Setari Cookie-uri

RELATIA DINTRE O ROMANCA SI UN ARAB

De la: kudika_938248, la data 2013-12-17 15:22:14Eu nu ridic in slavi pe nimeni..si uita te din nou draga mea...sa vezi k sunt crestini care s au lasat de Dumnezeu....si e adevarat..dar asta nu inseamna k toti sunt teroristi..eu cred k mai chibuite sunt romancele noastre decat ele..ce romanii nu beau,nu omoara,nu injura...treziti va..innainte sa acuzati veniti cu argumente..mergeti in tari straine si traiti printre ei.dar din punct , vedere al educatiei si al religiei am un respect mult mai mare ptr ei.decat ptr voi asa zisele credincioasa..sa iti zic si de ce...noi romanii care venim sa muncim in anglia unde sunt si eu,nici unul nu avem studii superioare cat au ei...si de asta si aceste restrictii ptr noi...nici o tara din europa nu ne inghite si incearca sa ne elimine de peste tot..pe knd ei pot lucra oriunde si sunt vazuti de un milion de ori mai bine decat noi...in fine eu nu vreau sa mai postez nimic,ptr ca voi ii inclodeti pe toti in aceeasi oala!!!va doresc Craciun fericit si Dumnezeu sa ne lumineze..sczati mi scrisul k sunt pe telefon.


Lasa ca nu esti singura care traieste si munceste peste hotare. Si eu traiesc intr-o tara europeana, cu o comunitate destul de mare de cetateni musulmani, iar unii dintre ei nu sunt tocmai neprihaniti si comit tot felul de fapte antisociale ca sa-si apere, ce sa spun, onoarea familiei. Tu sa fii in locul acelor femei musulmance, ti-ar conveni sa fii batuta sau injunghiata in plina strada, pentru ca doresti sa duci un stil de viata occidental, pentru ca doresti sa dai divort, pentru ca ai participat la un concurs de frumusete, pentru ca n-ai purtat batic etc etc. Te intreb, ti-ar conveni sa traiesti cu temerea aceasta in suflet, zi de zi, ora de ora, ca ai putea fi injunghiata, chiar de ai tai, pentru ca ei considera ca ai adus o pata pe onoarea familiei, din te miri ce? Asta li se intampla si asta traiesc multe femei musulamne, chit ca-si duc existenta intr-o tara occidentala.

Si cum vine asta, ca doar musulmanii au studii superioare? Cred ca nu stii ce vorbesti, pe bune. Sunt atatia oameni, de atatea natii, care au studii superioare, nu doar arabii, care muncesc peste hotarele tarii lor si au succes in meseria lor.

Iar in ceea ce priveste renumele negativ al romanilor de peste hoatare, este din cauza acelor romani care au venit cu ganduri rele in strainatate, insa nu este din cauza romanilor care muncesc cinstit si-si platesc taxele, cum este cazul multor romani din diaspora.

Indemnul meu pentru tine este sa pui mana sa te informezi, si despre musulmani, si despre statutul femeii in cultura islamica, si despre statutul romanilor in strainatate, si despre crestini etc, inainte de a arunca, asa, aiurea, o parere.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 18 Decembrie 2013 08:35
Buna, sunt casatoritacu un musulman din Afganistan dar nu arab asa ca nu stiu cat de mult te pot ajuta.daca totusi crezi ca iti pot raspunde la intrebari lasa-mi un mesaj.
kudika470002
Postat pe 18 Decembrie 2013 12:24
Am o relatie cu arab sirian de 3 ani de zile, o relatie foarte frumoasa bazata pe incredere, fidelitate,sinceritate si foarte multa dragoste...nu toti sunt la fel asa de monstrii cum aud de la alte fete ca sunt chinute etc, pana la urma si noi romanii avem monstrii nostri care fac atatea rauati, nu religia si nationalitatea este de vina, ci ceea ce invata si vad in familiie lor.Sirianul cu care sunt este un om foarte normal, nu ma obliga la nimic,mama si sora lui cat si celelalte femei din familia lui, nu poarta val sau rochii lugi, nici pe departe asa ceva, se imbraca la fel ca noi romancele, ba chiar mai frumos si sunt foarte elegante (nu pitziponceala exagerata).El este mai open mind in schimb parintii lui sunt mai conservatori, tin la anumite principii si chestii legate de cultura si religia lor, gen...sora lui are 30 de ani si este inca virgina si vor pentru ea neaparat ca viitorul sot sa fie tot sirian nu roman, dar in rest sunt niste oameni normali si foarte ok.Este adevarat ca unele romance au avut de suferit in urma unor relatii care le au avut cu arabi(libanezi, iranieni, pakistanezi etc) nu contest, depinde de tara din care privin, cate bordeie atatea obiceiuri, cam asa si cu arabii, depinde din ce tara provin si din ce ramura de religie provin, pt ca si islamul are mai multe ramuri.Asa ca imi pare rau pt romancele care nu au avut noroc sa zic asa, dar repet, nu se poate generaliza.
kudika399687
Postat pe 19 Decembrie 2013 18:25

Un Arab e cel mai cinstit el nu te minte nu te inseala te respecta te iubeste cinstit dar si tu la randul tau trebuie sal respecti sa nul anseli eu sant cu o astfel de persoana de 5 ani nu ma obliga sami schimb religia si nici cum sa ma anbrac .
kudika167338
Postat pe 19 Decembrie 2013 20:54
Cercetarea este pentru facultate si am nevoie de cel putin 50 de unitati de analiza in care sa apara experiente ale femeilor romance cu barbatii arabi, cum se manifesta relatia interculturala, ce divergente sunt si in ce contexte apar acestea. Iar Vio_, din moment ce sunt la facultatea de sociologie, nu doresc ca rezultatele cercetarii sa fie pe placul meu nu asta face un sociolog. El doar culege informatii si mai apoi le prezinta.
Ali_EM
Postat pe 3 Ianuarie 2014 13:05
Buna,eu am o relatie cu un baiat arab suntem impreuna de aproximativ un an,suntem casatoriti dar nici vorba de ce ai mentionat tu acolo nu ma obligat nimeni sa fac nimic tot ce ai mentionat tu mai sus sunt lucruri pe care femeile le fac nu le obliga sau nu le cere nimeni asta.Sotul meu nici nu m-a intrebat niciodata de ce ma imbrac asa sau de ce nu ma dau dupa religia lor...nu va mai dati cu presupusul nu e totul asa cum pare credeti-ma... dupa parerea mea si cum procedeaza ei cu rugaciunile si mersul la moscheie este foarte frumos... daca nu te superi tu cand te rogi? Cand ai nevoie...???...spre deosebire de noi ei se roaga zilnic...multumesc si te mai astept cu intrebari
Allexxa_Lui_1
Postat pe 9 August 2016 00:49
este interesant acest topic, insa intrebarea mea este cam ce fel de viitor poti avea ca femeie intr-o tara musulmana ??? daca iti doresc sa stai acasa si sotul sa munceasca, este ok casatoria cu un musulman, dar daca vrei sa te casatoresti cu un arab si sa vrei o cariera, n-as recomanda. Multe tari islamice sunt astazi falimentare si guvernate in mod islamo-fascist, Egypt este tara falimentara, s-a imprumutat recent de la FMI bani pe care nu-i va returna in vecie, Libia nu mai exista, Magreb-ul ( Algeria, Tunisia, Maroc ) este praf si pulbere, tarile enumerate pana acum sunt principalele tari furnizoare de mujahideen pentru ISIS ( jihadisti din alte tari decat Siria si Iraq ) Turcia este o tara islamo-fascista guvernata cu pumn de otel de catre Erdogan, in Turcia intr-un apartament de doua camere traiesc si cate 8-9 persoane, cam ce viitor, cariera, poti avea ca romanca acolo ???? probabil ca unele au reusit, UNELE. Tari ok sunt Liban si Iordania dar cu razboi la granita si invadate de refugiati, est-ul Libanului este in haos total iar in aceasta tara sunt Hezbollah si ayatolah-ul lor, peste 10 ani nu stii ce va fi acolo. Siria, Iraq si Yemen, unele o sa ma contrazica, nu mai exista decat in harti. Singurele tari islamice ok sunt Emiratele, Oman, Kuweit-ul, Arabia Saudita. Am uitat Iran-ul care este guvernata tot islamo-fascist si vesnic amenintata de razboi cu SUA. Te casatoresti cu un egiptean si te muti in Egipt, ceea ce bravo, si acolo ce faci ??? Stai acasa cu soacra in timp ce ala se duce la munca, daca munceste. Cam ce cariera poti avea acolo ??? In Arabia Saudita femeile nu muncesc, deci probabil nici tu. In incheiere, daca vrei sa stai in casa toata ziua pentru ca altceva nu ai nimic de facut, casatoria cu un musulman este ideala, daca vrei o cariera, ramai in Europa, in 2018 ca romanca poti sa te duci in Canada. Nu stiu ce presupune asta cu un musulman in Europa insa eu unul n-as incerca, as prefera un Hans in Germania in locul unui Akhmed, Tuncay, Mohamed, whatever. De principiul n-as sta camila la astia dar fiecare face ce vrea. Ce s-a ales de romancele care se duceau cu sirieni in Siria inainte de razboi ??? s-au intors inapoi in tara cu o droaie de puradei, cu mama soacra si cu arabul ei urland ca statul roman nu le ajutoare sociale suficiente. nasol !!!!
Florin_Toth_1
Postat pe 16 Martie 2017 10:37
Buna, observ tot felul de opinii negative despre relatia dintre un arab si o romanca. Ma bucura enorm ca nu sunt numai pareri de rau in legatura cu acestia. Ai spus caesti impreuna cu un ara si totul parcurge foarte bine intre voi. Si eu sunt cu un arab de 1 an si ceva. Si totul e ok, insa in ultima vreme familia mea a auzit ca el nu e sigur cu privire la a sta in Romania, asta insemnand ca si eu sa merg cu el. Insa ei nu vor ca eu sa merg intr-o tara straina mai ales in tara lui natala, ei generealizeaza spunand ca ma obliga la a nu manca aia, a nu face aia sau aia. Iar ei cred ca daca merg in alta tara nu ma mai intorc si se intampla cine stie ce la fel cum vad la TV. Daca poti sa imi dai vreun sfat anume pentru acest subiect ti-as fii foarte recunoscatoare. Multumesc frumos.
kudika_1038752
Postat pe 9 Octombrie 2019 17:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti de swing? 29 De la: paul74 24 Mai 2015 16:00
Il iubesc...,oare realtia noastra poate avea viitor?! 20 De la: Trixibell 12 August 2009 03:45
El imi lipseste enorm, iar eu nu exist pentru el... 24 De la: razz 30 Iulie 2011 01:06
lentile contact 35 ron pt cei din bucuresti 4 De la: anastasia_m 8 Iulie 2010 19:42
Credeti ca poate rezista o relatie dintre o fata de 18 ani si un barbat de 33? 13 De la: kudika034693 18 Iunie 2009 16:51