Setari Cookie-uri

Henna pentru par

Buna
Sper sa ma ajutati.
Am foarte mult par alb si sunt nevoita sa vopsesc radacina parului cam la o luna. Dupa ani de zile de folosit vopsea chimica parul s-a rarit si s-a degradat. Am zis sa incerc henna. De cateva luni am inceput sa folosesc "Henna Plus" din magazinele Plafar, culoarea negru. M-am vopsit cam de 4 ori pana acum. Parul meu natural este saten inchis, dar am foarte mult par alb, cum am zis. La prima vopsire cu henna parul s-a inchis, inclusiv firele albe, totul ok. Parul arata mult mai bine, mai sanatos. Cu timpul, parul meu, la radacina, acolo unde creste alb a capatat o nuanta mov deschis. Se vede destul de tare si e destul de urat (daca stiti doamnele in varsta care au parul acela vopsit violet). Stiti vreun alt fel de henna care sa nu se decoloreze si sa acopere si firele albe?
Va multumesc.
alinao
Postat pe 14 Septembrie 2012 15:30
De la: alinao, la data 2012-09-14 15:30:30Buna
Sper sa ma ajutati.
Am foarte mult par alb si sunt nevoita sa vopsesc radacina parului cam la o luna. Dupa ani de zile de folosit vopsea chimica parul s-a rarit si s-a degradat. Am zis sa incerc henna. De cateva luni am inceput sa folosesc "Henna Plus" din magazinele Plafar, culoarea negru. M-am vopsit cam de 4 ori pana acum. Parul meu natural este saten inchis, dar am foarte mult par alb, cum am zis. La prima vopsire cu henna parul s-a inchis, inclusiv firele albe, totul ok. Parul arata mult mai bine, mai sanatos. Cu timpul, parul meu, la radacina, acolo unde creste alb a capatat o nuanta mov deschis. Se vede destul de tare si e destul de urat (daca stiti doamnele in varsta care au parul acela vopsit violet). Stiti vreun alt fel de henna care sa nu se decoloreze si sa acopere si firele albe?
Va multumesc.



De ce nu consulti o coafeza,sigur te va ajuta mai mult decat o putem face noi,,pentru ca va fi posibila si vizualizarea firelor de par!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Septembrie 2012 16:05
Buna,
Motivul pentru care se vede acea nuanta de mov este ca henna neagra contine indigo (planta indigofera tinctoria), iar parul tau fiind alb la radacina, este o diferenta de culoare prea brusca, desi nu ar trebui sa intampini aceasta problema la o henna de buna calitate.
Eu ti-as recomanda sa folosesti o culoare de henna cat mai apropiata de culoarea ta naturala, cum ar fi un castaniu inchis. O poti aplica pe tot parul pana cand obtii culoarea dorita, apoi o poti aplica doar la radacina lunar (oricum majoritatea femeilor isi vopsesc radacinile lunar din cauza cresterii parului), iar la cateva luni poti face un "henna gloss" pentru reimprospatarea culorii intregului par.
Sau daca vrei sa continui cu negru poti opta pentru o colorare in 2 pasi, aplicand prima data o culoare foarte apropiata de culoarea naturala, apoi negru.De asemenea, exista ingredietnte naturale pe care le poti aduga pentru a inchide o culoare (cum ar fi o lingurita de sare).
Henna Mandala este henna 100% naturala, de foarte buna calitate, importata din India. O poti gasi pe www.hennaromania.ro. Pe site poti gasi poze cu rezultate pe diverse tipuri de par iar pe blog sfaturi utile. Daca mai ai intrebari, poti folosi blogul sau http://www.facebook.com/henna.mandala
Sper ca ti-am fost de folos si iti doresc sa gasesti reteta care functioneaza cel mai bine pe parul tau.
kudika_25653
Postat pe 10 Ianuarie 2013 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produsul meu favorit! 2 De la: kudika_985893 17 Decembrie 2016 19:06
concurs 1 De la: 2007floryna 29 Martie 2009 18:40
Plantele care te mentin mereu verde 5 De la: mika_i 4 Iunie 2009 01:51
sâni mari 130 De la: carmennistoran 6 Noiembrie 2012 20:29
Forma perfecta in mai putin de o luna 3 De la: st0171xx 2 Februarie 2010 01:16