Setari Cookie-uri

Postinor 2

Am avut si eu parte de faza "s-a rupt prezervativul" si pentru prima data in viata mea am luat pastila, farmacista a recomandat postinor 2, pe langa explicatiile ei si cele de pe prospect inca mai sunt suspecat de efect.
Am luat pastilele la timp, una apoi cealalta dupa 12ore.
Dar in fiecare zi gasesc cate un lichid inchis la culoare pe lenjeria intima, exact din ziua in care am luat a doua pastila, asta fiind Sambata.
La prima pastila luata, dupa cateva ore am avut o sangerare ( cateva picaturi ).
Mai am cateva dureri de cap, stari de oboseala si uneori dureri de abdomen.
Sa inteleg ca pastila si-a facut efectul? sau sa ma ingrijorez?!
Lumiere-R
Postat pe 31 Iulie 2013 21:09
De ce nu te duci la doctor ???...
Rotty_
Postat pe 31 Iulie 2013 21:34
buna...ma numesc elena....am nevoie de niste sfaturi va rog..dar fara sa ma judecati!!!am suferit o pierdere de sarcina luna trecuta.si am facut o aspiratie in data de 10 10 2013....a fost oribil de dureros..mentionez k era prima sarcina.am 24 de ani...dupa o sapt sangeram f abundent...am chemat ambulanta.am stat internata cateva ore...mi au luat sange si mi au dat niste calmante dupa care m au trimis acasa,eu locuiesc in anglia.dupa vreo 3 sapt mi au trimis scrisoare ca am o infectie bacteriana...am fost si am luat metronidazol de la farmacie.ptr 5 zile..in a 5 zi adik pe 5 noiembrie am facur sex dar cu prezervativ...eu nu fiin pregatita s a rupt din greseala!!! stiu nu trebuia sunt vinovata!!!!astazi suntem exact in 1o noiembrie..exact o luna de la aspiratie...va rog cele care ati mai trecut prin asta..ce sanse sunt sa fiu insarcinata!!1multumesc.
kudika_938248
Postat pe 10 Noiembrie 2013 19:00
De la: kudika_938248, la data 2013-11-10 19:00:09buna...ma numesc elena....am nevoie de niste sfaturi va rog..dar fara sa ma judecati!!!am suferit o pierdere de sarcina luna trecuta.si am facut o aspiratie in data de 10 10 2013....a fost oribil de dureros..mentionez k era prima sarcina.am 24 de ani...dupa o sapt sangeram f abundent...am chemat ambulanta.am stat internata cateva ore...mi au luat sange si mi au dat niste calmante dupa care m au trimis acasa,eu locuiesc in anglia.dupa vreo 3 sapt mi au trimis scrisoare ca am o infectie bacteriana...am fost si am luat metronidazol de la farmacie.ptr 5 zile..in a 5 zi adik pe 5 noiembrie am facur sex dar cu prezervativ...eu nu fiin pregatita s a rupt din greseala!!! stiu nu trebuia sunt vinovata!!!!astazi suntem exact in 1o noiembrie..exact o luna de la aspiratie...va rog cele care ati mai trecut prin asta..ce sanse sunt sa fiu insarcinata!!1multumesc.
De ce nu iti faci un test de sarcina? Daca e prea devreme pentru un test de sarcina, du-te la un cabinet medical si spune-i ca vrei un test de sange Beta HCG. asa se numeste testul, acest test poate depista sarcina timpurie. Sper ca te-am ajutat. Atentie la neatentie. Ai grija de tine.
kudika_nicole22
Postat pe 10 Noiembrie 2013 21:30
Am facut azi testul....si e negativ..dar e dupa 6 zile dupa contactul sexual...dar am citit k dupa vreo cateva zile il pot repeta..sper sa imi vina zilele astea...iti multumesc!!!
kudika_938248
Postat pe 11 Noiembrie 2013 16:23
Stiu ca exista sanse mari sa ramai insarcinata dupa un avort. OK, s-a rupt prezervativul, dar de ce nu ai luat pilula de urgenta. O poti folosi pana la 72 de ore de la ultimul contact neprotejat. E prea devreme pentru testul de sarcina
cuba_libre
Postat pe 12 Noiembrie 2013 15:27
Stiu k trebuia.dar sunt in anglia draga mea..aici se interzic avorturile...si dak o comandam de pe net cand imi ajungea...oricum o sa repet testul zikele astea.
kudika_938248
Postat pe 12 Noiembrie 2013 16:33
De la: kudika_938248, la data 2013-11-12 16:33:30Stiu k trebuia.dar sunt in anglia draga mea..aici se interzic avorturile...si dak o comandam de pe net cand imi ajungea...oricum o sa repet testul zikele astea.


Pastila de a doua zi nu are nicio legatura cu avortul, o iei tocmai ca sa previi un avort. Pastila de a doua zi impiedica ovulatia, implantarea ovulului fecundat in uter, impiedica fecundarea ovulului etc.

Daca esti deja gravida, pilula de a doua zi, n-o sa-ti provoace niciun avort.

Vezi ca ai mari carente in ceea ce priveste educatia sexuala, ar fi bine daca te-ai informa, pe larg, care este diferenta intre pilula de a doua zi si pilula abortiva.

Si inca o chestie: pilula de a doua zi o primesti contra cost, pe baza retetei de la medicul ginecolog, la farmacie.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 13 Noiembrie 2013 10:35
Salut fetele..dupa 48 de zile in sf mi a venit mensruatia...m am documentat de pe net..si am kutat metode naturale ptr venirea menstruatiei..si am dat peste ceaiul de patrunjel.la mine a functionat..sa va zic cum am facut!!!am cunparat 190 grame patrunjel....am pus intr o oala la fiert 6 cani de apa..cand a dat in clocot am oprit aragazul si am adaugat o mana de patrunjel proaspat....am acoperit cu un capac...si dupa ce s a racit l am pus in sticla..si am adaugat 2 linguri de miere.am baut 2 zile...se bea cate 5-6 cani pe zi...e f important sa nu fierbeti patrunjelul ci doar sa fie oparit!!!dupa 2 zile mi a venit....sunt f fericita..ptr k facusem in 3 sapt 4 teste si erau negative..sper k v am fost de folos!!!!si nu stiu la cate va functiona dar la mibe a mers..va poop. ..dak aveti mai multe intrebari postati si va voi raspunde aici...
kudika_938248
Postat pe 19 Noiembrie 2013 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cursuri de educatie prenatala pentru gravidute 1 De la: norahjones 15 Aprilie 2010 12:55
mai sunt insarcinata? 3 De la: kudika_24101 30 Decembrie 2012 12:50
Problema 13 De la: kudika_12467 26 Iulie 2012 17:34
Infacol - sirop contra colicilor 12 De la: maya_m 28 Iunie 2010 19:09
Nu stiu ce sa fac 26 De la: kudika499581 26 Martie 2012 19:18