Setari Cookie-uri

Buna kudika! Va rog sa ma ajutati cu un sfat!

Buna tuturor! M-am inscris de curand pe acest forum in speranta sa gasesc un sfat sau o parere daca doriti sa-mi fiti de ajutor. Tot ceea ce sper este sa aveti rabdare sa-mi cititi povestea. Nici nu stiu de unde sa incep, in primul rand ma numesc Casandra si inca de mica am fost o persoana ambitioasa, perfectionista si luptatoare. Am crescut intr-un oras de provincie iar familia mea a avut intotdeauna o situatie financiara destul de buna(nu am fost nici foarte bogati, dar ne-am descurcat destul de bine). La scoala m-am descurcat foarte bine intotdeauna, nu suportam sa iau nicio nota de 9, am fost o "eleva de nota 10" tot timpul. Materiile mele preferate sunt matematica, fizica si limba romana(ador literatura, de altfel o sa public in curand si o carte),iar la cele doua din urma am fost olimpica nationala. De asemenea stiu sa vorbesc si limba engleza fluent. Toate bune si frumoase pana aici, adica pana la sfarsitl clasei a opta. Dupa ce am terminat clasa a opta am sperat sa ma inscriu la un liceu de prestigiu dintr-un oras mai mare unde sa ma pot pregati pentru universitatea visurilor mele din SUA: Yale sau Princenton(urma sa stau la matusa mea ,sora tatalui meu care este o persoana foarte cumsecade), doar ca aici lucrurile au luat o intorsatura urata pentru mine. Parintii mei au fost disponibilizati de la serviciu. Astfel nu am putut sa ma inscriu la liceul dorit deoarece parintii mei aveau probleme financiare si a trebuit sa ne mutam intr-un alt oras de privincie deoarece aici au gasit parintii mei locuri de munca,totusi mult mai slab platite decat cele care le aveau. Aici am intalnit un mediu extrem de nevaforabil si cu care nu eram obisnuita deloc,sa nu ma intelegeti gresit nu sunt o persoana ingamfata, dar elevii din acest liceu sunt foarte ignoranti(nu stiu sa rezolve nici macar niste inmultiri extrem de simple) si sunt foarte obraznici,iar profesorii sunt la fel (nu se prezinta la ore, nu sunt stapani pe materia predata etc. Adevarul este ca familia mea nu m-a sprijinit niciodata in legatura cu planurile mele de viitor descurajandu-ma in mod constant(lucru care m-a durut enorm de mult). Singura persoana care m-a sprijinit vreodata a fost bunica mea care a decedat dupa o luna dupa mutarea noastra. Aceasta ultima lovitura m-a distrus complet si am suferit de anorexie, apoi de bulimie iar in urma unei depresii puternice m-am ingrasat de la 57 de kg la 80 la o inaltime de 1.73m gasindu-mi refugiul in mancare. Timp de 2 ani de zile am simtit ca pur si simplu nu mai exist, nu am mai iesit deloc din casa, iar din persoana vesela si optimista care am fost am ajuns o persoana trista si complexata din toate punctele de vedere.Acum am aproape 17 ani si vin in clasa a 11-a . Vazand cat de tare m-a afectat totul parintii mei des nu sunt foarte incantati de idee mi-au spus ca ma pot transfera din toamna la liceul dorit de mine. Adevarul este ca nu stiu ce decizie sa iau fiindca acolo sunt doar elevi "de bani gata", iar situatie mea financiara este foarte precara. Din fata frumoasa si finuta care am fost(toti imi spuneau ca am o fata angelica:ochi albastrii si trasaturi finute) am ajuns o grasa complexata, plus ca mi-e teama de faptul ca eu nu sunt in rand cu ceilalti din punct de vedere al materiei scolare(doi ani i-am pierdut de apa sambetei cat am fost la liceul prezent). Chiar nu stiu daca mai am puterea sa ma ridic din prapastia unde m-am adancit doi ani de zile. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si daca vedeți vreo greșealã gramaticalã sau de ortografie, raportați-o imediat. Eu însãmi sunt foarte precautã sã nu fentez limba românã, dar oricând poate scãpa ceva. Multumesc anticipat!

Postat pe 18 August 2012 22:46
Nu ai probleme cu gramatica, nu am gasit greseli gramaticale..... in schimb am gasit minciuni..... Cand zici ca ti-ai deschis contul pe Kudika ??? Si cum ai reusit sa-ti schimbi ID- ul in ,,necumoscut'' ???
GHEISA_
Postat pe 18 August 2012 23:11
De la: , la data 2012-08-18 22:46:40Buna tuturor! M-am inscris de curand pe acest forum in speranta sa gasesc un sfat sau o parere daca doriti sa-mi fiti de ajutor. Tot ceea ce sper este sa aveti rabdare sa-mi cititi povestea. Nici nu stiu de unde sa incep, in primul rand ma numesc Casandra si inca de mica am fost o persoana ambitioasa, perfectionista si luptatoare......................


Draga mea,,ai puterea sa te ridici din prapastia in care ai cazut,si sa iti urmezi idealul,,dorintele pana acum neimplinite!!!Esti o adolescenta la inceput de drum,dar care nu a avut niciun sprijin emotional ,care sa o sustina in intentiile personale!!

Faptul ca familia ta a trecut printr-o experienta neplacuta, din punct de vedere al locului de munca si al veniturilor banesti,,fara voia lor bineinteles,ceea ce a condus si la transferarea ta in acea unitate de invatamant inferioara,te-a marcat negativ si te-a adus in ipostaza de a fi suferinda de acele afectiuni psihice,grave prin efectele,pe care le-a avut in viata ta!!!Cu aceste probleme trebuie sa te lupti astfel incat sa revii la tonusul initial!!!

Pui problema incapacitatii tale ,de a rezista in conditiile transferarii la acel liceu,care te-a atras la inceput!!!Nu este nimic grav in aceasta,,te mobilizezi si vei reusi sa-ti ajungi colegii din urma,in ceea ce priveste volumul de cunostinte!!!Cu vointa si putere de munca,,vei escalada si aceasta neputinta temporara!!Ce regret foarte mult, este faptul ca parintii nu iti sunt aproape cu sufletul,,nu te sprijina asa cum ar fi si firesc!!Probabil,domniile lor sunt prea incovoiate de viata mizera in care traim cu totii,si nu mai au rabdarea necesara,pentru a te sfatui spre rezolvarea nemultumirilor tale.Trebuie sa-i intelegi si totodata sa iti vezi de drumul tau,,daca te recuperezi si mergi mai departe!!Lasa tristetea de o parte,,o tanara ca tine,nu trebuie sa fie mahnita,ci vesela si optimista!!!

Transfera-te la liceul dorit,daca se poate,si pune-te serios pe invatata,aceasta trebuie sa fie prioritar penru tine,,munca scolara!!!!Gandeste ,ca nimic nu te mai poate dobora!!!Ai mare grija cu sanatatea ta,caci esti predispusa la caderi psihice!!!Eti un copil capabil,cu potential,exprimarea in scris ,denota un caracter frumos,dar labil din cauza emotiilor si stresului existent in viata ta!!!Nu renunta la visul tau,,iesi din lumea decazuta,si incarca-te cu energie pozitiva,caci vei avea de muncit serios!!!Nu mai lasa ca ceva sa iti tulbure viata,,refa-te psihic,dar nu prin folosirea medicamentelor,ci prin lucrul cu vointa ta!!Poti,deci,,fa-o!!!
MissRainbow
Postat pe 18 August 2012 23:11
De la: GHEISA_, la data 2012-08-18 23:11:43Nu ai probleme cu gramatica, nu am gasit greseli gramaticale..... in schimb am gasit minciuni..... Cand zici ca ti-ai deschis contul pe Kudika ??? Si cum ai reusit sa-ti schimbi ID- ul in ,,necumoscut'' ???



Gheisa,aceste erori sunt marca "KUDIKA",,s-au regasit si la alti useri,in aceleasi coordonate,"necunoscut" si "anul 1970"!!!!
MissRainbow
Postat pe 18 August 2012 23:14
De la: MissRainbow, la data 2012-08-18 23:14:05
De la: GHEISA_, la data 2012-08-18 23:11:43Nu ai probleme cu gramatica, nu am gasit greseli gramaticale..... in schimb am gasit minciuni..... Cand zici ca ti-ai deschis contul pe Kudika ??? Si cum ai reusit sa-ti schimbi ID- ul in ,,necumoscut'' ???



Gheisa,aceste erori sunt marca "KUDIKA",,s-au regasit si la alti useri,in aceleasi coordonate,"necunoscut" si "anul 1970"!!!!



Zici ??? Sau ....iar un administrator ??
GHEISA_
Postat pe 18 August 2012 23:19
De la: MissRainbow, la data 2012-08-18 23:11:44
De la: , la data 2012-08-18 22:46:40Buna tuturor! M-am inscris de curand pe acest forum in speranta sa gasesc un sfat sau o parere daca doriti sa-mi fiti de ajutor. Tot ceea ce sper este sa aveti rabdare sa-mi cititi povestea. Nici nu stiu de unde sa incep, in primul rand ma numesc Casandra si inca de mica am fost o persoana ambitioasa, perfectionista si luptatoare......................


Draga mea,,ai puterea sa te ridici din prapastia in care ai cazut,si sa iti urmezi idealul,,dorintele pana acum neimplinite!!!Esti o adolescenta la inceput de drum,dar care nu a avut niciun sprijin emotional ,care sa o sustina in intentiile personale!!

Faptul ca familia ta a trecut printr-o experienta neplacuta, din punct de vedere al locului de munca si al veniturilor banesti,,fara voia lor bineinteles,ceea ce a condus si la transferarea ta in acea unitate de invatamant inferioara,te-a marcat negativ si te-a adus in ipostaza de a fi suferinda de acele afectiuni psihice,grave prin efectele,pe care le-a avut in viata ta!!!Cu aceste probleme trebuie sa te lupti astfel incat sa revii la tonusul initial!!!

Pui problema incapacitatii tale ,de a rezista in conditiile transferarii la acel liceu,care te-a atras la inceput!!!Nu este nimic grav in aceasta,,te mobilizezi si vei reusi sa-ti ajungi colegii din urma,in ceea ce priveste volumul de cunostinte!!!Cu vointa si putere de munca,,vei escalada si aceasta neputinta temporara!!Ce regret foarte mult, este faptul ca parintii nu iti sunt aproape cu sufletul,,nu te sprijina asa cum ar fi si firesc!!Probabil,domniile lor sunt prea incovoiate de viata mizera in care traim cu totii,si nu mai au rabdarea necesara,pentru a te sfatui spre rezolvarea nemultumirilor tale.Trebuie sa-i intelegi si totodata sa iti vezi de drumul tau,,daca te recuperezi si mergi mai departe!!Lasa tristetea de o parte,,o tanara ca tine,nu trebuie sa fie mahnita,ci vesela si optimista!!!

Transfera-te la liceul dorit,daca se poate,si pune-te serios pe invatata,aceasta trebuie sa fie prioritar penru tine,,munca scolara!!!!Gandeste ,ca nimic nu te mai poate dobora!!!Ai mare grija cu sanatatea ta,caci esti predispusa la caderi psihice!!!Eti un copil capabil,cu potential,exprimarea in scris ,denota un caracter frumos,dar labil din cauza emotiilor si stresului existent in viata ta!!!Nu renunta la visul tau,,iesi din lumea decazuta,si incarca-te cu energie pozitiva,caci vei avea de muncit serios!!!Nu mai lasa ca ceva sa iti tulbure viata,,refa-te psihic,dar nu prin folosirea medicamentelor,ci prin lucrul cu vointa ta!!Poti,deci,,fa-o!!!
kudika_14447
Postat pe 21 August 2012 23:54
Iti multumesc @MissRainbow pentru sfaturile incurajatoare adresate. In momentul de fata am convingerea ca voi reusi sa ma ridic din prapasia in care m-am adancit timp de 2 ani, dar ceea ce am invatat in ultima perioada este ca de fapt, daca nu te doboara, aceste experiente care te marcheaza negativ iti dau mai multa putere. Sfatul meu pentru cei care trec prin situatii asemanatoare este sa se puna intotdeauna pe primul loc, nu este vorba de egoism sau de aroganta, ci este doar un simplu principiu de viata.Orice comportament urmareste realizarea a ceva, o anume reusita, iar ceea ce declanseaza comportamentul este motivul. Daca ai un motiv puternic pentru care merita sa lupti, un vis bine definit care te incarca cu energie pozitiva, trebuie sa mergi mai departe si sa ai mai multa incredere in tine! @MissRainbow iti doresc sa ai parte de tot ce iti doresti si numai bine!
kudika_14447
Postat pe 22 August 2012 00:23
De la: kudika_14447, la data 2012-08-22 00:23:34Iti multumesc @MissRainbow pentru sfaturile incurajatoare adresate. In momentul de fata am convingerea ca voi reusi sa ma ridic din prapasia in care m-am adancit timp de 2 ani, dar ceea ce am invatat in ultima perioada este ca de fapt, daca nu te doboara, aceste experiente care te marcheaza negativ iti dau mai multa putere. Sfatul meu pentru cei care trec prin situatii asemanatoare este sa se puna intotdeauna pe primul loc, nu este vorba de egoism sau de aroganta, ci este doar un simplu principiu de viata.Orice comportament urmareste realizarea a ceva, o anume reusita, iar ceea ce declanseaza comportamentul este motivul. Daca ai un motiv puternic pentru care merita sa lupti, un vis bine definit care te incarca cu energie pozitiva, trebuie sa mergi mai departe si sa ai mai multa incredere in tine! @MissRainbow iti doresc sa ai parte de tot ce iti doresti si numai bine!



Draga mea,,daca am putut sa te ajut la gasirea raspunsurilor ,este in regula,,,nu iti ramane decat sa le pui in practica!!!Nu este greu,ci foarte greu,,dar o poti face!!!!!
MissRainbow
Postat pe 22 August 2012 07:42
Nu suna nitel cam fals Visez sa ma duc in state sa invat...CE,nu se zice.
Imi place sa invat doar in institutii cu firma serioasa deasupra intrarii...O spui de parca ai visa ... visul.Nu vreau sa fiu nasoala cu-n copil care viseaza,dar un pic de realism face bine la sanatate.Planul tau sta bine-n picioare (burse,sustinere,capacitate ),ai alt plan de rezerva,ceva de siguranta,colea...
Si daca-ti faci griji de fitosii-liceeni-de RO,iti dai seama aia de state ce gloriosi or fi...

(nu-mio merge tastatura )
N-am visat s-ajung in state,am visat la alti cai-verzi.Dar zic ca nu se merita atata consum,nici pt calul meu,nici...stii tu.
nicossia
Postat pe 22 August 2012 17:02
eu iti sa uiti ce a fost greu pana acum si sa crezi in tine, numai in tine. esti o fata tanara, desteapta, frumoasa ( poti deveni mai slabuta, cand vrei tu, numai sa iti doresti asta) si vei reusi sa te mobilizezi. muly succes. fii pozitiva si nu tel asa impovarata de probleme. vezi jumatatea plina a paharului si vei trece peste obstacole.
kudika201226
Postat pe 30 August 2012 14:11
De la: , la data 2012-08-18 22:46:40Buna tuturor! M-am inscris de curand pe acest forum in speranta sa gasesc un sfat sau o parere daca doriti sa-mi fiti de ajutor. Tot ceea ce sper este sa aveti rabdare sa-mi cititi povestea. Nici nu stiu de unde sa incep, in primul rand ma numesc Casandra si inca de mica am fost o persoana ambitioasa, perfectionista si luptatoare. Am crescut intr-un oras de provincie iar familia mea a avut intotdeauna o situatie financiara destul de buna(nu am fost nici foarte bogati, dar ne-am descurcat destul de bine). La scoala m-am descurcat foarte bine intotdeauna, nu suportam sa iau nicio nota de 9, am fost o "eleva de nota 10" tot timpul. Materiile mele preferate sunt matematica, fizica si limba romana(ador literatura, de altfel o sa public in curand si o carte),iar la cele doua din urma am fost olimpica nationala. De asemenea stiu sa vorbesc si limba engleza fluent. Toate bune si frumoase pana aici, adica pana la sfarsitl clasei a opta. Dupa ce am terminat clasa a opta am sperat sa ma inscriu la un liceu de prestigiu dintr-un oras mai mare unde sa ma pot pregati pentru universitatea visurilor mele din SUA: Yale sau Princenton(urma sa stau la matusa mea ,sora tatalui meu care este o persoana foarte cumsecade), doar ca aici lucrurile au luat o intorsatura urata pentru mine. Parintii mei au fost disponibilizati de la serviciu. Astfel nu am putut sa ma inscriu la liceul dorit deoarece parintii mei aveau probleme financiare si a trebuit sa ne mutam intr-un alt oras de privincie deoarece aici au gasit parintii mei locuri de munca,totusi mult mai slab platite decat cele care le aveau. Aici am intalnit un mediu extrem de nevaforabil si cu care nu eram obisnuita deloc,sa nu ma intelegeti gresit nu sunt o persoana ingamfata, dar elevii din acest liceu sunt foarte ignoranti(nu stiu sa rezolve nici macar niste inmultiri extrem de simple) si sunt foarte obraznici,iar profesorii sunt la fel (nu se prezinta la ore, nu sunt stapani pe materia predata etc. Adevarul este ca familia mea nu m-a sprijinit niciodata in legatura cu planurile mele de viitor descurajandu-ma in mod constant(lucru care m-a durut enorm de mult). Singura persoana care m-a sprijinit vreodata a fost bunica mea care a decedat dupa o luna dupa mutarea noastra. Aceasta ultima lovitura m-a distrus complet si am suferit de anorexie, apoi de bulimie iar in urma unei depresii puternice m-am ingrasat de la 57 de kg la 80 la o inaltime de 1.73m gasindu-mi refugiul in mancare. Timp de 2 ani de zile am simtit ca pur si simplu nu mai exist, nu am mai iesit deloc din casa, iar din persoana vesela si optimista care am fost am ajuns o persoana trista si complexata din toate punctele de vedere.Acum am aproape 17 ani si vin in clasa a 11-a . Vazand cat de tare m-a afectat totul parintii mei des nu sunt foarte incantati de idee mi-au spus ca ma pot transfera din toamna la liceul dorit de mine. Adevarul este ca nu stiu ce decizie sa iau fiindca acolo sunt doar elevi "de bani gata", iar situatie mea financiara este foarte precara. Din fata frumoasa si finuta care am fost(toti imi spuneau ca am o fata angelica:ochi albastrii si trasaturi finute) am ajuns o grasa complexata, plus ca mi-e teama de faptul ca eu nu sunt in rand cu ceilalti din punct de vedere al materiei scolare(doi ani i-am pierdut de apa sambetei cat am fost la liceul prezent). Chiar nu stiu daca mai am puterea sa ma ridic din prapastia unde m-am adancit doi ani de zile. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si daca vedeți vreo greșealã gramaticalã sau de ortografie, raportați-o imediat. Eu însãmi sunt foarte precautã sã nu fentez limba românã, dar oricând poate scãpa ceva. Multumesc anticipat!





Am mai vazut cazuri asa mai ales cu pretentile de licee! De ce vrei la un liceu "cu prestigiu" ?Toate liceele din tara dau aceeasi diploma ,cu aceleasi drepturi si la fel e tehnica de invatare si predare lectii !!Domnisoara , nu conteaza liceul si mai ales cat de pregatiti sau slab pregatiti sunt colegii , ci conteaza pregatirea ta. Daca ai placerea sa inveti , daca ai dorinta sa mergi la universitati SUA,nu coteaza liceul ci cat de bine inveti tu !Am vazut oameni care au invatat la tara in liceee de comuna si azi sunt profesori universitari !Daca colegii te deranjeaza de la ore , carte , poti sa discuti asta cu diriginte , director ,dar nu-ti fa probleme cu prestigiul liceului !Pai crezi ca toti acei "de bani gata " din licee cu prestigiu ajung mari invatati? nuuu, multi poate nici nu invata bine scrisu in limba romana !Concentreaza-te pe carte , nu te mai plimba prin licee, si vei avea visul dorit !
mitica_1
Postat pe 30 August 2012 17:35
De la: mitica_1, la data 2012-08-30 17:35:06
Am mai vazut cazuri asa mai ales cu pretentile de licee! De ce vrei la un liceu "cu prestigiu" ?Toate liceele din tara dau aceeasi diploma ,cu aceleasi drepturi si la fel e tehnica de invatare si predare lectii !!Domnisoara , nu conteaza liceul si mai ales cat de pregatiti sau slab pregatiti sunt colegii , ci conteaza pregatirea ta. Daca ai placerea sa inveti , daca ai dorinta sa mergi la universitati SUA,nu coteaza liceul ci cat de bine inveti tu !Am vazut oameni care au invatat la tara in liceee de comuna si azi sunt profesori universitari !Daca colegii te deranjeaza de la ore , carte , poti sa discuti asta cu diriginte , director ,dar nu-ti fa probleme cu prestigiul liceului !Pai crezi ca toti acei "de bani gata " din licee cu prestigiu ajung mari invatati? nuuu, multi poate nici nu invata bine scrisu in limba romana !Concentreaza-te pe carte , nu te mai plimba prin licee, si vei avea visul dorit !




Mitica,trebuie sa recunosc faptul ca in acest post,ai dreptate in tot ceea ce ai tastat!!!
Ai atins un punct nevralgic si anume,,,"dorinta de a studia" a copiilor si tinerilor!!!! Intreb,,daca este sa privim o scara gradata,a valorilor acestei dorinte,,unde s-ar pozitiona acul indicator?????? Hm,apropos de acest aspect,,nu pot uita noptile pierdute,in anii adolescentei,cu invatatul Trigonometriei si Algebrei,nu mai spun de Geometrie,,,nu stiai Matematica,,nu absolveai clasa!!!!Amintiri scurse in zeci de caiete de Matematica!!!!
MissRainbow
Postat pe 30 August 2012 19:12
sfatul meu ar fi sa iei meditatii, sa te puna la punct cu materia pe care ai pierdut-o. nu stiu daca mai ai sanse in america, dar te anunt ca aici sigur ai, pentru ca bacul e usor (daca inveti) si admiterea la fel (daca inveti, evident). sunt sigura ca te vei descurca, mai ales daca ai fost olimpica. nu mai sta pe ganduri, nimic nu se compara cu avantajele pe care ti le ofera un liceu bun, crede-ma ! am fosti colegi care au facut clasele 1-8 in limba germana (efectiv, toate materiile le faceam cu totii in germana) iar apoi s-au mutat la scoli cu predare in limba romana si nu au avut probleme.

si legat de ce a spus mitica mai sus: si mama a facut liceul la sat si facultatea in oras, dar mi-a povestit ca se faceau ore, nu gluma. profesorii erau pregatiti (nu cum spune casandra - ca nici macar nu isi stapanesc materia), elevii invatau, nu se certau cu profesorii pentru nota primita
kudi10
Postat pe 30 August 2012 21:11
Pentru nota se certau ?! N-am stiut niciodata motivul la tiganeala aia ...
nicossia
Postat pe 30 August 2012 21:21
Draga nicossia, scuza-ma, dar nu sunt de acord cu tine. Nu cred ca este dovada de superficialitatea sau falsitate(cum ai spus tu) faptul ca vreau sa studiez intr-un liceu bun in care rata promovabilitatii este de 100%, profesorii se dedica intru totul materiilor pe care le predau iar elevii sunt printre primii la olimpiadele scolare. De exemplu elevii care invata bine in generala cu scopul obtinerii unei medii mari la admiterea liceului pentru a tinti la un liceu cat mai bun. Nu mi se pare asta o dovada de falsitate. Am auzit foarte multe pareri, nu doar aici pe forum, ci in viata de zi cu zi, ca profesorii sau scoala unde studiezi nu conteaza daca tu ai dorinta de a invata. Nu este deloc adevarat si o stiu din propria experienta. Daca un profesor nu stie sa se faca inteles si sa-ti insufle dragostea pentru materia respectiva, nu poti invata doar cu manualul, ai nevoie si de niste explicatii ale unui specialist in domeniu(mai ales in perioada liceului). Din aceasta cauza eu consider ca pentru a deveni profesor nu este de ajuns sa-ti stapanesti materia(ceea ce, din pacate, nu este cazul profesorilor mei),ci trebuie sa sti si un pic de psihologie(necesara pentru abordarea fiecarui tip de elev), de abilitatea de a te face inteles si de foarte multa rabdare. In tara noastra, din nefericire, nu doar acest principiu este complet ignorat si insemnificant, ci faptul ca in prezent in invatamant sunt extrem de multe personaje care teoretic nu au nicio tangenta cu scoala, dar practic predau in scoli si distrug zeci de generatii.Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asta este adevarul si asta mi se pare mie extrem de revoltator!
kudika_14447
Postat pe 31 August 2012 10:42
De la: MissRainbow, la data 2012-08-30 19:12:38
De la: mitica_1, la data 2012-08-30 17:35:06
Am mai vazut cazuri asa mai ales cu pretentile de licee! De ce vrei la un liceu "cu prestigiu" ?Toate liceele din tara dau aceeasi diploma ,cu aceleasi drepturi si la fel e tehnica de invatare si predare lectii !!Domnisoara , nu conteaza liceul si mai ales cat de pregatiti sau slab pregatiti sunt colegii , ci conteaza pregatirea ta. Daca ai placerea sa inveti , daca ai dorinta sa mergi la universitati SUA,nu coteaza liceul ci cat de bine inveti tu !Am vazut oameni care au invatat la tara in liceee de comuna si azi sunt profesori universitari !Daca colegii te deranjeaza de la ore , carte , poti sa discuti asta cu diriginte , director ,dar nu-ti fa probleme cu prestigiul liceului !Pai crezi ca toti acei "de bani gata " din licee cu prestigiu ajung mari invatati? nuuu, multi poate nici nu invata bine scrisu in limba romana !Concentreaza-te pe carte , nu te mai plimba prin licee, si vei avea visul dorit !




Mitica,trebuie sa recunosc faptul ca in acest post,ai dreptate in tot ceea ce ai tastat!!!
Ai atins un punct nevralgic si anume,,,"dorinta de a studia" a copiilor si tinerilor!!!! Intreb,,daca este sa privim o scara gradata,a valorilor acestei dorinte,,unde s-ar pozitiona acul indicator?????? Hm,apropos de acest aspect,,nu pot uita noptile pierdute,in anii adolescentei,cu invatatul Trigonometriei si Algebrei,nu mai spun de Geometrie,,,nu stiai Matematica,,nu absolveai clasa!!!!Amintiri scurse in zeci de caiete de Matematica!!!!



Am observat ca dorinta de a studia a tinerilor cam incepe sa dispara am vazut la examenele de bac. prea multi cazuti si sa fim cinstiti e din cauza lor nu a profilor !, uii au ca baza faptul ca parintii au afaceri mari si ii mostenesc si nu mai au nevoie de carte, altii vad ca oricum cartea nu le ajuta in conditile sociale din tara !Frumoase amintiri cu scoala,si eu am destule mai ales la mine care fiind orfan de mic a trebuit sa muncesc ca sa pot face liceul si politehnica !Nu pot sa fiu de acord dar e parere personala cum vrea d-soara cu studiatul in strainatate, si aici sunt facultati de talie mondiala !
mitica_1
Postat pe 31 August 2012 12:08
Pentru ca un tanar sa ajunga om scolit in societate , nu conteaza tipul liceului, faima lui, ci conteaza dorinta elevului de a invata in primul rand,mai conteaza si stilul profesorului de a se face inteles, petagodia , dar asta nu are legatura cu faima liceului !Nu este adevarat ca un student cu studii prin SUA , Anglia,..e superior unui student cu studii in Romania!Din pacate multi tineri dau bani multi de geaba, se lasa amagiti de false reclame, ca sa faca studii in centre universitare straine, doar ca a auzit pe la TV ca e renumit centrul ,nu e nici o diferenta , totul e fals si aici in Romania sunt facultati de talie mondiala !
mitica_1
Postat pe 31 August 2012 12:24
De la: mitica_1, la data 2012-08-31 12:24:28 Pentru ca un tanar sa ajunga om scolit in societate , nu conteaza tipul liceului, faima lui, ci conteaza dorinta elevului de a invata in primul rand,mai conteaza si stilul profesorului de a se face inteles, petagodia , dar asta nu are legatura cu faima liceului !Nu este adevarat ca un student cu studii prin SUA , Anglia,..e superior unui student cu studii in Romania!Din pacate multi tineri dau bani multi de geaba, se lasa amagiti de false reclame, ca sa faca studii in centre universitare straine, doar ca a auzit pe la TV ca e renumit centrul ,nu e nici o diferenta , totul e fals si aici in Romania sunt facultati de talie mondiala !

Te inseli, ca de obicei ! Absolvind cursurile unei universitati in SUA sau Anglia sau...etc, iti poti gasi si un job in aceste tari, studiile fiindu-ti recunoscute! In Romania ai carte dar nu-ti gasesti un post de munca, conform studiilor absolvite! Asa ca..."matale" nu mai trai in tecut, cand nu exista problema gasirii unui loc de munca...suntem in 2012 daca n-ai realizat asta pana acum!
rondina
Postat pe 31 August 2012 12:29
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:29:43
De la: mitica_1, la data 2012-08-31 12:24:28 Pentru ca un tanar sa ajunga om scolit in societate , nu conteaza tipul liceului, faima lui, ci conteaza dorinta elevului de a invata in primul rand,mai conteaza si stilul profesorului de a se face inteles, petagodia , dar asta nu are legatura cu faima liceului !Nu este adevarat ca un student cu studii prin SUA , Anglia,..e superior unui student cu studii in Romania!Din pacate multi tineri dau bani multi de geaba, se lasa amagiti de false reclame, ca sa faca studii in centre universitare straine, doar ca a auzit pe la TV ca e renumit centrul ,nu e nici o diferenta , totul e fals si aici in Romania sunt facultati de talie mondiala !

Te inseli, ca de obicei ! Absolvind cursurile unei universitati in SUA sau Anglia sau...etc, iti poti gasi si un job in aceste tari, studiile fiindu-ti recunoscute! In Romania ai carte dar nu-ti gasesti un post de munca, conform studiilor absolvite! Asa ca..."matale" nu mai trai in tecut, cand nu exista problema gasirii unui loc de munca...suntem in 2012 daca n-ai realizat asta pana acum!

acuma l-ai bagat in ceata imediat o sa te intrebe daca e adevarat ca s-a terminat razboiul
Piscolinoo
Postat pe 31 August 2012 12:32
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-31 12:32:28
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:29:43
De la: mitica_1, la data 2012-08-31 12:24:28 Pentru ca un tanar sa ajunga om scolit in societate , nu conteaza tipul liceului, faima lui, ci conteaza dorinta elevului de a invata in primul rand,mai conteaza si stilul profesorului de a se face inteles, petagodia , dar asta nu are legatura cu faima liceului !Nu este adevarat ca un student cu studii prin SUA , Anglia,..e superior unui student cu studii in Romania!Din pacate multi tineri dau bani multi de geaba, se lasa amagiti de false reclame, ca sa faca studii in centre universitare straine, doar ca a auzit pe la TV ca e renumit centrul ,nu e nici o diferenta , totul e fals si aici in Romania sunt facultati de talie mondiala !

Te inseli, ca de obicei ! Absolvind cursurile unei universitati in SUA sau Anglia sau...etc, iti poti gasi si un job in aceste tari, studiile fiindu-ti recunoscute! In Romania ai carte dar nu-ti gasesti un post de munca, conform studiilor absolvite! Asa ca..."matale" nu mai trai in tecut, cand nu exista problema gasirii unui loc de munca...suntem in 2012 daca n-ai realizat asta pana acum!

acuma l-ai bagat in ceata imediat o sa te intrebe daca e adevarat ca s-a terminat razboiul

Stai putin...ca acum isi compune deliranta "iesplicatie"...Acu apare cu "matale" alea alea...
rondina
Postat pe 31 August 2012 12:34
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:34:11
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-31 12:32:28
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:29:43
De la: mitica_1, la data 2012-08-31 12:24:28 Pentru ca un tanar sa ajunga om scolit in societate , nu conteaza tipul liceului, faima lui, ci conteaza dorinta elevului de a invata in primul rand,mai conteaza si stilul profesorului de a se face inteles, petagodia , dar asta nu are legatura cu faima liceului !Nu este adevarat ca un student cu studii prin SUA , Anglia,..e superior unui student cu studii in Romania!Din pacate multi tineri dau bani multi de geaba, se lasa amagiti de false reclame, ca sa faca studii in centre universitare straine, doar ca a auzit pe la TV ca e renumit centrul ,nu e nici o diferenta , totul e fals si aici in Romania sunt facultati de talie mondiala !

Te inseli, ca de obicei ! Absolvind cursurile unei universitati in SUA sau Anglia sau...etc, iti poti gasi si un job in aceste tari, studiile fiindu-ti recunoscute! In Romania ai carte dar nu-ti gasesti un post de munca, conform studiilor absolvite! Asa ca..."matale" nu mai trai in tecut, cand nu exista problema gasirii unui loc de munca...suntem in 2012 daca n-ai realizat asta pana acum!

acuma l-ai bagat in ceata imediat o sa te intrebe daca e adevarat ca s-a terminat razboiul

Stai putin...ca acum isi compune deliranta "iesplicatie"...Acu apare cu "matale" alea alea...

se mai documenteaza mai un goagal mai un copy/paste da clar ..gandirea aia a lui e unica fara comparatie
Piscolinoo
Postat pe 31 August 2012 12:40
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-31 12:40:31
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:34:11
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-31 12:32:28
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:29:43
De la: mitica_1, la data 2012-08-31 12:24:28 Pentru ca un tanar sa ajunga om scolit in societate , nu conteaza tipul liceului, faima lui, ci conteaza dorinta elevului de a invata in primul rand,mai conteaza si stilul profesorului de a se face inteles, petagodia , dar asta nu are legatura cu faima liceului !Nu este adevarat ca un student cu studii prin SUA , Anglia,..e superior unui student cu studii in Romania!Din pacate multi tineri dau bani multi de geaba, se lasa amagiti de false reclame, ca sa faca studii in centre universitare straine, doar ca a auzit pe la TV ca e renumit centrul ,nu e nici o diferenta , totul e fals si aici in Romania sunt facultati de talie mondiala !

Te inseli, ca de obicei ! Absolvind cursurile unei universitati in SUA sau Anglia sau...etc, iti poti gasi si un job in aceste tari, studiile fiindu-ti recunoscute! In Romania ai carte dar nu-ti gasesti un post de munca, conform studiilor absolvite! Asa ca..."matale" nu mai trai in tecut, cand nu exista problema gasirii unui loc de munca...suntem in 2012 daca n-ai realizat asta pana acum!

acuma l-ai bagat in ceata imediat o sa te intrebe daca e adevarat ca s-a terminat razboiul

Stai putin...ca acum isi compune deliranta "iesplicatie"...Acu apare cu "matale" alea alea...

se mai documenteaza mai un goagal mai un copy/paste da clar ..gandirea aia a lui e unica fara comparatie

Unica...doar este mitica za feorst !
rondina
Postat pe 31 August 2012 12:41
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:41:56
Unica...doar este mitica za feorst !

da tu ma mir ca si-o parasit topicu cu sexu
Piscolinoo
Postat pe 31 August 2012 12:43
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-31 12:43:18
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:41:56
Unica...doar este mitica za feorst !

da tu ma mir ca si-o parasit topicu cu sexu

one sec'....este uni-pluri-truli...pe toate topicurile sexoase si nu numai ! Deh...omu' are experienta !
rondina
Postat pe 31 August 2012 12:46
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:46:15
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-31 12:43:18
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:41:56
Unica...doar este mitica za feorst !

da tu ma mir ca si-o parasit topicu cu sexu

one sec'....este uni-pluri-truli...pe toate topicurile sexoase si nu numai ! Deh...omu' are experienta !


ai dreptate!!!...in grota de unu singur ti se pot intampla foarte multe!!
kiss_my_ass
Postat pe 31 August 2012 12:54
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:46:15
De la: Piscolinoo, la data 2012-08-31 12:43:18
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:41:56
Unica...doar este mitica za feorst !

da tu ma mir ca si-o parasit topicu cu sexu

one sec'....este uni-pluri-truli...pe toate topicurile sexoase si nu numai ! Deh...omu' are experienta !

numa la din alea crede ca are experienta cica e citit rau omu
Piscolinoo
Postat pe 31 August 2012 13:04
e guru , provoaca orgasme doar din priviri , se masturbeaza cu puterea mintii!!!

toate astea pentru 10-20ml de vitamine

Postat pe 31 August 2012 13:27
De la: kudika_12473, la data 2012-08-31 13:27:06e guru , provoaca orgasme doar din priviri , se masturbeaza cu puterea mintii!!!

toate astea pentru 10-20ml de vitamine

tu amu-i faci reclama strategie de marketing numa ca sa-si vanda produsu
Piscolinoo
Postat pe 31 August 2012 13:38
De la: rondina, la data 2012-08-31 12:29:43
De la: mitica_1, la data 2012-08-31 12:24:28 Pentru ca un tanar sa ajunga om scolit in societate , nu conteaza tipul liceului, faima lui, ci conteaza dorinta elevului de a invata in primul rand,mai conteaza si stilul profesorului de a se face inteles, petagodia , dar asta nu are legatura cu faima liceului !Nu este adevarat ca un student cu studii prin SUA , Anglia,..e superior unui student cu studii in Romania!Din pacate multi tineri dau bani multi de geaba, se lasa amagiti de false reclame, ca sa faca studii in centre universitare straine, doar ca a auzit pe la TV ca e renumit centrul ,nu e nici o diferenta , totul e fals si aici in Romania sunt facultati de talie mondiala !

Te inseli, ca de obicei ! Absolvind cursurile unei universitati in SUA sau Anglia sau...etc, iti poti gasi si un job in aceste tari, studiile fiindu-ti recunoscute! In Romania ai carte dar nu-ti gasesti un post de munca, conform studiilor absolvite! Asa ca..."matale" nu mai trai in tecut, cand nu exista problema gasirii unui loc de munca...suntem in 2012 daca n-ai realizat asta pana acum!




Da, ai dreptate cu jobul, si cu gasirea jobului in Romania,asa este,dar daca citeai cu atentie observai ca nu la asta m-am referit ci la nivelul de cultura , invatatura,la care ajunge un student cu invataura in strainatate,in comparatie cu studentul de la noi ca nu e nicio diferenta, sunt cazuri cand ai nostri ii depasesc!Apai in strainatate sa nu exageram cu binele ca si la ei (SUA,Anglia...)nu toti absolventii lor pot obtine usor un job (e plin si la ei de someri )!La nivelul liceelor , liceeenii nostii ii depasesc in cultura pe americani,englezi italieni , unguri..!Ca exemplu , se stie din sondaje ca un licean care invata bine din clasa 12 la noi e la nivelul de cultura al unui student din Belgia , Italia din anul 2 facultate la ei !Din statisticile facute de analisti !
mitica_1
Postat pe 31 August 2012 15:24
[quote name='mitica_1' date='2012-08-31 15:24:16' Da, ai dreptate cu jobul, si cu gasirea jobului in Romania,asa este,dar daca citeai cu atentie observai ca nu la asta m-am referit ci la nivelul de cultura , invatatura,la care ajunge un student cu invataura in strainatate,in comparatie cu studentul de la noi ca nu e nicio diferenta, sunt cazuri cand ai nostri ii depasesc!Apai in strainatate sa nu exageram cu binele ca si la ei (SUA,Anglia...)nu toti absolventii lor pot obtine usor un job (e plin si la ei de someri )!La nivelul liceelor , liceeenii nostii ii depasesc in cultura pe americani,englezi italieni , unguri..!Ca exemplu , se stie din sondaje ca un licean care invata bine din clasa 12 la noi e la nivelul de cultura al unui student din Belgia , Italia din anul 2 facultate la ei !Din statisticile facute de analisti ! [/quote]



Atat tu,cat si Rondina,aveti dreptate in afirmatiile facute!!!Problemele reale,,sunt date de diferentele majore,la nivel de sistem de invatamant,administratie si oportunitati oferite elevilor si studentilor,existente intre tara noastra si celelalte state din Occident si nu numai!!!Cu toate lipsurile din invatamantul nostru,,avem o pleiada de absolventi de Universitati,foarte bine pregatiti si cu potential lucrativ de exceptie,,dificultatea aparand in momentul in care ,domniile lor ,doresc sa aplice la joburi bine platite si cu evolutie corespunzatoare.Din acel moment,,apare discrepanta ,intre tara noastra si celelalte state ale lumii moderne,si intre cererea de pe piata fortei de munca ,si oferta intelectuala,cu care acestia se prezinta si prin care fac dovada pregatirii lor.Si tarile dezvoltate,,se confrunta cu problemele lor,,dar, cu toate neajunsurile,,exista o deschidere mult mai mare ,in ceea ce priveste promovarea tinerilor absolventi,,in structuri echilibrate,din punct de vedere al nivelului de cunostinte acumulate in timp,de catre acestia..
MissRainbow
Postat pe 31 August 2012 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt nefericita din cauza jobului pe care il am 18 De la: riada22 23 Februarie 2014 12:28
MASTER LA O UNIVERSITATE DIN LONDRA 6 De la: MsZhapa 10 Septembrie 2010 12:36
profesia de psiholog 44 De la: scorpio67 12 Octombrie 2009 08:49
intr-o mare incurcatura, pls help! 28 De la: melka 9 Octombrie 2009 19:49
Am nevoie de parerea voastra va rog 14 De la: natasha69 15 Aprilie 2009 22:04