Setari Cookie-uri

un sfat va rog..

sunt intr-o relatie de 7 ani si ne intelegem bine. baiatul cu care sunt acum e minunatsi il iubesc enorm, dar mai am momente in care ma gandesc la fostul pentru ca nu stiu ce s-a intamplat atunci cand ne-am despartit. atunci el a venit la mine si mi-a spus ca vrea sa ne despartim pentru ca nu ma mai iubeste, dar stiu sigur 100% ca a mintit. cand am inceput noua relatie i-am spus sa ma lase in pace ca sunt cu altcineva si ca trebuia sa pretuiasca relatia noastra atunci cand a fost. acum el e cu altcineva si eu ma intreb daca sa vb cu el sa vad care a fost de fapt motivul despartirii sau nu?















kudika_30147
Postat pe 22 Februarie 2013 12:28
De la: kudika_30147, la data 2013-02-22 12:28:43sunt intr-o relatie de 7 ani si ne intelegem bine. baiatul cu care sunt acum e minunatsi il iubesc enorm, dar mai am momente in care ma gandesc la fostul pentru ca nu stiu ce s-a intamplat atunci cand ne-am despartit. atunci el a venit la mine si mi-a spus ca vrea sa ne despartim pentru ca nu ma mai iubeste, dar stiu sigur 100% ca a mintit. cand am inceput noua relatie i-am spus sa ma lase in pace ca sunt cu altcineva si ca trebuia sa pretuiasca relatia noastra atunci cand a fost. acum el e cu altcineva si eu ma intreb daca sa vb cu el sa vad care a fost de fapt motivul despartirii sau nu?


Pentru care motiv cauti sa revorbesti cu fostul iubit????Nu ti se pare ca esti deplasata,in conditiile in care,fiecare dintre voi,este angajat intr-o alta relatie?????Daca nu ti s-au dat explicatii la momentul respectiv,ce rost are sa incepi o discutie de-a dreptul inutila????Raspunsul este "nu",in opinia mea!!!!!Eu stiu ca atunci cand ai mancarimi te scarpini,dar daca elimini cauza producatoare de mancarimi,,vei scapa de stres!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Februarie 2013 12:42
am uitat sa mentionez, am ramas amici cand ne-am despartit... adica daca ne intalnim prin oras ne salutam, stam de vorba, nu ne evitam unul pe celalalt.
kudika_30147
Postat pe 22 Februarie 2013 16:54
De la: kudika_30147, la data 2013-02-22 16:54:07am uitat sa mentionez, am ramas amici cand ne-am despartit... adica daca ne intalnim prin oras ne salutam, stam de vorba, nu ne evitam unul pe celalalt.



Am presupus acest lucru,dar aceasta nu iti da dreptul sa inaintezi cu intrebari,care ar fi trebuit puse exact la momentul potrivit,nicidecum in contextul actual!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Februarie 2013 17:03
In mod normal oamenii maturi ar trebui sa discute despre motivele adevarate pentru care nu isi mai doresc o relatie. In cazul tau mi se pare putin cam tarziu. Sfatul meu este sa iti imaginezi un final tu in mintea ta, dupa care sa pui punct trecutului. Atata timp cat te vei gandi la trecut nu vei fi capabila sa fii atenta la ce se intampla in relatia ta, mai ales ca spui ca cel cu care esti este un partener care te multumeste. Ceea ce vrei tu acum sa faci este sa tulburi apele si cred ca ar fi potrivit sa te intrebi daca merita sa faci asta.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 25 Februarie 2013 11:17
Cum e viata alaturi de un misogin?
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/dezvoltare-personala/122-cum-e-viaa-alturi-de-un-misogin
kudika109274
Postat pe 25 Februarie 2013 11:30
Sunt lucruri care trebuie sa ramina uneori in trecut, niciodata nu stii ce pot sa scoata la iveala atunci cind le rastorni...eu eram o fire care mereu vreiam sa stiu ce a fost ce sa intimplat, de ce, etc...dar mi am dat seama ca asa traiesc in trecut nu in prezent! parerea mea este sa lasi lucrurile asa cum sunt cu atit mai mult daca deja ai o alta relatie. nu te complica si nu te incarca cu o energie care deja este ofilita.
kudika_23879
Postat pe 3 Martie 2013 13:57
Nu iti mai pune intrebarea "Cum ar fi fost daca...?" 7 ani in actuala relatie e destul de mult, nu crezi? Spui ca il iubesti pe iubitul tau de acum dar ca inca te mai gandesti la fostul :)) Imi dau seama ca ai intrat in noua relatie doar asa ca sa nu ramai singura si, de ce sa nu foi drept si direct, sa ai un partener de tavaleala :)).
ionutspiridon
Postat pe 3 Martie 2013 21:26
la femei asa este chiar daca are o relatie de lunga durata tot se va gandi la primul barbat din viata ei,e normal sa se gandeasca,la fel si barbatii si ei se gandesc la prima fata nu??????????sau ma insel
dulcik0021
Postat pe 13 Martie 2013 13:14
De la: dulcik0021, la data 2013-03-13 13:14:02la femei asa este chiar daca are o relatie de lunga durata tot se va gandi la primul barbat din viata ei,e normal sa se gandeasca,la fel si barbatii si ei se gandesc la prima fata nu??????????sau ma insel


te inseli
Ame_li
Postat pe 13 Martie 2013 13:16
De la: dulcik0021, la data 2013-03-13 13:14:02la femei asa este chiar daca are o relatie de lunga durata tot se va gandi la primul barbat din viata ei,e normal sa se gandeasca,la fel si barbatii si ei se gandesc la prima fata nu??????????sau ma insel



Este o doza de adevar in tastarea ta,dar amintirile sunt constientizate la alt nivel de emotii!!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Martie 2013 13:18
De la: Ame_li, la data 2013-03-13 13:16:07
De la: dulcik0021, la data 2013-03-13 13:14:02la femei asa este chiar daca are o relatie de lunga durata tot se va gandi la primul barbat din viata ei,e normal sa se gandeasca,la fel si barbatii si ei se gandesc la prima fata nu??????????sau ma insel


te inseli
de unde sti ai cuc intre picioare
miezuu
Postat pe 13 Martie 2013 13:19
De la: kudika_15804, la data 2013-03-13 13:18:47
De la: dulcik0021, la data 2013-03-13 13:14:02la femei asa este chiar daca are o relatie de lunga durata tot se va gandi la primul barbat din viata ei,e normal sa se gandeasca,la fel si barbatii si ei se gandesc la prima fata nu??????????sau ma insel



Este o doza de adevar in tastarea ta,dar amintirile sunt constientizate la alt nivel de emotii!!!!
este o doza de vorbire de dragul de a vb in postarea ta si de a spune nimik ca de obicei,,,dormi la lok pe birou
miezuu
Postat pe 13 Martie 2013 13:21
ok ma insel cum ziceti voi,nu am cuc intre picioare desi as vrea sa am,mai bn sa fii bait decat fata,pt k babrbatii nu sufera cum suferim noi femeile
dulcik0021
Postat pe 13 Martie 2013 13:59
Nu cred ca e bine sa tulburi apele degeaba. daca esti in relatia asta de atat de mult timp si incepi sa-ti pui intrebari despre ex ca oare de ce v-ati despartit sau oare cum ar fi fost daca.., atunci inseamna ca actuala relatie te nemultumeste si vrei sa faci niste schimbari.Si poate te intrebi cum ar mai fi cu exul,ca doar va cunoasteti de atata timp.Ai grija.Ciorba reincalzita nu mai e buna. Nu v-ati despartit degeaba acum 7 ani sau cd a fost.Parerea mea.
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 14 Martie 2013 22:14
Draga mea, tu traiesti in trecut. Ai grija ca trece viata pe langa tine si nici nu iti vei da seama. Stii in ce data suntem azi, in ca ema si in ce luna. Eu iti propun sa iti schimbi bateriile si sa te centrezi pe prezent. Altfe trec pe langa tine clipe frumaose de care tu nu te poti bucura.

http://www.relatiidecuplu.com/index.php/relatii-de-cuplu/129-cum-sa-ne-vindecam-dependenta-afectiva-in-cuplu
kudika109274
Postat pe 19 Martie 2013 22:23
doreste sa ia contact cu fostul pentru ca actualul nu mai da randament .....banuiesc.
kind_er
Postat pe 20 Martie 2013 07:18
decat sa traiesti cu incertitudinea mai bine fa cumva sa afli
kudika_32624
Postat pe 29 Martie 2013 03:12
De la: kudika_30147, la data 2013-02-22 12:28:43sunt intr-o relatie de 7 ani si ne intelegem bine. baiatul cu care sunt acum e minunatsi il iubesc enorm, dar mai am momente in care ma gandesc la fostul pentru ca nu stiu ce s-a intamplat atunci cand ne-am despartit. atunci el a venit la mine si mi-a spus ca vrea sa ne despartim pentru ca nu ma mai iubeste, dar stiu sigur 100% ca a mintit. cand am inceput noua relatie i-am spus sa ma lase in pace ca sunt cu altcineva si ca trebuia sa pretuiasca relatia noastra atunci cand a fost. acum el e cu altcineva si eu ma intreb daca sa vb cu el sa vad care a fost de fapt motivul despartirii sau nu?


Ce rost ar avea discutia asta? Sau voi incurcati vietile altor oameni ca sa va razbunati pe fostii parteneri de cuplu?
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Martie 2013 09:47
De la: dulcik0021, la data 2013-03-13 13:14:02la femei asa este chiar daca are o relatie de lunga durata tot se va gandi la primul barbat din viata ei,e normal sa se gandeasca,la fel si barbatii si ei se gandesc la prima fata nu??????????sau ma insel


Te inseli, nu e valabil pentru toata lumea.
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Martie 2013 09:48
De la: kudika_30147, la data 2013-02-22 16:54:07am uitat sa mentionez, am ramas amici cand ne-am despartit... adica daca ne intalnim prin oras ne salutam, stam de vorba, nu ne evitam unul pe celalalt.


Si daca ati ramas amici ce importanta are? Crezi ca inca va mai iubiti pentru ca ati ramas in relatii de amicitie? Parerea mea e ca te inseli.
Viorica_Franziska
Postat pe 29 Martie 2013 09:50
Stiu ca daca am ramas amici nu inseamna ca ne mai iubim. Nu e vorba de iubire, nici de randament (cum s-a zis mai sus). Nu il vreau inapoi. Pur si simplu vreau sa stiu, ca sa merg mai departe, ca sa stiu daca am gresit cu ceva pentru a nu face inca odata aceeasi greseala in cazul in care raspunsul este ca am gresit. Sunt curioasa... si da, stiu, Curiosity killed the cat...
kudika_33856
Postat pe 17 Aprilie 2013 12:03
De la: kudika_33856, la data 2013-04-17 12:03:50Stiu ca daca am ramas amici nu inseamna ca ne mai iubim. Nu e vorba de iubire, nici de randament (cum s-a zis mai sus). Nu il vreau inapoi. Pur si simplu vreau sa stiu, ca sa merg mai departe, ca sa stiu daca am gresit cu ceva pentru a nu face inca odata aceeasi greseala in cazul in care raspunsul este ca am gresit. Sunt curioasa... si da, stiu, Curiosity killed the cat...


ce nu stii, nu te afecteaza
muza_ta
Postat pe 17 Aprilie 2013 12:12
De la: kudika_33856, la data 2013-04-17 12:03:50Stiu ca daca am ramas amici nu inseamna ca ne mai iubim. Nu e vorba de iubire, nici de randament (cum s-a zis mai sus). Nu il vreau inapoi. Pur si simplu vreau sa stiu, ca sa merg mai departe, ca sa stiu daca am gresit cu ceva pentru a nu face inca odata aceeasi greseala in cazul in care raspunsul este ca am gresit. Sunt curioasa... si da, stiu, Curiosity killed the cat...



Incearca sa nu mai fii curioasa,insusi faptul ca esti astfel este o greseala!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Aprilie 2013 12:24
De la: kudika_33856, la data 2013-04-17 12:03:50Stiu ca daca am ramas amici nu inseamna ca ne mai iubim. Nu e vorba de iubire, nici de randament (cum s-a zis mai sus). Nu il vreau inapoi. Pur si simplu vreau sa stiu, ca sa merg mai departe, ca sa stiu daca am gresit cu ceva pentru a nu face inca odata aceeasi greseala in cazul in care raspunsul este ca am gresit. Sunt curioasa... si da, stiu, Curiosity killed the cat...


Amandoi aveti partea voastra de vina in destramarea relatiei. Daca esti o persoana obiectiva, vei fi capabila sa analizezi lucrurile si sa-ti dai seama unde ai gresit tu, unde a gresit el. Parerea mea este sa nu te apuci acum sa rascolesti trecutul stand cu fostul la discutii, caci s-ar putea sa-ti faci mai mult rau decat bine.

Analizeaza tu pentru tine trecutul.
kudika_32792
Postat pe 18 Aprilie 2013 12:08
atunci.. spuneti-mi voi ce intelegeti din asta: Mi-a spus ca nu ma mai iubeste,asa din senin, (nu stiu daca in toata relatia ne-am certat de 5 ori) iar cand i-am spus sa se uite la mine si sa imi spuna, se uita tot dupa altceva numai la mine nu. cand mi-am gasit pe altcineva a venit si s-a rugat de mine sa ii mai dau o sansa....
kudika_33856
Postat pe 19 Aprilie 2013 13:14
si mie mi s-a intamplat asa numai ca eu nu am mai vb cu el si dupa 3 ani a inceput sa ma caute si sa imi spuna ca tine la mine probabil la tn a gasit ceva ce la alta fata nu a mai gasit sunt baieti care se uita si la sufletul omului oricum sfatu meu e sa nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard poate stii vorba aia ciorba reincalzita nu mai e buna o viata frumoasa sa ai
hell_angel
Postat pe 19 Aprilie 2013 17:50
o reletie incheiata este ca o camasa veche aruncata la vechituri,de ce vrei sa cauti sa o porti din nou,eu una nu vad sensul
Titanika
Postat pe 19 Aprilie 2013 19:00
De la: kudika_33856, la data 2013-04-19 13:14:03atunci.. spuneti-mi voi ce intelegeti din asta: Mi-a spus ca nu ma mai iubeste,asa din senin, (nu stiu daca in toata relatia ne-am certat de 5 ori) iar cand i-am spus sa se uite la mine si sa imi spuna, se uita tot dupa altceva numai la mine nu. cand mi-am gasit pe altcineva a venit si s-a rugat de mine sa ii mai dau o sansa....


Atunci cand ti-a zis ca nu te mai iubeste, nu a putut sa se uite in ochii tai, pentru ca-i era jena de tine, simtea ca nu mai putea juca teatru fata de tine mimand iubirea, dar se simtea vinovat si pentru faptul ca nu mai poate avea sentimente pentru tine. Faptul ca nu v-ati certat de-a lungul relatiei, decat foarte rar, nu arata ca v-ati fi inteles foarte bine, ci, ca ati incercat sa ocoliti cu orice chip conflictele, ascunzand sub pres problemele, probleme pe care daca ati fi incercat sa le rezolvati prin intermediul unei discutii, fie ea si mai aprinsa, probabil ca nu s-ar fi ajuns la despartire.

Iar multi oameni dupa ce se despart, chiar daca ei insisi au dat papucii fostei jumatati, redevin gelosi, desi nu mai iubesc persoana in cauza, atunci cand aud sau vad ca persoana pe care ei au parasit-o, altii o apreciaza. Dar, atentie mare, gelozia lor nu are legatura cu iubirea, ci cu invidia. Cel ce paraseste, iar apoi gelozeste, e invidios pe faptul ca persoana parasita a fost capabila sa se refaca sufleteste si sa-si refaca viata, dupa despartirea sa.

Eu zic sa nu te imbeti cu apa rece in privinta fostului. Omul asta daca tinea cu adevarat la tine nu te parasea, ci s-ar fi luptat pentru relatia voastra si nu ar fi reaparut la orizont taman cand tu incercai sa-ti refaci viata sentimentala. Nu mai cauta iubirea acolo unde ea nu este, daca nu vrei sa te arzi.
kudika_32792
Postat pe 20 Aprilie 2013 08:21
multumesc de raspunsuri. cum am mai spus mai sus, nu il vreau inapoi, nu caut iubire, pur si simplu am vrut sa inteleg. sunt o persoana cu picioarele pe pamant, nu visez la printi pe cai albi sau cine stie ce altceva.
kudika_33856
Postat pe 20 Aprilie 2013 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai suport sa traiesc 9 De la: kudika_952311 22 Iunie 2014 19:47
Probleme de comunicare intr-o relatie.... 10 De la: lollitta 12 Ianuarie 2011 09:23
Ajutooor! 9 De la: Boca 20 August 2010 19:06
ce parere aveti despre curentul emo? 20 De la: kidd_o 20 Iulie 2013 15:29
Chiar ii pasa de mine ? 7 De la: coffecream 18 Iunie 2010 12:35