Setari Cookie-uri

Distanta si suportabilitatea situatiei

Buna ziua, sunt nou pe acest site dar am nevoie de sfatul doamnelor intr-o dilema/problema pe care o am.
Prietena mea este plecata in Italia in interes de servici. Avem unele probleme, noi locuind impreuna si s-a ajuns la aceasta decizie, mai mult din partea ei. A trecut o luna si jumatate de cand a plecat. Problema pe care o am este sentimentul sfasietor pe care il am doar ca ea lipseste si nu este prezenta. Am avut multe discutii si multe "certuri" la telefon pana acum, cred ca din cauza mea, deoarece simt nevoia de atentie din partea ei. Stiu, poate suna egoist dar chiar am nevoie sa o aud si sa stiu ce face ea. Nu ma intelegi gresit, nu vreau sa imi dea raportul cu ce a facut etc. Vreau doar sa stiu cum isi petrece ziua; poate ma simt oarecum inclus. Problema este si gelozia mea absurda de care am dat dovada cateodata. Iubita mea are si un stil foarte flirty cu barbatii din jurul ei; ii place pur si simplu sa se joace cu mintea lor. Pe mine sincer ma cam deranjeaza asta dar mi-a spus sa nu imi fac griji ca nu se intampla nimic. Imi este frica ca din cauza distantei am sa o pierd. Eu o iubesc foarte mult desi suntem impreuna doar de 9 luni. Si ea a spus ca ma iubeste dar de cand a plecat simt ca parca se distanteaza usor. Am abordat diverse discutii in legatura cu asta cu ea si a spus ca nu vrea sa se gandeasca la distanta ca nu se poate concentra ( ea mai trecand inaintea mea si printr-o situatie similara, apropo de plecarea in afara si stand la distanta de persoanele la care tinea). Va rog ajutati-ma cu un sfat sau cu o abordare pentru ca nu vreau sa imi distrug relatia din cauza insecuritatii sau posibilului stres care l-as putea provoca. Daca doriti alte detalii pentru un sfat, va stau la dispozitie. Multumesc.
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 08:49
n-o mai cicali, nu-i mai cere "raportul" in fiecare zi!! desi este aproape imposibil incearca sa n-o cauti 2 zile vezi cum reactioneaza ea! crede-ma uneori iubirea chiar este sufocanta!
kiss_my_ass
Postat pe 13 Iunie 2012 09:14
Multumesc pentru raspuns. Noi de cand suntem impreuna vorbeam de 3-4 ori pe zi la telefon cand eram la servici si apoi eram si acasa impreuna. Nu ne plictisim unul de altul. Chiar imi spunea ziele trecute ca ii place foarte mult sa stea in preajma mea. Noi vorbim in fiecare zi si acum ea fiind plecata. S-a intamplat sa nu vorbim 2-3 zile ea fiind ocupata si eu dupa anumite "dispute" sa incerc si varianta asta sa nu o caut. M-a sunat dupa zilele acelea si am vorbit mai mult. probabil imi este teama ca o sa uite de mine; poate suna stupid dar de aceea am creat thread-ul acesta, pentru pareri exterioare.
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 09:25
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 08:49:11Buna ziua, sunt nou pe acest site dar am nevoie de sfatul doamnelor intr-o dilema/problema pe care o am.
Prietena mea este plecata in Italia in interes de servici. Avem unele probleme, noi locuind impreuna si s-a ajuns la aceasta decizie, mai mult din partea ei. A trecut o luna si jumatate de cand a plecat. Problema pe care o am este sentimentul sfasietor pe care il am doar ca ea lipseste si nu este prezenta. Am avut multe discutii si multe "certuri" la telefon pana acum, cred ca din cauza mea, deoarece simt nevoia de atentie din partea ei. Stiu, poate suna egoist dar chiar am nevoie sa o aud si sa stiu ce face ea. Nu ma intelegi gresit, nu vreau sa imi dea raportul cu ce a facut etc. Vreau doar sa stiu cum isi petrece ziua; poate ma simt oarecum inclus. Problema este si gelozia mea absurda de care am dat dovada cateodata. Iubita mea are si un stil foarte flirty cu barbatii din jurul ei; ii place pur si simplu sa se joace cu mintea lor. Pe mine sincer ma cam deranjeaza asta dar mi-a spus sa nu imi fac griji ca nu se intampla nimic. Imi este frica ca din cauza distantei am sa o pierd. Eu o iubesc foarte mult desi suntem impreuna doar de 9 luni. Si ea a spus ca ma iubeste dar de cand a plecat simt ca parca se distanteaza usor. Am abordat diverse discutii in legatura cu asta cu ea si a spus ca nu vrea sa se gandeasca la distanta ca nu se poate concentra ( ea mai trecand inaintea mea si printr-o situatie similara, apropo de plecarea in afara si stand la distanta de persoanele la care tinea). Va rog ajutati-ma cu un sfat sau cu o abordare pentru ca nu vreau sa imi distrug relatia din cauza insecuritatii sau posibilului stres care l-as putea provoca. Daca doriti alte detalii pentru un sfat, va stau la dispozitie. Multumesc.


Inteleg perfect ceea ce simti, insa daca ai remarcat ca abordarea ta actuala nu da rezultatul scontat, atunci schimba tactica. Incearca sa nu o mai cauti atat de des, oricat de greu ti-ar venii, incearca sa fii mai misterios in ceea ce priveste viata ta si tot ceea ce ti se intampla, raspunde-i evaziv la intrebari, joaca-te un pic cu ea. In felul acesta o vei provoca sa te caute ea, ii vei reaprinde interesul pentru tine.

In ceea ce priveste faptul ca flirteaza, cand o prinzi in toane mai bune discuta cu ea si spune-i ca te deranjeaza acest lucru. Nu vrea sa ajunga cu tine la un compromis pe aceasta tema, incepe si tu sa flirtezi cu doamnele si-ti garantez ca n-o sa-i convina iubitei tale.

Eu iti doresc mult succes in a-ti recuceri iubita! Sunt convinsa ca vei reusi. Daca te iubeste cu adevarat, nu-i va fi indiferent faptul ca nu te mai interesezi atat de mult de ea, ca nu-i mai povestesti orice lucru despre tine si viata ta.

Sa ne tii la curent cu ceea ce ai facut!

Ai grija de tine!
kokeshi
Postat pe 13 Iunie 2012 09:26
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 08:49:11Buna ziua, sunt nou pe acest site dar am nevoie de sfatul doamnelor intr-o dilema/problema pe care o am.
Prietena mea este plecata in Italia in interes de servici. Avem unele probleme, noi locuind impreuna si s-a ajuns la aceasta decizie, mai mult din partea ei. A trecut o luna si jumatate de cand a plecat. Problema pe care o am este sentimentul sfasietor pe care il am doar ca ea lipseste si nu este prezenta. Am avut multe discutii si multe "certuri" la telefon pana acum, cred ca din cauza mea, deoarece simt nevoia de atentie din partea ei. Stiu, poate suna egoist dar chiar am nevoie sa o aud si sa stiu ce face ea. Nu ma intelegi gresit, nu vreau sa imi dea raportul cu ce a facut etc. Vreau doar sa stiu cum isi petrece ziua; poate ma simt oarecum inclus. Problema este si gelozia mea absurda de care am dat dovada cateodata. Iubita mea are si un stil foarte flirty cu barbatii din jurul ei; ii place pur si simplu sa se joace cu mintea lor. Pe mine sincer ma cam deranjeaza asta dar mi-a spus sa nu imi fac griji ca nu se intampla nimic. Imi este frica ca din cauza distantei am sa o pierd. Eu o iubesc foarte mult desi suntem impreuna doar de 9 luni. Si ea a spus ca ma iubeste dar de cand a plecat simt ca parca se distanteaza usor. Am abordat diverse discutii in legatura cu asta cu ea si a spus ca nu vrea sa se gandeasca la distanta ca nu se poate concentra ( ea mai trecand inaintea mea si printr-o situatie similara, apropo de plecarea in afara si stand la distanta de persoanele la care tinea). Va rog ajutati-ma cu un sfat sau cu o abordare pentru ca nu vreau sa imi distrug relatia din cauza insecuritatii sau posibilului stres care l-as putea provoca. Daca doriti alte detalii pentru un sfat, va stau la dispozitie. Multumesc.



Ca o prima impresie ,citindu-ti randurile,,pot sa-ti spun ca principala cauza,care sta la baza nelinistii tale,legata de absenta si tacerea in comunicare a prietenei tale,este lipsa de incredere totala in aceasta,banuiesc,din cauza felului ei de a fi,libertina si voit independenta!!Ma insel oare?

Domnule draga,,relatiile in care apar astfel de situatii,legate de locul de munca al uneia dintre parti,supun,ca vrem sau nu,stabilitatea cuplurilor respective,la mari incercari,datorate suspiciunilor de tot felul.Nu ascund faptul ca nu am incredere in relatiile in care apare distanta,aceasta aducand,de multe ori,manifestari nedorite de ambele parti!!!Dar este strict parere personala!!

Aveti un rulaj de relatie destul de mic ,ca timp vorbind,si este normal sa se iveasca intrebari in ceea ce te priveste,presupun ca nici nu comunicati suficient de bine si mult,astfel incat sa nu existe astfel de dubii,legate de absenta ,in ceea ce priveste relationarea cu prietena ta!!!Esti nesigur ,atat pe tine,cat si de iubita ta,ei placandu-i flirtul cu barbatii aflati sau intalniti in anturajul ei,dar vin si iti spun ca ,daca exista iubire intre voi doi si sinceritate in exprimarea sentimentelor,nu trebuie sa-ti faci griji!Acorda-i credit doamnei tale,atata timp cat nu a dat ocazie la discutii legate de infidelitate,nu merita sa distrugi ceea ce ati cladit pana acum!!Nu toate femeile,care lucreaza in deplasare,,sunt infidele,caci asta te macina in acest moment!!Comunicati,dar nu forta nota mai mult decat trebuie!!Relatia voastra ,va deveni incerta ,numai in cazul in care nu va mai aflati pe aceleasi unde de trairi!!!Abordarea trebuie sa fie decenta,onesta si cu fair play!!!Nu acuza fara fundament!!Nu banui fara a avea certitudini!!Nu deschide discutii fara a avea suportul necesar!!Aveti tot timpul din lume pentru a va cunoaste mai bine,chiar si intr-o asemenea conjunctura!!Fiti deschisi, unul fata de celalalt ,dar fara insistenta nejustificata!!Se va intoarce acasa ,si ,de-abia atunci,vei vedea cum vor evolua lucrurile intre voi doi!!Pana atunci,,fii rabdator!!!Aveti preocupari ,fiecare in parte,dar toate legate de job-ul personal,lasa ca acestea sa conduca ,,deocamdata!!!
MissRainbow
Postat pe 13 Iunie 2012 09:39
Hello again,
Am vorbit cu ea in legatura cu flirtul si mi-a spus ca asa este ea, ca asa se distreaza , se joaca etc vazand cum unii barbati balesc daca pot folosi termenul acesta.
Problema pe care o am eu si sunt constient de ea este ca de multe ori nu ma pot abtine sa nu o caut:) sau sa ii dau mesaje. Probabil in mintea ei vede asta ca o slabiciune din partea mea; eu sincer nu vad asa lucrurile. O caut si ii dau mesaje sau o intreb daca e bine si alte lucruri de genul. Este intradevar dificil sa ma abtin. Mi-a zis mai de mult ca ar sta cu mine toata ziua sa vorbeasca; asta la inceputul plecarii. Cred ca am deschis subiectul asta sa impartasesc ce se intampla. Nu am vorbit cu nimeni despre asta si simt nevoia sa fiu auzit, sa stiu ca nu sunt nebun. Inca ceva foarte important este ca nu vreau ca eu din cauza "nebuniei" asteia temporare sa fiu perceput gresit si sa fiu considerat de catre ea instabil sau paranoic sau alte minunatii comportamentale. I-am spus, "te rog explica-mi unule lucruri pentru a nu le intelege gresit"; pentru ca s-a intamplat de cateva ori sa inteleg gresit si ne-am ciondanit.
O sa va tin la curent cu ce se mai intampla. Am nevoie de parerile dumneavoastra doamnelor. Multumesc.
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 09:44
Imi pare rau sa ti-o spun dar ea nu pare la fel de implicata in relatie cum esti tu. Daca te iubea cu adevarat ar fi incercat sa se abtina de la a mai flirta cu alti barbati, stiind ca pe tine te deranjeaza lucrul asta. Daca nu o face, e clar ca nu-i pasa prea tare ca te-ar putea pierde. Incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la ea si sa nu-ti faci prea multe sperante. Din punctul meu de vedere, tipei ii place sa se "joace" cu barbatii, fara sa-i ia foarte tare in serios. Fii mai egoist, nu o lasa sa te conduca asa cum pofteste ca n-o sa-ti fie bine. Ea insasi ti-a spus ca-i place sa-i "inebuneasca" pe tipii cu care discuta. De ce ai fi tu un caz special? Ti-a dovedit ca te iubeste? Mie nu mi se pare...
Micaell
Postat pe 13 Iunie 2012 10:07
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 09:44:28

" Hello again!"


Nu este nimic grav in ceea ce te priveste,,esti un barbat volubil ,caruia ii place sa se implice foarte mult intr-o relatie si care este si putin posesiv,daca ma pot exprima astfel,doar aici trebuie sa lucrezi putin,nu toate femeile sunt obisnuite cu asa ceva si nici nu tolereaza!!! Te aud foarte bine,nu esti nebun,ci prea angrenat,devotat relatiei tale!!!! Ea,nu ar trebui sa te perceapa ca pe un un om aparte,dificil,ci trebuie sa incerce sa te inteleaga si sa te accepte asa cum esti,asta daca te iubeste cu adevarat!Incearca,totusi,si tu,la randul tau,sa fii mai ponderat in insistenta afisata,s-ar putea sa o prinzi intr-un moment nepotrivit si sa-ti raspunda corespunzator,ceea ce nu o sa nu-ti convina!!O iubesti,nu contest acest lucru,dar incearca sa-i demonstrezi asta si respectandu-i timpul,activitatea,intimitatea,pe ea insasi!Se pare ca exista ,totusi,o disproportie intre intensitatile sentimentelor voastre,dar nu este grav ,atata timp cat reusiti sa asigurati echilibrul necesar in astfel de situatii!!!Femeile iubesc atunci cand simt ca si partenerii merita daruirea lor!!!Femeile stiu sa raspunda sentimentelor de iubire,,din simplul motiv ca sunt femei!!!
MissRainbow
Postat pe 13 Iunie 2012 10:31
Cred ca sunt un caz "special" pentru ca locuim impreuna. Ma gandesc ca poate am spus prea mult ce simt si oarecum i-am inspirat o siguranta ca eu nu as face nimic deplasat. Macar a fost sincera cu mine si mi-a spus ca asa e ea. Asta nu inseamna ca se joaca cu mine. Am petrecut multe momente frumoase impreuna si refuz sa cred ca au fost o minciuna. Multumesc sincer pentru parerea ta Micaell, de aceea am deshis acest thread sa aflu pareri, dar sunt unele lucruri care nu se cunosc, decat ce am prezentat eu pana acum. Eu doar imi exprim o ingrijorare oarecum normala pentru ca am momente in care imi este teama de pierdere. Dupa cum a spus si MissRainbow poate exista si o parte defensiva in mine care ma impunge la parte de incredere din cauza felului ei de a fi. In continuare astept si alte opinii daca doriti sa le impartasiti. Va multumesc.
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 10:34
@MissRainbow :
Femeile iubesc atunci cand simt ca si partenerii merita daruirea lor!!!Femeile stiu sa raspunda sentimentelor de iubire,,din simplul motiv ca sunt femei!!!
========================================
Te citez draga doamna, pentru a afla cum pot face lucrul asta. De multe ori incerc sa demonstrez asta dar iese totul aiurea, cel putin din perspectiva mea; adica, incerc sa spun un lucru sau sa exprim o idee si dintr-o data ma transform intr-un mic analfabet care nu mai stie sa lege o fraza. De obicei vorbesc cu usurinta cand incerc sa exprim ceva si este iritant de-a dreptul cand nu pot face asta cu ea. Sunt doar unele momente nu tot timpul fac asta. Multumesc
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 10:45
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 10:34:43Cred ca sunt un caz "special" pentru ca locuim impreuna. Ma gandesc ca poate am spus prea mult ce simt si oarecum i-am inspirat o siguranta ca eu nu as face nimic deplasat. Macar a fost sincera cu mine si mi-a spus ca asa e ea. Asta nu inseamna ca se joaca cu mine. Am petrecut multe momente frumoase impreuna si refuz sa cred ca au fost o minciuna. Multumesc sincer pentru parerea ta Micaell, de aceea am deshis acest thread sa aflu pareri, dar sunt unele lucruri care nu se cunosc, decat ce am prezentat eu pana acum. Eu doar imi exprim o ingrijorare oarecum normala pentru ca am momente in care imi este teama de pierdere. Dupa cum a spus si MissRainbow poate exista si o parte defensiva in mine care ma impunge la parte de incredere din cauza felului ei de a fi. In continuare astept si alte opinii daca doriti sa le impartasiti. Va multumesc.


Iubita ta,are comportament duplicitar,in ceea ce priveste raportul ei cu tine si cu ceilalti barbati intalniti meteoric!!!Vrei o parere sincera???Personal,ma dezgusta astfel de femei pentru ca nu poti avea incredere deplina,in ele, niciodata!!Nu lua parerea mea ca pe un afront adus iubitei tale,,asta simt,asta tastez!!bun!!

S-ar putea ca ea sa te fi "palpat" la tipul tau de a fi si are siguranta in ceea ce te priveste,ea,ramannad la aceeasi parametri descurajanti pentru tine,,,nu stiu daca va trece de limita dintre cele doua atitudini,pe timp ce trece ,in timp ce se deruleaza relatia voastra!!!Ramane de vazut,nu vreau sa anticipez ceva ,ce poate sa nu se materializeze!!!Depinde numai de ea ,sa nu te raneasca in viitor1!!Astfel de femei au o doza de instabilitate afectiva,nu cred ca spun adevarul tot timpul!!!Sunt femeie si simt astfel de "abateri" de la disciplina cuplului!!!Eu,doar sper ca ea sa fie suficient de cinstita cu tine si sa comunice in mod exemplar cu tine,in momentul in care va simti ca nu mai merg treburile intre voi doi,mizez pe cinstea si onestitatea femeii in general,,,ASTA NUMAI IN CAZUL IN CARE SE STRICA LUCRURILE SI SE PREFIGUREAZA O DESPARTIRE,,,,,NUMAI ATUNCI!!!Dar,acum,nu se pune problema de asa ceva,,alunga temerile din suflet,,,ii stii felul de a fi,i l-ai acceptat,deci nu exista motive intemeiate de a intra in deriva!!!!
MissRainbow
Postat pe 13 Iunie 2012 11:03
De la: Micaell, la data 2012-06-13 10:07:48Imi pare rau sa ti-o spun dar ea nu pare la fel de implicata in relatie cum esti tu. Daca te iubea cu adevarat ar fi incercat sa se abtina de la a mai flirta cu alti barbati, stiind ca pe tine te deranjeaza lucrul asta. Daca nu o face, e clar ca nu-i pasa prea tare ca te-ar putea pierde. Incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la ea si sa nu-ti faci prea multe sperante. Din punctul meu de vedere, tipei ii place sa se "joace" cu barbatii, fara sa-i ia foarte tare in serios. Fii mai egoist, nu o lasa sa te conduca asa cum pofteste ca n-o sa-ti fie bine. Ea insasi ti-a spus ca-i place sa-i "inebuneasca" pe tipii cu care discuta. De ce ai fi tu un caz special? Ti-a dovedit ca te iubeste? Mie nu mi se pare...

Bine spus ! Si as mai adauga eu ca ...distanta ucide intotdeauna sentimentele! Iar daca sentimentele ei sunt superficiale, atunci revizuieste-ti atitudinea in ceea ce o priveste, dezamagirea va fi mult prea mare intr-un final!
rondina
Postat pe 13 Iunie 2012 11:03
Si pt cel care ramane acasa si pt cel care este plecat,e foarte greu,pana la urma unul cedeaza din voi doi,daca nu aveti rabdarea necesara.Batale vina de telefoane,tu nu sti cat costa?
Titanika
Postat pe 13 Iunie 2012 11:19
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 10:45:56@MissRainbow :
Femeile iubesc atunci cand simt ca si partenerii merita daruirea lor!!!Femeile stiu sa raspunda sentimentelor de iubire,,din simplul motiv ca sunt femei!!!
========================================
Te citez draga doamna, pentru a afla cum pot face lucrul asta. De multe ori incerc sa demonstrez asta dar iese totul aiurea, cel putin din perspectiva mea; adica, incerc sa spun un lucru sau sa exprim o idee si dintr-o data ma transform intr-un mic analfabet care nu mai stie sa lege o fraza. De obicei vorbesc cu usurinta cand incerc sa exprim ceva si este iritant de-a dreptul cand nu pot face asta cu ea. Sunt doar unele momente nu tot timpul fac asta. Multumesc



Ei,este un lucru complicat pentru barbati,,caci,,,nu sunt femei,sunt mai retinuti in astfel de concretizari de sentimente!!!Multora dintre domniile voastre,li se pare degradant sa se "dezbrace" in fata femeii daruindu-le iubirea lor,neconditionat,din toata inima ,si, de aici ,apar multe probleme intre parteneri,,date de netransparenta sentimentelor!!!Alti barbati sunt emotivi,practic,se blocheaza atunci cand se afla in fata femeii,,,in ciuda faptului ca sunt barbati puternici,apti sa cucereasca lumea,dar ,care ,insa,in fata iubirii devin stane de piatra!!!Cum sa o faci????Nu este greu,dar nici usor nu este pentru ca necesita lepadare de sine,si se stie faptul ca barbatii ,dar nu toti,sunt si egoisti in domeniul transferului de emotii si trairi intense ,toate in aria de lucru a iubirii!!!Esti dominant la pus intrebari,telefoane,mesaje,dar esti timid atunci cand trebuie sa vorbesti simplu,fara "fite",folosind ,nu limbajul legat de exprimarea literara,ci cel al inimii,care este mult mai complicat!!!Te pierzi in fata ei pentru ca te simti slab in fata ei!!Te stapaneste ,asemanator cu stilul in care o face cu ceilalti barbati!!!Te blocheaza pentru ca ai devenit vulnerabil in fata ei,,,ai "teren" moale,pe care ti-ai construit esafodajul personal!!!Fii dezinvolt,in paralel cu comunicarea verbala,impune-te,dar nu prin violenta ci prin atitudine si simplitate!!Spune-i ca o iubesti strigand pana elimini emotia simtita,,poti face un antrenament inainte de a te intalni cu ea!!!Sa nu-ti fie rusine,,incisivitatea in iubire este de aplaudat in situatiile de blocaj emotional!!Cu alte cuvinte,fii barbat,,,stiu ca puteti fi astfel,,numai sa va doriti asta!!!
MissRainbow
Postat pe 13 Iunie 2012 11:20
@MissRainbow
===============
Eu sunt de parere ca fiecare femeie are nevoie langa ea un barbat care sa fie barbat in adevaratul sens al cuvantului. Eu chiar m-am deschis emotional catre ea si poate am spus prea mult si prea des ce simt. Am facut asta din purul motiv ca nu am mai simtit niciodata ce simt cu ea. Poate am exagerat cu vorbele si poate prin aceste vorbe si deschidere m-am lasat vulnerabil si poate de aceea ma simt asa. Eu m-am dedicat ei pentru ca inseamna foarte mult pentru mine si incerc sincer sa ma inteleg de ce am aceste momente de indoiala si vreau sa le elimin pana nu ma consuma. Asta incerc sa fac. Apreciez parerile tuturor care si-au sascrificat momente din zi pentru a a-si exprima opinia.
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 11:57
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 11:57:53@MissRainbow
===============
Eu sunt de parere ca fiecare femeie are nevoie langa ea un barbat care sa fie barbat in adevaratul sens al cuvantului. Eu chiar m-am deschis emotional catre ea si poate am spus prea mult si prea des ce simt. Am facut asta din purul motiv ca nu am mai simtit niciodata ce simt cu ea. Poate am exagerat cu vorbele si poate prin aceste vorbe si deschidere m-am lasat vulnerabil si poate de aceea ma simt asa. Eu m-am dedicat ei pentru ca inseamna foarte mult pentru mine si incerc sincer sa ma inteleg de ce am aceste momente de indoiala si vreau sa le elimin pana nu ma consuma. Asta incerc sa fac. Apreciez parerile tuturor care si-au sascrificat momente din zi pentru a a-si exprima opinia.



Corect exprimat si tare m-as bucura sa aflu ca toate femeile au parte de barbati adevarati,,insa,,,realitatea este cu totul alta!!!!

Domnul meu,,ai fost sincer cu ea si participant activ in relatia voastra,poate ca si ea este implicata,dar este diferit de tine,,nu este de condamnat ,caci ,nu toti oamenii sunt la fel!!

Un factor determinant in persistarea starii de indoiala,legata de statutul relatiei voastre,,este distanta existenta intre voi doi,aceasta favorizeaza,clar,intensitatea dubiilor tale,nu ai ce sa faci acum,referitor la acest aspect,decat sa astepti sa revina in tara!!!Vorbiti pe ce cai aveti la dispozitie,acorda-i libertatea admisa si admisibila,si urmareste cursul evenimentelor !!Nu poti acapara tot timpul iubitei tale si nu-i mai da raportul zilnic,mi se pare ca fiind o dovada de infantilism,acest gest,,ce inseamna asta????Nu se poate!!Fii mai retinut,,caci,oricum,nu rezolvi nimic cu niste insistente inoportune!!!Daca situatia ar fi fost inversa,cum ai fi procedat,,ai fi fost cuprins de aceleasi temeri????????Cred ca da!!Vezi,,aici trebuie sa lucrezi cu tine,impune-ti retinerea ,in ceea ce priveste exodul de banuieli!!!Nu fac bine nimanui,timpul va aseza lucrurile intre voi doi,,,da-i intaietate!!!Fii mai indiferent,,sigur,iubita ta,va remarca acest lucru,si daca te iubeste,va iesi la contraatac!!!Spor!!!
MissRainbow
Postat pe 13 Iunie 2012 12:23
Doamnelor eu ma intreb cum poti sa alegi sa faci bani in locul iubirii? poate sunt eu egoist. Astept pareri.
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 14:48
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 14:48:19Doamnelor eu ma intreb cum poti sa alegi sa faci bani in locul iubirii? poate sunt eu egoist. Astept pareri.


Probabil ca iubita ta e o persoana mai materialista decat esti tu. Oricum, alegerile ei spun foarte multe despre ea ca si om.

Acum dupa ce ai facut afirmatia asta, imi este si mai clar, cat de mult o iubesti, cat de multe ii treci cu vederea, iar ea nu stie sa aprecieze.

Mi-as dori pentru voi doi sa fiti fericiti impreuna, dar am niste indoieli in ceea ce va priveste avand in vedere ca tu o iubesti din tot sufletul, iar ea iubeste mai mult banii si flirtul decat sa te iubeasca pe tine.

Imi doresc pentru voi doi sa iasa totul bine, dar fara sa faceti compromisuri, nu veti reusi.
kokeshi
Postat pe 13 Iunie 2012 14:56
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 14:48:19Doamnelor eu ma intreb cum poti sa alegi sa faci bani in locul iubirii? poate sunt eu egoist. Astept pareri.



Faptul ca nu esti de acord cu optiunea ei ,de a evolura profesional si ,implicit ,financiar,nu denota egoism,ci alta optica de a privi viata,in speta,cea de cuplu.Tu esti idealist,mai mult ca sigur,pe cand,ea,este pragmatica,materialista,practica,se doreste independenta financiar,si asta nu este rau,tinand cont de faptul ca evoluam intr-o societate traumatizata si aflata in declin,din punct de vedere al salariilor existente pe piata fortei de munca si a conditiilor de trai,cu mult sub limita admisa!!!Aici,trebuie sa-i apreciezi eforturile facute in acest sens,dar,pe de alta parte,sa iei in calcul,latura rece ,realista a iubitei tale,,te va lasa balta ori de cate ori i se va ivi ocazia de promovare si deplasare pe alte meleaguri,,asa este croita,nu ai ce modificari sa-i aduci,in scopul de a sta numai langa si cu tine!!!

Eu as alege iubirea,dar in conditiile unui anumit confort financiar,au trecut timpurile ,cand se manca dintr-o strachina din lut si se facea dragoste pe o saltea din paie,dar exista iubire adevarata,au apus acele vremuri,cand se cantarea iubirea dupa numarul imbratisarilor oferite cu toata inima!!!Suntem altcineva,in alta epoca,chiar daca iubirea este aceeasi,ca esenta de viata si consistenta!!

Iubita ta a ales alt drum,nu o poti judeca prea aspru,,multe femei doresc sa fie precum ea si tot atat de multe domnisoare vor un barbat ca tine,,asta este,,,undeva ,,trebuie facut acel compromis,,care va ramane ,,calaul iubirii!!!

O intrebare,,,esti capabil sa-i asiguri confortul,cu care,mai mult ca sigur ,s-a obisnuit iubita ta,facandu-si viata asa cum doreste ea?????
MissRainbow
Postat pe 13 Iunie 2012 15:12
Sunt capabil sa ii ofer acest confort dar nu in momentul de fata, nu in interval scurt (1-2-3 luni). Trebuie sa imi pun la punct anumite lucruri. Eu aveam o viata destul de comoda daca pot sa zic asta inainte de ea. Acum ca stiu ce probleme are si ce greu ii este nu vreau sa o las singura sa se descurce. Sunt alaturi de ea dar nu stiu daca intelege asta.
Ma tot imping sa fac cat mai multe si mai repede ca ne fie viata mai usoara dar cum am mai spus intr-un interval scurt de timp chiar nu am cum.
Dar psihic am nevoie de ea. Ma simt terminat psihic fara ea. Poate nu suna prea dragut sau prea masculin dar asa simt si nu am ce face. Tot incerc sa ma fortez sa imi revin. Multumesc
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 15:21
Buna seara doamnelor,

Vreau sa va multumesc pentru sfaturile si opiniile dumneavoastra. M-au facut sa reflect asupra a ceea ce vreau, pot si o sa fac. Imi voi astepta iubita sa se intoarca, voi fi mai rabdator ( la capitolul asta trebuie sa lucrez) si voi fi alaturi de ea. Faptele care au fost prezentate in acest thread sunt doar din perspectiva mea si nu au fost tot timpul obiective, nici nu aveau cum. Imi iubesc partenera si voi fi alaturi de ea. Va multumesc inca o data pentru pareri. O zi si o saptamana frumoasa. Eduard.
kudika_9712
Postat pe 13 Iunie 2012 18:09
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 15:21:25Sunt capabil sa ii ofer acest confort dar nu in momentul de fata, nu in interval scurt (1-2-3 luni). Trebuie sa imi pun la punct anumite lucruri. Eu aveam o viata destul de comoda daca pot sa zic asta inainte de ea. Acum ca stiu ce probleme are si ce greu ii este nu vreau sa o las singura sa se descurce. Sunt alaturi de ea dar nu stiu daca intelege asta.
Ma tot imping sa fac cat mai multe si mai repede ca ne fie viata mai usoara dar cum am mai spus intr-un interval scurt de timp chiar nu am cum.
Dar psihic am nevoie de ea. Ma simt terminat psihic fara ea. Poate nu suna prea dragut sau prea masculin dar asa simt si nu am ce face. Tot incerc sa ma fortez sa imi revin. Multumesc


Nu vreau sa te descurajez dar am mai auzit povesti ca ale tale (de genul:femei care flirteaza cu alti barbati, in timp ce iubi le asteapta cumintel acasa)...si din pacate istoriile astea s-au terminat prost. De la flirt, cu timpul s-a ajuns la inselarea partenerului...
Micaell
Postat pe 14 Iunie 2012 09:15
De la: Micaell, la data 2012-06-14 09:15:18
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 15:21:25Sunt capabil sa ii ofer acest confort dar nu in momentul de fata, nu in interval scurt (1-2-3 luni). Trebuie sa imi pun la punct anumite lucruri. Eu aveam o viata destul de comoda daca pot sa zic asta inainte de ea. Acum ca stiu ce probleme are si ce greu ii este nu vreau sa o las singura sa se descurce. Sunt alaturi de ea dar nu stiu daca intelege asta.
Ma tot imping sa fac cat mai multe si mai repede ca ne fie viata mai usoara dar cum am mai spus intr-un interval scurt de timp chiar nu am cum.
Dar psihic am nevoie de ea. Ma simt terminat psihic fara ea. Poate nu suna prea dragut sau prea masculin dar asa simt si nu am ce face. Tot incerc sa ma fortez sa imi revin. Multumesc


Nu vreau sa te descurajez dar am mai auzit povesti ca ale tale (de genul:femei care flirteaza cu alti barbati, in timp ce iubi le asteapta cumintel acasa)...si din pacate istoriile astea s-au terminat prost. De la flirt, cu timpul s-a ajuns la inselarea partenerului...


da da!
vedem zilnic la TV asfel de situatii!
kudika_6668
Postat pe 14 Iunie 2012 09:25
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 15:21:25Sunt capabil sa ii ofer acest confort dar nu in momentul de fata, nu in interval scurt (1-2-3 luni). Trebuie sa imi pun la punct anumite lucruri. Eu aveam o viata destul de comoda daca pot sa zic asta inainte de ea. Acum ca stiu ce probleme are si ce greu ii este nu vreau sa o las singura sa se descurce. Sunt alaturi de ea dar nu stiu daca intelege asta.
Ma tot imping sa fac cat mai multe si mai repede ca ne fie viata mai usoara dar cum am mai spus intr-un interval scurt de timp chiar nu am cum.
Dar psihic am nevoie de ea. Ma simt terminat psihic fara ea. Poate nu suna prea dragut sau prea masculin dar asa simt si nu am ce face. Tot incerc sa ma fortez sa imi revin. Multumesc



Deci,,functionezi usor defazat,in raport cu modul in care o face iubita ta,,nu este ceva rau din punctul meu de vedere,fiecare dintre noi,se afla pe un alt palier al regimului de lucru,,dar ,nu stiu cat va intelege iubita ta ,ca timp de rezolvare a problemelor vorbesc!!!Este nobil gestul tau de a-i fi alaturi in momentele de cumpana,asta spune multe despre tine,,fa-o daca asta simti si poti sa o faci,dar ai grija si la tipul de angrenaj financiar ,in care te bagi!!!Totul trebuie facut cu rabdare si intelepciune!!!Problema legata de psihic,,o privesc ca pe o simpla ratacire ,in conditiile in care a ai acceptat sa fii atat de dependent de ea,tot psihic vorbind,,,s-ar putea ,ca la un moment dat,,sa se intoarca totul impotriva ta,,psihicul este un taram sensibil,usor impresionabil ,si daca se afla si sub imperiul emotiilor,,degenereaza in dependente inutile!!Nu trebuie sa-ti fie teama sa-ti exprimi sentimentele,nu are de-a face cu masculinitatea,cu toate ca ,voi,barbatii,nu agreati ideea transparentei in iubire,preferand disimularea!!!Incearca sa diminuezi din intensitatea acestei dependente,,iti face mai mulrt rau decat bine!!!In momentele in care incepi sa te gandesti al ea,cauta sa ai alte preocupari,iesi din intimitatea ta, optand pentru alte activitati,,,totul spre revigorarea ta!!As prefera in locul fortarii,,acordul deplin in ceea ce priveste propria-ti atitudine!!!Daca in relatia de iubire esti cotropitor,,dovedeste ca esti astfel si in ceea ce priveste modul personal de a fi!
MissRainbow
Postat pe 14 Iunie 2012 09:37
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 18:09:59Buna seara doamnelor,

Vreau sa va multumesc pentru sfaturile si opiniile dumneavoastra. M-au facut sa reflect asupra a ceea ce vreau, pot si o sa fac. Imi voi astepta iubita sa se intoarca, voi fi mai rabdator ( la capitolul asta trebuie sa lucrez) si voi fi alaturi de ea. Faptele care au fost prezentate in acest thread sunt doar din perspectiva mea si nu au fost tot timpul obiective, nici nu aveau cum. Imi iubesc partenera si voi fi alaturi de ea. Va multumesc inca o data pentru pareri. O zi si o saptamana frumoasa. Eduard.



Pentru putin,multumesc!
MissRainbow
Postat pe 14 Iunie 2012 09:38
[quote name='Micaell' date='2012-06-14 09:15:18'

Nu vreau sa te descurajez dar am mai auzit povesti ca ale tale (de genul:femei care flirteaza cu alti barbati, in timp ce iubi le asteapta cumintel acasa)...si din pacate istoriile astea s-au terminat prost. De la flirt, cu timpul s-a ajuns la inselarea partenerului... [/quote]


Situatie posibil reala!!!
MissRainbow
Postat pe 14 Iunie 2012 09:39
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 15:21:25Sunt capabil sa ii ofer acest confort dar nu in momentul de fata, nu in interval scurt (1-2-3 luni). Trebuie sa imi pun la punct anumite lucruri. Eu aveam o viata destul de comoda daca pot sa zic asta inainte de ea. Acum ca stiu ce probleme are si ce greu ii este nu vreau sa o las singura sa se descurce. Sunt alaturi de ea dar nu stiu daca intelege asta.
Ma tot imping sa fac cat mai multe si mai repede ca ne fie viata mai usoara dar cum am mai spus intr-un interval scurt de timp chiar nu am cum.
Dar psihic am nevoie de ea. Ma simt terminat psihic fara ea. Poate nu suna prea dragut sau prea masculin dar asa simt si nu am ce face. Tot incerc sa ma fortez sa imi revin. Multumesc


Apreciez enorm faptul ca esti atat de sincer atat fata de tine, cat si fata de noi, toti ceilalti!

Imi dau seama ca o iubesti enorm pe aceasta femeie, insa ma intreb de ce nu-si da si ea seama ce comoara de barbat are alaturi. Cred ca ai obisnuit-o rau oferindu-i atata iubire. Intelege-ma, te rog, ca nu-i ceva gresit sa oferi iubire persoanei dragi, insa e musai ca acea persoana sa aprecieze sincer sentimentele pe care i le porti si sa stie sa-ti ofere la randul ei dovezi de afectiune, pe cand iubita ta nu prea imi pare a fi genul acesta de persoana, sensibila si sentimentala.

Ai de ales: ori o accepti asa cum e, ori daca vezi ca nu poti ajunge la niciun compromis cu ea, ar trebui sa te impaci cu gandul ca relatia voastra se va termina, mai devreme sau mai tarziu. E vital ca si ea sa se schimbe ca relatia voastra sa reziste in timp.
kokeshi
Postat pe 14 Iunie 2012 11:04
De la: kudika_9712, la data 2012-06-13 18:09:59Buna seara doamnelor,

Vreau sa va multumesc pentru sfaturile si opiniile dumneavoastra. M-au facut sa reflect asupra a ceea ce vreau, pot si o sa fac. Imi voi astepta iubita sa se intoarca, voi fi mai rabdator ( la capitolul asta trebuie sa lucrez) si voi fi alaturi de ea. Faptele care au fost prezentate in acest thread sunt doar din perspectiva mea si nu au fost tot timpul obiective, nici nu aveau cum. Imi iubesc partenera si voi fi alaturi de ea. Va multumesc inca o data pentru pareri. O zi si o saptamana frumoasa. Eduard.


O saptamana cat mai buna si din partea mea. Sper sa ne dai vesti bune cat de curand.
kokeshi
Postat pe 14 Iunie 2012 11:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intalniri pe net? Voi ati incercat? 67 De la: inamina 12 Februarie 2016 13:48
Sinceritate totala sau partiala? 24 De la: valita76 3 Iulie 2009 10:35
Cafenea fara restrictii... 1646 De la: miss_darine 2 Februarie 2010 20:30
Cadouuuu 60 De la: Macika00 22 August 2013 03:01
cum ati reactiona? 61 De la: danNad 21 Decembrie 2011 00:55