Setari Cookie-uri

hernie de disc

buna fetelor...am si eu o problema...si eu sunt diagnosticata cu hernie de disc L5-S1posterioara mediana si paramedianastanga cu amprentarea sacului dural si conflict radicular stang la emergenta...dar in plus am o ruptura recenta perifericaposterioara de inel fibros la nivelul L4- L5cu protruzie discala posterioara mediana si paramediana dreapta fara cert conflict radicular...intrebarea mea este daca pot scapa de operatie...piciorul imi este amortit (stangul)de vreo 7 ani de la genunchi in sus ...dar nu ma deranjeaza prea tare doar ca durerile de spate sunt insuportabile...astept raspunsul vostru...va multumesc))
olimpia_valentina
Postat pe 3 Noiembrie 2013 16:00
Cred ca poti sa eviti operatia actionand pe 3 planuri:
- planul ortomolecular - s-ar putea sa existe o imbatranire prematura a tesutului conjunctiv dat. unor deficite nutritionale - trebuie verificat si suplimentat cu nutrienti deficitari
- planul structural - aici trebuie sa apelezi la dr. de specialitate - de ex exista un medic bulgar fff bun la Buzias, iata ref:
http://ziuadevest.ro/eveniment/17873-doctorul-minune-de-la-buzia-.html
- planul emotional - problemele pe coloana apar in zone specifice dat. perturbarii biocampului din cauza emotiilor repetate sau a traumelor stocate in testul conjunctiv = Matricea (cf. Deepak Chopra & altii) - si aici trebuie "sters" tiparul energetic afectat.
DEci exista solutii, depinde de tine ce vrei sa alegi !
dusa
Postat pe 29 Noiembrie 2013 09:59
Salutare!

Sunt cam in aceeasi situatie cu tine ( asta de prin 2006 cu agravare in ultimii ani ) numai ca ruperea la mine este la nivelul L3-l4 ( deci ambele inele ) si am consultat doi neurochirurgi de renume care amandoi mi-au recomandat acelasi lucru :
>>fizioterapie de cel putin 2 ori pe an
>>acupunctura
>>inot
>>exclus ridicat greutati sau impins sau rasucit
>>reguli elementare de miscare in cazul acestei tip de afectiuni .

>>F.fff important cand faci cate o criza lombara sau ai dureri mari de spate obligatoriu repaus la pat!!!Dar chiar repaus!!!intr-o pozitie in care coloana este relaxata (gasesti pozitiile pe net ).
Eu personal am observat ca ma ajuta si pastilele pe baza de plante ( fac anual cate o cura de 3 luni cu ARTICULATII SANATOASE de la Fares in primele 2 saptamani cate 6 pastille /zi si apoi numai cate 4 pastille/zi.
Iti doresc toate cele bune!
stelya
Postat pe 29 Noiembrie 2013 23:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tuse seaca , posibil si alergica, diagnosticata ca bronsita 42 De la: marina107147 8 Decembrie 2016 15:09
Varice 9 De la: kudika375446 10 Martie 2011 18:42
cum se administreaza gingo biloba? 37 De la: marialazar 2 Iunie 2015 16:30
despre dr Gheorghe Burnei 8 De la: kudika325803 16 Octombrie 2010 13:31
Frica de dentist la copil 8 De la: monaco 19 Noiembrie 2009 11:15