Setari Cookie-uri

cum isi maresc adultii cercul de prieteni?

Buna dragilor!Ma framanta si pe mine o problemuta - cum leaga adultii prietenii? Eu m-am mutat in alt oras unde nu cunosc pe nimeni. La servici am colegi super ok dar sunt oameni cu familie,cu cercul lor de prieteni si dupa ce se termina programul,fiecare merge acasa si-si vede de ale lui.
Cand ajung acasa,dupa-masa,pur si simplu nu stiu ce sa mai fac. E cam aiurea sa ies pe strada sau sa merg in club si sa ma leg de oameni cu "Buna!Vrei sa fim prieteni?".
M-am gandit si la varianta de a merge la cursuri de orice pentru a-mi face si eu un cerc de oameni cu care sa ies. Dar e nasol cand in orasul in care stai nu se organizeaza asa ceva (eu cel putin nu am gasit nimic inca).
Sunt o femeie normala,am o relatie stabila,nu am o fire anti-sociala sau nu stiu ce probleme de comportament.Nu caut lipeli. Imi doresc doar o amica/amice/amici cu care sa ies din cand in cand la o cafea sau la un film etc. In orasul din care vin am un cerc de prieteni format,dar din pacate m-am mutat departe rau .
haios e ca si iubitul meu e in aceeasi situatie ca mine - toti prietenii pe care ii are sunt in diverse parti ale tarii.
Si uite asa, stam amandoi ca doi cuci ...:) Nu ne dorim decat sa avem posibilitatea sa cunoastem oameni normali cu care sa iesim.
Eu am inceput sa cred ca daca iti pleaca fostii colegi de liceu/facultate in alta parte,gata.Esti un om mancat!Ramai singur forever!:)
Ma gandeam sa intru pe site-uri de legat prietenii dar astea sunt ori pt adolescenti,ori sunt de dating.
Si la varsta mea ( ma apropii de 30) nu prea mai merge faza cu mersul la un grup de tineri in bar , sa zic cum ma cheama si sa ma bag in seama cu ei. Mai zic aia ca-s vreo ciudata care cauta cine stie ce..:)))
Voi ce ma sfatuiti sa fac?
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 14 Martie 2013 22:41
n-aveto si voi petreceri in firma, chestii, trestii? macar o vecina, o maslina..
muza_ta
Postat pe 15 Martie 2013 00:46
n-aveti*
muza_ta
Postat pe 15 Martie 2013 00:46
nu...
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 15 Martie 2013 18:39
incearca totusi sa te imprietenesti cu vreo colega de servici
unde lucrez eu ,am foarte multi colegi veniti de prin alte orase si s-au integrat destul de bine,si-au facut amici printre colegi,iesim impreuna
Ame_li
Postat pe 15 Martie 2013 19:29
Incepe cu mediul profesional,dupa care ,poti extinde ,prin extrapolare,in alte medii!!!Si iubitul tau poate proceda in mod similar,fiti sociabili,comunicativi!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Martie 2013 19:43
In primul rand uita-te la vecinii tai...alege-ti cateva figuri printre ei ,care sa aiba aproximativ aceeasi varsta...apoi incepeti cu invitatii scurte la o cafea in weekend propuneti-va plimbari si iesiri pe undeva.
Ai putea incerca si cu colegii in acelasi mod dar intotdeauna colegii de serviciu au cate ceva unii impotriva altora in ciuda zambetelor si politetii lor aparente
Mergeti fiecare dintre voi la o sala de sport de preferat sali de dans pentru tine si body building pentru sotul tau..
Merge si chestia cu cursurile...dar odata terminate cursurile se termina si prieteniile
Si eu ma aflu cam in aceeasi situatie...insa mi-am gasit ocupatii variate si aproape ca nu ma mai intereseaza socializarea la nivel de prietenie cu multa lume deoarece imi este suficient intalnirea periodica cu "prietenii"
Recunosc ca e amuzant cand ne vedem si este frumos...dar si daca le ceri mai mult parca sunt speriati
Cred ca pentru toata lumea conteaza si pozitia sociala si cum statutul este un pic mai ridicat cu atat ai mai putini prieteni in jur...crede-ma
kudika105225
Postat pe 16 Martie 2013 20:36
De la: kudika105225, la data 2013-03-16 20:36:19In primul rand uita-te la vecinii tai...alege-ti cateva figuri printre ei ,care sa aiba aproximativ aceeasi varsta...apoi incepeti cu invitatii scurte la o cafea in weekend propuneti-va plimbari si iesiri pe undeva.
Ai putea incerca si cu colegii in acelasi mod dar intotdeauna colegii de serviciu au cate ceva unii impotriva altora in ciuda zambetelor si politetii lor aparente
Mergeti fiecare dintre voi la o sala de sport de preferat sali de dans pentru tine si body building pentru sotul tau..
Merge si chestia cu cursurile...dar odata terminate cursurile se termina si prieteniile
Si eu ma aflu cam in aceeasi situatie...insa mi-am gasit ocupatii variate si aproape ca nu ma mai intereseaza socializarea la nivel de prietenie cu multa lume deoarece imi este suficient intalnirea periodica cu "prietenii"
Recunosc ca e amuzant cand ne vedem si este frumos...dar si daca le ceri mai mult parca sunt speriati
Cred ca pentru toata lumea conteaza si pozitia sociala si cum statutul este un pic mai ridicat cu atat ai mai putini prieteni in jur...crede-ma
kudika_25280
Postat pe 17 Martie 2013 08:37
Buna dragelor,

cu probleme similare ma confrunt si eu; in plus, fiind divortata de mai multi ani, mi-am tot restrans cercul de prieteni...incet...incet...parintii nu mai sunt, sora mea e in alt oras, fiul meu, la fel, e casatorit, in alt aoras,si de curand m-am si pensionat....; orasul e parca pustiu, multe cunostinte au plecat in alte parti sau....nu mai sunt....; acum imi dau seama ca nu prea stim sa traim si sa iubim cu adevarat viata;la inceput ne pre(a)ocupa cariera, examene,examene...plus resposabilitatile familiei - care familie, uneori se destrama(greseli, orgolii...)si la un moment dat...bilantul e cam trist.
Am fost o luptatoare, mereu am gasit o varianta, dar acum, parca am obosit,si asta ma sperie; nu mai am puterea de a visa, de a ma bucura, de a ma iubi.Asta nu e bine. Sper sa-mi revin, dar deocamdata.....nimic.
kudika_25280
Postat pe 17 Martie 2013 08:52
Draga d-na și eu am ramas singura de la 38 de ani ca soțul meu a decedat si numai moartea ne putea desparțiaveam 20 de ani de casatorie cind sa prapadit de la o suparare legata de servici i sa tras moartea ar fi multe de spus de aceea nu dezvolt acest lucru,am trait pentru fete sa le vad cu scoala terminata și la casa lor dar uite a și nepoți ,m-am pensionat acum 3 ani asta a fost groznic greu de suportat ,amfacut sitensiune cu care ma mai lupt și acum,dar circul intre buc si orsul meu ma duc citeva luni apoi revin și uite asa trece timpul
Dar acasa am mai mult timp si cind un nepot mia facut invitație pe facebook am zis ce l-a apucat ca eu nu ma pricep si acum dupa 3 ani am prieteniin lista mea nu mulți puțini și buni fete plecate pe dincolo cu fam ca asta e viața .colegi de servici cu care nu trb sa-ți faci timp sa te duci sa vorbesti ,chiar ma delectez uitindu-ma pe pagini ce se posteaza si ma amuz singura ca locoiuc singura si mie imi e suficient cind vreau sa ma plimb o fac si singura sa-u ma intilesc cu o colega tot la pensie și ea.
ORICUM DE CIND AM RAMAS SINGURA NU AM MAI FOST la foști prieteni de fam ca oriunde te duci te simți singur și cei care sint inca in doi niciodata nu-l vor ințelege pe cel singur
Concluzi intrati pe sait de socializare ca nu-i nimic indecent eu am prieteni frumosi la suflet si asa imi ocup timpul.
Am fost și sint o persoana cu conduita morala si verticalitate și prietenii i-am ales dupa modelul meu.
Asa ca nu e nici-o rusine sa ai cont pe facebook chiar daca sintem la pensie .
va doresc sanatate și astept raspunsul d-stra.
healthy014360
Postat pe 17 Martie 2013 09:37
Va ultumesc si va pup! Ideea cu sala de sport si cu dansul e geniala si chiar vrem sa o aplicam. La servici ne-am integrat f bine dar problema e ca jobul e intr-un oras diferit de cel in care locuim..:P Si da, intr-adevar, e f buna si ideea cu ocuparea timpului liber,sa avem tot felul de activitati. Va doresc o duminica insorita, superba,sa va relaxati la o cafea buna si sa faceti ce vreti voi si ce va place voua cel mai mult!
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 17 Martie 2013 11:40
De la: kudika_31725, la data 2013-03-17 11:40:06Va ultumesc si va pup! Ideea cu sala de sport si cu dansul e geniala si chiar vrem sa o aplicam. La servici ne-am integrat f bine dar problema e ca jobul e intr-un oras diferit de cel in care locuim..:P Si da, intr-adevar, e f buna si ideea cu ocuparea timpului liber,sa avem tot felul de activitati. Va doresc o duminica insorita, superba,sa va relaxati la o cafea buna si sa faceti ce vreti voi si ce va place voua cel mai mult!



Succes in indeplinirea dorintelor,cautati sa fiti cat mai aproape de oameni,comunicati cu ei,umpleti-va timpul cu voi doi si cu ceilallti,ce se vor afla in viitorul anturaj!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Martie 2013 11:51
Draga mea , problema e la voi ....si stii de ce ?! Pt ca tb sa fiti mai sociabili.Asta e cheia unei legaturi si eventual a unei prietenii cu o persoana .Fii mai vorbareata , mai saritoare cand iesi la cumparaturi sau intr-un loc public .Succes si tie si prietenului.
kudika471621
Postat pe 17 Martie 2013 11:55
ok, i-mi place cum gandesti!
kudika467548
Postat pe 17 Martie 2013 12:07
E foarte bine ca stati pe retele de socializare.Ma bucur cand aud de adulti trecuti de prima tinerete care sunt deschisi la minte si folosesc calculatorul in scopul asta,de relaxare, informare, socializare. Inseamna ca din multe puncte de vedere,inca sunteti foarte tanara! Felicitari!
the_girl_with_smiley_face
Postat pe 17 Martie 2013 12:11
De la: healthy014360, la data 2013-03-17 09:37:37Draga d-na și eu am ramas singura de la 38 de ani ca soțul meu a decedat si numai moartea ne putea desparțiaveam 20 de ani de casatorie cind sa prapadit de la o suparare legata de servici i sa tras moartea ar fi multe de spus de aceea nu dezvolt acest lucru,am trait pentru fete sa le vad cu scoala terminata și la casa lor dar uite a și nepoți ,m-am pensionat acum 3 ani asta a fost groznic greu de suportat ,amfacut sitensiune cu care ma mai lupt și acum,dar circul intre buc si orsul meu ma duc citeva luni apoi revin și uite asa trece timpul
Dar acasa am mai mult timp si cind un nepot mia facut invitație pe facebook am zis ce l-a apucat ca eu nu ma pricep si acum dupa 3 ani am prieteniin lista mea nu mulți puțini și buni fete plecate pe dincolo cu fam ca asta e viața .colegi de servici cu care nu trb sa-ți faci timp sa te duci sa vorbesti ,chiar ma delectez uitindu-ma pe pagini ce se posteaza si ma amuz singura ca locoiuc singura si mie imi e suficient cind vreau sa ma plimb o fac si singura sa-u ma intilesc cu o colega tot la pensie și ea.
ORICUM DE CIND AM RAMAS SINGURA NU AM MAI FOST la foști prieteni de fam ca oriunde te duci te simți singur și cei care sint inca in doi niciodata nu-l vor ințelege pe cel singur
Concluzi intrati pe sait de socializare ca nu-i nimic indecent eu am prieteni frumosi la suflet si asa imi ocup timpul.
Am fost și sint o persoana cu conduita morala si verticalitate și prietenii i-am ales dupa modelul meu.
Asa ca nu e nici-o rusine sa ai cont pe facebook chiar daca sintem la pensie .
va doresc sanatate și astept raspunsul d-stra.



In fine...cum sa explic..? situatie similara...Acum 9 luni sotul meu a fost diagnosticat cu cancer .La biopsie rezultatele au fost crunte si el deja era pe esafod .Mai avea cateva luni de trait .Dupa acel mic numar de luni in care am cutreierat spitalele Europei in speranta unei raze de lumina ,totul s-a sfarsit inainte de Craciun.Am facut o depresie,m-am izolat de lume,de rude de prieteni .Nu faceam altceva decat sa zac imbracata in pijamalele si halatul in care a murit sotul meu .Imi plangeam de mila,voiam sa mor.Insa...de 1 martie am primit un ''electrosoc '' si neuronul ramas in urma calvarului trait timp de cateva luni mi-a fost resuscitat.M-am trezit dimineata si am mers in bucatarie sa-mi fac o cafea.Pe masa era un cosulet cu flori si un biletel de la copiii mei .Nu scria pe el ca de obicei .Doar cateva cuvinte :''Mami ,noi traim si suntem AICI !''.Am plans ca tampita o ora .Am realizat ca in durerea mea egoista uitasem sa iubesc ce am mai de pret de la sotul meu .Fii mei !
Acum sunt o alta persoana.Mi-am reluat activitatea,m-am inscris la cursuri de tango,ma bucur de fiecare zambet al fiilor mei ...Asa ca....Trebuie doar sa vrem !
Coco_2
Postat pe 17 Martie 2013 13:53
fiii* ,sorry...
Coco_2
Postat pe 17 Martie 2013 13:55
Doamnelor... site-urile de socializare precum facebook, tagged , sentimente,...etc...etc..etc... nu fac decat sa va infiga mai bine in canapea pana prindeti radacini...dar v-ati pus vreodata problema ca intr-o buna zi pentru o perioada mai lunga de timp ar putea sa va lipseasca netul?... ce veti face atunci? poate n-o sa mearga si degeaba aveti atatia prieteni pe net !
Daca tot v-ati facut cativa prieteni buni chiar daca sunt dominati de ganduri bune si pasnice...ati incercat sa va vedeti cu ei in viata reala?
S-ar putea ca din momentul acesta sa aveti alta problema... sa refuze prin diverse mijloace sa ve vedeti apoi urmatorul pas este sa va evite total chiar si pe net.
Incercati sa va faceti prieteni in jurul vostru pe care puteti sa-i simtiti sa-i auziti real.
Daca vreti intr-adevar sa socializati... ar trebui sa iesiti din casa, inscrietiva la diverse cluburi artistice sau de creatie care sunt pe langa teatre, case de cultura, asociatii cu diverse teme pe care le gasiti chiar aici pe net... nu trebuie decat sa solicitati accesul intr-un astfel de grup.
Poate unii dintre dumneavostra au chiar un talent pe care n-ati avut timp toata viata sa-l etalati si nu va trebuie decat putin curaj sa apelati la astfel de organizatii
Dar cel mai bun dintre toate este asocierea la un grup cu initiativa in sport pentru ca oamenii astia in general au mai multa viata decat altii ca noi si stiu sa rada cu pofta si sa traiasca viata altfel decat sa stea in fata calculatorului.
Eu merg la o sala de sport , am 45 de ani si am crezut ca sunt cea mai in varsta din acel grup... dar m-am inselat
Sunt acolo multe persoane... femei si barbati trecuti cu mult peste 50 de ani si care se bucura de viata mai mult decat cei tineri prezenti intre noi.
La o sala de sport varsta nu conteaza... conteaza ce vrei de la tine... si asta te motiveaza
Cunosc persoane care sunt membre in niste cluburi de dans... de cantat...de pictura... etc...
Personal si din experienta am invatat sa ma feresc de colegii de munca si sa mi-i fac de prieteni mai mult decat o cafea la munca... radem glumim ... dar mai mult de atat nu cred ca este permis
Colegii... dupa ce iti vad casa, masina,, si ce plimbari iti mai permiti... deja esti dusmanul lor si nu stiu sa aprecieze bunatatea ta... iar pasul urmator este cum sa te barfeasca altor colegi sau chiar sefului... creand in jurul tau un climat obscur si nesanatos.
Hai... iesiti afara... la un tenis...la un bazin de inot.... sau chiar in fata blocului sa luati contact cu vecinii .... sigur va lipiti de cineva

kudika105225
Postat pe 17 Martie 2013 17:01
ai dreptate ai pus punctul pe i .cred ca fiecare dintre noi a avut o prietena sau cineva in care avea incredere, acel cineva l-a dezamagit si de aici frica de a se "frige" din nou.
lensan
Postat pe 17 Martie 2013 18:31
sincer?...mi se pare cam aiurea sa-i dai sfaturi unui "adult" cum sa se imprieteneasca si unde!
MissDarine
Postat pe 17 Martie 2013 18:50
Inscrietiva intr-o excursie de grup care se organzeaza dn orasul vostru si sa vezi ce repede se leaga prietenii !Daca im scrii in ce oras stati iti gasesc imediat ceva !
carmen_natural
Postat pe 17 Martie 2013 20:52
De la: kudika_31725, la data 2013-03-17 12:11:06E foarte bine ca stati pe retele de socializare.Ma bucur cand aud de adulti trecuti de prima tinerete care sunt deschisi la minte si folosesc calculatorul in scopul asta,de relaxare, informare, socializare. Inseamna ca din multe puncte de vedere,inca sunteti foarte tanara! Felicitari!


Retelele de socializare nu tin loc de viata reala. In viata reala se deruleaza existenta noastra, nu pe internet, parerea mea.

Cine petrece mult prea mult timp pe net, lasa sa treaca viata pe langa el, si-si ignora si oamenii dragi.
Viorica_Franziska
Postat pe 18 Martie 2013 10:28
De la: MissDarine, la data 2013-03-17 18:50:36 sincer?...mi se pare cam aiurea sa-i dai sfaturi unui "adult" cum sa se imprieteneasca si unde!


Exact!
Viorica_Franziska
Postat pe 18 Martie 2013 10:38
De la: carmen_natural, la data 2013-03-17 20:52:44Inscrietiva intr-o excursie de grup care se organzeaza dn orasul vostru si sa vezi ce repede se leaga prietenii !Daca im scrii in ce oras stati iti gasesc imediat ceva !
kudika_25280
Postat pe 22 Martie 2013 19:10
Si eu am fost in aceeasi situatie, dar din fericire, eu cand m-am mutat doar ce nascusem, asa ca a fost ceva mai simplu. Eu si sotul meu ne-am imprietenit prin parc cu alte cupluri care aveau copii la fel de mici, in timpul plimbarii zilnice. A fost cat se poate de simplu, s cuplurile respective tanjeau sa aiba cu cine vorbi in timp ce bebelusii dormeau dusi in carucioare :-p. Apoi am inceput si cu sala, si acolo din nou, se pot lega usor prietenii.Cel mai recent, a inceput fetita gradinita si m-am impritenit vrand-nevrand cu unele din mamici. Dar sincer, eu nu sunt o persoana care isi face foarte usor prieteni, si fetita mea imi ocupa mai tot timpul. Asa ca nu m-a interesat prea tare sa imi fac prieteni, a venit de la sine...
Content_Manager
Postat pe 24 Martie 2013 06:46
Cercul de prieteni se face cu ajutorul compasului

Vã doresc o zi bunã! Ceea ce nu cred…
kind_er
Postat pe 24 Martie 2013 07:23
exista internetul si mai ales Facebook ul, poti gasi amici sau prieteni cu duiumul, insa problema este de incredere, cred eu. E usor sa cunosti oameni, insa increderea in ei este mai greu sa o acorzi sau sa prinda ei incredere in tine.
Variante sunt enorme, de la pranzul cu colegii de servici pana la siturile matrimoniale.
Ideea este sa fii deschisa cu oamenii, ca se deschid si ei, iar care nu, next..and keep going
matrimonialeros
Postat pe 24 Martie 2013 10:57
Poate ar fi bine sa va cunosc personal mi-ar face mare placere sa cunosc o femee iubitoare si deosebita ,plina de iubire si dornica de viata si de a trai frumos .
kudika_939502
Postat pe 27 Octombrie 2013 12:08
De la: kudika_25280, la data 2013-03-17 08:52:10Buna dragelor,

cu probleme similare ma confrunt si eu; in plus, fiind divortata de mai multi ani, mi-am tot restrans cercul de prieteni...incet...incet...parintii nu mai sunt, sora mea e in alt oras, fiul meu, la fel, e casatorit, in alt aoras,si de curand m-am si pensionat....; orasul e parca pustiu, multe cunostinte au plecat in alte parti sau....nu mai sunt....; acum imi dau seama ca nu prea stim sa traim si sa iubim cu adevarat viata;la inceput ne pre(a)ocupa cariera, examene,examene...plus resposabilitatile familiei - care familie, uneori se destrama(greseli, orgolii...)si la un moment dat...bilantul e cam trist.
Am fost o luptatoare, mereu am gasit o varianta, dar acum, parca am obosit,si asta ma sperie; nu mai am puterea de a visa, de a ma bucura, de a ma iubi.Asta nu e bine. Sper sa-mi revin, dar deocamdata.....nimic.


Ești o luptãtoare! Altfel n-ai scrie pe aici!

Sã nu o speriem inutil! Site -uri de socializare! Nu e cel mai bun lucru! Mai bine pe Facebook! Dar cu precauție.
kudika_976762
Postat pe 28 Martie 2015 12:01
De la: kind_er, la data 2013-03-24 07:23:52Cercul de prieteni se face cu ajutorul compasului

Vã doresc o zi bunã! Ceea ce nu cred…
.. .de unde ai mai scos-o si pe asta ??????????????????>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.
NEGRUTTTT
Postat pe 28 Martie 2015 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
praf ... 8 De la: edynae 19 Decembrie 2008 23:47
Atitudinea de dupa casatorie! 23 De la: kudika074313 19 Octombrie 2009 09:33
Simplu si usor 3 De la: liza24_84 9 Februarie 2009 15:44
Reclamele la cafea! 21 De la: Kathara 21 August 2009 13:03
Afla secretul zilei de nastere 79 De la: kudika026598 18 Iunie 2009 22:53