Setari Cookie-uri

Relatie greu de dus..

Buna tuturor!Am si eu o micuta (mare) dilema si as avea nevoie de un sfat din partea voastra .Am 21 de ani si de 5 ani de zile am o relatie cu un tip cu 3 anisori mai mare ca mine.O sa o iau cu inceputul..inceputul nu a fost atat de stralucit pentru ca nu am simtit nici un fel de atractie fata de dar am zis ca merita sa incerc poate iese ceva si uite ca a iesit..Pe parcurs am inceput sa am anumite sentimente fata de el si chiar am inceput sa tin la el.Problema e ca atunci cand am inceput eu sa fiu mai putin indiferenta el a inceput sa fie cel cu "pantalonii" in relatie si dupa vreo 3 ani de zile era atat de schimbat incat nu il mai recunosteam..Incepuse sa se poarte oribil cu mine..incepuse sa ma jigneasca si chiar ma lovit odata si de cate ori avea ocazia ma brusca si gesturi de genu chiar daca eram pe strada nu il interesa.In fiecare noapte adormeam plangand si plangeam pana imi venea sa vomit si am ajuns chiar sa am probleme serioase de sanatate din cauza asta..Dupa ce am realizat ca nu merita sa plang ca proasta si nu merita absolut sa ma port cum ma purtam cu el am inceput sa schimb foaia si incet incet am inceput sa ma schimb fata de el si cu cat eu eram mai rea cu el cu atat el era mai "bland" si incepuse incet incet sa se schimbe.M-am despartit de el de atunci de 2 ori dar de fiecare data m-am impacat cu el pentru ca niciodata nu il mai vazusem intr-o asemenea stare si pot sa spun ca ma socat..plus ca nu cred in lacrimi de crocodil dar simt din tot sufletul meu ca era sincer..In fine..chestia e ca acum dupa 5 ani de zile simt ca numai pot sa duc relatia asta deloc..tin ff mult la el cum este si normal dupa atata timp dar simt ca relatia asta a murit odata cu mine..m-am schimbat ff mult din cauza a tot ceea ce s-a intamplat si pot sa spun ca m-am inrautatit..El numai este absolut deloc cum era inainte si stiu ca este datorita faptului ca eu m-am schimbat dar de atunci se poarta cu mine foarte foarte frumos.Eu in schimb am devenit rautacioasa cu el si pot sa spun ca il torturez cu rea intentie...Nu stiu cum sa fac sa numai fiu asa pt ca nu reusesc sa uit tot ceea ce mi-a facut si cred ca am ajuns fara sa vreau sa il urasc..Simt pe zi ce trece ca imi este din ce in ce mai greu sa duc relatia asta cu el dar intr-un fel imi este frica sa pun stop...Il stiu de la 15 anisori si simt ca am fost cu el o viata intreaga..tin la el ff mult si imi pasa de el de aceea nici nu vreau sa imi bat joc de el dar nu stiu ce sa fac pentru ca simt ca pe zi ce trece imi este tot mai greu sa fac fata..Am ajuns sa simt niste chestii si numai pot sa dau inapoi..Nu stiu ce sa fac sa nu il fac nici pe el sa sufere si sa fie totul bine...
MusicIsMyLife
Postat pe 12 Martie 2013 12:31
Dupa ce am citit ca te-a lovit nu mi-a mai pasat ce ai scris.
As vrea sa va doara naivitatea pe voi femeile, dar sa va doara tare de tot ca poate doar asa o sa va treziti unele la realitate.
Atata timp cat suportati astfel de ciomportamente din partea unui barbat va meritati soarta.
Kiddo_
Postat pe 12 Martie 2013 12:45
De la: kudika_11826, la data 2013-03-12 12:45:39Dupa ce am citit ca te-a lovit nu mi-a mai pasat ce ai scris.
As vrea sa va doara naivitatea pe voi femeile, dar sa va doara tare de tot ca poate doar asa o sa va treziti unele la realitate.
Atata timp cat suportati astfel de ciomportamente din partea unui barbat va meritati soarta.


Nu te judec pentru ceea ce ai spus pentru ca probabil si eu as fi spus tot acelasi lucru:) Nu am fost niciodata genul ala de fata "naiva" doar ca din anumite motive pe care nu le-ar putea intelege nimeni am acceptat niste chestii pe care in mod normal nu le-as fi acceptat.Nu ma judeca nici tu pentru ca nu ma cunosti si nu stii absolut nimic despre viata mea.Aveam nevoie de un sfat dar daca tu consideri ca trb sa judeci actiunile mele e alegerea ta
MusicIsMyLife
Postat pe 12 Martie 2013 12:53
Da, te judec pt. simplul fapt ca m-am saturat sa tot aud de cazuri asemanatoare din care, bineinteles ca femeia e victima.
INTOTDEAUNA AI DE ALES ! Nu uita chestia asta niciodata.
Kiddo_
Postat pe 12 Martie 2013 12:56
De la: kudika_11826, la data 2013-03-12 12:56:12Da, te judec pt. simplul fapt ca m-am saturat sa tot aud de cazuri asemanatoare din care, bineinteles ca femeia e victima.
INTOTDEAUNA AI DE ALES ! Nu uita chestia asta niciodata.


E un pic mai complicat de atat.In fine nu o sa ma apuc sa imi povestesc viata pe aici doar ca nu e totul atat de simplu pe cat pare
MusicIsMyLife
Postat pe 12 Martie 2013 12:59
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-12 12:59:53
De la: kudika_11826, la data 2013-03-12 12:56:12Da, te judec pt. simplul fapt ca m-am saturat sa tot aud de cazuri asemanatoare din care, bineinteles ca femeia e victima.
INTOTDEAUNA AI DE ALES ! Nu uita chestia asta niciodata.


E un pic mai complicat de atat.In fine nu o sa ma apuc sa imi povestesc viata pe aici doar ca nu e totul atat de simplu pe cat pare



Viata amoroasa este complicat de simpla!!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Martie 2013 13:46
un rezumat se poate ?
Cotoiu_ucigas
Postat pe 12 Martie 2013 13:50
De la: Boris_the_Blade, la data 2013-03-12 13:50:20un rezumat se poate ?

"
BULLET TOOTH TONY: Boris the Blade? As in Boris the Bullet-Dodger?
AVI: Why do they call him the Bullet-Dodger?
BULLET TOOTH TONY:'Cause he dodges bullets, Avi.
"

Scuze de off topic.
Kiddo_
Postat pe 12 Martie 2013 14:03
De la: Boris_the_Blade, la data 2013-03-12 13:50:20un rezumat se poate ?


Asta a fost rezumatul
MusicIsMyLife
Postat pe 12 Martie 2013 14:04
De la: kudika_15804, la data 2013-03-12 13:46:24
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-12 12:59:53
De la: kudika_11826, la data 2013-03-12 12:56:12Da, te judec pt. simplul fapt ca m-am saturat sa tot aud de cazuri asemanatoare din care, bineinteles ca femeia e victima.
INTOTDEAUNA AI DE ALES ! Nu uita chestia asta niciodata.


E un pic mai complicat de atat.In fine nu o sa ma apuc sa imi povestesc viata pe aici doar ca nu e totul atat de simplu pe cat pare



Viata amoroasa este complicat de simpla!!!!


Complicat de simpla pentru cei care nu se complica
MusicIsMyLife
Postat pe 12 Martie 2013 14:06
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-12 14:04:45
De la: Boris_the_Blade, la data 2013-03-12 13:50:20un rezumat se poate ?


Asta a fost rezumatul



te-a parasit ca vorbesti mult sau cum ?
Cotoiu_ucigas
Postat pe 12 Martie 2013 14:12
De la: Boris_the_Blade, la data 2013-03-12 14:12:18
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-12 14:04:45
De la: Boris_the_Blade, la data 2013-03-12 13:50:20un rezumat se poate ?


Asta a fost rezumatul



te-a parasit ca vorbesti mult sau cum ?



As fi vrut sa fie totul atat de simplu
MusicIsMyLife
Postat pe 12 Martie 2013 14:29
maiculita....adica el te-a lovit,te-a umilit, tu nu uiti'tratamentul'si te porti ca atare,el s-a potolit iar tu vrei sa-l lasi dar nu poti??
1.DE CE VA LASATI LOVITE??????nu exista nici un motiv pe lumea asta sa te lasi lovita.aici nu am ce sa inteleg. iubitii/sotii nostri nu sunt stapanii nostri,sunt partenerii nostri
2.ai grija ca obisnuinta e mai rea ca rutina. zici ca-l cunosti de atatia ani si bla bla bla. cand esti de ani cu un om,te obisnuiesti atat de mult incat ai impresia ca fara el nu se poate. gresit.
3.m-am straduit sa citesc tot.raspunsul e clar - lasa-l si traieste-ti viata.punct.fara remuscari si probleme existentiale pe care le complici gratuit.oamenii se schimba.asa e normal.voi nu mai sunteti la fel.mi se pare ca relatia asta de care scrii e o maaaare minciuna si nu va leaga decat obisnuinta.
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 21 Martie 2013 21:54
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-12 14:06:42[quote name='
Complicat de simpla pentru cei care nu se complica



Darling Music, love is music, but you need to know to listen!
kudika_15804
Postat pe 22 Martie 2013 09:17
De la: kudika_11826, la data 2013-03-12 12:56:12
INTOTDEAUNA AI DE ALES ! Nu uita chestia asta niciodata.


subscriu
mihaelaionita74
Postat pe 22 Martie 2013 09:57
De la: MusicIsMyLife, la data 2013-03-12 12:31:50Buna tuturor!Am si eu o micuta (mare) dilema si as avea nevoie de un sfat din partea voastra .Am 21 de ani si de 5 ani de zile am o relatie cu un tip cu 3 anisori mai mare ca mine.O sa o iau cu inceputul..inceputul nu a fost atat de stralucit pentru ca nu am simtit nici un fel de atractie fata de dar am zis ca merita sa incerc poate iese ceva si uite ca a iesit..Pe parcurs am inceput sa am anumite sentimente fata de el si chiar am inceput sa tin la el.Problema e ca atunci cand am inceput eu sa fiu mai putin indiferenta el a inceput sa fie cel cu "pantalonii" in relatie si dupa vreo 3 ani de zile era atat de schimbat incat nu il mai recunosteam..Incepuse sa se poarte oribil cu mine..incepuse sa ma jigneasca si chiar ma lovit odata si de cate ori avea ocazia ma brusca si gesturi de genu chiar daca eram pe strada nu il interesa.In fiecare noapte adormeam plangand si plangeam pana imi venea sa vomit si am ajuns chiar sa am probleme serioase de sanatate din cauza asta..Dupa ce am realizat ca nu merita sa plang ca proasta si nu merita absolut sa ma port cum ma purtam cu el am inceput sa schimb foaia si incet incet am inceput sa ma schimb fata de el si cu cat eu eram mai rea cu el cu atat el era mai "bland" si incepuse incet incet sa se schimbe.M-am despartit de el de atunci de 2 ori dar de fiecare data m-am impacat cu el pentru ca niciodata nu il mai vazusem intr-o asemenea stare si pot sa spun ca ma socat..plus ca nu cred in lacrimi de crocodil dar simt din tot sufletul meu ca era sincer..In fine..chestia e ca acum dupa 5 ani de zile simt ca numai pot sa duc relatia asta deloc..tin ff mult la el cum este si normal dupa atata timp dar simt ca relatia asta a murit odata cu mine..m-am schimbat ff mult din cauza a tot ceea ce s-a intamplat si pot sa spun ca m-am inrautatit..El numai este absolut deloc cum era inainte si stiu ca este datorita faptului ca eu m-am schimbat dar de atunci se poarta cu mine foarte foarte frumos.Eu in schimb am devenit rautacioasa cu el si pot sa spun ca il torturez cu rea intentie...Nu stiu cum sa fac sa numai fiu asa pt ca nu reusesc sa uit tot ceea ce mi-a facut si cred ca am ajuns fara sa vreau sa il urasc..Simt pe zi ce trece ca imi este din ce in ce mai greu sa duc relatia asta cu el dar intr-un fel imi este frica sa pun stop...Il stiu de la 15 anisori si simt ca am fost cu el o viata intreaga..tin la el ff mult si imi pasa de el de aceea nici nu vreau sa imi bat joc de el dar nu stiu ce sa fac pentru ca simt ca pe zi ce trece imi este tot mai greu sa fac fata..Am ajuns sa simt niste chestii si numai pot sa dau inapoi..Nu stiu ce sa fac sa nu il fac nici pe el sa sufere si sa fie totul bine...


Daca v-ati iubi cu adevarat, nu v-ati mai tortura fizic si psihic unul pe celalalt.
Viorica_Franziska
Postat pe 22 Martie 2013 13:11
sant perfect de acord,ptr.k am fost aproape in aceeasi situatie,lipseau doar loviturile,dar...multumesc k m-am trezit la timp!nu te mai gandi la suferinta lui,ptr.k defapt,e vb.doar de obisnuinta si nu iubire!nu te desconsidera si vezi-ti de viata ta,fa pasi inainte!viata poate fi f.frumoasa,depinde de cum ne-o facem noi!si nu uita:gandeste-te mereu doar la tine,altfel "te vei lovi k capul,de pragul de sus"

kudika_5452
Postat pe 22 Martie 2013 21:33
DUPA MODELUL

cand vii acasa la femeie tre sa dai o bataie bune. chiar daca nu stiii tu stie ea sau preventiv ....
kind_er
Postat pe 22 Martie 2013 22:12
nu sunt adeptul bataiii dar daca tot gandesti cu organele
kind_er
Postat pe 22 Martie 2013 22:13
criszoe
Postat pe 22 Martie 2013 22:34
De fapt nu il paraseste din motive pur materiale:nu are unde sa se duca, probabil k nu se poate intretine singura.Lipsa perspective. Caz inchis.
_Rori_
Postat pe 22 Martie 2013 23:06
De la: kind_er, la data 2013-03-22 22:12:39DUPA MODELUL

cand vii acasa la femeie tre sa dai o bataie bune. chiar daca nu stiii tu stie ea sau preventiv ....

WTF !!????
Coco_2
Postat pe 23 Martie 2013 15:48
In primul rand, nu trebuie sa te invinovatesti pentru comportamentul lui, sa dai vina pe tine de schimbarea lui. Stiu despre ce vorbesti, ce anume simti, pentru ca am si eu o relatie de 4 ani si stiu ce inseamna schimbari, dar nu asa majore ca ale tale. singurul mod in care te pot ajuta este sa iti spun sa te gandesti bine la ce vrei pe viitor, daca vrei sa ramai langa el sau nu.. daca nu mai ai sentimente, chiar nu trebuie sa te reimpaci cu el doar din mila, din faptul ca te simti vinovata. pe cealalta parte, cel mai bine ar fi sa vorbiti ca doua persoane mature ce sunteti si sa incercati sa fie totul ca inainte, ca in primii ani de relatie. esti femeie, actioneaza ca o femeie: cu minte! daca va iubiti, aceste momente vor fi dor fi doar niste neintelegeri care s-au rezolvat. succes! :-)
kudika_17530
Postat pe 24 Martie 2013 09:22
De la: _Rori_, la data 2013-03-22 23:06:28De fapt nu il paraseste din motive pur materiale:nu are unde sa se duca, probabil k nu se poate intretine singura.Lipsa perspective. Caz inchis.


Exista intotdeauna solutii, insa important e ca si persoana in cauza sa admita ca exista solutii.
Viorica_Franziska
Postat pe 26 Martie 2013 12:09
Sunt oameni, atat barbati cat si femei, care au o latura masochista mai dezvoltata. Daca nu li se administeaza doza de sadism necesara devin ei insisi niste tortionari. Asta este motivul pentru care sunt barbati atrasi de femei rele, agresive, ba chiar sa plateasca sa fie umiliti. Fara sa fii, si mai ales fara sa-ti doresti, intr-un mod intuitiv, si fortata de situatie, ti-ai modificat comportamentul devenind rea fata de el, si asta cu scopul sa nu te mai agreseze. Practic ai inceput sa-i furnizezi ce-si doreste, o stapana. Cum nu asta este firea ta naturala, te simti in afara naturii tale, inraita, si ti-e greu sa te impaci cu ceea ce ai devenit.
Cum poti rezolva situatia? Foarte simplu, apeland la una dintre variante:
1. Acceptand sa fii altfel decat esti.
2. Schimbandu-i lui comportamentul astfel incat sa te accepte asa cum esti.
3. Sa cauti ceva ce ti se potriveste si sa-l lasi sa-si gaseasca o "stapana".

"Cel mai bun prieten al tau este increderea pe care o ai in tine. Asta cucereste si farmeca pe cei din jur."

Sa auzim de bine

Va asteptam cu drag pe pagina noastra:
http://cabinetpsihologic21.wordpress.com/
https://www.facebook.com/pages/Cabinet-Psihologic-21/285357961584336
psihologul-tau
Postat pe 2 Aprilie 2013 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cadoul perfect 7 De la: andra_ale 30 Martie 2009 09:14
Barbatii ar spune mai putine minciuni daca femeile ar pune mai putine întrebari? 23 De la: ionia 20 Mai 2009 20:46
CE PARERE AVETI DESPRE FENOMENUL ALAYNA???? 30 De la: anita_ro2007 24 Noiembrie 2008 17:33
Certuri din cauza fostului 5 De la: Alexandra93 5 Septembrie 2012 08:24
INTERESANT SI UTIL 2 De la: scorpyoW 15 Ianuarie 2011 17:38