Setari Cookie-uri

nu mai pot sa scap de el

buna tuturor.e prima oara cand recurg la astfel de conversatii car sunt disperata.sunt intr-o relatie de 4 ani cu un baiat care imi face viata un calvar. in primii 3 ani s-a purtat exemplar, dar de cand ne-am mutat impreuna(1 an) ma face sa trec zi de zi prin iad. nu stiu cum sa scap de el.ma ameninta ca imi distruge viata daca plec, ma face sa nu mai intru in facultate si cel mai rau ca il baga in pamant pe tata.(mentionez ca parintii mei sunt cei mai importanti pt mine iar tata e foarte bolnav cu inima). am incercat in toate felurile sa vorbesc cu el, nu reusesc decat sa-i provoc instabilitate psihica si mult mult scandal, nu fac decat sa plang si sa ma autodistrug psihic. trebuie sa existe o solutie.nu mai suport calvarul asta!va rog frumos, daca cineva a trecut prin asa ceva sau poate sa imi dea un sfat, sunt aici. multumesc
kudika_29260
Postat pe 11 Februarie 2013 21:41
Imi pare rau ca treci prin asa ceva... Singura rezolvare e sa renunti la relatia asta. El te simte slaba si de aia face asa. Fii puternica si nu mai accepta situatia asta. In ceea ce il priveste pe tatal tau, stai de vorba cu el, spune-i ca nu esti fericita si anunta-l ca te vei desparti de prietenul tau si sa se astepte la lucruri mai putin placute.
cuba_libre
Postat pe 27 Februarie 2013 06:12
1.Fa-i plangere la politie.
Dar eu mai degraba as pune pe cineva sa-i traga o mama de bataie
Una alta, treaba nu suna a gluma. Muta-te acasa la parintii tai, iar daca nu te lasa in pace,ii faci plangere sa i se faca cercetare penala.
Ghicicummacheama
Postat pe 27 Februarie 2013 06:48
De la: kudika_29260, la data 2013-02-11 21:41:13buna tuturor.e prima oara cand recurg la astfel de conversatii car sunt disperata.sunt intr-o relatie de 4 ani cu un baiat care imi face viata un calvar. in primii 3 ani s-a purtat exemplar, dar de cand ne-am mutat impreuna(1 an) ma face sa trec zi de zi prin iad. nu stiu cum sa scap de el.ma ameninta ca imi distruge viata daca plec, ma face sa nu mai intru in facultate si cel mai rau ca il baga in pamant pe tata.(mentionez ca parintii mei sunt cei mai importanti pt mine iar tata e foarte bolnav cu inima). am incercat in toate felurile sa vorbesc cu el, nu reusesc decat sa-i provoc instabilitate psihica si mult mult scandal, nu fac decat sa plang si sa ma autodistrug psihic. trebuie sa existe o solutie.nu mai suport calvarul asta!va rog frumos, daca cineva a trecut prin asa ceva sau poate sa imi dea un sfat, sunt aici. multumesc


In conditiile prezentate de tine singura solutie este aceea de a iesi din relatia aceasta,cu asumarea tuturor asa ziselor riscuri,transpuse in amenintarile invocate de catre partenerul tau!!Nimeni nu te poate obliga sa traiesti un calvar impus si distructiv prin insasi definitia lui!!Esti o femeie fragila,tematoare,instabila emotional,si partenerul tau profita ,intr-un mod grotesc,de situatia actuala!!Nu te lasa influentata de comportamentul lui,restabileste-ti pozitia vis-a-vis de acesta!!!Iti lipseste curajul sa pui punct unei nefericiri???Autoimpuneti-l!!!Retrage-te ,,inainte de a fi prea tarziu sa o mai faci!!!Din punct de vedere juridic,,exista proceduri,care il pot restrictiona pe iubitul tau ,,in comportamentul abuziv,dar sper sa nu ajungi la aceste interventii!!!Iesi din relatia actuala,acesta este sfatul meu,caci acolo unde s-a instalat nefericirea,,,inseamna ca nu mai exista iubire!!!In ceea ce priveste relatia cu tatal tau,asigura-l de hotararea ta definitiva,si,cu siguranta,te va sustine ,in ciuda bolii de care sufera,caci este parintele tau!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Februarie 2013 07:12
buna,,,am fost si eu intr/o relatie asemanatoare,,,eu zic sa te muti la parinti,,,apoi mergi la politie si fa o plingere impotriva lui,,,,,,eu asa am facut si am scapat de el,,,succes,,
kudika330644
Postat pe 27 Februarie 2013 08:07
De la: kudika330644, la data 2013-02-27 08:07:25buna,,,am fost si eu intr/o relatie asemanatoare,,,eu zic sa te muti la parinti,,,apoi mergi la politie si fa o plingere impotriva lui,,,,,,eu asa am facut si am scapat de el,,,succes,,


Ghicicummacheama
Postat pe 27 Februarie 2013 08:19
De la: kudika330644, la data 2013-02-27 08:07:25buna,,,am fost si eu intr/o relatie asemanatoare,,,eu zic sa te muti la parinti,,,apoi mergi la politie si fa o plingere impotriva lui,,,,,,eu asa am facut si am scapat de el,,,succes,,



Very good!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Februarie 2013 08:27
Fi inteligenta si mai stapana pe tine!!!Vei reusi daca ii vei intoarc brusc spatele si te vei intoarce la parintii tai cu frunta sus.Nu te mai lasa speriata la amenintarile lui,ii vei spune"pa si pusi baiatu,m-am saturat pana peste cap de tine si mi s-a facut lehamite de tine nu mai vreau sa te vad,dar nici sa te aud"!!!Bafta!
Titanika
Postat pe 27 Februarie 2013 16:11
De la: kudika_29260, la data 2013-02-11 21:41:13buna tuturor.e prima oara cand recurg la astfel de conversatii car sunt disperata.sunt intr-o relatie de 4 ani cu un baiat care imi face viata un calvar. in primii 3 ani s-a purtat exemplar, dar de cand ne-am mutat impreuna(1 an) ma face sa trec zi de zi prin iad. nu stiu cum sa scap de el.ma ameninta ca imi distruge viata daca plec, ma face sa nu mai intru in facultate si cel mai rau ca il baga in pamant pe tata.(mentionez ca parintii mei sunt cei mai importanti pt mine iar tata e foarte bolnav cu inima). am incercat in toate felurile sa vorbesc cu el, nu reusesc decat sa-i provoc instabilitate psihica si mult mult scandal, nu fac decat sa plang si sa ma autodistrug psihic. trebuie sa existe o solutie.nu mai suport calvarul asta!va rog frumos, daca cineva a trecut prin asa ceva sau poate sa imi dea un sfat, sunt aici. multumesc


Nu mai fi atat de speriata de el si pleaca !
Nu e nimeni stapanul tau!
Thais13
Postat pe 27 Februarie 2013 17:15
Buna seara ! Sunt noua aici...ma intristeaza ce patesti, am trecut si eu prin asta. Asemenea barbati sunt frustratii pamantului si distrug totul in jurul lor. Iti recomand sa pleci din locuinta aia, dar primul drum sa nu fie spre casa ci spre circa de politie de unde aparti.Nu e de gluma ! Da o declaratie acolo si i se va impune sa se apropie de tine. Bafta si fugi cat te tin picioarele !
Fusun_ge
Postat pe 27 Februarie 2013 17:38
Ceea ce face el cu tine se numeste santaj emotional si te asigur ca va merge mai departe cu el. Draga mea, el te abuzeaza psihic. Si crede-ma consecintele pe termen lung sunt costisitoare pentru tine. Deci, singura solutie este PLEACA si crede-ma nu va face nimic. Daca va vedea ca nu mai are putere asupra ta, la un moment dat va ceda. Si daca va vedea ca nu ii merge cu amenintarile facute la adresa familiei tale, te va ameninta ca se sinucide. Insa pe tine nu te interesaza ce face el, sunt simple amenintari ca doar cu asta crede ca are putere asupra ta.
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala/122-cum-e-viaa-alturi-de-un-misogin

si http://www.relatiidecuplu.com/index.php/relatii-de-cuplu
kudika109274
Postat pe 27 Februarie 2013 19:15

Renunta la relatia asta bolnava , tipul e dus cu pluta si nu iti ofera decat o relatie bolnava , te santajeaza emotional si toata viata ta va fii la fel , iti va face viata un calvar , fa un efort si rupe relatia imediat altfel te ve-i chinuii toata viata . Bucura-te ca nu esti casatorita sau nu ai copii cu el , altfel treceai prin iad cu el.O sa fie greu la inceput dar cu timpul se va linistii.Ori cauta-ti un tip mai dur ca el ...
banalulanonim
Postat pe 28 Februarie 2013 17:36
De la: banalulanonim, la data 2013-02-28 17:36:22
Renunta la relatia asta bolnava , tipul e dus cu pluta si nu iti ofera decat o relatie bolnava , te santajeaza emotional si toata viata ta va fii la fel , iti va face viata un calvar , fa un efort si rupe relatia imediat altfel te ve-i chinuii toata viata . Bucura-te ca nu esti casatorita sau nu ai copii cu el , altfel treceai prin iad cu el.O sa fie greu la inceput dar cu timpul se va linistii.Ori cauta-ti un tip mai dur ca el ...



De acord cu cele tastate!!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Martie 2013 09:01
Da cand te uitai la tavan era bine ? Acu' stai ....
putin_dus
Postat pe 1 Martie 2013 10:17
Pe calea legala se numeste Ordin de restrictie Legea 25/2012...succes
bea79
Postat pe 3 Martie 2013 11:40
De la: Fusun_ge, la data 2013-02-27 17:38:23Buna seara ! Sunt noua aici...ma intristeaza ce patesti, am trecut si eu prin asta. Asemenea barbati sunt frustratii pamantului si distrug totul in jurul lor. Iti recomand sa pleci din locuinta aia, dar primul drum sa nu fie spre casa ci spre circa de politie de unde aparti.Nu e de gluma ! Da o declaratie acolo si i se va impune sa se apropie de tine. Bafta si fugi cat te tin picioarele !
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 21 Martie 2013 21:39
Fa-ma sa inteleg. Baiatu asta e asa de periculos ? O fi freun neam de ciumeci ? Aranjeaza mie o intalnire cu domnia sa
kind_er
Postat pe 21 Martie 2013 21:48
fa in asa fel incat sa se desguste singur de persoana ta,sa is doreasca singur sa scape de tine!Atac:nu mai face dragoste cu el cand vrea el si cum vrea/sa te imbraci foarte babesc/sa mirosi urat/sa il jicnesti cat poti de des,in tot ce face/cerei bani f,foarte des/vopseste-ti parul cu o culoare care sa nu o suporte/urmareste-l si fa-i crize in public/transformate in ceva care el nu ar putea suporta si rezista si atunci va fugi singur,fara amenintari!fa-l sa aibe si mai mari halucinatii decat are,lupta psihica_!SUCCES
violevioletavio
Postat pe 1 Aprilie 2013 03:52
Din cate spui, pana acum, te distruge daca nu pleci, si pe tine si pe parintii tai. Intrebarea mea este simpla: incotro crezi ca te indrepti? sau altfel spus: ce crezi sa se va intampla in viitor? Crezi ca se va schimba dupa ce a invatat sa te domine si sa te manipuleze?

Apeleaza cu incredere la autoritati, dar mai ales la curaj si bunul tau simt.

Sa auzim de bine,

Va asteptam cu drag pe pagina noastra:
http://cabinetpsihologic21.wordpress.com/
https://www.facebook.com/pages/Cabinet-Psihologic-21/285357961584336
psihologul-tau
Postat pe 2 Aprilie 2013 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ceva sfaturi ??!!!!! 9 De la: iubescmovulsiviata 14 Martie 2009 09:44
ce cosmetice trebuie sa folosesc pentru riduri 1 De la: kudika136905 7 Martie 2010 09:21
De ce uita din ce in ce mai mult ca femeile adora sa primeasca flori?:P 53 De la: hystria1 4 August 2010 12:02
indragostita de un strain? 6 De la: kudika012024 27 Februarie 2011 20:19
nu inteleg 52 De la: r_girl 28 Mai 2009 12:41