Setari Cookie-uri

Frica de...nu stiu...

Salut,

De cateva luni am inceput sa am si sa arat fata de persoana iubita o gelozie care iti taie respiratia...nici nu stiu cum sa ma exprim cum sa continuu..

Tot ce este de spus este ca timp de 2 luni imi chinuii iubita si totodata pe mine insumi cu gelozii prostesti, fara sa am un motiv intemeiat, am nopti nedormite bune, cand stau si ma gandesc ce ar fi in capul ei, pe unde ar putea fi, cu cine si ce face. Daca sta pe mess/facebook sau daca nu sta pe mess/fb ma tot seaca gandul cu: OARE CE FACE?! si de aici imi vin idei/ganduri tampite cat mine de mare si nu tind sa le tin in mine, o zapacesc pe ea... stiu ca ma iubeste, o iubesc enorm nu ar trebuii sa am nici-un gand cum ca mar insela cu altcineva sau ca mar minti cu ceva prosteste pentru ca nu-mi da absolut nici-un motiv, dar eu tot continuu si imi zice sa ma opresc ca mai mult rau fac, cred atunci pe moment dupa care o iau de la inceput, tot mai rau, tot mai impulsiv si stiu ca nu fac bine, dar eu continuu neincetat indiferent de ora fie ca este ora 2 - 3 dimineata stiind ca ea doarme o zapacesc cu mesaje...

Este studenta, sta in camin cu alte 2 fete, fete pe care le displac, sunt genu' de fete cu iubiti dar in continuare "plimbarete" o foarte mare parte de gelozie o am din cauza asta...Ea zice sa am incredere in ea pentru ca nu o sa se ieie dupa ele... (cand zic de a se lua dupa cineva, nu ca sar apuca si ea de sportul ce il practica acele 2, dar o iesire cu unul din grupurile acelor 2 fete nu cred ca ar cadea bine, dintotdeauna va exista cineva mai frumos ca tine, cu un altfel de caracter mai pe placul ei, o mica neatentie si sa dus tot...)ceva imi spune ca este usor de zis dar mai greu de facut :(

Trecand peste gelozie, problema este ca eu nu stiu la ce se gandeste ce este in capul ei... la inceputul relatiei ea a fost cea care a tras de mine o lunga perioada de timp nu ca eu nu aveam sentimente pentru ea, dar sunt un tip mai timid, tind sa ma inchid in mine...apoi a venit o perioada de 3 luni in care ne-am vazut de maxim 4 ori din cauza ca era plecata la ea acasa... sa o iau ca pe un rezumat: stie ca o iubesc, i-am demonstrat (cred si sper ca am reusit asta) am incercat sa-i demonstrez ca tin la ea... dar acum rolurile sau inversat... eu trag de ea...si aici ma imi ridica semne de intrebari.. stiind ca tin la ea, ca o iubesc mult, ca numai am ochi pentru o alta fata sa fie mai relaxata, sa stea fara nici-o grija sa-si indrepte atentia spre altceva... si imi este frica de acel "altceva" mie frica de mor... de ce atata relaxare pe relatie... ? Cateodata stau si ma intreb daca nu cumva sa plictisit de mine... ei ii plac cluburile, mie imi displac si nici nu o las sa se duca cu prietenele sale...stand cu frica ....

Nu am crezut ca am sa ma indragostec vreodata in felul asta de cineva... si acum imi este frica sa nu o pierd, pentru ca asta sigur am sa reusesc daca o sa continuu in felul in care ma port acum cu ea... cand sunt cu ea, este cu mine, totul e bine si frumos, dar cand pleaca de la mine... totul se schimba...

Am incercat sa-mi zic: ce o fi o fi, nu o sa-mi mai bat capu'daca e sa fie o sa fie... dar nu merge, fara sa vreau imi zboara gandul la ea...

Chiar nu stiu ce sa mai fac, defapt ce sa fac...
kudika_19074
Postat pe 23 Octombrie 2012 02:22
De la: kudika_19074, la data 2012-10-23 02:22:19Salut,

De cateva luni am inceput sa am si sa arat fata de persoana iubita o gelozie care iti taie respiratia...nici nu stiu cum sa ma exprim cum sa continuu..

................................................



Gelozia nejustificata produce ravagii intr-un cuplu.Atata timp cat te manifesti astfel,trebuie sa-ti asumi si consecintele atitudinii tale!!Orice efort facut in baza sustinerii relatiei voastre,cat timp are ca fond gelozia obsesiva,devine nul si ineficient!!Esti toropit de accese de gelozie,cui folosesc?Nimanui,nici macar tie,caci acestea te vor macina!!Impune-ti control asupra actiunilor tale,fara acesta ,,nu va prevad un viitor fericit,nicio femeie nu se angajeaza cu un barbat gelos pana la obsesie!Ai de ales,gelozia sau iubita,una din doua!Personal,daca eram in locul domnisoarei,te paraseam in secunda doi,dupa prima manifestare impulsiva,,ea este mai toleranta decat mine se pare,,nu profita de acest lucru!!!Iubirea nu are nicio legatura cu aceste forme de manifestare empirice,neadecvate,orice relatie de iubire are si o doza de gelozie fireasca,dar care nu prezinta caracteristicile a ceea ce dezvolti in acest moment!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 07:11
Nu am crezut ca am sa ma indragostec vreodata in felul asta de cineva... si acum imi este frica sa nu o pierd, pentru ca asta sigur am sa reusesc daca o sa continuu in felul in care ma port acum cu ea... cand sunt cu ea, este cu mine, totul e bine si frumos, dar cand pleaca de la mine... totul se schimba...

o sa-ti treaca atunci cand chiar se va dovedi ca indoielile tale sunt realiste.
pregateste-te sa ai motive de gelozie pentru ca nu degeaba simti asta acum
picard-jean-luc
Postat pe 23 Octombrie 2012 07:42

Chiar nu stiu ce sa mai fac, defapt ce sa fac...
mai cauta si altele!
picard-jean-luc
Postat pe 23 Octombrie 2012 07:44
tot ce trebuie sa faci e sa ai incredere in tine,aceleasi lucruri le intampin si eu cu iubitul meu nsi crede-ma fac eforturi considerabile ,doar ca la un moment dat obosesti sa tot explici celui de langa tine ca totul e in regula,arata-i mereu ca o iubesti nu acuzand-o de lucruri pe care tu doar ti le imaginezi,astea nu duc decat la o despartire sigura,fi tu cel mai bun prieten al ei si atunci vei fi alesul,fiecare dintre noi avem nevoie de in spatiu personal,asta nu inseamna ca daca tu nu sti ce face ea timp de 2h e ceva in neregula,asa ca ai incredere in tine si in ea si vei reusi
kudika_17747
Postat pe 23 Octombrie 2012 07:48
adica doar ca el isi imagineaza ceva,inseamna ca ea il inseala?
kudika_17747
Postat pe 23 Octombrie 2012 07:50
De la: kudika_17747, la data 2012-10-23 07:50:29adica doar ca el isi imagineaza ceva,inseamna ca ea il inseala?


nu ca-l inseala, asta e un termen neacceptat de mine in relatii de iubire
Dar daca el a ajuns sa se planga inseamna ca ea e cam neglijenta si o cam doare in cot de problema lui.
...si treaba cu libertatea sau cu aerul luat e o prostie a femeilor care nu vor sa se lege de un barbat, acestea fiind in cautare
picard-jean-luc
Postat pe 23 Octombrie 2012 08:05
De ar fi asa simplu... sa zic gata...as fi prea prost sa renunt fara sa incerc...sa renunt la gelozie... nu pot de tot, dar macar sa fac sa fie o atmosfera mai linistita... dar nu ma lasa gandurile deloc in pace, ma inebunesc...
kudika_19074
Postat pe 23 Octombrie 2012 11:12
Pentru tipul care a deschis topicul: problema nu o reprezinta iubita ta sau amicele ei, ci faptul ca tu ii vezi pe ceilalti mai atragatori, mai interesanti decat tine, neincrederea in tine si-n calitatile tale te fac sa fii nesigur si gelos.

Trebuie sa inveti sa te iubesti si sa te accepti asa cum esti, trebuie sa inveti sa controlezi accesele acelea de gelozie zicandu-ti ca "daca ea m-a ales si m-a dorit atata timp, inseamna ca eu reprezint foarte mult pentru ea".

Si stai tu linistit, si ceilalti oameni au defecte, doar ca unii si le camufleaza mai bine sau sunt lasi si nu vorbesc deloc despre ele. Insa sa nu uiti un lucru: pentru ceilalti tu esti un oarecare, insa pentru oamenii dragi, inclusiv pentru iubita ta, tu reprezinti Universul.
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:37
De la: kudika_19074, la data 2012-10-23 11:12:17De ar fi asa simplu... sa zic gata...as fi prea prost sa renunt fara sa incerc...sa renunt la gelozie... nu pot de tot, dar macar sa fac sa fie o atmosfera mai linistita... dar nu ma lasa gandurile deloc in pace, ma inebunesc...


E musai sa inveti sa-ti controlezi acele ganduri obsesive si negative. De cate ori simti ca mintea iti revine asupra unui gand negativ, spune stop, si gandeste-te la cat de mult te iubeste aceasta femeie, la cat de mult te-a vrut alaturi de ea.

Si repet, lucreaza si la capitolul stima de sine, caci se pare ca ai serioase deficiente la acest capitol.
kudika_10817
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:42
De la: kudika_19074, la data 2012-10-23 11:12:17De ar fi asa simplu... sa zic gata...as fi prea prost sa renunt fara sa incerc...sa renunt la gelozie... nu pot de tot, dar macar sa fac sa fie o atmosfera mai linistita... dar nu ma lasa gandurile deloc in pace, ma inebunesc...



Tinere,intr-un anturaj,colectiv,in societate in general,toti socializam,relationam,dar asta nu inseamna ca trebuie sa reactionam violent ,vis-a-vis de comportamentul partenerilor nostri,eliminand,din start,situatiile deosebite,care contravin celor declarate de mine!!!Ca sa incerci trebuie sa ai incredere in reusita,caci ambiguitatile accentueaza negativismul din tine!!!Ca sa nu renunti la o idee este necesar sa o stapanesti foarte bine si sa detii controlul asupra ei,ceea ce inseamna tot incredere in fortele personale.Gandurile devin stapanele noastre in momentele de nesiguranta si obsesii,toti avem ganduri,este subconstientul,care lucreaza si prelucreaza informatiile continuu,bine sau mai putin bine!!!

Nu poti restrictiona libertatea de miscare a iubitei,atata timp cat totul se desfasoara normal si in limitele permise.Sa fii insistent pe tot felul de intrebari,nu este o solutie avantajoasa pentru voi doi!!!Incearca sa fii mai destins,un tonus multumitor,va alunga si temerile din viata ta!!!Impune-ti stoparea cuvintelor apasatoare,fii dispus pentru discutii fara intrebari indiscrete,,numai asa vei obtine increderea iubitei tale!!!Vei avea mult de luptat cu tine,caci esti destul de slab din punct de vedere al vointei,,lupta cu tine,daca consideri ca relatia voastra merita acest lucru!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Octombrie 2012 12:54
tu ai citit tot ce-a scris sau vorbesti pe langa subiect?
kudika_17747
Postat pe 23 Octombrie 2012 15:14
De la: kudika_10951, la data 2012-10-23 07:42:20Nu am crezut ca am sa ma indragostec vreodata in felul asta de cineva... si acum imi este frica sa nu o pierd, pentru ca asta sigur am sa reusesc daca o sa continuu in felul in care ma port acum cu ea... cand sunt cu ea, este cu mine, totul e bine si frumos, dar cand pleaca de la mine... totul se schimba...

o sa-ti treaca atunci cand chiar se va dovedi ca indoielile tale sunt realiste.
pregateste-te sa ai motive de gelozie pentru ca nu degeaba simti asta acum

Fantastiq..."simtitorul" garaie din propria-i experienta....
rondina
Postat pe 23 Octombrie 2012 19:56
De ce nu-ti gasesti tu mai bine un hobby sau un job interesant? In felul asta ti-ai tine mintea ocupata si gandurile nu ar mai zbura atata. Un om e bine sa fie activ si sa aiba cat mai multe preocupari. Atunci cand gandurile iti sunt monopolizate de un singur subiect (legat de o persoana, obiect etc) se instaleaza obsesia. Asa ca sfatul meu e sa te angajezi undeva (chiar si part-time), sa-ti faci un hobby si-o sa vezi ca n-o sa mai fii asa obsedat de iubita ta. Asa, daca tot o bati la cap si o agasezi, exista sanse mari ca ea sa-si gaseasca pe altul. Ca sa nu mai spun ca femeilor nu prea le place cand cineva sta pe urmele lor non-stop. N-ai auzit si tu ca multe fete fac pasiuni bizare pentru barbati indiferenti sau inabordabili? Daca te comporti precum un catelus, cu siguranta interesul prietenei tale se va diminua. E-n natura femeii sa fie atrasa de barbati siguri pe ei
Micaell
Postat pe 25 Octombrie 2012 11:56
Daca iubesti asa de mult nu lasa gelozia sa devina boala pentru ca asa o vei indeparta de tine de frica de a nu fi un psihopat.
Iubirea adevarata nu cerceteaza fidelitatea,are incredere si este constructiva nu distructiva .
Cand iubesti cu tot sufletul te gandesti doar la fericirea celuilalt si la libertatea lui de a alege sa fiti impreuna.
Posesivitatea este tot un brat oribil al geloziei si trebuie controlata pentru ca de aceia avem un cap si creier ca sa gandim corect si sa actionam normal iar normalitatea inseamna sa lasi libertatea celuilalt sa ia hotarari in ce va priveste pe amandoi in relatie.
Nu trebuie sa fortezi hotararea ei de viata si nu ai dreptul sa impui un drum fara acordul ei.
Daca iubirea este reciproca ,increderea si respectul unul fata de celalalt sunt normale.
Gelozia excesiva este o boala care poate duce la acte de violenta,la ganduri murdare,neincredere....si in final la o despartire. Incearca sa te controlezi caci fara vointa nu poti nimic in viata si fi barbat adevarat nu un fricos care se gandeste ca mereu pierde sau este inselat ....fi prietenos,deschis,comunicativ cu prietenele ei si nu le judeca ca nu sti nimic despre viata lor ci numai barfe de culise si oricum nu trebuie sa te intereseze ce fac ele.....Daca vrei sa ai un partener trebuie sa arati ca ai calitati ca sa meriti asta iar daca nu va vrea sa fie cu tine inseamna ca nu este perechea ta si ca nu ai intalnit ce-ti doreai.Asa ca ...eu te sfatuiesc sa tratezi situatia ca pe o perioada din viata ta in care se stabileste un drum fie el cu aceasta persoana de care esti indragostit fie mai tarziu cu alta......Invata sa fi demn ,sa pastrezi prietenia deschis ,sincer,sa nu arati ca esti slab si fricos caci asta e gelozia din om .Un barbat trebuie sa fie puternic si increzator in el pentru ca femeia sa se simta ocrotita in preajma lui.Deci.....renunta la gelozie care este o prostie,frica,slabiciune si care te face in viata sa pierzi, nu sa castigi.
Deyra
Postat pe 6 Noiembrie 2012 14:17
TIE TI-AR PLACE CA CINEVA SA NU AIBA INCREDERE IN TINE ? DACA O IUBESTI TREBUIE SA O SI CREZI. DACA II TOT ARATI NEINCREDERE PANA LA URMA CHIAR DACA ACUM E CUMINTE SE VA SCHIMBA. CREDE,IUBESTE SI IARTA - ACEASTA ESTE IUBIREA- . SA AUZIM DE BINE!
kudika493143
Postat pe 11 Noiembrie 2012 11:24
De la: kudika_19074, la data 2012-10-23 02:22:19Salut,

De cateva luni am inceput sa am si sa arat fata de persoana iubita o gelozie care iti taie respiratia...nici nu stiu cum sa ma exprim cum sa continuu..

Tot ce este de spus este ca timp de 2 luni imi chinuii iubita si totodata pe mine insumi cu gelozii prostesti, fara sa am un motiv intemeiat, am nopti nedormite bune, cand stau si ma gandesc ce ar fi in capul ei, pe unde ar putea fi, cu cine si ce face. Daca sta pe mess/facebook sau daca nu sta pe mess/fb ma tot seaca gandul cu: OARE CE FACE?! si de aici imi vin idei/ganduri tampite cat mine de mare si nu tind sa le tin in mine, o zapacesc pe ea... stiu ca ma iubeste, o iubesc enorm nu ar trebuii sa am nici-un gand cum ca mar insela cu altcineva sau ca mar minti cu ceva prosteste pentru ca nu-mi da absolut nici-un motiv, dar eu tot continuu si imi zice sa ma opresc ca mai mult rau fac, cred atunci pe moment dupa care o iau de la inceput, tot mai rau, tot mai impulsiv si stiu ca nu fac bine, dar eu continuu neincetat indiferent de ora fie ca este ora 2 - 3 dimineata stiind ca ea doarme o zapacesc cu mesaje...

Este studenta, sta in camin cu alte 2 fete, fete pe care le displac, sunt genu' de fete cu iubiti dar in continuare "plimbarete" o foarte mare parte de gelozie o am din cauza asta...Ea zice sa am incredere in ea pentru ca nu o sa se ieie dupa ele... (cand zic de a se lua dupa cineva, nu ca sar apuca si ea de sportul ce il practica acele 2, dar o iesire cu unul din grupurile acelor 2 fete nu cred ca ar cadea bine, dintotdeauna va exista cineva mai frumos ca tine, cu un altfel de caracter mai pe placul ei, o mica neatentie si sa dus tot...)ceva imi spune ca este usor de zis dar mai greu de facut :(

Trecand peste gelozie, problema este ca eu nu stiu la ce se gandeste ce este in capul ei... la inceputul relatiei ea a fost cea care a tras de mine o lunga perioada de timp nu ca eu nu aveam sentimente pentru ea, dar sunt un tip mai timid, tind sa ma inchid in mine...apoi a venit o perioada de 3 luni in care ne-am vazut de maxim 4 ori din cauza ca era plecata la ea acasa... sa o iau ca pe un rezumat: stie ca o iubesc, i-am demonstrat (cred si sper ca am reusit asta) am incercat sa-i demonstrez ca tin la ea... dar acum rolurile sau inversat... eu trag de ea...si aici ma imi ridica semne de intrebari.. stiind ca tin la ea, ca o iubesc mult, ca numai am ochi pentru o alta fata sa fie mai relaxata, sa stea fara nici-o grija sa-si indrepte atentia spre altceva... si imi este frica de acel "altceva" mie frica de mor... de ce atata relaxare pe relatie... ? Cateodata stau si ma intreb daca nu cumva sa plictisit de mine... ei ii plac cluburile, mie imi displac si nici nu o las sa se duca cu prietenele sale...stand cu frica ....

Nu am crezut ca am sa ma indragostec vreodata in felul asta de cineva... si acum imi este frica sa nu o pierd, pentru ca asta sigur am sa reusesc daca o sa continuu in felul in care ma port acum cu ea... cand sunt cu ea, este cu mine, totul e bine si frumos, dar cand pleaca de la mine... totul se schimba...

Am incercat sa-mi zic: ce o fi o fi, nu o sa-mi mai bat capu'daca e sa fie o sa fie... dar nu merge, fara sa vreau imi zboara gandul la ea...

Chiar nu stiu ce sa mai fac, defapt ce sa fac...


Cine acuza pe cineva ca face ceva inseamna ca el insusi face acel lucru. In traducere: cu cine ai inselat-o pe iubita ta , sau te gandesti sa o inseli sau te-ai gandit sa o inseli?
O a doua chestie ar mai fi ca singura ta preocupare este ea: ar fi cazul sa mai faci si sa te mai gandesti si la alte lucruri cum ar fi: ce pot sa fac eu pentru mine personal: poate un curs de ceva, poate citit, poate un hobby, ceva care sa fie doar pentru tine.
A treia chestie: omul ca sa stea langa tine trebuie lasat liber. Daca tu o controlezi atata, indraznesti sa ii spui ca ar trebui sa isi schimbe prietenele ca si cum ea n-ar avea suficient creier ce crezi ca o sa se intample? O sa se simta inchisa ca intr-o colivie si o sa vrea sa iasa. Ce faci tu acum e reteta perfecta sa o pierzi. Eu stiu pentru ca am fost acolo. Nu e nimic mai rau ca cineva sa te controlze si sa te acuze ca faci ceva ce in realitate nu faci.
Si stii cum e: dragoste cu sila nu se poate. Daca vrea sa stea fata va sta. Daca nu nu. Ce rost are sa iti bati capul?
Singurul tau rol de fapt este sa ai grija de fata, sa o scoti in oras, sa vorbest, sa asculti, sa fii o contributie pentru ea. Nu sa o acuzi de chestii care poate nu le face.
Si inca ceva: de ce esti atat de nesigur? Poate crezi ca nu esti suficient de bun incat o fata sa stea cu tine si sa iti mai fie si fidela?
lore27
Postat pe 14 Noiembrie 2012 15:57
Nu e neaparat valabil ceea ce spui tu, ca daca cineva te acuza ca l-ai insela, inseamna ca tu insuti ai aceasta intentie sau ai facut-o deja. Uneori, oamenii au avut experiente neplacute in trecut, cu relatiile lor anterioare, si au ramas cumva marcati de infidelitatea fostului partener de cuplu, iar acum suspecteaza pe oricine le este alaturi ca nu le-ar fi fidel.

Gelozia mai are la baza nu are doar experiente neplacute din trecut, ci si o stima de sine scazuta, dorinta de control si dominare extrem de mare etc.
kudika_10817
Postat pe 15 Noiembrie 2012 10:47
De la: kudika_10817, la data 2012-11-15 10:47:42Nu e neaparat valabil ceea ce spui tu, ca daca cineva te acuza ca l-ai insela, inseamna ca tu insuti ai aceasta intentie sau ai facut-o deja. Uneori, oamenii au avut experiente neplacute in trecut, cu relatiile lor anterioare, si au ramas cumva marcati de infidelitatea fostului partener de cuplu, iar acum suspecteaza pe oricine le este alaturi ca nu le-ar fi fidel.

Gelozia mai are la baza nu are doar experiente neplacute din trecut, ci si o stima de sine scazuta, dorinta de control si dominare extrem de mare etc.


Da-mi te rog un exemplu unde te-ai apucat sa acuzi un om de ceva ce tu nu ai facut. Eu din experienta mea am aflat ca absolut orice lucru de care i-am acuzat pe altii il faceam si eu. Un exemplu ar fi ca il acuzam pe fostul meu prieten ca nu are grija de mine. Ca sa descopar dupa ca in perioada aia eu nu aveam grija de mine, stateam cu parintii mei care ma terorizau, nu aveam grija ce mananc si multe altele.
lore27
Postat pe 15 Noiembrie 2012 15:44
Se vede ca esti un baiat destept. Faptul ca esti capabil sa constientizezi ca este distrugatore atitudinea ta, dar mai ales faptul ca ceri ajutorul, arata ca esti un baiat inteligent si afectuos. Mare lucru. Apreciaza-te pentru asta. Eu am tot respectul pentru tine.
Dintr-un motiv sau altul, ai o stima de sine redusa - lucru rezolvabil. Te simti in competitie cu toti ceilalti si ai impresia ca ceilalti iti sunt superiori. Restructureaza-ti stima de sine. Gandeste constructiv: daca ea te-a ales, inseamna ca ai ceva deosebit fata de toti ceilalti. Esti unic si foarte interesant incat ea sa te doreasca pe tine. Intelege acest lucru si nu lasa neincrederea sa distruga buna impresie pe care o are despre tine. Gelozia excesiva nu numai ca hartuieste si enerveaza, oboseste si produce suferinta, dar mai spune un lucru: nu am incredere in tine. Iar toate astea inseamna nu stiu sa te iubesc dar vreau sa te posed si sa te controlez. Este clar ca tu nu doresti asta, de aceea nu lasa ca ea sa inteleaga cumva acest lucru.

Cel mai bun prieten al tau este increderea pe care o ai in tine. Asta cucereste si farmeca pe cei din jur.


Va asteptam cu drag pe pagina noastra:
http://cabinetpsihologic21.wordpress.com/
https://www.facebook.com/pages/Cabinet-Psihologic-21/285357961584336
psihologul-tau
Postat pe 2 Aprilie 2013 13:26
De la: lore27, la data 2012-11-15 15:44:10
De la: kudika_10817, la data 2012-11-15 10:47:42Nu e neaparat valabil ceea ce spui tu, ca daca cineva te acuza ca l-ai insela, inseamna ca tu insuti ai aceasta intentie sau ai facut-o deja. Uneori, oamenii au avut experiente neplacute in trecut, cu relatiile lor anterioare, si au ramas cumva marcati de infidelitatea fostului partener de cuplu, iar acum suspecteaza pe oricine le este alaturi ca nu le-ar fi fidel.

Gelozia mai are la baza nu are doar experiente neplacute din trecut, ci si o stima de sine scazuta, dorinta de control si dominare extrem de mare etc.


Da-mi te rog un exemplu unde te-ai apucat sa acuzi un om de ceva ce tu nu ai facut. Eu din experienta mea am aflat ca absolut orice lucru de care i-am acuzat pe altii il faceam si eu. Un exemplu ar fi ca il acuzam pe fostul meu prieten ca nu are grija de mine. Ca sa descopar dupa ca in perioada aia eu nu aveam grija de mine, stateam cu parintii mei care ma terorizau, nu aveam grija ce mananc si multe altele.


Iti dau un exemplu oarecare: daca suspectezi pe cineva ca ti-a luat banii sau actele din poseta, asta inseamna ca ai facut si tu acelasi lucru cu alti oameni, adica ti-ai insusit si tu bunurile altor oameni fara acordul lor?

Vezi, nu e atat de simplu pe cat crezi tu. Daca acuzam un om de un anume lucru, asta nu inseamna ca noi insine am facut candva acel lucru. Lucrurile sunt mai profunde de atat, parerea mea.
kudika_32792
Postat pe 2 Aprilie 2013 13:35
eu nu pot concepe cum cineva care nu a primit vreun semn ca gelozia isi are locul poate fi gelos....mi se pare o dovada maxima de egoism si de nesimtire...daca mie mi-ar face crize prietenul fara sa ii dau vreun motiv...numa asa 'ca are el filme' l-as lasa instant...gelozia e un fel de karma...la un moment dat ai dat motive de gelozie si acum se intorc inapoi (zic eu)...oricum nu meriti omu de langa tine daca tu ai crize de gelozie fara motiv
andrea_m
Postat pe 3 Aprilie 2013 03:26
te pui si faci altceva cand te apuca...speli pe jos, aspiri in casa vezi tu, da nu-ti tortura partenera ca Dumnezeu nu doarme
andrea_m
Postat pe 3 Aprilie 2013 03:28
gelozia e o boala,este foarte adevarat,si eu sunt cu sotul meu de 8 ani,avem un copil minunat,dar sincer nu s-a schimbat deloc in toti acesti ani,pe zi ce trece este tot mai gelos,credeam k cu trecera anilor omul se schimba,k evolueaza,dar omul meu face exceptie,pe zi ce trece devine tot mai gelos si nu are incredere deloc in mine,nu imi explic de ce???nu i-am dat motive pana acum,si eu am fost geloasa la inceputul relatiei dar m-am schimbat,el de ce poate sa se schimbe????asta nu pot sa imi explic,in fine,am ajuns la concluzia k gelozia este o boala incurabila
dulcik0021
Postat pe 5 Aprilie 2013 13:32
De la: kudika_19074, la data 2012-10-23 02:22:19Salut,

De cateva luni am inceput sa am si sa arat fata de persoana iubita o gelozie care iti taie respiratia...nici nu stiu cum sa ma exprim cum sa continuu..

Tot ce este de spus este ca timp de 2 luni imi chinuii iubita si totodata pe mine insumi cu gelozii prostesti, fara sa am un motiv intemeiat, am nopti nedormite bune, cand stau si ma gandesc ce ar fi in capul ei, pe unde ar putea fi, cu cine si ce face. Daca sta pe mess/facebook sau daca nu sta pe mess/fb ma tot seaca gandul cu: OARE CE FACE?! si de aici imi vin idei/ganduri tampite cat mine de mare si nu tind sa le tin in mine, o zapacesc pe ea... stiu ca ma iubeste, o iubesc enorm nu ar trebuii sa am nici-un gand cum ca mar insela cu altcineva sau ca mar minti cu ceva prosteste pentru ca nu-mi da absolut nici-un motiv, dar eu tot continuu si imi zice sa ma opresc ca mai mult rau fac, cred atunci pe moment dupa care o iau de la inceput, tot mai rau, tot mai impulsiv si stiu ca nu fac bine, dar eu continuu neincetat indiferent de ora fie ca este ora 2 - 3 dimineata stiind ca ea doarme o zapacesc cu mesaje...

Este studenta, sta in camin cu alte 2 fete, fete pe care le displac, sunt genu' de fete cu iubiti dar in continuare "plimbarete" o foarte mare parte de gelozie o am din cauza asta...Ea zice sa am incredere in ea pentru ca nu o sa se ieie dupa ele... (cand zic de a se lua dupa cineva, nu ca sar apuca si ea de sportul ce il practica acele 2, dar o iesire cu unul din grupurile acelor 2 fete nu cred ca ar cadea bine, dintotdeauna va exista cineva mai frumos ca tine, cu un altfel de caracter mai pe placul ei, o mica neatentie si sa dus tot...)ceva imi spune ca este usor de zis dar mai greu de facut :(

Trecand peste gelozie, problema este ca eu nu stiu la ce se gandeste ce este in capul ei... la inceputul relatiei ea a fost cea care a tras de mine o lunga perioada de timp nu ca eu nu aveam sentimente pentru ea, dar sunt un tip mai timid, tind sa ma inchid in mine...apoi a venit o perioada de 3 luni in care ne-am vazut de maxim 4 ori din cauza ca era plecata la ea acasa... sa o iau ca pe un rezumat: stie ca o iubesc, i-am demonstrat (cred si sper ca am reusit asta) am incercat sa-i demonstrez ca tin la ea... dar acum rolurile sau inversat... eu trag de ea...si aici ma imi ridica semne de intrebari.. stiind ca tin la ea, ca o iubesc mult, ca numai am ochi pentru o alta fata sa fie mai relaxata, sa stea fara nici-o grija sa-si indrepte atentia spre altceva... si imi este frica de acel "altceva" mie frica de mor... de ce atata relaxare pe relatie... ? Cateodata stau si ma intreb daca nu cumva sa plictisit de mine... ei ii plac cluburile, mie imi displac si nici nu o las sa se duca cu prietenele sale...stand cu frica ....

Nu am crezut ca am sa ma indragostec vreodata in felul asta de cineva... si acum imi este frica sa nu o pierd, pentru ca asta sigur am sa reusesc daca o sa continuu in felul in care ma port acum cu ea... cand sunt cu ea, este cu mine, totul e bine si frumos, dar cand pleaca de la mine... totul se schimba...

Am incercat sa-mi zic: ce o fi o fi, nu o sa-mi mai bat capu'daca e sa fie o sa fie... dar nu merge, fara sa vreau imi zboara gandul la ea...

Chiar nu stiu ce sa mai fac, defapt ce sa fac...

simplu..lecuieste-te de gelozie..pana nu se lecuieste ea..de tine... ...offf iubirea asta...
Fulg-de-nea
Postat pe 8 Iulie 2013 20:38
O femeie devine rece fata de un barbat atunci cand el uita de cine s-a indragostit si vrea sa o schimbe.... Cand o sa inteleaga barbati acest trist adevar?!
kudika_36882
Postat pe 17 Octombrie 2013 16:50
De la: kudika_36882, la data 2013-10-17 16:50:02O femeie devine rece fata de un barbat atunci cand el uita de cine s-a indragostit si vrea sa o schimbe.... Cand o sa inteleaga barbati acest trist adevar?!

Niciodata..unii dintre ei nu isi vad nici macar..lungul..nasului, e grele astea bre!
Fulg-de-nea
Postat pe 17 Octombrie 2013 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e gelozie sau doar ceva intiparit in mintea mea? 7 De la: kudikauser112 21 Iulie 2014 23:09
A-ti apela vreodata la TEST DE FIDELITATE? 33 De la: 2 Septembrie 2014 15:21
sunt geloasa pe orice prietena ce sta langa el:((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( 13 De la: 20 Octombrie 2013 11:53
rac-fecioara??? credeti ca va fi bine? 11 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03
Nu are incredere in mine pentru ca am iesit la suc cu un baiat....ce e de facut??! 21 De la: valitaxx 23 Octombrie 2009 22:21