Setari Cookie-uri

diferenta de clase sociale

Am citit intamplator un subiect referitor la clasele sociale.. un bingo boy si o tipa manager daca nu gresesc, si toate raspunsurile s au rezumat la faptul ca nu trebuie sa ne intereseze banii. Dar in cazul in care banii nu sunt o problema. Poti iubi un om pentru simplitatea lui, poti trece peste ignoranta lui si sa ii apreciezi doar puritatea sentimentelor. Sincer ma macina de ceva vreme subiectul asta dar inca nu reusesc sa il exprim in cuvinte potrivite.
Eu cred ca iubesc un barbat si aici probabil voi primi multe sageti, dar daca eram sigura nu mai apelam la voi. Ideea e ca diferenta dintre noi e clara eu am o minte foarte rapida provin dintr o familie ”buna” cum zicem noi. In schimb el dintr o famile modesta si e un tip care s a axat mai mult pe mersul la sala si dezvoltat muchi decat creier si informatii. Asta sincer nu ma afecteaza deloc in schimb ma ingrijoreaza faptul ca el ceea ce nu stie judeca. Pentru ca asta e de fapt ignoranta. Si atunci noi toti cei cu scoala suntem desconsideerati oarecum fata de el care a reusit sa isi creeze singur loc prin viata.
INTREBAREA MEA este: e prostie? sau e doar un stil de viata pe care pot sa il schimb. Suntem deja de 3 ani impreuna si eu sincer nu stiu daca e bine sa merg inainte sau e rau ca merg inapoi...
kudika_10097
Postat pe 19 Iunie 2012 02:59
am citit...am recitit...si tot nu pricep...unde-i miezu` problemei...si ce anume...ai vrea sa ti se spuna aici...
eu_ovidiu
Postat pe 19 Iunie 2012 03:14
De la: eu_ovidiu, la data 2012-06-19 03:14:52am citit...am recitit...si tot nu pricep...unde-i miezu` problemei...si ce anume...ai vrea sa ti se spuna aici...

alta care n-are somn.
___906
Postat pe 19 Iunie 2012 03:29
o avea fo` pb saracuta...asa o fi...da nush` zau...cam ce-ar vrea sa auda...sau ce sfaturi...sa primeasca...atata vreme cat...ea traieste evenimentele...cu toate amanuntele si...picanteriile...
nu ma mai obosesc...mai mult de atat!!
eu_ovidiu
Postat pe 19 Iunie 2012 03:36
Dar el te iubeste ??!
Daca te-ar iubi cu adevarat , ar incerca singur sa se schimbe. La orice varsta se poate pune mana pe carte.....
Mie nu mi se pare ok faptul ca tu te simti ,,vinovata'' pt.stiinta ta. Gandeste-te cum veti fi peste 10-20 de ani. Ce o sa mai iubesti la el ?? Muschii ,,se lasa'' iar el va ramane cu creierul. Vei avea ce povesti cu el sau te vei plictisi alaturi de el ??


Si inca o data insist, vorba lui Virgil Iantu : ,,Pune-ti mana pe carte, ca nu urzica.'' Pune-i la dispozitie bibloteca ta, indeamna-l sa-si dezvolte alte pasiuni, nu modelarea muschilor
GHEISA_
Postat pe 19 Iunie 2012 07:25
De la: kudika_10097, la data 2012-06-19 02:59:46Am citit intamplator un subiect referitor la clasele sociale.. un bingo boy si o tipa manager daca nu gresesc, si toate raspunsurile s au rezumat la faptul ca nu trebuie sa ne intereseze banii. Dar in cazul in care banii nu sunt o problema. Poti iubi un om pentru simplitatea lui, poti trece peste ignoranta lui si sa ii apreciezi doar puritatea sentimentelor. Sincer ma macina de ceva vreme subiectul asta dar inca nu reusesc sa il exprim in cuvinte potrivite.
Eu cred ca iubesc un barbat si aici probabil voi primi multe sageti, dar daca eram sigura nu mai apelam la voi. Ideea e ca diferenta dintre noi e clara eu am o minte foarte rapida provin dintr o familie ”buna” cum zicem noi. In schimb el dintr o famile modesta si e un tip care s a axat mai mult pe mersul la sala si dezvoltat muchi decat creier si informatii. Asta sincer nu ma afecteaza deloc in schimb ma ingrijoreaza faptul ca el ceea ce nu stie judeca. Pentru ca asta e de fapt ignoranta. Si atunci noi toti cei cu scoala suntem desconsideerati oarecum fata de el care a reusit sa isi creeze singur loc prin viata.
INTREBAREA MEA este: e prostie? sau e doar un stil de viata pe care pot sa il schimb. Suntem deja de 3 ani impreuna si eu sincer nu stiu daca e bine sa merg inainte sau e rau ca merg inapoi...



Draga mea,eu,o idealista consacrata,iti pot spune ca nu se pune problema existentei unui raport de forte intre sentimente si partea materiala ,ilustrata de o clasa sociala, net superioara din acest punct de vedere,pentru ca,daca ar fi astfel, rezultatul va fi clar in favoarea primei categorii,cea a sentimentelor!!Dar,,viata mi-a demonstrat ca,de multe ori,,idealoismul nu tine de foame,realitatea fiind mult mai pragmatica si practica!!!
Ce inteleg din postul tau??Este clar, ca lumina zilei faptul ca iubesti un barbat,care nu corespunde ,din niciun punct de vedere,cu ceea ce ti s-ar cuveni de fapt,,dar,ce te faci,caci esti indragostita pana peste cap!!!Tu,o fata cu un anumit statut socio-profesional si material,mai mult decat multumitoare,iar ,el,,un barbat simplu,fara pregatire exemplara,,ignorant,asa cum bine te-ai exprimat,deci,,o disproportie uriasa intre voi doi!!!Nu ne-ai spus daca domnia sa te iubeste,,este foarte important acest aspect,,daca este sa facem referire la marturisirea sentimentelor!!!El are,in schimb,experienta de viata si de exercitii practicate la sala de forta,,,in rest,,comunicati pe aceeasi lungime de unda????Aveti puncte comune ,drept repere de urmat,,in traiul vostru zilnic,,sau ,doar va intalniti pentru bucuria trupurilor????Aveti subiecte comune de discutie?Ce anume va uneste,caci aveti trei ani de relatie?????De ce esti desconsiderata??Poate pentru ca ai un nivel intelectual,ridicat in raport cu cel al partenerului tau?????Draga mea,,tot viata m-a invatat ,ca acolo unde nu exista compatibilitate deplina,,pe orice palier al relatiei,,nimic nu va functiona perfect,,caci nu are cum sa se intample asa ceva,,sunt diferente ,care marcheaza relatia respectiva!!!Opticile sunt diferite,mentalitatile,deasemenea,si de aici vor deriva si comportamentele ca atare!!!Aaa,ca o simpla distractie ,temporara,,da,se pot derula astfel de legaturi,,dar ceva de viitor,nu se prevede,oricat de mult ti-ai dori asta!!!!!Forta fizica ,nu va suplini,niciodata,pe cea a intelectului,,dar poate veni ca supliment al acesteia!!!Inima,sufletul tau,ce anume iti dicteaza?Caci,pana la urma,numai tu poti decide asupra acestei probleme personale!!!Te simti ingradita intr-o astfel de relatie sau nu?Te simti rusinata de o astfel de legatura sau nu???Te doare oprobiul public,vis-a-vis de "iubirea" voastra sau nu?Te simti umilita in vreun fel sau nu???Familia ,ce te povatuieste????Daca raspunsurile la aceste intrebari sunt afirmative,,,stii ce hotarare sa iei pe mai departe!!!Stiu,,iubirea este asa cum este ea,,dar trebuie sa tii cont si de alte aspecte ale vietii!!!
MissRainbow
Postat pe 19 Iunie 2012 10:36
MissRainbow ,soro esti tare Ii spuneam si fetei mele acelasi lucru,dar cu pregatirea si cuvintele mele de om de rand si tot dragostea a invins!
N-am putut opri nimik!ca dovada au un copil-Lisa,s-au grabit sa nu mnai putem face nimik,cred eu
Of,of,of si iara of copiii astia......
Titanika
Postat pe 19 Iunie 2012 11:53
De la: Titanika, la data 2012-06-19 11:53:02MissRainbow ,soro esti tare Ii spuneam si fetei mele acelasi lucru,dar cu pregatirea si cuvintele mele de om de rand si tot dragostea a invins!
N-am putut opri nimik!ca dovada au un copil-Lisa,s-au grabit sa nu mnai putem face nimik,cred eu
Of,of,of si iara of copiii astia......




Titanika,nu forma de exprimare conteaza,ci esenta lucrurilor desfasurate ,ca text scris,,mesajul transmis prin editarea commentului respectiv,,acestea sunt supuse atentiei initiatorului de topic!!!

Off topic---poate nu ai pregatire de excelenta,poate esti o persoana simpla,dar ,in schimb,te prezinti ca fiind un om bun,o femeie puternica,o mama si sotie devotata,,iata caracteristici,care te vor ridica in ochii mei si nu numai,,calitati care iti vor face cinste,parerea mea!!!Poti umbla la notiunile de Gramatica,,dar la suflet,,,nu,,,caci este deja bun!!!
MissRainbow
Postat pe 19 Iunie 2012 12:02
Da MissR,ma doare ca vreau s-o fac pe fata asta sa-si asculte parintii,ca fata mea n-a vrut sa asculte ea cu facultate si eeel
Se simte intre ei ca au alte caracrere si conceptii,asta vreau sa-i explic fetei acesteia si sa faca bine sa-si asculte parintii!!!
Titanika
Postat pe 19 Iunie 2012 12:14
De la: Titanika, la data 2012-06-19 12:14:28Da MissR,ma doare ca vreau s-o fac pe fata asta sa-si asculte parintii,ca fata mea n-a vrut sa asculte ea cu facultate si eeel
Se simte intre ei ca au alte caracrere si conceptii,asta vreau sa-i explic fetei acesteia si sa faca bine sa-si asculte parintii!!!



Draga mea,,de multe ori,,copiii nu isi asculta parintii ,in sfaturile date,,din inconstienta specifica varstei si imaturitatii de care dau dovada la debutul lor,in aceasta vale a suspinelor,numita VIATA!!! Constientizeaza greselile si consecintele comiterii lor,mult prea tarziu pentru a se repara,cat de cat,ceva!!!Sa-ti spun ceva!!!!Stii cum am invatat sa inot???Am fost aruncata ,brusc,in apa de mare adancime,,,doar instinctul de supravietuire m-a salvat de la inecul inevitabil!!!Asa si cu copiii zilelor noastre,,uneori,trebuie sa fie aruncati in valtoarea vietii,DAR numai de graba lor nejustificata,ceea ce va duce la dezvoltarea instinctelor personale,,de a rezista in fata tuturor problemelor!!!Neascultarea de parinti,,,este unul dintre defectele tinerilor moderni!!!
MissRainbow
Postat pe 19 Iunie 2012 12:24
!
Nu stiu ce imi convine si ce nu, pentru ca eu una nu am avut nicodata ideea barbatului ideal.
Iar eu sincera sa fiu nu ma consider presus nimanui, numai ca intradevar in relatia noastra exista niste diferente, care ma afecteaza si cred k si pe el, gen glume pe care el nu le intelege:) cum zice el ”glume de ale mele de facultate” si m ai intrebat la un moment dat ce cred parintii mei, ai mei sa zicem ca sunt niste persone foarte sus puse pe plan profesional si atunci nici nu ma straduesc sa ma ridic la asteptarule lor pt ca nu cred ca as putea vrodata, dar da clar sunt impotriva si asta e o problema pentru mine interior pentru ca ma macinda dar nu i as lasa niciodata sa imi influenteze deciziile. Si acum sa raspund la intrebarea ta ”Nu ne-ai spus daca domnia sa te iubeste”. Raspunsul este clar DA. ma iubeste foarte mult. la inceput era si el putin sceptic dar am luptat mult pentru noi 2 si amandoi am renuntat la multe. Iar eu am inceput sa am dubii de vreun an cand am observat ca incep sa apara probleme pe care nu stiu sa le gestionez.Dar el se straduieste sa ma linisteasca si nu vrea sub orice pret sa ramana fara mine. Eu mai am tendite de a scapa tocmai pentru ca nu stiu sa rezolv problemele. El se straduieste sa ”invete” iar eu ma straduiesc sa il ”invat” dar e greu pentru ca el pana la mine a considerat k cultura generala si vorbitul corect al unei limbi nu e pt el. Pt ca el vroia sa se ridice pe plan financiar si s a straduit sa faca doar asta si nu a mai dat importanta la nimic altceva. ”Stiu,,iubirea este asa cum este ea,,dar trebuie sa tii cont si de alte aspecte ale vietii!!!” Daca nu as tine cont nu as mai posta aici, sa cer o parere. Noi la ora actuala suntem f fericiti si e totul ok dar eu ma gandesc la viitor si ma gandeesc la chestii mai serioase si vreau sa ascult pareri mai experimentate. Eu il iubesc foarte mult si nu as renunta la el doar din prejudecatile societatii m-as lupta cu oricine pentru el, dar am teama k pe viitor diferentele dintre noi ar putea sa dizolve iubirea si intelegerea si sa ajungem sa ne dusmanim.
Am uitat sa precizez ca nu ma simt rusinata cu el in niciun fel, eu am un caracter puternic si ma impun in fata lui foarte mult ceea ce in lumea ”lor” nu e obisnuit de femeie, prietenii lui au simtit si cred k undeva in subconstient el nu suporta chestia asta, dar sincer nu stiu exact ce e in capul lui pentru ca el nu e foarte vorbaret..
kudika_10097
Postat pe 20 Iunie 2012 15:08
Nu stiu cum am ajuns la problema ascultatului parintilor..
Eu imi respect parintii si mi as dori foarte mult sa ii fac mandri. Ideea e ca asa cum spunde mama mea: ”cea mai frumoasa si cea mai desteapta fata pe care o are mama ei”
Ar fi cam greu sa ating asteptarile lor. Problema mea nu sunt parintii, problema mea sunt eu si el!
Vreau sa stiu cate sanse am ca ”totul sa fie bine”
Si cate sanse am sa am acum langa mine un om suberb, iubitor si care face totul pentru ca relatia noastra sa fie frumoasa si sa ma faca fericita poate sa se transforme pe viitor, dupa casatorie si copii intr un om complexat care nu isi suporta nevasta pentru ca e ceva mai desteapta decat el. Sa fie iritat de faptul k ea are dreptate cam tot timpul si sa treaca de la apreciere la dispret.
kudika_10097
Postat pe 20 Iunie 2012 15:18
De la: kudika_10097, la data 2012-06-20 15:08:01!


Nu stiu ce imi convine si ce nu, pentru ca eu una nu am avut nicodata ideea barbatului ideal.................



Bun!!!Am inteles cam ce vrei sa spui!!!Problema se pune in felul urmator!!!

Iubitul tau este invidios pe faptul ca ai studii superioare,acesta este si motivul pentru care nu iti agreeaza glumele!!!Nici nu o va face vreodata,caci nu are cum sa inteleaga viata de student!!!

Preocuparea parintilor tai, vis-a-vis de iubitul tau,referitor la statutul sau,este legitima sa stii,oricat de mult nu ti-ar conveni asta!!Sunt de acord ca tu sa iei propriile decizii,dar trebuie sa iei in calcul si opiniile parintilor tai,,dovedindu-le astfel,respectul personal!!!Ai depus eforturi substantiale,in ceea ce-l priveste pe iubitul tau,referitoare la "educarea " lui,,dar iti spun ca nu vor functiona lucrurile in final,,educatia se dobandeste de-alungul anilor,nu doar intr-o perioada de timp!!!Si sa-ti mai spun ceva!!!Tot invatandu-l,,ai sa obosesti intr-o buna zi,vei fi nemultumita si vei rabufni,daca nu ,chiar vei renunta in aceasta lupta cu tine,el si voi doi!!Atunci va fi mai dureros!!!!Nu vad rostul insistentei tale, in aceasta directie,chiar in conditiile in care spui ca il iubesti foarte mult!!!!


Te contrazic,nu ai cum sa fii fericita,si,in acelasi timp,sa te gandesti,cu ingrijorare ,la viitorul vostru!!!Nu ai cum sa fii bidirectionala!!!Intr-adevar,diferentele dintre voi,,vor fi permanente,,nu pot disparea asa cum ti-ai dori,vorbim de educatie,scoala,statut profesional!!Acum,nu vrei sa recunosti esecul,dar acesta va sosi atunci cand te vei astepta mai putin!!Vrei ca toata viata ta, sa se desfasoare la nivelul "catedrei" din familie?Trebuie sa te simti femeie implinita,langa barbatul tau,si ,nicidecum,,profesoara si dadaca lui!!Ai un caracter puternic?Si ce-i cu asta?Intr-un cuplu,trebuie sa existe afinitate,mediere de comportamente,,echilibru,stabilitate,ori,la tine ,nu va fi asa ceva!!!Prietenii lui ,nu trebuie inclusi in aceasta ecuatie!!!Ei,sunt asemenea iubitului tau,nu?Daca da,este normal sa nu te agreeze si sa fie nemultumiti de prietenul lor!!!Pacea aceasta ,falsa,,va induce in eroare!!!In orice cuplu,este necesar sa fie o intelegere pe toate planurile,ceea ce acum,,se prezinta in regula,dar mai tarziu,,,vei simti ,din plin,,toata angoasa adusa de disproportiile existente intre voi doi!!!Gandeste foarte bine lucrurile,,nu te pripi si asculta-ti parintii!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Iunie 2012 16:33
De la: kudika_10097, la data 2012-06-19 02:59:46Am citit intamplator un subiect referitor la clasele sociale.. un bingo boy si o tipa manager daca nu gresesc, si toate raspunsurile s au rezumat la faptul ca nu trebuie sa ne intereseze banii. Dar in cazul in care banii nu sunt o problema. Poti iubi un om pentru simplitatea lui, poti trece peste ignoranta lui si sa ii apreciezi doar puritatea sentimentelor. Sincer ma macina de ceva vreme subiectul asta dar inca nu reusesc sa il exprim in cuvinte potrivite.
Eu cred ca iubesc un barbat si aici probabil voi primi multe sageti, dar daca eram sigura nu mai apelam la voi. Ideea e ca diferenta dintre noi e clara eu am o minte foarte rapida provin dintr o familie ”buna” cum zicem noi. In schimb el dintr o famile modesta si e un tip care s a axat mai mult pe mersul la sala si dezvoltat muchi decat creier si informatii. Asta sincer nu ma afecteaza deloc in schimb ma ingrijoreaza faptul ca el ceea ce nu stie judeca. Pentru ca asta e de fapt ignoranta. Si atunci noi toti cei cu scoala suntem desconsideerati oarecum fata de el care a reusit sa isi creeze singur loc prin viata.
INTREBAREA MEA este: e prostie? sau e doar un stil de viata pe care pot sa il schimb. Suntem deja de 3 ani impreuna si eu sincer nu stiu daca e bine sa merg inainte sau e rau ca merg inapoi...


Daca esti sigura ca nu sta cu tine doar pentru banii tai - atunci mergi inainte - daca esti sigura ca te iubeste sil iubesti - nu trebuie sa ai nici o retiere.
kudika_nikole
Postat pe 20 Iunie 2012 16:36
Ceea ce faceti voi, atat tu cat si prietenul tau, se numeste compromis. Daca se merita sa`l faceti...cred ca doar voi sunteti in masura sa aflati, punand in balanta cele bune, cele rele, alea, alea :)


Alvin
Postat pe 20 Iunie 2012 17:16
De la: kudika_10097, la data 2012-06-19 02:59:46Am citit intamplator un subiect referitor la clasele sociale.. un bingo boy si o tipa manager daca nu gresesc, si toate raspunsurile s au rezumat la faptul ca nu trebuie sa ne intereseze banii. Dar in cazul in care banii nu sunt o problema. Poti iubi un om pentru simplitatea lui, poti trece peste ignoranta lui si sa ii apreciezi doar puritatea sentimentelor. Sincer ma macina de ceva vreme subiectul asta dar inca nu reusesc sa il exprim in cuvinte potrivite.
Eu cred ca iubesc un barbat si aici probabil voi primi multe sageti, dar daca eram sigura nu mai apelam la voi. Ideea e ca diferenta dintre noi e clara eu am o minte foarte rapida provin dintr o familie ”buna” cum zicem noi. In schimb el dintr o famile modesta si e un tip care s a axat mai mult pe mersul la sala si dezvoltat muchi decat creier si informatii. Asta sincer nu ma afecteaza deloc in schimb ma ingrijoreaza faptul ca el ceea ce nu stie judeca. Pentru ca asta e de fapt ignoranta. Si atunci noi toti cei cu scoala suntem desconsideerati oarecum fata de el care a reusit sa isi creeze singur loc prin viata.
INTREBAREA MEA este: e prostie? sau e doar un stil de viata pe care pot sa il schimb. Suntem deja de 3 ani impreuna si eu sincer nu stiu daca e bine sa merg inainte sau e rau ca merg inapoi...


totusi care e dilema ta? ca tu il iubesti si nu sti daca el te iubeste sau ca tu esti din familie buna si el dintr-o familie modesta?
ignoranta intotdeauna va veni cu multe handicapuri de genul... eu nu cunosc acest subiect dar imi permit sa imi exprim judecata asupra lui, de asemenea mai exista si bunul simt, daca omul,ghidat de bunul simt emite o judecata pertinenta poate sa fie prost ca noaptea ca n-ai ce-i face in esenta a spus-o bine sau adevarat.

deci care e dilema ta? dupa 3 ani cu tipul ala inca nu ai habar ce vrei sa faci??? nasol atunci inseamna ca tocmai ti-ai dat seama ca ai pierdut 3 ani din viata....
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Iunie 2012 17:26
Subiecte comune de discutie nu aveti, cercuri comune de prieteni nu aveti, pasiuni comune nu aveti... Ce aveti in comun?
Armain
Postat pe 20 Iunie 2012 22:06
De la: kudika_10097, la data 2012-06-20 15:18:26Nu stiu cum am ajuns la problema ascultatului parintilor..
Eu imi respect parintii si mi as dori foarte mult sa ii fac mandri. Ideea e ca asa cum spunde mama mea: ”cea mai frumoasa si cea mai desteapta fata pe care o are mama ei”
Ar fi cam greu sa ating asteptarile lor. Problema mea nu sunt parintii, problema mea sunt eu si el!
Vreau sa stiu cate sanse am ca ”totul sa fie bine”
Si cate sanse am sa am acum langa mine un om suberb, iubitor si care face totul pentru ca relatia noastra sa fie frumoasa si sa ma faca fericita poate sa se transforme pe viitor, dupa casatorie si copii intr un om complexat care nu isi suporta nevasta pentru ca e ceva mai desteapta decat el. Sa fie iritat de faptul k ea are dreptate cam tot timpul si sa treaca de la apreciere la dispret.


Daca e mai putin inteligent decat tine nu o sa-si dea seama de conditia lui! Stiu ca suna cinic, dar poate reflecta realitatea.

Parerea mea: din moment ce va intelegeti, va iubiti, va respectati, nu vad unde e problema. Obisnuieste-te ca tu esti seful in casa, ca tu esti omul cu deciziile, rolul lui in cadrul cuplului vostru este sa te iubeasca si sa te rasfete pe tine. Daca pe el nu-l intereseaza sa vorbeasca corect romaneste si sa aiba cultura generala, pe tine de ce te-ar interesa? Daca nu te-a interesat acest aspect la inceputul relatiei, de ce te-ar interesa tocmai acum? Tu poti sa-ti doresti sa se schimbe, daca el nu simte si nu vrea lucrul acesta, nu-l va face, oricat de mult te-ar iubi.

Mai discuta cu el pe tema asta si indeamna-l sa se culturalizeze si sa vorbeasca corect limba romana, eventual incearca sa te oferi sa-l ajuti cu toate lucrurile acestea, explica-i ca e important pentru tine, nu doar sa te iubeasca si sa te respecte, ci sa aiba si cultura generala, dar si o vorbire corecta. Spune-i ca-l apreciezi ca om in ansamblul sau, insa te deranjeaza doar trasatura lui de caracter, cea referitoare la cultura. Daca el va intelege ceea ce trebuie inteles din dialogul cu tine si va simti o dorinta reala de a se schimba, lucrurile dintre voi doi vor evolua din bine in foarte bine.

Mult succes va doresc!
kokeshi
Postat pe 21 Iunie 2012 10:49
Un pom cand il sadesti si vezi ca creste stramb ii pui un par sa se indrepte,dac-l lasi in voia lui va creste cum vrea el.
Draga Kokeschi,barbatii de regula sant orgoliosi.
Titanika
Postat pe 21 Iunie 2012 11:54
De la: Armain, la data 2012-06-20 22:06:21Subiecte comune de discutie nu aveti, cercuri comune de prieteni nu aveti, pasiuni comune nu aveti... Ce aveti in comun?


se x la greu!
kiss_my_ass
Postat pe 21 Iunie 2012 12:03
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-21 12:03:33
De la: Armain, la data 2012-06-20 22:06:21Subiecte comune de discutie nu aveti, cercuri comune de prieteni nu aveti, pasiuni comune nu aveti... Ce aveti in comun?


se x la greu!


pe caldurile astea?
Ame_li
Postat pe 21 Iunie 2012 12:57
De la: Ame_li, la data 2012-06-21 12:57:34
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-21 12:03:33
De la: Armain, la data 2012-06-20 22:06:21Subiecte comune de discutie nu aveti, cercuri comune de prieteni nu aveti, pasiuni comune nu aveti... Ce aveti in comun?


se x la greu!


pe caldurile astea?


mai ales pe caldurile astea!!
kiss_my_ass
Postat pe 21 Iunie 2012 13:00
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-21 13:00:46
De la: Ame_li, la data 2012-06-21 12:57:34
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-21 12:03:33
De la: Armain, la data 2012-06-20 22:06:21Subiecte comune de discutie nu aveti, cercuri comune de prieteni nu aveti, pasiuni comune nu aveti... Ce aveti in comun?


se x la greu!


pe caldurile astea?


mai ales pe caldurile astea!!


la dush?
Ame_li
Postat pe 21 Iunie 2012 13:03
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-21 12:03:33
De la: Armain, la data 2012-06-20 22:06:21Subiecte comune de discutie nu aveti, cercuri comune de prieteni nu aveti, pasiuni comune nu aveti... Ce aveti in comun?


se x la greu!

Probabil doar atat. Iar cand asta n-o sa mai mearga...
Armain
Postat pe 21 Iunie 2012 16:30


Vreau sa stiu cate sanse am ca ”totul sa fie bine”
Si cate sanse am sa am acum langa mine un om suberb, iubitor si care face totul pentru ca relatia noastra sa fie frumoasa si sa ma faca fericita poate sa se transforme pe viitor, dupa casatorie si copii intr un om complexat care nu isi suporta nevasta pentru ca e ceva mai desteapta decat el. Sa fie iritat de faptul k ea are dreptate cam tot timpul si sa treaca de la apreciere la dispret.[/quote]


Of si iar of,ce anume sa fie bine,60%e bine,restul va fi apa de ploaie.N-ai idee prin cate compromisuri vei trece in viata si el iti va spune:
-draga mea fa tu cererea asta ca ai scoala mai multa!
iubita,dute tu si vorbeste pt locuinta ca tu esti mai elevata in vorbire
iubirea mea,fa tu socoata cate rate mai trebuie sa platim la banca ca mie nu-mi iasa lunile
-iubita de ce nu mergi tu sa te interesezi de....ca ai mai multe cunostinte in cercul tau de prieteni
-hai dute tu,ca pe tine te cunoaste
-hai dute odata ca tu esti cea le stie pe toate

--nu ma trimite pe mine ca n-am sa reusesc,dute tu ca ai mai multa facultate
-dute baaai de aici cu scoala ta cu tot,si ce crezi ca ai rezolvat cu asta

-nu esti in stare de nimic cu scoala ta cu tot,m-am saturat plec,cu tine n-o mai scot la capat si nici nu vrei sa ma ajuti pt ca nu ma mai iubesti
-Parca te-ai maritat cu serviciul,siguuur ai pe vreunul pe acolo de stai atatea ore si nu mai vrei sa sti de mine.........

Draga mea c-am asa stau lucrurile,s-au aproape... nu pot sa garantez ca ar fi real,...sti ce faci tu?Tu nu vrei sa superi pe nimeni dar te minti singura.Acum gandeste inima si iti doresti sa fi fericita si toate clipele frumoase sa prinda viata ,insa mai tarziu vei gandi cu ,capul si-ti vei da seama ca nu afost asa cum ti-ai sperat tu,dar va fi prea tarziu si-ti vei duce in continuare crucea!
Iartama n-am vrut sa fiu rea cu tine
Titanika
Postat pe 22 Iunie 2012 18:23
De la: Titanika, la data 2012-06-22 18:23:45



Titanika,ai descris intocmai tiparul,dupa care se desfasoara viata cuplurilor,in care exista astfel de disproportii!!Un eventual comment suplimentar,care sa vina in sprijinul afirmatiilor tale,,ar fi inoportun in acest moment!!! Doamna noastra,va decide singura asupra evolutiei personale!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 18:42
De la: kiss_my_ass, la data 2012-06-21 12:03:33
De la: Armain, la data 2012-06-20 22:06:21Subiecte comune de discutie nu aveti, cercuri comune de prieteni nu aveti, pasiuni comune nu aveti... Ce aveti in comun?


se x la greu!





ooops!!!!
eu_ovidiu
Postat pe 22 Iunie 2012 18:47
De la: MissRainbow, la data 2012-06-22 18:42:46
De la: Titanika, la data 2012-06-22 18:23:45



Titanika,ai descris intocmai tiparul,dupa care se desfasoara viata cuplurilor,in care exista astfel de disproportii!!Un eventual comment suplimentar,care sa vina in sprijinul afirmatiilor tale,,ar fi inoportun in acest moment!!! Doamna noastra,va decide singura asupra evolutiei personale!!!



Exact!Va merge cu ceea ce-i dicteaza inima, sant ferm convinsa!
Titanika
Postat pe 22 Iunie 2012 19:01
De la: Titanika, la data 2012-06-22 19:01:25
De la: MissRainbow, la data 2012-06-22 18:42:46
De la: Titanika, la data 2012-06-22 18:23:45



Titanika,ai descris intocmai tiparul,dupa care se desfasoara viata cuplurilor,in care exista astfel de disproportii!!Un eventual comment suplimentar,care sa vina in sprijinul afirmatiilor tale,,ar fi inoportun in acest moment!!! Doamna noastra,va decide singura asupra evolutiei personale!!!



Exact!Va merge cu ceea ce-i dicteaza inima, sant ferm convinsa!



Da,cunosc senzatia,dar nu este ,intotdeauna,cea mai indicata solutie!!! Inima dispune ratiunii,dar nu o poate subordona,decat prin vointa individului!!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 19:05
In urma cu trei ani te-a atras aspectul fizic, sarmul natural, dezinvoltura unui tanar bine facut si mandru, presupun. In timp te-ai atasat de acest chip frumos, tandru si chiar bine crescut. Harnic, pasionat de ce face, va completati in tineretea voastra.
Dar ati ajuns sa va cunoasteti chiar foarte bine si... peste inca trei ani vei crede ca a evoluta mult, ca l-ai invatat multe. Peste sase ani vei fi prea ocupata cu obligatiile de sotie si mama, poate... si inca vei gandi ca ai facut o alegere buna, ca iubirea voastra s-a maturizat in acelasi ritm cu voi. Peste doisprezece ani, cand copilul cel mare va avea nevoie de putin suport in pregatirea temelor de casa, tata se va eschiva, fie invocand ca e prea ocupat, fie dandu-i-se drept exemplu pe el insusi, de reusita in viata fara prea multa scoala. Atunci ti se va ridica valul iubirii de pe ochi si vei vedea... diferenta. Poate vei prelua tu aceasta atributie parinteasca, sau poate vei plati un preparator.
Dar peste cinsprezece ani vei fi deja obosita de atatea compromisuri, de atatea renuntari. Pana si prieteniile de familie vor fi o problema: din ce mediu se vor lega, din al lui sau din al tau. Iti spun cu tarie ca din al tau va fi mai greu, pentru ca asa functioneaza societatea - barbatul da statutul social al familiei, femeia, eventual, il completeaza, nu il dicteaza.
Vei vrea sa mergi la un concert, sa asculti Beethoven sau Debussy - el se va uita chioras la tine. Vei vrea sa discutati, nu neaparat din snobism ori aroganta intelectuala, caci un adevarat intelectual nu le are...dar pur si simplu facand uz de educatie si cultura, stiinta acumulate... Va deveni nervos sau agresiv, pe motiv ca vrei sa epatezi, sa-i demonstrezi lipsa de educatie. Ori, mai simplu si fara vorbe multe, se va indeparta sufleteste... va cauta eventual sa aiba o relatie extraconjugala cu o femeie pe care sa o considere egala lui. Ori poate cu mai multe...
Frustrarea isi va face simtita prezenta de partea amandurora, in forme diferite, dar avand acelas motiv.
Singura varianta de scenariu fericit, idealizata, este aceea ca, din dragoste pentru tine si din dorinta de a intari relatia voastra, atat in interior, intre voi, cat si exterior, in societate, sa se apuce de invatat. Temeinic, programat si... pana la nivelul tau de instructie, cel putin.
Banii acopera ignoranta daca sunt multi, chiar foarte multi, tineretea o tolereaza, dar, din pacate, nu este vesnica.
Admir increderea parintilor tai in tine si judecata ta.
maybe
Postat pe 24 Iunie 2012 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mila pentru marconi_rupa,dezgust pentru marconi_rupa_ traveo 14 De la: sweet_and_sour 19 Iunie 2008 09:52
hellp! 2 De la: one_size 8 Martie 2010 10:42
felicitare 8 De la: kudika_980362 29 Ianuarie 2015 16:58
O intrebare 7 De la: kudika_24319 7 Ianuarie 2013 14:43
iubirea mit sau realitate 7 De la: lumimari 13 Iulie 2009 07:11