Setari Cookie-uri

Jocurile de noroc m-au nenorocit. Cum scap de patima asta?

Salutare! Ma numesc ***** si am ** de ani. De 5 ani sunt un impatimit al jocurilor de tip slot. Totul a inceput intr-o zi pe care am sa o blestem toata viata. Eram inca in liceu si iesisem la o cafea cu cativa colegi. In respectivul local se aflau si cateva aparate. Unul dintre colegi juca si am zis sa imi incerc si eu norocul. Cu o suma modica am castigat ce insemna la vremea aceea circa 40-50 de alocatii de elev. Mi-am zis "ce prost sunt, cum de nu am stiut de aparatele astea". Am continuat sa joc, iar in urma cu 2 ani totul a luat-o razna. Am inceput sa pierd. Am inceput sa regret banii pierduti. Am inceput sa joc si mai mult pentru a recupera sumele pierdute. Am inceput sa fiu DEPENDENT. Am pierdut mii de euro pana acum, bani care in mod normal nu i-as fi avut dar a-ti fi surprinsi la ce te impinge aceasta dependenta pentru a face rost de bani. Am facut de toate: am imprumutat bani, am vandut din casa, am furat, am vandut droguri, am inselat, etc. O buna parte din timp am reusit sa-mi tin ascunsa aceasta dependenta fata de familie. Asta pana intr-o zi cand balonul de minciuni a explodat. Mi-am stricat relatia cu toata familia; o perioada am incetat sa joc dar dupa 2-3 luni m-am reapucat. De data asta s-a terminat si mai rau si pana la urma am constientizat cat de cat problema si am mers la un psiholog. Psihologul m-a trimis la un psihiatru pentru ca se pare ca sufar de o depresie severa. Psihiatrul mi-a recomandat sa ma internez la un spital de psihiatrie unde erau cativa medici specializati in aceste doua probleme. Perioada de 2 saptamani petrecuta in spital a fost un cosmar. Am fost sedat zilnic cu fel de fel de medicamente, am vazut tot felul de oameni, am fost aproape sa imi pierd sanatatea mintala. Singurul lucru bun de acolo au fost 2 medici cu care faceam psihoterapie. Uitandu-ma in urma as fi preferat sa apelez la acei medici in privat fara sa ma internez acolo. In fine sa continuam... dupa ce m-am externat, m-am mutat din orasul natal in Bucuresti incercand sa ma rup de trecut. Am inceput sa ma duc la sedinte de psihoterapie saptamanal si chiar incepusem sa ma simt alt om. Asta pana in recentul concediu de Paste. Neavand cunostinte sau prieteni aici, departe de familie, fara o prietena, singur si trist, cu ceva bani pusi deoparte m-am dus din nou la aparate. Punct si de la capat. De 5 ani am trecut prin multe. Usor usor incep sa cedez psihic. M-am gandit chiar si la sinucidere. Singurul lucru care m-a impiedicat sa o fac pana acum e un lucru la care sunt aproape sa renunt. Nu stiu ce sa mai fac. AJUTOR !!!
Novomatic
Postat pe 30 Iunie 2013 01:56
Chestie de vointa,daca vrei poti,incearca sa lupti cu tine însuți si...poate vei reusi!!!!
cristin-xxx
Postat pe 30 Iunie 2013 02:10
Jocurile de norok ca si tigarile intra la categoria drogurilor.E foarte greu daca nu este vointa,poate ar trebui sa incepi un alt foc,cum ar fi tablele si poti juca acasa onlein,unde poti vorbi in direct cu diferite persoane din toata lumea.Logheazate pe :jocuri table Onlein",ramai acasa in fata monitorului si distractia e la tine acasa
Poti cunoaste lume noua fara sa scoti bani din buzunar!
Titanika
Postat pe 30 Iunie 2013 08:26
Intri pe BGroom.com,de pe Google.Te loghezi,iti pui un nume,nik name si vei vedea ce simplu va fi!
Titanika
Postat pe 30 Iunie 2013 08:30
Pentru Novomatic: daca nici psihoterapeutul nu te-a ajutat prea mult, singura speranta ramane doar in tine, in vointa ta personala. Seteaza-ti mintea pe reusita si vei reusi in tot ceea ce-ti propui.
kudika_37357
Postat pe 2 Iulie 2013 09:42


Este foarte simplu de facut,in aceeasi maniera in care ai inceput sa practici jocurile de noroc!!!Nu ai avut vointa sa te restrictionezi de la acest viciu,eu,una,sper sa ai in vederea renuntarii la aceasta patima nociva!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Iulie 2013 11:13
cu postarea mea ce-ati avut????

sunt exact precum dependenta de droguri sau bautura...poate ar fi bine daca si la noi s-ar infiinta intrunirile tip AA cu targeturi specifice: droguri,alcoolism si dependenta de jocuri
Intr-un final daca nu constientizezi problema si nu te lupti cu ea, ajungi sa traiesti singur in mocirla!

Adminilor,inteleg sa stergeti injurii si alte porcarii, dar stergand numa' postarile unui user pt ca va sta'n gat, da-ti dovada de-o crasa lipsa de respect!
MissDarine
Postat pe 2 Iulie 2013 11:30
De la: MissDarine, la data 2013-07-02 11:30:29 cu postarea mea ce-ati avut????

sunt exact precum dependenta de droguri sau bautura...poate ar fi bine daca si la noi s-ar infiinta intrunirile tip AA cu targeturi specifice: droguri,alcoolism si dependenta de jocuri
Intr-un final daca nu constientizezi problema si nu te lupti cu ea, ajungi sa traiesti singur in mocirla!

Adminilor,inteleg sa stergeti injurii si alte porcarii, dar stergand numa' postarile unui user pt ca va sta'n gat, da-ti dovada de-o crasa lipsa de respect!



li se rupe li se-ndoaie!!! oricum ar trebui sa aprecieze ca esti o draguta si li te adresezi cu "admini" eu as zice mai degraba ageamii!!
kiss_my_ass
Postat pe 2 Iulie 2013 12:53
Daca tu nu te ajuti nu te ajuta nimeni....si nimanui nu o sa i pese daca te sinucizi sau nu...tot ce o sa se spuna in urma ta va fi..."jocurile l au ucis"...sau "un prost care nu a stiut sa se opreasca"..."prapadit"...daca crezi ca meriti cuvintele astea atunci continua sa faci ce faci acum....daca ai putin respect pt tine atuci uitate in oglinda si si incearca sa te vezi pe tine ...omul care vrea mai mult ....omul ala care vrea sa fie fericit cu un viitor frumos....
selin32
Postat pe 2 Iulie 2013 12:58
De la: MissDarine, la data 2013-07-02 11:30:29 cu postarea mea ce-ati avut????

sunt exact precum dependenta de droguri sau bautura...poate ar fi bine daca si la noi s-ar infiinta intrunirile tip AA cu targeturi specifice: droguri,alcoolism si dependenta de jocuri
Intr-un final daca nu constientizezi problema si nu te lupti cu ea, ajungi sa traiesti singur in mocirla!

Adminilor,inteleg sa stergeti injurii si alte porcarii, dar stergand numa' postarile unui user pt ca va sta'n gat, da-ti dovada de-o crasa lipsa de respect!


Deh, daca te numesti Darine si nu kudika_15804, puteai sa jignesti toti userii, nu pateai nimic, din contra, acum erai favorizata.
kudika_37357
Postat pe 4 Iulie 2013 07:35
De la: kudika_15804, la data 2013-07-02 11:13:15

Este foarte simplu de facut,in aceeasi maniera in care ai inceput sa practici jocurile de noroc!!!Nu ai avut vointa sa te restrictionezi de la acest viciu,eu,una,sper sa ai in vederea renuntarii la aceasta patima nociva!!!


Ce usor iti este sa vorbesti, dar daca ai fi in locul lui, ai putea vorbi cu atata falsa superioritate si emfaza?
kudika_37357
Postat pe 4 Iulie 2013 07:37
Draga suflet al lui Dumnezeu,


Tu nu stii de unde ai Viata ?! De unde ai puterea de a respira ?! De unde ai puterea de a exista ?! Pai...iti spun eu : toate acestea le ai de la Dumnezeul cel Atotputernic si Sfant ! Dumnezeu care toate le poate si care te mai si iubeste cu o Dragoste care depaseste orice inchipuire omeneasca. Dumnezeu care sta si priveste la neputinta ta ! Neputinta ta nu sunt patima jocurilor de noroc ! Neputinta ta este necredinta in Dumnezeu ! Cu alte cuvinte tu nu trebuie decit sa ceri ajutor lui Dumnezeu. Cu dorinta sincera si cu recunoasterea neputintei tale in fata patimii, cu incredere totala in Puterea si Iubirea lui Dumnezeu ! Sper ca esti Ortodox ! Daca, Doamne fereste, nu esti Ortodox, trebuie sa-ti spun ca nu ai alta sansa decit sa te intorci in Biserica create de Domnul Iisus Hristos, in Biseerica Ortodoxa! Te duci frumos la o manastire, la un preot si te spovedesti. Apoi post si rugaciune ! Zdrobire de inima pentru pacatele facute. Lacrimi de cainta. Du-te la Sfinta Lturghie ! Postul si rugaciunea ! Acest neam de demoni se scoate numai cu post si rugaciune, ne spune Dumnezeu Insusi !
Cere ajutor neincetat Domnului Iisus Hristos, Maicii Domnului si Sfintilor !
Fara Dumnezeu nu are rost sa incerci ! Numai cu Dumnezeu vei reusi ! Dar cu El vei redusi in mod ssigur ! Pentru ca Dumnezeu a biruit moartea ! El este mai tare ca moartea ! Numeni nu-I poate sta inainte !
ASADAR NU UITA: ALATURI DE HRISTOS VEI REUSI ! IN MOD SIGUR !

Pe mine M-a salvat de la moarte Domnul Iisus Hristos, in mod miraculos ! SLAVIT SA FIE IN VECI NUMELE LUI ! AMIN !

Deci nu-ti fa griji, urmeaza sfatul meu si vei reusi ! Apoi multumeste lui Dumnezeu ca un netrebnic ca mine a vazut strigatul tau !

DOAMNE AJUTA !
Mircea63
Postat pe 7 Iulie 2013 08:40
lasa pacanelele ....si apuca-te de pariuri sportive..macar acolo mergi pe mana ta si joci din placere nu din manie(desi clar te ia si acolo o manie) si joci de acsa frumos pe internet sume mici cu cateva meciuri ca sa iti treaca cheful jocurilor ...eu asa fac si eu m-am dus la vale(pacanele nu joc) dar e greu si cu pariurile sportive daca n-ai noroc mai un fotbal basebal baschet
cristi86
Postat pe 7 Iulie 2013 10:53
Salut

Si eu am o problema cu jocurile de noroc si eu am pierdut o gramabda de bani zeci de mii de euor si la fel am inselat am furat am luat bani cu camata mi-am dezamagit familia am avut o perioada de 3 4 ani in care nu am jucat am avut o relatie cu o fata si de acea mai tot timpu eram cu ea si nu aveam timp si nici nu ma gandeam de cand nu mai am relatie din 2012 am inceput sa joc iar si sunt in impas dar va zic sigur ca daca va faceti o relatie si aveti nush un anturaj ok sigur veti scapa ca veti sta mai mult cu persoana iubita eu asta incerc sa fac acum da nu prea mai reusesc va doresc succes la toti si sa dea domnu sa scapam de infernu asta

o zi buna
kudika_937676
Postat pe 14 Octombrie 2013 15:27
Din pacate tu esti bolnav de gambling si asta nu se vindeca.

Imi pare rau pentru tine.
criszoe
Postat pe 14 Octombrie 2013 15:36
De la: kudika_937676, la data 2013-10-14 15:27:31Salut

Si eu am o problema cu jocurile de noroc si eu am pierdut o gramabda de bani zeci de mii de euor si la fel am inselat am furat am luat bani cu camata mi-am dezamagit familia am avut o perioada de 3 4 ani in care nu am jucat am avut o relatie cu o fata si de acea mai tot timpu eram cu ea si nu aveam timp si nici nu ma gandeam de cand nu mai am relatie din 2012 am inceput sa joc iar si sunt in impas dar va zic sigur ca daca va faceti o relatie si aveti nush un anturaj ok sigur veti scapa ca veti sta mai mult cu persoana iubita eu asta incerc sa fac acum da nu prea mai reusesc va doresc succes la toti si sa dea domnu sa scapam de infernu asta

o zi buna

Tu consideri ca o relatie te poate scoate din "infern". Daca te-a scos odata de acolo, probabil se va intampla din nou, dar nu crezi ca si familia, cei dragi tie care sufera datorita acestui viciu al tau, sunt importanti? In afara unei relatii, nimic altceva nu te face sa-ti abati gandurile de la jocuri? Te poti gandi la cat si ce ai pierdut, in balanta cu ce ai castigat (adica nimic). Nu te descuraja, viata asta e o lupta continua, si iata, ai si tu batalia ta de dus. Inarmeaza-te corespunzator si lupta fara frica!
O zi buna si tie, evident fara jocuri
luchianramona
Postat pe 14 Octombrie 2013 16:26
De la: MissDarine, la data 2013-07-02 11:30:29 cu postarea mea ce-ati avut????

sunt exact precum dependenta de droguri sau bautura...poate ar fi bine daca si la noi s-ar infiinta intrunirile tip AA cu targeturi specifice: droguri,alcoolism si dependenta de jocuri
Intr-un final daca nu constientizezi problema si nu te lupti cu ea, ajungi sa traiesti singur in mocirla!

Adminilor,inteleg sa stergeti injurii si alte porcarii, dar stergand numa' postarile unui user pt ca va sta'n gat, da-ti dovada de-o crasa lipsa de respect!

Ehe, mie mi-au sters vreo 20 de postari, desi am folosit
un limbaj civilizat.
cuba_libre
Postat pe 14 Octombrie 2013 16:55
Ia incearca tu sa iti canalizezi energia spre altceva. Te-as sfatui sa iti reiei sedintele de psihoterapie si, pe langa, sa iti gasesti o fatuca. Ce zici de asta? Dragostea te poate schimba, iti schimba prioritatile. Plimbari, declaratii de dragoste, nopti pline de iubire, poate mai incolo si un bebe... Usor, usor din mintea ta va disparea mania pentru jocuri de noroc.
cuba_libre
Postat pe 14 Octombrie 2013 17:00
Treaba cu fatuca tot un joc de noroc este ..... asa ca da-i bice joaca in continuare. Cine nu risca nu castiga.
kind_er
Postat pe 14 Octombrie 2013 19:15
De la: kind_er, la data 2013-10-14 19:15:02Treaba cu fatuca tot un joc de noroc este ..... asa ca da-i bice joaca in continuare. Cine nu risca nu castiga.



Asta e tare rau, dragul meu kinder. Viata este o ruleta ruseasca.
cristina_boeru_30
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:18
Cu parere de rau dar trebuie sa zic ca:boala din nascare ,leac nu are!Nimeni nu te va putea lecui....si nici-o femeie zdravana la cap nu va accepta sa-ti stea alaturi!
kudika_933021
Postat pe 14 Octombrie 2013 23:53
Am citit tot ce ai scris,,,,,sa stii ca sunt sperante pentru tine,,nu este usor dar poti reusi..trebuie doar sa ati doresti,pentru ca trebuie sa schimbi foarte multe lucruri..trebuie sa renunti la alcool...sa nu mai bei de loc..stii ca aceste 2 lucruri sunt impreuna,,jocurile si alcoolul..nu intri in nici o locatie in care sunt aparate de joc,trebuie sa renunti la orice forma de joc de noroc..indiferent de natura lui,,pentru ca ati va mentine flacara jocului aprinsa suficient cat sa expledeze din nou intro zi,,,
Nu este suficient sa lupti doar pentru a renunta la jocuri,,nu vei ajunge departe,,incearca sa schimbi tot ce nu ati place la tine,,sa corectezi,,,si nu fa compromisuri,,,nu ai voie.SI eu am aceesi problema..stiu cat este de greu cunosc mustrarile de constiinta disperarea din cauza lipsei banilor,,,ati vei pierde credibilitatea...ma lupt cu problema asta de multi ani,,,,dar la modul serios de 3 luni....aproape ca reusisem,,,si am gafat din nou de 2 ori,,,,am subestimat alcoolul,,merg la un psihiatru,,ma ajuta...daca faci pasii care trebuie nu se poate sa nu reusim...nu trebuie sa te gandesti la banii pierduti stii clar ca nu mai vin ianapoi..eu mai aveam putin si pierdeam si casa si familie ,,,dar stiu caa vom reusi,,e ca o reteta,,dc faci pasii care trebuie nu ai cum sa nu reuseesti...si nu uita fara compromisuri,,,,
kudika_945408
Postat pe 8 Decembrie 2013 10:33
De la: Novomatic, la data 2013-06-30 01:56:23... Totul a inceput intr-o zi pe care am sa o blestem toata viata. Eram inca in liceu si iesisem la o cafea cu cativa colegi. In respectivul local se aflau si cateva aparate. Unul dintre colegi juca si am zis sa imi incerc si eu norocul. Cu o suma modica am castigat ce insemna la vremea aceea circa 40-50 de alocatii de elev. Mi-am zis "ce prost sunt, cum de nu am stiut de aparatele astea". ....!!!


Putem judeca totul pe principiul Cauza si Efect.

Cauza 1. Ai jucat pacanele si ai facut bani.
Efect 1. Ai descoperit un mod simplu, fara munca , prin care te-ai ales cu bani.

Cauza 2. Ai jucat pacanele si ai pierdut bani.
Efect 2. Ti-ai imaginat in continuare ca poti face bani fara sa muncesti.

Cauza 3. In viata pretuiesti banii mai presus de altceva.
Efect 3. Ai ramas fara prieteni si cu obsesia de a te imbogatii rapid prin metode care nu implica munca.

..... s.a.m.d.


Concluzie.
Te vei face bine atunci cand :
1. Te vei multumii cu bani obtinuti prin munca corecta.
2. Vei intelege ca in viata banii nu sunt totul
3. Te vei multumii cu ce ai
4. Vei intelege ca valoarea unui om nu se masoara in functie de avere si bani
5. Vei intelege ca a venit momentul sa depasesti faza : "ce prost sunt, cum de nu am stiut de aparatele astea" si sa treci la faza urmatoare : "ce prosti sunt cei care isi lasa banii la aparatele astea".


PS. Pana te dezveti de tot, joaca pe net, de dragul jocului si doar cu bani virtuali, fara sa fie implicati bani reali. Cand vei descoperi cat timp pierzi cu asa ceva in loc a faci lucruri mai utile este posibil sa te faci bine.
Radu_Cristian_1
Postat pe 8 Decembrie 2013 11:52
Orice viciu este in esenta o obsesie.Iar orice obsesie are si un tratament.Psihiatric sau psihologic,in functie de gravitate.Cauta ajutor specializat,noi nu avem cu ce sa te ajutam aici decat sa te sfatuim sa ai vointa.Ceea ce este frectie la picior de lemn pentru un om cu o problema serioasa,cum sunt cei cu adictiile.
kudika_21209
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:33


- hostname : cs1.Eforienett.ro
- port : 27015
- jucatori : 32
- mod : clasic
-Site : http://forum.eforienett.ro
Informatii suplimentare :
* Server-ul ruleaza Steam si Non Steam.
* Server-ul ruleaza pluginuri Clasice.

Hostul serverului este eforienett.ro
Si o mica descriere , o poti copia pe aia care o aveam noi inainte :

O comunitate din judetul Constanta, veche de 11 ani(2003).Comunitatea noastra pune la dispozitia dvs. mai multe servere de counter-strike 1.6, pe diferite moduri de joc.
Fiecare server are pluginuri de ultima generatie pentru a face usoara "viata" jucatorilor dar si a celor care admineaza serverele.
Serverele au admini seriosi, ce au grija de buna desfasurare a jocului .(fara injurii, fara cheaturi).
Daca binevoiti sa intrati in comunitatea noastra, va asteptam cu cea mai mare placere, iar daca dovediti c-aveti caracter si va implicati, puteti intra in Echipa EforieNett.
La noi totul este pe merit.(Nu impunem limita de varsta pt. admine).
Sper ca v-am convins sa intrati in Comunitatea Noastra.
kudika_958101
Postat pe 16 Martie 2014 12:03
Nu lua nimic in serios din comentarii ca nu vei reusi nimic decat ce a zis Mircea63...n-ai nici-o sansa sa scapi fara Stapanul Stapanilor si Domnul Domnilor, Iisus Hristos, el este speranta noastra. Tocmai pentru probleme ca a ta s-a intrupat Dumnezeu si a venit pe pamant ca sa arate pana unde trebuie dusa lupta cu patimile, pana la sange cum a facut Mantuitorul rastignindu-se si astfel dandu-ne noua un exemplu de iubire fata de noi. Dar noi trebuie sa biruim patimile prin vointa multa dar nu singuri, trebuie sa cerem ajutor Mantuitorului, insa trebuie si rabdare multa. Si nu te deznadajdui ca ca sunt multi ca tine care au probleme de aces fel. Si eu ma lupt cu ele, nu pot sa zic ca e usor. Ce sa zic mam luptat cu si eu cu multe patimi si inca ma lupt nu leam biruit, toata viata e o lupta cu patimile, adica cu Satana care vrea sa ne fure sufletele. Spre exemplu si eu am fost un impatimit al pariurilor dar avand un scop cu banii care aveau sa rezulte din pariuri, deci am hotarat sa imi ating acel scop doar cu ajutorul lui Dumnezeu nu si cu ajutorul diavolului, cu Dumnezeu nu poti face compromisuri.Si pot sa zic k am facut si eu pariuri inseminate. Ultimul pariu a fost de aproape 1000 de euro. Credk tu ai ajuns mai rau, dar nu conteaa. Hristos te poate scoate si daca esti in mijlocul iadului facand cele mei murdare pacate pe care le poti gandi numai sa iti para rau si sa vrei sa te reabilitei, striga la Hristos, vb cu el, zi: Hristoase Doamne pana cand ma mai stapaneste diavolul ca nu-l mai support. Si sa nu faci greseala sinuciderii ca o sa te zvarcolesti in iad mai rau decat esti acum pe vecie. N-avem nici o scapare prin nimi, decat prin Hristos. Asta e, suna ciudat pentru cineva care n-a avut legatura cu Biserica pana acum. Stai linistit ca nici eu n-am fost cu Biserica, la inceput pare ciudat, dar numai asa putem sa-l gasim pe Dumnezeu numai prin necazuri, k altfel uitate in jurul tau, auzi pe cineva vorbind de Hristos? Daca ne lasa sa fim prea bucurosi ne-o luam in cap si uite ce ajungem. Niste unelte patimitoare, unelte ale diavolului.
Asa, deci eu ti-as recomanda sa iei singur Biblia si sa o citesti toata, dar cum esti caz mai special asta o sa dureze si tu o sa tot te deznadajduiesti si o sa o lasi balta, asa ca mai bine citeste Noul Testament zi de zi cat poti de mult, tot, si totodata mergi la o manastire cum a zis si Mircea63, gaseste un parinte care sa te spovedeasca si caruia sai spui problemele tale, daca totusi n-o sa gasesti parintele si n-o sa fii multumit de el, nu deznadajdui, roaga-te roaga-te caontinua sa mergi la manastire, si pocaieste-te. Nu-s in asa masura sa dau sfaturi ca n-am o pocainta asa indelungata si severa dar asta e calea, Hristos: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.
Si gandeste-te pt ce mergeai la aparatele alea blestemate, gandeste-te daca aveai vreun scop. Noi toti trebuie sa avem un scop in viata asta. Eu mam gandit la asta si nam gasit nici unul, decat mantuirea sa mergem inapoi acasa la Dumnezeu de unde am venit. Asa sa stii ca noi suntem lasati pe pamant sa-i dam slava lui Dumnezeu in orice facem, sa aratam ca suntem creatia lui. Poate unele lucruri pe care le-eam zis nu le constientizezi, nu te blamez, k nici nu ai cum deocamdata ca stiu k esti prins in gandurile tale care te stapanesc, numai sa stii lucrurile astea si sa le tii minte si ai sa vezi k este asa daca alegi calea asta, singura dreapta.
Asa ca lupta si nu deznadajdui, Hristos te va vindeca. Doamne ajuta. Te sustin
kudika_969615
Postat pe 26 Iunie 2014 14:44
Nu lua nimic in serios din comentarii ca nu vei reusi nimic decat ce a zis Mircea63...n-ai nici-o sansa sa scapi fara Stapanul Stapanilor si Domnul Domnilor, Iisus Hristos, el este speranta noastra. Tocmai pentru probleme ca a ta s-a intrupat Dumnezeu si a venit pe pamant ca sa arate pana unde trebuie dusa lupta cu patimile, pana la sange cum a facut Mantuitorul rastignindu-se si astfel dandu-ne noua un exemplu de iubire fata de noi. Dar noi trebuie sa biruim patimile prin vointa multa dar nu singuri, trebuie sa cerem ajutor Mantuitorului, insa trebuie si rabdare multa. Si nu te deznadajdui ca ca sunt multi ca tine care au probleme de aces fel. Si eu ma lupt cu ele, nu pot sa zic ca e usor. Ce sa zic mam luptat cu si eu cu multe patimi si inca ma lupt nu leam biruit, toata viata e o lupta cu patimile, adica cu Satana care vrea sa ne fure sufletele. Spre exemplu si eu am fost un impatimit al pariurilor dar avand un scop cu banii care aveau sa rezulte din pariuri, deci am hotarat sa imi ating acel scop doar cu ajutorul lui Dumnezeu nu si cu ajutorul diavolului, cu Dumnezeu nu poti face compromisuri.Si pot sa zic k am facut si eu pariuri inseminate. Ultimul pariu a fost de aproape 1000 de euro. Credk tu ai ajuns mai rau, dar nu conteaa. Hristos te poate scoate si daca esti in mijlocul iadului facand cele mei murdare pacate pe care le poti gandi numai sa iti para rau si sa vrei sa te reabilitei, striga la Hristos, vb cu el, zi: Hristoase Doamne pana cand ma mai stapaneste diavolul ca nu-l mai support. Si sa nu faci greseala sinuciderii ca o sa te zvarcolesti in iad mai rau decat esti acum pe vecie. N-avem nici o scapare prin nimi, decat prin Hristos. Asta e, suna ciudat pentru cineva care n-a avut legatura cu Biserica pana acum. Stai linistit ca nici eu n-am fost cu Biserica, la inceput pare ciudat, dar numai asa putem sa-l gasim pe Dumnezeu numai prin necazuri, k altfel uitate in jurul tau, auzi pe cineva vorbind de Hristos? Daca ne lasa sa fim prea bucurosi ne-o luam in cap si uite ce ajungem. Niste unelte patimitoare, unelte ale diavolului.
Asa, deci eu ti-as recomanda sa iei singur Biblia si sa o citesti toata, dar cum esti caz mai special asta o sa dureze si tu o sa tot te deznadajduiesti si o sa o lasi balta, asa ca mai bine citeste Noul Testament zi de zi cat poti de mult, tot, si totodata mergi la o manastire cum a zis si Mircea63, gaseste un parinte care sa te spovedeasca si caruia sai spui problemele tale, daca totusi n-o sa gasesti parintele si n-o sa fii multumit de el, nu deznadajdui, roaga-te roaga-te caontinua sa mergi la manastire, si pocaieste-te. Nu-s in asa masura sa dau sfaturi ca n-am o pocainta asa indelungata si severa dar asta e calea, Hristos: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.
Si gandeste-te pt ce mergeai la aparatele alea blestemate, gandeste-te daca aveai vreun scop. Noi toti trebuie sa avem un scop in viata asta. Eu mam gandit la asta si nam gasit nici unul, decat mantuirea sa mergem inapoi acasa la Dumnezeu de unde am venit. Asa sa stii ca noi suntem lasati pe pamant sa-i dam slava lui Dumnezeu in orice facem, sa aratam ca suntem creatia lui. Poate unele lucruri pe care le-eam zis nu le constientizezi, nu te blamez, k nici nu ai cum deocamdata ca stiu k esti prins in gandurile tale care te stapanesc, numai sa stii lucrurile astea si sa le tii minte si ai sa vezi k este asa daca alegi calea asta, singura dreapta.
Asa ca lupta si nu deznadajdui, Hristos te va vindeca. Doamne ajuta. Te sustin
kudika_969615
Postat pe 26 Iunie 2014 14:44
Mda ,interesant subiect . Cred ca te pot ajuta ,dar cu conditia sa-mi spui de unde faci tot timpul rost de bani ca sa joci in continuare ? Te-ai gindit vreodata si tu si altii care pierdeti zeci ,sute de mii de euro la jocurile de noroc ca in tara asta sunt oameni care poate nu au bani nici sa dea o paine/zi la copii ?
kudika_966303
Postat pe 27 Iunie 2014 15:33
Te-ai gandit sa te sinucizi ? Ca nu te poti lasa de aparate? =)) scuza-ma dar mi se pare ceva amuzant rau. Prietene eu am fost dependent de cocaina si eram pe punctul de a pierde absolut tot de la lucruri materiale la familie.

Asta pana intr-o zi cand eram cu liniuta pregatita in fata mea gata sa o trag pe nasuc si stii ce am facut? Am zis STOP! Nu se mai poate asa, ma autodistrug si ii ranesc si pe cei care tin la mine si nu au nici o vina ca eu am ales acel anturaj. Si din ziua aia nu m-am mai atins de asa ceva :) Au trecut 4 ani de cand nu m-am mai atins si nici nu se va mai intampla vreodata.

Cand simteam nevoia aia mare sa trag o linie si nu imi gaseam locul ma duceam intr-o sala de forta si dadeam in sacul de box pana cadeam jos de epuizare si uitam de cocaina. Ma eliberam complet. Chestia asta se cheama vointa prietene. E o mare diferenta intre a fi dependent de cocaina si a fi dependent de jocuri de noroc. Aia ma distrugea fizic, ma baga in pamant, imi afecta inima, imi micsora vasele de sange care duc la inima si nu mai circula sangele cum trebuie.

Aia era o problema grava nu aparatele.
yeah123
Postat pe 27 Iunie 2014 17:12
De la: Novomatic, la data 2013-06-30 01:56:23Salutare! Ma numesc ***** si am ** de ani. De 5 ani sunt un impatimit al jocurilor de tip slot. Totul a inceput intr-o zi pe care am sa o blestem toata viata. Eram inca in liceu si iesisem la o cafea cu cativa colegi. In respectivul local se aflau si cateva aparate. Unul dintre colegi juca si am zis sa imi incerc si eu norocul. Cu o suma modica am castigat ce insemna la vremea aceea circa 40-50 de alocatii de elev. Mi-am zis "ce prost sunt, cum de nu am stiut de aparatele astea". Am continuat sa joc, iar in urma cu 2 ani totul a luat-o razna. Am inceput sa pierd. Am inceput sa regret banii pierduti. Am inceput sa joc si mai mult pentru a recupera sumele pierdute. Am inceput sa fiu DEPENDENT. Am pierdut mii de euro pana acum, bani care in mod normal nu i-as fi avut dar a-ti fi surprinsi la ce te impinge aceasta dependenta pentru a face rost de bani. Am facut de toate: am imprumutat bani, am vandut din casa, am furat, am vandut droguri, am inselat, etc. O buna parte din timp am reusit sa-mi tin ascunsa aceasta dependenta fata de familie. Asta pana intr-o zi cand balonul de minciuni a explodat. Mi-am stricat relatia cu toata familia; o perioada am incetat sa joc dar dupa 2-3 luni m-am reapucat. De data asta s-a terminat si mai rau si pana la urma am constientizat cat de cat problema si am mers la un psiholog. Psihologul m-a trimis la un psihiatru pentru ca se pare ca sufar de o depresie severa. Psihiatrul mi-a recomandat sa ma internez la un spital de psihiatrie unde erau cativa medici specializati in aceste doua probleme. Perioada de 2 saptamani petrecuta in spital a fost un cosmar. Am fost sedat zilnic cu fel de fel de medicamente, am vazut tot felul de oameni, am fost aproape sa imi pierd sanatatea mintala. Singurul lucru bun de acolo au fost 2 medici cu care faceam psihoterapie. Uitandu-ma in urma as fi preferat sa apelez la acei medici in privat fara sa ma internez acolo. In fine sa continuam... dupa ce m-am externat, m-am mutat din orasul natal in Bucuresti incercand sa ma rup de trecut. Am inceput sa ma duc la sedinte de psihoterapie saptamanal si chiar incepusem sa ma simt alt om. Asta pana in recentul concediu de Paste. Neavand cunostinte sau prieteni aici, departe de familie, fara o prietena, singur si trist, cu ceva bani pusi deoparte m-am dus din nou la aparate. Punct si de la capat. De 5 ani am trecut prin multe. Usor usor incep sa cedez psihic. M-am gandit chiar si la sinucidere. Singurul lucru care m-a impiedicat sa o fac pana acum e un lucru la care sunt aproape sa renunt. Nu stiu ce sa mai fac. AJUTOR !!!
kudika_969977
Postat pe 1 Iulie 2014 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie romanca-algerian 31 De la: kudika050320 5 Octombrie 2014 15:51
Casnicia dupa 6+ ani 40 De la: kudika481609 10 Decembrie 2011 20:51
...simt nevoia sa aflu si alte pareri... 37 De la: dakar_dakina 17 Martie 2009 17:37
IUBIRE ADEVARATA 1 De la: mikela_my 16 Ianuarie 2009 14:01
Iubire imposibila?? 12 De la: anastasia_m 13 Mai 2010 20:41