Setari Cookie-uri

Sunt atras de sora mea

Buna ziua. E primul meu mesaj aici si nu stiu daca l-am incadrat in categoria potrivita, imi cer scuze daca am gresit. Vreau sa incep prin a spune ca nu s-a intamplat nimic nepotrivit, nu este o situatie murdara asa ca amatorii de picanterii vor fi dezamagiti. Asa cum am scris in titlu, ma simt atras de sora mea, eu am 24 de ani ea are 31. Nu stiu de unde vine aceasta atractie, pentru ca o simt doar cand sunt singur, daca sunt cu sora mea nu simt nimic sexual fata de ea, ne imbratisam, ne sarutam si vorbim normal, nu exista momente tensionate sau situatii jenante intre noi. Dar cand sunt singur ma gandesc la ea altfel, cum ar fi daca as saruta-o as mangaia-o sau as dezbraca-o si alte ganduri pe care ar trebui sa le am in mod normal fata de iubitele mele nu fata de cineva din familie. Am vazut-o pe sora mea de cateva ori doar in lenjerie intima, la mare am vazut-o si in sanii goi cand eram copil sau in costum de baie la strand dar niciodata nu m-am simtit excitat in acele momente. Relatia noastra este foarte buna [intotdeauna am fost foarte apropiati] si nu as vrea sa o stric dar mi-e teama ca pana la urma sa nu fac ceva nepotrivit cand sunt cu ea si de aceea va cer sfatul. Am incercat sa vorbesc cu un prieten foarte bun despre asta si el mi-a recomandat sa discut cu sora mea sa ii explic situatia si sa gasim o rezolvare impreuna, dar nu pot face asa ceva, mi-e prea rusine si nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar simti. Cu alte persoane nu pot vorbi, nu am incredere si mi-e si foarte jena sa expun o astfel de dorinta nepotrivita. Daca aveti sfaturi sau ati trecut printr-o situatie similara si ati rezolvat-o va rog sa ma ajutati. Multumesc.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 13:47
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 13:47:43Buna ziua. E primul meu mesaj aici si nu stiu daca l-am incadrat in categoria potrivita, imi cer scuze daca am gresit. Vreau sa incep prin a spune ca nu s-a intamplat nimic nepotrivit, nu este o situatie murdara asa ca amatorii de picanterii vor fi dezamagiti. Asa cum am scris in titlu, ma simt atras de sora mea, eu am 24 de ani ea are 31. Nu stiu de unde vine aceasta atractie, pentru ca o simt doar cand sunt singur, daca sunt cu sora mea nu simt nimic sexual fata de ea, ne imbratisam, ne sarutam si vorbim normal, nu exista momente tensionate sau situatii jenante intre noi. Dar cand sunt singur ma gandesc la ea altfel, cum ar fi daca as saruta-o as mangaia-o sau as dezbraca-o si alte ganduri pe care ar trebui sa le am in mod normal fata de iubitele mele nu fata de cineva din familie. Am vazut-o pe sora mea de cateva ori doar in lenjerie intima, la mare am vazut-o si in sanii goi cand eram copil sau in costum de baie la strand dar niciodata nu m-am simtit excitat in acele momente. Relatia noastra este foarte buna [intotdeauna am fost foarte apropiati] si nu as vrea sa o stric dar mi-e teama ca pana la urma sa nu fac ceva nepotrivit cand sunt cu ea si de aceea va cer sfatul. Am incercat sa vorbesc cu un prieten foarte bun despre asta si el mi-a recomandat sa discut cu sora mea sa ii explic situatia si sa gasim o rezolvare impreuna, dar nu pot face asa ceva, mi-e prea rusine si nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar simti. Cu alte persoane nu pot vorbi, nu am incredere si mi-e si foarte jena sa expun o astfel de dorinta nepotrivita. Daca aveti sfaturi sau ati trecut printr-o situatie similara si ati rezolvat-o va rog sa ma ajutati. Multumesc.


Du-te la doctorul de bibilici bolnave( psihiatru) si cat mai repede fa-ti o viata proprie cu o femeie, ca se pare ca o iei razna pe cararuie!
Arno_28
Postat pe 9 Februarie 2014 13:55
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 13:47:43Buna ziua. E primul meu mesaj aici si nu stiu daca l-am incadrat in categoria potrivita, imi cer scuze daca am gresit. Vreau sa incep prin a spune ca nu s-a intamplat nimic nepotrivit, nu este o situatie murdara asa ca amatorii de picanterii vor fi dezamagiti. Asa cum am scris in titlu, ma simt atras de sora mea, eu am 24 de ani ea are 31. Nu stiu de unde vine aceasta atractie, pentru ca o simt doar cand sunt singur, daca sunt cu sora mea nu simt nimic sexual fata de ea, ne imbratisam, ne sarutam si vorbim normal, nu exista momente tensionate sau situatii jenante intre noi. Dar cand sunt singur ma gandesc la ea altfel, cum ar fi daca as saruta-o as mangaia-o sau as dezbraca-o si alte ganduri pe care ar trebui sa le am in mod normal fata de iubitele mele nu fata de cineva din familie. Am vazut-o pe sora mea de cateva ori doar in lenjerie intima, la mare am vazut-o si in sanii goi cand eram copil sau in costum de baie la strand dar niciodata nu m-am simtit excitat in acele momente. Relatia noastra este foarte buna [intotdeauna am fost foarte apropiati] si nu as vrea sa o stric dar mi-e teama ca pana la urma sa nu fac ceva nepotrivit cand sunt cu ea si de aceea va cer sfatul. Am incercat sa vorbesc cu un prieten foarte bun despre asta si el mi-a recomandat sa discut cu sora mea sa ii explic situatia si sa gasim o rezolvare impreuna, dar nu pot face asa ceva, mi-e prea rusine si nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar simti. Cu alte persoane nu pot vorbi, nu am incredere si mi-e si foarte jena sa expun o astfel de dorinta nepotrivita. Daca aveti sfaturi sau ati trecut printr-o situatie similara si ati rezolvat-o va rog sa ma ajutati. Multumesc.




Cazul tau nu este singular in aceasta lume,dar este la fel de anormal si dezaprobator!!!!

Esti tanar,de ce nu ai o iubita,este greu de gasit o femeie,care sa iti umple viata,astfel incat sa nu iti lasi mintea sa zboare la tampenii???Cred ca nu,sunt destule tinere singure!!!!Este singura cale de rezolvare a acestei probleme,nu face vreun gest necugetat caci vei ajunge sa fii depreciat de catre familie si societate!!Nu este firec ceea ce ti se intampla,si sa-ti mai spun ceva,termina cu sarutatul continuu al surorii tale,este permis si de inteles pana la un punct!!Multi avem frati,dar nu ne sarutam ori de cate ori ne intalnim,gestul vostru este mai mult decat exagerat!!!Cauta o tanara de care sa te indragostesti!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2014 14:05
De la: Hebe_13, la data 2014-02-09 13:55:52
Du-te la doctorul de bibilici bolnave( psihiatru) si cat mai repede fa-ti o viata proprie cu o femeie, ca se pare ca o iei razna pe cararuie!


Am o iubita in prezent, nu cred ca asta este problema. La psiholog [nu psihiatru, care e cu totul altceva] m-am gandit si eu dar pana la urma este vorba tot de un strain, nu cred ca ma poate ajuta cu adevarat.
Multumesc oricum pentru raspuns.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 14:08
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 14:05:31Nu este firec ceea ce ti se intampla,si sa-ti mai spun ceva,termina cu sarutatul continuu al surorii tale,este permis si de inteles pana la un punct!!Multi avem frati,dar nu ne sarutam ori de cate ori ne intalnim,gestul vostru este mai mult decat exagerat!!!


Nu ne sarutam incontinuu, doar cand ma duc pe la ea sau trece ea pe la mine si in general numai la venire si la plecare.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 14:13
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 14:13:10
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 14:05:31Nu este firec ceea ce ti se intampla,si sa-ti mai spun ceva,termina cu sarutatul continuu al surorii tale,este permis si de inteles pana la un punct!!Multi avem frati,dar nu ne sarutam ori de cate ori ne intalnim,gestul vostru este mai mult decat exagerat!!!


Nu ne sarutam incontinuu, doar cand ma duc pe la ea sau trece ea pe la mine si in general numai la venire si la plecare.



Incearca sa renunti la acest gest normal,dar care,la tine,produce o tulburare!!!!NU ESTE FIRESC,intelegi????Fa dragoste cu iubita ta pana vei cadea lat de extenuare,vei vedea atunci daca iti va mai zbura mintea la sora ta!!!!Esti un tanar in proces de maturizare,incearca sa determini acest proces,sa se desfasoare pe calea normala a lucrurilor!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2014 14:22
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 14:08:24
De la: Hebe_13, la data 2014-02-09 13:55:52
Du-te la doctorul de bibilici bolnave( psihiatru) si cat mai repede fa-ti o viata proprie cu o femeie, ca se pare ca o iei razna pe cararuie!


Am o iubita in prezent, nu cred ca asta este problema. La psiholog [nu psihiatru, care e cu totul altceva] m-am gandit si eu dar pana la urma este vorba tot de un strain, nu cred ca ma poate ajuta cu adevarat.
Multumesc oricum pentru raspuns.


Cred ca interpretezi gresit.
Am zis bine la psihiatru pentru ca este vorba de un comportament anormal , deviant, de o tulburare mult mai grava si nu psihologul te va ajuta ci psihiatrul.
Si noi suntem tot straini si nici pe departe pregatiti pentru astfel de situatii.
Arno_28
Postat pe 9 Februarie 2014 14:35
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 14:13:10
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 14:05:31Nu este firec ceea ce ti se intampla,si sa-ti mai spun ceva,termina cu sarutatul continuu al surorii tale,este permis si de inteles pana la un punct!!Multi avem frati,dar nu ne sarutam ori de cate ori ne intalnim,gestul vostru este mai mult decat exagerat!!!


Nu ne sarutam incontinuu, doar cand ma duc pe la ea sau trece ea pe la mine si in general numai la venire si la plecare.


Eu inteleg din tot acest caz nefiresc ca pe undeva , in mintea si in sufletul tau cauti o femeie care sa fie dupa modelul surorii tale.
Sper sa fie numai atat si nu o obsesie bolnava, o infatuare nepermisa.
Sper sa nu faci greseala sa-i spui surorii ce nabadai te apuca pe tine gandindu-te la ea.
Arno_28
Postat pe 9 Februarie 2014 14:38
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 14:22:17
Incearca sa renunti la acest gest normal,dar care,la tine,produce o tulburare!!!!NU ESTE FIRESC,intelegi????

Nu am cum sa renunt la acest gest, e un lucru pe care il facem din copilarie si nu ii pot explica respingerea mea brusca fara sa intru in detalii nepotrivite.

De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 14:22:17
Fa dragoste cu iubita ta pana vei cadea lat de extenuare,vei vedea atunci daca iti va mai zbura mintea la sora ta!!!!

Cu actuala prietena sunt impreuna de cativa ani, inca din timpul facultatii, asa ca pasiunea s-a mai stins, dar avem o viata de cuplu normala, cel putin asa cred eu. La sora mea ma gandesc doar cand sunt singur, de accea cred ca nu are legatura cu relatia mea, e ceva complet separat.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 14:43
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 14:43:45
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 14:22:17
Incearca sa renunti la acest gest normal,dar care,la tine,produce o tulburare!!!!NU ESTE FIRESC,intelegi????

Nu am cum sa renunt la acest gest, e un lucru pe care il facem din copilarie si nu ii pot explica respingerea mea brusca fara sa intru in detalii nepotrivite.

De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 14:22:17
Fa dragoste cu iubita ta pana vei cadea lat de extenuare,vei vedea atunci daca iti va mai zbura mintea la sora ta!!!!

Cu actuala prietena sunt impreuna de cativa ani, inca din timpul facultatii, asa ca pasiunea s-a mai stins, dar avem o viata de cuplu normala, cel putin asa cred eu. La sora mea ma gandesc doar cand sunt singur, de accea cred ca nu are legatura cu relatia mea, e ceva complet separat.


Ce mecanism se declanseaza in mintea ta in momentul in care ramai singur??De ce nu te gandesti la iubita ta sau la alte lucruri???Problema este la nivel mental,dar dorita ca finalizare fizica,ceea ce nu este bine!!!

Incearca sa raresti intalnirile cu sora ta,exista suficiente pretexte,care te pot ajuta in acest sens,fara a crea o atmosfera jenanta si neplacuta!!Numai tu poti rezolva aceasta problema,impune-ti restrictionarea amintirii surorii tale,niciun psiholog nu te poate ajuta mai mult decat o poti face tu insuti!!!Cum crezi ca iti poate elimina psihologul gandurile fanteziste???Sa fim seriosi!!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2014 15:51
Daca e reala povestea, e ceva delicat. Nu am sora dar cred ca tuturor ni s-a intamplat minim sa ne atraga atentia o ruda, pana aici e normal..dar mai departe chiar ar trebui sa ceri sfatul unui psiholog..daca mai persista. Asa joaca teatru cei care blameaza povestea dar uita' ca au scapat si ei cel putin o privire la o verisor sau vreun unchi...
Darius_
Postat pe 9 Februarie 2014 16:02
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 15:51:28Incearca sa raresti intalnirile cu sora ta,exista suficiente pretexte,care te pot ajuta in acest sens,fara a crea o atmosfera jenanta si neplacuta!!Numai tu poti rezolva aceasta problema,impune-ti restrictionarea amintirii surorii tale,niciun psiholog nu te poate ajuta mai mult decat o poti face tu insuti!!!Cum crezi ca iti poate elimina psihologul gandurile fanteziste???Sa fim seriosi!!!!


Merg la sora mea o data sau de doua ori pe saptamana, daca se intampla sa nu am timp trece ea pe la mine, sau ma suna si este ingrijorata. Nu stiu ce pretexte as putea inventa ca sa n-o mai vad si nu stiu nici daca as rezista.

De la: Darius_, la data 2014-02-09 16:02:46Daca e reala povestea, e ceva delicat. Nu am sora dar cred ca tuturor ni s-a intamplat minim sa ne atraga atentia o ruda, pana aici e normal..dar mai departe chiar ar trebui sa ceri sfatul unui psiholog..daca mai persista. Asa joaca teatru cei care blameaza povestea dar uita' ca au scapat si ei cel putin o privire la o verisor sau vreun unchi...

Din pacate este un caz real si nu doresc nimanui o astfel situatie care te consuma enorm din punct de vedere psihic. Am ezitat mult in a cere pareri online dar cred ca e singurul loc unde as putea primi niste sfaturi fara a fi judecat. Nu pot sa merg la un psiholog, m-as simti ca un pervers; stiu sigur ca asa ar gandi despre mine. Pe internet am macar aceasta protectie a anonimatului si mi-e mai usor sa vorbesc despre aceste lucruri.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 16:28
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 13:47:43Buna ziua. E primul meu mesaj aici si nu stiu daca l-am incadrat in categoria potrivita, imi cer scuze daca am gresit. Vreau sa incep prin a spune ca nu s-a intamplat nimic nepotrivit, nu este o situatie murdara asa ca amatorii de picanterii vor fi dezamagiti. Asa cum am scris in titlu, ma simt atras de sora mea, eu am 24 de ani ea are 31. Nu stiu de unde vine aceasta atractie, pentru ca o simt doar cand sunt singur, daca sunt cu sora mea nu simt nimic sexual fata de ea, ne imbratisam, ne sarutam si vorbim normal, nu exista momente tensionate sau situatii jenante intre noi. Dar cand sunt singur ma gandesc la ea altfel, cum ar fi daca as saruta-o as mangaia-o sau as dezbraca-o si alte ganduri pe care ar trebui sa le am in mod normal fata de iubitele mele nu fata de cineva din familie. Am vazut-o pe sora mea de cateva ori doar in lenjerie intima, la mare am vazut-o si in sanii goi cand eram copil sau in costum de baie la strand dar niciodata nu m-am simtit excitat in acele momente. Relatia noastra este foarte buna [intotdeauna am fost foarte apropiati] si nu as vrea sa o stric dar mi-e teama ca pana la urma sa nu fac ceva nepotrivit cand sunt cu ea si de aceea va cer sfatul. Am incercat sa vorbesc cu un prieten foarte bun despre asta si el mi-a recomandat sa discut cu sora mea sa ii explic situatia si sa gasim o rezolvare impreuna, dar nu pot face asa ceva, mi-e prea rusine si nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar simti. Cu alte persoane nu pot vorbi, nu am incredere si mi-e si foarte jena sa expun o astfel de dorinta nepotrivita. Daca aveti sfaturi sau ati trecut printr-o situatie similara si ati rezolvat-o va rog sa ma ajutati. Multumesc.




Esti din Iasi?, Vaslui?, Suceava? sau Botosani?, desi cel mai probabil Bacau!
kudika_954721
Postat pe 9 Februarie 2014 16:44
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 16:28:41
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 15:51:28Incearca sa raresti intalnirile cu sora ta,exista suficiente pretexte,care te pot ajuta in acest sens,fara a crea o atmosfera jenanta si neplacuta!!Numai tu poti rezolva aceasta problema,impune-ti restrictionarea amintirii surorii tale,niciun psiholog nu te poate ajuta mai mult decat o poti face tu insuti!!!Cum crezi ca iti poate elimina psihologul gandurile fanteziste???Sa fim seriosi!!!!


Merg la sora mea o data sau de doua ori pe saptamana, daca se intampla sa nu am timp trece ea pe la mine, sau ma suna si este ingrijorata. Nu stiu ce pretexte as putea inventa ca sa n-o mai vad si nu stiu nici daca as rezista.

De la: Darius_, la data 2014-02-09 16:02:46Daca e reala povestea, e ceva delicat. Nu am sora dar cred ca tuturor ni s-a intamplat minim sa ne atraga atentia o ruda, pana aici e normal..dar mai departe chiar ar trebui sa ceri sfatul unui psiholog..daca mai persista. Asa joaca teatru cei care blameaza povestea dar uita' ca au scapat si ei cel putin o privire la o verisor sau vreun unchi...

Din pacate este un caz real si nu doresc nimanui o astfel situatie care te consuma enorm din punct de vedere psihic. Am ezitat mult in a cere pareri online dar cred ca e singurul loc unde as putea primi niste sfaturi fara a fi judecat. Nu pot sa merg la un psiholog, m-as simti ca un pervers; stiu sigur ca asa ar gandi despre mine. Pe internet am macar aceasta protectie a anonimatului si mi-e mai usor sa vorbesc despre aceste lucruri.



Nu vreau sa cred ceva rau despre sora ta,dar nu cumva si ea simte acelasi lucru,dar ii este teama sa recunoasca acest fapt????Este doar o banuiala,dar tare as vrea sa nu fie comfirmata!!!Sora ta este casatorita????
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2014 17:15
De la: kudika_954721, la data 2014-02-09 16:44:43Esti din Iasi?, Vaslui?, Suceava? sau Botosani?, desi cel mai probabil Bacau!

Sunt din Bucuresti, dar nu inteleg de ce ar conta acest lucru.

De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 17:15:10
Nu vreau sa cred ceva rau despre sora ta,dar nu cumva si ea simte acelasi lucru,dar ii este teama sa recunoasca acest fapt????Este doar o banuiala,dar tare as vrea sa nu fie comfirmata!!!Sora ta este casatorita????

Sora mea nu este inca casatorita, este cu cineva de cativa ani, par sa se inteleaga foarte bine. Chiar nu stiu daca sora mea simte pentru mine ceea ce simt eu pentru ea si sincer vorbind nu vreau sa aflu pentru ca asta ar complica situatia si mai mult!

Multumesc tuturor care ati scris sau veti scrie aici, stiu ca este un subiect delicat care creeaza disconfort multor persoanse si apreciez mesajele voastre.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 18:03
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 18:03:43
Sora mea nu este inca casatorita, este cu cineva de cativa ani, par sa se inteleaga foarte bine. Chiar nu stiu daca sora mea simte pentru mine ceea ce simt eu pentru ea si sincer vorbind nu vreau sa aflu pentru ca asta ar complica situatia si mai mult!

Multumesc tuturor care ati scris sau veti scrie aici, stiu ca este un subiect delicat care creeaza disconfort multor persoanse si apreciez mesajele voastre.



Normal ca s-ar complica toata situatia prezenta!!!Incearca sa lucrezi cu gandurile tale nnefiresti!!!Numai tu poti rezolva problema!!!Ce pot sa-ti spun???De ce nu s-a casatorit legitim sora ta pana acum,are totusi o varsta??


kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2014 18:11
Buna seara si aici!
Nu am citit chiar tot ce s-a scris pe acest topic, insa am o curiozitate: ai avut curajul sa i te destainuiesti surorii tale? I-ai spus si ei ceea ce simti pentru ea?
rondina
Postat pe 9 Februarie 2014 18:15
@ rondina
sora mea nu stie nimic, nu i-am spus niciodata direct si nici n-am facut aluzii ca m-as simti atras de ea. Cred ca daca i-as spune ce simt pentru ea lucrurile s-ar inrautati.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 18:26
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 18:26:45@ rondina
sora mea nu stie nimic, nu i-am spus niciodata direct si nici n-am facut aluzii ca m-as simti atras de ea. Cred ca daca i-as spune ce simt pentru ea lucrurile s-ar inrautati.

Tu vrei sa te vindeci de aceasta "atractie" sau vrei sa devina din ce in ce mai acuta?
Spunandu-i in ce situatie deplorabila te afli ca frate, eu cred ca va fi primul tau pas spre vindecare si sunt sigura ca te va ajuta si ea! Ai mers la un doctor? Tu te auzi ce spui??????????????????? Cum sa te simti atras de propria-ti sora? Faci parte din regnul uman sau animal? Nu pot avea si nici gandi la compasiune penmtru asa ceva.....................Ce speri sa gasesti aici, pe acest forum, ca eu tot n-am inteles????!!!!!!
rondina
Postat pe 9 Februarie 2014 18:34
Fa un duc rece, da-ti doua palme sa te trezesti si apoi reanalizeaza relatia ta cu iubita. Atunci cand iubesti pe cineva ,nu ai timp de vise cu altcineva.....Parerea mea !
GHEISA_
Postat pe 9 Februarie 2014 18:36
Dus*
GHEISA_
Postat pe 9 Februarie 2014 18:36
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 16:28:41
De la: kudika_15804, la data 2014-02-09 15:51:28Incearca sa raresti intalnirile cu sora ta,exista suficiente pretexte,care te pot ajuta in acest sens,fara a crea o atmosfera jenanta si neplacuta!!Numai tu poti rezolva aceasta problema,impune-ti restrictionarea amintirii surorii tale,niciun psiholog nu te poate ajuta mai mult decat o poti face tu insuti!!!Cum crezi ca iti poate elimina psihologul gandurile fanteziste???Sa fim seriosi!!!!


Merg la sora mea o data sau de doua ori pe saptamana, daca se intampla sa nu am timp trece ea pe la mine, sau ma suna si este ingrijorata. Nu stiu ce pretexte as putea inventa ca sa n-o mai vad si nu stiu nici daca as rezista.

De la: Darius_, la data 2014-02-09 16:02:46Daca e reala povestea, e ceva delicat. Nu am sora dar cred ca tuturor ni s-a intamplat minim sa ne atraga atentia o ruda, pana aici e normal..dar mai departe chiar ar trebui sa ceri sfatul unui psiholog..daca mai persista. Asa joaca teatru cei care blameaza povestea dar uita' ca au scapat si ei cel putin o privire la o verisor sau vreun unchi...

Din pacate este un caz real si nu doresc nimanui o astfel situatie care te consuma enorm din punct de vedere psihic. Am ezitat mult in a cere pareri online dar cred ca e singurul loc unde as putea primi niste sfaturi fara a fi judecat. Nu pot sa merg la un psiholog, m-as simti ca un pervers; stiu sigur ca asa ar gandi despre mine. Pe internet am macar aceasta protectie a anonimatului si mi-e mai usor sa vorbesc despre aceste lucruri.


Societatea romeasca e destul de carcotasa, iar situatiile de genul tau sunt destul de pagane' mai ales pt cei care s-au dezvoltat in comunism , cand se stia ca tara noastra draga are doar 4 bolnavi de SIDA si aia in curs de 'tratare' Am cochetat cu psihologia si daca nu esti familiarizat iti recomand sa mergi la o vizita sau sa te interesezi macar. Fiecare om ar trebui sa viziteze anual un psiholog pt ca sunt probleme care se acutizeaza si devin mai grave. Esti aproximativ de varsta mea si imi pare rau pt acesta situatie! Sper sa treci peste ea si scrie-mi un mesaj cu evolutia situatiei, te rog.
Darius_
Postat pe 9 Februarie 2014 18:45
"....situatiile de genul tau sunt destul de pagane' mai ales pt cei care s-au dezvoltat in comunism..." altfel pentru cei nascuti dupa revolutie, cortexul lau cerebral, ar fi total de acord sau cum? Auzind de astfel de atractie, societatea romaneasca nu ar trebui sa fie carcotasa, ba dimpotriva? Ar trebui sa aprobe si sa taca dreak'lui din gura, sau cum?
De fapt...ce-ai vrut sa spui? Asa ceva nu poate fi incurajat, este impotriva naturii, impotriva firii OMULUI! Noi nu suntem animale!
rondina
Postat pe 9 Februarie 2014 18:59
* cortexul lor
rondina
Postat pe 9 Februarie 2014 19:04
Incerc sa raspund tuturor, daca omit din greseala un mesaj va rog sa ma scuzati.

De la: rondina, la data 2014-02-09 18:34:14
Tu vrei sa te vindeci de aceasta "atractie" sau vrei sa devina din ce in ce mai acuta?
Spunandu-i in ce situatie deplorabila te afli ca frate, eu cred ca va fi primul tau pas spre vindecare si sunt sigura ca te va ajuta si ea! Ai mers la un doctor? Tu te auzi ce spui??????????????????? Cum sa te simti atras de propria-ti sora? Faci parte din regnul uman sau animal? Nu pot avea si nici gandi la compasiune penmtru asa ceva.....................Ce speri sa gasesti aici, pe acest forum, ca eu tot n-am inteles????!!!!!!

Am scris pe forum situatia mea pentru a ma "elibera" putin pentru ca in viata reala nu am putut spune decat unei singure persoane de mare incredere ceea ce mi se intampla [si am primit acelasi sfat ca cel dat de tine]. Dar nu pot face asa ceva, pune-te in locul meu cateva secunde si incearca sa te gandesti cum ar fi sa te duci la fratele tau si sa-i spui ca esti atrasa de el. Nu-mi pot inchipui ceva mai penibil.

De la: GHEISA_, la data 2014-02-09 18:36:07Fa un duc rece, da-ti doua palme sa te trezesti si apoi reanalizeaza relatia ta cu iubita. Atunci cand iubesti pe cineva ,nu ai timp de vise cu altcineva.....Parerea mea !

Din pacate din relatia mea actuala a cam disparut pasiunea initiala. Sincer sa fiu n-a fost nici la inceput o dragoste cu scantei, fiind colegi am inceput sa iesim impreuna si apoi am continuat relatia mai mult pe bazele unui respect reciproc si a faptului ca avem aceleasi gusturi in materie de muzica, filme, carti...

De la: Darius_, la data 2014-02-09 18:45:57
Societatea romeasca e destul de carcotasa, iar situatiile de genul tau sunt destul de pagane' mai ales pt cei care s-au dezvoltat in comunism , cand se stia ca tara noastra draga are doar 4 bolnavi de SIDA si aia in curs de 'tratare' Am cochetat cu psihologia si daca nu esti familiarizat iti recomand sa mergi la o vizita sau sa te interesezi macar. Fiecare om ar trebui sa viziteze anual un psiholog pt ca sunt probleme care se acutizeaza si devin mai grave. Esti aproximativ de varsta mea si imi pare rau pt acesta situatie! Sper sa treci peste ea si scrie-mi un mesaj cu evolutia situatiei, te rog.

Multumesc pentru incurajari, trebuie sa spun ca m-am informat atat cat am putut, in special pe internet si am constatat ca punctele de vedere asupra situatiilor similare difera radical. In Romania sunt catalogat imediat drept pervers si de aceea sunt extrem de reticent in a-mi expune cazul.
kudika_954884
Postat pe 9 Februarie 2014 19:04
De la: Darius_, la data 2014-02-09 16:02:46Daca e reala povestea, e ceva delicat. Nu am sora dar cred ca tuturor ni s-a intamplat minim sa ne atraga atentia o ruda, pana aici e normal..dar mai departe chiar ar trebui sa ceri sfatul unui psiholog..daca mai persista. Asa joaca teatru cei care blameaza povestea dar uita' ca au scapat si ei cel putin o privire la o verisor sau vreun unchi...


Hmm, mie nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva si nu, nu joc teatru.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Februarie 2014 07:01
De la: rondina, la data 2014-02-09 18:59:30"....situatiile de genul tau sunt destul de pagane' mai ales pt cei care s-au dezvoltat in comunism..." altfel pentru cei nascuti dupa revolutie, cortexul lau cerebral, ar fi total de acord sau cum? Auzind de astfel de atractie, societatea romaneasca nu ar trebui sa fie carcotasa, ba dimpotriva? Ar trebui sa aprobe si sa taca dreak'lui din gura, sau cum?
De fapt...ce-ai vrut sa spui? Asa ceva nu poate fi incurajat, este impotriva naturii, impotriva firii OMULUI! Noi nu suntem animale!


Corect!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Februarie 2014 07:02
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 13:47:43Buna ziua. E primul meu mesaj aici si nu stiu daca l-am incadrat in categoria potrivita, imi cer scuze daca am gresit. Vreau sa incep prin a spune ca nu s-a intamplat nimic nepotrivit, nu este o situatie murdara asa ca amatorii de picanterii vor fi dezamagiti. Asa cum am scris in titlu, ma simt atras de sora mea, eu am 24 de ani ea are 31. Nu stiu de unde vine aceasta atractie, pentru ca o simt doar cand sunt singur, daca sunt cu sora mea nu simt nimic sexual fata de ea, ne imbratisam, ne sarutam si vorbim normal, nu exista momente tensionate sau situatii jenante intre noi. Dar cand sunt singur ma gandesc la ea altfel, cum ar fi daca as saruta-o as mangaia-o sau as dezbraca-o si alte ganduri pe care ar trebui sa le am in mod normal fata de iubitele mele nu fata de cineva din familie. Am vazut-o pe sora mea de cateva ori doar in lenjerie intima, la mare am vazut-o si in sanii goi cand eram copil sau in costum de baie la strand dar niciodata nu m-am simtit excitat in acele momente. Relatia noastra este foarte buna [intotdeauna am fost foarte apropiati] si nu as vrea sa o stric dar mi-e teama ca pana la urma sa nu fac ceva nepotrivit cand sunt cu ea si de aceea va cer sfatul. Am incercat sa vorbesc cu un prieten foarte bun despre asta si el mi-a recomandat sa discut cu sora mea sa ii explic situatia si sa gasim o rezolvare impreuna, dar nu pot face asa ceva, mi-e prea rusine si nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar simti. Cu alte persoane nu pot vorbi, nu am incredere si mi-e si foarte jena sa expun o astfel de dorinta nepotrivita. Daca aveti sfaturi sau ati trecut printr-o situatie similara si ati rezolvat-o va rog sa ma ajutati. Multumesc.


Atractia catre rude, fie ele apropiate sau indepartate, este aberanta si impotriva naturii.

Locul tau pentru a te trata nu este la un psiholog, ci la un psihiatru.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Februarie 2014 07:05
De la: kudika_954884, la data 2014-02-09 13:47:43Buna ziua. E primul meu mesaj aici si nu stiu daca l-am incadrat in categoria potrivita, imi cer scuze daca am gresit. Vreau sa incep prin a spune ca nu s-a intamplat nimic nepotrivit, nu este o situatie murdara asa ca amatorii de picanterii vor fi dezamagiti. Asa cum am scris in titlu, ma simt atras de sora mea, eu am 24 de ani ea are 31. Nu stiu de unde vine aceasta atractie, pentru ca o simt doar cand sunt singur, daca sunt cu sora mea nu simt nimic sexual fata de ea, ne imbratisam, ne sarutam si vorbim normal, nu exista momente tensionate sau situatii jenante intre noi. Dar cand sunt singur ma gandesc la ea altfel, cum ar fi daca as saruta-o as mangaia-o sau as dezbraca-o si alte ganduri pe care ar trebui sa le am in mod normal fata de iubitele mele nu fata de cineva din familie. Am vazut-o pe sora mea de cateva ori doar in lenjerie intima, la mare am vazut-o si in sanii goi cand eram copil sau in costum de baie la strand dar niciodata nu m-am simtit excitat in acele momente. Relatia noastra este foarte buna [intotdeauna am fost foarte apropiati] si nu as vrea sa o stric dar mi-e teama ca pana la urma sa nu fac ceva nepotrivit cand sunt cu ea si de aceea va cer sfatul. Am incercat sa vorbesc cu un prieten foarte bun despre asta si el mi-a recomandat sa discut cu sora mea sa ii explic situatia si sa gasim o rezolvare impreuna, dar nu pot face asa ceva, mi-e prea rusine si nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar simti. Cu alte persoane nu pot vorbi, nu am incredere si mi-e si foarte jena sa expun o astfel de dorinta nepotrivita. Daca aveti sfaturi sau ati trecut printr-o situatie similara si ati rezolvat-o va rog sa ma ajutati. Multumesc.


Eu te înþeleg. Din solidaritate aº putea chiar fi ºi eu atras de sora ta. Putem shareui impresii, post factum. Ideea e cã ºi eu aveam fantezii cu Angela Similea..când aveam 7 ani.Mã rog..din câte ºtiu nu e sorã-mea numita. Hienele nu te înþeleg...stai numa' sã facã bulbucaþi Viorica...atunci sã vezi cum e la stâlpul infamiei.
quid_pro_quo
Postat pe 10 Februarie 2014 07:40
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-10 07:05:07
Locul tau pentru a te trata nu este la un psiholog, ci la un psihiatru.


Sa stii ca faci si tu, ca si altii, o grava confuzie intre psiholog/psihanalist si psihiatru. Nu se ajunge din orice la psihiatru. Nu am pretentia sa fiu inteles de catre toata lumea, exista o categorie de oameni pentru care totul e alb sau negru, pentru ei nu exista cale de mijloc si sigurul sfat pe care il dau e "sa ma caut la cap".
kudika_954884
Postat pe 10 Februarie 2014 18:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu mai suport sa traiesc 9 De la: kudika_952311 22 Iunie 2014 19:47
Minciuna cel mai mare pacat 15 De la: aleera 8 Iunie 2009 02:12
cum mentii o relatie? 16 De la: _ngelo_nero_ 28 Mai 2010 15:33
Cat de greu e sa fii sincer ? 159 De la: cornelia_leia 1 Iunie 2011 12:12
DESPRE PERFECTIUNE 33 De la: greierash_is_back 22 Noiembrie 2009 19:54