Setari Cookie-uri

despre motivul "ca nu am situatie financiara sa-l cresc" pentru care am facut avort

Oare exista pe lumea asta gandire mai perversa .mai lasa,irationala sa zici ca nu ai cu ce sa cresti un copil, indiferent de statutul tau social,varsta ? Oare exista vreun caz in romania cu femei care sa nu faca avort,indiferent de varsta,si sa-i fi murit copilul de foame ca nu a avut sa-i dea de mancare? Sa consideram ca iti doresti mult un copil cu sotul/partenerul tau,indiferent de varsta,statut social,dar nu castigati multi bani,abia platiti chiria si va luati de mancare+alte cheltuieli,ocupatii dar voi va doriti mult un copil insa nu aveti destui bani ...posteaza un astfel de anunt pe net si vezi cati iti vor spune tie,sa avortezi ? nu esti pervers tu omule in gandire? nu e vorba daca iti doresti acel copil in realitate,si nu ca nu ai cu ce sa-l cresti?e un motiv pe care il arunci ca sa te scuzi, pentru faptul ca nu vrei sa ai un copil/nu e momentul potrivit/nu e varsta potrivita sau alte motive "potrivite" de a lua viata unui copil.Nu vreau sa va judec pentru ce ati facut intrucat ma zgarie pe creier ca multe fete au acest motiv total prostesc pentru care apeleaza la avort.Eu as inchide intr-o temnita toate femeile care vor sa faca avort,sa le opresc de la acest lucru,sa le las sa nasca,si dupa un an doi,sa ma intorc la ele si sa le intreb: ai vrea sa dai timpul inapoi sa faci avort,sau regreti ca nu ai facut un avort in timpul sarcinii? oare cate ar raspunde cu "da",dupa ce isi simte copilul in brate dupa 1-2 ani de zile, sa dea timpu inapoi ca acel copil sa nu-l fi avut ? indiferent de statut social,varsta ..Sa zicem ca o fata are 16 ani si ramane insarcinata si toata lumea o indeamna la avort insa ea se lupta sa nu faca lucrul asta,din motive stupide desigur ,,,,glumesc ,fiindca crede in Dumnezeu si stie consecintele unui avort,,,stie consecintele unui avort ? pai si cele care urmeaza sa-l faca le stiu,dar aici este o diferenta intre ea si cele care urmeaza sa faca avortul:EA VA AVEA UN COPIL,o vor arata toti cu degetul la scoala ca are burta mare,o vor certa parintii ca nu avorteaza, o vor bate,iar dupa ce se naste copilul(binenteles va muri de foame ca nu are bani sa il creaasca si parintii,cei apropiati vazand-o ca are nevoie sa-l creasca nu o vor ajuta) DUPA CE SE NASTE COPILUL cei care au indemnato la avort vor indragi copilul,il vor iubi si se vor juca cu el zicand,ce copil dragalas,sa-ti traiasca! cazul unei astfel de fete exista.In ziua de azi se fac avorturi in Biserica,in timp ce stai la slujba,vorbesc despre femeile ce iau anticonceptionale,care sunt avortive.. Care e darul cel mai mare pe care il poate oferi o femeie unui barbat,la casatorie ? Fecioria,,,spune multe despre ea,,,,,si dupa casatorie sexul nu mai este o problema asa de mare,in plus oare cat conteaza armonia intr-o familie ?avand in vedere ca avortul e o rana grava a iubirii intre cei doi insotiti?
Mihaela214
Postat pe 10 Februarie 2014 01:12
Ok, am inteles ca le condamni pe cele care au facut avort, si sunt de acord cu tine - avortul e un lucru condamnabil, dar de ce nu-i condamni si pe iubitii/sotii acelor femei, caci si ei poarta o mare parte din vina?

Imi vine acum in minte, un interviu cu o doamna doctor ginecolog din Romania, care spunea ca majoritatea femeilor care vin la ea in cabinet sa-si faca un avort, ii spun cu lacrimi in ochi, ca sotul/iubitul le obliga sa faca acest lucru, ca ele si-ar dori, de fapt, acel copil. Pe unele dintre ele acea doamna medic le-a convins sa renunte la ideea de avort, iar acum acele femei sunt fericite ca-si pot tine puiul in brate si-i trimit doamnei doctor poze cu acei copii salvati de la avort. Iar acele mame nu regreta faptul ca au luat in considerare chiar si varianta unui divort sau a unei despartiri, pentru a salva viata copilului lor.

Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Februarie 2014 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
uitarea anticonceptionalelor:( va rog raspundeti 42 De la: simonikaa23 30 Decembrie 2011 15:27
menopauza- cum combatem simptomele ? 85 De la: mkiss26 21 Decembrie 2016 10:16
help 2 De la: healthy010450 23 Decembrie 2009 14:05
Duphaston 1 De la: kudika356699 22 Ianuarie 2011 15:34
nou -aparat de biorezonanta- 1 De la: healthy006304 16 Martie 2010 12:06