta!!De ce s-a ajuns aici????De ce ati inceput ceva,ce nu functiona inca din start?De ce ai ajuns sa fii depresiva???Mare atentie,,,caci depresia ,cu accesele ei,,te poate duce la despartirea definitiva, de tatal copilului!!Te simt ca fiind o femeie slaba din punct de vedere al rezistentei psihice la factori perturbatori!!!Esti facuta dintr-un aluat moale,,nu ai forta necesara in lupta pentru desfasuarrea unei relatii in bune conditii,,,esti usor de dominat,si de aici vine atmosfera existenta in familia ta!!Sa iti spun sa fii mai hotarata si sa pui lucrurile la punct,ar fi inutil sa o faca,caci ,tu,nu stii sa lupti,,esti prea sensibila!!!Ce sfat ti s-ar putea da,,cine traieste in locul tau,,cine poate simti durerea ,la amplitudinea la care o percepi in acest moment?Nimeni!!!

Ai putea incerca sa discuti cu iubitul tau,,sa dea Domnul sa si reusesti sa ajungi la liman cu problemele tale,,,dar ma indoiesc de faptul ca el ar fi in stare sa gestioneze situatia ,in mod cinstit si corect,,locatia in care locuiti este labila,,pe fondul ambientului neprielnic,generat de catre parintii lui.Tu vei fi cea criticata si aruncata in haul adus de frustrari,,nu el!!!Nu ai stiut sa-ti impui vointa ,la inceput,,nici acum nu o vei face!!!Am rabdare cu tine si cu tragedia ta,caci este asa ceva fiindca exista un copilas la mijloc!!!!Incearca sa duci munca de lamurire cu partenerul tau,,poate,poate se va trezi la realitate!!In legatura cu depresia ta,,monitorizeaz-o,caci nu este de glumit cu astfel de boli psihice!!Lucreaza cu tine,,netolerand comportamentul promiscuu al celor aflati langa tine!!Fii pozitiva in gandire,fa-o pentru copilul tau,,este tot ceea ce conteaza in acest moment!!!
MissRainbow
Postat pe 18 Iunie 2012 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
colega de serviciu e obsedata de el 90 De la: seldinger 19 Ianuarie 2011 11:38
cum poti uita 20 De la: kudika033142 2 Iulie 2009 15:07
Ma intrebam... 54 De la: miss_darine 7 Octombrie 2010 22:07
Cred ca sunt paranoica,va rog ajutati-ma sa-mi revin 58 De la: alyn27 27 Iunie 2010 12:53
vreau si eu un sfat 8 De la: kudika056700 20 August 2009 10:47