Setari Cookie-uri

RELATIA DINTRE O ROMANCA SI UN ARAB

Buna seara. Am tot citit comentarii din diferite topicuri pe acest subiect, relatia dintre o romanca si un arab. As dori, daca se poate, daca aveti timp si daca doriti, ca cele care ati avut /aveti relatie sau ati fost/ sunteti casatorite cu un arab, sa raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Ce tip de relatie aveti? Relatie/Casatorie
2. Durata relatiei sau casatoriei
3. Pe ce se bazeaza relatia? Restrictii(compromisuri) sau Comunicare
4. A trebuit sa va schimbati identitatea voastra cultura ca romance si sa va imbracati ca araboaicele (val/rochie lunga/ fara haine mulate si scurte etc.) sau puteti sa va comportati si sa va imbracti asa cum doriti fara sa existe restrictii?
5. Ati fost obligate sa va convertiti la islam?
6. A fost religia un impediment in calea relatiei sau a casatoriei dintre voi?

Multumesc foarte frumos pt timpul acordat!
Ali_EM
Postat pe 10 Noiembrie 2013 18:42
se pare ca-s slabe sanse sa-ti raspunda cineva
Titanika
Postat pe 10 Noiembrie 2013 20:00
Am nevoie de raspunsuri pt o cercetare :D daca primesc raspunsurile, o sa postez si rezultatele care or sa fie foarte interesante zic eu..
Ali_EM
Postat pe 11 Noiembrie 2013 00:10
De la: Ali_EM, la data 2013-11-10 18:42:29Buna seara. Am tot citit comentarii din diferite topicuri pe acest subiect, relatia dintre o romanca si un arab. As dori, daca se poate, daca aveti timp si daca doriti, ca cele care ati avut /aveti relatie sau ati fost/ sunteti casatorite cu un arab, sa raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Ce tip de relatie aveti? Relatie/Casatorie
2. Durata relatiei sau casatoriei
3. Pe ce se bazeaza relatia? Restrictii(compromisuri) sau Comunicare
4. A trebuit sa va schimbati identitatea voastra cultura ca romance si sa va imbracati ca araboaicele (val/rochie lunga/ fara haine mulate si scurte etc.) sau puteti sa va comportati si sa va imbracti asa cum doriti fara sa existe restrictii?
5. Ati fost obligate sa va convertiti la islam?
6. A fost religia un impediment in calea relatiei sau a casatoriei dintre voi?

Multumesc foarte frumos pt timpul acordat!


Casatoria incheiata cu un cetatean arab,schimba, in mare parte, statutul doamnei in cauza,arabii avand o alta cultura si convingeri religioase!!!Cred ca poate functiona o astfel de relatie,dar numai cu o romanca ,care nu a accdeptat evolutia si emanciparea in viata sa!!Se anihileaza vointa personala.
kudika_15804
Postat pe 11 Noiembrie 2013 09:31
Buna seara.

Cauta aceste raspunsuri pe urmatoarele forum-uri:

Romani in Egipt
Romanian Gate to Egypt
Life with Scent of Orient
Romani in Algeria

(pui titlul in Google si dai "cautare"; le vei gasi imediat).

SAU

Intri pe reteaua de socializare FACEBOOK si cauti:

Romani in Maroc
Romani in Iran
Romani in Algeria
s.a.m.d

Exista un grup sau o pagina pentru romanii din toate tarile arabe (Golf, N Africii, parte a Asiei).
Vei gasi atat doamne casatorite/ divortate, domnisoare stabilite in aceste tari (dintr-un motiv sau altul) cat si domni care s-au casatorit cu femei arabe (crestine, musulmane sau evreice).
Contacteaza-i si cu siguranta vei gasi raspuns si ajutor.

Totodata, nu ar strica sa contactezi si Ambasadele Romaniei, respectiv Consulatele din aceste tari. Iti vor raspunde si te vor ajuta, cu ceea ce pot. Conditia este sa fii putin mai explicita cu ei, deoarece te adresezi unei autoritati/ institutii publice.

Si o mica precizare: nu toti Arabii sunt musulmani! Arabii sunt atat musulmani, cat si crestini si evrei; ba vei gasi printre ei si atei. Documenteaza-te mai bine in cercetarea ta, pentru ca datele pe care le ai sunt extrem de putine.
Spre exemplu, cei mai multi musulmani, nu se afla printre arabi, ci in America, Europa, Australia, Asia).
Succes si numai bine!
iliili
Postat pe 11 Noiembrie 2013 21:13
De la: kudika_15804, la data 2013-11-11 09:31:59
De la: Ali_EM, la data 2013-11-10 18:42:29Buna seara. Am tot citit comentarii din diferite topicuri pe acest subiect, relatia dintre o romanca si un arab. As dori, daca se poate, daca aveti timp si daca doriti, ca cele care ati avut /aveti relatie sau ati fost/ sunteti casatorite cu un arab, sa raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Ce tip de relatie aveti? Relatie/Casatorie
2. Durata relatiei sau casatoriei
3. Pe ce se bazeaza relatia? Restrictii(compromisuri) sau Comunicare
4. A trebuit sa va schimbati identitatea voastra cultura ca romance si sa va imbracati ca araboaicele (val/rochie lunga/ fara haine mulate si scurte etc.) sau puteti sa va comportati si sa va imbracti asa cum doriti fara sa existe restrictii?
5. Ati fost obligate sa va convertiti la islam?
6. A fost religia un impediment in calea relatiei sau a casatoriei dintre voi?

Multumesc foarte frumos pt timpul acordat!


Casatoria incheiata cu un cetatean arab,schimba, in mare parte, statutul doamnei in cauza,arabii avand o alta cultura si convingeri religioase!!!Cred ca poate functiona o astfel de relatie,dar numai cu o romanca ,care nu a accdeptat evolutia si emanciparea in viata sa!!Se anihileaza vointa personala.
care evolutie,,sa te dezbraci in public,,interesanta emanciparw
kudika_940065
Postat pe 11 Noiembrie 2013 21:17
De la: Ali_EM, la data 2013-11-11 00:10:36Am nevoie de raspunsuri pt o cercetare :D daca primesc raspunsurile, o sa postez si rezultatele care or sa fie foarte interesante zic eu..
ce raspunsuri sa primesti,,sunt musulmani buni sau rai precum sunt si crestini buni sau rai,,iar emanciparea nu inseamna sa te despoi nu le obliga nimeni pe femei sa se acopere se acoppera singure ca asa e traditia tarii si a religiei lor,,ca sunt in uinele zone uunele exagerari ale statului e altcva,,atentie unele zone,,,nici traditia sau religia tari tale nu ti zice sa ti tai fusta pana aproape de chiloti si altele,,daca tu crezi ca asta i emancipare,,,,,,,
kudika_940065
Postat pe 11 Noiembrie 2013 21:24
Vezi-ti de treaba si n-o cauta cu lumanarea. Cand se ajunge mai tarziu la despartiri si va ia copiii, nu mai plangeti prin ambasade, cenzurati-va acum si cautati-va un barbat din aceasta tara ca sunt destui liberi.
Liuta
Postat pe 15 Decembrie 2013 06:38
Ai perfecta dreptate. Cele care sunt ofuscate de raspunsul tau nu cunosc "emanciparea " femeii din romania reflectata prin violenta domestica si copii de pe strazi si orfelinate. Calitatea unui barbat nu depinde de religie si cultura. Inainte sa-i blamam pe altii haideti sa ne uitam putin in propria ograda.
Georgiana_Oana_1
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:29
De la: Georgiana_Oana_1, la data 2013-12-15 08:29:25Ai perfecta dreptate. Cele care sunt ofuscate de raspunsul tau nu cunosc "emanciparea " femeii din romania reflectata prin violenta domestica si copii de pe strazi si orfelinate. Calitatea unui barbat nu depinde de religie si cultura. Inainte sa-i blamam pe altii haideti sa ne uitam putin in propria ograda.


Si era musai sa generalizezi la adresa femeilor din Romania?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:30
Cu scuzele de rigoare mesujul meu de mai sus este raspuns la mesajul lui Kudika_940065.
Si ca o adaugire modul efervescent de exprimare al unor doamne/domnisoare prezente aici evidentiaza clar "emanciparea". O zi frumoasa
Georgiana_Oana_1
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:35
Da era musai pentru ca forumul este destinat celor din Romania ....ma repet . ce fac alte natii nu ne priveste.
Georgiana_Oana_1
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:38
De la: Georgiana_Oana_1, la data 2013-12-15 08:38:47Da era musai pentru ca forumul este destinat celor din Romania ....ma repet . ce fac alte natii nu ne priveste.


De interactiune culturala si de mentalitati ai auzit? De interactiune umana ai auzit?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:51
De la: Georgiana_Oana_1, la data 2013-12-15 08:35:44Cu scuzele de rigoare mesujul meu de mai sus este raspuns la mesajul lui Kudika_940065.
Si ca o adaugire modul efervescent de exprimare al unor doamne/domnisoare prezente aici evidentiaza clar "emanciparea". O zi frumoasa


Traim intr-o lume libera si toti avem dreptul de a ne exprima cum dorim.

Important e nu cum ne exprimam, ci, ce anume exprimam, asta-i parerea mea.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:52
Ba te priveste direct cand esti intr-o casatorie cu "natia" aceea... si te mai si duci sa traiesti acolo. Cum adica cultura nu conteaza? :-O Conteaza al dreq de mult... daca nu te casatoresti la 12 ani, atunci nu mai conteaza, este adevarat...de-abia ti-o formezi...daca mai ai ce forma si nu preiei doar traditii straine...
enviroinstal
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:53
De la: Titanika, la data 2013-11-10 20:00:13se pare ca-s slabe sanse sa-ti raspunda cineva

michu61
Postat pe 15 Decembrie 2013 08:56
Da, sunt casatorita de 3 ani si jumatate cu un arab. Nici pe mine, nici pe alte prietene in aceeasi situatie nu le-a obligat nimeni sa se converteasca la islam (poate doar pe unele care s-au casatorit acum 20 de ani). Normal ca atat sotul, cat si familia incearca sa le aduca pe "calea cea buna", dar nimeni nu a obligat pe nimeni, in cercul meu de prieteni. Cu toate acestea, unele au acceptat sa se converteasca doar pt anumite facilitati legate de intocmirea actelor. Mentionez ca nu traiesc intr-o tara 100% araba, asa ca nimeni nu ne-a impus nici un fel de rigori de ordin vestimentar, in afara de decenta. Nu voi merge niciodata la familia mea de acolo in fusta pana sub fund si decolteu adanc, din respect pt ei si convingerile lor religioase (nici in alte circumstante nu m-as imbraca asa, din respect pt mine). Nu mi se pare elocventa distinctia facuta "pe ce se bazeaza relatia voastra? respect sau comunicare?". Cred ca o relatie se bazeaza pe un amalgam muuuult mai mare de chestii. Da, pe termen lung e dificil si diferentele interculturale isi fac simtit efectul. Desi initial acestea nici nu se simt, la un moment dat ies la iveala orice ai face, dat fiind faptul ca acesti barbati au fost crescuti in alta traditie. Oricat incearca sa para sau se simt foarte deschisi si "europenizati", in cele din urma diferentele de gandire ies la iveala si pot provoca dispute aprinse. Da, consider ca e nevoie de muuult timp de reflectie inainte de a face pasul de a te casatori cu un arab si viitoarea mireasa sa fie convinsa ca e cu adevarat indragostita de acel om si el de ea, mai ales daca urmeaza sa faca si copii!Cu atat mai mult, cand apar copilasii in ecuatie, ies si mai multe convingeri traditionaliste ascunse ale sotilor. Nu zic ca le ascund intentionat, cred ca nici ei nu realizeaza ca le au. Nu zic ca sunt mai bune sau mai rele decat ale noastre, zic doar ca trebuie luate in calcul si e nevoie de muuulta flexibilitate. Daca considerati ca e complicat sa mai renuntati la convingerile voastre, atunci mai bine spuneti pas. Spre exemplu, in religia lor e specificat ca copilul unui barbat musulman va fi neaparat musulman la randul lui. Si desi se practica venitul in tara pt un botez crestinesc pe ascuns (ca sa fie mama linistita), majoritatea barbatilor nu prea tolereaza ideea aceasta...cam atat! ideea centrala e ca as vrea sa atrag atentia fetelor sa realizeze importanta si implicatiile unei casatorii cu un arab si sa fie sigure in momentul deciziei si sa analizeze cat e dragoste reala si cat e mirajul stabilitatii financiare, traiului intr-o tara exotica si intr-o cultura diferita...
gombotica
Postat pe 15 Decembrie 2013 09:05
un arab nu respecta femeile!!!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151158062415834&set=t.100000387886466&type=3&theater

casatorie un arab si romanca... s-au casatorit la primaria

Succes!
cocoforce
Postat pe 15 Decembrie 2013 09:09
vino o saptamina la mine si o sa vezi cum se comporta un arab
o sa-ti placa sigur
Petrica_Hrib_1
Postat pe 15 Decembrie 2013 09:23

Buna ziua , nu stiu daca mesajul va va ajuta sau nu , eu spre ca da. Eu nu sunt maritata cu un arab dar am fost cu un turc.Eu locuiesc in Olanda si sunt convertita la Islam de 2 ani jumatete.Pe vremea aceea nu il cunosteam pe fostul meu sot.Dupa jumatete de an sau mai bine l-am intalnit pe el , nu purtam haine lungi pe atunci si nici batic.El nu stia prea multe despre Islam , am invatat impreuna.Nu ma obligat niciodata sa ma imbrac cu haine lungi sau sa port batic sau sa fac ceva.Dupa ce am invatzat mai multe despre Islam am hotarat sa ma imbrac asa.Am fost impreuna doi ani.Sincer sa va spun am mai avut relatii si cu romanii pana sa ma convertez dar nimeni nu sa purtat cu mine asa cum sa purtat el, si asta a fost din cauza religiei sale.Religia ia spus sa ma respecte si sa fie mereu bun cu mine.

Verisoara mea este casatorita cu un arab
Prima din familia mea a care sa convertit la Islam a fost verisoara mea.Dupa ce an virbit cu ea mam convertit si eu.Sa casatorit cu un arab si este foarte fericita,la fel ca si mine ea sa hotarat singura sa isi ia haine lungi si batic, nu el a zis asta.El nici nu stie pre amulte despre Islam , verisoara mea il invata.
Sincer o relatie cu un musulman care isi cunoaste religia cu adevarat si o practica este de mii de de ori mai buna decat cu oricine altcineva.


Mie personal islamul mi-a schimbar viata in bine,dacaaveti intrebatie despre Islam ma puteti contacta pe e-mail

andreea18@live.nl












kudika_25697
Postat pe 15 Decembrie 2013 10:37
Buna , am fost maritata cu un arab 23 de ani . Convertirea nu este obligatorie ....putem discuta in privat pe facebook daca doriti mai multe informatii...Chiorean Natalia
miramar
Postat pe 15 Decembrie 2013 11:25
Buna

Eu sunt casatorita cu un arab. Sotul meu este la fel ca oricare altul.
Nu mi impune nici o restrictie.
Ah... cu exceptia carnii de porc.Dar este ok pentru mine.
In rest nu ma obliga sa ma convertesc la islam.Dar daca vom avea copii ei trebuie sa se nasca in religia lui. La fel nu ma deranjeaza.
In rest este ok.
Sper sa iti gasesti fericirea alaturi de sotul tau.
Sunt oameni buni... nu te lasa influentata de idei preconcepute.
Si crede-ma cum ti-l educi asa il ai.
Pe curand,
Cu drag,
Alina
glucoza
Postat pe 15 Decembrie 2013 11:32
depinde foarte mult de el..eu am o relatie cu un arab..e plecat in austria de 1 an...a locuit 10 ani in grecia...nu stiu cum sunt altii dar al meu nu are pretentia sa port val,rochii lungi..nu are pretentia sa ma convertesc la islam..nu are pretentia sa nu mananc porc...m-a acceptat asa cum sunt:crestina si ''inceputa''(stii tu la ce ma refer)..pot spune ca din cauza distantei a fost greu...dar ne iubim si ne respectam..la vara deja ne-am facut planuri de casatorie...nu toti sunt la fel...depinde si de familia din care se trage...vorbeste cu el,afla lucrurile care ii plac,care si le-ar dori..si abia apoi ia o hotarare..succes!!
eutoteu2399
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:14
Ma numesc cristina si am o relatie cu un barbat arab de 3 ani vreau sa va zic ca nu este usor el nu mi-a impus sa ma schimb nu stilul vestinentar nu religia dar schimbarile au venit de la sine ru il iubesc.si il respect asa ca incerc sa ma imbrac cat mai adecvat nu port voal nu rochii lungi dar incerc sa fiu cat mai decent nu mi-a cerut sa imi schim religia dar am decis singura ca vreau sa trec la islam familia lui nu este religioasa vreau sa iti spun ca nu este usir dar daca intradevr iubesti faci compromisuri asa cum noi avem intrbari si dubi la adresa lor asa si ei au dubi la adresa noastra nu e usor sa fii romanca cu un barbat arab cultura si familia nu te accepta usor eu stiu din propria experienta
kudika505496
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:24
BUNA ZIUA! fiecare dintre voi vorbiti de arabi, dar nimeni nu ii cunoaste cu adevarat ,sunt o mama casatorita si plecata din tara ,cred ca de 25 de ani , ma-am descurcat singura ,am avut o viata buna ,mi- s-a oferit totul ,am fost iubita ,respectata ,poate el si-a iubit parinti la acelasi nivel ca si mine dar eu parca simnteam ca sunt mai sus ,poate eu am fost una dintre norocoase ,si ca mine au fost multe ,tot ce avea el proprietate pot sa zic ,ca ma ruga sa trec si sa fac acte pe numele meu ,caci viata nu stii ce iti ofera ,pt copii isi da viata ,desi am copii mari ,saracul numai la ei se gandeste , datorita razboiului copii sau intors in Romania ,studiaza medicina ,iar noi locuim in Dubai ...pot sa garantez caci sunt o fire mai dificila ,si cum se comenteaza despre arabi ,eu personal recunosc ca nu m-ar fi suportat un roman ,dar un arab ...am tarit intre ei ani multi ,nu generalizati ,voi ii cunoasteti pe dinafara din auzite ,au si ei partile lor bune ,nu toti arabi sunt cum ii analizeaza prin multe emisiuni ,sunt oameni si oameni ,si toti au impresi ca ei sun fanatici ,deoarece nu accepta ca sotia sa il insele ,cum o fac multe femei din romanai si apoi doreste ca sotul sa o ierte ,si multe altele .....
kudika462132
Postat pe 15 Decembrie 2013 12:59
..o araboaica nu se poate casatori cu un ortodox...100%...religia interzice.
kudika149122
Postat pe 15 Decembrie 2013 13:41
Buna!
Ma numesc Ioana si locuiesc in Anglia. Am o relatie de un an cu un musulman din Packistan, intalnit aici. Relatia noastra se bazeaza pe respect si comunicare. Prietenul meu nu m-a obligat sa trec la religia lui, sa port haine specifice sau sa mananc conform religiei lui. Vrem sa ne casatorim si sa avem copii.
kudika_36164
Postat pe 15 Decembrie 2013 14:33
o sa vedeti voi pe dracu cat de curand, voi curvele astea proste care v,ati maritat cu arabi. arabii nu au pic de respect pt femei proastelor si va trateaza ca pe sclave
kudika152225
Postat pe 15 Decembrie 2013 14:56
De acord cu tine, Andreea, daca isi cunosc si aleg sa practice ceea ce ii invata religia, numai lucruri bune se pot intampla. Si eu sunt fascinata de multe aspecte din religia lor si mi se pare ca ii invata o sumedenie de lucruri bune legate de viata de zi cu zi. Din pacate, desi multi cunosc principiile, nu multi le respecta...
gombotica
Postat pe 15 Decembrie 2013 15:59
De la: kudika152225, la data 2013-12-15 14:56:24o sa vedeti voi pe dracu cat de curand, voi curvele astea proste care v,ati maritat cu arabi. arabii nu au pic de respect pt femei proastelor si va trateaza ca pe sclave
Din pacate ,este plina lumea de barbati cu o mentalitate ,ca a ta indiferent de religie si cultura.Dar cei ca tine sunt frustrati de propriul ego , fara sa realizeze .
-Iulya
Postat pe 15 Decembrie 2013 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amanta ca si sotie 8 De la: alexia_ela 25 Iulie 2010 23:42
munca 3 De la: kudika127483 26 Februarie 2015 10:47
un sfat,ceva,numai help me!!! 9 De la: yumalai 11 Februarie 2010 17:55
hmm 13 De la: _dulcik_ 9 Martie 2009 21:31
Iubire sau obsesie/prostie? 5 De la: JustElla 2 Noiembrie 2014 10:45